Rechteloos, gemarteld en vertrapt Liefde sbe wijs Bevlogen bestrijder van sociaal onrecht PZC Na vijf jaar wereldwijd protest geen zicht op sluiting Guantdnamo Bay Ex-tiran Ethiopië wa brute zetbaas Mosko tijdens Koude Oorloj 12 januari 1957 vrijdag 12 januari 2007 door Frans van den Houdt Guantanamo Bay is een hel. Mensen die er hebben vast gezeten laten er geen enkele twijfel over bestaan. „De menta le en fysieke marteling maakt je krankzinnig", zegt Shafiq Ra- sul, die samen met twee kamera den twee jaar in het gevangen kamp op Cuba zat. „Ik heb veel gevangenen gezien die zelf moord willen plegen, die een la ken of deken om hun nek knoop ten. Ook wij hebben dat overwo gen. De steun die we aan elkaar hadden, hield ons op de been." Ondanks de erbarmelijke om standigheden, de niet aflatende kritiek van regeringen en men senrechtenorganisaties, de ver klaringen van rechters over de onrechtmatigheid en de vele aan wijzingen dat gevangenen onte recht worden vastgehouden, be staat het Amerikaanse straf kamp op Cuba na vijf jaar nog steeds. Sinds januari 2002 hebben er on geveer 775 mensen vastgezeten. Eind vorig jaar waren er 345 vrijgelaten of aan andere landen overgedragen. Een aantal is daar opnieuw opgesloten en ge marteld, vrijwel niemand is aan geklaagd. Hoewel de Verenigde Staten blijven volhouden dat ze hun gevangenen humaan behan delen, toont de praktijk overdui delijk het tegendeel aan. De he le opzet van het kamp op Cuba was ook dat het onder geen enke le nationale wet of internatio naal verdrag zou vallen. De 'ter reurverdachten', sinds de aansla gen van 9/11 opgepakt in de strijd tegen terrorisme, verdie nen in de ogen van de Amerika nen niet anders. Het zijn tenslot te geen krijgsgevangenen maar 'vijandige strijders'. Film Artikel drie van de Geneefse Conventie, die bepaalt dat krijgsgevangenen een eerlijk proces krijgen en niet worden gemarteld, gaat voor hen daar om niet op, meent Washington. Shafiq Rasul en zijn kameraden Asif Iqbal en Ruhel Ahmed, die figurei-en in de film The Road to Guantdnamo van Michael Win- terbottom, ondervonden aan den lijve wat dit betekent. Tus sen 2002 en 2004 zaten ze vast op Cuba. Omdat ze op het ver keerde moment op de verkeerde plaats in Afghanistan vertoef den, werden ze door de Amerika nen opgepakt en en na enige om zwervingen in Guantanamo Bay weggestopt. Daar zitten ze vier maanden in een isoleercel en worden ze vier keer per dag en soms dagen ach tereen verhoord en geslagen. „Het ergste is dat ze geen vra gen stellen, maar alsmaar be schuldigingen naar je hoofd slin geren. Dat je lid bent van Al Qaeda en bij de aanslagen van 11 september betrokken was", aldus Asif. Hun lichamelijke houding tijdens de verhoren is 'zeer stressvol', omdat ze met handen en voeten zitten vastge ketend aan de grond. Overdag is het bloedheet, 's nachts ijskoud. In 2005 gaan meer dan tweehon derd gevangenen voor lange tijd in hongerstaking en in juni 2006 plegen drie gedetineerden zelf moord. Niet verwonderlijk, zegt advo caat Stafford Smith, die de be langen van enkele Guantana- mo-gevangenen behartigt. „Het zat er al zo lang aan te komen dat er doden zouden vallen. Er waren al zoveel zelfmoordpogin gen aan vooraf gegaan. De jon gens die daar vastzitten, zijn na ruim vier jaar zéér depressief. Ze worden gemarteld, vertrapt, gekleineerd, wat verwacht je dan?" Uitgescholden Voormalig gedetineerde Yousef al Shehri herinnert zich hoe de hongerstakers werden behan deld. „Toen ze bloed ophoest ten, werden ze door soldaten uit gescholden en belachelijk ge maakt, met opmerkingen als 'kijk nou eens wat die religie van jullie veroorzaakt'." De hon gerstakers werden in vaak kou de isoleercellen opgesloten, op