zc pilsje Mag je aan boord ook al geen meer Imago van de marine ligt onder vuur je bijlagen: 0113-315680 j Dzc.nl Mdactie@Pzc-o' „s 31,4460 M Goes den'-Zeliand: 0113-315520: Is Vlaanderen: 0113-315570; £- jnaal: 020-4562500. ■rdag 13 januari 2007 Vaste burcht van de ChristenUnie Als het in de rest van Nederland slecht weer is, is het in Den Hel der héél slecht weer. De thuishaven van de Koninklijke Marine heeft z'n imago zwaar tegen. De weg erheen is provinciaal, de spoorlijn enkel. „Die binnenstad...", verzucht voorzitter Wim van der Burg van militaire vak bond AFMP. „Als ik er loop, word ik misselijk van de wietlucht." Daarbo venop kampt de trots van Den Helder, de marine, nu ook met een groot ima goprobleem. Mijnenvegers kunnen vijfhonderd ex plosieven uit de Noordzee plukken, zo dat vissersschepen er niet op stuiten, fregatten kunnen wapens onderschep pen op belangrijke smokkelroutes, de marine kan de fragiele rust in Liba non proberen te bewaken en cocaïne onderscheppen voor de kust van de Antillen: in Nederland overheerst het beeld van drank, geweld en seksuele incidenten aan boord van de schepen en op oefeningen. Saai Peter van Maurik, kapitein-luitenant ter zee en voorzitter van officiersvere niging KVMO: „Laatst zei iemand te gen me: Je mag geen porno meer bij de marine, geen drank meer. Het is ze ker wel saai geworden? Dan vraag ik me echt af wat voor beeld mensen te genwoordig van de marine hebben." Het stormachtig weer begon in maart 2006 met het verhaal van een toen 20-jarige matroos (schuilnaam: Anja) op het fregat Hr. Ms. Tjerk Hiddes. Ze vertelde vakbond AFMP dat ze aan boord slachtoffer was geworden van seksueel getinte opmerkingen, aanran ding en zelfs verkrachting. De com mandant had na melding geweigerd in te grijpen in, wat hij noemde: de geintjes van de jongens, aldus Anja. De maanden erna kwamen meer inci denten naar buiten. Als jongste cli max: de vechtpartij in een discotheek in het Noorse Karasjok tussen lokale bewoners en Nederlandse mariniers die er op oefening waren. „De maat is vol!", schreef vice-admiraal Jan-Wil lem Kelder, de hoogste baas van de marine, in het personeelsblad Alle Hens. 'De imagoschade voor de mari ne is enorm. Mocht blijken dat u zich bij voortduring niet kunt gedragen, zie ik mij genoodzaakt draconische maatregelen te nemen die van grote invloed zullen zijn op onze leef- en werkomstandigheden.' Een paar we ken later misdroegen drie beschonken mariniers zich in een hotel in Appinge- dam. Was vorig jaar gewoon een heel slecht jaar, of kwam voor het eerst naar bui ten wat al jaren gebeurde? „Tuurlijk gebeurt dat soort dingen vaker", ver telt een onderofficier, die niet met zijn naam in de krant wil uit angst voor re presailles. „Als je lange tijd op volle zee zit, dan is het zes uur op, zes uur af. Als je dan een weekend in een bui- tènlandse haven ligt, wil je de wal op. Naar de disco, wat drinken, een meis je versieren. Zoals iedere vrijgezel op vakantie." Na de reeks incidenten van afgelopen jaar heeft de marineleiding een totaal alcoholverbod ingevoerd. De drie pils jes per dag die nog waren toegestaan, mogen niet meer. Dat steekt. „De onte vredenheid binnen de marine is als zelfrijzend bakmeel", zegt de onderof ficier. „Het wordt alleen maar meer. De privéruimte aan boord van een schip is je bed van twee meter lang en zeventig centimeter breed. Met geluk heb je daar nog een meter lucht bo ven. Je zit met zes man op een kamer. Je kunt nergens heen op zo'n schip. Dan worden die drie pilsjes per dag je ook nog afgepakt. Het is echt niet zo dat je je elke dag lam hoeft te zuipen, maar nu wordt de complete eigen ver antwoordelijkheid weggenomen. Niet alleen bij matrozen, maar ook bij on derofficieren van boven de 40. Alsof je pas een gevoel van verantwoorde lijkheid hebt als je officier bent." Boosheid Van Maurik: „Er is veel boosheid bij de marine. Het zit in de aard van mari nemensen om problemen onderling op te lossen. Dat lukt nu niet en dat le vert flink wat frustratie op." Vorig jaar deed de commissie-Staal, genoemd naar voorzitter Boele Staal, onderzoek naar ongewenst gedrag bin nen de krijgsmacht. Conclusie: wange drag komt bij de marine vaker voor dan bij andere delen van de krijgs macht, omdat de situatie op de mari neschepen aanleiding geeft tot onge wenst gedrag. 