tosh duldt geen kritiek ip zijn Irak-strategie Ontknoping drama verrast Italië Laurent betaalt fraudegeld terug Terrorist ongemoeid, maar veel burgers gedood in Somalië Luxemburg wil af van Nederlandse kleuren in vlag iiim twintigduizend extra Amerikanen naar Bagdad Premier Kroatië verzwijgt bezit dure horloges Algiers is in 2007 het centrum van Arabische cultuur Zwitsers wapenen zich voor conferentie vrijdag 12 januari 2007 SMBIjHG - Hel groother en Luxemburg overweegt l viae te veranderen, omdat .|e veel lijkt op (ie Nederland- [vlag Luxemburg heeft ook driekleur rood-wit-blauw. en het blauw is iets lichter kleur. Fractieleider M. Wolter van de grootste fractie in het Luxem burgse pai'lement, de christe- lijk-sociale volkspartij CSV, heeft daartoe een wetsontwerp ingediend. De huidige twee vlag gen leiden te vaak tot verwar ring, vindt de oud-minister van Binnenlandse Zaken. Zijn voorstel is om het rood-wit-blauw te vervangen door een dertiende-eeuws ont werp. Het was toen het symbool van de adellijke familie Luxem burg. De vlag toont een rode leeuw tegen een achtergrond van blauwe en witte horizontale strepen. De gelijkenis tussen de twee rood-wit-blauwe vlaggen is ontstaan toen Nederland, Bel gië en Luxemburg in het begin van de negentiende eeuw samen een land vormden. Na de af scheiding van België in 1830 ble ven Nederland en Luxemburg nog tijdenlang een land vormen. Pas toen in Nederland een ko ningin de troon besteeg, werd Luxemburg zelfstandig. Een oude wet in het land stond niet toe dat een vrouw het land zou regeren. Het voorstel krijgt zeer veel steun onder de bevolking van Luxemburg. Uit een peiling blijkt dat ruim 90 procent van de ondervraagden instemt met het voorstel. ANP SH1NGT0N - President shwuifl de kritiek weg dat nieuwe strategie voor de login Irak een 'wanhoopspo- fis. «ntoespraak voor militairen oe president gisteren dat fee en Amerikaanse troepen menlijk de opstandelingen terroristen zullen neerslaan. regeringen zullen daar net aantal troepen in Bag- Ébreiden. „Dit is iets dit is iets anders", zei itegen de soldaten, roeraten in het Congres uit vieren scherpe kritiek op plannen die Bush woens- macht bekend maakte. Sena- b noemde het voornemen ruim twintigduizend extra ishkaanse soldaten naar Irak turen 'een tragische vergis- Republikeinen hekelden ieuwe strategie. „Dit is de arhjkste blunder in het bui- sndse beleid sinds Viet- aldus de Republikeinse tórBiden. Hij zal zich sa mel enkele andere dissiden- aansluiten bij het Democra- e verzet tegen de troepen- ueiöing. kans dat het Congres het jjetvoor de troepenuitbrei- aan banden zal leggen, steeds groter. hechter twijfelachtig of het lëect zal hebben. De doeu- itafflór de mobilisatie van onderdvijftig standelingen dood in ghanistan lOEL-Naar schatting 150 indelingen zijn gisteren in anistan gedood door Na roepen en Afghaanse rege- isoldaten. meldde het hoofdkwartier de Navo-troepenmacht (Is- lAfghanistan gisteren van- ihoeL doden vielen bij zware ge len in de nacht van woens- op donderdag in het district nei in de Oost-Afghaanse nncie Paktika, ongeveer 300 meter ten zuiden van de fdstad Kaboel. opstandelingen, vrijwel ze- leden van de extremistische Taliban, werden blij- het persbericht van de Isaf gesignaleerd toen ze in Pakistan verzamelden de grens met Afghanistan k steken. ANP ïChemicali kent ecuties >DAD - De neef van wijlen ara Hoessein, Ali Hassan lajeed, heeft gisteren toe- jen dat hij in 1988 op at heeft gegeven iedereen te "teren die weigerde dorpen in het noorden van daarmee expliciet toe belangrijke rol te hebben wat de aanklagers te- hem 'de genocide op het noemen, o verantw°ordelijk voor (van mensen) en e beslissing zelf genomen het militaire opper ende of de leiding van de gaan", aldus de «e °ok wel bekend staat ÏChemicali. gf{»u indertijd op at hebben gegeven voor het en van strijdgassen tegen oerden. •eel van Saddam Hoessein ■terecht voor zijn aandeel e Anfal tegen de Koer zouden zeker 185.000 vrouwen en kinderen gMood. Indien schuldig J hangt hem de dood de nieuwe brigades werden gis terochtend na de speech van Bush meteen getekend. Veel troepen zullen al aangekomen zijn in Irak, voordat het Con gres over de begroting zal beslis sen. Bovendien