Trouw tot buiten provincie Verheerlijken van eigen eenzaamheid f PZC Bezorgers zijn de laatste schakel 5,95 bruna HS ctie Struik in bloei is niet bijzonder 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR IN ÉÉN MEESTERLIJKE SERIE vrijdag 12 januari 2007 Edith Ramakers, lezersredacteur, is bereikbaar per post op hel adres van de Centrale Redactie van de PZC, Stationspark 28, Postbus 31, 4460 AA Goes. Telefonisch: 0113 - 315660. E-mail: Lezersredacteur@pzc.nl Het forum waarop lezers zich kunnen uiten over actuele zaken is bereikbaar via internet: www.pzc.nl. Het vroege voorjaar dient zich aan. Niet alleen zijn begin ja nuari de rozen al in knop en rup sen gesignaleerd, maar lopen ook struiken uit. De PZC nam dinsdag 9 januari een foto en begeleidende tekst over van het ANP waarin een Amstelveense vol verbazing keek naar een struik die bloei de. De krant stond stil bij de ab normaal hoge temperaturen voor de tijd van het jaar. Een aantal lezers attendeerde erop dat het niet zo vreemd was dat de Viburnum farreri nu bloeide. R. Bourez-Veulemans uit Koudekerke schreef dat de struik een winterbloeier is, zo als er nog veel te vinden zijn. De struik is op haar best als het vriest. Bourez-Veulemans had gelijk. Foto en tekst van het ANP zijn niet nagetrokken. Vol gens de dienstdoende chef is het ondoenlijk om alle kant en kla re ANP-kopij te checken. Nieuws van Zeeuwse bodem gaat vaker door de zeef. Onzorg vuldigheid in berichtgeving over flora en fauna wordt fijn tjes afgestraft door lezers. De chef herinnert in dat verband aan een bericht over een vogel soort, die in een artikel barm- seis werd genoemd. Een lezer vroeg zich af of er een nieuwe vogelsoort was ontstaan en of die barmseis misschien verwant schap heeft met de vinkachtige vogelsoort 'de barmsijs'. Ook de ze lezer had gelijk De PZC heeft van de zeven regionale Wegenertitels de trouwste abon nees. Net als alle kranten kampt de PZC jaarlijks met iets meer opzeggin gen dan aanmeldingen, maar de PZC-le- zer is trouw, trouw tot zelfs buiten de provinciegrenzen. Ongeveer 225 abon nees willen de PZC lezen, ook al wonen ze buiten de Zeeuwse grenzen. De PZC telt 52.000 vaste abonnees. Met de losse verkoop erbij en de deelabonne- menten komt het totaal op ruim 57.000. De postabonnees zijn in aantal onder vertegenwoordigd, maar volgens de abonnementenservice verdient deze groep wel het predikaat 'Trouwste le zer'. „Ik kreeg van mijn moeder een abonne ment op de PZC toen we in 1989 naar Veldhoven verhuisden. Dat heb ik een paar jaar geleden op mijn eigen naam laten overzetten. Ik lees de PZC omdat ik binding met Zeeland wil houden", zegt A. Brakman uit Veldhoven, voor heen Nieuwvliet. Brakman is opgegroeid met de PZC en het Algemeen Dagblad. „Beide kranten heb ik nog steeds. Met de buren delen we het Eindhovens Dagblad. Ik weet dat ik de PZC via internet op E-paper kan lezen, maar ik vind dat een krant van papier moet zijn." Nog steeds volgen hij en zijn vrouw het politieke en sociale nieuws uit Zeeland. „Maar aan onze kinderen is de PZC niet meer besteed. Die zijn op Brabant gericht." Brakman leest meer dan Zeeuws nieuws. „Het binnenlandse nieuws wordt door de PZC aantrekkelijk aan geboden, aantrekkelijker dan het AD dat doet." Ook A. Versluis uit Bergen op Zoom heeft een postabonnement. Drie maan den geleden pas besloot hij weer eens A. Versluis uit Bergen op Zoom heeft een postabonnement. „Ik ben nieuwsgierig naar wat er in Zeeland allemaal gebeurt." foto Willem Mieras een eigen PZC in de bus te ontvangen. „Ik had er gewoon zin in", zegt de 94-jarige lezer. „Ik ben maar begonnen met een abonnement op alleen de zater dagkrant. Ik heb hem net uit." Het artikel in de woonbijlage over bij zonder wonen bij de oude sluis in Kats is hem bijgebleven. „Ik ken die omge ving nog van vroeger. Dan is het leuk om te zien wat er van Kats is gewor den." Versluis is opgegroeid in Kamperland, maar vertrok al in 1934 naar Indonesië waar hij tot 1951 bleef. „Toen we terug kwamen, zijn we in Bergen op Zoom gaan wonen. Vanaf de jaren vijftig heb ik af en toe een abonnement gehad, maar heel regelmatig heb ik de PZC bij familie in de Bevelanden gelezen. Ik ben nieuwsgierig