)e Bijbel is geen politiek program i werkgevers kunnen bum-out verhelpen door te luisteren Vaste burcht van de ChristenUnie zaterdag 13 januari 2007 Kerk, gezin en school zijn voor trouwe stemmers op de ChristenUnie een clrie-eenheid. Opdat overal het gereformeerde gedachtengoed, vrijgemaakt of niet, wordt verteld en beleden. Geen euthanasie, abortus en homohuwelijk. „Ik ben de Heere dankbaar dat het zwembad op zondag nog altijd dicht is." In het weiland langs de snelweg staat een groen spandoek: De weg kwijt? Even verderop weer een doek: Jezus is de weg. Het kan niet missen, dit is de Bijbelgordel. Hier bepaalt het geloof in God het leven. Bidden voor het eten, op zondag twee keer naar de kerk en voetballen alleen op zaterdag. „Het leven is van de Heere, die geeft en neemt", zegt Johan (66) in de kanti ne van IJsselmeervogels. Buiten wordt gebouwd aan een nieuwe tribune waarvoor de miljoenen bij elkaar zijn gebracht door bevolking en midden stand van Bunschoten. Net zoals dat bij buurman Spakenburg eerder ge beurde. De ikoneri van het zaterdagvoetbal verdelen de gemeenschap in rood en wit ofwel in Bunschoten en Spaken burg, ofwel in boeren en vissers. De mini-stadions liggen stijf tegen elkaar en de rivaliteit is enorm, maar beider aanhang is één in de liefde voor God. „Hij is machtiger dan alles en ieder een." Bunschoten-Spakenburg, waar toe ook Eemdijk en Zevenhuizen beho ren, telt elf vrijgemaakt gereformeer de kerken. Ze zitten vrijwel altijd vol, al maken sommige gelovigen zich zor gen dat er af en toe wat plaatsen leeg blijven en soms zelfs hele banken. „Veel jongeren vinden het genoeg om één keer te gaan", zegt Johan. Hij heeft zijn hele leven in het dorp ge woond en gewerkt, gaat zondags twee keer ter kerke en heeft tot zijn grote teleurstelling gezien dat er steeds meer activiteiten op zondag kwamen. Er gingen zelfs twee disco's open, 'maar het zwembad is nog steeds dicht op zondag en daar ben ik de Hee re dankbaar voor'. Hij behoort tot de 28,9 procent van de inwoners die bij de Kamerverkiezingen op de partij van André Rouvoet hebben gestemd. Grootste Dat maakt de ChristenUnie in dit dorp de grootste na het CDA, terwijl het landelijk de zevende is met 4 pro cent van de stemmen. In het gemeente bestuur maakt de partij helemaal de dienst uit met een burgemeester en twee van de drie wethouders. Bun schoten-Spakenburg is een vaste burcht voor de ChristenUnie. Net als Putten, Elburg, Kampen, Katwijk, Graafstroom en Hardinxveld-Giessen- dam; allemaal gemeenten waar slechts het CDA groter is. „Mijn hele familie stemt ChristenUnie", zegt een jonge vrouw die in een nieuwbouw wijk van Hardinxveld staat te wach Bunschoten-Spakenburg telt elf vrijgemaakt gereformeerde kerken. ten tot haar kinderen uit de vrijge maakt gereformeerde basisschool De Zevenster komen. Ze heeft een half lange spijkerbroek aan met laarzen en daar doet niemand moeilijk over. „Daarvoor moet je bij de SGP zijn", zegt een andere moeder. „Bij ons heb ben vrouwen wel wat in de melk te brokkelen. Ik werk ook gewoon, dat is geen enkel probleem. Ik heb zelfs een tijd op zondag gewerkt, maar toen zat ik in de verpleging. Dan mag het, net als bij de politie." Directeur Anne Hamstra van De Zevenster maakt zich niet druk om een spijkerbroek meer of minder. „In veel gevallen is het gewoon makkelijker en handiger. Op de fiets bijvoorbeeld, en in de win ter." Hij heeft pas ergens gelezen dat bij de vrijgemaakt gereformeerden het jasje wel is vernieuwd, maar de in houd niet. „Daar gaat het uiteindelijk om." Hij mocht van zijn ouders op zon dag wel voetballen, maar geen tv kij ken. „Ik kom oorspronkelijk uit Fries land, daar was het altijd al iets losser. Het geloof is nog altijd hetzelfde, wat wil zeggen dat de Bijbel leidend is. Dat geven wij de kinderen op deze school