Wonen met opa in de buidel Volkse dahlia is ineens chic geworden Er komt schot in Goedkope woningen voor jonge kopers Kookplaat hoeft niet zwart Energielastensite is succes ONDER DE PANNEN zaterdag 13 januari 2007 Nu weet ik ineens waarom het hoog tijd wordt om weer te gaan sporten. Na een dag dweilen voel ik spieren op plekken waarvan ik bij wijze van spreken niet wist dat ze er zaten. Met vier man hebben we ons uit geleefd op de leisteenvloer. Want die moest na het leggen di rect worden schoongemaakt. Al le hoeken van de kamer hebben we vele malen gezien om de sluier en ander vuil eraf te poet sen. Maar tientallen emmers water later, heb je wel eer van je werk. De vloer blinkt en dat maakt het een stuk huiselijker. Ook hoef je geen grote keel meer op te zetten als je iets wilt zeggen. Want in een leeg huis verzwel gen de echo's elk woord. In de afgelopen dagen tijd is het huis rigoureus veranderd. De hal, de slaapkamer en het toilet zijn gespoten met spac. Gaten zijn dichtgemaakt en bijge werkt. Op de eerste en tweede verdieping zijn marmoleumvloe- ren gelegd, de keuken staat er zo goed als in en de tuin is omge spit en vlak gemaakt. Eindelijk komt er schot in en ziet alles er een stuk vriendelij ker uit. We krijgen er weer ver trouwen in dat het toch nog goed komt. Niet dat het allemaal op rolle tjes verloopt. Vloeren die niet binnen de gestelde normen zijn gladgestreken, leidingen die niet op de juiste plek zitten en op de badkamertegels uitgetrap te sigarettenpeuken, zijn zo van die onaangename verrassingen. Al kijken we er niet vreemd meer van op. Het gevoel van 'het komt wel goed', wordt soms dan ook afgewisseld door 'nu even niet'. Zeker als het zoveelste ak kefietje zich voordoet. Dik een jaar geleden waar schuwden anderen er ons voor. En inderdaad, je moet overal zelf achteraan. Ook al heb je het gezegd, controleer gerust of het ook echt gebeurt. Soms liggen we er 's nachts over te woelen. „Oh ja, morgen even hiernaar wagen". „Weet jij of er al iets is gedaan aan die plek? Toch nog even opschrijven voor dat we het vergeten." „Heb jij morgenochtend vroeg tijd om even langs te gaan?" Het zijn in middels standaard vragen. En overdag is het pure noodzaak om het mobieltje letterlijk op zak te hebben. De verhuizing komt nu heel snel dichterbij. Nog vijf dagen. Zo langzamerhand pakken we ook de laatste spullen in. We kun nen de keuken uitruimen, de lampen van de muren en pla fonds schroeven en het wand- meubel afbreken. In het nieuwe huis kunnen we de keuken alvast schoonmaken en het schilderwerk na alle werkzaamheden hier en daar bij tippen. De komende week is het in het huidige huis even kamperen. Iets dat we graag doen. Slechts een paar borden, glazen en pan nen staan nog in de kasten. Over een week zitten we in de nieuwe woning. Het voelt nog onwezenlijk, maar we kijken er naar uit. Huren of kopen? De keus klinkt aardig, maar is voor veel jongeren allang niet meer te maken omdat koopwoningen simpelweg te duur zijn. Bouwonderneming Heijmans riep halverwege 2006 het perso neel daarom op goedkope alter natieven te bedenken voor star ters. Heijmans denkt nu dat star- terswoningen vanaf 70.000 euro mogelijk moeten zijn. Het gaat dan om gestapelde woningen die als een buitenlaag om een be staand gebouw (bioscoop, sport hal) heen gebouwd worden. On der meer achterstandswijken zouden daardoor een nieuwe im puls kunnen krijgen. De minima le grootte is veertig vierkante meter. Eventueel kunnen bewoners in een later stadium één of meerde re units bij kopen en hun woning aanpassen aan hun veranderen de woonwensen. Küppersbusch rekent af met het cliché dat een inductie kookplaat altijd zwart moet zijn. Het oppervlak van de nieuwe kookplaat die de fabrikant van keukenapparatuur onlangs op de markt bracht, oogt als roest vrij staal. Volgens Küppers busch sluit dit aan bij de eigen tijdse keuken die steeds lichter wordt. De kookplaat is verkrijg baar in breedtes van zestig en tachtig centimeter vanaf 1999 euro. Informatie: www.kuppers- busch.nl. De website energielastenver- lager.nl is een succes. In amper twee weken tijd trok de pagina 60.000 bezoekers. Met tips op de site kan een ge middeld huishouden op jaarba sis ongeveer achthonderd euro bezuinigen. Energielastenverlager.nl is een initiatief van de Woonbond, Ver eniging Eigen Huis en Milieu