PZC Nieuw huis in een oude jas Ws Zonder planten en bloemen kan ik niet Si"3U460AAGoes feTMiddin'Seiand: 0113-315520; Cs Vlaanderen: 0113-315570; plawal: 020-4562500. zaterdag 13 januari 2007 Geur is voor iedereen anders DE VOORDEUR De voordeur biedt toegang tot een woning, maar wat daar achter schuil gaat, blijft voor velen onzichtbaar. In deze serie een kijkje achter de voordeuren van Zeeuwse huizen. Iedere week gaat een andere deur open en geeft de bewoner een blik in zijn of haar leven. foto's Mechteld Jansen Het gaat ver zoals sommige mensen onbeschaamd naar binnen gluren, aanbellen om te vragen of ze in de boot mogen kijken of plaats nemen in zijn prieel aan de Middelburgse Londense Kaai. Adriaan Machiel- se (41) kan er meestal wel om lachen. „Ach, als ik voor iedere foto die gemaakt is van mijn boot een euro zou krijgen, dan kon ik een paar keer per ja§r op vakantie. Maar het.gaat wel ver als ik toestemming moet vragen om buiten op mijn eigen bankje te kunnen zitten." Adriaan heeft naast zijn woonboot een prieeltje neerge zet met een bankje erin. Rondom het zitje staan potten met onder meer palmen en buxussen. Zijn passie voor bloemen en planten valt duidelijk af te lezen aan de aankleding van het stukje vaste wal rondom de boot. En dat trekt veel aandacht. Passanten gebruiken het bankje nogal eens om even op uit te rusten. „Op zich niet erg, zeker als ik weg ben. Maar laatst zaten er men sen en, toen ik vroeg of ik daar mocht zitten, werd dat geweigerd. Vervolgens zei ik dat het mijn bankje was, en kreeg als antwoord 'nee, hoor het is van de gemeen te'. Dan sta je toch wel even te kijken." De bewoner van de wit geverfde woonboot, die nu licht schommelt door de harde wind, heeft er verder weinig moeite mee dat zijn woonstee zo in de belang stelling staat. „Iedereen mag hier komen kijken hoor, daar zit ik niet mee. Ik vind het wel gezellig. Ik hou van drukte. Daarom woon ik in de stad- Ik ben een echt stadsmens. Ik heb een paar jaar in Amerika ge woond. In grote steden. New York bijvoorbeeld bruis.t 24 uur per dag. Hier moet je altijd van te voren beden ken waar je naar toe wilt. Je kunt hier alleen 's avonds naar het theater." Toch wil hij voorlopig niet meer weg uit Middelburg. Zijn stek, die hij deelt met de vrolijke hond Rufus, bevalt hem prima. „Water fascineert me, het is altijd anders." Plannen voor een nieuwe boot heeft hij wel. „Ik wil groter wonen." Groter? Vol verbazing bekijken wij de ruimte die we niet hadden verwacht achter zijn voordeur. Een forse woonkamer met stahoogte en veel sfeer, heel veel sfeer. Overal planten en bloemen. „Ja, zonder kan ik niet le ven." Talloze gekleurde kussen sieren de bank die de ronding aan de voorkant van de kamer volgt. „Als ik daar ga 'zitten', duik ik gewoon in de kussen." Toen ik hier kwam om de boot te bekijken en de vorige eigenaar liet me de woonkamer zien, had ik wel zoiets van 'wanneer trekt hij het onderschuifbed uit'. Toen hij vervolgens zei 'laten we de eerste slaapkamer bekij ken' dacht ik 'hoezo de eerste slaapkamer, zijn er dan nog meer'? En inderdaad, nog drie. Ik heb er twee sa mengetrokken, dus nu heb ik drie slaapkamers." Rufus is inmiddels op schoot gekropen bij de fotografe. De Jack Russel terriër, 'met in de bloedlijn iets van een tekkel', gaat overal mee naar toe. „Ik heb hem als pup gekregen. Omdat hij destijds zo klein was, zat hij in de binnenzak van mijn jas als we weg gingen. Als mijn jas nu op de grond ligt, probeert