'olitie pakt 281.775 hardrijders Die Van Gelder was zo gek nog niet !C Veel steun voor burgerinitiatief ontpoldering Staten houden vast aan vrijwilligheid bij ontpolderingen Nieuwsquiz levert zo'n 450 reacties op redenheid over samenwerking met wegbeheerders Vragen Statenfractie CU over drugssamenwerking sent dat de fabriek dit jaar reak-even-point bereikt, edrijf maakt dus geen naar ook geen verlies, uilen we daarvoor wel moeten werken", onder- li hij. Toch is zijn bood- i - die hij deze week ook ei personeel uitdroeg - een fteiijke. Want de afgelo pen werd het verlies dat niemaakte steeds groter, reorganisatie was onaf- te In 2005 en 2006 is de "to van lampvoeten van t glas verhuisd naar het 'Bielsko. Het maken van neten voor conventionele ffl verdwijnt dit jaar uit Wg- Uiteindelijk wer- rinjanuari 2008 circa 135 nin vaste dienst. '1007 wordt het jaar van Kkeer, zegt Bos. De Vitri- i zich grotendeels op het 1 van voetjes' voor auto- 1 (halogeen, Xenon en De eerste twee productie voor Xenon-lampvoeten p in februari vorig jaar in j! genomen. Een derde Wdt nu opgebouwd en onenkort produceren, wikkelingen van autolam- °uan pijlsnel. Een groep 0r twintig, deels nieuwe, öners houdt zich bezig d ontwerpen en ontwikke- onieuwe lampvoeten voor Vanaf 2009 gaat de Vitri- npvoeten produceren voor koplampen. „Een geavan- Ltechniek. Het deze week ldeISO/TS 16949-certifi- sniet voor niets zo belang eer red je het de komen- niet in de automobielin- e aldus Bos. De direc- ®adrukt dat 'dit allemaal urt om de fabriek ko lkte sluiten'. „We inves- °mdat we toekomst 'D bedrijf." Bos zegt •ardtring te hebben voor en die wisten dat ze hun Maden kwijtraken, maar l0cn tot het laatst toe heb- Uigezet. IfïGEN - De verkeerspo- teiand heeft vorig jaar k automobilisten betrapt ard rijden. Dat gebeurde jnelheidszones. Van de lometergebieden tot en fA58.de enige weg in Zee bar 120 kilometer per uur |tn raag worden. as en politie bijwijze van samen waar er gecontro- Mrdt op de snelheid van ■f^er. Gedeputeerde T. jaars (verkeer) is zeer te- ,over die samenwerking, judt daar gecontroleerd het nodig is, aldus degede- jje. Hij wijst daarbij ook ce 30-kjlometergebieden Knieën niet vaak aange ven door agenten van eersgroep. in de gemeente Middel- i vorig jaar bijvoorbeeld gecontroleerd in zo'n ge- blijkt uit een overzicht. B 45 keer. Reimerswaal I en Sluis twaalf keer. echte klachten zijn, samenwerking. Inclusief de mo biele en vaste camera's contro leerden zijn medewerkers vorig jaar, tot en met 20 november, de snelheid van veertien miljoen au to's. Iets meer dan twee procent reed te hard. Volgens hem gaat het van mensen die net iets te hard reden tot en met extreme uitschieters. In z'n algemeenheid kan hij wel stellen dal in de 60 kilometerzo nes de snelheidsregels het minst worden nageleefd. Dat heeft vol gens hem te maken met draag vlak en de staat van de wegen. Die nodigen vaak uit om harder te rijden en velen vinden de snel heidsbeperking voor die polder wegen maar onzin, vooral om dat een paar jaar geleden op die wegen nog tachtig kilometer per uur gereden mocht worden. Ruim tien procent van de snel heidscontroles werd vorig jaar uitgevoerd langs die polderwe gen. Als naar afzonderlijke gemeen ten wordt gekeken, was de ver- keersgroep vorig jaar opvallend vaak te vinden in Terneuzen. Dat heeft volgens Marcusse al les te maken met de overlast die snel rijdende buitenlandse klan ten van de koffieshops veroorza ken. Burgemeester J. Lomnk van Ter- neuzen is dan ook zeer tevreden met de vele aandacht die de ver- keersgroep aan zijn gemeente geeft. Dat heeft, zo hoopt hij, toch een wat temperende wer king op het rijgedrag. Uit het lijstje blijkt verder dat de eenderde van de snelheids controles plaatsvond langs de 80-kilometerwegen. De A58 krijgt ook veel aandacht van de verkeersgroep. Zeventien pro cent van de snelheidscontroles vond daar plaats. Controles per snelheidslimiet in 2006 totale aantal snelheidscontroles in Zeeland2150 aantal gecontroleerde voertuigen: 13.965.565 aantal overtreders: 281.775 (2% van de gecontroleerde