PZC )emocraten VS slijpen messen Steun en toeverlaat van La Loren SUPER VOOR DEEL! Leger VS vecht vier jaar in Irak €4r 7 \ee' van oppositie tegen uitbreiding troepen Irak kan rekenen op veto Bush oeren in laanderen elemaal iet zielig Komedie over Adolf Hitler in première DER donderdag 11 januari 2007 itórON - De Ameri" jiseTltrijdkrachten m tak Wener al bijna vier jaar. Dat le, iel5 langer dan de Ameri- en deelnamen aan do Twee- jïereldoorlog (1939-1945) december 1941 tot augustus Het aantal Amerikaanse ,uta in Irak bedraagt circa 132.000. Het aantal militaire ad viseurs beloopt tussen de vier en vijfduizend. Militairen uit 27 landen steunen de VS in Irak met in totaal 16.000 man. De Iraakse strijdkrachten en vei ligheidstroepen vormen op pa pier een kolossale bondgenoot in de strijd. Het leger van Irak zou momenteel bijna 135.000 man onder de wapenen hebben, het ministerie van Binnenlandse Zaken ook nog eens 188.000 man. Voorts zijn er naar schat ting bijna 325.000 Irakezen bij gewapende diensten van de rege ring werkzaam, zoals de politie. Het aantal Amerikaanse militai ren in Irak is niet op zijn hoogte punt. Een jaar geleden, in janua ri 2005. waren er circa 160.000 Amerikaanse soldaten in Irak. Er zijn al meer dan drieduizend Amerikaanse militairen in Irak gesneuveld en meer dan 22.800 gewond geraakt. Het aantal Ira kezen dat is omgekomen of ge wond geraakt sinds de Ameri kaans-Britse aanval op het land in maart 2003 begon, is niet be kend. Waarnemers van website iraqbodycount.org schatten het dodental alleen al onder burgers op tussen de 53.000 en 59.000. Sommige schattingen stellen dat als gevolg van de aanval op Irak sinds 2003 650.000 Irake zen, burgers en militairen, zijn gedood. ANP/AFP SHINGTON - De Democra- in het Amerikaanse Congres i begonnen met het in stel- - brengen van hun groten is symbolische wapens in de jjd legen president Bush en impopulaire beleid in Irak. n'el ze beschikken over een derheid in beide huizen dej volksvertegenwoordi ger! de oppositionele De- jteii uiteindelijk toch het spit te zullen gaan delven een vastbesloten presi- Kennedy introduceerde dagavond een wetsvoorstel mee de uitbreiding van de ikaanse aanwezigheid in vtifflt tegengehouden. Bei- van het Congres moe- is de liberaal uit Mas- s. eerst goedkeuring nenlaan dergelijke plan- Anders wordt de poi-temon- okken voor een uit- dingvan de oorlogsinzet. .vnnen ons niet simpelweg maar uitspreken tegen de iire escalatie in Irak. We het geweer komen", Kennedy. Om het voorstel lomen te krijgen moet het de kamers de goedkeuring eerderheid krijgen en at gebeurt, zo voorspellen tl de president zijn ve- ovej uitspreken. Het weg- an die rodepen- Ireek van Bush belooft voor lanocraten een niet te ne- horde te worden. De partij fiiét in staat geacht een ©meerderheid in beide istan het Congres te verza- m een veto terzijde te iSF, - Televisie-programma's 'Boer zoekt vrouw' zorgen een vertekend beeld van ten. Landbouwers hebben minder problemen om een ttner te vinden dan niet-boe- stelt de Vlaamse premier sLeterme, die tevens minis- fan Landbouw is. vermeende huwelijkspro- is een van de misverstan- i die de populaire premier maskert in zijn nieuwe boek ten mythes over de Vlaamse t. De christendemocraat pre- teerde het boekwerkje deze tk in het dorpje Asse bij Brus- erme bestrijdt ook dat boe ket slim hoeven te zijn. ésen voor het vak en de op at'? zijn veel strenger