Centraal. Als vader of moeder hulp nodig heeft, is het gemakkelijk als de kinde ren in de buurt wonen. De zogeheten kangoeroewo ning biedt die mogelijkheid. Nu het beleid van de over heid erop gericht is ouderen zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen, is mantel zorg opnieuw actueel. De keus was eigenlijk van zelfsprekend. Tamara van Loon (24) wilde het liefst in de nabijheid van haar opa (87) wo nen. „Sinds het overlijden van mijn oma is hij nogal eenzaam. Ik wil er voor hem zijn, ook om eventuele problemen op te los sen. Waarom? Omdat mijn opa en oma er altijd voor mij zijn ge weest. Daarom wil ik de laatste jaren van zijn leven zo aange naam mogelijk maken." De zogeheten kangoeroewonin gen, waarvan er half december zestien zijn opgeleverd in Zoe- termeer, brachten uitkomst. De woningen bestaan uit twee zelf standige huizen die met elkaar verbonden zijn door een geza menlijke entree. Samen met partner Rachid Bakkali (24) be woont Van Loon de hoofdwo ning, haar opa woont in de zoge noemde buidelwoning. „We hebben er vooraf goed over nagedacht of we dit wel wil den", zegt Van Loon. „Eigenlijk vind ik het vanzelfsprekend en ook mijn vriend was direct en thousiast. Opa was nogal huive rig voor de verhuizing, maar nu we hier wonen, vindt hij het erg fijn. Hij is helemaal opgeleefd." Aanspreekpunt Nobel noemt Van Loon zichzelf niet. Ze vindt het eerder logisch dat ze de zorg voor haar opa op zich neemt, maar realistisch is ze ook. „Stel dat mijn Opa gaat dementeren, dan moet ik toch hulp inschakelen. Ik ben tenslot te geen verpleegkundige." Ze vindt het belangrijk dat oude ren een aanspreekpunt hebben. Net als vroeger, toen het ook in Nederland vanzelfsprekend was dat de kinderen de zorg voor hun ouders indien nodig op zich namen. Het beleid van de over heid is er ook op gericht oude ren zo lang mogelijk zelfstandig te laten wonen. De kangoeroe woning speelt daarop in. Dit soort woning, ook wel tandem woning of mantelzorgwoning ge noemd, is onder meer te vinden in Eindhoven, Boekei, Twisk, Dongeradeel, Apeldoorn, Nieu- wegein en Nijmegen. Maar of ze gewild zijn? Volgens Yvonne Witter van Aedes-Arca- res Kenniscentrum Wo nen-Zorg, die er vorig jaar on derzoek naar deed, valt dat wel mee. Ook al zijn de eerste kan goeroewoningen die eind jaren zeventig in Nederland versche nen inmiddels bijna allemaal verdwenen, voor de tweede gene ratie ziet ze zeker kansen. Zo blijkt bijvoorbeeld uit onder zoek in Friesland dat bijna de helft van de Friezen wel in een kangoeroewoning zou willen wo nen. Maar dat lijkt Witter te op timistisch. „De behoefte is er, maar de doelgroep is beperkt", zegt ze. De zestien woningen in Zoeter- meer zijn gebouwd door woning bouwvereniging Vestia, in op dracht van de gemeente. „Wij zoeken voortdurend naar moge lijkheden om wonen en zorg te combineren", legt Elly Persons van Vestia uit. Daarmee sluit de woningbouwvereniging aan bij de vraag in de markt. Toch bleek het niet gemakkelijk om de zestien kangoeroewoningen in Zoetermeer te verhuren. „Om dat veel mensen niet weten wat een kangoeroewoning is"),>.ver^- moedt Persons. De voordelen zijn volgens haar legio. „Door twee zelfstandige units in één woning te maken, blijft de priva cy van de bewoners gewaar borgd." Dat is inmiddels ook de erva ring van Van Loon. „Opa eet 's avonds mee, maar als hij merkt dat wij samen willen zijn, gaat hij vanzelf naar zijn eigen huis." Het gaat overigens niet automatisch om ouderen met een zorgvraag. Persons denkt dat het ook een ideale woon vorm is voor ouders die een kind hebben met een verstandelijke beperking, maar dat wel zelf standig kan wonen. Maar ook voor ouders met jonge kinderen. „Terwijl de een boodschappen doet, passen opa én oma op de kinderen." Maar wat gebeurt er met de wo ning als de 'zorgbehoevende' ver huist of overlijdt? Tamar Steen bergen deed er vorig jaar onder zoek naar in het kader van haar studie aan de TU Delft. Is de ju ridische constructie niet goed geregeld, dan heeft dit gevolgen voor de continuïteit, conclu deert ze. Daarom heeft Vestia in het huur contract vastgelegd dat 'de ande re partij moet verhuizen als bij voorbeeld de zorgbehoevende overlijdt'. „We hebben wel afge sproken dat we een andere ge lijkwaardige woning aanbieden, zodat de verhuizing zo weinig mogelijk stress en rompslomp met