plan nieuw complex bij basiliek Autoschip raakt beschadigd in haven Vlissingen-Oost Doopsgezinde kerk moet herberg zijn Verkeersleiding en loodsen moeten meer samenwerken Winter Sale Het Lam onderkomen voor allen projectontwikkelaar wil appartementen en winkels in Lange Nieuwstraat in Hulst Vertelavonden i streektaal VAN GENT - Bibliotheek •Vlaanderen en Stich- [Kiosk houden deze maand vertelavonden in streek- Regionale dialectkopstuk- zoals Sankie de Koster en teijns maken hierbij hun op- Hing. aste vertelavond is donder- 18 januari in de bibliotheek ce Wilhelminalaan in Sas Gent. Aanvang 19.30 uur. dag later beginnen de vertel- otn 20.00 uur in de biblio- tekaan de Molenweg in Koe- idit. De laatste vertelavond is Wag 23 januari in de bibli- tok aan de Irisstraat in I. Aanvang 19.30 uur. Een sentator praat de avonden nelkaar. Ook is er telkens mu- Bezorgklachten: ®000231231 opmaandag t/m vrijdag ge durende de openingstijden; zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE ZEEUWS-VLAANDEREN IVillem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC TERNEUZEN fa*: 0115-645742 E-mail: redtern@pzc.nl René Hoonhorst (chef) "oulBareman Raymond de Frel René van Stee Prits Bakker (sport) "6' s-Landshuis Steenstraat 37 AR hulst Tel (0114)371379 Fax- (0114)371380 (E-mail: redhulst@pzc.nl ^'lavanDoorsselaer centrale redactie Stationspark 28 Postbus 31 AA goes Iel: <0113)315500 E-mail: 'NTERNET WwW'Pzc.nl E"rn3i': web@pzC.n| Leuny de Kam in de uit 1604 stammende schuurkerk Het Lam, die overigens in 1793 geheel werd vernieuwd. door René Hoonhorst AARDENBURG - Doopsgezinden ken nen geen dogma's. De leden van de Doopsgezinde Gemeente zijn zelfstan dig denkende mensen. Ze beslissen zelf of ze zich laten dopen en doen dat pas als ze er aan toe zijn. Doopsgezinden stellen ook hun eigen geloofsbelijdenis op. Doopsgezinden zijn wat vrijgevocht- ener dan leden van veel andere kerkge- nootgeschappen, weet Leuny de Kam uit Oostburg. Ze mogen dan wel geen dogma's kennen, ze zijn wel allemaal overtuigd pacifist. Het past een doops gezinde niet de wapens op te pakken. Vrouwen kunnen al bijna een eeuw voorgaan als predikant. De Kam is dan ook niet de eerste vrouw die zondag door de Doopsgezinde Gemeente Aar denburg wordt bevestigd als dominee. De doopsgezinden in de kikkerstad had den al eerder een vrouwelijke voorgan ger en benoemden ook al eens een homo seksuele dominee. Sekse en geaardheid van mensen doen er niet toe. De leus in de koffiekamer 'Een is uw meester, gij zijt allen broe ders', duidt er nog maar eens op. „God is onze meester, maar voor de rest is ie dereen gelijk. Het broeders slaat nog te rug op de \Toegere broederschap, maar de zusters horen er net zo goed bij", lacht De Kam. De doopsgezinden beschouwen voorma lig priester Menno Simons als grondleg ger van hun gedachtengoed. In de roeri ge reformatiedagen viel ook Simons, net als Luther en Calvijn elders in Euro pa, de rooms-katholieke dogma's aan. Uit zijn ideeën ontwikkelden naast de doopsgezinden ook de baptisten en Amish hun leer. De doopsgezinden la ten echter veel meer over aan de vrije keus van de mensen. „De bijbel is geen geschiedenis- of sprookjesboek, maar een geloofsboek. Dat betekent volgens ons niet dat je alles letterlijk moet ne men. Of Maria altijd maagd was, is niet zo interessant. Ze was een theologische maagd. Voor de komst van de Verlosser was geen man of macht nodig. God heeft laten zien dat hij er niet voor machthebbers is, maar