Bedrijven beroofd via usb-stick PZC Uitvaartbedrijf stapt als eerste in virtuele wereld Second Life /vleckm/rhrid li Archeologen stuiten op knekels in Bergen op Zoom Toezicht verscherpt bij de reclassering Ichade loopt mogelijk in de honderden miljoenen per jaar Protest tegen jarig Guantanamo Bay vrijdag 12 januari 2007 WeD P' ü^prpHar.tie binnenland jjjHAAG-Het bedrijfsleven ft jaarlijks mogelijk honder- «miljoenen schade doorfrau- lanffs digitale weg. Met klei- apparaten als een usb-stick jeniPodis het een fluitje van „cent om bedrijfsinformatie poort uit te smokkelen. jviebureau Ernst Young en; deze draagbare media en thuis inloggen op het drijfsnetwerk de snelst Kiende veiligheidsrisico's. tb zijn bedrijven zich daar gweinig van bewust, signale- beveiligingsdeskundigen. hid-FNV'er lode overleden ÏSTERDAM - Oud-FNV-be- lurder Herman Bode is woens- gop 81-jarige leeftijd overle- t Dat heeft de vakcentrale ff gisteren bekendgemaakt. t Was van 1982 tot 1985 vice- feitter van de FNV, een vak- cdsman in hart en nieren. Hij [bestuurder van zijn 28e tot n pensioen. Legendarisch id Bode met zijn woorden ri we naar de Dam, dan we naar de Dam.' Die ukhijin 1980 bij een demon atie tegen bezuinigingsplan- övanhet kabinet. De demon atie was destijds uit angst krakersrellen verplaatst naar de RAI. betreurt het verlies van nman met grote verdiensten orde vakbeweging. „Herman iöewasin zijn tijd een belang- kboegbeeld van de vakbewe- K. Hij was warm, gedreven led herkenbaar voor werkne- as. Hij was zeer betrokken bij (lc! van mensen buiten het ar- Üsproces, zoals werklozen en bödsongeschikten", aldus (V-voorzitter Agnes Jonge- RAYP igina 4 •bevlogen bestrijder van sociaal onrecht 'ilitie bekijkt inpak van jeuwjaarsrellen jNHAAG - De Politieacade- tbekijkt of de politie effectie- 'kan optreden bij ongeregeld- len tijdens de jaarwisseling, raderzoekers kijken ook of vermoeden klopt dat nieuw- rsvieringen steeds onrustiger gewelddadiger verlopen. feffls onderzoeksleider Otto Kwordt het steeds norma- gevonden dat feestvierders te oud en nieuw op grote ral vechten, vernielingen nichten en brandstichten, [ajn doden gevallen en er is i honderden miljoenen eu- fschade. Het schijnt er tegen- Mdig bij te horen, maar het vraag of dit grensover- pjdende gedrag wel zo ge mis. Dat hangt er vanaf met ke situatie je het vergelijkt, iwillen bekijken welke crite- de politie en media aanleg- 'M te oordelen of de jaarwis- nS mstig'is verlopen." meeste korpsen meldden op muari dat oud en nieuw rus- was verlopen. Dat beeld A vorige week genuanceerd renkele korpschefs. GPD „Iedereen focust op de boze bui tenwereld, op computercrimine len die proberen binnen te drin gen of op virussen. Het kwaad van binnenuit wordt over het hoofd gezien", zegt Robert Prins van recherchebureau Fox-IT. De gelegenheid maakt de dief, beaamt Bob Hoogenboom, hoogleraar op het gebied van fraude binnen organisaties. En aan goede gelegenheden ont breekt het niet meer: gegevens dragers als cd's en usb-sticks hebben vandaag de dag zo veel opslagcapaciteit dat daar moei teloos complete adressenbestan den op passen. Die data zijn bin nen enkele seconden vanaf de bedrijfscomputer te kopiëren. Daar komt bij dat steeds meel mensen deels vanuit huis of on derweg wérken: ze wanen zich daar minder bespied dan op kan toor. Klantenbestand De fraudeurs vergaren soms bedrijfsinformatie om te ver handelen, maar meestal