Hengsten laten hun klasse zien Als de bomen bewegen komt Katja niet I J Niels de Ruiter verrassend in kwartfinales Lakeside KNVB gaat clubs met ongediplomeeri trainers straffen Zes Schouwenaren in bandstootfinale schouwe Minderhoud op dreef uitslagen agenda door Lucien Roelandt GOES - Het waren vooral de jonge dressuurhengsten die zich gisteren tijdens de KNHS/- KWPN hengstencompetitie van Indoor Zeeland in Goes zich in de kijker reden. De verschillen bij de vier- en vijfjarigen waren klein en het niveau was hoog. Zoals in het hele land is er ook in Zeeland meer aandacht voor het springen clan voor cle dres suur. Dat bleek gisteren ander maal bij de traditionele heng- stenkeuring. Maar de jonge dres suurhengsten verdienen ook de aandacht. Want er kwam in de Zeelandhallen een aantal zeer Albert wint Scheldecross ANTWERPEN - Niels Albert heeft gisteren de Scheldecross op zijn naam gebracht. Het was, na Neerpelt en Loenhout, de der de zege van de Belgische veldrij der dit seizoen. Albert bleek het best bestand te gen de barre omstandigheden: harde wind en striemende re gen. Hij had een halve minuut voorsprong op landgenoot Er- win Verveeken. De Tsjech Zde- nek Stybar eindigde als derde. Beste Nederlander was Gerben de Knegt, zevende op bijna twee minuten. Richard Groenendaal eindigde als tiende. Grote afwezige in de uitslag was Sven Nys. De Belgische fa voriet reed vlak na de start lek. Na een val in de tweede ronde met materiaalpech als gevolg, verdween de Rabo-kopman ge ruisloos uit de wedstrijd. ANP talentvolle dressuurpaarden in de ring. Hans Peter Minderhoud,voorma lig inwoner van Westkapelle, stelde in de klasse L de vijfjari ge Johnson voor. De Jazz-zoon toonde veel balans in zijn ruime gangen en werd daarvoor be loond met 81 punten. Een hoge score, die toch maar goed was voor de derde plaats. De Duitse Jana Freund scoorde met Dra matic 86 punten en Mirelle van Kemenade stuurde de goed in balans en gedragen lopende Vi- valdo met 87,5 punten naar zijn derde overwinning in deze com petitie. Met de finale eind maart in Den Bosch nog voor de boeg vergrootte van Kemenade met de Polanskizoon haar voor sprong op naaste concurrent Minderhoud tot zes punten. In de klasse M blijven Uptown en Uphill elkaar op de hielen zit ten. Hans Peter Minderhoud stuurde de in de draf en galop expressief bewegende zevenjari ge Kennedy-zoon Uptown met 83 punten naar de overwinning. Die moest hij wel delen met de leider van het klassement Emme- lie Scholtens met de goed gedra gen galloperende Uphill. Schol tens behield haar vier punten voorsprong op Minderhoud. De finale in Den Bosch belooft spannend te worden. In tegenstelling tot de klasse L en M staat de winnaar van de fi nale in de klasse Z al vast. Mirel le van Kemenade stuurde de apart bewegende Decor Dream- catcher met 166 punten naar een overtuigende overwinning. Ze start met de zevenjarige Day Dream-zoon in Den Bosch met maar liefst twintig punten voor sprong op Kim Leduc, die in Goes met Trent B als tweede ein digde. Niels de Ruiter uit Nieuwegein viert zijn plaats in de kwartfinale. foto Hans Willink/GPD van onze sportredactie FRIMLEY GREEN - Darter Niels de Ruiter heeft zich ge plaatst voor de kwartfinales van het wereldkampioenschap van de profbond BDO in Frimley Green. Hij versloeg verrassend de Australiër Simon Whitlock met 4-3. De Ruiter verloor de eerste set, maar nam daarna het initiatief over. De 23-jarige Nederlander liep uit naar een voorsprong van 3-1. Whitlock kwam