voor ons alle maal. Het gaat er niet om een verhaal uit de bijbel precies echt is gebeurd, het gaat er om dat het waar is." De Kam (50) groeide haar hele leven in het geloof. Ze hoorde van huis uit bij de gereformeerde gemeente, is getrouwd met een predikant van de Protestantse Kerk in Nederland, studeerde na haar huwelijk theologie en voelt zich als afge studeerd theologe thuis bij de doopsge zinden. Om tot zichzelf te komen en zich eens rustig te bezinnen op haar toe komstige taak als predikante trok ze zich deze week een paar dagen terug op een klooster. Daar werkte ze ook aan de preek die ze zondag tijdens de dienst zal uitspreken: een overdenking over wijn en water. Leuny de Kam ziet de verandering van water in wijn niet als een wonder van de Heer, waaruit zijn almacht blijkt. Ze foto Camile Schelstraete wil mensen zelf van alledaagse zaken wat bijzonders laten maken: van water wijn maken. Dominee De Kam ziet het ook niet als haar eerste taak om meer mensen te werven voor de Doopsgezin de Gemeente Aardenburg, die momen teel 41 leden uit heel Zeeuws-Vlaande- ren telt. Ze wil wel graag meer mensen het historische kerkje Het Lam aan de Weststraat trekken. Want ze ziet de kerk als een herberg, waar iedereen welkom is. Of dat nou el ke eerste, derde en eventueel vijfde zon dag van de maand om 10.30 uur is of ge woon eens een keertje. Of voor een spe ciale gelegenheid zoals die twee zonen, die onlangs Het Lam verkozen voor een intiem afscheid van hun hoogbejaard gestorven katholieke moeder. „Dat was prachtig. Mensen die naar onze kerk ko men om op eigen wijze een viering te kunnen houden. Tijdens het Kerstfeest heb ik kinderen het kerstspel laten spe len. Ik hoop binnenkort meer speciale activiteiten voor kinderen op poten te zetten. Of kinderen dan één keer komen of jaren achterelkaar is aan hun zelf, maar je moet ze de kans geven hun ent housiasme te ontwikkelen." Info-avonden van gemeente Terneuzen TERNEUZEN - De gemeente Terneuzen houdt volgende week een aantal informatiebijeenkom sten over verschillende onder werpen. Maandag 15 januari is er een in formatieavond over het Schut- tershofgebied in Terneuzen. Aanvang 19.30 uur in de presen tatiezaal van het stadskantoor. Dinsdag 16 januari staan tij dens een inspraak- en informa tieavond in gemeenschapscen- trum De Kaaie in Philippine het bestemmingsplan Philippine, het woonzorgcomplex in het Spuikompark en de mogelijke ontpoldering van de Braak man-Zuid op de agenda. Aan vang 19.30 uur. Op donderdag 18 januari wordt er gesproken over het 'Rondje Kreek' in Ter neuzen. Die bijeenkomst begint om 20.15 um in restaurant De Kreek aan de Noteneeweg. door Maurits Sep VLISSINGEN-OOST - Een au toschip van de Italiaanse rederij Grimaldi is gisteren zwaar be schadigd geraakt bij het afme ren in de haven van Vlissingen. Een onbekend aantal auto's liep schade op door het zoute water dat door een gat in de romp naar binnen liep. De Grande Portogallo (176,5 me ter lang en 31,10 meter breed) raakte bij het afmeren in de Sloehaven bij het overslagbe drijf Cobelfret een paal. Daar door ontstond in de romp een gat van veertig bij tachtig centi meter. Het schip maakte daar door slagzij en dreigde te zin ken. Sleepboten van het bergingsbe drijf Multraship uit Terneuzen hebben voorkomen dat het schip is gezonken door het tegen de kade te duwen. Met pompen is geprobeerd het water uit de ruimen te krijgen. Duikers van Multraship hebben vervolgens het gat gedicht met een stalen plaat. Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Yf Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. ij TI7P rLl het alfabet van Zeeland Volgens directeur L. Muller van Multraship is de Grande Porto gallo te zwaar beschadigd om van Vlissingen verder te varen naar de haven van Antwerpen, de volgende stop op de route. „Daarvoor is het gat te groot. Dan zinkt het zeker", stelt Mul ler. „Verdere reparatie is nood zakelijk maar de rederij, Grimal di, moet daarover beslissen. We overleggen daarover met de ver zekeraars." Hoeveel auto's aan boord zijn, is Muller niet exact bekend. Ook Cobelfret, het overslagbedrijf waar een deel van de lading naartoe gaat, weet dat niet. „Ons deel van de lading is in ie der geval niet beschadigd", weet S. Temmerman van Cobel fret. zeeuws Vlaanderen vrijdag 12 januari 2007 door Harmen van der Werf ANTWERPEN - Verkeersleiders op de wal en loodsen op schepen op de Westerschelde moeten meer samenwerken. Voorzitter G. van Rooij van het Neder lands Loodswezen in Vlissingen heeft dit gisteren bepleit op een met de Vlaamse loodsdienst in Antwerpen gehouden nieuw jaarsreceptie. Van Rooij greep zijn nieuwjaars rede aan om dit te zeggen in reactie op een discussie woens dag in een provinciale staten commissie over de veiligheid op en rondom de Westerschelde. Verschillende statenleden pleit ten voor een veel actievere rol van verkeersleiders op de wal. De positie van verkeersleiders zou te vrijblijvend zijn. Zij zou den ten aanzien van de scheep vaart alleen een adviserende stem hebben. „Loodsen en kapi teins kunnen hun gang gaan", al dus statenlid J. van Ginkel (ChristenUnie). Verkeersleiders moeten naar zijn mening 'meer macht' krijgen. Zo'n pleidooi raakt bij loodsen al snel een open zenuw. Neder lands loodsenvoorzitter Van Rooij zette er vraagtekens bij. „Een kapitein blijft altijd de eindverantwoordelijke op een schip. En wat als hij een dwin gende aanwijzing van een ver keersleider opvolgt en het gaat vervolgens verkeerd? Ik denk dat de rijksoverheid niet happig zal zijn op zulke toestanden. Verzekeraars in de scheepvaart wereld zullen in hun handen knijpen." Helemaal wars van een actievere rol van verkeerslei ders toonde Van Rooij zich van de andere kant niet. „Alle infor matie die je krijgt, is meegeno men. Alleen, de praktijk leert tot op heden dat het van de kant van verkeersleiders bij een inci dent vaak muisstil is." 'Samen werken, samenwerken' is vol gens Van Rooij de oplossing. „Je stuit dan wel op één probleem: een gebrek aan nautische kennis op hoog niveau bij de Neder landse verkeersleiding. In Vlaan deren zitten meer nautici bij de verkeersdienst. In Nederland zijn de meeste van deze mensen weg. De overheid heeft de verkeersdienst uitge kleed. Dat is een kwestie van geld, van beloning." Verkeerslei ding en loodsdiensten staan al niet meer zo huiverig tegenover elkaar als in 1991, toen de Schel- deradarketen operationeel werd. Het structureel volgen van de scheepvaart vanaf de wal was nieuw. Loodsen voel den zich bekeken. Verkeerslei ders moesten zich een positie verwerven. Die tijd is voorbij, al dus Van Rooij. Al jaren vinden onderling uitwisselingen plaats. Er is ook structureel overleg tus sen verkeersleiding en loods diensten. Veel staat of valt naar het idee van De Rooij evenwel met nautische kennis. „Se nior-loodsen hebben dertig jaar ervaring." Hij pleitte daarom vo rig jaar al voor 'teamloodsen', loodsen die in teamverband wer ken; de één op