»zc uimte voor cultuur in weverij Drukte Gimbrêre Weerstand tegen invoering van Belgisch wegenvignet Geen umts-mast op Vlissings flatgebouw eeuwland wil pand overdag voor eigen gebruik houden 'Franklin' is beter dan 'achterkant van het stadhuis' Compleet slapen in Zeeland morgana i goes Vrouw imail-redactie® pzc.n! 5»i3,,4460 MGoes E'Sen-Zeel'and: 0113-315520; ifidsren: 0113-315570; llio"'a,:°20oSo231231 ■zersservice: 0800-02J1 io onderdag 11 januari 2007 waarin opgenomen de Zierikzeesche Nieuwsbode 1844-1998 editie Schouwen-Duiveland (ERIKZEE - Cultuur krijgt de linite in de voormalige Calicot- verij aan het Kerkhof in Zie- [zec. Daarnaast wordt het mo- inientale pand overdag inge- Ivoor activiteiten van woning- mwereniging Zeeuwland. et gebouw wordt een multi- nctionele ruimte", zegt direc- erA. de Ceuster van Zeeuw- id, eigenaar van het pand. jjdens kantooruren gaan we t zelf gebruiken, en daarbui- i maken we gebruik door der- _,i mogelijk. Wij denken aan Binkunst, exposities, kleine irstellingen." el concreet wil De Ceuster piet worden omdat hij nog jdden in de ontwikkeling van plannen zit. Naast klein- inst kan film misschien ook de mogelijkheden behoren. Advertentie Prvkkery ■wond vanaf 17.30 uur asseriemenu knoflooksoep, lasagne wortelcake 12,50 °f €10,00 (vegetarisch) serveren:0118 - 886 866 'navond 19.00 uur, lezing ebastiaan Spit rU'olk als metafoor voor schilderkunst 'erdagu januari onV van denBuuse «nutie over kinderboeken 'internet: iikopwww.kjoek.nl „Het is altijd handig als je pro jecties kan vertonen. Wij heb ben nu ook die mogelijkheid. Ik denk dat er dan ook een groter scherm in de ruimte kan ko men." Voor het zover is, moet het pand grondig verbouwd en gerestau reerd worden. Daarbij is het uit gangspunt dat de ruimte bene den een vlakke vloer krijgt. „Een oplopende zaal kunnen we gezien ons eigen gebruik niet hebben. Maar dat wil niet zeg gen dat je helemaal geen tribu ne kunt hebben. Zoiets kan ook flexibel, daar zijn' systemen voor." Geen feesten Over een paar maanden hoopt De Ceuster duidelijkheid te heb ben over de definitieve invul ling. Een ding is in elk geval ze ker: het pand zal niet gebruikt worden voor feesten en par tijen. Dat strookt namelijk niet met de plannen om een cultuur plein aan. te leggen rondom de Dikke Toren - ook een initiatief van Zeeuwland. De oude Cali- cotweverij heeft monumentale waarde. In eerste instantie dreig de sloop voor het gebouw waar jarenlang de vrijwilligersorgani satie UW in zat. Dankzij de inzet van Bond Heemschut is totale sloop inmid dels van de baan. De voorgevel blijft behouden, net als de dak spanten. „Daarnaast zijn bin nen ook nog enkele andere on derdelen van waarde die behou den blijven. De architect is nu aan het tekenen en kijken hoe we dat gaan oplossen. Misschien moeten we uitbreiden naar ach teren. We zijn over de plannen in gesprek met de monumenten commissie en hebben al groten deels overeenstemming be reikt. De voormalige weverij zal eerst ingrijpend worden verbouwd, maar de gevel en de dakspanten van het historische pand zullen in elk geval behouden blijven. foto Marijke Folkertsma (m.u.v. nieuwe collectie, jassen jacks) lANGE DELFT 16 MIDDELBURG Jraidje bij "Itrite snel ter gedoofd p)ELBURG - In een voorma- ingkamer bij Vitrite fÜddelburg is gisterochtend half twaalf brand uitgebro- Door brandend rubber ont- d zware rook die door het Ivan het gebouw kwam. Bij Komst van de brandweer Ide brand goeddeels geblust, band raakte gewond. Bebouw is niet meer in ge it. Slopers waren bezig met intmantelen van een glas- jhstallatie, waarbij een irander werd gebruikt, rschijnlijk is de brand ver hakt door de vonken die |j vrijkwamen. lannen die aan het werk wa- ;Zagen zelf kans de brand hdeels te blussen. De Iweer, die met twee tank auto's en een ladderwagen akte, bluste het smeulende na. s de directie van Vitrite ibi] de brand geen giftige B" vrijgekomen. De schade ■«perkt. (Advertentie) door Melita Lantinq MORIAANSHOOFD - Het is druk in de Prunje. Heel druk zelfs. Tienduizenden ganzen zijn momenteel neergestreken in de natuurgebieden en de omliggende wei landen. Grauwe ganzen,kolganzen, rietganzen, heel veel brandganzen, nijlganzen, rot ganzen:, allemaal op zoek naar een smake lijk hapje. En dat is er voldoende, vertelt boswachter D. Fluijt. „Vanwege het nat te zachte weer is er nog volop eten. Ze hebben geen enkele reden om verder naar het zuiden te vliegen en dan zullen ze dat ook niet doen. Als het morgen echt zou gaan winteren, dan zijn ze snel weg. De