'rijzen bouw trekken flink aan De monden moeten openvallen PZC uv bevolanden Bedrijventerrein Oostdijk moet bescheiden blijven Facilitaire tak van zorgaanbieder Allévo zelfstandig verder Gedupeerden Goese heler zien geleden schade niet vergoed Bouwen voor Goese speeltuin jorsele geconfronteerd met hogere aanbestedingen nieuwe scholen IIm WKACTIVITEITEN Het Fort, lor bezichti- liWOUTSDIJK #■17.00 uur: Oper door Rob Paardekim GOES - Van de meeste binnenspeeltui nen wordt Frans Termote uit IJzendijke niet warm of koud „Het is standaard werk", zeg hij dodend op de kooicon structies, waarin eb jongens en meisjes zich veelal moetenvermaken. „De din gen die ik maak zijl uniek. Ze spelen in op de fantasie van.dnderen." Termote is al meerdan een half jaar be zig met de speeltostellen voor de nieu we binnenspeeltuii in de Hollandsche Hoeve in Goes. Hij doet dat helemaal al leen. Meestal dan. Af en toe schiet neef Niek even te hulp. ,Als het op zijn boer derij wat rustiger i:, komt hij hier zijn vrije uurtjes vullen" Frans was in een vtr verleden ook boer. Min of meer per toival is hij ruim tien jaar geleden zijn nfeuwe vak ingerold. Hij runde een landbouwbedrijf in Bier vliet toen zijn broe- hem vroeg of hij iets wilde maken v».or zijn restaurant. Een jaar lang werk'e Frans vol overga ve aan de speeltuinvoor zijn broer en dat beviel hem zo goed dat hij zich volle dig ging richten op het maken van speel toestellen. Hij verhuisde er zelfs voor naar IJzendijke. Daar staan - in een loods in het buitengebied - nu de toestel len opgeslagen die komende zomer naar de nieuwe Goese speeltuin gaan. Het zijn grote gevaartes. Een enorme boom stam valt het meest op. „Kijk, daar komt deze boomhut straks bovenop te staan", zegt Frans. „Het is maar de waag of we het straks allemaal als één geheel naar Goes kunnen vervoeren. Maar het is polyester, dus we kunnen het desnoods doormidden zagen en daar weer aan elkaar zetten. We gaan sowieso per schip, want de tunnel is geen optie." Behalve de klimboom met hut staan in de loods onder meer een grote padden stoel, een molen, een boomstam met glij banen en allerlei speeltoestellen, die Frans een heel eigen karakter geeft, want niets mag gewoon zijn. In dit ge val heeft het allemaal met de natuur te maken. De Zeeuws-Vlaming moet la chen als hem wordt gevraagd of al zijn creaties straks wel in de speelhal pas sen. „Ik denk het wel, maar het zal vol staan." Achtbanen De speeltoestellen stralen allemaal een soort Efteling-sfeertje uit. Niet gek, want daar doet Frans nogal eens inspi ratie op. De achtbanen laat hij meestal links liggen. Hij duikt liever het sprook jesbos in. Stiekem hoopt Frans er een beetje op dat hij ooit nog eens voor de Efteling mag ontwerpen, of Eurodisney. „Wat zou dat geweldig zijn", droomt hij. „Onder het genot van een pot koffie met z'n allen rond de tafel en dan lek ker brainstormen." Voorlopig blijft het echter bij de binnen speeltuin in Goes, en daar is de bouwer ook heel tevreden mee. Het is, zo denkt hij, de grootste klus die hij ooit heeft ge had. Als hij in juni klaar is, heeft hij in totaal een jaar aan de speeltoestellen ge werkt. In de Hollandsche Hoeve staat straks iets unieks, en dat zal het vol gens Frans blijven. Hij heeft beloofd in de directe omgeving niet nog eens het zelfde te maken. Dat is ook helemaal niet nodig, want hij zit nog vol met idee ën. Een nieuw project staat overigens