nog terug tot 3-3, maar in de beslissende zevende set was De Ruiter net wat nauwkeuriger. Hij won die met 3-1. „Blijkbaar kan ik geen normale wedstrijd spelen", reageerde De Ruiter. „Het was onbegrijpelijk dat ik na ruime voorsprong in een dip belandde. Gelukkig is het goed afgelopen. Ik moet nu egoïstisch zijn en denken dat ik verdiend gewonnen heb. Anders ga ik niet goed de volgende ron de in." Albertino Essers slaagde er niet in de kwartfinales te bereiken. De steigerbouwer uit Coevorden verloor na een goed begin met 1-4 van de Schot Paul Han- vidge. Essers, die zijn profloopbaan moet beëindigen als hij niet snel sponsors vindt, bracht de eerste set nog zeer overtuigend op zijn naam. Daarna ging het echter al snel mis. Hanvidge scoorde be ter en toonde steeds meer zelf- verti'ouwen op de beslissende dubbels. Politiek Achter de schermen wordt er tij dens de Lakeside 2007 meer ge sproken over dartspolitiek dan over de dartspartijen op het po dium. Meest actueel daarbij is de vraag of Mervyn King zijn tweede rondepartij vanavond te gen Tony Eccles expres gaat ver liezen. Bij winst bereikt King namelijk de halve finales en in dat geval zit hij contractueel nog een jaar vast aan dit toernooi van de Bri tish Darts Organisation (BDO). Terwijl het sponsorteam waar van hij deel uitmaakt (Keuken- concuiTent) in zijn geheel gaat overstappen naar die andex-e dartbond, de Professional Darts Corporation (PDC). King wil dus niet terugkeren bij de Lake side, maar zal bij het bereiken van de laatste vier een jui'idisch gevecht moeten aangaan om on der het contract uit te komen. Wat dat betreft kwam de vroege uitschakeling van de andex-e Keukenconcurrent-jongens, Mi chael van Gerwen en Vincent van der Voort, goed uit. Ook Jel- le Klaasen zit bij het team en ook hij werd er al in de eerste ronde.uitgeknikkerd, maar deze darter zit door zijn toernooizege van vorig jaar contractueel dx-ie jaar vast aan de Lakeside. ANP/GPD Vlissingse kitesurfster reist als topper de wereld over Wie met haar praat, hoort nog steeds de verbazing in haar stem. Katja Roose toas al twintig jaar toen ze voor het eerst met kitesurfen in aanraking kwam. Drie jaar later reisde de Vlis singse de hele wereld rond. Nu is ze één van de besten op aarde in haar sport. Toch vormt ze door haar 'gevor derde' leeftijd en haar werk een uitzon dering in het snelle kitesportwereldje. door Martijn de Koning VLISSINGEN - Ze zijn allemaal op in ternet te vinden, de beste kitesurfers van deze planeet. Snelle jongens en meisjes, die als favoriete spot de meest exotische plaatsen opgeven. Niet de Vlissingse Katja Roose. Die laat dood gewoon Vrouwenpolder noteren. Want hoewel ze studeerde in Eindho ven, woont in Scheveningen en overal op aarde op het water te vinden is, blijft een trip naar Zeeland voor haar 'naar huis gaan'. De 25-jaxige Roose kwam vijf jaar ge leden via haar toenmalige vriend in aanraking met het kiten, dat zich het best laat omschrijven als surfen met een grote vlieger. „Ik probeerde het een keertje en was meteen verslaafd." De watersport kende ze al. „Ik ging vaak windsurfen met mijn vader." Op 'bijeengeraapt materiaal' kreeg ze de sport snel onder de knie. „Ik deed gewoon de mannen na. Die waren een stuk verder dan de vrouwentop. We filmden elkaar, analyseerden spron gen en leerden die onszelf aan." Na een half jaar werd Roose gespot als talent. „Ik ki'eeg de kans aan het Ne- derlands kampioenschap deel te ne men. Er waren tien deelnemers. Ik dacht: als ik