pzc iiekenhuizen in Italië doven beterschap Europese Unie wil uitstoot van C02fors terugdringen Eis drie jaar tegen adviseur Laurent VN vrezen voor escalatie Somalië na aanvallen VS Europese man doet meer vrouwentaken Eerste Kuifje-strip verscheen 78 jaar geleden Minister zet militairen in voor hygiëne-onderzoek donderdag 11 januari 2007 |ffrirnvander Linden tt[£Tweeduizend militai- Jbtbben de afgelopen dagen openbare ziekenhuizen in Jiê oecontroleerd op hygiëne, ware 'blitz', verordonneerd kt Minister van Gezondheid na Turco. De eerste resulta- lijken mee te vallen, maar bij zij aangetekend dat de was aangekondigd en men kan> had om de ergste troep Kruimen. In Napels was ,Kn bulldozer voor nodig. jëiseen land van rituelen. universiteitskliniek Umber- in Rome komt om de paar in het nieuws, omdat het pstelsel onder de 120 jaar k gebouwen een opslag- is van alle mogelijke soor- sekenhuisafval. Directies Knen gaan. net als de ver- rcorddijke politici, maar de tablijft hemeltergend, zo- fee; weekblad L'Espresso in laatste nummer aantoont, i was er algehele veront- en ook nu was er van de 'carabinie- r uv opdracht meekregen de andere grote openbare enhuizen onder de 'loep te a. Wat troffen ze aan? In Korden en centrum van het Iras er weinig mis, behalve die uroloog in het Toscaan- isoia, die een sigaret rookte s toilet van een operatieka- Hen was het in de zuidelijke |van het land. Het Napoli- sse Vecchio Policlinico be llieren zelf de afdeling he- lologie te sluiten, omdat er te rillen in de gangen liepen, fimega-ziekenhuis Carda- i 2 Napels vond men het itezelf vast aan de slag te Lien schoonmaakbedrijf Btshet ondergrondse gan- Bstèé bulldozers gebruiken ivering olie usland via tit-Rusland shervat DNSK - Wit-Rusland wit de belasting die het inds vorige week eiste oor de doorvoer van Russi- k olie naar Europa, wr opgeheven. Dat heeft t regeringswoordvoerder pander Timosjenko gis sen gezegd. insk voerde de heffing vo- week eenzijdig in als miuoord op de ruime ver- cbbeling van de prijs die usland sinds 1 januari raagt voor aardgas, ruzie tussen de twee uurlanden, tot voor kort rouwe bondgenoten, over Ie pnjzen van gas en olie fidde maandag tot het stil den van de Droezj- f-pijpleiding. Die ver- mdt Rusland via Wit-Rus- iden Oekraïne met Euro- is. laffinaderijen in Duits- Polen, Hongarije, «jechiè en Slowakije ble- to daardoor enige dagen Woken van Russische ru- reolie. Gisteravond werd de leve ls via de Droezjba-pijp- ading hervat, zoals de Slo- pakse pijpleidingbeheer- Transpetrol enkele eerder al had aange- r »u»iscne evenknie van |at bedrijf, Transneft, leg- j® de leiding maandag ®>°g omdat de Wit-Rus- pnulegaal olie zouden heb- p afgetapt, om betaling van de volgens Moskou ille- p Effing veilig te stel- Overleg ^-Russische premier Sidorsky reist van- a° naar Moskou om te Praten over een definitieve J** voor het zich prtslepende conflict. Hij B;We'en dat hij verwacht °ok Moskou alle beper- de handelsrelatie Ru 1 l"Rusland °Pheft- sand verdubbelde niet JdepnjsdieWit-Rus- aard m°et betalen voor gas, maar voerde ook extra heffing in op de gjd van ruwe olie naar -and. ANP/DPA/RTR om oude matrassen, afvalzak ken, bedden, medische appara tuur en met bloed besmeurde la kens op te ruimen. De details van het onderzoek van de carabinieri waren gister avond nog niet bekend, maar echt schokkende vondsten lij ken niet te zijn gedaan. Dat kan komen omdat er wel degelijk heel veel goede ziekenhuizen zijn in Italië, maar ook door de zelfreinigende impulsen die zijn opgewekt door het schandaal van Umberto I in Rome en het aangekondigde bezoek van de militairen. In Napels waren er extreme schoonmaakacties, maar elders besloten ziekenhuisdirecties tot voor de hand liggende maatrege len. Wie een espresso wil drin ken buiten