opcultuur in kaart gebracht PZC Kunst gebaat bij professionele basis De Blikvanger is erg vroeg met paaseieren duidelijkheid over openin%0P£MMffld oefenruimte in de Zuidhoek 9 «HifWW UlKZEE - Heeft Schou- «L-Duiveland een eigen pop- Gluur en zo ja, wat moet er (den gedaan om die te bevor- fren? De gemeente Schou- iü-Duiveland duikt in de rau- 4wereld en verwacht nog dit raar met eeu antwoord op de ei- In vraag te komen. labyrint helpt heken naar |od en geloof [(irMfilita Lanting „,/ERKERK - Kennismaken tl God en de Bijbel door een labyrint te doorlopen. Dat kan unenkort in de kerk van Ou- crkerk. Daar ligt van 24 tot en Bil 26 januari het spirituele iolhof van Youth fot Christ en 1 Nederlands Bijbelgenoot- iliap. let labyrint is oorspronkelijk juezet voor jongeren van tien zeventien jaar, maar uit erva- g is gebleken dat ook volwas- a hierin voldoende aankno- spunten vinden", zegt n Voorst namens de organi se protestantse kerken op thouwen-Duiveland en Tho- 1, ei eon koptelefoon op lopen he rstellenden een parcours op rTmat op de grond. Daarbij ijgen ze telkens vragen of klei- agenda SWEEKACTIVITEITEN bezorgklachten: 0800-0231 231 maandag t/m vrijdag ge- 'rende de openingstijden; [zaterdags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND irachtweg 23a "pstbus 80 3 zierikzee Tel: 0111 -454647 N0111-454657 Nail: redzzee@pzc.nl Marcel Modde (chef) ÊietKleemans piPankow 'Esme Soesman plita Lanting pdy Boogert (sport) 1trale redactie stationspark 28 astbus 31 30 AA goes [B|: (0113)315500 jax: (0113)315669 P-mail: izc.nl tERNET w.pzc.nl web@pZe.n| Buiten kijf staat bij voorbaat dat 'popcultuur breder is dan een centrale oefenruimte', zegt beleidsambtenaar B. Stuit. De bedoeling van sociaal-cultureel instituut Scoop bands in het werkvoorzieningschap (SW) de Zuidhoek een gelegenheid te bie den, beschouwt hij daarom als niet meer dan een 'leuk proefbal lonnetje'. „Wij zijn daar niet di rect bij betrokken." Geen subsidie Poppuntzèeland, dat binnen Scoop deze kar trekt, maakte eind vorige maand bekend rond te zijn met de de SW-bedrijven in Goes en Middelburg. Ook Zie- rikzee werd in het rijtje ge noemd, maar daar loopt het wat stroever. Van subsidie is geen sprake, aldus Stuit, en Zuid- hoekdirecteur F. Dieleman zegt na de gesprekken, een paar maanden geleden, niets meer te hebben gehoord. Inzichtelijk Het is ook niet de weg die de ge meente wil bewandelen, erkent Stuit grif. „Wij willen eerst in zichtelijk krijgen waar op dit vlak binnen Schouwen-Duive- land precies behoefte aan is. Dan kun je het wel omdraaien en zeggen 'we beginnen een cen trale oefenruimte en meten aan de belangstelling af of er verder nog iets moet gebeuren', maar zo werkt het natuurlijk niet. Misschien is er in Ellemeet of in Bruinisse ook wel een bandje dat dolgraag gebruik zou willen maken van een goed ingerichte ruimte, maar zien die geen kans om naar Zierikzee te komen. Dat zijn allemaal zaken waar je rekening mee moet houden, vind ik. Stuit acht de kans klein dat wordt toegewerkt naar de ope ning van oefenruimten onder de vlag van de gemeente. Ander zijds wil hij in de inventarisatie wel meenemen of er centrale voorzieningen kunnen worden getroffen. „Maar laten we nu eerst die muziekkaart eens teke nen," Directeur A. Leenhouts van de Betho in Goes doet de prakti sche invulling van het Poppunt Zeeland-project. Een medewer ker van de Betho gaat het be heer van de centrale oefenruim ten doen. Leenhouts gaat er van uit dat binnen enkele dagen meer duidelijkheid komt over de verdeling van de beschikbare avonduren en de precieze start datum. Met name op Walcheren en de Bevelanden is de belang stelling groot, aldus Leenhouts. Of ook Schouwse bands