al op de rol. Voor een andere klant maakt hij binnenkort de pompoen van Asse poester na. Of het Goese project ge slaagd is, blijkt voor Frans pas als ko mende zomer de eerste mensen binnen stappen. „De monden moeten dan open vallen", zegt hij. „En niet alleen die van .de kinderen, maar ook die van de ouders. Zij betalen immers het entree kaartje en bepalen of ze nog eens terug gaan met hun kroost." In de Holland sche Hoeve is gisteren de eerste paal ge slagen voor het gebouw waarin de speel toestellen komen te staan. Frans Termote (lirks) en zijn neef Niek schilderen de boomhut. Op de achtergrond staat de boomstam waar die hut op komt te staan. foto Camile Schelstraete yin .www. door Harmen van derWerf OOSTDIJK - De oms:reden uit breiding van het beirijventer- rein aan de Tweede Mietweg bij Oostdijk is door de provincie voorlopig afgeblazen. Aan de Tweede VlieKveg wilde de gemeente Reimersyaal ruim te scheppen voor d(' vestiging van uienverwerkendebedrijven. Het merendeel van he firma's zit momenteel in hel'buitenge bied. Zij zouden zichtegen ver- door Rob Paardekam GOES - Zorgorganisitie Allévo heeft al zijn facilitair* taken per 1 januari ondergebracht in een joint venture met let bedrijf Prisma. Er gaan 14» werkne mers over naar dit rieuwe be drijf, dat Allité gaat ie ten. Die naam is een samenv<eging van Allévo en facilité. De facilitaire functie - onder meer de receptie, di schoon maak van gebouwen, iet beheer van gebouwen en inloop - kre gen volgens Allévc-directeur M. van Campen tot ru toe niet de aandacht die ze v:rdienden. Logischerwijs richttede meeste houdingsgewijs lage kosten aan de Tweede Vlietweg kunnen ves tigen, in elk geval tegen lagere kosten dan op het bedrijventer rein Nishoek onder de rook van Kruiningen. In Oostdijk werd het idee van de gemeente Reimerswaal niet met gejuich ontvangen. Uienverwer- kende bedrijven die al aan de Tweede Vlietweg zitten, uitten bezwaren. Een aantal bewoners en de doipsraad van Oostdijk de den dat ook. De wegen in de om geving van Oostdijk zijn niet op aandacht zich op taken die di rect met de zorg te maken heb ben. Mede daardoor hebben de personeelsleden in kwestie vol gens hem ook helemaal niet af wijzend gereageerd op de koers wijziging. „Ze hebben echt een eigen identiteit gekregen." Professioneler Afgezien van het feit dat ze nu officieel voor een ander bedrijf werken, verandert er vrijwel meer zwaar vrachtverkeer ge bouwd, stelden zij, en Oostdijk zou door de extra bedrijvigheid in de knel komen. Geen gehoor De gemeente Reimerswaal gaf geen gehoor aan die opmerkin gen. Het provinciebestuur heeft dat onlangs wel gedaan. De pro vincie neemt de bezwaren tegen de uitbreiding over, zo blijkt uit een recent gepubliceerde reactie op het bestemmingsplan buiten gebied van Reimerswaal. De ge- niets voor deze werknemers. Wel zullen ze professioneler moeten werken. Manager A. van der Meer van Allité benadrukt dat daarmee niet is gezegd dat ze dat voorheen niet deden. „De toenmalige setting gaf hen ge woon de mogelijkheden niet om het nog beter te doen. De samen werking met Prisma is daarom een uitkomst. Dat bedrijf is ge specialiseerd in het managen van faciliteiten. Door het uitbe- meente heeft volgens het provin ciebestuur onvoldoende onder bouwd waarom het bedrijventer rein aan de Tweede Vlietweg moet worden uitgebreid. De pro vincie plaatst met de bezwaar makers ook vraagtekens