mee: wij geloven dat je in de he mel komt, dat jullie allemaal kinderen van God zijn en daarom het eeuwige leven hebben." Zijn school deed kort na de aanslag op de Twin Towers niet aan herden- ken. Geen dienst, geen vlag halfstok. „Wij vonden het erg selectief als je bij voorbeeld ziet wat er in Afrika ge beurt. We hebben het er heel even over gehad en tegen de kinderen ge zegd: als het ons gebeurt, zijn wij vei lig in Vaders handen. Hij zegt dat door de dood heen." Dat is de essentie voor mensen die altijd op de Christen- Unie stemmen, of ze nou van oor sprong van het wat dogmatische Gere formeerd Politiek Verbond (GPV) af stammen, dat sterk verbonden was met de Gereformeerde Kerken (Vrijge maakt), of van de Reformatorisch Poli tieke Federatie (RPF), die haar aan hang vooral had bij de Christelijke Ge foto's Harmen de Jong/GPD reformeerde Kerk en de Nederlands Gereformeerde Kerk en bij evangeli sche kerkgenootschappen als de Pink stergemeente en volle-evangelie-ge- meenten. Die aanhang bevond zich vooral in Zeeland, op de Zuid-Hollandse eilan den, op de Veluwe en in delen van Overijssel. Het zijn allemaal gerefor meerden, de meesten vrijgemaakt, maar niet per definitie. Partijleider Rouvoet is bijvoorbeeld lid van de Christelijk Gereformeerde Kerk. Ook bestaat er verwantschap met de EO. Toenadering De verschillen tussen de diverse stro mingen zijn vooral historisch, als ge volg van enkele scheuringen. Veel ge zinnen werden daardoor uit elkaar ge rukt, omdat een deel meer hechtte aan traditie en een ander deel meer aan de Bijbel. Tegenwoordig zijn de verschil len te verwaarlozen en is er veel toena dering. Politiek zijn ze verbonden in de over tuiging dat de ChristenUnie aanzien lijk christelijker en socialer is dan het CDA. Plet kenmerk van deze achter ban, altijd goed voor drie a vier Ka merzetels, is een drie-eenheid, ook wel triangel genoemd. In gezin, kerk en school heersen dezelfde opvattin gen, worden dezelfde dingen verteld. Touringcar Dat is ook de reden dat bij basisscho len zoals De Zevenster tegen drie uur als uit het niets busjes en zelfs een tou ringcar komen aanrijden. Ze halen kinderen op van gezinnen uit de verre omtrek. De ouders hebben zeer be wust voor deze school gekozen, omdat hun kroost daar volgens hun geloof en principes wordt onderwezen. „Ik heb me in mijn puberteit wel even verzet tegen wat mijn ouders mij alle- maal vertelden", zegt een moeder, „maar dat was vooral om me ergens tegen te kunnen verzetten, niet zozeer tegen het geloof. Ik voel me er juist he lemaal bij thuis en ik hoop dat mijn kinderen dat later ook vinden." Een groepje tieners dat in Putten staat te wachten op de bus naar Harderwijk is nog niet zo ver. Ze waren nog te jong om te mogen stemmen, mét uitzonde ring van één meisje, dat 'net als mijn ouders' voor de ChristenUnie heeft ge kozen. „Dan mag je geen seks hebben voor het huwelijk", plaagt een jongen met een wit petje. „Wat is daar zo slecht aan?", vraagt het meisje. „Doe effe normaal, joh", zegt de jongen. Hij krijgt bijval, ook van een aantal meis jes. „Dat is echt niet meer van deze tijd hoor. Maar goed, als jij dat vindt, heb ik daar respect voor." Met eutha nasie en abortus hebben de meesten weinig problemen, ook al zijn hun ouders daar zonder uitzondering fel tegen. Het homohuwelijk vinden ze niks. De jongens trekken er zelfs een vies gezicht bij. Het zijn uitgerekend deze ideële, zeg maar bijbelse thema's die de oudere kiezers verdelen. Ze heb ben op de ChristenUnie gestemd, om dat die daar zeer uitgesproken over is. Als de partij inderdaad in het kabinet komt, zal ze echter niets kunnen ver anderen aan de praktijk. „Ik hoor bij de twijfelaars", bekent schooldirecteur Hamstra. Als je alleen maar een ideologie wilt uitdragen, moet je een getuigenispartij worden, dan hoor