de deur mag dat voortaan niet meer doen in zijn witte of, nog erger, groene zie kenhuistenue. Overal in Italië gebeurt dit, en overal zijn regels die dit verbieden. „Het is een cultureel probleem dat we moe ten aanpakken", erkende Giu seppe Ferrara, directeur van het ziekenhuis Cervello in Palermo. Minister Turco wil die culturele problemen, hoe hardnekkig ook, aanpakken. Gisteren besloot ze dat artsen met hoge functies in het nationale gezondheidssy- teem niet langer mogen bij klussen in de particuliere sec tor. Ze hoopt dat dit leidt tot meer verantwoordelijkheid voor de openbare structuren en minder excessen, zoals die in Umberto I. GPD door James McGoniqal BRUSSEL - Mannen steken meer tijd in praten en spelen met hun kinderen en aan huis houdelijke werk dan veertien jaar geleden. In noordelijke Eu ropese landen, waaronder Ne derland, gaat dit sneller dan in zuidelijke. Dit blijkt uit een onderzoek van de Europese Commissie. Neder landse mannen maken in acht tien procent van de gevallen dat het kan, gebruik van ouder schapsverlof. Elders lag dit per centage (ver) onder de twee pro cent. Het onderzoek werd ook uitgevoerd in Letland, Polen, Spanje en Italië. Enkele jaren geleden is in Euro pees verband vastgesteld dat vrouwenemancipatie gebaat is bij een deelname aan de arbeids markt van zestig procent, te be reiken in 2010. Nederland zit met een percentage werkende wouwen van 66 procent (zij het veel in deeltijd) hier ruim bo ven. Elders ligt dit percentage tussen vijftig en zestig procent. Intussen blijven vrouwen de meeste taken in het huishouden verrichten. In Nederland steken vrouwen hier vier uur per dag in, tegen 2,5 uur voor mannen. In Italië en Spanje zijn die cij fers respectievelijk 5,5 uur en 1,5 uur per dag. Spanje en Ne derland zijn koplopers rond deelname van vrouwen aan de politiek. In beide landen is het vrouwelijk aandeel in zowel het Europees als de nationale parle menten ruim 30 procent. GPD BRUSSEL - De weduwe van Hergé, Fanny Rodwell, staat voor een afbeelding van Hergés creatie Kuifje op een Thalys in Brussel. Het was gisteren 78 jaar geleden dat het eerste Kuifje-stripalbum verscheen, Kuifje in het land van de Sovjets. foto Eric VidaI/ANP door Pascale Thewissen BRUSSEL - Drie jaar cel voor de oud-adviseur van de Bel gische prins Laurent en vier jaar cel voor de in Hoensbroek woonachtige aannemer die de meeste valse facturen uit schreef. Die straffen eiste de pro cureur van Hasselt gisteren te gen de twee hoofdverdachten van de geruchtmakende fraude bij de Belgische marine. In totaal werd er 2,2 miljoen eu ro verduisterd, waar onder ande ren prins Laurent, de jongste zoon van koning Albert, van pro fiteerde. Zijn villa in Tervuren, bij Brussel, werd voor bijna 200.000 euro verbouwd en inge richt. De rest van het geld ver dween, vermoedt justitie, in de zakken van de betrokken aanne mers en marine-officieren. In totaal staan twaalf mensen te recht. Laurent zelf is geen be klaagde. Hij was alleen opgeroe pen als getuige, maar zijn toch al niet al te beste imago heeft door de enorme heisa rond de rechtszaak wel een flinke deuk opgelopen. Buitenhuis Volgens de procureur was het bij de Belgische marine gebrui kelijk dat voor het einde van het jaar snel al het geld werd opge soupeerd. Er werden onder meer televisietoestellen eii fiet sen van gekocht. De voormalig adviseur van Laurent, oud-kolo nel N. Vaessen, wordt ervan be schuldigd dat hij zijn eigen bui tenhuis in de Belgische Arden nen met geld van de marine liet renoveren. Het doorsluizen van geld naar Laurent - die in de jaren negen tig niet eens geld had om zijn woning in te richten - zou ook zijn idee zijn geweest. De prins zei tijdens zijn ondervraging door de rechtbank, dinsdag, dat hij wist dat het geld van de zee macht afkomstig