meedoe, hoor ik dus bij de beste tien van het land. Gaaf!" Het werd veel meer dan dat: ze eindigde als tweede en werd gevraagd voor een ploeg met de beste kiters van het land. „Toen is het echt begonnen", blikt ze terug, nog steeds verbaasd. „Opeens hingen ze regelmatig aan de telefoon. Kun je mee naar Turkije, vroegen ze dan. Ik viel van mijn stoel." Dankzij een goede prestatie tij dens een wedstrijd op Terschelling mocht ze in de zomer van 2004 naar Maui op Hawaii. Daar deed ze mee aan het prestigieuze King of the Air Event. Tussen de wereldtoppers werd ze prompt zevende. Daarna volgde de ene wereldbekex-wedstx-ijd na de ande re. Haar leven veranderde. Alles moest wijken als het waaide: alleen dan kon ze trainen. „Sindsdien weten mensen met wie ik een afspraak heb: als de bomen bewegen, komt Katja De 25-jarige Katja Roose in een veteraan in het kitesurfcircuit. niet." Het betekent dat de rest van haar leven zich afspeelt als er geen wind is. Maar er is méér dan kiten, be nadrukt de Vlissingse. „De andere top pers leven ervan. In het wex-eldbeker- seizoen, van april tot oktober, reizen die van wedstrijd naar wedstrijd. Tus sendoor trainen ze alleen maar. En ze praten nergens anders over." Passen en meten Haar niet gezien. „Het zou me geen voldoening geven. Ik wil in alles de top bereiken, dus óók zakelijk." Jaren lang combineerde ze haar passie met een studie technische innovatieweten schappen aan de Technische Universi teit in Eindhoven. Ze vormde daarmee een absolute uitzondering in het we reldje. „Het was passen en meten, maar het ging best." Afgelopen augustus studeerde ze af op de zogenaamde zwakke schakels in de kustvex-dediging op Walcheren en langs de West-Zeeuws-Vlaamse kust. Alweer die passie voor het watei\ Die afronding vond ze lastig. „Op reis ging de laptop mee. En terwijl ande ren tussen wedstrijden door alvast naar de volgende locatie gingen om ex- een paar weken te trainen, kwam ik naar huis voor twee of drie afspra ken." Het betekende een trainingsach terstand ten opzichte van de anderen. Hoewel het ook voordelen had. „Zij trainden in warme landen met lekker weer. Ik hier in Zeeland, tussen mijn afspraken door. Vaak met slecht weer en in moeilijke omstandigheden. Dat werkte soms ook in mijn voordeel." Ze merkte het tijdens wedstrijden in de buurt. „In België en Duitsland pres teer ik altijd goed. Daar vinden de Bra zilianen en Spanjaarden het veel te koud. Ik kan elke trick overal doen." Haar diploma leverde Roose een baan op als accountmanager bij KPN. Haar wex-kgever heeft er geen problemen mee dat ze af en toe even naar de ande re kant van de wex-eld moet. „Ze hadden juist zoiets van: jij bent een topper, dus je hebt een winnaars mentaliteit. Mensen met die eigen schap zoeken ze zelf ook." Het wordt lastig om werk en sport te combine ren, beseft ze. Hoewel ze tot de top be hoort, is er nauwelijks ondex-steuning. De topspox-tstatus van de overkoepe lende sportbond NOCNSF is niet van toepassing op kitesurfei-s. „Midgetgolf en jeu de boules staan wel op die lijst", constateert ze een beetje bitter. „Maar onze sport is blijkbaar te jong." foto Ruben Oreel Bovendien gaat het niveau snel om hoog, waardoor het de vraag is of ie mand die een baan heeft zich in de we reldtop kan handhaven. Afgelopen sei zoen eindigde Roose in de wereldbe ker freestyle (zo veel mogelijk stunts doen in zeven minuten) als achtste en was daai-mee de beste Nederlandse. Voor komend seizoen gelooft ze op nieuw in een plek bij de