voedselgebieden voor de ganzen zijn grofweg te verdelen in twee soorten. De 'bruine' ganzen (zoals de grauwe gans) zitten graag op omgeploegd land om de resten aardappel, biet of wat dan ook op te eten. De 'zwarte' ganzen (zoals de rot gans) hebben liever kort gras op het me nu. De tienduizenden ganzen leveren vaak door René van Stee TERNEUZEN - Het is voor ie dereen duidelijk dat Zeeuws- Vlaamse automobilisten oneven redig zwaar worden getroffen door de invoering van een Bel gisch wegenvignet. Protesten en de hevige weerstand tegen de maatregel hebben vooralsnog niks uitgehaald. Invoering van het vignet per 1 januari 2008 is vooral bedoeld om buitenlands doorgaand verkeer mee te laten betalen aan het wegenonder- houd in België. De Terneuzense wethouder J. van Schaik (verkeer) wil er sa men met zijn collega-wethou ders in Hulst en Sluis nu vooral hai'd aan werken om de pijn voor de Zeeuws-Vlamingen zo veel mogelijk te verlichten. Ook hij vindt het onacceptabel dat automobilisten uit de streek voortaan altijd extra moeten be talen om in de rest van Neder land te kunnen komen. Van Schaik zal in ieder .geval mi nister K. van Brempt van Mobi liteit van de Vlaamse Gemeen schap herinneren aan haar toe zegging om een bijzondere rege ling te treffen voor grensbewo ners in Nederland. Mocht daar niks van terechtkomen, dan denkt hij aan compensatie in de vorm van teruggave van de pro vinciale opeenten op de wegen belasting. Gedeputeerde T. Poppelaars (verkeer) is niet enthousiast over dit idee van Van Schaik. Hij pleit voor een krachtige pro vinciale lobby richting het mi nisterie van Verkeer en Water staat en het Europees Parle ment. „In eerste instantie moet er op die niveaus het beste voor met name d:e Zeeuws-Vlamingen worden uitgesleept", aldus Pop pelaars. Hij wil verder laten on derzoeken of de Belgische maat regel Europees gezien wel is toe gestaan. Invoering Ook secretaris W. Saman van de Zeeuwse afdeling van de Bra bants-Zeeuwse Werkgevers ver moedt dat de invoering van het vignet niet 'Europa-proof is. En dan vooral, omdat Belgische au tomobilisten er op financieel vlak niks van merken, maar bui tenlanders wel. Saman: „Bovendien is zo'n eenzijdige Belgische maatregel een heel slechte zaak. Daar hebben alle grensstreken last van. Het bevordert de gelijke concurrentie niet. Om die te bevorderen, moet veel meer werk worden gemaakt van uni forme Europese belastingwetge ving." Directeur R. Scheerders van Scheerders Transporten in Vogelwaarde heeft geen goed woord over voor de wildgroei aan allerlei tolheffingen en belastingen in Europa. Want niet alleen komt er een extra hef fing in België,'ook betaalt hij voor zijn vrachtwagens al extra wegenbelasting in de vorm van MIDDELBURG - De studenten en medewerkers van de Roose velt Academy hebben het Mid delburgse stadhuis hernoemd. Dat heet vanaf nu Franklin, naar de Amerikaanse president Franklin Delano Roosevelt. Woordvoerster A. Luscombe: „Nu zeggen we 'achterkant van het stadhuis' tegen het pand en dat vonden we niet zo'n ge schikte naam." Het gaat overi gens alleen om het niet-goti- sche deel van het stadhuis; het gotische deel blijft gewoon 'stadhuis' heten. En aangezien de oude afdeling burgerzaken toch al Eleanor (naar de vrouw van Roosevelt) werd genoemd, besloot de academie om alle panden de naam van een Roose velt te geven. Het pand aan de Helm, naast de Simpelhuis- straat, heet straks Theodore, naar die andere Roosevelt die president van de Verenigde Sta ten was. Op woensdag 7 februari geeft de academy een feestje om te vieren dat alle lesgebouwen nu klaar zijn. „Het zou leuk zijn om dan een plaquette te onthul len, maar ik weet niet of dat doorgaat", zegt Luscombe. Kitesurfster Roose leeft met de wind Westerscheldetunnel even dicht TERNEUZEN - De westbuis van de Westerscheldetunnel is gistermorgen vijfentwintig, minuten dicht geweest. Op het diepste punt van de tunnel raakte een vrachtwagen in problemen. „Rond de vrachtwagen was er sprake van rookontwikkeling, bovendien reed het voertuig zeer lang zaam", vertelt een woordvoerder van de Westerschelde tunnel. De zegsman wist gisteren niet welk defect de rook veroorzaakte. „Het kan zijn dat cle vrachtauto moeite had met het fikse hellingpercentage van 4,5 procent." Met behulp van ventilatoren werd de rook tot een 'accep tabel niveau' teruggebracht. De vrachtwagen wist op ei gen kracht de tunnel uit te komen. De westbuis was rond half tien weer open voor verkeer richting Terneuzen. Facilitaire dienst Allévo zelfstandig GOES - Zorgorganisatie Allévo heeft al zijn facilitaire ta ken per 1 januari ondergebracht in een joint venture met het bedrijf Prisma. Er gaan 145 werknemers over naar dit nieuwe bedrijf, dat Allité gaat heten. Die naam is een sa menvoeging van Allévo en facilité. De facilitaire functies - onder meer de receptie, de schoon maak van gebouwen, het beheer van gebouwen en inkoop - kregen volgens Allévo-directeur M. van Campen tot nu toe niet de aandacht die ze verdienden. Logischerwijs richtte de meeste aandacht zich op taken die direct met de zorg te maken hebben. Mede daardoor hebben de per soneelsleden in kwestie volgens hem ook helemaal niet af wijzend gereageerd op de koerswijziging. Manager A. van der Meer van Allité zegt dat het niet in de eerste plaats om een bezuinigingsmaatregel gaat, maar als door efficiënter te werken geld bespaard kan worden - en dat is de verwachting - is dat mooi meegenomen. Bij de vorming van het facilitaire bedrijf zijn geen ontslagen gevallen. Meet and greet met Herman BURGH-HAAMSTEDE - Op de foto met (mislukte) idol Herman. Het kan zaterdagavond tijdens Aemstie Alive in Burgh-Haamstede. Hij is na afloop van zijn optreden beschikbaar om met de fans op de foto te gaan en handte keningen uit te delen. „Herman zingt vier nummers en gaat na afloop gewoon de zaal in", vertelt N.J. Schrier van de organisatie. Ex-deelnemer aan de televisie-talen tenjacht Idols Herman is vooral populair geworden door zijn optredens bij het tv-programma Jensen. Ook Robbie W, een Engelse lookalike van Robbie Wil liams, verzorgt die avond een optreden. Beide artiesten treden zaterdagavond op in sportcentrum Westerschou- wen in Burgh- Haamstede. Op het programma van Aems tie Alive staan verder nog een optreden van Do en haar band en The Boston Tea Party. De avond begint om 20.00 uur. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Op de Regen boogflat aan de Ruys de Beeren- brouckstraat in Vlissingen komt toch geen umts-mast. Bijna nie mand van de bewoners wil het, en dus wil woningbouwvereni ging l'Escaut ook niet. Telefoonbedrijf Orange maakte onlangs bekend umts-appara- tuur te willen hangen aan de re guliere telefoonmast bovenop het dak van de flat. Dat zou een betere dekking geven. Direct kwamen bewoners in op stand. Die wilden helemaal niet worden blootgesteld aan de mag netische golven die de mast uit straalt. Ze vreesden voor hun ge zondheid. Bewoner B. Bliek ver zamelde vijftig handtekeningen tegen de mast, en gaf die aan wo ningbouwcorporatie l'Escaut. Die organiseerde vervolgens sa men met Orange en het Nationa le Antennebureau een voorlich tingsavond en deelde enquêtes uit aan de boze bewoners. Daaruit blijkt dat 36 van de 39 mensen die hebben gereageerd, geen umts-mast willen. Een gro te meerderheid waar we niet om heen kunnen, luidt de conclusie van l'Escaut. prachtige plaatjes op. Zeker als ze in de ochtend met duizenden tegelijk in de lucht zijn. Op weg van de slaapplaatsen in de Grevelingen, Dijkwater of op Flak- kee naar de omringende voedselgebie den. 's Avonds zie je de omgekeerde be weging. Dan zoeken de dieren de slaap plaatsen weer op. foto Marijke Folkertsma (Advertentie) MEER DAN SLAPEN I WOONBOULEVARD MARCONISTRAAT 32 DE SCHIPPER I 0113 - 230181 een Eurovignet en tol op wegen van landen zoals Duitsland en Frankrijk. Heffing „Er is op den duur geen touw meer aan vast te knopen, En dan zeker niet als allerlei andere lan den ook nog eens van plan zijn" om er een heffing tegenaan te gooien", verklaart Scheerders. De invoering van het Belgische wegenvignet stemt hem aller minst vrolijk, omdat dit weer extra kosten oplevert. Waar schijnlijk gaat het om een veel voud van de zestig euro voor een auto. „En die kun je niet onbe perkt doorrekenen aan je klan ten. Het is dus gewoon een ordi naire belastingmaatregel die ons ook weer geld kost." (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! ft Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve v serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 het alfabet van Zeeland zeeuwse almanak Het vijf jarige Kloetingse knul letje geeft dagelijks blijk van een verheugend grote belang stelling voor de inhoud van het provinciale dagblad. Laatst bleef zijn oog haken aan een foto waarop een aller minst onaantrekkelijke dame jouw vriendin. stotid afgebeeld. „Is dat jouw vrouw?", vroeg hij zijn vader op de man af. „Nee", antwoordde die, ge heel naar waarheid. „Dat is toch mama?" „O ja. Nou, dan is het zeker Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 33