was, maar niet dat er gesjoemeld werd. Hij zou volledig op zijn raadgever, die hem door het paleis was toege wezen, hebben vertrouwd. Ook de gepensioneerde kapi- tein-ter-zee J. Claeys hangt drie jaar cel boven het hoofd voor zijn rol in het corrupte systeem. De meeste rekeningen werden ingediend door twee bedrijven van de Belgische ex-marinier M. Luypaerts, die in Nederland woont. Tegen hem werd dan ook de zwaarste straf geëist: vier jaar cel, een boete en een be roepsverbod van tien jaar. Tot groot ongenoegen van zijn advo caat, C. Bielen. Hij wijst erop zijn cliënt de fraude niet op po ten zette, maar alleen de op drachten aannam. Tegen Luypaerts ex-echtgenote werd één jaar cel geëist. Vier van zijn onderaannemers wach ten negen maanden cel. De eni ge Nederlandse verdachte, een 69-jarige gepensioneerde zaken man uit Eindhoven die meubi lair leverde dat betaald werd met geld van de marine, hoorde een half jaar cel tegen zich ei sen. De drie overige verdachten hangen straffen tot een half jaar boven het hoofd. De rechtbank doet over een maand uitspraak. door Hetty van Rooij BRUSSEL - De landen van de Europese Unie moeten over der tien jaar de uitstoot van het broeikasgas CO, hebben ver laagd met twintig procent ten opzichte van het niveau van 1990. Ook als er met andere geïn dustrialiseerde landen geen nieuwe afspraken te maken zijn, dient de Europese Unie die doel stelling na te streven. „We moe ten in actie komen." „Wij zijn verslaafd aan energie en we hebben ons voor onze ver slaving afhankelijk gemaakt van anderen", vatte voorzitter José Manuel Barroso van de Eu ropese Commissie gisteren de si tuatie samen. In de Europese energiestrategie staat dat de verlaging van de uit stoot noodzakelijk is om de stij ging van de temperatuur onder de twee graden Celsius te hou den. Volgens de Commissie is vóór 2050 een verlaging van de uitstoot met vijftig procent no dig om een 'onomkeerbare ver storing van het wereldwijde kli maatsysteem' te voorkomen. De EU-landen moeten daarom over schakelen op het gebruik van schone energie. Barroso noemde het de 'nieuwe industriële revolutie'. „De tijd van de steenkool ligt al ver ach ter ons. Energierapport Europese Commissie Index uitstoot broeikasgassen EU (1990=100) Verdeling energievoorziening EU en Nederland in (2004) Kernenergie Kolen Gas Duurzame energie 1990 1995 2000 2005 2010 20152020 Olie Overig anp - bron: europese commissie mcl Nu moeten we naar een econo mie die draait met zo weinig mo gelijk uitstoot van koolstof." Het Kyoto-protocol verplicht de rijke landen om de uitstoot van CO, met vijf procent te vermin deren in vergelijking met 1990. Die afspraak loopt in 2012 af. Het nieuwe internationale ak koord dat na 2012 de wereldwij de strijd tegen klimaatverande ring moet sturen, dient volgens de Commissie de uitstoot van broeikasgassen tegen 2020 met dertig procent te verlagen. In de komende onderhandelin gen wil de EU een voortrekker zijn om dat doel te bereiken. Maar de Commissie vindt voor de Europese Unie een doelstel ling van twintig procent genoeg en wil alleen verder gaan als an dere landen ook meedoen. Die opstelling is vooral gericht te gen de Verenigde.Staten, die het Kyoto-verdrag tot verlaging van de uitstoot van broeikasgas sen niet hebben ondertekend. Barroso verdedigde zijn opstel ling gisteren door te wijzen op het feit dat de EU ook bereid is om alléén te handelen. „Toon mij één land of regio in de we reld dat op zijn eentje besluit om de uitstoot met twintig pro cent terug te dringen." Biobrandstoffen Een vrije en concurrerende ener giemarkt, schone energie en een gegarandeerde aanvoer van energie zijn volgens de Commis sie de drie wegen die bewandeld moeten worden om het doel te bereiken. De Commissie noemt het gestelde doel 'technisch