bij de ontsluiting van het werkgebied; of de wegen wel voldoende toe gerust zijn voor 'een forse uit breiding van het aantal verkeers bewegingen'. Uienverwerkende bedrijven in het buitengebied willen ook helemaal niet verkassen, stelt de steden van de facilitaire taken aan Prisma - of in dit geval het samen opzetten van een nieuw bedrijf - kunnen organisaties zich volledig concentreren op hun kerntaken. Voor Allévo is er in dat opzicht sprake van een soort dubbele winst. De kern taak, zorg, kan nu alle aandacht krijgen, terwijl de facilitaire ta ken binnen het nieuwe bedrijf ook verder worden geprofessio naliseerd." provincie. Ze blijven liever zitten waar ze zitten, omdat ze op hun huidige locaties in het buitengebied altijd goedkoper uit zijn dan op één of ander bedrijventerrein. De overheid zou moeten bijspringen om de verplaatsing van uienver werkende bedrijven uit het buitengebied mogelijk te ma ken, is eerder wel aangegeven. De gemeente Reimerswaal wil de daar de portemonnee niet vdor trekken en de provincie ook niet. Van Campen zegt dat het niet in de eerste plaats om een bezuini gingsmaatregel gaat, maar als door efficiënter te werken geld bespaard kan worden - en dat is de verwachting - is dat mooi meegenomen. Bij de vorming van het facilitaire bedrijf zijn geen ontslagen gevallen. Directeur R. Wilmes van Prisma zegt dat het om een unieke constructie gaat. Zijn bedrijf werkt al samen met zorgaanbie ders, maar dan gaat het slechts om delen van de organisatie. Nooit eerder werd volgens Wil mes in ons land het hele facilitai re bedrijf van een zorgorganisa tie in een joint venture onderge bracht. kes kwam daar als goedkoopste nog een half miljoen euro boven uit; een overschrijding van 24 procent. Wethouder Zandee onderkent dat dit for.s is. „We proberen als gemeente natuurlijk zo realis tisch mogelijk te rekenen, maar het plan in 's-Heerenhoek is.vrij ingewikkeld. De school wordt er tegen een gymzaal aangebouwd en", geeft Zandee verder als ver klaring, „er is alvast rekening gehouden met voorzieningen voor een tiende en elfde lokaal voor Dop Bosco. Economie Dat de aanbestedingen hoger uitvallen <:lan de gemeente Borse- le had geraamd, heeft volgens de wethouder echter vooral met één ding 'te maken: cle aantrek kende economie. Dit vertaalt zich al snel in de pi-ijzen van nieuwbouwprojecten. J. Sinke van aannemingsbedrijf Fraanje geeft als hoofdreden de stijgen de prijzen van materialen. „De energiekosten zijn flink geste gen. Dat maakt bouwmaterialen als glas en isolatie duurder. Het laatste halfjaar van 2006 zijn die 10 procent in prijs gestegen. Die trend gaat door. Als aanne mer heb je daar niet veel in vloed op." Fraanje werkt inmiddels aan de brede school in de Goese Polder, waarvan de aanbesteding in eer ste instantie 700.000 euro hoger uitviel dan de gemeente Goes ge raamd had. In onderling overleg is het gelukt 500.000 euro te be zuinigen, waardoor de meer prijs slechts 200.000 euro is ge worden op een kale aanneem- som van 5,5 miljoen euro. Sinke vertelt: „We hebben die bezuini ging voor een belangrijk deel kunnen bereiken door net iets andere materialen te kiezen. Geen Mercedes-spuilen, maar Opel-spullen. Net zo goed, maar iets goedkoper." De Borselse wethouder Zandee hoopt ook nog wat van de aanbe- stedingsprijzen af te krijgen, on der de voorwaarde dat, niet aan kwaliteit mag worden ingeboet. Overleg kan extra tijd