Kramer ligt op titelkoers Niels de Ruiter haalt laatste vier PZC Pijnlijke aftocht familie De Rooy in Dakar Rally Zeeland schittert door afwezigheid I VOLG DAKAR OP WWW.AIIT01RACK.Jil Wüst wil EK van twee dagen Alleen Fabris zit Fries op het EK nog in de weg Eerste Gouden Mos voor Van Steenpaal zaterdag 13 januari 2007 COLLALBO - Het EK allround in Collalbo is het zoveelste be wijs dat de commercie het wint van het belang van de topspor ters. Ireen Wüst pleitte gister middag na haar zeer geslaagde 500-meterrace voor een andere opzet van het titeltoernooi. „Het liefst in twee dagen in plaats van drie. En anders kunnen we beter de drie kilometer als eerste af werken. Nu rijden we alleen de 500 meter." Daardoor bleef Wüst (eerste in 39,51) met veel adrenaline in haar lijf zitten, zoals ze zelf zei. „Ik had er nog wel een race ach teraan willen plakken. Nou krij gen we zaterdag de 1500 en de 3000 meter, twee afstanden die dicht in eikaars bereik liggen. Te genwoordig starten we op de 3000 meter net zo hard als op de 1500 meter, waardoor je fysiolo gisch dezelfde prikkels krijgt." Het uitsmeren van een groot toer nooi over drie dagen is enkele ja ren geleden begonnen in Heeren veen. Puur uit commercieel oog punt, want een extra dag levert Thialf tienduizend verkochte tickets op. Wüst: „Maar dat geldt hier in Italië toch niet! Iede re fan heeft hier een passepar tout voor het hele toernooi." Ze kreeg op haar 500-meterrace tegen Paulien van Deutekom (vijfde, 40,51) gelijk een valse start aan haar broek. Nog één voor een van beiden en het was gedaan met de kansen. „Dat maakte me wel zenuwachtig, maar ik dacht: ik kan beter een tiende te lang blijven staan dan eruit geschoten worden."GPD EK-debuut Belg duurt één minuut COLLALBO - Het EK-debuut van de Belg Kris Schildermans was gisteren van korte duur. Nadat zijn opponent, de Italiaan Stefano Donagrandi, verant woordelijk was voor de eerste valse start op de 500 meter, ging de Belg bij de tweede poging te vroeg weg. Dat betekent diskwa lificatie. Schildermans leek niet op de hoogte van die 'nieuwe' re gels en wilde weer gewoon naar de start rijden. De jury was ech ter onverbiddelijk. ANP doorJohan Stobbe COLLALBO - Het was al voorspeld: na de eerste dag van het Europees kam pioenschap allround in het Italiaanse Col lalbo gaat de strijd nog tussen twee man nen. Sven Kramer en Enrico Fabris be ginnen de 1500 meter vanmiddag met een kwart tel verschil in het voordeel van de twintigjarige Fries. Voor de overige deelnemers rest enkel het uitzicht de der de plaats. De eerste slag op het buitenijs van het bergdorp Collalbo was voor Fabris. De Italiaan won de 500 meter in 36,38. Kra mer gaf bijna viertienden toe. „Maar mijn 500 was echt. niet slecht hoor", zei Kramen „Ik opende in 10,29, mijn snel ste opening ooit. Alleen Fabris verbaasde met die heel snelle tijd." Hoewel Kramer op een EK of WK nog nooit zo dicht in de buurt van Fabris bleef op de kortste afstand, kropen revan- chegevoelens toch zijn lichaam binnen. Die hielpen. Bij het vallen van de avond verpulverde de TVM-schaatser op de 5000 meter het oude wereldrecord buiten ijs van Chad Iiedrick met bijna tien se conden. Zijn 6.15,65 was zelfs sneller dan de zilveren tijd op de Olympische Spelen in Turijn. „Gigantisch", oordeel de de klassementsleider, die vierenhalve seconde won op Fabris. De Italiaan was op zijn beurt ook zeer te spreken over de 5000 meter. Kramers ploeggenoot Carl Verheijen probeerde door snel weg te gaan Fabris te breken, maar dat lukte niet. Met snelle rondjes aan het eind, kwam de titelverdediger zelfs