Tenen leggen je karakter bloot fa i n Wil Terug naar de basis van de Echoput 9^ O I Licht Kubussen Geluid Zwilling Diëten zaterdag 13 januari 2007 Maxima, die zou ik wel eens uit de schoenen willen hebben. Ik heb wel een foto van haar voeten hoor. Tenenlezer Cor van der Horst tovert uit zijn uitgebreide fotografisch tenen kabinet de roodbenagelde tenen van prinses Maxima tevoor schijn. „Ze heeft lange tenen. Dat duidt op verstrekkende inte resses. En aan haar grote teen kun je zien dat ze behoorlijk communicatief is ingesteld. Kijk eens naar die vierde teen, die is fors. Dat duidt op contro le." In één oogopslag worden de be langrijkste wezenskenmerken van onze toekomstige vorstin vastgesteld. „Het gaat allemaal heel snel", zegt Cor van dei- Horst. „Je kunt gauw zien hoe iemand is en je kunt er ook geen fouten mee maken. En het is heel diepgaand." De vijftigjari ge Arnhemmer is master in te- nenlezen, de jongste loot aan de alsmaar uitdijende stam van ka- rakterschetsers. Naast handle zen, piskijken en iriscopie is te- nenlezen aan een opmars begon nen. „Vierduizend mensen heb ben al onze cursussen gevolgd. We hebben zo'n 75 erkende le zers van wie er 20 het masterni- veau hebben, net als ik." Bij Cor hoef je de woorden er niet uit te trekken. Want Cor heeft een fors ontwikkelde grote teen. „Als je dat hebt dan ben je een kletser." Vervolgens stort Cor zich in een college teen-watching. „Als die grote teen aan de bovenkant rond is, dan duidt dat op vriendelijk heid. Iemand met een vierkante bovenkant is recht voor zijn raap. Zit daar een grote nagel op dan is die persoon eigenwijs. En loopt er overdwars een rib bel over de nagel dan is er in het leven van die persoon iets ge beurd wat enorme indruk heeft achtergelaten." Agressie Cor tovert een handzaam tenen kaartje tevoorschijn waarmee je in de kleedkamer van de voetbal club of 's zomers op het strand direct aan de slag kan. Wel even in de gaten houden dat de rech tervoet staat voor verstand en de linieer voor gevoel. Cor steekt 'even z'n middelvinger op. Dat is om aan te geven dat een fors ge schapen middelste teen niet .al leen een doener kenmerkt, maar ook de agressieveling. Die zou dus in het verkeer z'n middelste teen tegen je opsteken. De kleinste teen, hoe onbedui dend vaak ook, is misschien wel de belangrijkste, want ze vertelt iets over angst, onzekerheid, zelfvertrouwen en, jawel, seks. „Zit die teen nou onder de teen die ernaast zit, dan betekent dat: ik verschuil mijn onzekerhe den. Da's typisch voor de wester se teen", zegt Cor. Hij toont een foto van een voet met zes tenen waarvan de ielige buitenste twee iets afstaan. „Nou", zegt Cor, „daar is dus sprake van dubbel zo grote angst en onze kerheid." Is de teen klein en smal dan 'is er weinig energie en zie je seks niet als het allerbe langrijkste'. Heb je lange tenen dan reiken de interesses letterlijk ver, zijn ze kort 'dan vind je familie en vrienden het allerbelangrijkst' licht de master toe. Kleine ongemakken aan de teen zijn niet zonder betekenis. Wie behept is met een schimmelna gel moet eens bij zichzelf te rade gaan. „Tja, dan ben je kwets- i Handlezers, piskijkers, iriscopisten. Allemaal heb ben ze hun eigen methode voor een inkijkje in de mens. Het legertje karakterschetsers dijt uit. Ook tenen lezers verdiepen zich al jarenlang in de mens. Cor van der Horst uit Arnhem is master tenenlezen. Tenen verraden veel over het innerlijk van iemand. baar", zegt-'Cör. „Dan is er iets gaan woekeren in jezelf." Hij weet het, vanwege zijn eigen schimmelnagels, maar al te goed. „Mijn vorige relatie is uit gegaan. Sindsdien heb ik schim melnagels aan mijn linkervoet. Een zalfje van de dokter? Zo lang ik dat Verhaal in mijzelf niet oplos, helpt dat ook niet." Relaties Het tenenlezen, in de jaren tach tig ontwikkeld door de inmid dels gepensioneerde Nederland se televisiejournali,st Irme Somo- gyi, is niet louter vermaak. Inte gendeel, zegt Cor, want je kunt er inzicht mee krijgen in rela ties, werk en opvoeding. „Bij een vrouwenclub in Winters wijk sprak ik iemand die zich niet