willen ze goede sier maken bij een nieuwe werkgever of voor zich zelf beginnen. Ze kopiëren dan bijvoorbeeld een volledig digi taal adressen- of klantenbe stand. Organisaties doen zelden aangif te van fraude, onder meer uit angst voor negatieve publiciteit. Via claims bij de burgerrechter proberen ze de schade op betrap te werknemers te verhalen. Prins: „Zo maakten we onlangs mee dat iemand alle informatie over vergevorderde onderhande lingen met een potentiële klant meenam naar zijn nieuwe baan bij de concurrent. Die klant sloot daar korte tijd later een or der af van vijf ton. De rechter bepaalde vervolgens dat de nieu we baas van de man de helft moest terugbetalen aan de oude werkgever als schadevergoe ding." GPD BERGEN OP ZOOM - Bij archeologisch onderzoek op het Thaliaplein in Bergen op Zoom is gisteren een grote knekelput blootgelegd. De verzamelplaats van oude been deren ligt op de plaats waar een kiosk wordt geplaatst. In een kelder van wat vijf eeu wen geleden een huis is geweest, lag een grote verzameling botten en schedels van honderden mensen. Vermoedelijk is de kelder in de zeventiende eeuw gevuld met de stoffelijke overblijfselen, nadat elders in de stad een begraafplaats uit de zestiende eeuw was geruimd. De gemeente heeft dat bekendgemaakt. De knekelberg werd later afgevoerd naar de begraafplaats en daar herbegraven. foto Dick de Boer/GPD Man bekent moord Suzanne ASSEN - Henk van D. (45) uit Nieuw-Buinen heeft bekend dat hij de twaalfjarige Suzanne Wis man uit Tweede Exloërmond om het leven heeft gebracht. Het Openbaar Ministerie in As sen heeft dit gisteren bevestigd. Het meisje werd op 12 december dood gevonden in Valthermond. Van D., die op 15 december gear resteerd werd, beweerde eerst dat hij samen met Suzanne was ontvoerd. Eind december trok hij die bewering weer in. Justitie doet geen mededelingen over het hoe en waarom van het misdrijf in verband met het on derzoek. GPD vi e.-z-Euv^i i<_ door Martijn Kamans AMSTERDAM - De Amsterdam se uitvaartonderneming Uit- vaart.Com heeft vandaag een virtueel kantoor en cremato rium geopend in de populaire in ternetwereld Second Life. Daar mee is de firma het eerste uit vaartbedrijf ter wereld met een vestiging in Second Life, aldus een woordvoerder gisteren. Uitvaart.Com werkt samen met Bogra, Nederlands grootste fa brikant van uitvaartkosten. Bei de bedrijven menen dat de dood moet worden geïntroduceerd in de online wereld en daarom zijn zij samen dit project aangegaan. „Second Life staat enorm in de belangstelling", zegt directeur P. van Schaik van Uit vaart.Com. „Anders dan games is de virtuele wereld van Second Life geen spel. Het beoogt juist de echte wereld na te bootsen. Daarom was het in mijn ogen merkwaardig dat de dood nog geen plaats heeft in Second Li fe. Want de dood definieert het leven, ook het tweede leven." De viruele wereld Second life (www.secondlife.com) is in 2003 gemaakt door Linden Labs in San Francisco. Daarin 'wonen' bijna 2,5 miljoen bewoners die zich met een zelf gecreëerde per soonlijkheid (avatar) door de we reld voortbewegen. Gedenktuin Het kantoor van Uitvaart.Com en het crematorium liggen in een gedenktuin in de 'Tathlina regio'. In de tuin Garden of Me mories, kunnen inwoners van Se cond Life zelf een gedenkplek aanmaken voor overleden dier baren uit Second Life of uit het echte leven. In het virtuele cre matorium zijn ruimtes gebouwd die ook