je niet thuis in het parle ment. In de Bijbel staat geen politiek programma, dat is altijd een afgeleide van bijbelse principes. „Niettemin blijft het pijnlijk dat juist punten die voor ons zo essentieel zijn niet gerealiseerd zullen kunnen wor den. Wat is er dan nog typisch Chris tenUnie in dat kabinet? Ik sluit niet uit dat de partij daardoor overtuigde aanhangers van zich zal vervreem den." In de kantine van IJsselmeervogels buigt een groepje van zo'n twintig ge trouwen, de meesten in de vut, zich vol passie over dat dilemma: „Je kiest voor een christelijke partij, omdat je jouw geloof wilt terugzien in de ma nier waarop het land wordt gere geerd. Geen euthanasie, abortus en ho mohuwelijk en de zondagsrust dient geheiligd. Ik heb niet op de Christen- Unie gestemd om CDA en PvdA aan een meerderheid te helpen." „Als je die ideële punten niet kunt bin nenhalen, moet je je profileren op an dere punten die typisch voor ons zijn: een sociaal beleid en barmhartiger voor asielzoekers. Dat is ook christe lijk." „Het is heel goed dat Rouvoet voor de PvdA kiest, dan krijgen we tenminste een links georiënteerd kabinet." „Het is juist heel dom om met de PvdA in zee te gaan, want dan komt er niets van onze christelijke nonnen en waarden terecht." „Met wie dan? Ik moet er echt niet aan denken dat Verdonk het weer voor het zeggen krijgt. Dat vreselij... de Heere zegt: Je mag niemand ha ten." „Dat is waar, dat is waar." „We hebben het hier over politiek en dan moet je compromissen sluiten." „Precies. Als je dat niet kunt. moet je voor altijd in de oppositie blijven. Jan Marijnissen kiest daarvoor. Dat vind ik heel slap, want je moet ook je ver antwoordelijkheid durven nemen." Johan, die voor iedereen koffie in schenkt, is niet te vermurwen: „Je mag nooit je principes overboord gooien, want er is Eén die machtiger is en aan Hem moet je altijd verant woording afleggen." Dick Hofland Jij houdt zich bezig met motivatie, Ibum-out, leren op het werk. Eigenlijk E*wat *emaken heeft met arbeid en '«vinden. Toon Taris is vorige maand Nêmd tot hoogleraar Arbeidsmotivatie ade Radboud Universiteit van Nijme- WWerkgevers moeten beter luisteren." Wagen over de werkdruk, komen bekaf Mjn chronisch vermoeid en voelen opgebrand. Werknemers met een ■out zijn te moe om goed te presteren, denken. leenverband tussen gezondheid en pres- O- loon Taris, de kersverse hoogleraar pasmotivatie, vond het wel een interes- Jagatuk. ZijH conclusie na onderzoek j zestien studies met bijna vierdui- D werknemers naast elkaar legde: het fieuze mee. ^enmeteen bum-out presteren wel /r'maar het verschil met gezonde emers is maar vier procent." De 44-ja- oogleraar had een hoger percentage acht Uit eerder internationaal onder- Jiop basis van 312 studies met 50.000 j emers) hleek namelijk dat gelukkige »!tu fors beter Posteren (negen zijn n wer^nemers die minder geluk - De - lage - uitkomst betekent niet dat werk gevers nu geen energie hoeven te steken in opgebrande werknemers, zegt Taris. Want een productieverlies van vier procent maakt bedrijfseconomisch een groot verschil en is dus nog steeds de moeite om te verbeteren. Het is de laatste jaren heel stil geweest rond bum-out. Dat heeft alles te maken met de conjunctuur, leerde eerder onderzoek van Taris. In 2000, toen de economie draaide als een tierelier, klaagden veel werknemers over stress en werkdruk. Maar na de aanslagen van 9/11 in 2001 en de beurscrash daalde het langdurig ziekteverzuim in bedrijven. „Klagen deed je niet. Je was al blij als je een baan had. Werkdruk was geen item, want voor jou waren er tien anderen." Werkverslaafd Werknemers die zichzelf afbeulen, zijn ook niet heel veel productiever, vervolgt Taris. De Nijmeegse hoogleraar heeft namelijk óók onderzoek gedaan naar werkverslaaf- den die kicken op een zestigurige