zich hebben aangemeld, wist hij gis teren nog niet. Die mogelijkheid bestaat nog wel. De Zuidhoek stelt één van de hallen in de avonduren voor der tig euro beschikbaar. Bands moeten hun eigen apparatuur meenemen. Pas in een volgende fase is het de bedoeling dat er ook versterkers en een drumstel komen te staan, die kunnen wor den gebruikt. Vergunningen Onder Schouwse muzikanten wordt wisselend gedacht over de initiatieven. Drummer T. Weeber van Frons betwijfelt of er behoefte is aan een centra le oefenruimte. „De meeste bands kunnen hier wel terecht op een oude boerde rij of in een verloren loods. Zelf zitten we in een championkwe- kerij. De gemeente kan in de ver gunningensfeer beter zorgen dat ze het bands wat makkelij ker maakt op te treden in kroegen of op een festivalletje. In Brogum bijvoorbeeld kom je er heel lastig tussen. Wij spelen zelf vaker buiten dan op het eiland. Dat zegt toch wel wat." Zanger-gitarist R. Korenhof voelt wél voor een goed gefa- ciliteerde ruimte, maar dan één waar gelijk ook met eenvoudige middelen een demo-cd kan worden opgenomen. „Ik ben pas in een bunker geweest in Hellevoetsluis. Daar staat alles in. Fantastisch natuurlijk! Dat kan hier ook, in één van de caissons bij Ouwerkerk bijvoor beeld." is ontwikkeld voor en ongelovige zoe- F,0l „„.„ar ook toegewijde iristenen hebben er wat aan. ie kunnen soms ook wel een op- isbeui'tje gebruiken." ijdens de toeht zijn begeleiders snwezig die uitleg kunnen ge- et labyrint is open op woens- ij 21 januari van 13.30 tot |0 uui', donderdagavond van P tot 21.00 uur en vrijdag 0 tot 12.00 uur. Een dtduurt ongeveer een uur. RIKZEE - Cornelia, 13.30 - 15.30 lotgenotenbijeenkomst Stichting koop; lesprekskring ver geloof (RIKZEE - De Vrijzinnige mccnte in Zierikzee begint landag met een gesprekskring der liet motto 'Geloven in een id die niet bestaat' eider bij deze gesprekskring predikant K. Hendrikse. Tij- is de eerste bijeenkomst gaat in op het onderwerp Atheïs- en God'. De volgende avon- i worden gewijd aan 'Gelo- I en bestaan' en 'De toekomst ide kerk'. bijeenkomsten beginnen om jOuur. De Zeeuwsche Rei met (van links naar rechts) Piet van Dongen, Jan van den Bos, Theo Kuypers, Greet Kuypers en John Hobé. door Marcel Modde NOORDGOUWE - Theo Kuypers legt de vier middeleeuwse instrumenten voor zich neer. Echtgenote Greet hoeft de snaren van de krapkast maar te be roeren, of de voorganger van volksmu ziekgroep de Zeeuwsche Rei buldert een bijbehorend volkslied. Van olijke boerinnekes tot brute moorden gaan in Noordgouwe over de keukentafel. De Kuypertjes leven voor de volksmu ziek. Een aanzienlijk deel van hun boe kenkast is gevuld met veelal vergeten geachte liedteksten en bladmuziek. Dik honderd nummers heeft de Zeeuwsche Rei inmiddels op het repertoire staan en regelmatig komen daar weer nieuwe 'ontdekkingen' bij. „We laten ook wel eens wat vervallen, vertelt de 75-jarige Theo. „Of kuisen de boel een beetje. Want sommigen liederen van toen lie gen er niet om. Die kan je niet bij alle gelegenheden zingen", wijst hij op lol lig verpakte schunnigheden en sappige moordverhalen. Theo en zijn één jaar oudere Greet vor men de kern van het vijf koppige .gezel schap. In de tijd dat Jan Smit, Frans Bauer en Marco Borsato de jeugd weer in z'n moerstaal aan het zingen hebben gekregen, stijgt ook de belangstelling voor de. geschiedenis van het Nederland se lied. Parallel aan de huidige revival van de zeventiger jaren in de vorige eeuw, toen de volksmuziek een opleving kende. Geen feest van de voetbalvereni ging in Nieuwerkerk gaat voorbij zon der de Zeeuwsche Rei en op_de recente nieuwjaarsreceptie van de dorpsraad in Noordwelle kregen de hedendaagse mid