in een echt crematorium aanwezig zijn, dus inclusief de urnenkamer, de aula en de op baarkamers. Van Schaik: „In iedere ruimte kunnen de bewoners lezen over de activiteiten die er plaatsvin den. Uitvaart.Com wil informe ren over terminale zorg, begrafe nissen en crematies op een inter actieve en vernieuwende ma nier." De diensten sluiten vol gens de directeur nauw aan bij de werkzaamheden van Uit vaart.Com. Het bedrijf exploi teert al websites met informatie over de mogelijkheden die men sen hebben om de regie over het levenseinde te behouden. In het virtuele kantoor biedt de firma vergelijkbare informatie. Daar naast beheert Uitvaart.Com ook Condoleance.nl, de website voor online gedenken en condoleren. De Nederlandse inbreng in Se cond Life wordt intussen steeds groter. Eerder kondigde Philips een vestiging aan in de online wereld. Onlangs werd duidelijk dat de band Di-rect als eerste Neder landse band een optreden zal verzorgen in Second Life. Het 'gewone' optreden heeft plaats in een studio, maar de virtuele karakters van de bandleden doen hun bewegingen na in de internetwereld. ANP AMSTERDAM - De Amerikaanse legerbasis in Guantanamo op Cuba was gisteren vijf jaar in ge bruik. Bij het Amerikaanse consulaat op het Mu seumplein te Amsterdam hielden de Amsterdamse Vredeswacht en de Amsterdamse Catholic Wor ker daarom een kleine demonstratie. Mensenrech tenorganisatie Amnesty International riep giste- Jippy-condoom nu ook bij drogist ALPHEN AAN DEN RIJN - Drogisterij Dirx verkoopt binnenkort goedkope condooms van de stichting Jippy. De stichting uit Dordrecht maakt zich hard voor de ver spreiding van goedkope condooms. Voor één euro krijgt de klant maar liefst tien condooms. Jippy brengt condooms tegen de kostprijs op de markt en zit daarmee ver onder de prijs van de bekende merken. De stichting is vorig jaar opgericht, met als hoofddoel het veilig vrijen onder jongeren te bevorderen. De condooms van tien cent waren al op internet en in jon gerencentra verkrijgbaar. Ook verspreidt de stichting het voorbehoedsmiddel via aidsconsulenten gratis aan men sen die met hiv besmet zijn. ANP Mulisch krijgt Italiaanse prijs ROME - Harry Mulisch, van wie vier boeken zijn vertaald in het Italiaans, krijgt op 27 januari de Italiaanse Noni- no-prijs voor literatuur uitgereikt. Mulisch krijgt de prijs voor zijn 'bewonderenswaardige mengeling van macro kosmos en microkosmos', aldus de jury. De prijs, die bestaat uit een kunstwerk en een geldbe drag, werd in 1977 in het leven geroepen door de grappa producerende familie Nonino in Friuli. In 2000 won de Vlaamse schrijver Hugo Claus de prijs. ANP Dure jaarwisseling verzekeraars DEN HAAG - De afgelopen jaarwisseling heeft de verze keraars veel geld gekost. Zeker twintig miljoen euro zijn de organisaties kwijt aan brand- en stormschade, veroor zaakt rond het einde van december, aldus een schatting van het Centrum voor Verzekeringsstatistiek. De brandschades zijn elk jaar rond oud en nieuw opval lend hoger dan in de rest van het jaar, maar er is de afgelo pen jaarwisseling aanzienlijk meer schade veroorzaakt dan anders. De dure jaarwisseling is volgens het Verbond van Verzekeraars het gevolg van de gebruikelijke schade door vuurwerk in combinatie met een behoorlijke storm in de nieuwjaarsnacht. ANP Mitrailleurs stil voor zeehondjes DEN HAAG - Defensie stopt twee weken met schietoefe ningen naar de zandplaat de