haal baar en economisch betaalbaar'. In 2020, aldus de Commissie, moet twintig procent van de energie komen van biobrandstof fen en energiebronnen als wind, zon en water. Over kernenergie houdt het dagelijks bestuur van de Unie zich op de vlakte. De lid staten besluiten zelf of ze daar wel of geen gebruik van maken. EU-landen die kerncentrales willen sluiten, krijgen wel het advies mee dat het verlies aan die vorm van schone energie ge compenseerd moet worden. Minimum Voor staatssecretaris Pieter van Geel (VROM) is vermindering van de COj uitstoot met twintig procent in de EU-landen het mi nimum. „Klimaatverandering is één van de grootste bedreigin gen van deze eeuw. Vooral het smelten van het poolijs en het ontdooien van de toendra's zijn bedreigend. Snelle actie is no- dig." Volgens Van Geel moeten de rij ke landen, de Verenigde Staten in het bijzonder, het goede voor beeld geven, anders zullen de ontwikkelingslanden niet vol gen. Wat Nederland binnen de Europese Unie staat te doen, laat de demissionaire staatsse cretaris over aan het nieuwe ka binet. GPD Britten willen naar de maan LONDEN - Groot-Brittannië overweegt een missie naar de maan te sturen. Een ruimtevaartuig zou in een baan rond de maan moeten draaien en instrumenten naar het hemellichaam moeten afvuren. Die zouden dan gegevens moeten verzamelen over de rotsachtige ondergrond. Het Britse orgaan dat astronomische studies financiert (PParc) onderzoekt het project en legt het voorstel moge lijk voor aan de regering ter beoordeling. Het plan zou mo gelijk al in 2010 werkelijkheid kunnen worden, zegt pro fessor M. Sweeting van de ruimtevaartorganisatie Surrey Satellite Technology Limited. ANP Peuter krijgt viagra op recept LONDEN - De Britse peuter Ben Hayes (2) slikt viagra. Artsen hebben hem het erectiemiddel voorgeschreven als behandeling van zijn hartafwijking. Hij is de jongste Brit aan wie viagra is voorgeschreven. Moeder Christine Hayes (29) kon het eerst niet geloven toen zij hoorde dat de artsen haar zoontje, die een gat in zijn hart heeft, viagra wilden geven. Ben kreeg zijn viagra gemengd in zijn babyvoedsel. Hij was acht maanden oud toen de behandeling begon. Ben heeft een operatie aan zijn hart ondergaan en kan nu stop pen met de viagra. ANP Walvis brengt zeilboot tot zinken TARANAKI - Een walvis heeft dinsdag uit de kust van Nieuw-Zeeland een zeilboot doen kapseizen en zinken. Dat is gisteren bekendgemaakt. De enige opvarende van de trimaran, Lindsay Wright (52), vermoedt dat hij over de slapende buitrug heen is ge varen. Met een schrikreactie sloeg die een gat van een vier kante meter in de zeilboot. Na de botsing kwam de walvis nog even terug in gezelschap van vijf soortgenoten. In onstuimige zee moest Wright vijf uur lang aan boord van zijn zinkend schip wachten, totdat er via een helikop ter hulp kwam. ANP Permafrost bewaart antieke krijger MOSKOU - Russische archeologen hebben het lijk gevon den van een tweeduizend jaar oude strijder die perfect be waard is gebleven in de permafrost van het gebergte van de regio Altai. De krijger had blond haar en tatoeages op zijn lichaam. Hij droeg een vilten jas afgezet met sabelbont en was be graven in een houten constructie waarop tekeningen ston den van mythologische figuren. Naast hem lag een ijs priem. Archeologen denken dat de man deel heeft uitge maakt van de regerende elite van de nomadische stam Pa- zyryk. In de omgeving zijn al meer Pazyryk-tombes gevon den. ANP/AFP Seksshop bij Franse school is taboe PARIJS - In Frankrijk mogen er in de toekomst geen seks shops meer zijn binnen een straal van 200 meter rond scholen. Dit staat in een amendement op een nieuwe wet ter bescherming van de jeugd, dat de Franse Nationale Vergadering in de nacht van dinsdag op woensdag heeft aangenomen. Op