voertuigen) PZC Willem Adriaansens 11301071 bron: Provincie iei A. Marcusse van de p van de Zeeuwse is ook tevreden over de indieren en de show STDORPE - Met een aantal 352 kleindieren is er voor de libbers in Westdorpe het ko- deweekeinde weer voldoen- ezien. dat gisteravond de officiële lingplaalsvond, hadden eer- o de dag de keurmeesters nodige prijzen uitgedeeld, naar bij de grote hoenders IHenk Schenk uit Nieuwer- en bij de dwerghoenders eMarco Wattel uit Grijps- :e de hoofdprijs. De deuren Concordia zijn vandaag van DM22.00 uur geopend, ter- zondag de tentoonstelling e teken is 'van 10.00 tot iÉtt i Vitrite imt dit jaar t bet dal Jeffrey Kutterink IDELBURG - Lampvoeten- tiek Philips Lighting Vitrite I dit jaar uit de verliezen, unaanlaljaar diep in de ro- ijlers te hebben gezeten, in- Iftit het bedrijf in nieuwe lelielijnen. Ook wordt het ikslerrein heringericht, fadehelft staat te huur. Mr A. Bos van de Vitrite door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Provinciale Staten be sluiten nog vóór de verkiezingen van 7 maart over het burgerinitiatief waarin om een referendum of enquête over getij- dennatuur wordt gevraagd. Commissaris van de koningin W. van Gelder zei dat gisteren in Middelburg, waar hij van ac tievoerder G. Minderhoud 3777 handte keningen ter ondersteuning van het bur gerinitiatief in ontvangst nam. Hij tekende wel aan dat de burger geen invloed meer kan uitoefenen op de beslis sing om langs de Westerschelde zeshon derd hectare getijdennatuur aan te leg gen. „Dat is een door het Rijk uitgezet traject. Maar het initiatief kan wel een duidelijk signaal zijn." L. van Melle zette de actie in gang, ge steund door de actiecomités tegen ontpol- deren. „Verdiep u in het draagvlak voor ontpoldering", hield hij de Statenleden voor. „De vorm daar moet u zelf over be slissen. Liefst een referendum, maar een enquête is een alternatief." Hij beklaagde zich erover dat de alterna tieven die burgers voor ontpoldering in dienden, niet openbaar zijn en deed een beroep op de Staten daar wat aan te doen. foto Ruben Oreel door Ben Jansen MIDDELBURG - Het is het on derdeel van de nieuwjaarsrecep tie waar hij het meest tegenop zag. Het zingen van het Zeeuw se volkslied. Commissaris van de koningin Wim van Gelder heeft zeker geen hekel aan het verheerlijken van d'aloude Een dracht, den onverschrokken Naerebout en het fenomeen goed Zeeuwsch, goed rond. Hij zingt het lied uit volle borst mee. Maar als aanstichter van de traditie het volkslied op de nieuwjaarsreceptie te zingen en als commissaris van de koningin wordt hij wel verondersteld in te zetten. Het kost nogal eens moeite daarbij de juiste toon te treffen. Gisteren, tijdens de laatste nieuwjaarsreceptie die Van Gel der als commissaris van de ko ningin in Zeeland meemaakte, werd het hem makkelijk ge maakt. De band Champagne Charlie hief aan en Van Gelder viel toonvast in. Geen dierder plek voor ons op aard. Hadden we dat niet eerder zo kunnen doen. De ontvangst had het thema 'Af scheid commissaris van de ko ningin'. De gelegenheid voor ver tegenwoordigers van verenigin gen, bedrijven en maatschappe lijke organisaties Van Gelder te groeten voor hij per 1 februari met pensioen gaat. Het feitelijke vertrek van Van Gelder uit de functie die hij veertien jaar heeft bekleed, is nog een maand later, omdat hij de periode tot het aantreden van opvolger Kar- la Peijs als waarnemend commis saris overbrugt. Gedeputeerde Toine Poppelaars kenmerkte Van Gelder als een man die er niet tegenop zag voor de muziek uit te lopen, vaak ook Enkele belangstellenden in klederdracht op weg naar de nieuwjaarsreceptie. foto Lex de Meester ver. En vaak met resultaat. Pop pelaars noemde de aandacht die Van Gelder gevestigd heeft we ten te krijgen op de veiligheid op de Westerschelde, de veilig heid in de Westerscheldetunnel, de kans voor aquacultuur in Zee land, de Roosevelt Academy en het cultureel erfgoed. Hij zei te verwachten dat over tien, vijf tien jaar woi'dt. gezegd: die perio de met Van Gelder was zo gek nog niet. De nestor van de Staten