kosten. Het streven blijft toch beide ba sisscholen voor het schooljaar 2008-2009 in gebruik te kunnen nemen. :s - Markt, 9,00-16.00 uur: Winter- 'ismarkt; ISWEERT - Kaj Munk, 13.00 uur: NSWE vorensoos; PELLE - Complex Groenewoud, inbad,9.00-10.00 uur: Sport en spel ilussers; 9.15-10.00 uur en #13.45 uur: Zwemmen; - 'roone, 13.00 uur: Soos, biljarten; illNINGEN -. Ons Dorpshuis, #17.00 uur: Biljartcompetitie senio- EMELDINGE - Dorpshuis De Wemel, COuui:Soos; biljarten en kaarten; ËRSEKE Het Trefpunt, 13.00-17.00 luiten. Kunstvrienden ipeien in Goes PES - De Goese toneelver- jdgiiig Kunstvrienden Meelt zaterdag 20 januari pi toneelstuk Rollenspel in pater De Mythe in Goes. jet blijspel is geschreven loor Jo Snoeren en gaat ver een moeder die haar modezaken overdraagt aan laar net uit een psychiatri- she inrichting ontslagen ochter. De verwarde per- onages staan centraal in jet door Anita Vink gere- jsseerde stuk. Rollenspel svanaf 20.00 uur te zien in )e Mythe, Bleekveld 1. Kaarten zijn verkrijgbaar "a de kassa of via tele- onnummer 0113-228674. Bezorgklachten: 0800-0231231 °P maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- jdenjzaterdags tot 12.00 uur beoactie BEVELANDENfTHOLEN Stationspark 28 Postbus31 4460 aa GOES Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 |:mail: redgoes@pzc.nl Frank Balkenende (chef) Wlem van Dam Mieke van der Jagt fob Paardekam Koen de Vries (sport) Harmen van der Werf ifntrale redactie 'tationspark 28 astbus 31 •460 aa goes e'; (0113)315500 F (0113)315669 •"is": redactie@pzc.nl nternet [ww.pzc.nl wail: web@pzc.nl jprmen van derWerf EERENHOEK - De prijzen to aan in de bouw. De ge- nte Goes merkte dat al met mnbesteding van de brede ol in de Goese Polder, de ge nie Borsele heeft het nu ook ervonden. (meente Borsele had twee 'w schoolgebouwen in de bieding: een vooi de katho- eüon Boscoschool in 's-Hee- ioek en één voor de reforma tie ds G. Hi Kerstenschool jorssele. De aanbestedingen ;deze week geweest. Die vie- egen. laagste [gemeente Borsele dacht 1,6 (joeneuro exclusief btw kwijt ftijn voor de bouw van de Kool in Borssele. Aannemings- Irijf Fraanje uit Lewedorp fdaar als laagste inschrijver 170:000 euro boven. Oftewel Ji4,5 procent, aldus wethou- Ij. Zandee (SGP/ChristenU- Bmderwijs). 1 Borsele er met de school in ïssele maar een beetje naast, l-Heerenhoek is het verschil len het begrote bouwbudget llenlijk. Borsele had op 2,1 joen euro exclusief btw gere- i de Goese bouwer Nonne- donderdag 11 januari 2007 b 15 Auto in de sloot door windvlaag STAVENISSE - Op de Stavenisseweg in Stavenisse is gis termiddag rond kwart over drie een automobilist uit de gemeente Tholen met zijn voertuig met aanhanger in de sloot beland. De 28-jarige bestuurder was, vermoedelijk door een ruk wind, in de berm terechtgekomen. Tijdens het bijsturen remde hij, waardoor de aanhanger begon te scharen en daarna in de sloot terechtkwam. De bestuurder had last van zijn been en is voor behande ling naar cle huisarts gegaan. In de fout tijdens proefverlof MIDDELBURG - Een 36-jarige man uit Roosendaal heeft vorig jaar 10 oktober in Middelburg een bedrijfsinbraak gepleegd terwijl hij op dat moment eigenlijk in de gevan genis had moeten zitten. De Roosendaler was niet terugge keerd van een proefverlof en sloeg opnieuw toe. Daarvoor moest hij gisteren terecht staan. „U heeft zich daardoor nog verder in de nesten gewerkt", stelde