werk week. Conclusie: Ook de bevlogen hardwer- ker komt zichzelf tegen. „Extreme inspan ning is niet goed. Veel overwerken heeft dan ook niet zoveel zin. Vier uurtjes per week extra in touw zijn, dat kan best. Maar maak je werkweken van zestig uur, dan ga je een kritische grens over." „Kinderen zijn trouwens een probaat mid del om je van je werk te houden", weet Ta ris als jonge vader uit ervaring. „Mijn vrouw gelooft me soms niet, maar ik werk toch echt maar iets meer dan veertig uur." Hoe de baas het beste de werkdruk kan aan pakken, heeft de Nijmeegse hoogleraar ook bekeken. Bij dat onderzoek waren een hon derdtal thuiszorgorganisaties betrokken die worstelden met hoge werkdruk. Die organi saties namen uiteenlopende maatregelen om het probleem op te lossen. Een deel ervan was gericht op de werkdruk zelf: bijvoorbeeld extra mensen aannemen. Een tweede oplossing had tot doel de hard werkende medewerker in de watten te leg gen door salarisverhoging of extraatjes zo als een hondenuitlaatservice of een fiets van de baas. De derde oplossing richtte zich op het individu: een werknemer die met stress worstelde, kreeg een training 'omgaan met werkdruk' of een cursus timemanagement. Een extra bonus, een hondenuitlaatservice of een computer van de baas, leuke dingen om de werknemer gelukkiger te maken als compensatie voor het harde werken, blijken «ÉBig m Toon Taris, hoogleraar Arbeidsmotivatie. foto Bert Beelen/GPD niet effectief te zijn. „Dat is ook logisch, want er is geen link met werkdruk. De der de oplossing - het aanbieden van een trai ning of cursus - zou best kunnen werken, maar er maakt slechts een gering aantal werknemers gebruik van. Wat aantoonbaar wél helpt, is het aanpakken van de werk druk door meer personeel aan te nemen. Of door vacatures sneller te vervullen." Stressfactor Extra mensen aantrekken is een kwestie van geld, dat er niet altijd is. Maar ook een goed management speelt een rol om stress tegen te gaan. „Een directeur die het werk over de schoe nen loopt, die alleen zijn eigen hobby's uit oefent, die geen maatregelen neemt om de werkdruk te verminderen en die werkne mers niet weet te waarderen - zo'n direc teur is een belangrijke stressfactor voor zijn personeel." „De oplossing zou zijn: het management be ter laten functioneren óf de baas vervangen. Maar het is waarschijnlijker dat de werkne mer vertrekt dan dat de baas opstapt." Ta ris heeft de ultieme oplossing ook niet. „De wereld is soms ingewikkelder dan je zou wil len. Hij heeft wel een advies aan bazen: luister naar je werknemers. „Veel werkge vers zijn geneigd klachten van een werkne mer over het hoge werktempo toe te schrij ven aan persoonlijke omstandigheden. Maar als ook de rest van de afdeling klaagt dan moet de baas ingrijpen. Werknemers weten het beste wat er moet gebeuren. Hoge werkdruk plus weinig mogelijkheden voor eigen initiatief, dat zijn de sterkste voorspel lers van een burn-out." Maar niet iedereen voelt zich gelukkig als hij voor een deel zijn eigen werk kan indelen, leerde Taris uit weer een ander onderzoek dat hij deed bij een zoutjesfabrikant. „De werkgever had een managementlaag weggesneden en de taken verdeeld over de werknemers in een ploeg, dat werd een zelf sturend team. Het personeel kreeg meer in spraak,, maar ze vonden de nieuwe werkwij ze helemaal niet prettig. Voor hetzelfde sala ris moesten ze harder werken en hadden ze ook meer gezeik aan hun hoofd." Zelf is Taris een gelukkige werknemer. Hij kan zijn eigen onderwerpen kiezen, zelf de lesstof voor zijn studenten samenstellen en voor een deel zijn werktijden bepalen. „Ik ben eigen baas". En hij heeft op de achtste verdieping van het universiteitsgebouw ook nog eens een fantastisch uitzicht. Jacqueline van Ginneken

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25