de wal, de ander op het schip. In Vlaanderen is dit idee uitge voerd. In de verkeerscentrale Zandvliet zit dag en nacht een 'mistloods' die het drukke (con- tainer)scheepvaartverkeer op de Schelde volgt en collega's op schepen assisteert. Advertentie Molen Hoek draait dit najaar HOEK - Het Rijk geeft geen subsidie voor restauratie van de molen Windlust in Hoek. De gemeente Terneuzen moet zelf op zoek naar financiei'ingsmogelijkheden voor het op knappen van de molen. Burgemeester en wethouders achten restauratie van de molen weliswaar noodzakelijk, maar het is niet zo slecht met Windlust gesteld dat zijn wieken niet in beweging mo gen komen. Dat de molen in de weekeinds nog niet draait, ligt alleen aan het feit dat enkele vrijwilligers die de molen willen bemannen hun opleiding nog niet hebben afgerond. Dit najaar draait Windlust weer, belooft het dagelijks be stuur van Terneuzen. Drie hardrijders rijbewijs kwijt KAPELLE - Drie hardrijders zijn tussen woensdagavond en gisterochtend vroeg in Zeeland hun rijbewijs kwijtge raakt. Op de N61 bij IJzendijke liep gisterochtend om kwart voor zes een 35-jaiige inwoner van de gemeente Sluis te gen de lamp. De politie klokte de snelheid van zijn auto op 144 kilometer per uur, terwijl daar 80 kilometer per uur is toegestaan. Een 26-jarige automobilist uit Sint-Michielsgestel was woensdagavond om acht uur op rijksweg A58 de klos. Hij reed 172 in plaats van 120 kilometer per uur. Een 43-jarige automobilist uit het Belgische Wilrijk maakte het woensdagavond op de A58 rond half elf hoog te van Waarde nog bonter. Hij haalde een snelheid van 197 kilometer per uur. Ganseman keert terug in politiek KAPELLE - Voormalig wethouder P. Ganseman van Ka- pelle wordt fractiesecretaris van Gemeentebelang. In die hoedanigheid wil hij contacten opbouwen met de bevol king en het bedrijfsleven om zo de fractie te voeden met ideeën. Ganseman trad in januari af als wethouder na een be schuldiging van mishandeling. Daarvoor werd hij door de rechter vrijgesproken. Een nieuw raadslidmaatschap ziet hij voorlopig niet zitten. „Maar zeg nooit nooit." EIST - De Palazzoli-huizen i Hulst en Terneuzen breiden naafl februari hun dienstverle- inguit. o Terneuzen wordt wekelijks madem- en ontspanningsthe- piegegeven. Ook staan er wan- fingen, een creatieve middag oeen workshop koken op het rogramma. De Terneuzense af- leling houdt inloopmiddagen p maandag en woensdag van i,0t lot 15.30 uur in verzor gingshuis Ter Schorre. Ook in Hulst staan er wandelin gen op de rol. Daarnaast geeft fen ervaren quiltmaakster elke mand een workshop. De inloop- fniddagen zijn telkens op dins dag van 14.00 tot 16.00 uur aan deSteenstraat 5-7. VVD tegen verdeelsleutel dijken MIDDELBURG - De WD eist vandaag in Provinciale Staten per motie dat alle Nederlanders blijven meebeta len aan dijkverhogingen. De motie is een reactie op het advies van de commis- sie-Vellinga, die vindt dat de waterschappen verantwoor delijk moeten worden voor de kustverdediging en dat mensen in risicogebieden meer moeten gaan betalen voor bescherming tegen overstromingen. Niet alleen de WD vindt het een onzalig idee dat inwo ners van kustprovincie de rekening voor veilige dijken ge presenteerd krijgen. Zeeuwen zouden fors meer gaan beta len, omdat de provincie veel en lange dijken en relatief weinig inwoners telt. Al eerder ageerden gedeputeerde W. van Zandbrink, dijk graaf W. Gosselaar van waterschap Zeeuwse Eilanden en de Veerse burgemeester R. van der Zwaag tegen het Vel- linga-advies. De WD wil de motie, als die wordt aangenomen, doorstu ren naar het kabinet en de Tweede Kamer. 