gewor- Bijna een op de drie is zelfs aratair geschoold. frrne vindt het ook een my- dat boeren alsmaar klagen. onjuist is het beeld dat tan hun vee mishandelen en milieu belasten. ariant hoekje is kennelijk een va- op het werkje Acht voor wen over de Nederlandse houw. De Nederlandse mi- i Cees Veerman (Land- W presenteerde dat in april [Veerman wilde hiermee Hagoprobleem van de land- j helpen oplossen. m? tuinh>ouworganisatie Nederland is zulke boek- Ult het hart gegrepen', 's een woordvoerder. „Som- ■ffiisverstanden blijken zeer jtjk uit te roeien. Zoals het dat alle boeren handenvol 'die krijgen." Collega's van Kennedy in de Se naat en het Huis van Afgevaar digden benaderen de zaak dan ook voorzichtiger. Verscheidene kopstukken schermen met niet-bindende resoluties waarin de uitbreiding van troepen wordt afgekeurd. De leider van de Democraten in de Senaat, Harry Reid, voor spelt dat zelfs verscheidene Re publikeinen zich zullen scharen achter de resolutie. Een derge lijk document zou volgens hem vermoedelijk het 'begin van het einde' inluiden voor de oorlog in Irak. Reid krijgt daarbij steun van senator en presidentskandi daat Joe Biden. „Als je echt de situatie op de grond wilt veran deren, laat de president dan zien dat hij alleen staat. Dat zal echte veranderingen brengen." De voorzitter van de senaats commissie voor Buitenlandse Zaken vindt dat de uitvoerende macht ofwel de president ten tij de van oorlog de meeste macht heeft. Het belangrijkste wapen van het Congres in het geval van oor log is de portemonnee. De volksvertegenwoordigers kunnen dit keer hun macht pas echt laten gelden bij de behande ling van de begrotingsvoorstel len van het Pentagon voor Irak in februari of maart. Het kwaad zal dan echter voor de Democraten vermoedelijk al geschied zijn en de troepenuit breiding in Irak zal een feit zijn. Hoewel de Democratische voor zitter van het Huis van Afge vaardigden, Nancy Pelosi, al her haaldelijk heeft gesproken over het wapen van de portemonnee, heeft ze net als Reid ook al laten weten niet te zullen stoppen met het financieren van de oorlog. Militairen in het veld geld ont houden, doe je nu eenmaal niet. Kennedy ziet het gevaar en dringt aan op een stemming over zijn voorstel op 'een zo kort mogelijke realistische termijn'. Als Bush eind januari meer troe pen heeft gestuurd, zijn deze ter plekke als het Congres volgende maand de oorlogsbegroting be spreekt. „We moet nu actie on dernemen. Anders worden het slechts een hoop loze kreten en uitspra ken", aldus de politicus. ANP ESSEN - De Duitse acteurs Adriana Altaras (1) en Helge Schneider (r) poseren in Essen voor een affiche van de speelfilm over Adolf Hitler 'Mein Führer - Die wirk- lich wahrste Wahrheit über Adolf Hitler'die deze week in Essen zijn wereldpremiè re beleefde. De rolprent, waarin Altaras en Schneider de hoofdrollen spelen, is de eerste Duitse komedie over het leven van de in Oostenrijk geboren Duitse dictator Adolf Hitler, die verantwoordelijk wordt gehouden voor het vergassen van zes miljoen joden. Midden: regisseur Dani Levy. foto Ina Fassbender/RTR door Aly Knol GENEVE - „Anna Magnani was de nummer één van alle Italiaan se filmsterren. Gina Lollobrigi- da was mooi, maar als actrice middelmatig. Marcello Mas- troianni was door en door nor maal, zelfs voor de camera. Zijn succes is hem nooit naar het hoofd gestegen. Dat maakte hem groot." Het zijn ontboezemingen van de