van Zee land, SGP-fractievoorzitter Wim Kolijn, vertelde dat hij wel eens medeverantwoordelijk wordt gehouden voor Van Gel ders functioneren. Hij was im mers lid van de vertrouwenscom missie voor de opvolging van Cees Boertien. Kolijn: „Ik maak me daar dan maar van af door te zeggen: je moest eens weten wie de alternatieve kandidaten waren." En over de indrukwek kende lijst nevenfuncties die de toenmalige Noord-Hollandse ge deputeerde Van Gelder aan de vertrouwenscommissie voorleg de: „Je zag het meteen: een ty pisch geval van twaalf ambach ten en dertien ongelukken." Kolijn plaatste kanttekeningen bij een favoriete bezigheid van Van Gelder management by speech. „Dat houdt het gevaar in dat het contact met doelgroe pen verloren gaat en dat de spre ker een roepende in de woestijn wordt." Hij prees de benader baarheid van de commissaris en ook hij constateerde: „Die Van Gelder was zo gek nog niet." Kolijn had al een nieuw baantje in gedachten voor Van Gelder na 1 maart. „Waarnemer bij de Statenverkiezingen van 7 maart", zei hij, verwijzend naar Van Gelders veelvuldige optre den als observant bij verkiezin gen in soms verre buitenlanden. zaterdag 13 januari 2007 swb 15 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Alleen ontpol- deren als de landbouwgrond vrijwillig wordt verkocht. Lukt dat niet, dan moet de provincie de opdracht om langs de Wester schelde 600 hectare getijdenna tuur aan te leggen, teruggeven aan het Rijk. Ferme taal gisteren in Provincia le Staten. De verkiezingen wier pen hun schaduw vooruit. Met name CD A-er C. van Beveren be klemtoonde dat ontpolderen nog geen onontkoombare zaak is. G. Roeland (SGP) gaf aan dat de provincie daar niks over te beslissen heeft. „Dat ligt volko men in Den Haag." Dat vond ook gedeputeerde W. van Zandbrink (PvdA, natuur en water). Hij zei dat geen dwang bij grondafstand uit gangspunt van de provincie blijft en dat zal bij het nieuwe kabinet - dat daar een stand punt over moet bepalen - ondèr de aandacht worden gebracht. De gedeputeerde zette uiteen welke acties de provincie op kor te termijn onderneemt om de 600 hectare getijdennatuur zon der gedwongen ontpoldering in te vullen: onderzoek naar het dempen van het vaarwater langs Hoofd plaat; uitbreiding van zoute natuur bij het Zwin door ontpoldering van bestaande natuurgebieden (Versepolder, Willem Leopold- polder, Oudelandsepolder); 35 hectare binnen het plan Perkpolder (veiligheid, wonen, recreatie en natuur) bestemmen als natuurherstel Westerschel de; uitwerken van een plan voor zoute natuur in Braakman-Zuid (300 hectare). Afgraven vanhet Verdronken Land van Saeftinge als alterna tief voor ontpolderen van de Hedwigepolder is geschrapt. Van Zandbrink zag voor deze polder geen andere toekomst dan getijdennatuur weggelegd. In afwachting van diverse onder zoeken, wordt het maken van een milieu-effectrapport over ge tijdennatuur in de Zuid-, Everin- ge- en Van Haltumpolder (Zak Zuid-Beveland) en in de Een- dragt- en Hellegatpolder (Oost- Zeeuws-Vlaanderen) voorlopig opgeschort. De gedeputeerde verwachtte dat voor de onderzoeken enkele maanden studie nodig is. Ook moet duidelijk worden of de al ternatieven de toets der kritiek van de Europese Commissie kun nen doorstaan. Van Zandbrink liet weten dat op langere termijn bekeken wordt of natuurherstel gecombi neerd kan worden met kustver dediging (met het oog op zeespie gelrijzing). Dan gaat het om ver brede waterkeringen èn ook om aanleg van eilanden voor de kust als golfbrekers. Naar aanleiding van het burger initiatief voor een referendum of enquête over gebruik van landbouwgrond voor getijdenna tuur, spraken de Staten ook over een referendumverorde ning. De stemmen over een mo tie van de Partij voor Zeeland en PvdA om zo'n verordening vast te stellen, staakten: 21 om 21. De stemming wordt 16 februari herhaald. GroenLinks, CDA, Christenunie en SGP (behalve C. Polderman) waren tegen. Zij vonden dat de Staten eerst maar eens moeten praten over de vraag of ze wel een referendum mogelijk willen maken. G. van der Giessen (D66) kondigde aan dat