Seen gras uit de gaarkeuken meer 15 Bl0f legt basis voor ingetogen album toont zijn kunnen Ze weten hier precies wat ik lekker vind Zeeuws Orkest 13 Ter Schorre in Terneuzen serveert 'eten zoals thuis' Michelinster voor keukens van instellingen vrijdag 12 januari 2007 KEUZEN - De tijd van opgc- t md eten in stalen bakken is voorbij Cnuten. Bewoners van zorgcen- Ter Schorre zitten, net als vroe- „mon aan de eettafel in de huis- Wie behoefte heeft aan wat an imals eendenbout en tilapiafilet, terecht in het restaurant van het gcentruni. !veel persoonlijke aandacht en pzoals thuis' heeft verzorgingshuis schorre uit Terneuzen een derde jis weten te bemachtigen bij de Food, is Care Award 2006, in het kader waarvan meer dan zeventig verzor gingshuizen zijn getest op de kwaliteit van het eten, de gastvrijheid van het personeel en de ambiance. Op nummer tien van het centrum staan vandaag spruitjes met varkensgebraad en aardappelen op het menu. Klaarge maakt door Brigitte Herman, verzorger van het huis met zeven dementerende ouderen. Herman werkt vijf jaar bij Ter Schorre. „Toen ik hier binnenkwam, ging het er veel anders aan toe. Het eten werd toen bij zo'n gaarkeuken gehaald, het was niet te vreten. De aardappelen waren net water, er zat totaal geen smaak aan." Wat er op het menu staat is afhankelijk van wat er ingekocht wordt. Herman: „Het ligt er maar net aan wie dat doet. De één koopt alles in de aanbieding en de ander komt enkel terug met lekkere dingen." Belgisch De verzorger die avonddienst heeft, mag zelf weten hoe ze het klaarmaakt. „Ik ben een Belgische, dus maak het an ders klaar dan Hollanders. Die koken bijna alles, zoals worteltjes. Ik stoof dan liever een uitje en doe daar de wor teltjes in met een lauriertje, wat peper en zout. Daar komt geen water aan te pas." In De Harmonie, zoals het restaurant van Ter Schorre heet, eten vooral mede werkers, maar ook bewoners en andere gasten. „We kunnen ons meten met de betere restaurant in de middenklasse", zegt Ashwin Zweep. De kok van De Harmonie serveert niet alleen exclusieve menu's. „Gasten ste ken hier regelmatig hun hoofd in de keuken. 'Ashwin', vragen ze dan. 'Kun je niet eens kippenbout of appelcompo te maken?' Dat doe ik dan ook, maar wel met verse appeltjes en verse kippen bout." Zweep werkt anderhalf jaar in het zorgcentrum. Bij zijn aantreden trof hij een 'trieste' situatie aan. „Ik noem dat gegaard gras. Er werden groe ne prutjes geserveerd waarvan ik niet meer kon zien of het nou spinazie of an dijvie was." Het eten in Ter Schorre is volgens Zweep met grote sprongen voorruit gegaan. Ook de huizen en afde lingen waarop verzorgenden, eventueel met de bewoners, zelf koken hebben baat bij de aanwezigheid van Zweep in de keuken. „Ze komen regelmatig om advies vragen, bijvoorbeeld over hoe je zachte maaltijden kan bereiden, zonder alles te pureren." irAnitaJanse IMBURG - Het eten is er ld,hei personeel is er enthou- iten de ambiance is er sfeer- Zorgcentrum Simnia, als tde geëindigd in de strijd de Food is Care Aivard 2006 het Koksgilde, blinkt uit in [vrijheid. Directeur Frank dui is er trots op. „Wij probe- hier alle vragen van bewo- ismet 'ja' te beantwoorden." 'is bijna kwart voor één, en is het tijd voorde 96-jarige èters om zijn stok te pakken ^aar beneden te gaan. „Ik ook op mijn kamer eten, rik eet liever in het restau- zegt hij. Eenmaal bij de aLng hoeft hij de medewerk- niet te vertellen wat het dl vandaag. „Spaghetti ze- T,vraagt ze. „Kijk, ze weten precies wat ik lekker vind. als ik een keer niet genoeg lente opschep, dan hoor ik wel hoor." Niets dan lof zijn verzorgingshuis. De is ruim, het menu geva- n tafeltje verder zit H. Fran- (76). „Nee, ik woon hier maar ik eet hier zeker twee erperweek", zegt ze. Ze moet een eindje voor rijden, maar leien maakt de rit van Oost- pe