Meisje Sta Op zet in op afkicken Gemeenten breken beloftes Even helemaal los van alles Autoschip raakt zwaarbeschadigd in haven Vlissingen Winter Sale Vlissingen heeft weer financiële vrijheid \tichting wil polikliniek en werkproject voor drugsverslaafden in Vlissingen 60% korting!!! 25 - 60% korting!!! PZC vrijdag 12 januari 2007 11 1 |r^nnHy\/an den Hurk BUSSINGEN - Het polsbandje [i al II' gemeente Vlissingen ll niet langer onder preven- L| toencht «an de provincie, gis „lis waardering voor de jpflk invoer van bezuinigingen. Eje,nd van 2005 een maand ex- tra nodig om de begroting in te dienen. Automatisch volgde een preventief toezicht van de pro vincie. Als de gemeente nieuwe projecten wilde financieren moest zij toestemming vragen aan de provincie. Daarbij heeft de provincie de aanpak van het financiële tekort beoordeeld. Dat is niet langer nodig.. De pro vincie schrijft in een brief dat 'de begroting in evenwicht is of dat blijkens de meerjarenra ming aannemelijk is dat in de eerstvolgende jaren dat even wicht tot stand is gebracht.' De begroting van 2007, die vlak na de zomer komt, heeft geen goedkeuring van de provincie meer nodig. De provincie deelt zelfs complimenten uit. „Wij wil len hierbij onze waardering uit spreken voor het feit dat uw ge meente in relatief korte tijd erin geslaagd is een fors pakket aan noodzakelijke bezuinigingen en inkomstenverhogende maatrege len door te voeren", leest C. Seij- bel glunderend voor. Hierop had de wethouder van financiën al gehoopt. „Al roepen wij nog geen hoera, want we zijn er nog niet uit. Ook dat schrijft de pro vincie. De begroting is sluitend, maar nog niet robuust. Daar gaan we de komende tijd aan werken, Dat doen we door in control te blijven. Niet door te sparen, want daar zitten wij hier niet voor. We zijn niet van plan nog meer kosten voor de in woners te verhogen. We letten alleen voortaan goed op." nrWendv van den Hurk JSSINGEN - Het beleid voor slaafden in Vlissingen is ge- thtop hen die niet willen af- jeten, vindt de stichting Meis- gfa Op. Haar plannen, samen J,tl die van stichting De Hoop roof een polikliniek en een Rrkprojcct zijn juist gericht op «slaafden die wél anders wil ls is duidelijk wat de stichting lesje Sta Op hoopt: in mei een oliklmiek vlakbij het centrum in Vlissingen openen, daar in (09 een inloop starten en in de Donnalige Kwik-Fit aan de Pre sent Rooseveltlaan een com- Htieel bedrijf laten vestigen, aar vervolgens afgekickte ver- laaiden gaan werken, let plan van R. Verhagen klinkt ee! definitief, maar is dat aller- linst. „Voor de polikliniek heb- aiweeen pand op het oog, we oeren er gesprekken over maar :kan nog niet zeggen of het in- addels is gekocht of gehuurd, felweet ik dat het pand op juri- sche gronden vrij is; we hoe- a de bestemming niet te wijzi- 3. Hoe de omgeving reageert, eet ik ook nog niet. polikliniek vormt geen con- voor het Huiskamer- voor Drugsverslaafden HKPD). jWe doen intake, bieden ambu- zorg en nazorg. Het gaat pod om gesprekken. Door ran psychosociale hulp we mensen van hun ver- teg af helpen. Dat hoeven per se drugsverslaafden te maar zij vormen wel onze jffiledoelgroep. En niet alleen verslaafden, maar ook agenda zorgklachten: maandag t/m vrijdag ge rende de openingstijden; 5rdags tot 12.00 uur DACTIE tLCHEREN tenruststraat 18 8070 EB MIDDELBURG 0118-493000 18-493009 redwalch@pzc.nl Sep (chef) Berkelder iamvan den Broek Osman ldyvan den Hurk "de Vries (sport) ,trALE REDACTIE 'onspark 28 GOES 10113)315500 (0113)315669 izc.nl