schendingen van de wet staat een straf van twee jaar cel en een boete van 30.000 euro. ANP/AFP door Henderiekus Wiltjer MOGADISHU/NEW YORK - De internationale bezorgdheid over de eerste Amerikaanse mili taire actie in Somalië sinds 1994 groeit. Zowel binnen de Verenig de Naties als in Europa neemt de ongerustheid toe dat het con flict kan leiden tot een escalatie. Ooggetuigen en Somalische rege ringsbronnen berichtten giste ren over nieuwe Amerikaanse luchtaanvallen op het zuiden van Somalië. Vier plaatsen in de buurt van de kustplaats Ras Kamboni zouden onder vuur zijn genomen. Hier hebben isla mitische milities hun toevlucht gezocht. Amerikaanse functionarissen ontkennen dat er nieuwe aanval len zijn uitgevoerd op Somalië. Het Pentagon heeft alleen een aanval met een AC-130 in de nacht van zondag op maandag bevestigd. Sindsdien zijn er geen nieuwe aanvaLlen geweest, aldus de zegslieden in Washing ton. Die eerste Amerikaanse aan val was gexicht tegen vermeen de strijders van Al Qaeda. Deze organisatie was onder meer ver antwoordelijk voor de aansla gen in 1998 op de Amerikaanse ambassades in Kenia en Tanza nia. Daarbij kwamen 224 men sen om en raakten een paar dui zend gewond. Een zegsman van Ban Ki-moon zei dat de VN-top- man 'zich zorgen maakt' dat ac ties kunnen resulteren in een es calatie van het conflict. Een woordvoerder van de de EU-commissaris Louis Michel (Ontwikkelingshulp) zei dat luchtaanvallen 'niet nuttig zijn'. Burgerslachtoffers Een zegsman van het Duitse mi nisterie van Buitenlandse Za ken zei zich zorgen te maken over de burgerslachtoffers. Het departement van Buitenlandse Zaken in Parijs stelde dat lucht aanvallen de situatie 'complice ren' en dat 'bestaande spannin gen daardoor toenemen'. De krant The Boston Globe meldde gisteren op gezag van Amerikaanse militaire functio narissen dat Amerikaanse spe ciale eenheden twee weken gele den samen met Ethiopische troe pen Somalië zijn binnengetrok ken. De Ethiopiërs verdreven daarna de islamitische milities. „Er zullen meer luchtaanvallen van de Verenigde Staten komen en ze gaan door tot de terroris ten in dat deel van Somalië zijn geëlimineerd", verklaarde intus sen de Somalische vice-premier Hussein Aideed. Hij pleitte ook voor de inzet van Amerikaanse commando's. Amerikaanse media meldden gisteren op gezag van Somali sche bronnen de dood van Fazul Abdullah Mohammed. Hij zou het brein achter de aanslagen op de ambassades zijn. Op zijn hoofd hebben de VS een prijzen geld van 5 miljoen dollar gezet. Het Pentagon wilde Moham- meds dood niet bevestigen. De situatie in het zuiden van So malië aan de grens met Kenia blijft zeer onduidelijk. De com municatie met het gebied is zeer slecht. De verdreven islamisten zouden zich ophouden in zeer dicht bebost gebied, dat moei lijk vanaf de grond aan te vallen is. ANP/AFP/DPA Zoektocht naar duikers gaat door CAIRO - In de Rode Zee wordt nog steeds naar vier duikers ge zocht die sinds zaterdag vermist zijn. Onder hen bevindt zich een Nederlandse man. De Egyptische autoriteiten had den het zoeken met een helikop ter dinsdag gestaakt, maar door bemiddeling van de Nederland se ambassade heeft de beman ning van de helikopter het zoe ken gisteren toch kunnen voort zetten, zo liet een woordvoerder van het Ministerie van Buiten landse Zaken weten. De vier duikers, naast de Neder lander twee Russen en een Egyp tenaar, raakten vermist tijdens een excursie naar het Elphinsto- ne-rif in het Egyptische deel van de Rode Zee. Een vijfde dui ker, eveneens een Rus, kon op ei gen kracht de kust bereiken. Óm de zoektocht te stimuleren heeft de familie van de Neder lander 10.000 dollar uitgeloofd aan de vinder. Dat bevestigde de woordvoerder van Buiten landse Zaken. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5