'De varende medewer kers bij de marine zijn vaker op uit zending of oefening dan hun collega's bij andere defensieonderdelen', schrijft de commissie in haar rapport. 'De ontspanningsmogelijkheden en leefruimtes aan boord zijn beperkt. Er is een gebrek aan faciliteiten. De irri taties nemen na verloop van tijd toe door het gebrek aan privacy.' Vroeger konden marinemensen zich ontladen als havens werden aange daan. Dat gebeurde ook. Een ervaren marineman: „Stuurde de telegrafist een telex vanaf het schip naar een ver pleeghuis in een Britse haven. Kwam het schip binnen voor het weekend, stonden er twintig verpleegsters klaar. Werd er een feestje gevierd, ge dronken, er \ielen wat klappen, dan weer een biertje. Klaar. Zondagoch tend met z'n allen het schip schoon maken, kon je maandag weer ontspan nen aan het werk." Momenten waarop de opgebouwde spanning er even uit kan bij militai ren, zijn cruciaal, zegt generaal-ma- joor der mariniers Patrick Cammaert. Ze kunnen ook bestaan, vindt hij, zon der te ontaarden in incidenten als de Noorse knokpartij. Cammaert heeft in - zijn bijna veertigjarige carrière vele winters met eenheden doorgebracht in Noorwegen. „De zaterdagavond is dan de eerste vrije avond na een lange week werken. Zondag beginnen de voorbereidingen voor de nieuwe week. Dan zit je daar, in the middle of nowhere, in de buurt van een hotel met een disco in de kelder. De Noren drinken er vrij stevig en op zo'n vrije avond wallen de Hollandse mariniers ook wat drinken. Dat moet kunnen." Cruciaal voor het voorkomen van knokpartijen is de commandant, vindt Cammaert. Die moet zich een goed lei der tonen. Hij moet duidelijk maken wat de regels zijn en zijn mannen ver manen als ze een grens overschrijden. „Als mijn mannen in die Noorse disco waren, stond ik daar zelf ook op de dansvloer. Met een groot glas water in mijn hand. Dat had een heel dempend effect op de boys. Als je ziet dat één van de jongens boven z'n theewater zit, dan fluit je een collega van hem bij je en zeg je dat hij die jongen weg moet brengen. Klaar." Juist aan zulk sociaal leiderschap is een tekort binnen de krijgsmacht. Lei ders die hun ondergeschikten aanspre ken op vei'keerd gedrag. Die op de hoogte zijn van wat er gebeurt op hun schip of in hun eenheid. Die een cul tuur creëren, waarin manschappen on derling elkaar ook aanspreken op wan gedrag en die optreden als dat nodig is. „Kwalijke zaken moet je de kop in drukken", zegt Cammaert. „Pak zo ie mand bij kop en kont, zet hem op de kade en zeg: Ga je maar melden bij de admiraal in Den Helder. Daag! Dat is effectief. Eerlijk gezegd hoor ik nooit dat dit ook echt gebeurt." Volgens de generaal-majoor is het helemaal niet nodig om iedereen op de kade te zet ten „Door lekker te lullen met de knul len kun je incidenten ook voorkomen. De krijgsmacht moet z'n commandan ten daar goed in opleiden. Ik hoor wel eens dat het daar nu aan schort in Ne derland." Bakje koffie „De gesprekken tussen de verschillen de lagen zijn verstomd", bevestigt Peter van Maurik. „Enkele jaren gele den begon iedereen het werk nog met een bakje koffie, werd er even ge praat. Dat is steeds minder. Er is een boven-, midden- en onderwereld ont staan op de schepen, die elk z'n eigen Betrokkenen wijten deze ontwikke ling aan de werkdruk. „Die is de afge lopen vijftien jaar enorm toegeno men", zegt AFMP-voorzitter Wim van der Burg. „Missies moeten goed wor den voorbereid en dat heeft een hoge re prioriteit voor commandanten dan praten met mensen in hun eenheid die niet goed in hun vel zitten." Een marineman uit de equipage (dat wil zeggen: niet-officier) noemt de sfeer verkild. „Als je het vroeger niet eens was met iemand, riep je wat naar hem, werd er een robbertje gevochten en werd na afloop een biertje gedron ken. Die automatische kameraad schap is nu verdwenen, de onderlinge tolerantie een stuk minder geworden. Kwesties worden niet meer uitge praat." Van der Burg: „Iedereen heeft nu wel door dat het probleem is