vPzc.nl web@pzc.nl mensen die chronisch verslaafd dreigen te raken, of de onopval lende verslaafden zoals huismoe ders. We geven aandacht aan het hele gezin. Dat gebeurt nu te weinig. We pakken het heel an ders aan dan het HKPD. Wel verwijzen we cliënten door naar instellingen die er al zijn." De stichting Meisje Sta Op trekt zelf ook in het pand. Met haar vijftig vrijwilligers wil zij het so ciale leven van verslaafden ver zorgen. „In de hulpverlening is het vaak onprofessioneel om na werktijd met een cliënt op te trekken, maar wij geloven dat je informeel aan een vangnet kunt werken. Samen boodschappen doen, samen de financiën op or de krijgen, samen het huis op knappen. Anders valt een ver slaafde terug bij oude vrienden. Dat gaat vaak verkeerd." Te vroeg De deskundigen als artsen, psy chologen en maatschappelijk werkers, komen bij De Hoop vandaan. Die stichting uit Dord recht heeft ook al poliklinieken in Maastricht, Groningen, Rot terdam en Dordrecht. Meer dan dat het werkt wil juridisch direc teur C. van Dam niet kwijt. „We hebben serieuze plannen in Vlis singen, maar het is te vroeg om daar al over te vertellen. Wel willen we in mei openen." Ondertussen probeert Verhagen commerciële bedrijven Vlissin gen binnen te praten. „Dat moet dan een plek zijn waar afgekick te verslaafde^ stage lopen of een betaalde baan vinden. Daar over praten wé ook met een uit zendorganisatie. Ons oog valt di rect op de oude Kwik-Fit aan de President Rooseveltlaan, maar het kan ook een ander pand zijn."De stichtingen zijn evange lisch. „Maar onze cliënten hoe ven niet christelijk te zijn. En ze hoeven de kliniek niet bekeerd te verlaten. Hoe we alles bekosti gen? Door bijvoorbeeld evene menten en sponsoring, maar we willen ook subsidie aanvragen." De gemeente is echter terughou dend. „De stichting Meisje Sta Op wil ambulante en preventie ve hulp bieden, maar dat heb ben we al in Vlissingen", zegt wethouder sociale zaken E. Wal- rave. „Als je tevreden bent en je hebt toch al niet veel geld te ver delen, is het jammer om dat ook nog eens te verdunnen." Dat geldt ook voor re-integratie subsidie. „Daar hebben wij strikte regels voor. Ik weet niet of Meisje Sta Op daarvoor in aanmerking komt. Daar ken ik ze niet goed genoeg voor." Toch is de wethouder nieuwsgie rig. „Woensdag is er een ambte lijk overleg met ze geweest. Wat daaruit is gekomen, weet ik nog niet, maar De Hoop is voor ons een serieuze gesprekspartner. We zijn onlangs nog op werkbe zoek geweest in hun hulpverle ningsdorp in Dordrecht. Vanuit Vlissingen zijn er sowieso vier verslaafden opgenomen." SSINGEN - Jongerencentrum De Uu, 19.30-22 uur: Tienerdisco met Bram; Café de Concurrent, vanaf buur:Salsa-avond met workshops; nZottekot, 21.30 uur: Rootsmuziek jltecoe&WouL rouwenavond - 'Jij bent bij- per' is het thema van een mnavond die bij Good Ti de Voltaweg 3 in Vlis- jenwordt gehouden. bijeenkomst is een initiatief spreekster Antje Dieleman rardt gehouden op woens- 24 januari. Dieleman begon bijeenkomsten onder het na "You are beautiful'. Tij- de bijeenkomsten wordt ge en uit de bijbel gelezen, wouwenavond begint om Ouur. Willeboord en Conny Gabriëlse maken graag gebruik van het Logeerhuis in Goes. door Elian van't Westeinde WESTKAPELLE - In één klap werd het wereldje van Willeboord en Conny Ga briëlse uit Westkapelle heel klein. Vorig jaar lag Willeboord na een hartstilstand en een herseninfarct drie maanden in coma. Zijn vrouw Conny nam liefdevol de dagelijkse zorg op zich. Een belas tende taak