hij nog steeds in de zak te kruipen." Het eigenwijze hondje weet ook precies wanneer ze gaan varen met de sloep die naast de woonboot ligt. „Ik moet dan door het raam naar buiten klimmen, om dat ik aan die kant geen buitendeur heb. Hij komt dan al aanlopen met zijn zwemvestje in z'n bek." Het duo blijft dus voorlopig trouw aan de sfeervolle boot. Tot de volgende er komt.... Annemarie Zevenbergen plaatselijke bevolking dan een verbouwing beginnen." Een verbouwing zorgt altijd voor verrassingen, weet ieder een die al eens een poging heeft gedaan. Bij Harry en Anneke ging het al mis bij de fundering. „Ik ben van het type twee keer fout, derde keer goed", zegt Har ry lachend. Toen zijn fundering af was, begon het te regenen. En niet zo'n klein beetje. „De hele spouw stond vol met water. Ho zen had geen zin. Zelfs een pomp kon niet verhoeden dat het binnen afzienbare tijd weer vol stond." Wat bleek? Om het huis had vroeger een sloot gele gen: Plet grondwaterpijl was de boosdoener. „Ik heb dwars door alle hopen grond een dubbele drainage aangelegd. Die is aan gesloten op het riool. Sindsdien hebben we droge voeten." Het duurde even, maar toen kon Harry dan eindelijk gaan metse len. „We hebben wat afgezien met die ijsseltjes. Ze hadden al lemaal een ander formaat." Een vriend, vertrouwd met renova ties, bood de helpende hand. „Normaal gaan er 70 tot 80 ste nen in een vierkante meter. Wij hadden er 110 nodig." Uren wa ren ze ermee in de weejr. „Hij van rechts naar links, ik van links naar rechts. In drie-klezo- renverband en met rollagen", verklaart Harry in vaktaal. Het resultaat; een huis dat er al vier honderd jaar lijkt te staan. „Overal heb ik gebruik gemaakt van traditionele bouwmethodes en historische materialen." Met behulp van een oude lintzaag werden gootklossen en windve ren gemaakt. Uit een partij goed uitgewerkt hout werden de ra men en kozijnen gehaald. Roe des en glaslatten werden ge freesd, want ze moesten en zou den een sierlijke kraalkant krij gen. Een monnikenwerk, want in totaal telt het huis 153 raam pjes... Bouwmethodes „Ik heb gebruik gemaakt van bouwmethodes die al lang niet meer worden toegepast, omdat ze veel tijd vergen en dus te kost baar zijn. Details vind ik belang rijk. Ik ben een echte zeikerd." Nee, hij is geen bouwvakker, leerde het vak gewoon door het te doen. De bouw van zijn eigen huis kostte hem 3,5 jaar. „Je he le sociale leven raakt in de war. Ik was op een gegeven moment alleen maar met het werk bezig, 's Nachts lag ik nog te timme ren." Achteraf gezien had hij misschien oogkleppen op om zichzelf te beschermen. „Anders kun je het niet overzien." Want dat het een puinhoop was, dat wil Harry best toegeven. Hij kan er niet omheen als hij door het fotoboek van de verbouwing bladert. „Moet je dat zien, hier zijn we net begonnen." Wie denkt dat Harry er na jaren klus sen schoon genoeg van heeft, vergist zich. „Nee, hoor. Ik ben eigenlijk wel weer toe aan een nieuwe uitdaging." Anita Janse Het huis van de familie Smit Roeters in Koudekerke is opnieuw ge bouwd met oude materialen, waaronder de ijsselsteentjes voor de buitenmuren. foto's Lex de Meester Het lijkt een paar honderd jaar oud, maar schijn be driegt. Het huis van familie Smit Roeters uit Koude kerke is van top tot teen nieuw. Gebouwd met oude bouw materialen en met oog voor historische details, dat wel. Waar een mankement aan de auto al niet goed voor kan zijn. Toen de klassieker van Harry Smit Roeters er de brui