kan Bush een ve to uitspreken over het besluit. Minister van Buitenlandse Za ken Rice en Minister van Defen sie Gates werden gisteren tij dens hoorzittingen in het Con gres hard aangepakt. Veel Con gresleden zeiden niets nieuws te zien in de plannen. De twee bewindspersonen hiel den vol dat de nieuwe strategie, die vooral inzet op een grotere betrokkenheid van Irakezen, een uitweg kan bieden. Het Witte Huis meent dat de nieuwe strategie kans op succes biedt, omdat de Iraakse rege ring vastbesloten is om het ge weld neer te slaan. Het Iraakse leger zal in totaal zo'n zeventig duizend soldaten stationeren in Bagdad, het brandpunt van de burgeroorlog. De Amerikaanse troepen zullen een onderdeel gaan vormen van de Iraakse bri gades. De president verwacht niet dat er snel succes zal ko men. De Amerikaanse bevol king moet voorbereid zijn op 'een bloedig en gewelddadig jaar' in Irak, aldus Bush. Vliegdekschip De VS zullen ook een nieuw vliegdekschip naar de Perzische Golf sturen. Het Witte Huis wil zo actiever gaan optreden tegen de steun die opstandelingen in Irak krijgen van Iran en Syrië. Waarnemers vrezen dat er daar door een nieuwe confrontatie dreigt in de regio. GPD van onze redactie buitenland ZAGREB - Premier Ivo Sana- der van Kroatië is in op spraak gekomen door de ont hulling dat hij eigenaar is van horloges ter waarde van 150.000 euro. Sanader zou bij zijn ambts- aavaarding verzuimd hebben de collectie te vermelden. Poli tici in Kroatië zijn verplicht hun vermogen op te geven. Het onafhankelijke weekblad Nacional toonde foto's van Sa- nader met dure horloges om zijn pols. Tot de verzameling behoren dure uurwerkjes van de merken Rolex en Carrier. Het duurste exemplaar kostte 28.000 euro, aldus Nacional. Sanaders woordvoerder, Vlat- ko Macek, noemde de bericht geving 'onnauwkeurig, onge grond en sentationeel'. De pre mier had tijdens zijn werkza me leven, dat dertig jaar had omspand, een aantal luxueu ze horloges vergaard. Maar, zo zei de woordvoerder, dat waren er maar drie of vier. De premier had die niet aan gegeven, zo gaf zijn woord voerder toe. Maar dat was om dat het hem onduidelijk was in welke categorie de horlo ges thuishoorden. Het hoofd van de anti-corrup tie commissie van het parle ment, Josip Leko, nam geen genoegen met de uitleg. Hij noemde het 'schandalig' dat de premier de geest van de an- ticorruptiewetgeving niet be greep. De commissie, zei Le ko, zou een onderzoek instel len. GPD ALGIERS - Een Libische vrouw in klederdracht neemt deel aan een parade in de Algerijnse hoofdstad Algiers. De folkloristische parade werd gisteren gehouden bij het begin van de feestelijkheden rond Algiers als culturele hoofdstad 2007 van het Arabisch taalgebied. foto Zohra Bensemra/RTR boven het hoofd. door Eelco van der Linden ROME - Even leek het er op dat Italië opnieuw moest leren leven met een gruwelijke moordpartij zonder daders. In een land dat nog steeds niet de juridische af wikkeling heeft mogen meema ken van het Monster van Floren ce en talloze andere mysterieuze zaken, zou dat niet zo vreemd zijn. Maar gisteren bekende een doodnormaal echtpaar verant woordelijk te zijn voor het bloed bad van Erba. Erba is een plaatsje in Noord-Italië, niet ver van het Como-meer. Een maand lang was het land in de greep van 'Er ba'. En niet zonder reden. Aan het begin van een winterse avond werden hier een vrouw van begin dertig, haar twee jaar oude zoontje, haar moeder en een buurvrouw vermoord. In het appartement waarin de zwaar verminkte lijken werden gevonden, was brand gesticht om een ongeluk te veinzen. Een vijfde persoon, echtgenoot van de buurvrouw, was voor dood achtergelaten, maar zou overle ven. Geen twijfel De viervoudige moord schokte Italië, maar confronteerde ook het land en vooral de pers met zichzelf. Er was geen twijfel, de moordenaar was de Tunesische echtgenoot van de vrouw. De man verscheen met naam, toe naam en foto in alle media met de toevoeging dat hij al eens was veroordeeld voor handel in drugs. Maar, zoals zijn Italiaan se schoonvader keer op keer voor de camera uitlegde, Mar- zouk is geen echt kwade jongen. Marzouk bleek ook niet de moor denaar, want hij verbleef in Tu nesië toen zijn vrouw, kind en schoonmoeder