nog heel dicht in de buurt van Ver heijen en zo bleef het verschil met Kra mer beperkt. „In Berlijn zat ik tien secon den achter Sven, nu vierenhalf. Mis schien dat ik hem in februari kan ver slaan", zei hij lachend. Kramer kreeg op de eerste dag van het EK nog tegenstand uit onverwachte hoek. Bij de start van de 500 meter stond hij naar het oordeel van de Italiaanse starter met zijn schaats op de startlijn. „Ik stond duidelijk voor de blauwe lijn. Die starter komt vast uit Baselga", zei Kramer, verwijzend naar de streek waar Fabris vandaan komt. Band Tijdens de 5 kilometer was het de band om de bovenarm die hem dwars zat. Hal verwege de race gooide Kramer het stuk je textiel weg. „Die dingen zijn te groot. Hij zakte meteen weer af. Ik moest even aan Falko Zandstra denken." Zijn provinciegenoot gleed in 1995 bij de 1500 meter van het WK in Baselga uit over zijn armbandje toen hij het probeer de weg te gooien. Die ellende bleef de klassementsleider bespaard. Vandaag mogen de twee kemphanen het in een rechtstreeks duel uitvechten. Kra mer weet wat hem in de slotrit te doen staat. „Bij hem blijven. Zoals hij de 1500 rijdt, moet ik het ook doen. Of dat kan? Hij heeft het ook geleerd, dus kan ik het ook leren." De Italiaan schat zijn kansen op de titel op 'fifty-fifty'„De 1500 is mijn afstand, de 10000 de zijne." Carl Verheijen, achter de Noor Havard Bokko vierde in het klassement, erkende dat hij zich ondanks een voor zijn doen goede 500 meter en prima 5000 meter moet rich ten op brons. „Kramer en Fabris zijn van uitzondei'lijke klasse. Zelfs als ik me ver beter op allroundgebied staan ze nog ver voor me. Maar..., het blijft een buitentoer- nooi en dan weet je het nooit." Grote verliezer van dag één was Mark Tuitert. Na een matige 500 en een slechte 5000 meter (21 seconden achter Kramer) staat de Holtenaar nog wel vijfde, maar is het gat naar het podium al tweeënhal ve seconde op de 1500 meter. GPD RBC onderuit tegen De Graafscl ROOSENDAAL - De Graafschap is de nieuwe le de eerste divisie. De ploeg van trainer Jan de Jo- gisteravond de topper tegen RBC Roosend| West-Brabant waren de Superboeren de sterks- Door de zege steekt het elftal RBC voorbij op der* De voorsprong van de Doetinchemmers is nu éér De Graafschap heeft na 23 wedstrijden 51 pm,^ heeft er 50. RBC begon goed aan het duel en nam in de 26ec een voorsprong. De in Zeeland opgegroeide Bg Martha tekende voor de treffer. Nog voor de pauzer te Jeffrey de Visscher gelijk, waarna Jhon van Bei in de 56e minuut zijn ploeg op een 2-1-voorsprons In de laatste minuut bracht Tim Peters de eindt" 3-1. Na afloop van het duel maakte Robert U aan het einde van het seizoen te stoppen a RBC Roosendaal. Hij wilde geen toelichting gevend beslissing. ANP Krajicek begint tegen qualifier MELBOURNE - Michaëlla Krajicek weet pas wie haar tegenstander wordt in de eerste ronde vans stralian Open. De Nederlandse tennisster werd s? bij de loting gekoppeld aan een qualifier. Het kwalit toernooi loopt pas vandaag af. Maandag begint he: toernooi in Melbourne. Mocht Krajicek de eersiè doorkomen, dan wacht mogelijk een confrontatie- Amerikaanse Serena Williams. ANP Toernooizege Clijsters in Sydnei SYDNEY - Kim Clijsters heeft gisteren het toernooi van Sydney gewonnen. In de finale overleg Belgische tegen de Servische Jelena Jankovi wedstrijdpunt. Ze trok de winst in drie sets naarrc 4-6 7-6 6-4. Het was voor Clijsters de 34e WTA-j haar loopbaan. Ze won dit jaar ook al het demote toernooi in Hongkong. ANP Lotz naar Löwik Meubelen VRIEZENVEEN - Mare Lotz maakt in juni zijn re: het wielerpeloton