eerste vijf tien. Jurysport En anders is er nog wel de cross. „De meeste mensen kennen alleen het frees tyle. Maar dat is een jux-yspoil en daar door moeilijk te volgen. Bij de cross moet je zo snel mogelijk een parcours met hindernissen afleggen. Dat is een stuk ovex-zichtelijker, zowel voor het publiek als voor de media." Boven dien speelt in die categox-ie ervaring een belangx-ijke rol. En die heeft ze, ge tuige haar tweede plaats op de cross tijdens een wex-eldbekerwedstrijd in Duitsland en haar Nederlands record snelkiten, dat rond de vijftig kilome ter per uur ligt en er volgens haar 'dit jaar maar eens aan moet'. „Dat komt door mijn leeftijd. Ik ben laat begon nen en met mijn 25 jaar een oudje." De meeste meiden zijn tussen de 15 en 25, legt ze uit, en de jongens zijn bijna allemaal tieners. Roose wil ook komend jaar blijven trainen wanneer het maar kan. Hoe wel dat in haar eigen woonplaats Vlis- singen moeilijk is. De gemeente staat kitesurfen tot haar grote ergernis niet toe. „We hebben het wel geprobeex-d. Een paar jaar geleden heb ik met een groep vrienden de Vlissingse Kite Surf Vereniging opgericht. Maar we kregen geen poot aan de grond." Onbegrijpelijk, vindt ze. „Zo'n hou ding is echt niet meer van deze tijd. Van mensen aan het strand krijgen we alleen maar positieve x-eacties. Ze zijn geïnteresseerd, blijven staan, nemen foto's. De gemeente hier heeft zo'n slo gan: Vlissingen bruist als de branding. Nou, soms heb ik het idee dat de bran ding het enige is dat hier broxist." Ongelukken De sport is niet gevaarlijk, benadrukt ze. „Er gebeuren nauwelijks ongeluk ken. Tot een paar jaar geleden waren de media erg negatief. Kitesurfen kwam alleen in de krant als er iets ge beurde. Gelukkig verandert dat snel." Ze traint nu vooral in de gemeente Veere, die een veel ruimhartiger be leid voert. „Maar daar kun je met een zuidwestenwind moeilijk uit de voe ten. In Vlissingen zou dat veel beter gaan." Ze pleit voor een beleid als in haar woonplaats Scheveningen. „Daar is een apart gebied voor water sporters. Zo zitten wij en zwemmers el kaar nooit in de weg." Het is praten over een toekomst van een sport in op komst. Die, zo hoopt ze, snel Olym pisch wordt. „Met snowboarden en windsux-fen is dat ook gelukt." En dat zijn sporten waar het kiten uit ontstaan is. Niet voor niets is haar sponsor, Protest, van origine producent van snowboard- kleding die in een gat in de markt is ge sprongen. Die sponsors zijn van groot belang, vertelt Roose. „Vei'dere inkomsten zijn er niet. Het prijzengeld bedraagt een paar honderd euro, en dan alleen voor de eerste zes." Tex*wijl de kosten hoog zijn. „Per wedstrijd moet ik vijf kites bij de hand hebben. Die kosten dik duizend euro per stuk. Daar komt de reis en het verblijf nog bij." De sport is jong en dynamisch en ont wikkelt zich snel. Roose begint over een Noorse collega, met wie ze deze winter gaat snowkiten. „Dat is kitesur fen in de sneeuw. Ook een sport in op komst." Ambities daarin heeft ze nog niet. „Dat doe ik voor mezelf. Puur voor de lol." Maar ja, dat zei ze ook toen ze vijf jaar geleden met kitesurfen begon... door Karei Pleunis TERNEUZEN - De KNVB gaat voetbalclubs die werken met een onbevoegde oefenmeester hard aanpakken. Dit seizoen zijn de hoofd- en eersteklassen aan de beurt. Daarna de clubs die op een lager niveau spelen. Al jaren zijn trainers in het ama teurvoetbal actief bij clubs waar ze eigenlijk niet mogen trainen. Ze beschikken niet over de vereiste papieren. De