die ze niet graag aan ande ren overliet. Tot het Logeerhuis in Goes openging. „Willeboord is daar nu twee keer te gast geweest. Voordien ging hij wel eens naar de verpleegafdeling in 't Gast huis in Middelburg. Ik had er verdriet over als ik hem daarheen bracht. Hij raakte daar gestresst. Nu we weten dat het in Goes goed is, logeert hij daar om de veertien dagen een weekend." Conny en haar echtgenoot zijn zeer te spreken over de voorziening die ver pleeghuis Ter Valcke in Goes in novem ber opende. In één van de woningen op het terrein van het verpleeghuis zijn zes logeerkamers ingericht. Mensen met de mentie die nog thuis wonen, kunnen er minimaal een halve dag en maximaal drie weken aaneengesloten vertoeven. Het Logeerhuis is vooral bedoeld om partners en familieleden enige tijd te ontlasten van hun taak als mantelzor gen Deze vorm van zorg - respijtzorg ge noemd - is bedoeld voor heel Zeeland. Het Logeerhuis in Goes is een initiatief van de Stichting voor Regionale Zorg verlening (SVRZ) en de Alzheimer Vere niging Nederland. Graag deelt Conny haar ervaringen. Ze meent dat veel mantelzorgers het niet aandurven hun geliefde bij vreemden achter te laten. „Niet dat het in 't Gast huis slecht is, maar het personeel heeft het daar erg druk. Op de verpleegafde ling zitten allemaal mensen die niets kunnen en veel zorg nodig hebben. Groot verschil met het Logeerhuis is dat de verzorgers tijd hebben voor mijn man. En het is huiselijk. Het is voor ons allebei goed. Voor mijn man omdat hij ziet dat anderen ook goed voor hem kun nen zorgen en voor mij om even écht vrij te zijn. De weekenden dat ik alleen ben, ga ik wandelen, of eens naar een vriendin. Lekker uitrusten. Lichamelijk ben ik gelukkig sterk, maar emotioneel is het ook belastend en in een vrij week end kom ik even helemaal los van al les." Incontinent Vriendelijk kijkt Willeboord zijn vrouw aan. „Ik mis haar wel, ik heb graag mijn vrouw bij me." Alleen zijn is voor hem geen optie, dan raakt hij in paniek. Een zware belasting, die Conny met lief de op zich neemt. „Hij kon niet eten, niet lopen, niet praten, hij was inconti nent. Het leek alsof hij twintig was, een deel van zijn geheugen was weg. Het was een zwaar jaar. Stapje voor stapje gaat hij vooruit. Ik neem hem mee naar buiten, we gaan boodschappen doen en wandelen. Soms gaan we naar een con cert. Jazz of klassiek. Of met ons cam- pertje naar het Veerse Meer. Zo worden foto Lex de Meester zijn hersens geprikkeld en leert hij steeds meer. Laatst wilde ik een gaatje boren, toen nam hij het me uit handen en zei: 'Hou jij de stofzuiger er maai bij.Net als vroeger." Willeboord: „Het zijn leuke mensen in Goes. Een kleine groep. Overdag doen we wat spelletjes, of we praten wat. Ze zijn erg aardig." Dan staat hij op. „Weet u genoeg? Ik kan niet zo lang zit ten." Conny: „Dan ga je even lopen. Net als anders." Hij strekt de benen en roept vanuit de keuken: „De soep kookt hoor." „Roer er dan maar even in", zegt zijn vrouw met een knipoog en fluistert: „Er is geen soep hoor. Dit komt wel eens vaker voor." Om voor een logeerplaats in aanmer king te komen is een toewijzing van het Centrum Indicatiestelling Zorg (CIZ) nodig. De kosten zijn te verhalen op het Persoons Gebonden Budget (PGB) of de Algemene Wet Bijzondere Ziektekos ten. Rensche Wijnstra, teamleidster, geeft morgen om 14.30 uur in 't Gast huis in Middelburg informatie over de ze vorm van respijtzorg. Voorzitter werkgroep gehandicapten boos over bezuinigingen taxivervoer door Nadia Berkelder