Ruwe olie verschepen naar getroffen landen kost tijd Wereldreserves zaterdag 13 januari 2007 windkracht RUDEN RIEMENS FOTOGRAFIE Europese politieke leiders zijn erg ze nuwachtig geworden van de hevige energieruzie tussen Rusland en Wit-Rus- land. Moeten wij bang zijn voor de machts politiek van Moskou? „Ze willen een be hoorlijke, marktconforme prijs." De heftige olieruzie tussen Rusland en Wit-Rusland, en de acute gascrisis die vori ge winter uitbrak tussen Rusland en Oekraï ne, stralen uit tot aan de Noordzee. Begin vorig jaar stond de Nederlandse Gasunie klaar gas te leveren aan landen die ineens hun gasimport zagen teruglopen, soms met een kwart of meer. Nu vormen de grote olie voorraden op de Maasvlakte een buffer die kan worden aangesproken als de Russische olie langere tijd niet zal stromen door de be langrijke Droesjba-pijpleiding. Deze pijp levert normaal gesproken tussen 1,4 en 1,6 miljoen vaten ruwe olie per dag naar verschillende EU-landen, waar raffi naderijen de grote afnemers zijn. Duitsland is in aantallen vaten de grootste afnemer. Het land krijgt eenvijfde deel van zijn dage lijkse olieconsumptie via de Droesjba-trans- portleiding. Polen is harder getroffen, het krijgt drie kwart van zijn olie via de Droesjb'a, Tsje chië de helft, Slowakije en Hongarije zijn zelfs voor honderd procent van hun olie den opraken en de energieconsumptie blijft groeien. Energiestudies wijzen heel duidelijk uit dat Europa niet zoveel opties heeft. Duurzame Angst voor afhankelijkheid Rusland onterecht vraag afhankelijk van de pijp. De markt doet nu koortsachtig zijn werk: er moet snel van elders ruwe olie naar de getroffen landen worden verscheept. Maar dat kost tijd, en zolang reiken de lokale voorraden wellicht niet. Desnoods worden de strategi sche voorraden aangesproken die de indus trielanden gezamenlijk aanhouden, en waarvan er veel op de Maasvlakte ligt. Europa vraagt zich voor de tweede achter eenvolgende winter af of het niet te afhan kelijk is geworden van de Russische energie leveranties. Europa is voor 16 procent af hankelijk van Russische olie, bij gas gaat het om 20 procent. De komende 25 jaar zal de Europese Unie steeds meer olie en gas moeten importeren, omdat de eigen voorra energie kan in 2030 zo'n 12 procent van de vraag leveren, misschien een paar procent meer. Voorlopig kan ingezet worden op le veranties uit de Noordzee, Noorwegen en Noord-Afrika, maar een uitbreiding van de eigen productie zit er niet meer in. Drie gebieden in de wereld hebben zulke grote voorraden olie en gas, dat ze hoe dan ook leverancier zullen moeten zijn: Rus land, de regio rond de Kaspische Zee en de Golf-staten. Europa zal van alle drie deze regio's moe ten afnemen om de risico's te spreiden. Rus land speelt daarbij een hoofdrol, beaamt Aad Correljé, energie-onderzoeker aan de TU Delft en Clingendael. „En het is de vraag of Europa zo bang moet zijn voor die afhankelijkheid." Correljé stelt dat Rus land onder Poetin bezig is zijn eigen belan gen veilig te stellen. „Ze willen greep op hun hulpbronnen en een behoorlijke, markt conforme prijs. In dat kader bezie ik de con flicten met Wit-Rusland nu en met Oekraï ne in 2006." Correljé gaat nog een stapje verder door te stellen dat de Russische wens om naar marktconforme prijzen en contracten te komen, ook door de EU wordt gedeeld. „Europa wil dat de markt zijn werk doet. Maar door een situatie te creëren waarbij er in Europa zoveel mogelijk aanbieders van gas en olie actief zijn, en er concurren tie ontstaat, dreigen de Russen een lagere prijs voor hun olie en gas te krijgen." Euro pa, vindt Correljé, moet zich niet zo vastbij ten in het competitieve marktidee, maar het zou moeten investeren in goede, stabie le relaties met energieproducerende lan den. „Daarbij moeten we vaststellen dat er een wederzijdse afhankelijkheid is, waarbij er voordelen zijn voor alle betrokkenen." Rusland heeft daar alle belang bij, denken energie-specialisten. Het land heeft een in frastructuur voor de export die vooral op Europa is gericht. De enorme kapitaal krachtige Europese markt is heel belang rijk voor Rusland. „Er is een grens aan de machtspolitiek van Moskou. Je kimt zelfs stellen dat de stabiliteit van Rusland op dit moment afhankelijk is van de olie- en gasin- komsten uit Europa." Europa zou ook meer gas en olie uit de Golf-regio kunnen halen, maar vooral het gastransport is een pro bleem. Nieuwe pijpleidingen zijn® duur en lopen door instabiele gefe Landen als Qatar en Iran, die eno® voorraden hebben, zouden dan mos vesteren in infrastructuur waardoc overcapaciteit zou kunnen ontstaat nemen dat risico niet", stelt Corrn^ Maurice® Slechts 1,16 procent (15 miljard vaten) van de bewezen wereldwijde oliereser ves bevinden zich in Europa. De bewezen gasreserves van Europa zijn 3,3 procent van de wereldreserves. Nederland heeft nog voor enkele decennia aardgas, afhankelijk van de snelheid waarmee het wordt ver kocht, en van de beschikbaarheid van nieu we exploratietechnieken. De Europese gasvraag zal bijna verdubbe len tussen 2003 en 2030, en tweederde moet in 2030 worden geïmporteerd. Rusland zal ff li

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22