deleeuwers zelfs een staande ovatie. De Kuypertjes genieten intens van die suc cessen. Theo des te meer wanneer het publiek hem de ruimte geeft wat uit te leggen over de boereninstrumentën van weleer. „En vervolgens uit volle b,orst meezingt. Ja, echt prachtig!" Van krapkast tot bodhran, hanzeklap en klompviool, het scala instrumenten van de Zeeuwsche Rei is breed. Vrijwel stuk voor stuk bedelinstrumenten waar mee indertijd van deur tot deur werd ge gaan om een centje bij te verdienen. Theo: „De adel werd vermaakt door de bard en het gepeupel maakte die instru menten gewoon na. Vandaar dus ook dat je de vreemdste en meest uiteenlo pende ontwerpen tegen komt." Klepperen Hoe simpel het kan zijn, toont hij met de hanzeklap: een klomp waarvan de punt open is gezaagd, het losse stuk met leer scharnierend aan de onderkant weer is vastgemaakt en met behulp van een touwtje kan klepperen. Dat dé boer vroeger overal muziek in zag, toont ook de van een klomp gemaakte viool. Een voudig maar effectief is de bodhran, een getand plankje dat als rasp wordt gebruikt. Even zo simpel is de stampo- foon, een stok met rinkelende dopjes en foto Marijke Folkertsma dekseltjes van schoensmeer. De krap kast zit, met vier tot zestien snaren, iets ingewikkelder in elkaar en beeft nog het meest weg van een viool die plat op de knieën wordt bespeeld. De nieuwste aanwinst, een schalmei, moet nog wor den ingewijd. „Jan zou daar op gaan blazen, maar dat blijkt in de praktijk moeilijker dan gedacht", vertelt Theo. Even les nemen in middeleeuwse tech nieken is er niet bij. „Je leert het spelen vooral van elkaar", zegt Greet. Veel van de oude liedteksten zijn ook zo bewaard gebleven. De Zeeuwsche Rei put grif uit het ruim 100.000 liederen tellende ar chief van het Amsterdamse Meertens In stituut. Ate Doornbosch heeft voor het Vara-radioprogramma Onder de Groe ne Linde talloze bandopnamen ge maakt van ouderen die liedjes van toen voorzingen. „Dat hebben wij met onze ouders ook gedaan. Dan puzzel je de akkoorden met de accordeon er een beetje bij en het oude lied is als het wa re weer herboren." Theo pakt de koen- kelpot en laat de kopjes in de keuken met zijn harde stem trillen. „Zo doen we dat!" Cultuurbeleid Goeree-Overflakkee bepleit extra aandacht voor jongeren door Ali Pankow MIDDELHARNIS - Kies voor kwaliteit, zet stevig in op een be perkte professionele basis en geef extra aandacht aan jonge ren. Dat zijn belangrijke aanbe velingen aan de vier gemeenten op Goeree-Overflakkee voor de opzet van een eilandelijk cul tuurbeleid. In deze naburige regio zijn de af gelopen jaren enkele spraakma kende eilandelijke kunst- en cul tuurprojecten uitgevoerd. Dat smaakt naar meer bij de bevol king en de diverse gemeentebe sturen, maar alle betrokkenen zouden er meer samenhang en beleid voor willen hebben. Dat is de reden dat de regionale Stichting Podium én de vier ge meenten Middelharnis, Goede reede, Dirksland en Oostflak- ■kee, verenigd in het Interge meentelijk Samenwerkings verband Goeree-Overflakkee (ISGO) een opdracht hebben ge geven tot het opstellen van een eilandelijke cultuurvisie. Die op dracht is verstrekt aan het ■Kunstgebouw Zuid-Holland. De betreffende nota is nu gereed en legt conform de wens van de op drachtgevers een pakket aanbe velingen op tafel met oog voor lokale accenten. In vergelijking met soortgelijke regio's als Schouwen-Duiveland en de Noordoostpolder zou Goe ree-Overflakkee best een ruimer budget aan cultuur mogen beste den, vindt M. Bentz van den Berg van het Kunstgebouw. Wit te vlekken op cultuurgebied in deze regio worden gevormd door het gemis aan een pop- an nex jazzpodium, een professio nele multifunctionele accommo datie, een