bij de Nederlandse ploeg Löwjj beien. Lotz heeft er dan een schorsing van tweejs zitten nadat hij bij een politie-inval was betrapt; bezit van het verboden middel epo. Lotz (33) reeds moment nog bij Quick-Step, de jaren ervoor bijl bank. Bij het continental team hoopt de Limburg in de kijker te rijden voor een profcontract. Hijcfe waarschijnlijk in de Parel van de Veluwe op woes juni. ANP PSV legt Chinees Xiang Sun ras EINDHOVEN - PSV heeft toch de Chinees XiJ ten vast te leggen. De Eindhovense club huurt de ge linksback voor de rest van het seizoen van a| Shanghai Shenua. In de verbintenis is een o voor drie jaar opgenomen. Xiang Sun liep ini met zijn tweelingbroer twee weken stage in Ei Zijn club wilde aanvankelijk niet meewerke| overgang, maar kwam daarop terug. ANP door Lucien Roelandt van de stad Goes, gal meteen zijn visitekaart]': GOES - De eerste Gouden Mos- de rubriek 1.40 meter sel van 2007 is gewonnen door tijd stuurde deruiteruiti Chantal van Steenpaal. De ama- ven Rhodos naar de c zone uit Oudenbosch was giste- ning. Met zijn tijd vans ren in de Zeelandhallen in Goes conden bleef hij Leon: met haar viervoeter Therese la en Liefhebbers Quality: Loi de beste in de finale van de In de rubriek 1.35 metc." klasse L. In de klasse M ging het den Van de Pol en Tfc gouden kleinood naar Breda- vertje. Siebe Kramer naar Leon Kuijpers met Logten- Beijerland zette met zi~ burg's Uiltje. Richenelle aanvankek snelle tijd (34,91) neer: De spannende finales zouden zag Van de Pol met deK wel eens een voorbode kunnen te 7-T twee seconden du zijn van een spectaculair slot duiken. De op revanche van Indoor Zeeland. In de klas- Leon Thijssen was efè se L plaatsten zich dertien com- sneller. In een bloedsié binaties voor de barrage. Met stuurde de Limburger da een foutloze rit en een tijd van mei Liefhebbers Quafi 34,86 seconden bracht eerste fractie sneller rond. starter Krista de Bot met U-Gol- Evenals donderdag haab den meteen het spel op de wa- lein van de gen. Maar voor Van Steenpaal Mossel's So Lovely bleek dat geen probleem. Ze naar de bodem. De ccc was ruim twee tellen sneller. uit Yerseke eindigde4 In de klasse M reed de door de op de vijftiende plaatsh wol geverfde Leon Kuijpers in negende in het overal 35,21 seconden naar de finish, ment. Dat was ruimwj Als laatste starter bracht Caro- voor een ticket voor des lein van de Plasse met Delta Ook Chayenne Wiskefe Mossel's Upgrader de toeschou- daag terug te zien in ff wers op de banken. Maar de strijd. De winnaar vanfë amazone uit Yerseke kwam een parcours haalde metVD. seconde tekort om Kuijpers te ya een paal naar bene* passeren. bracht de Kruiningsecfi Henk van de Pol, twee jaar gele- tie op de vierde plaat den winnaar van de Grote Prijs overall-klassement. Bobsleeteam met schrik vrij na harde schuiver CORTINA D'AMPEZZO - Eline Jurg en Urta Rozenstruik zijn gisteren tijdens de tweede run van de Europese titelstrijd bob slee in Cortina d'Ampezzo met de schrik vrijgekomen na een harde schuiver met hun slee. De böb van de Nederlandse vrouwencombinatie klapte hal verwege de piste om en kwam pas enkele bochten later weer op beide ijzers terecht. Jurg en Rozenstruik bereikten welis waar de finish, maar hadden zichtbaar moeite uit de slee te komen. Jurg en Rozenstruik crashten eerder deze week tijdens de trai ning in dezelfde bocht. De Am sterdamse remster liep daarbij een flinke schouderblessure op. „Die schouder heeft nu weer een flinke klap gehad. Ze lijdt veel pijn", zei bondscoach Tom de la Hunty. „Mogelijk laten we haar nog onderzoeken in het zie kenhuis. Eline klaagt