omkwamen. Kranten en televisie moesten met veel schaamrood hun excu ses aanbieden aan de man, die na zijn terugkeer in Italië een mediaster werd. Elke dag kwam er wel een nieuwtje en een interview uit Er ba, maar van de moordenaars was, geen spoor. Tot gisterochtend. Het mysterie van Erba kreeg een even banale als extreme ontknoping. Een echtpaar van in de vijftig, buren van Marzouk en zijn gezin, be kende de moorden te hebben ge pleegd. Het niet goed uitgewiste bloedspoor in hun auto van de enige overlevende van het mis drijf werd ze fataal. De reke ning met tijd en datum van een McDonald's in Como, dagen lang basis van hun alibi, was nu bewijs van hun koelbloedigheid: in vijf kwartier was het gelukt de moorden te plegen, brand te stichten, zichzelf en hun kleren te wassen en naar een restau rant te rijden. Italië nam gisteren, live op tele visie, kennis van de laatste de tails. De moorden zijn volgens het Openbaar Ministerie ge pleegd met messen en ijzeren staven. De vrouw had het kleine jongetje vermoord, diens moe- DAVOS - Zwitserse militairen bevestigen rollen prikkeldraad op een berghelling voor hotel Belvedère in Davos. Dc beveiligingsmaatregel wordt genomen voor de bijeenkomst van het World Economie Fo rum, die woensdag 24 januari begint en vier dagen duurt. foto Arno Balzarini/EPA Virus mogelijk wapen tegen kanker LONDEN - Simpele verkoudheidsvirussen vormen moge lijk een doorbraak bij de bestrijding van tumoren. In 'Groot-Brittannië beginnen binnenkort proeven met kankerpatiënten die genetisch gemanipuleerde virussen krijgen toegediend. De Britse geneticus L. Seymour heeft bereikt dat de virussen onherkenbaar zijn voor het im muunsysteem van het lichaam, maar wel de kankercellen bereiken die moeten worden vernietigd. Hierdoor worden de vinassen, zoals in eerder onderzoek het geval was, niet door het immuunsysteem onschadelijk gemaakt terwijl zij door het bloed naar de tumoren 'rei zen'. Ook hoeven de virussen dan niet direct in een tumor te worden geïnjecteerd. ANP China zet Al Qaeda voet dwars PEKING - De Chinese autoriteiten hebben gemeld dat zij hebben voorkomen dat het terreurnetwerk Al Qaeda voet aan de grond krijgt in China. Dit was gisteren de officiële rechtvaardiging van een re cente aanval op een kampement in het uiterste westen van China in het grensgebied met Pakistan en Afghanis tan. Bij de aanval op een kamp van de Oost-Turkestan Is lamitische Beweging vielen twintig doden. De Oost-Tur- kestaanse of Oejgoerse activiste Rebiya Kadeer heeft de Verenigde Naties om een onderzoek naar het incident ge vraagd. De Oejgoerse bevolkingsgroep in het gebied voelt zich on derdrukt door Peking en streeft naar volledige onafhanke lijkheid ANP/AFP Vrouw stopt baby in magnetron MIAMI - De politie heeft een 29-jarige vrouw in Florida aangehouden, omdat zij haar baby in een magnetron had gedaan. Het meisje liep geen brandwonden op, omdat de magnetron op een lage stand was gezet. Een oom van de baby bevrijdde het meisje, nadat hij de baby had horen huilen. ANP/AFP Man wil echtgenote verkopen BLANTYRE - Een man uit Malawi is in zijn land veroor deeld tot ruim vier jaar gevangenissti'af wegens een po ging om zijn tweede vrouw te verkopen voor een bedrag van 570 dollar. De man wilde een beter leven met zijn eer ste vrouw en probeerde daarom zijn tweede huwelijk te verzilveren. Polygamie wordt in Malawi oogluikend toegestaan, maar op de verkoop van een mens staat in het arme land in het zuidoosten van Afrika een gevangenisstraf van maximaal zeven jaar. ANP/AFP Carter en Clinton richten kerk op WASHINGTON - De Amei'ikaanse oud-pi'esidenten Jim my Carter en Bill Clinton willen een eigen, progressieve baptistenkerk oprichten. Het nieuwe kei'kverband moet een tegenwicht vormen van de Zuidelijke Baptisten, de grootste protestantse kerk in de Verenigde Staten, die op theologisch en poli tiek vlak steeds consexwatiever is geworden. Clinton en Carter hopen dat him kerk begin volgend jaar kan begin nen. ANP door K s Bos der was waarschijnlijk zwan ger. En het motief? Banale irrita tie, veroorzaakt door geluidso verlast. Simpel De Italianen zijn geschokt en waarschijnlijk het meest om de simpele ontknoping van de zaak. Diezelfde ochtend hadden ze nog in