naar Domburg ruim- iootsgoed, „Het is perfect, ik anders zeggen." Zelf 'lunst kokkerellen gaat niet meer, want ze kan niet lang achter het aanrecht staan. „Ik heb een tijd je gebruik gemaakt van tafel- tje-dek-je, maar dat kan hier niet aan tippen", zegt ze stellig. Omdat ze geen bewoner is, moet Francke haar eten bij de kassa afrekenen. „Maar het is heel goedkoop", benadrukt ze. Het is niet alleen het eten waar ze voor komt. Ze vindt het ook gezellig om onder de mensen te zijn. „Ze kennen me hier. Als ze zien dat ik een keer wat moei lijk loop, dan word ik meteen ge holpen. Ja hoor, als het zover komt, zou ik hier best willen wo nen." In het juryrapport van de Food is Care Award wordt ook de kleinschalige opzet van het ver pleeghuis geprezen. In vier ver schillende units worden oude ren daar verzorgd in een huiselij ke omgeving. „Het is belangrijk dat ze hier iets meepikken van de huiselijke sfeer zoals ze dat vroeger gewend waren", vertelt begeleidster Irma Dingemanse. „Hier wordt gewoon vlees gebra den en was gedraaid. Deze men sen zijn dement; geuren en sma ken zijn voor hen extra belang rijk." De 96-jarige J. Peters is zeer te spreken over het eten in zorgcen trum Simnia in Domburg. foto Ruben Oreel Koks Michello Offerman en Aschwin Zweep in de keuken van Ter Schorre. foto Camile Schelstraete Eten in het zorgcentrum Top drie van meest gegeten gerechten in drie verzorgingshuizen. Een complete warme maaltijd kost de instelling aan ingrediënten gemiddeld zo'n 4 euro per persoon. In Ter Schorre wordt voor de bewoners apart gekookt, de top drie is uit het eigen restaurant. Simnia, Domburg 1) Gebakken vis, aardappelpuree, worteltjes 2) Kipfilet, friet, appelmoes 3) Stamppot (zuurkool, rookworst, spek) Ter Schorre, Terneuzen 1) Gemarineerde eendenborstfilet, groentbnloempia's 2) Gestoofd kalfsgebraad, stamppot 3) Tilapiafilet, spitskool en taugé Poelwijck, 's-Heer Arendskerke 1) Erwtensoep en pannenkoeken 2) Kippenpootjes en appelmoe s 3) Stamppot (diverse) PZC|RolantQui5t 1120107 GOES - De Food is Care Award is zo'n beetje de Miche linster voor instellingskeu kens. Het Koksgilde, een vereni ging van voedingsdeskundi gen in de horeca, instellingen catering, en Hermes Uitgeve rij maken elk jaar een gidsje met daarin de ranglijst. Cliëntenraden van zorgcentra kunnen hun instellingskeu ken aanmelden. Op hun infor matie is de ranglijst vooral ge baseerd. Het Koksgilde zendt geen undercover-grijsaards het land in om stiekem ergens een vorkje mee te prikken. Toen enkele jaren geleden in het nieuws kwam dat de leefomstandigheden in ver pleeginstellingen vaak onder de maat waren, besloten Ne derlandse beroepskoks de prijs in het leven te roepen. Iphop centraal I voorronde Hooikoorts DOSKERKE (W) - De vier- orrondc van de Walcherse lenjacht Hooikoorts, van- Ed in De Zandput in Seroos- R, slaat in het teken van hip gijn vanaf 20.00 uur optre- van vier acts met rap en fa word': MBRrecords, Elto Tee, Safe as Sound en lentertainment. Daarnaast jen twee street- en breakdan- roepen aan: Female-Licious Junior Dance Art. Tijdens juiA'beraad treedt de beken- eemvse hiphopact Nul Elf (voorheen 0118-Vier) op. ie Old Firm udt tweede iger Session Vlissingen JS1NGEN - De Zeeuwse 3 The Old Firm houdt mor- iSamen met een groot aantal hhale vrienden, opnieuw zogeheten Seeger Session, jid optreden in De Piek in worden geluid- en 'opnames gemaakt voor «tor uit te brengen live-al- De aanvang is om 21.30 jinleiding voor het project We shall overcome - The sions die Bruce ImT" Vorig iaar uit" 1 is zijn ode aan Pete 7'een van de grondlegger Aanloop nieuwe theatertournee zette band op nieuw spoor „-.