aan gaf, werd hij gedwongen naar het dichtstbijzijnde dorp te lopen. Dat was Koudekerke. „Juist op dat moment werd hier een bord in de tuin geplaatst", vertelt Harry. „Wij waren toen al een tijdje op zoek naar iets ouds, dit huisje leek aan onze wensen te voldoen." Met zijn laatste kwartje op zak, stapte hij het dorpscafé binnen. Daar belde hij zijn vrouw Anneke en niet lang daarna de makelaar. „Nog diezelfde avond zaten we schetsen te maken, van hoe het zou kunnen worden." De bezichtiging bevestigde wat ze eigenlijk al wisten; het huisje was zo rot als een mispel. „Pri ma, daar was de prijs ook naar." Binnen vijf minuten hadden ze het gezien en een uur later was het koopcontract getekend. Niet voordat ze een rondje langs hun toekomstige buren hadden ge maakt. „Dat vinden wij min stens zo belangrijk aan een huis, dat er leuke mensen in de buurt wonen." Bovendien sloot de stijl van de aangrenzende pandjes aan bij hun eigen ideeën. De Dis- hoekseweg is een straat met oude boerenwoninkjes. Vroeger keken de bewoners uit over de landerijen. Dat is al lang verle den tijd. Nu grenst aan weers kanten van de straat een woon wijk met voornamelijk rijtjes huizen. Toch heeft de Dishoekse- weg nog altijd een landelijk ka rakter. Harry en Anneke wisten precies hoe ze hun 600 m2 optimaal kon den benutten. De muren van het bestaande huisje moesten op nieuw opgetrokken worden. En aan de rechterkant was plaats voor een aanbouw. Daarvoor moest het bestemmingsplan wor den aangepast. Een vergunning werd aangevraagd, maar het bloed kroop waar het niet gaan kon. Bevlogen als hij is, begon Harry alvast aan zijn project. Harry en Anneke Smit Roeters in hun woonkamer. „Ik had de fundering voor de aanbouw al af, toen we ineens controle kregen... of ik de boel alstublieft weer af wilde bre ken." Het was even sükken, maar er zat niets anders op. „Dat was het begin van negen maanden getouwtrek met de ge meente. De dag dat de vergun ning in de bus viel, ging bij ons een spandoek aan de gevel; 'zwa re bevalling geslaagd'." Nu kan Harry er om lachen. Destijds niet. „Inmiddels vroeg het hele dorp zich af wat ik van plan was met al die oude rotzooi in mijn tuin." Want dat het huis van A tot Z herbouwd zou worden met historische materialen, dat stond vanaf het begin al vast. Het wachten was tenminste er gens goed voor. Zo had Harry in elk geval tijd om zich logistiek voor te bereiden. Tijd om in Bruinisse een partij oude ijssel steentjes op te halen. „Ik zie me nog over de Zeeland brug rijden met die kar. Veel te vol natuur lijk." Onder het motto 'een vlie gende kraai heeft meer dan een zittende' heeft Harry al heel wat kilometers verreden. Van Vlis- singen tot Steenbergen en van Veere tot Hellevoetsluis. De 13.000 gele ijsseltjes in zijn ge vel, hebben eerst allemaal in de tuin gestaan. Vergezeld van een stapel Oudhollandse dakpannen - afkomstig van een boerderij uit Baarland -, een partij vijfdui- mertjes - overal vandaan ge scharreld - en een enorme mols hoop. „Na het graven van een nieuwe fundering op 1.20 meter diep, lag er een enorme berg rond het huis." Een rekensom leert dat huize Smit Roeters goed is geweest voor het ver plaatsen van zo'n 78 ton grond. „Ik heb nog nooit zo snel vrien den gemaakt", zegt Harry. Vijan den misschien ook, maar als dat al zo is, worden die gemakshal ve even vergeten. „Ik kan je ver tellen, er is geen betere manier om contact te leggen met de

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27