de krant gelezen dat de moord op een Romeinse gra vin die het land al zestien jaar bezig houdt, nooit zal worden opgelost en zo zijn er nog wat onopgeloste zaken. Daarom is Italië blij dat 'Erba' is opgelost. Enig vertrouwen in het land en in justitie is hersteld. Ook al gaat dat ten koste van enig ver trouwen in de medemens. GPD Deel verdwenen Indonesisch vliegtuig ontdekt MAKASSAR - Voor de kust van Sulawesi is een onderdeel gevon den van het Indonesische vlieg tuig dat tien dagen geleden met 102 mensen aan boord was ver dwenen. Dit maakte de commandant van de luchtmachtbasis in Makassar gisteren bekend. Een visser vond op driehonderd meter van het strand, vlakbij Pare Pare, een deel van de staart van de Boeing 737. Volgens de Indonesische politie is in hetzelfde gebied het lijk van een Aziatische vrouw gevon den dat in het water dreef. Het wordt nog onderzocht of zij een van de passagiers van het vlieg tuig was. ANP/RTR/DPA BRUSSEL - De Belgische prins Laurent zal het voordeel dat hij kreeg van fraudeurs vrijwillig te rugbetalen. „Als na afloop van het proces blijkt dat er verrijking zonder oorzaak was, zal er terugbe taald worden", zei een woord voerder van het Paleis gisteren. Hij zei verder dat dit strookt met recente uitspraken van Lau- rents vader, koning Albert H. Laurent kreeg eind jaren negen tig voor circa 175.000 eux-o aan goederen en klusjes voor zijn vil la Clémentine van fraudeurs bij de Belgische maxine. De prins dacht dat deze uitgaven uit de begroting van de marine kwa men. Justitie vermoedt echter dat twaalf oplichters op die ma nier naim twee miljoen euro in eigen zak staken. Over de fraude loopt een straf zaak bij de rechtbank in Has selt. De prins kwam daax*voor dinsdag getuigen, wat zeer onge- bxmikelijk is voor de koninklijke familie. Justitie heeft hem niet in verdenking gesteld. De straf rechter kan hem daardoor niet veroordelen tot tenagbetaling. Bijna alle politieke partijen in België willen binnenkort een de bat over de financiering van het koningshuis. De meeste willen de betalingen beperken tot de koning, de kroonpxins en de we duwe van de vorige koning. An dere leden van de koninklijke fa milie zouden dan als een soort freelancers worden betaald, af hankelijk van hun prestaties. Laurent krijgt nu een dotatie van 300.000 euro per jaar. Hij was tot begin jaren negentig tweede in lijn van de troonopvol ging. Door een wetswijziging is hij nu elfde. De prins leidt twee stichtingen voor milieu en die renwelzijn. ANP/Belga door Clemens Ingewersen en Bengt van Zwol MOGADISHU - De door de VS gezochte topterrorist Fazul Ab dullah Mohammed is niet ge dood tijdens een luchtaanval op maandag. Dat heeft de Ameri kaanse ambassadeur in Kenia, Michael Ranneberger, gisteren gezegd. Mohammed zou het brein achter de aanslagen van 1998 in Kenia en Tanzania zijn geweest. Soma lische en Amerikaanse media- bronnen belichtten de afgelo pen dagen herhaaldelijk over de dood van Mohammed. Somaliërs in het zixiden van het land meldden gisteren talrijke burgerdoden en gewonden. Ran neberger sprak die melding te gen: „Ik kan u categorisch verze keren dat er geen burgers zijn gedood of vex-wond", aldus de Amerikaanse diplomaat. Stamoudsten in Zuid-Somalië verzekerden gisteren dat er min stens honderd burgers in de af gelopen dagen zijn gedood bij de bombardementen en beschie tingen in het zuiden van het land door Ethiopië en de VS. Een plaatselijke voorman, sjeik Andullahi Ali Malabon, zei dat in de streek van het dorp Afma- dow, niet ver van de Keniaanse grens, zeker honderd doden vie len en talrijke mensen gewond zijn geraakt. „De stoffelijke res ten van bijna dertig mensen zijn gevonden. Ze waren verbrand op een wijze die identificatie on mogelijk maakt," zei sjeik Mala bon. De Ethiopische regering beves tigde gisteren dat het land al zes dagen lang luchtaanvallen uit voert in Somalië. Volgens de Ethiopische premier Meles Zena- wi hebben daardoor zeker acht terroristen de dood gevonden. Volgens functionai'issen in het Pentagon zijn er Amerikaanse eenheden actief op de grond in Somalië. De VS en Ethiopië be lagen naar eigen zeggen extre misten die banden met Al Qae da hebben. ANP/AFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5