zich meebrengt", aldus Per sons. Paul Geerts Informatie: www.kangoeroewo- ning.nl, www.vestia.nl, www.kenniscentrumwonen- zorg.nl Je had het kunnen voorspel len: nadat we een Pool in huurden om ons huis te schilde ren en onze heg te snoeien, plan ten we nu ook al Poolse dah lia's. In Polen worden dahlia's veel goedkoper geproduceerd dan in onze goede oude Bol lenstreek en tot chagrijn van on ze Hollandse dahliakwekers is de teelt van de dahlia naar Po len aan het verschuiven. Of de Polen er rijk van zullen worden is de vraag, want het stekken van een dahlia is kin derlijk eenvoudig en intussen komen er berichten binnen dat ook de Chinezen de dahliateelt al aardig onder de knie begin nen te krijgen. Nog even,en de Hollandse dahlia behoort tot het verleden. En ach, moeilijk hoeven we daarover niet te doen - wordt niet ook het over grote gedeelte van de Hollandse Nieuwe door Denen gevangen? Zo Hollands is de dahlia trou wens ook weer niet. De plant is in cultuur sinds 1805, toen het zaad vanuit Mexico in Europa arriveerde, maar aanvankelijk werden de dahlia's vooral in Duitsland gekweekt. Niet eens zo heel ver van de Poolse grens. Maar zo'n twintig jaar na de in troductie van de plant kwam de dahliateelt ook bij ons van de De zegetocht van de dahlia begon in Engeland met een dahlia die nauwelijks op een dahlia lijkt: de variëteit 'Bishop of Llandaff'. foto Romke van de Kaa grond en in 1825 waren de ge- vuldbloemige dahlia's uit Haar lem al beroemd. Daarna is Hol land altijd een belangrijke rol in de dahliateelt blijven spelen. Vereniging Hoe populair een plant is, kun je vaak aflezen aan het feit dat er een speciale vereniging voor bestaat. Zo hebben we in Neder land, naast een fuchsiaverenin- ging en een orchideeënclub, al jarenlang een dahliavereniging waarin de liefhebbers van de plant zich organiseren. Dat de ze vereniging niet zo bekend is in de tuinwereld heeft waar- schijnlijk met snobisme te ma ken: dahlia's worden, net als gladiolen, als volks beschouwd en wie mee wil tellen in de tuin- wereld kijkt wel uit om dahlia's in zijn tuin te planten. Maar vooral onder invloed van toonaangevende Engelse tuinen als Sissinghurst, Hidcote en Great Dixter is het tij aan het keren. Daar komen de tuinlief- hebbers die met touringcars te gelijk worden aangevoerd met een schok lot de ontdekking dat de volkse, om niet te zeggen or dinaire dahlia daar, in Enge land, nu juist als het toppunt van chic wordt ervaren. Natuurlijk zou je dit als omge keerd snobisme kunnen uitleg gen, maar een feit is dat de dahlia tegenwoordig weer ge plant mag worden zonder je hiervoor te hoeven schamen. De zegetocht van de dahlia be gon in Engeland met een dahlia die nauwelijks op een dahlia lijkt: de variëteit 'Bishop of Llandaff' heeft diep ingesne den, chocoladekleurig blad. Dat blad heeft voor de doorbraak gezorgd en de eerlijkheid ge biedt te zeggen dat het blad van veel dahlia's ook wel als het top punt van lelijkheid kan worden gezien, en dat terwijl dat hele maal niet het geval hoeft te zijn. Reus Een modeplant als dahlia impe rialis, een reus van een plant met heel fijnverdeeld blad, wordt zelfs uitsluitend als blad plant aangeplant omdat deze wilde dahlia in ons klimaat vrij wel nooit tot bloei weet komt. Ook 'Bishop of Llandaff' is aan zijn blad nauwelijks als dahlia te herkennen en dat is dan ook de reden geweest dat deze varië teit als eerste in de tuinen van trendsetters wist door te bre ken. Daarna is het snel gegaan, want toen kwekers eenmaal in de ga ten kregen dat er een schreeu wend tekort was aan dahlia's met mooi blad, hebben ze hun best gedaan om in die leemte te voorzien. In no-time had de Bis hop voor nageslacht gezorgd en nu kun je kiezen uit 'Bishop of Llandaff', 'Bishop of Canterbu ry', 'Bishop of York' en "Bishop of Auckland'. Alleen 'Bishop of Frankenstein' ben ik nog niet tegengekomen. Romke van de Kaa Tamara van Loon woont met haar opa in een kangoeroewoning. De woning bestaat uit twee aparte huizen, met foto Cees Zorn een gezamenlijk entree. Bij het bouwen van een woning komt veel kijken. In de Goese ivijk Ouverture wordt gewerkt aan het project Luminoso; 12 vrijstaande energiezuinige huizen. Verslaggever en toekomstige bewoner Jeffrey Kutterink schrijft ivekelijks over zijn ervaringen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29