stoelen vastgegespt en op pijnlij ke wijze gedwongen gevoed. Door voortdurend lawaai te ma ken met de ijzeren celdeuren hielden bewakers de gevange nen continu uit hun slaap en ge beden. De verklaringen worden bevestigd door FBI-agenten die betrokken waren bij de verho ren in Guantanamo. Debacle Guantanamo Bay moet dicht, luidt daarom de weinig verras sende oproep van mensenrech tenorganisaties als Amnesty In ternational en Human Rights Watch. Kenneth Roth, directeur van laatstgenoemde instantie spreekt over 'een juridisch en po litiek debacle van historische omvang' en roept de EU op druk uit te oefenen op Washington om het kamp te sluiten. Amnesty ziet Guantanamo als 'het symbool van Amerika's min achting voor het internationale recht'. Van dat laatste gaf Bush vorig jaar oktober nog een sterk staal tje toen hij de zogeheten Milita ry Commission Act tekende. Amerikaanse rechtbanken wa ren hierdoor niet langer gemach tigd zaken van Guantanamo-ge- vangenen te horen. En dat ter wijl het Hooggerechtshof kort daarvoor nog had bepaald dat de militaire commissies die over het lot van de gedetineerden moesten oordelen, onrechtmatig waren volgens zowel Ameri kaans als internationaal recht. „Zolang Bush president is kun nen we sluiting van Guantana mo vergeten", vreest Ruud Bos graaf van Amnesty. Temeer omdat eind vorig jaar nog een nieuwe vleugel is ge opend. Toch is er na vijf jaar geen sprake van 'totale wan hoop'. „Er is grootschalige publi citeit over de praktijken in Gua ntanamo en we weten nu dat het kamp slechts het topje van de ijs berg is en er in de hele wereld veel meer Amerikaanse detentie centra zijn waar mensenrechten met voeten worden getreden", stelt Bosgraaf. Lichtpuntje is ook dat de publieke opinie in de VS verandert. Bosgraaf: „Men sen accepteren de onrechtmatig heid van de detentie als de we reld hierdoor inderdaad veiliger wordt. Maar dat blijkt niet het geval. Afghanen die zijn vrijgela ten nemen zich juist voor zoveel mogelijk Amerikanen te do den." GPD door Henderiekus Wiltjer Al bijna zestien jaar leeft hij teruggetrokken op zijn landgoed in Zimbabwe: Mengistu Haile Miriam. De voormalige dictator van Ethi opië, die gisteren levenslang kreeg wegens volkeren moord, liet na zijn val in mei 1991 een verwoest land ach ter. Hij nam de wijk naar zijn Zimbabwaanse collega-dicta tor en marxistische kame raad Robert Mugabe om de rest van zijn levensdagen in weelde te slijten. Mengistu is een reliek van de Koude Oorlog. Zijn bewind bleef in stand dankzij de riva liteit tussen de Verenigde Sta ten en de Sovjet-Unie. Me- gistu werd een zetbaas van Moskou en een pion in het schaakspel van de grootmach ten. Met het einde van dit spel, viel ook Mengistu. Het was trouwens een militai re opleiding in de Verenigde Staten die hem naar het kamp van de tegenstander voerde. Mengistu begon eind jaren zestig in de VS te sympa thiseren met Afro-Amerikaan se radicale bewegingen. Zo kwam hij ook in aanraking met het communistische ge dachtegoed dat zijn toekomst zou vormen. De arme boerenzoon Men gistu, die in 1937 in Walayit- ta werd geboren, raakte als sterke man, zoals wel meer linkse en rechtse machtheb bers in die tijd, het contact met de wekelijkheid volledig kwijt. Hongersnoden en diepe ellende voor de bevolking wa ren het gevolg. Van alle goede voornemens kwam uiteindelijk niets te recht. Tijdens zijn bewind stierven zeker een miljoen mensen een hongerdood. Ze ker 80.000 Ethiopiërs vei'dwe- nen of werden vermoord in de gevangenissen tijdens de zoge heten 'Rode Terreur' van de jaren zeventig. Mengistu maakte deel uit van eengs je beroepsofficieren d;: september 1974 het fe van keizer Haille Selassin verwierp. Drie jaar pleegde de