„maaiibc luiKscene. den van The Old Firm wa- 20 onder de indruk van het n dat ze besloten nummers ,ve u't te voeren, samen "der anderen Peter Kempe peter yan Mero_ van The Juke ierste optreden was een suc- parop besloten is de sessie- jog wat uit te breiden, va- gaan treden en een li- te maken. De groep 'joegen mensen. Naast de van The Old Firm (Peter f/e °P drums, Hans van p °P accordeon en Maar- 'ennont op viool) en de van The Juke Joints li J v6 Puister °P gitaar, uaeKeijzer op viool, Ru- Keizer op saxofoon en 'P banjo 'nica en Francis Le- door Rolf Bosboom OOSTBURG - De aanloop van de theatertournee van Bief, die gisteravond begon in het Ledel- theater in Oostburg, is ook een nieuw begin van de groep gewor den. De onderlinge banden zijn aangehaald en bovendien is de basis gelegd voor een nieuw al bum, dat - verrassend genoeg - heel ingetogen wordt. Umoja, de muzikale wereldreis die bijna een jaar geleden op cd verscheen, is een groot succes ge worden, maar heeft ook een zwa re wissel op de band getrokken. „2006 is een jaar geweest waar in zo ongelooflijk veel gebeurde, dat het zijn tol begon te eisen", zegt bassist Peter Slager, vlak voor de eerste try-out in het Le- deltheater. „De plaat heeft een enorme impact gehad, ook op onszelf. We merkten dat we uit elkaar begonnen te drijven, dat we elkaar kwijt dreigden te ra ken." Vorige maand zijn de vier naar de Ardennen geweest, mede ter voorbereiding op de theater tournee. „Daar ontstond ineens de blauwdruk van een nieuw album. We hebben er tien nieuwe nummers opgenomen. Aanvankelijk hadden we het idee na Umoja een rockplaat te maken. We hebben nu beslo ten dat plan even op de lange baan te schuiven en juiste een 'kleine', singer-songwriterach- tige, akoestische plaat te ma ken." In de Ardennen is ook veel gepraat. „De sfeer kwam meteen terug. We hebben goede gesprekken gevoerd en het werd weer ouderwets gezellig. Over dat proces hebben we ook een liedje geschreven: Eilanden." Testen Het kersverse, ingetogen en soms zelfs verstilde materiaal past naadloos in de sfeer van de theatertournee. Zes van de tien nieuwe nummers zijn daarin dan ook te horen. „We gebrui ken de toer om ze testen", zegt Slager. „Soms begint een nummer na een paar keer wat saai te wor den, andere kunnen juist gaan groeien." De aanvankelijke opzet, een theatervariant van Umoja, is daardoor flink gewijzigd. „Wat een contrapunt had moeten In het Oostburgse Ledeltheater is gisteren de theatertournee van Bief begonnei zijn, is nu een beginpunt gewor den: de ontwikkeling van een nieuwe plaat en een hernieuwde band." De verwachting is dat het nieu we album eind dit jaar defini tief wordt opgenomen. „Dat zal niet in Nederland zijn. We vin den het wel. fijn om ons ergens terug te trekken. Het zal vermoe delijk Ierland worden. Aanvan kelijk dachten we aan New York, maar dat past niet bij de sfeer die we willen vangen. Dat is meer de omgeving voor een rockplaat." Releasedatum BI of wil zich niet meer vastleg gen op een datum, om het pro ces niet - zoals voorheen - onder tijdsdruk te zetten. Slager: „Pas als de plaat helemaal af is, bepa len we wanneer die uitkomt. Het zal in elk geval 2008 wor den, maar of dat voorjaar, zo mer of najaar zal zijn, weet ik niet." Dit jaar staan, naast de theater tournee, onder meer het uitko men van een dvd (van de veelge prezen Umoja-concerten in het Nieuwe Luxor in Rotterdam), de tweede editie van het 'eigen' festival Concert at Sea op de Brouwersdam ('we overwegen er zelf ook weer te spelen'), di verse andere festivals en, na de zomer, een clubtoer op de plan ning. Na Umoja heeft de groep veel andere aanbiedingen gekregen voor samenwerkingsprojecten. „We pikken de belangrijkste eruit, maar eigenlijk zijn we een beetje samenwerkingsmoe. Het nieuwe album willen we echt met z'n vieren maken. Zelfs voor een strijkje, wat er heel goed bij zou passen, ben ik op dit moment huiverig." Het is de vierde theatertournee die Blof de komende tweeënhal ve maand onderneemt. „Wat