gelukkig voelde met haar baan in de thuiszorg." Cor wierp een blik op de voeten en wist direct waarom. „Structuur- tenen", luidde de diagnose. „Ze zou beter af zijn geweest als ze op kantoor werkschema's had kunnen maken." Want dat past tenslotte bij 'structuurkippen' met keurig schuin aflopende te- nenlijn. Dat de cursussen van de Stichting FuDaRe - door Cor be stierd - vrijwel louter vrouwen trekken, vindt de master niet Cor van der Horst is master tenenlezen. vreemd. „Mannen horen alleen maar de kritiek van de tenenle zer. En dat beschouwen ze als een afwijzing. Vrouwen zijn veelopbouwender." Ondertus sen betast hij de grote teen van zijn vriendin Moniek. „Dienst baarheidsknobbels", stelt hij vast. „Dat betekent dus dat je jezelf opoffert." „Het mag dan foto William Moore geen wetenschap zijn, het is toch wel even dertig jaar in de praktijk getoetst", zegt Cor. Fu DaRe heeft de Stichting Skepsis benaderd om onderzoek te laten foto Jan de Vries verrichten naar teneplezen, 'zo dat ze kunnen zien. dat -wij'geen charlatans zijn'.. „Het lijkt me onzin", 'zegt secre taris Jan Willem Nienhuys van Skepsis. De stichting denkt aan een test waarbij goeroe Somogyi aan de hand van tenenfoto's de juiste persoon moet vinden bij de vooraf bepaalde karakterei genschappen. „Wij zijn altijd be reid onderzoek te doen, onder voorwaarde dat de betrokkene zijn handel vaarwel zegt als de uitkomst negatief is. Helaas is dat niet altijd het geval", zegt Nienhuys. Cor, die voor de helft van de tenenlezerij leeft en er nog een baantje als woonbegeleider bij verstandelijk gehandicapten bij heeft, zegt: „Ik was ook lacherig toen ik er voor het eerst van hoorde." Inmiddels lijkt het erop dat bedrijven de lollige kant er ook van inzien. Het aantal aanvragen voor tenen lezerij bij wijze van bedrijfs uitje groeit. Cor: „Tot hoever gaan we? We moeten oppassen dat we geen kermisattractie worden, we zijn wél bloedse rieus bezig." Chris van Alem Zie ook www.tenenlezen.info Voor mijn oudste broers is de Echoput in Apeldoorn de 3 herinnering aan een schoolreisje uit de jaren vijftig. Toen was de put - een kleine zestig meter diep - nog vooral een toeris- v tische attractie, want je kon er zo fijn in jodelen en daarna nog een lekkere pannenkoek eten in het theehuis. Totdat de familie Klosse het theehuis begin jaren zestig ombouwde tot een restau rant en het naar een Michelin- ster kookte. Robert Kranenborg zwaaide er in het begin nog de garde, en zijn tweede man Theus de Kok loopt er nu al weer ruim der tig jaar rond. Zoon Peter Klosse heeft de zaak in 1985 overgenomen, verbouwd en vernieuwd. Naast eigenaar is hij bedrijfskundige (Nijenrode) en de smaakprofessor, die enke- le jaren geleden met zijn proef- schrift over onze papillen een deuk heeft geslagen in het tradi- tionele concept van smaak. Weg Paddestoelen en wild staan cen traal in het kookboek De wor tels van de Echoput, foto GPD met verouderde indelingen als zoet, zuur, zout en bitter (en vooruit, de vijfde smaak uma- mi), onze tong, gehemelte en reukorgaan krijgen vanaf nu te maken met zogenoemde smaak- stijlen. In zijn nieuwste boek verlaat Klosse het theoretische smaak- pad weer. Met 'De wortels van de Echoput' keert hij terug naar datgene wat het restaurant van zijn ouders zoveel faam heeft ge geven: wild en paddenstoelen. Want Klosse, zijn nieuwe chef kok Johan-Christiaan Reker en (nu adviseur) Theus de Kok heb ben het eigenlijk maar gemakke lijk. Goddelijks Ze hoeven bij wijze van spreken de deur van de Echoput, gelegen middenin de kroondomeinen van paleis het Loo, maar te ope nen of ze stuiten in herfst en winter op al dat goddelijks uit de bossen. En ze vangen dat in mooie beel den en recepten. In de eerste zes tig pagina's van het boek be schrijft Klosse het ontstaan van het restaurant - met fraaie zwart-wit nostalgische foto's - en leidt hij ons verhalend langs de wereld van het wild, de pad denstoelen en ander culinaire bosrijkdommen. Vervolgens geeft hij tips over wijnbegeleiding, smaak en ko ken (toch met een theoretisch tikje) om daarna gezamenlijk met zijn