gisteren in Genève overleden Italiaanse filmproducent Carlo Ponti toen hij vier jaar geleden negentig jaar werd. Maar daar na kwam pas de clou: „Ik heb al les uit liefde voor Sophia ge daan. Ik heb altijd in haar ge loofd." Carlo Ponti heeft niet minder dan 151 films geprodu ceerd, waaronder Doctor Zhiva- go, La Strada, Una Giomata Particolare, Blow-Up, The Cas sandra Crossing en Zabriski Point. En hij heeft met vele gro te regisseurs gewerkt, onder wie Vittorio De Sica, Jean-Luc Go- dard, Federico Fellini, David Lean en Michelangelo Antonio- ni. Maar meer dan om zijn films was Ponti bij velen vooral be kend als echtgenoot van Sophia Loren. Een relatie die stormach tig begon en Ponti en 'La Loren' in conflict bracht met de Itali aanse justitie en de katholieke kerk. Carlo Ponti werd in 1912 in Milaan geboren, studeerde rech ten en werd advocaat. Hij rolde in 1938 per toeval in het film vak. Een cliënt van zijn kan toor, een filmproducent, was ge dwongen Italië te ontvluchten en had Ponti gevraagd om zijn taken over te nemen. Hij ontdek te Sophia Loren - in 1934 gebo ren als Sofia Scicolone - toen ze net vijftien was en deelnam aan een schoonheidswedstrijd. Hoe wel ze als tweede eindigde, bood hij haar een contract aan. Het zou een verbintenis voor het leven worden. Het huwelijk tus sen Ponti en Loren ontaardde in Ongedateerde foto van filmproducent Carlo Ponti met zijn vrouw, de Italiaanse filmdiva Sophia Loren. Ponti overleed gisteren op 94-jari- 0e leeftiid in Genève. fntn FPA een groot schandaal. Ponti's ad vocaten reisden in 1957 naar Mexico om de scheiding tussen Ponti en diens eerste vrouw te regelen. Vervolgens werd het hu welijk in datzelfde land bij vol macht voltrokken. Ponti en Lo ren zelf hoorden er pas van, na dat een roddeljournaliste erover had geschreven. Maar voor de Italiaanse wet en kerk was Pon ti niet officieel van zijn eerste vrouw gescheiden en dus werd hij beschuldigd van bigamie. Het paar trok naar Frankrijk, waar Ponti in 1964 tot Frans man werd genaturaliseerd, eindelijk kon scheiden en - op nieuw - met Loren kon trouwen. „Als je de juiste persoon hebt ge vonden om bij te zijn, moet je ook bij hem blijven", verklaarde Loren twee jaar geleden nog. „Hij is mijn hele leven een steun pilaar voor mij geweest." Het was een rol in een film van Ponti - La Ciociara of Two Women - die Loren in 1962 een Oscar als beste actrice ople verde. Ponti zelf is nooit verder gekomen dan een nominatie voor een Oscar, in 1965, voor de epische film Doctor Zhivago die hij samen met David Lean maak te. Dat was ook de film, waarmee Ponti zijn doorbraak maakte in de Engelstalige film wereld. Maar veel van Ponti's films zijn in de obscuriteit blijven steken. Enkele daarvan werden in hun tijd door filmcritici afgedaan als 'peplummovies', films waar in veel Romeinen of oude Grie ken in toga's rondlopen. Ze ston den in ons land bekend als 'san- dalenfilms'. Maar ze waren wel gemaakt naar Carlo Ponti's credo dat het hem bij het maken van films niet om het creëren van kaskra kers ging: „Ik maak geen deals, ilf maat films r.PTÏ Advertentie Uw voordeel per kilo Varkensschnitzels per kilo, 1Q&8 6.98 Komkommer per stuk, Ptf/S" 0.H9 Dommelsch Pils* krat 24 flesjes a 30 cI5t79" 6.29 i ii|n jrldij vin dondrrdïf 11 l/m ion Graag gedaan. Unox Soep in zak familiezak 1200 m\^d2 BROOD Oerbrood donker heel-lr??

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 7