Razende Bol in de Wadden zee, onder meer om zeehonden en hun kroost te ontzien. Defensie schiet al tientallen jaren met een zwaar kaliber mitrailleur vanaf de vaste wal naar de zandplaat. De Wad denvereniging vindt dat Defensie daarmee milieuwetge ving overtreedt. Minister Veerman van Landbouw, Na tuur en Voedselkwaliteit besluit binnen twee weken of De fensie vergunningsplichtig is. ANP Geluidsisolatie Schinveld te duur DEN HAAG - Het is onmogelijk om woningen in het Lim burgse Schinveld adequaat te isoleren tegen geluidsover last van Awacs-radarvliegtuigen. Dat stelt staatssecreta ris Van Geel van Milieu. Bij 275 woningen doet zich herhaaldelijk een geluidsbe lasting ('geluidspieken') van meer dan 90 decibel voor. Nieuwe aanpassingen zijn zo ingrijpend dat deze wonin gen zouden veranderen in een soort bunker of aquarium. Dat kost minstens 55 miljoen euro, aldus Van Geel. ANP sicogroep' merkt het meeste van het verscherpte toezicht, dat steeds vaker elektronisch plaats vindt. Van Gennip: „Het gedrag van onze doelgroep wordt steeds complexer en lastiger te voorspellen." De directie van de reclassering vroeg Steenhuis om de organisa tie door te lichten. De oud-pro cureur-generaal adviseert om het vonnis van de rechtbank al tijd als leidraad te gebruiken. Ook pleit hij ervoor op gezette tijden tijdens de behandeling te controleren of dat ook daadwer kelijk gebeurt. Volgens Van Gen- nip is dat laatste bij de begelei ding van Julien C. misgegaan. Van Gennip wil snel met het Mi nisterie van Justitie in overleg over de intensivering van het toezicht. „Want dat betekent dat we meer personeel nodig hebben en dus ook meer geld." Julien C. stond onder reclasse- ringstoezicht na een veroorde ling voor een overval op een su permarkt. Afgelopen zomer brak hij een verplichte psychia trische behandeling af. Zijn be geleider stemde hiermee in, te gen het advies van de behandel aars. De begeleider verzuimde boven dien justitie in te lichten. Zo werd voorkomen dat C. terug naar de gevangenis ging. GPD van onze redactie binnenland DEN HAAG - De reclassering neemt na de falende begeleiding rond Julien C., die verdacht wordt van de moord op de acht jarige Jesse Dingemans in Hoo- gerheide, een aantal maatrege len om het toezicht van cliënten te verscherpen. De reclassering, die veroordeel den begeleidt bij hun terugkeer naar de maatschappij, gaat cliënten dichter op de huid zit ten. De directie neemt dat be sluit na aanbevelingen van voor malig procureur-generaal Dato Steenhuis. Het opstellen van rapportages en het houden van toezicht wor den gescheiden taken. „Rappor teurs en toezichthouders kun nen zich zo ieder meer in hun ei gen werk verdiepen", aldus re classeringsdirecteur Sjef van Gennip. „Een bijkomend voor deel is dat een casus niet meer in handen van één persoon is. Er kijkt dus altijd een extra paar ogen naar de zaak." Risicogroepen De reclassering houdt momen teel alle dossiers onder de loep. Steekproefsgewijs blijft dat ge beuren. Verder komt er een inde ling in risicogroepen. De 'hoogri- (Advertentie) ren op tot de sluiting van het kamp, waar de VS terreurverdachten opsluiten. Amnesty herinnert eraan dat de verdachten geen eerlijk proces krij gen. Ook hekelt Amnesty het gebrek aan contact met familie en vrienden. foto Cyntia Boll/ANP pagina 4 rechteloos, gemarteld en vertrapt Ik ben toch niet gek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3