over pijn in haar nek. Daar had ze na de eerste schuiver ook al last van. Jammer voor de meiden." De Nederlandse wouwen eindig den in de eerste run van de race, die ook voor het wereldbeker klassement telt, als tiende. Ze moesten in die race zes Europe se combinaties laten voorgaan. De Duitse Sandra Kiriasis pro longeerde later haar Europese ti tel. Ze won de wedstrijd met haar nieuwe remster Romy Logsch, een discuswerpster van origine. Cathleen Martini en Ja- nine Tischer verhoogden de Duitse feestweugde met de twee de plaats, zowel in het EK-klas- sement als de wereldbekerwed strijd. ANP Deze week maakte NOCNSF bekend welke steden mogen meedoen'aan het project Proeftuinen. De sportkoepel selecteerde dertien organisaties (clubs, sportbonden, gemeenten of provinciale sportraden) die zich in steden op vernieu wende wijze willen bezighouden met breedtesport. Ze mogen mee-eten uit de ruif die in vier jaar 17 miljoen euro bevat. Alle provincies zijn vertegenwoordigd, behalve één. Het is de provincie die procentueel gezien het hoogste aantal dikke mensen binnen zijn grenzen heeft. Het is ook de provin cie waarin vele teams op de been gehou den worden door sporters die de pensioen gerechtigde leeftijd met rasse schreden naderen. Die provincie heet Zeeland. Een voor de hand liggende verklaring zou kunnen zijn dat Zeeland nauwelijks gro te steden heeft die tot het project toegela ten zouden kunnen worden. Maar dat is te makkelijk. Niet alleen Amsterdam, Rot terdam, Utrecht, Eindhoven, Den Bosch mogen meedoen, ook kleinere plaatsen als Zeist en Landgraaf zijn van de partij. De Zeeuwse absentie is des te schrijnen der wanneer blijkt dat Zeeland niet al leen niet bij de dertien gemeenten zit, maar ook niet bij de voorselectie van 23 en zelfs niet bij alle ingediende 53 plan nen. Stonden de Zeeuwse clubs en gemeenten dan voor een onmogelijk opgave? Beslist niet. Ook hier hadden projecten opgezet kunnen worden voor naschoolse sportop- vang (Nijmegen), rollatorgym (Maas tricht), activiteiten voor sporters met een beperking (Zwolle) en sportvarianten op voetbal (Zeist). De soep wordt niet zo heet gegeten als ze wordt opgediend, stelt Patrick Vader van SportZeeland echter. Hij weet dat buiten Schouwen-Duiveland en Tholen alle Zeeuwse gemeenten bezig zijn met projec ten (BSI en BOS) waar overheidsgeld in zit. „Je kunt je daar beter op concentre ren dan dat je het geld van Proeftuinen straks terug moet geven." Theo Joosten, hoofd breedtesportontwik keling van NOCNSF, betreurt de absen tie van Zeeland desondanks. Hij had het mooi gevonden als ergens in de provincie een voorschot zou zijn genomen op de Se nior Games, die hier in 2009 worden ge houden. Joosten geeft aan dat de deur nog niet dicht is. „Misschien worden er nog wat proeftuinen opgestart. Wie weet wordt Zeeland daar nog bij betrokken." Voorwaarde is wel dat er plannen wor den ingediend. Als dat goed gebeurt, is de kans van slagen behoorlijk groot: een van de toewijzingscriteria is een goede lande lijke spreiding. En Zeeland is nog een wit te vlek. Iets voor Schouwen-Duiveland of Tholen? Koen de Vries Sven Kramer viert zijn overwinning op de 5000 meter met zijn fans. Hij zette concurrent Enrico Fabris op vierenhalve seconde. foto Jerry Lampen/RTR AutoTrack.nl is hoofdsponsor van Team Van Deijne, dcel- I nemer aan een van de zwaarste rally's ter wereld. j Kijk op AutoTrack.nl om 1de verrichtingen van ons team te volgen. van onze sportredactie FRIMLEY GREEN - Niels de Ruiter heeft gisteravond de hal ve finale bereikt van de Lakesi de 2007. het wereldkampioen schap van de