VLISSINGEN - De bezuinigin gen op het taxivervoer voor ge handicapten en ouderen zijn on acceptabel, zegt Marianne Caze- mier, voorzitter van de Werk groep gehandicapten Walche ren. De werkgroep overweegt ac ties. Doordat het aantal zones dat ie mand per rit mag rijden beperkt wordt, ontstaat rechtsongelijk heid voor de mensen op Walche ren, stelt Cazemier. Nu Veere heeft besloten om niet langer te bezuinigen gaat dat toch niet langer op? „Jawel, vanuit Vlissingen en Oost-Souburg kun je ook niet meer met de taxi in Goes ko men. En vanuit Middelburg wel. Ik ben trouwens wel blij dat Veere zich op deze manier op stelt. De Walcherse gemeenten, verenigd in Maatschappelijke Zorg Walcheren, hebben altijd gezegd dat ze het voorzieningen niveau zouden handhaven. En die belofte komen Middelburg en Vlissingen nu niet na. Dat be treur ik zeer. „Ik ben ontzettend boos. Dat PvdA-wethouder de Vries zegt dat mensen in Middelburg niet langer hoeven mee te betalen voor ritjes van mensen die van uit Westkapelle naar Goes gaan, dat vind ik een waardeloze uit spraak. Elke solidariteit is daar mee weg. Bovendien mochten mensen uit Middelburg eerst ook meer dan vijf zones rijden." „De PvdA-wethouders hebben het bij mij 'niet goed gedaan. Het is begonnen met wethouder Elly Walrave in Vlisssingen die uit bezuinigingsoverwegingen wilde stoppen met Maatschappe lijke Zorg Walcheren. Het ge volg daarvan is dat het contract met het Centraal Indicatieor gaan Zeeland moet worden opengebroken. Elke gemeente moet nu opnieuw een contract afsluiten. Dat is veel duurder." Dupe Er zijn grote tekorten op het ge- handicaptenvervoer. Dan moet er toch bezuinigd worden? „Het gaat erom waar je priori teit aan geeft. Als er bij gemeen ten een verkeerd beleid wordt gevoerd door incompetente men sen en er ontstaan tekorten, zo als in Vlissingen en Middelburg het geval is, dan moet je daar kwetsbare mensen niet de dupe Uitleg over kunstwerk Palet MIDDELBURG - De gemeente Middelburg en de Stich ting Beeldende Kunst Middelburg geven donderdag 1 maart tijdens de wijktafel Zuid uitleg over het kunstwerk Labyrint. Dat moet op het pleintje voor het wijkcentrum Palet komen. De wijkvereniging' had de gemeente om op heldering gevraagd. De vereniging was niet betrokken bij de keuze van het het kunstwerk. Bovendien denken ze dat het de activiteiten van de vereniging hindert. Het kunst werk had eigenlijk al geplaatst moeten zijn, de plaatsing heeft vertraging opgelopen omdat er geld tekort was. De uitleg gaat vooral over de procedure die tot nu toe is ge volgd. Man rijdt lantaarnpaal omver MIDDELBURG - Een zestigjarige man uit Middelburg heeft gistermorgen in zijn woonplaats een lantaarnpaal gevloerd. De man reed met een bedrijfsauto met aanhan ger over de Nassaulaan. Hij verloor de controle over het stuur en botste tegen de paal. Die brak af. Het is volgens de politie niet bekend of het ongeval door de storm is ver oorzaakt. Vergunning voor Kloveniersdoelen MIDDELBURG - De verbouwing van de Kloveniersdoe len in Middelburg mag doorgaan. Dat heeft het dagelijks gemeentebestuur van Middelburg besloten. In het pand komt de Graduate School of Music, een muziekopleiding van de Roosevelt Academy. De rijksdienst voor archeolo gie, cultuurlandschap en monumenten had bezwaar tegen het aanbrengen van vluchtdeuren in de gevel van het sou terrain. Het college van B en W heeft besloten toch toe stemming te geven omdat die deuren vanaf de weg niet zichtbaar zijn. Ganseman terug in politiek Kapelle KAPELLE - Voormalig wethouder P. Ganseman van Ka pelle wordt fractiesecretaris van Gemeentebelang. In die hoedanigheid wil hij contacten opbouwen met de bevol king en het bedrijfsleven om zo de fractie te voeden met ideeën. Ganseman trad in januari af als wethouder na een beschuldiging van mishandeling. Daarvoor werd hij door de rechter vrijgesproken. Een nieuw raadslidmaatschap ziet hij voorlopig niet zitten. „Maar zeg nooit nooit." Rijbewijzen hardrijders ingenomen GOES - Drie hardrijders zijn tussen woensdagavond en gisterochtend vroeg in Zeeland hun rijbewijs kwijtgen raakt. Een 26-jarige automobilist uit Sint-Michielsgestel was woensdagavond om acht uur op Rijksweg A58 als eer ste de klos. Hij reed 172 in plaats van 120 kilometer per uur. Een 43-jarige automobilist uit het Belgische Wilrijk maakte het woensdagavond op de A58 rond half elf ter- hoogte van Waarde nog bonter. Hij haalde een snelheid van 197 kilometer per uur. In Zeeuws-Vlaanderen op de N61 bij IJzendijke liep gistermorgen om kwart voor zes een 35-jarige inwoner van de gemeente Sluis tegen de lamp. De politie klokte de snelheid van zijn auto op 144 kilometer per uur, terwijl daar 80 kilometer per uur toege staan. door Maurits Sep VLISSINGEN-OOST - Een au toschip van de Italiaanse rederij Grimaldi is gisteren zwaarbe schadigd geraakt bij het afme ren in de haven van Vlissingen. Een onbekend aantal auto's liep schade op door het zoute water dat door een gat in de romp naar binnen liep. De Grande Portogallo (176,5 me ter lang en 31,10 meter breed) raakte bij het afmeren in de Sloehaven bij het overslagbe drijf Cobelfret een paal. Daar door ontstond in de romp een gat van veertig bij tachtig centi meter. Het schip maakte daar door slagzij en dreigde te zin ken. Sleepboten van het bergingsbe drijf Multraship uit Temeuzen hebben voorkomen dat het schip is gezonken door het tegen de kade te duwen. Met pompen is geprobeerd het water uit de ruimen te krijgen. Duikers van Multraship hebben vervolgens het gat gedicht met een stalen plaat. Volgens directeur L. Muller van Multraship is de Grande Porto gallo te zwaar beschadigd om van Vlissingen verder te varen naar de haven van Antwerpen, de volgende stop op de route. „Daarvoor is het gat te groot. Dan zinkt het zeker", stelt Mul ler. „Verdere reparatie is nood zakelijk maar de rederij, Grimal di, moet daarover beslissen. We overleggen daarover met de ver zekeraars." Hoeveel auto's aan boord zijn,1 is Muller niet exact bekend. Ook Cobelfret, het overslagbedrijf waar een deel van de lading naartoe gaat, weet dat niet. „Ons deel van de lading is in ie der geval niet beschadigd", weet S. Temmerman van Cobel fret. Concert in Goes GOES - De Goese muziekvereni ging Euphonia geeft zondag in Sportpunt Zeeland in Goes haar nieuwjaarsconcert. Het muziek feest begint om 13.00 uur. De zaal is open vanaf 12.30 uur. van laten worden. Nee, ik be doel niet Maatschappelijke Zorg Walcheren, maar de ge meenten in het algemeen. Hoe wel er bij Maatschappelijke Zorg Walcheren wel veel geld uitgegeven is aan accountants- kosten omdat de zaken daar in tern niet klopten. Daar had na tuurlijk ook ingegrepen kunnen worden." Gaan jullie actie voeren? „Misschien. We zijn ons aan het beraden. Ik laat het er in ieder geval niet bij zitten. Ik vind de bezuinigingen echt niet te accep teren." (Advertentie) Alle damesmode Markt 73 Showroom-meubelen Middelburg Advertentie Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt Ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11