naar wat er in Zee land allemaal gebeurt." „Cafetaria Lammers is een nette zaak die geen onder scheid maakt in mensen. De website is een nette site en zo hoort het gastenboek ook te zijn. Er wordt door nie mand met modder gegooid. Berichten die niet door de beugel kunnen worden door mij verwijderd." Deze tekst staat sinds deze week in het gastenboek van Patrick Lammers en Tommie de Bont. De eigenaren van cafetaria Lammers aan het Banckertplein in Middel burg zijn overdonderd door de reacties op het artikel in de PZC van 6 januari over de zondagopenstelling van hun zaak en de weerstand'daarop van leden/buurtbe woners van de gereformeerde gemeente. „Het is heel erg dat het een onfrisse discussie is geworden. Ik ben onder de indruk van de steunbetuigingen, maar het is nooit mijn bedoeling geweest dat er gescholden wordt op de mensen van de kerk." De ene verwensing was nog grover dan de andere en daarom paste hij censuur toe. Lammers is wel blij dat de opening op zondag ter spra ke is gekomen. „Want ik vind niet dat een ondernemer zich onder druk moet laten zetten door welk geloof dan ook." Het Reformatorisch Dagblad besteedde ook veel aandacht aan de kwestie. „Maar de oproep van de kerk tot actie tegen de zondagopenstelling van mijn zaak ging te ver." Dat de kwestie over de zondagsrust zoveel Dit is de tweede aflevering van de serie Achter de Schermen. Dit keer de rayonleiders van de bezorgers. De meest gehoorde klacht kent iedereen: De krant is weer niet bezorgd. De rayonleiders horen die veel te vaak naar hun zin en 'daar worden ze niet vrolijk van'. Ze proberen irritaties bij de lezers snel te verhelpen, 'want de laatste schakel moet ook goed zijn', zelfs als de klacht gaat over de scooter van de bezorger die te veel herrie maakt of de vrolijke bezorger die te hard meezingt met zijn mp3-speler. De rayonleiders zijn verant woordelijk voor de distributie van de kranten. Robert-Jan de Nooijer, Edwin Michielsen en Johan van den Donk plakken deze ochtend weer noodver bandjes en bedenken ad hoe op lossingen. Want zo voelen ze dat. Ze kunnen het in het kan toor in Goes nog zo goed gere geld hebben, een dag zonder fouten in de bezorging bestaat niet. „We kunnen alleen maar tekortschieten, want abonnees verwachten natuurlijk dat die krant er voor zeven uur 's och tends ligt.." En tegen die deadline werken de rayonleiders, die allemaal zo'n 160 bezorgers met per per soon gemiddeld 110 kranten aansturen. Het idee dat de be- zijn, is achterhaald. „Ikfcj meer dan zestig procento, ren in mijn bestand. Vong week heb ik nog een be»t van 73 jaar aangenomen,! om niet? Die man ziet heli- om 's ochtends een paar jJ CJ werken en daarna nog de j voor zichzelf te hebben' - ft De Nooijer. Toch blijft^ hels karwei om goeie bezz te vinden. „We hebbeniaj verscherpte wet- en regel» ien ving", zeggen ze. „Bezorg min jonger zijn dan achttien* Cuj niet vóór zes uur beginne sim Daarop wordt streng toe<; rassi De jongeren hebben maïs II uurtje om de kranten op fi de lezers te bezorgen. Vn# konden ze per ochtend m®' dienen. Dan begonnenze- rder kwart over vijf en liepene i Fe paar wijken." eas, De bezorgers verdienen ga too deld zo'n 150 europerna de Een te geringe waardering k den de rayonleiders, 'w^ rder pel ij k b innenkort verbek n komt'. „Want als het mis ikta met deze laatste schakel": iel al het werk dat daaraanr k is gegaan voor niets gers og Abonnees laten vaak es blij te zijn met hun tram zorger. „Vandaag nogbs eno een berichtje van een les zijn bezorger wilde beits een fooi en een CD' Michielsen. stof zou doen opwaaien en onderwerp van gesprek in het hele land zou worden, had hij niet verwacht. Op ver schillende sites dook het PZC-artikel op zoals nieuws.nl, geenstijl.nl en het Ikonweb. Lezers reageer den en masse op de poll van de PZC (677 reacties, waar van 134 tegen de zondagsopenstelling, de overige voor) en Lammers' eigen site werd nog nooit zo druk bezocht. De ondernemer heeft er geen spijt van dat hij heeft aan gekondigd dat hij zondag zijn zaak wilde openstellen en dat hij aan klanten daarover naar hun mening vroeg. „Ik wist dat dit gevoelig lag in deze buurt. In het begin stond 95 procent achter de zondagopenstelling, dat