BDO. De bijna 24-jarige darter uit Nieuwegein won in een enerverend duel, met vaak wisselende kansen, van de Engelsman Gary Robson: 5-4. Voor De Ruiter was de kwartfi nale, zijn eerste in een dergelijk groot toernooi, zeer gedenkwaar dig. Hij kwam met 0-2 achter, haalde op tot 2-2, zag lijdzaam toe hoe Robson de rookpauze be ter benutte (2-4) en herstelde toch weer het evenwicht toen vriend en vijand het ergste wees- den: 4-4. In de beslissende negende set sloeg de grootste verrassing in Frimley Green toe, ondanks de aanhoudende problemen op de dubbels. De 39-jarige Robson, die in de openingsronde de jon ge favoriet Michael van Gerwen had uitgeschakeld, stond on danks zijn surplus aan ervaring in de slotfase mentaal ernstiger uit het lood. De winnaar van de World Darts Trophy van vorig jaar boog na de zevende match pijl van De Ruiter. Die vloog ein delijk wel feilloos in de gewens te dubbel. Dat er opnieuw een darter van het vasteland bij de beste vier zit, komt de organisatie niet slecht uit ook al betekende het de uitschakeling van een kans hebber als Robson. De Ruiter, jong en dus iemand met toe komst, heeft immers tot dusver nog niet geknipoogt naai' de con currerende bond PDC. Volgens veel insiders is, mede onder druk van sponsors, de overstap van Van Gerwen, Jelle Klaasen en Vincent van der Voort aan staande; Raymond van Bame- veld achterna. De Ruiter lijkt van zins de BDO trouw te blij ven, zeker na dit succes. ANP Advertentie groot, maar de jaren zullen ook bij hem gaan tellen. Met zijn 63 jaren is hij nu al een van de oudste deelnemers in de hele ka ravaan. Het uitvallen van Gerard de Rooy en eerder al de Rus Vladi mir Chagin maken de perspectie ven voor Hans Stacey plotseling wel heel rooskleurig. De klasse mentsleider won gisteren de etappe van Zouerat naar Atar en breidde zijn voorsprong met een halfuur uit. De Kamaz- van Mardejev staat inmiddels op 2.16 uur, gevolgd door de ver rassend sterke Wuf van Ginkel. GPD Niels de Ruiter is de verrassing van de Lakeside van 2007: hij staat vandaag in de halve finale. foto Ad van Hasselt door Frank van den Heuvel ATAR - Diep in de nacht viel het besluit en was het drama voor de familie De Rooy com pleet. Nadat het doek al was ge vallen voor vader Jan werd ook Gerard de Rooy gedwongen om een punt te zetten achter zijn Dakar Rally. Eén cilinder van de motor van de Ginaf bleek vol ledig weggesmolten. Toen hij 's avonds in het bivak van Zouerat arriveerde, klaagde Gerard de Rooy al over pro blemen met de krachtbron van zijn truck, 's Nachts werd het blok uit elkaar gehaald en bleek er geen redden meer aan. Bin nen 24 uur sloeg de haperende techniek zo alle illusies van vader en zoon aan gruzelemen ten. Ze wilden revanche na de vernederende diskwalificatie van vorig jaar, het werd een roemloze aftocht nog voor de rustdag. Gerard de Rooy en Hu- go Duisters - de chauffeur van de derde truck - zetten gister ochtend meteen koers naar Ne derland. Nog dit weekeinde zijn ze thuis en beginnen de evalua ties. Saillant daarbij is dat de motor nog het enige DAF-component is in de Ginaf-trucks. Bij Ger ard de Rooy waren donderdag liefst vijf cilinders stuk. Drie jaar geleden haakte senior om exact dezelfde reden af, ook toen twee dagen voor de rust- dag. Sinds zijn rentree in de rally in 2002 lacht het geluk hem niet toe. Gerard werd in 2004 derde, maar Jan de Rooy slaagde er niet meer in om het podium te beklimmen. De grote vraag is op nieuw of hij nog een keer zal te rugkeren in de woestijn. Zijn wilskracht is onverminderd

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 20