koks tachtig pagina's lang de wildlof te zingen met machtige recepten en dito kleu renfoto's. Zwaar Wild en paddenstoelen hebben de neiging zwaar aan smaken te zijn (vandaar het ontbreken van .desserts), maar in dit boek wordt er ook luchtigheid toege voegd. Zoals in een schuimige aardpeersoep met wintertruffel en bieslookbloemen. Of een souf flé van morieljes en parmezaan se kaas. Om maar wat te noe men. Jacques Hermus Peter Klosse, De ivortels van de Echoput (Tirion, geb. 144 blz., 32,50 euro) SOUFFLÉ VAN MORIELJES EN PARMEZAANSE KAAS Ingrediënten: 40 gr. boter; 50 gr. bloem; 3,5 dl. kippenfond; 1 dl slagroom; zout en peper; nootmuskaat; 4 eetl. fijnge- raspte parmezaan; 12 verse of gedroogde morieljes; eventueel wat madera; 4 eidooiers; 6 eiwit ten. Bereiding: Smelt de boter, roer de bloem erdoor en laat deze roux enkele minuten op laag vuur gaar worden. Voeg al roerend de fond en de room toe en laat de saus 5 minu ten op een laag vuur garen. Breng op smaak met peper, zout en nootmuskaat. Verwarm de oven voor op 160 gr. Vet vier kleine soufflé-vorm pjes in met boter en bestrooi ze met de kaas. Maak de morieljes goed schoon. Week gedroogde morieljes in heet water met wat madera. Hak ze klein. Roer de eidooiers los en klop daarna apart de eiwitten met een beetje zout stijf. Verwarm de saus iets en roer de losgeklop te dooiers erdoor. Vermeng de morieljes met de saus en spatel het eiwitschuim er luchtig door. Vul de soufflé bakjes en strijk glad af. Bak de soufflés af in de oven (160 gr) in ca. 8-10 minuten. Hoe kun je een lamp goedkoper laten branden? Door eernspe- ciaal ringetje tussen lamp en fit ting te stoppen. Energiebedrijf Oxxio brengt deze Longlites op de markt. Daarmee valt tien pro cent op de energiekosten te be sparen. Hoe kan dat? De net spanning schommelt doorgaans rond de 230 Volt. „De Longlites halen de pieken uit de stroom. Maar de lichtsterkte blijft na tuurlijk wel hetzelfde", ver klaart een woordvoerder. De Longlites zijn te bestellen via de site van Oxxio en kosten 12,50 euro per tien stuks. Een set le vert al snel een kostenbesparing op van 65 euro. Speelgoedfabrikant Goliath blaast leven in kleine kleurige kubusjes. Het zijn net mini-tv's. Aan de voorkant zit een scherm met een poppetje, een Stick Ka rakter. Zo zijn er de figuren Dus ty, Mie, Plans en Handy. Zowel los als magnetisch aan elkaar vastgelinkt, reageren ze op hun omgeving. Ze kunnen samen spe len, elkaar plagen en van kubus overspringen. Met bewegingsen- aoren is de boel te manipuleren. Elk karakter heel't een eigen Stick Game. Door het besturen van het poppetje kun je probe ren een nieuwe 'high score' te be halen. Zet je de kubus weg, dan valt het poppetje in slaap. Cube World is te koop vanaf 29,99 eu ro bij Toyzon Haarlem en web winkels als www.megagad- gets.nl. Met de 2.1-setjes gaat het goed. We hebben het over home cine ma-sets die volwaardig rondom geluid produceren met twee frontale luidsprekers. In het nieuwe topmodel van Sony, de DAR-X1R zit ook een harde schijfrecorder ingebouwd, plus een dvd-recorder. Zo hoeven we helemaal niks meer te missen. De harde schijf is 250 Gigabyte groot, dus goed voor meer dan vierhonderd uur televisie. Inpan dig treffen we een versterker van 480 Watt. Met behulp van de zogeheten kalibratiemicro- foon kiest het systeem geheel zelfstandig de optimale geluids instellingen. Prijs: €1999. Messenfabrikant Zwilling heeft in zijn winkel in de Amsterdam se P.C. Hooftstraat een keuken ingericht, voor wie de produc ten wil testen. Daar worden kookworkshops gegeven.Omdat Zwilling ook vijlen en schaar tjes op de markt brengt, is er een aparte beautyhoek. Wie een dieet moet volgen, kan te rade bij dinnersite.nl. Daar staan zo'n zevenhonderd restau rants genoemd waar rekening wordt gehouden met diëten. Het gaat daarbij om zowel sterren restaurants als pannenkoeken huizen. Er kan gezocht worden op calorie-, vet- en koolhydraat- arm, maar ook op zoutloos, glu ten-, koemelk- en suikervrij. Informatie: www.dinnersite.nl/dieten/

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37