instelling voor kunst educatie, een centrale expositie ruimte en een kunstuitleen. Sterke punten op het culturele vlak zijn Üe bloeiende amateur kunst enhet verenigingsleven op Goeree-Overflakkee, veel aandacht voor cultureel erf goed, grote deelname aan de Cul tuurmenu's door de basisscho len en veel actieve beeldend kun stenaars. Versterken „Het eilandelijk cultuurbeleid zou erop gericht moeten zijn op consolideren en versterken. Daarnaast moeten er keuzes ge maakt worden in welke nieuwe voorzieningen wel en niet geïn vesteerd wordt", aldus de aanbe velingen. De adviseurs pleiten voor professionele ondersteu ning van de beperkte groep en thousiaste vrijwilligers op wie een grote verontwoordelijkheid rust voor het draaiend houden van amateurkunst en vereni gingsleven. De huidige basis is te wankel, volgens de cultuurno ta. Professionele steun biedt niet al leen meer en betere begeleiding van het vele talent op Goeree- Overflakkee, het betekent ook mentaal een hart onder de riem bij de amateuristische kunstbe oefenaars, constateert Bentz van den Berg. Volgens hem moeten lokale ta lenten zich ook kunnen spiege len aan anderen en van daaruit de uitdaging zien nog een stapje hoger te reiken. Hij pleit voor het stimuleren van artistieke am bities met het aantrekken van di- Auto in de sloot door windvlaag STAVENISSE - Op de Stavenisseweg in Stavenisse is gis termiddag rond kwart over drie een automobilist uit de gemeente Tholen met zijn voertuig met aanhanger in de sloot beland. De 28-jarige bestuurder was, vermoedelijk door een rukwind, in de berm terechtgekomen. Tijdens het bijsturen remde hij, waardoor de aanhanger begon te scharen en daarna in de sloot terechtkwam. De bestuur der had last van zijn been en is voor behandeling naar de huisarts gegaan. Politieonderzoek schennispleger OUWERKERK - De politie doet een oproep aan personen die de afgelopen weken in de omgeving van Ouwerkerk zijn geconfronteerd met een schennispleger om zich te melden. Zij kunnen zich melden op het politiebureau in Zierikzee of bellen met telefoonnummer 0900-8844. Trio krijgt celstraf voor beroving MIDDELBURG - Een 23-jarige Rotterdamer werd voor de gewelddadige beroving van een Goesenaar gisteren in Middelburg veroordeeld tot vijf maanden gevangenis straf, waarvan twee maanden voorwaardelijk, een 23-jari- ge mededader uit Den Haag kreeg dezelfde straf opge legd. Een 21-jarige man uit Den Haag werd voor zijn (be perkte) rol tot vier maanden gevangenisstraf, waarvan de helft voorwaardelijk, veroordeeld. De Rotterdammer had zijn mobiele telefoon uitgeleend aan een twintigjarige man uit Goes. Die weigerde echter de telefoonrekening te betalen. Daardoor werd de 23-jaiü- ge man voor het blok gezet, want de gsm stond op zijn naam. Toen de rekening was opgelopen tot 2800 euro en het incassobureau dat bedrag wilde incasseren, zocht de Rotterdammer vorig jaar 22 oktober samen met twee handlangers de man in Goes op. Cel voor kraak tijdens proefverlof MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Roosendaal heeft vorig jaar 10 oktober in Middelburg een bedrijfsinbraalc gepleegd, terwijl hij eigenlijk in de gevangenis had moe ten zitten. De Roosendaler was niet teruggekeerd van een proefverlof en sloeg opnieuw toe. Daarvoor moest hij gis teren terecht staan. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Politierechter M. Klarenbeek vonniste conform. Voor het opgeven van een valse naam kreeg de verdachte 280 euro boete. De man, die een fors strafblad heeft, had samen met een kompaan ingebroken in een bedrijfspand en een compu ter gestolen. Het personeel sloeg alarm. De dieven gingen er in een auto vandoor. Na een wildwest-achtervolging be landde de auto, die gestolen bleek te zijn, op Noord-Beve land in een sloot. De politie kon de Róosendaler aanhou den, maar zijn kompaan wist te ontsnappen. Geld gestolen uit horecabedrijf MIDDELBURG - Bij een horecabedrijf aan de Vlasmarkt in Middelburg is in de nacht van maandag op dinsdag in gebroken. Er zijn speelautomaten en een kluis opengebro ken. Het geld uit de automaten is weg, net als enkele hon derden euro's die in de kluis zaten. Doosjes gemaakt uit bewerkte struisvogeleieren van Angele Rijken. foto Marijke Folkertsma verse kunstenaars van elders (re gisseur, beeldend kunstenaar, choreograaf, componist, acteur, schrijver, architect, muzikant). „Kunstenaas van elders bren gen vaak een verfrissende visie en nieuwe impulsen." Gapend gat Extra aandacht voor jongeren binnen het cultuurbeleid wordt in cle nota bepleit, omdat deelna me aan kunstzinnige en culture le, activiteiten voor veel jonge ren een manier kan zijn een posi tieve zoektocht te beleven. In het primair onderwijs wordt daar wel de basis voor gelegd, maar daarna gaapt volgens de adviseurs nog een groot gat tus sen de volwassen cultuurconsu ment. Het eilandelijk cultuurbe leid zou daar invulling aan moe ten geven. door Ali Pankow RENESSE - Voor het oudeblik- kenmuseum De Blikvanger in Renesse ligt al een volledig inge vuld jaarprogramma gereed. De eerste expositie in het nieuwe jaar begint hier op zondag 21 ja nuari met de wisseltentoonstel ling Eet zout en het ei, gewijd aan eieren en zoutvaatjes Gastvrouw Annemarie Heiligers hecht weliswaar aan het presen teren van nostalgie opwekkende artikelen, maar houdt zelf toch graag haar blik op de toekomst gericht. Daarom heeft ze ervoor gekozen het jaar te openen met een ten toonstelling waarin paaseieren centraal staan. Drie kunstena ressen dragen hieraan bij. Zo toont Mien in den Bosch-Haak uit Goes hier haar ganzeneieren met in reliëf aangebrachte ge zichten, babyhoofdjes en kanten mutsen. Looddraad Angele Rijken uit Nieuw- en Sint Joosland bewerkt struisvo geleieren met looddraad en maakt daar doosjes in die ge opend kunnen worden, In haar eieren zijn vaak Bijbelse tafere len te zien. Ook zijn creaties te zien van Wieske de Ceunick-van Capelle uit Scharendijke. Zij is bloemsierkunstenares en maakt creaties van verse bloemen in combinatie met droogbloemen en zijden bloemen. Zij volgde haar opleiding bij onder meer Fernando Hora en Pim van den Akker. Passend bij de opmerkelijke paaseieren in De Blikvanger is de collectie zoutstelletjes die E. KLoostra-Maas uit Burgh- Haamstede uit haar eigen verza meling voor deze expositie be schikbaar stelt. De wisseltentoonstelling Het ei en het zout loopt van zondag 21 januari tot en met tweede paas dag, maandag 9 april. De Blik vanger is open op dinsdag van 10.00 tot 12.00 uur en op woens dag van 14.00 tot 17.00 uur. Ver der is dit museum een van de lo caties tijdens de kunstroute door Renesse, elke derde zondag van de maand. Plet verdere programma aan wis selexposities voor De Blikvan ger dit jaar biedt onder meer de tentoonstelling Jong geleerd, oud gedaan met lrindernaaima- chientjes, poppenpatroontjes en handwerken van schoolkinde ren. In het najaar is een bijzon dere collectie zogeheten pop-up- boeken te zien. Daarna wordt het jaar afgesloten met de pre sentatie Blikken kerststad. bij nader inzien In het artikel over de uitbreiding van de urnenmuur op de begraafplaats in Burgh-Haamstede (PZC 10 januari) is een fout geslopen. De muur wordt gefi nancierd met geld dat over is gebleven na uitbreiding van de begraafplaats in Haamstede, en niet met geld dat over zou zijn na de bouw van een urnen muur in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35