dat mensen weer moeten worden aangesproken op ongewenst gedrag. Dat dit niet meer gebeurt, komt door de vermaatschap pelijking van de krijgsmacht." Dat fe nomeen zien meer betrokkenen, van hoog tot laag, als een belangrijke boos doener. De krijgsmacht moest vanaf de jaren negentig steeds meer een ge trouwe afspiegeling worden van de burgermaatschappij De onderofficier: „Nou, dat doel is be reikt. Er zitten nu mannen bij de mari ne waar je geen reet aan hebt. Jongens die een pilletje of drank echt nódig hebben om een beetje zelfvertrouwen te krijgen. Voorheen had je dan wel zuiplappen aan boord, maar ze deden wél hun werk." Cammaert: „De samenleving is er nu één waar iedereen maar je, jij, Piet en Klaas zegt. Dat is ook de krijgsmacht binnengekomen. Leidinggevenden zijn bang impopulair te worden. Als commandant moet je dingen verbie den en mensen erop aanspreken. Als je nu als generaal een ruimte binnen komt waar wat manschappen liggen rond te hangen, blijven ze liggen. Zelf kijk ik ze dan heel lang aan en vraag ik of zij iets aan hun voeten manke ren. Je moet zulk gedrag corrigeren, in plaats van over die hangende jon gens heen te stappen. Optreden! Dat klinkt simpel en dat is het ook. Het is echt geen rocket science." De vakbondsvoorzitter: „De vermaat schappelijking van de krijgsmacht is doorgeslagen. We wilden dat defensie als elke andere organisatie in het land werd, maar het is niet'elke andere or ganisatie. Bij defensie geven we men sen wapens in handen en plaatsen we ze vervolgens in extreme omstandighe den in verre landen. Wangedrag in zul ke omstandigheden gedogen, is dode lijk." Volgende week ploft bij alle 65.000 personeelsleden van defensie een brief op de mat van de hoogste militair, commandant der strijdkrachten gene raal Dick Berlijn. Deze zal de maatre gelen beschrijven waarmee ongewenst gedrag te lijf wordt gegaan. Onder deel van die plannen is een nieuwe ge dragscode, die de code van vijf jaar te rug moet vervangen. Duidelijke re gels, waarin fatsoen en verantwoorde lijkheid doorklinken. Ook wordt aan gestuurd op het invoeren van alcohol en drugscontroles. „Er komen maatregelen aan die niet populair zullen zijn", zegt vakbonds- mamVan der Burg. „Militairen krij gen minder vrijheid en meer toezicht, maar nieuwe regels zijn niet de oplos sing voor het probleem. Daarmee ver val je makkelijk in een houding van: Dat hebben we ook weer gehad. Dat kan de krijgsmacht zich echt niet meer veroorloven." Scepsis Peter van Maurik vreest hetzelfde: „Er is onder marineofficieren best veel zorg over wat er nu komt. Het geeft moed dat er nu wordt nagedacht en gepraat over gedrag en regels. Tege lijk is er veel scepsis: dit soort dingen komt om de vijf jaar terug en we zijn in het verleden vaker teleurgesteld. Dit krijgt nu de volle aandacht, maar de angst is dat het zo na het zomerver- lof weer van de agenda af is. Het is erg kwetsbaar." Vanaf de werkvloer klinkt het somber ste geluid. „Mannen en vrouwen bij de marine zijn heel ontevreden", zegt een marineman bij de basis in Den Helder, „en de admiraal stookt het vuur verder op door met algemene al coholverboden en kastinspecties te ko men. Voor veel matrozen hoeft het al lemaal niet meer: na vier jaar kappen ze. De marine kabbelt richting een roemloze ondergang." Remko Tanis Het smetteloos witte blazoen van de marine is afgelopen jaar flink besmeurd door incidenten rond seks, drank, drugs en ge weld. Nieuwe regels moeten dit in de kiem smoren, maar onder de manschappen broeit het. „Je kunt nergens heen op zo'n schip, en dan worden die drie pilsjes per dag je ook nog afgepakt." Medaille-uitreiking aan boord van marineschip Hr. Ms. Rotterdam op 14 februari 2004. Voor de kust van Liberia krijgen de bemanningsleden medailles vanwege hun deelname aan een VN-missie. foto Koninklijke Marine Het smetteloze blazoen van de marine is in 2006 flink besmeurd door incidenten. foto Willem Middelkoop/GPD Patrick Cammaert, generaal-majoor der mariniers: „Momen ten waarop de opge bouwde spanning ex- even uit kan bij mili tairen, zijn cru- ciaal." foto Koninklijke Marine

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21