KNVB heeft de situatie vele jaren ge doogd, maar lijkt nu toch in ac tie te komen. De voetbalbond heeft een com missie in het leven geroepen die plannen heeft gemaakt. Aller eerst kunnen clubs die een onbe voegde tx-ainers in dienst heb ben worden bestraft met boetes. Die zijn zijn niet mals en kun nen zelfs bij een eerste overtre ding oplopen van 100 euro tot maximaal 4540 euro, afhanke lijk van het niveau waarop ge speeld wordt. Bij herhaling wor den mogelijk winstpunten in mindering gebracht. Ook de on bevoegde tx-ainers zelf kunnen worden gestraft, met boetes van 100 tot maximaal 2360 euro en schorsingen van drie tot twaalf maanden. In Zeeuws-Vlaanderen heeft al leen Terneuzense Boys - na het ontslag van trainer Danny van de Velde - met Leendert Geel hoed uit Kamperland een orjbe- voegde oefenmeester in dienst. De papieren van de trainers van hoofdklasser Hoek (Cees Houte pen) en eersteklasser Terneuzen (Ardian Lekaj) zijn wel in orde. Geelhoed voldoet niet aan de ei sen omdat zijn diploma, trainer/coach 2 slechts toerei kend is tot en met de tweede klasse. Het bestuur van eei'ste- klasser Terneuzense Boys weet dat Geelhoed onbevoegd is, maar weigert maatregelen te ne men in afwachting van een ant woord op een verzoek tot dispen satie dat bij de KNVB is inge diend. Indien daarop een afwij zing volgt, ligt de weg naar sanc ties tegen club en trainer open, maar voorzitter Frans van Terneuzense Boys j hij daar vooralsnog niett van ligt. „Deze boetes en de hoogte van zijn nieuw voor mij.; wel dat er gecontroleeif! maar niet dat er dergelijk ties bestonden. Voorlig ik op een fatsoenlijk as op ons dispensatieverzoil is al heel wat weken gel® gediend, maar ik heb nogs niets vernomen uit Breda. Volgens de reglementen* voetbalbond kan het van Terneuzense Boys oj pensatie voor Geelhoed eï honoreerd worden, NicoJ voorzitter van de Vers Voor Oefenmeesters Neó (WON) gaf eerder aan trainer wel met zijn ga veerde team mee mag ris hoger niveau. Daarvoor, altijd dispensatie verlees; daar dat de ontslagen Vr Velde, ook in het be; ti-ainer/coach 2, Terra Boys in de eerste klas; en kon trainen. Een tweede argument 155 breken van een voordat; bevoegde oefenmeester; redelijke afstand van dei ken club. Ook die ontsna sclausule gaat niet op n neuzense Boys met dese en voor de eerste en hwij bevoegde trainer Ad Rees de buurt. Willaert wil zich niet br: glementen neerlegge. vreest ook niet direct sancties. „Zo'n vaartzal's maal niet lopen. Wordt ra zoek tot dispensatie afga dan zullen we ongehnjS gens in beroep kunnen ga De commissie van de! brengt momenteel de al kaart. In februari ma bond de balans op en ven kunnen boetes uitgedeeli den. De KNVB voegt da wel aan toe dat clubs een: formeerd worden dat zen treding zijn. Als er daars maatregelen worden ge volgen dus*de aangek sancties. Dakar Rally. Vijfde etappe: Ouarza- zate (Mar) - Tan tan (Mar). Motoren: 1. Esteve Pujol (Spa) KTM 325 km in 3.56.22, 2. Coma (Spa) KTM op 1.54, 3. Despres (Fra) KTM 5.02, 11. Verhoeven/KTM 19.31, 17. Knuiman/ Honda 28.06, 47. Van Pelt/Honda 56.42, 49. De Baar/Honda 1.01.18. Stand: 1. Coma 14.08.48, 2. Esteve Pujol 9.56, 3. Casteu (Fra) KTM 37.41, 7. Verhoeven 1.09.13, 19. Knuiman 1.54.03, 39. Van Pelt 3.30.26. Auto's: 1. Sainz (Spa) Volkswagen 3.36.39, 2. Peterhansel (Fra) Mitsubishi 0.30, 3. De Villiers (ZAf) Volkswagen 1.41, 4. Alphand (Fra) Mitsubishi 4.17, 5. Roma (Spa) Mitsubishi 4.32, 6. Chi- cherit (Fra) BMW 5.03, 41. Van Deijne/Mitsubishi 50.20 Stand: 1. Sainz 12.53.50, 2. De Villiers 3.36. 