ik er heel aantrekkelijk aan blijf vinden is dat je num mers opnieuw kunt arrangeren. Je gaat grasduinen in je eigen muziek en daardoor is het soms alsof je die zelf herontdekt. Ver geleken met de vorige theater- toer doen we maar drie dezelfde nummers. Dat is het voordeel van een uitdijend oeuvre, met in middels zeven studioalbums en een achtste in wording." Onwennigheid Op het podium van het sfeervol le Ledeltheater heerst even later 'de charme van de onwennig heid'. zoals Slager over het ka rakter van een try-out heeft ge zegd. Zanger Paskal Jakobsen impro viseert merkbaar met zijn aan kondigingen, grapt volop en ver bloemt de onvermijdelijke fout- door Ernstjan Rozendaal VLISSINGEN - Gewoonlijk is het dirigent Joan Berkhemer die de show mag stelen tijdens de Promconcerten waarmee Het Zeeuws Orkest elk nieuw jaar inluidt. Hoewel hij ook gis teren in de Vlissingse St. Ja- cobskerk goed in vorm was, ging ditmaal de jonge mezzoso praan Ellen van Beek met de eer strijken. Tijdens de Nieuwjaars Promcon certen is alles wat ontspannener dan tijdens de gebruikelijke or kestseries van Het Zeeuws Or kest. Zo ook gisteren. Op het programma stond romantisch werk van de Franse componis ten Bizet, Berlioz, Saint-Saëns, Ravel en Roemeense Fransman Enescu. Toegankelijk en popu lair, maar niet te overdreven. Dijenkletsers ontbraken dit keer, misschien afgezien van de finale, Ravels overbekende Bole- Het programma gaf Het Zeeuws Orkest de gelegenheid een staal tje van zijn kunnen te laten ho ren. De veelzijdigheid werd het duidelijkst in twee contraste rende gedeelten uit Berlioz' La damnation de Faust. De Elfendans, verstild en subtiel, met een prachtige wissel werking tussen dirigent en har piste, en de Hongaarse dans die het publiek bijna de kerk uit- blies. Meeslepend Maar het mooist was hoe het. orkest Van Beek liet stralen. Haar uitvoering van de meesle pende aria Mon coeur s 'ouvre a ta voix deed bij het publiek de rillingen over de rug lopen. Pre cies zoals spreekstalmeester Berkhemer in zijn introductie had voorspeld. Het Promconcert wordt vanavond nog eens uitgevoerd in De Mythe in Goes uitverkochten morgen in de St. Baafskerk in Aardenburg (20 uur). foto Lex de Meester jes niet. Het licht is prachtig, met veel kaarsjes, schijnwerpers aan de zijkant en een verzame ling kroonluchters die boven de band zweeft. Bij de zes nieuwe nummers is de creatieve spanning voelbaar, maar ze pakken goed uit en oog sten waardering, zoals het ont roerende Blijf zoals nu. Ook Eilanden, het nummer over het jongste keerpunt van de band, wordt gespeeld: Eilanden in oceanen, zijn lang niet zo eenzaam als wij. Eilanden komen weer samen, als de zeebodem breekt en ver schuift. Theatertournee Blof, t/m 19 maart door het hele land, o.a. vanavond in Ledeltheater in Oostburg (twee de try-out2 februari in De Mythe in Goes, 3 februari in Stadsschouw burg in Middelburg en 14 maart in Scheldetheater in Terneuzen. Zie ook www.blof.nl Het Zeeuws Orkest tijdens het nieuwjaarsconcert in de Sint Ja- cobskerk in Vlissingen. foto Ruben Oreel Band Straits wint studiotijd MIDDELBURG - De Walcherse band The Straits heeft de Altist X Prijs 2006 gewonnen. Daar door mag het vijftal een week einde lang gebruikmaken van de opnamestudio van Jan-Paul van der Meij in Wijk aan Zee. Het bedrijf Studio Artist X in Beverwijk beoordeelt onder meer demo-cd's van pop-, rock en alternatieve bands en artiesten. Jaarlijks kiest het uit het aanbod de beste inzending. Dat bleek deze keer Zu-Zu-Zaa van The Straits te zijn, vooral vanwege de hoge 'groeipoten tie'. The Straits bestaan sinds medio 2005 en spelen muziek die herin neren aan bijvoorbeeld Oasis, The Stone Roses en Radiohead. Vorig jaar haai dp de band de fi nale van de Zeeuwse Belofte.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 13