'alazzoli-huizen ireiden diensten lit in streek lonrRffimnnd de Frel HULST - Projectontwikkelaar L Vastgoed uit Etten-Leur J| aan de Lange Nieuwstraat i» Hulst zes appartementen en 0 aantal bescheiden winkels «liseren. Eigenaar T Bax loopt binnen drie maanden de )noop over een plan van aanpak door te hakken. Bax is eigenaar van de voormali- 1 seksbioscoop en naburige Üoegere juwelierszaak tegen- lier de basiliek. Hij hoopt in sa- nspraak met de eigenaren n huurpanden de hele straat- ncd een opknapbeurt te kun- n geven. Lult dat niet, dan gaan we al en met de huisnummers 22 en laan de slag. Ik denk dan aan jovatie of nieuwbouw, zodat boven zes appartementen en geden een aantal bescheiden inkeiunits kunnen worden in richt. Maar het is in de eerste laats onze wens én die van de meente Hulst om de straat- and compleet aan te pakken, dat het straatbeeld qua archi tectuur op elkaar aansluit. Wij denken dan aan een authentieke uitstraling met bijvoorbeeld por tiekjes en oud metselwerk. Het is voor de pandeigenaren in dit rijtje zaak om de koppen bij el kaar te steken. Ik wil aan het einde van dit kwartaal een be slissing over onze aanpak ne men", zegt Bax. De Brabantse projectontwikke laar is ook eigenaar van de voor malige slagerij Ko Jansen aan de Korte Nieuwstraat. Bax gaf vorig jaar al aan hier drie appar tementen en een winkel te wil len bouwen, maar daarover ont stond de voorbije maanden ver warring. Op het pand stond immers 'te huur', een aanduiding die recen telijk werd overgeplakt met het woord 'verkocht'. Bax geeft op heldering. „Die appartementen en winkel komen er wel dege lijk. Maar totdat we definitief groen licht zouden krijgen wil den we het gebouw verhuren. Daarvan hebben we later toch weer afgezien, omdat de gemeen te Hulst de planologische proce dure heeft versneld. Om tele foontjes van geïnteresseerden te voorkomen is daarom een bord je 'verkocht' op het raam ge plakt. We hopen de slagerij bin nen twee maanden te slopen, zo dat we in het volgende kwartaal de bouw kunnen beginnen. Aan het einde van dit jaar willen we het nieuwe gebouw opleveren", aldus Bax. Op amper een steenworp af stand van de voormalige slagerij worden afrondende werkzaam heden uitgevoerd aan een ander, grootschaliger nieuwbouwpro ject: Onder de Toren. Inmiddels zijn zestien van de achttien ap partementen van de Bredase wo ningcorporatie Laurentius ver huurd. Winkels Op de begane grond wordt de laatste hand gelegd aan 1160 vierkante meter winkel- of kan toorruimte, waar maximaal vijf units kunnen worden ingericht. Directeur E. Kolkhuis-Tanke van projectontwikkelaar Nova- form meldt dat er interesse is voor de ruimtes, die vrijwel di rect beschikbaar zijn. „Maar er wordt nog niet echt doorgepakt. We zijn met één concrete kandi daat in onderhandeling. Ik ver wacht dat geïnteresseerden snel ler zullen happen als alle bouw werkzaamheden zijn afgerond. Dan wordt het totaalplaatje na melijk wat visueler", aldus Kolk huis-Tanke. Zeker is in elk ge val dat de kandidaat niet het to tale vloeroppervlak wil gebrui ken. Kolkhuis-Tanke kan name lijk niet zeggen hoeveel winkels zich in Onder de Toren vestigen, maar meldt wel dat dit er zeker meer dan één is. Alle damesmode 60% korting!!! Markt 73 Showroom-meubelen Middelburg 25 - 60% korting!!!

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33