3. Sousa (Por) Volkswagen 11.17, 4. Roma 16.16, 5. Alphand 20.27, 6. Chicherit 23.31,42 Van Deijne 4.14.28. Trucks: l.'Stacey (Ned) MAN 3.41.59, 2. Gerard de Rooy (Ned) Ginaf 3.51, 3. Mardejev (Rus) Kamaz 11.46,4. Jacquot (Fra) MAN 12.48, 5- Van Ginkel (Ned) Ginaf 13.23, 6. Brouwer (Ned) Ginaf 17.44, 10. Bekx/DAF 38.14, 16. Jan de Rooy/Ginaf 45-11. Stand: 1. Stacey 14.05.15, 2. Gerard de Rooy 34.35, 3. Mardejev 1.30-27, 4. Loprais (Tsj) Tatra 2.02.29,5. Van Ginkel 2.09.19, 6. De Aze- vedo (Bra) Tatra 2.19.54, 8. Brouwer 2.44.52. Sydney. Mannen Tweede ronde: Korolev (Rus) - Ginepri (VSt) 0-6 6-4 6-4, Baghdatis (Cyp/4) - Hernych (Tsj) 6-4 6-7 (2) 6-3, Gasquet (Fra/6) - Becker (Dui) 6-3 6-4, Blake (VSt/3) - Healy (Aus) 6-2 6-4, Mathieu (Fra) - Davidenko (Rus/2) 6-4 0-0 opgave Davidenko, Moya (Spa) - Verdasco (Spa) 4-6 7-6 (9) 6-3, Berdych (Tsj/5) - Minar (Tsj) 6-7 (4) 6-0 6-4, Melzer (Oos) - Guccione (Aus) 7-6 (3) 6-3. Sydney. Vrouwen Kwartfinales: Clijsters (Bel/3) - Peer (Isr) 6-2 6-1Li Na (Chn) - Srebotnik (Slv) 7-5 6-1Jankovic (Ser) - Mauresmo (Fra/17-5 6-0, Vaidis- ova (Tsj) - Ivanovic (Ser) 6-4 6-2. EB3BSI1 Oefenduel. Rotterdam. Sparifi nal Beerschot Antwerpen (Bell I-! Doelpunt Sparta: Olfers, CZ1BBHI Antwerpen. Scheldecross.: (Bel), 2. Vervecken (Bel) 0.30,5 (Tsj) 0.33, 4. Dlask (Tsj) 0.35,5 (Bel) 0.44, 6. Aernouts (Bel)iZ Knegt (Ned) 1.52' 10. Groene» 11Nijland 2 42,15. Mutsaarsü ETffTïfTffiyfii Eindhoven. EK-kwalificatii nen. Groep 4: Nederland 33-29 (14-15), Montenegro-ft 31-24. Stand: 1. Montere (100-77), 2. Nederland 34 fl Oostenrijk 3-2 (87-8!" (82-102). donderdag Biljarten Grand Prix driebanden ZVs Hof van Eede in Eede. Aan.';" Bandstoten. Persoonlijk ks schap district Delta Zuid-Ik de klasse, poule noord. CW Even Buiten. Locatie: cafetara d'Eule, Oosterland. Aanvang:. Driebanden. Graanbeursti^ ste ronde. Locatie: clubhuis:1 beurs, Zierikzee. Aanvang: 1SI Snooker. Eerste klasse ri The Roadhouse-Pijnacker3ISJ Paardensport Indoor Zeeland. Springen^ 8.30 uur: klasse Z klassiek. I- CSI 1.30m klassiek. 15.00 uur: 18.30 uur: CSI 1.35m klas» uur: CSI 1.40m twee fasen.I»* landhallen te Goes. door Joop van den Oudenhoven OOSTERLAND - Mare Bouw man van de organiserende vere niging Even Buiten debuteert vanaf vandaag in de Oostcrland- se cafetaria Neffen d'Eule in het persoonlijk kampioenschap bandstoten vijfde klasse poule noord. De thuisspeler is nog maar een goed jaar verslingerd aan het spelletje en plaatste zich al voor een eindstrijd. De 28-jarige Oosterlander is zelf net zo verbaasd over zijn vorderingen als zijn clubgeno ten. Pas in september vorig jaar werd hij lid van Even Buiten. „Mijn enige sportieve uitspat ting tot dan toe bestond uit darts" vertelt hij. „Dat vond ik echter niks voor mij en toen ben ik overgestapt op het biljarten. Mijn eerste wedstrijden verlie pen perfect. Ik begon met 1.30, toen 1.15 en ein< middeld." Opmerkelijk genoeg Iff kleine club Even Buiten® Iers voor de eindstriji Roks en Marcel C uit in poule Zuid in Daai-mee levert dertig van de club strijd, term?-' rige zeven leden de oif dragen. In Oosterland staan zes- wenaren aan de start®* weer een poosje gelecff Bouwman zijn datzijn^ noot Wim de Jonge vat' Jan Schouwenburg ff Kuijten van De G» Wim Kuiper van Pi# Bert de Ruiter van Onüff den. In poule zuid komennog landers' aan het vertrei Roks en Capelle gaat» Nelisse van Old Op start.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 40