slechts 1,66 a lange Mengistu een bloe staatsgreep. Hij stichtte hulp van Moskou een '4 tair marxistisch regime,!; jaren zeventig hielpen die den Cubanen en Russen\ in zijn strijd tegen buurh Somalië, dat de pro®, Ogaden was binnenge$ In de jaren daarna $L de de Sovjet-Unie mee; 10 miljard dollar in huns; ke man in Addis Abeba. Marxistische leuzen en j tretten van Marx, Enge]»] lin en Mengistu bepa^j het straatbeeld. Mengistu zag zichzelfalse kampioen van het coma: me. Maar een dikke a rond zijn weelderige ei scheidde hem van deansj onder de bevolking. Opstanden De oorlog met Somahëe's nenlandse opstanden lea ertoe dat 60 procent taj overheidsbudget opging defensie. Mengistu bed en bombardeerde Eritrea' ge tijd zonder de afschel van dat gebied te ko voorkomen. Het failliet van het i jet-blok betekende ook: einde van Mengistu. k. sneed Moskou drastisé zijn hulp aan Ethiopië. Net als veel anderen zagü gistu na het verlies van verre weldoeners alleen een uitweg door toenada tot het Westen te uè maar het was te laat. Dei schillende rebellenbewee gen in zijn land zagen 1 kans schoon en bundèë hun krachten. Mengistu was daardoor: meer in staat de opmars: de rebellen te stuiten vluchtte naar Zimbth ANP door Maurice Wilbrink De woensdag overleden Herman Bo de, wel eens 'de laatste arbeider' in de FNV-top genoemd, belichaamde de klassieke vakbondsman. Strijdbaar, hoekig, gepokt en gemazeld in het on- derhandelingswerk en het aan de le den uitleggen van vernieuwingen in cao's. En alles natuurlijk in de taal van de fabriekshal: Bode kwam uit de in dustrie, sprak het arbeidersproza, en zijn beroemdste quote is een kwart eeuw lang herhaald in historische te rugblikjes. „Willen we naar de Dam? Dan gaan we naar de Dam." Die oproep tot vijftienduizend arbei ders, die stonden te trappelen om te protesteren tegen een loonmaatregel van het kabinet Van Agt-Wiegel, was een van de hoogtepunten uit zijn car rière. Het was 1980, de Nederlandse in dustrie kreeg enorme klappen, een zwa re economische recessie ontwikkelde zich, en in Amsterdam zorgden krakers voor een grimmige stemming. Herman Bode moest duizenden arbei ders toespreken in de Amstelhal, die vervolgens naar de Dam zouden gaan om te protesteren tegen het kabinet. Vlak voordat Bode de microfoon kreeg, kwam er een seintje vanuit de bonden, dat men bang was voor relschoppers .die misbruik zouden willen maken van de optocht naar de Dam. Bode twijfelde, maar de verzamelde me nigte scandeerde: 'Naar de Dam, Naar de Dam'. „Ik was verantwoordelijk. Ik dacht: dat mag niet uit de hand lopen. Straks gaan ze toch," herinnerde hij zich a eel later. Toen heeft hij het spreekgestoelte beklommen en zijn be roemde uitspraak gedaan. Bode, herkenbaar aan een snikje in zijn stem die zijn oproepen tot solidariteit altijd wat extra drama gaf, had op dat moment zoveel autoriteit binnen de FNV dat de vijftienduizend zich niet lie ten provoceren en de tocht zonder inci denten kon verlopen. Die autoriteit bleek de eerste keer in 1969, in Utrecht. Bode had weken onderhandeld met de top van het industriebedrijf Werkspoor over de sluiting van de fabriek voor rol lend materieel. Bij een toelichting van het akkoord aan stakende werknemers werd hij uitgemaakt voor 'verrader'. „Toen ben ik zo ontzettend boos gewor den." Bode liet de zaal weten dat hij een van hun was - 'een betaalde wer ker' - en had na een kwartier de zaal plat, de staking was voorbij. Zijn vakbondscarrière was al in de ja ren vijftig gestart, bij de katholieke me- taalbewerkersbond Sint Eloy. Zonder middelbare school, bleek de arbeider Herman Bode een typisch talent uit de school van de vakbeweging. Hij kon Herman Bode in 1983. De woe de taal sprak van de