zij met een initiatiefvoorstel hierover komt. Diefstal bestraft MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter R. Reinarz heeft gisteren een 23-jarige vrouw uit Axel voor het beste len van haar moeder bij verstek twee weken voorwaardelijke ge vangenisstraf opgelegd. De Axelse had in september 2005 de pinpas van haar moeder weggenomen. Met de gestolen bankpas had ze 1000 euro opge nomen. door Carla van de Merbel GOES - De nieuwsquiz die op oudejaarsdag in de PZC stond, heeft zo'n 450 reacties opgele verd. De meeste deelnemers had den de juiste oplossing gevon den. Het gevraagde citaat was: 'In het begin had ik er last van dat werd gezegd dat ik hard ben, nu niet meer'. Minister Rita Verdonk zei dit in oktober 2006 in een interview in de PZC. De meeste inzenders hadden het citaat toegeschreven aan Ver donk, maar er zijn ook andere namen genoemd. Zo dacht een aantal mensen dat het een zin was van commissaris van de ko ningin Wim van Gelder. Andere namen die genoemd werden, zijn: Marco van Basten, Louis van Gaal, oud-wethouder Van 't Westeinde van Middelburg, Dick Jol, Gerard Reve, Karla Peijs, Jan Marijnissen, Chazia Mourali (presentatrice van De Zwakste Schakel), Henkjan Smits van Idols en Raymond van Bameveld. Enkele inzenders hadden twee letters anders en kwamen daar door tot een heel ander citaat - 'In het begin had ik er last van dat werd gezegd dat ik nerd ben, nu niet meer' - dat ze ver volgens toeschreven aan pre mier Balkenende. Twee deelne mers hadden één letter verkeerd en kwamen zo op: 'In het begin had ik er last van dat werd ge zegd dat ik hard bel, nu niet meer'. Ook leuk. Enkele deelnemers aan de quiz wezen op een fout in vraag 5. Er werd gevraagd welke speler in de finale van de Champions Lea gue tussen Barcelona en Chelsea een rode kaart kreeg. Het juiste antwoord was Jens Lehmann, maar het was niet in de wed strijd Barcelona-Chelsea maar tijdens Barcelona-Arsenal. Voor sommige deelnemers was vraag 10 lastig. Er werd ge vraagd waar Leny Poppe-de Looff (oud-wethouder van Vlis- singen) en Piet Bruinooge (oud-wethouder van Middel burg) in 2006 zijn benoemd tot burgemeester. Voor Poppe was het antwoord niet zo moeilijk (Zundert), maar Bruinooge was sinds 2003 burgemeester in Ren- kum en is dat vanaf dit jaar in Alkmaar. Eind 2006 is hij be noemd. Het goede antwoord was dus Zundert en Alkmaar en niet Zundert en Renkum. Ook vraag 50 (Welke Zeeuwse burgemeester zorgde voor op schudding met zijn uitspraak dat de Zeeuwse gemeenten meer eenheid moeten uitstralen?) bleek voor sommigen moeilijk. Dat was vooral lastig omdat het antwoord een leesteken (een dubbele punt komma of puntkomma opleverde. Het juiste antwoord was burgemees ter J. Lonink van Terneuzen en niet, zoals aardig wat deelne mers dachten, S. Kramer van Kapelle De prijzen zijn gewonnen door: le prijs (200 euro): Lidwien de Jon ge, Nisse. 2e prijs (100 euro): Kees Marteijn, Arnemuiden. 3e prijs (50 euro): L. Reijnhoudt, Westkapelle. Extra prijs voor juiste naam (50 eu ro): P. Aerts, Axel. MIDDELBURG - Wat is de in zet van het dagelijks provincie bestuur bij de aangekondigde sa menwerking voor het bestrijden van de drugsoverlast in de Vlaams/Zeeuwse grensstreek? J. van Ginkel (ChristenUnie) vroeg dat gisteren in de Staten vergadering aan commissaris van de koningin W. van Gelder. „De visies van Nederland en Vlaanderen staan tegenover el kaar. Samenwerken zal moeilijk zijn", merkte hij op. Van Ginkel vond dat in elk geval het aantal koffieshops in de grensstreek niet uitgebreid mag worden en dat niet alleen naar openbare or de en veiligheid gekeken moet worden, mam- ook naar de volks gezondheid. Van Gelder was op timistisch. „We groeien in toene mende mate naar elkaar toe. De accenten verschillen nog." Zo heeft Vlaanderen bij overlast vooral het oog op de verkeersvei ligheid, terwijl het in Zeeuws-Vlaanderen, met name Terneuzen, naast verkeersincid- enten gaat om fout parkeren, kinderen uren opsluiten in au to's, behoeften doen in portie ken en vechtpartijen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 15