aan tal liep terug naar 74 procent." De eerste zondagopenstelling was afgelopen weekend en is Lammers en De Bont goed bevallen. Van links naar rechts: Christ Konings, Edwin Mickicbtjfc van den Donk en Robert-Jan de Nooijer. foto Dirk-Janfefcatii Onder de naam 'Kopstukken' presenteert de PZC een 15-delige serie uitgaven van literaire boeken. Vandaag deel 13: de roman 'Rituelen' van Cees Nooteboom. Cees Nooteboom foto Cees Zorn/GPD door Herman v Amelsvoort De bekendste roman van Cees Nooteboom, Rituelen, begint op zijn minst onge bruikelijk: met een intermez zo. Het deel Intermezzo was daadwerkelijk het eerste deel dat Nooteboom (Den Haag, 1933) schreef, al had hij er toen nog geen boek bij in gedachten. Hij had het be doeld als kort verhaal. Rituelen verscheen in 1980 en betekende voor Noote boom de erkenning als ro manschrijver. Het boek werd juichend ontvangen en Noot eboom kreeg er een jaar later de F. Bordewijkprijs voor. In 2004 ontving de auteur de P.C. Hooftprijs. De hoofdpersoon van Ritue len, Inni Wintrop, heeft geen doel in het leven. Inni voelt en gedraagt zich als buiten staander van de samenle ving. Het eerste deel (Inter mezzo 1963) opent met een van de meest curieuze zin nen uit de Nederlandse litera tuur: 'Op de dag dat Inni Wintrop zelfmoord pleegde stonden de aandelen Philips 149.60.' Nooteboom begint pardoes aan het einde van het verhaal over de proble matische relatie tussen Inni en zijn vriendin Zita. De schrijver is een meester in het gebruik van zulke tech nieken. In het tweede deel blikt Noot eboom tien jaar terug. Inni leert Arnold Taads kennen. Een oudere ex-notaris die zijn eigen isolement culti veert in de bossen van Doorn. Hoogtepunt is het be zoek van Taads en Inni aan zijn tante Thérèse en haar keukenmeisje Petra. Tot zijn verbijstering ont moet Inni in deel drie (1973) de zoon van Arnold, Philip Taads, van wie hij het be staan niet eens wist. Net als zijn vader leidt Philip een te- ruggetrokken leven. De apo theose is het Japanse theeri tueel dat wordt voltrokken door Philip Taads. In deze knap geconstrueerde roman toont Nooteboom hoe mensen hun eigen eenzaam heid verheerlijken en ten on der gaan. De dood, vaak in de vorm van zelfmoord, is al om aanwezig. In deze be klemmende sfeer van 'ledig heid, eenzaamheid en angst' bieden kunst en liefdesritue len Inni nog enige houvast. Het boek is vanaf vandaag verkrijgbaar bij de boekhan del en bij Free Record Shop. Lezers van deze krant krij gen korting tegen inlevering van de bon uit de krant. GENIET VAN 15 KOPSTUKKEN UIT DE NEDERLANDSE LITERATUUR! ST u4- O m De boekenredactie van de PZC selecteerde voor u 15 kopstukken uit de Nederlandse literatuur. Meesterlijke boeken van schrijvers die nationaal en internationaal hun sporen meer dan verdiend hebben. Kortom, de Kopstukken Collectie mag niet in uw boekenkast ontbreken! Daarom is er exclusief voor abonnees een éénmalige korting van 3,00 per titel (normale prijs 8,95). Vanaf 21 oktober verschijnt er gedurende 15 weken elke week een nieuw Kopstuk. U kunt de boeken los kopen bij Bruna, Free Record Shop, The Read Shop of één van de deelnemen de boekhandels met de bon in deze advertentie. Kijk voor online bestellingen of een distributiepunt bij u in de buurt op www.15kopstukken.nl. Verkrijgbaar bij: en alle deelnemende boekhandels KOPSTUKKEN TITELS: 1. Hella S. Haasse Heren van de thee 21 oktober 2. Joost Zwagerman Gimmick! 28 oktober 3. J. Bernlef Eclips 4 november 4. Maarten 't Hart Een vlucht regenwulpen 11 november 5. Geerten Meijsing Veranderlijk en wisselvallig 18 november 6. Mensje van Keulen Van lieverlede 25 november 7. Amon Grunberg Fantoompijn 2 december 8. Harry Mulisch De aanslag 9 december 9. Doeschka Meijsing Robinson 16 december 10. Robert Anker Een soort Engeland 23 december 11. Jeroen Brouwers Bezonken rood 30 december 12. Jan Wolkers Brandende liefde 6 januari 13. Cees Nooteboom Rituelen 13 januari 14. Hugo Claus De Metsiers 20 januari 15. Willem Elsschot Lijmen Het Been 27 januari KORTINGSBON Winkelprijs 8,95 Actieprijs voor abonnees slechts PQC per deel Postcode Telefoon: PZC het al&bw van Zetland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 16