arbeider. aan de bak als kaderlid en later bonds- bestuui'der in de metaal, waar de sane ringen elkaar later zouden opvolgen. Toen de katholieke vakbeweging in 1981 fuseerde met de NW tot de FNV, werd Bode meteen vice-voorzitter. Dat zou hij vier jaar zijn, tot zijn zestigste. Gedurende de jaren tachtig en negentig zag Herman Bode met lede ogen aan hoe zijn verzorgingsstaat stukje bij beetje werd uitgehold. Hij raakte zwaar teleurgesteld in de Partij van de Arbeid, die meedeed aan dat beleid on der Wim Kok. Bode vond dat de vakbe weging een loer werd gedraaid: bonden gingen akkoord met loonmatiging, maar zagen sociale rechten toch afge broken. Uiteindelijk zegde hij zijn lid- Waaraan kun je zien of twee men sen echt van elkaar houden? Over het antwoord op die vraag hebben zich al zoveel geleerden en leken gebo gen, dat het eigenlijk een oninteressan te vraag is geworden. We weten het on derhand wel. Niet dus. Ik zit op een feestje met een vrouw te praten, die net de relatie met haar vriend heeft verbro ken. Ik heb ze van een afstand meege maakt en herinner me hoe zowel in haar eigen ogen als die van tal van men sen uit de familie- en vriendenkring hun relatie het voorbeeld van een grote liefde was. Twee aantrekkelijke mensen die volle dig in elkaar opgingen, heel veel samen deden en ervan overtuigd waren, na ie der een mislukt huwelijk, eindelijk de ware gevonden te hebben. Waarom was het dan toch misgegaan? ..Tk denk", zegt ze, „dat het uiteindelijk stuk is gelopen omdat hij niet met mijn kinderen kon opschieten." Op mijn vraag of dat van het begin af aan al zo was, antwoordt ze: „Terugkijkend, ja, dat is vanaf het begin al zo geweest, maar ik heb dat toen niet gezien of in ieder geval gedacht dat het wel bij zou trekken." Dan vertelt ze me over situaties waar uit blijkt dat er tussen haar vriend en haar kinderen een stevige wedijver om haar aandacht en liefde aan de gang is geweest. „Hij was dikwijls jaloers als ik iets met mijn kinderen deed en gaf zich ook geen moeite zelf iets met hen te doen, een relatie met ze op te bouwen, te pro beren van ze te houden." „Als wat je vertelt klopt", zeg ik dan, „dan heb je je flink vergist. Dan heb je iemand gekozen die niet kan liefheb ben." Ze kijkt me aan alsof ik haar een verwijt maak. Dan zegt ze alsof ze zich wil verdedigen: „En toch hadden we het een aantal jaren heel goed samen." Hoe vaak heb ik dat niet gehoord: 'We hadden het toch heel goed samen'. Als of dat iets zegt over het vermogen tot liefhebben van een of van beide part ners. Heel veel stellen hebben het goed samen. Toch is hun betrokkenheid op de ander in feite weinig meer dan een gebruik van die ander voor het vervul len van eigen behoeften - aan gezel schap, comfort, aanzien, seks, hulp - en de bereidheid zich daarvoor op hun beurt te laten gebruiken. Voor wat hoort wat. Verruimd egoïsme zeg maar. Maar lief de in de psychologisch gezien meest fundamentele zin is niet simpelweg een comfortabele relatie met een andere mens. Het is een levenshouding, een ge richtheid op de hele wereld, op alle mensen. Dat is de wezenlijke betekenis van de beroemde uitspraak: „Als ik in staat ben tot iemand anders te zeggen 'Ik heb je lief', dan moet ik ook kunnen zeg gen 'In jou heb ik het leven lief, de we reld lief, anderen lief'." Wie dat laatste niet kan zeggen en toch zegt 'Ik heb je RODE KRUIS - De inzameling van het Rode Kruis voor het district Zeeland over 1956 be draagt 52.781,50 gulden. Een jaar eerder was de opbrengst 49.231,50 gulden. Landelijk ge zien boekte Zeeland daarmee een record. DEMONSTRATIE - Bij demon straties in het Hongaarse Boe dapest zijn ten minste twee ar beiders gedood en een onbe kend aantal gewond geraakt. De slachtoffers vielen nadat milities het vuur openden op ongeveer vijfduizend Honga ren. De demonstraties werden gehouden bij achttien Scepelfa- brieken die door milities1 bezet. De arbeiders eisen'st re lonen en protesteerde gen de massaontslagen, <k rugkeer van de polititis en de pogingen van den ring-Kadar om in de aitei den te infiltreren. MUSEUM - Veere knfi Hendrik Willem van Locri seum. De stichting Ha| Willem van Loon wil he:a malige huis van de in i 1944 overleden schrijven voor inrichten. Erevi van de stichting wordt Amerika woonachtige' Van Loon-Chriswell. sdag overleden oud-vice-voorzitter van de FNV belichaamde de klassieke vakbondsman die foto ANP maatschap van de PvdA op. Voor hem bleven er twee instituten over: de kerk en de vakbeweging. De kerk stond voor hem voor gerechtig heid en naastenliefde. De vakbond voor solidariteit: „Weglopen doe ik niet. Als de vakbeweging wordt afge broken, bouw je die nooit meer op." GPD lief', die heeft je 'lief' om wat je voor zijn of haar behoeften kan betekenen. En alles dat de bevrediging daarvan in de weg kan staan, zoals kinderen, ouders en vrienden die je mee naar de relatie neemt, zijn bronnen van frustra tie en conflict. Die houding werd ooit kernachtig uitge drukt door een pasgevormd stel dat op een feestje schaamteloos verkondigde: 'We hebben het hartstikke lekker sa men en laat de rest maar de kolere krij gen'. Als het je werkelijk om liefhebben te doen is, bedenk dan het volgende: het meest essentiële liefdesbewijs dat een partner je kan geven is de bereidheid te leren houden van de mensen van wie jij houdt. En bedenk je nog eens, als die bereidheid er niet lijkt te zijn. René F.W. Diekstra Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (ad)unct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezersredacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail: redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37, 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax:(0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes. Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mall: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-0231231 Maandag t/m vrijdag vóór 15.00is gebeld, nog dezelfde dag nabuert zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax:(076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschrijving i"""" per maand: 21,50 r per kwartaal: 61,50 perjaar €236.00 l losigeldief E-mail: li Beëindiging van abonnement uitsluitend schriftelijk, 1 maandv«'« einde van de betaalperiode.UoMf een schriftelijke bevestiging. PZC, t.i g: 1,30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief6%P Bankrelaties: ABN AMRO 52.30.50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders wordenuo- overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NV WW de Regelen voor het Advertentie*-- Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens ka«oc» zondag: van 16.00 tot 18.00uur Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax:(076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleint)«- Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord-en Midden-Zeeland Tel. (0113)315520 Fax (0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax:(0113)315571 .j Business to Business/Onroer*»' Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV is een onderdeel var aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bcsi (abonnementen)administratie en om u te (laten) informeren ovei ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u i Postbus 314460 AA Goes. !C nl service iet wegener-w,~ nd dat wordt oor u relevante end oor ons zorgvukte t schriftelijk mekfcn 1 Behoort tot WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4