officier van justi tie M. Overmeer gisteren in Middelburg vast. De officier eiste zes maanden gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk. Politierechter M. Klarenbeek vonniste conform cle eis. Voor het opgeven van een valse naam kreeg de verdachte bovendien 280 euro boete. De man, die een fors strafblad heeft, had samen met een kompaan ingebroken in een bedrijfspand en een compu ter gestolen. Het personeel kreeg de twee in de gaten en sloeg alarm. De dieven gingen er vervolgens in een auto vandoor. Na een wildwestachtervolging belandde de au to, die gestolen bleek te zijn, op Noord-Beveland in een sloot. De mannen zetten het op een lopen. De politie kon de Roosendaler aanhouden, maar zijn kompaan wist te ontsnappen. Zware schade bij botsing Ovezande OVEZANDE - Bij een frontale botsing gistermiddag in Ovezande zijn twee auto's zwaar beschadigd geraakt. Een automobiliste (48) uit Middelburg slipte met haar voertuig waardoor ze op de andere weghelft belandde en tegen een bestelauto botste. Niemand raakte gewond. Het blijft donker aan deel Schelde TERNEUZEN - Het kan nog wel even duren voor wande laars ook 's avonds en 's morgens vroeg een verlichte wan deling langs de hele Terneuzense Scheldeboulevard kun nen maken. Het deel tussen Waterfront en het voormalige verpleeg huis Ter Schorre blijft voorlopig onverlicht. Weliswaar re serveerde de Terneuzense raad in het verleden geld voor verlichting en verfraaiing van de 'derde fase Scheldebou levard', maar de raad besloot later zelf dat bedrag te ge bruiken voor onder meer de herinrichting van de Noord straat. J. Baart (TOP Gemeentebelangen) zou graag zien dat de gemeente toch gauw geld vrijmaakt voor armaturen en verfraaiing. Hij kreeg gisteren echter nauwelijks steun tij dens de vergadering van de commissie Omgeving. Integen deel: „Het is toch mooi dat je nog ergens langs de Schelde wordt beschenen door het licht van cle sterren", stelde P. Clijsen (GroenLinks) tot hilariteit van de meeste commis sieleden. door Aector Dooms MIDDELBURG - De schade claims van gedupeerden konden gisteren in de strafzaak in Mid delburg niet verhaald worden op een 27-jarige verdachte uit Goes. „Ik moet de slachtoffers teleurstellen. De schade kan al leen worden toegewezen als er bewijs is voor de inbraken", leek officier van justitie M. Over meer zich bijna te verontschuldi gen. Zij eiste vijf maanden cel. De Goesenaar werd tot vijf maan den gevangenisstraf, waarvan een maand voorwaardelijk, ver oordeeld voor heling van een groot aantal gestolen goederen. De winkeliers hadden voor ruim 22.000 euro aan schadevergoe dingen geëist. De schade was in werkelijkheid nog veel groter. Zo kregen de eigenaren van een videotheek in Goes de grootste klap te verwerken toen er 26 maart 2005 ongeveer 4000 dvd's (waarde 57.000 euro) en rookarti kelen werden weggenomen. Het omzetverlies was gigantisch. De slachtoffers vertelden dat ze een ander winkelpand en een wo ning hadden moeten verkopen om de zaak in Goes te redden. De Goesenaar werd aangehou den, nadat een kennis van de vi deotheekhouder had gezien dat er veel dvd's via internet te koop werden aangeboden. Het spoor leidde naar de verdachte. Bij een huiszoeking vorig jaar 10 oktober in Goes werden 1300 dvd's en nog veel meer gestolen goederen aangetroffen. Zo wa- Gezamenlijke dienst in Tholen THOLEN - De rooms-katholie- ke parochie O.L.V, de vrijzinni ge geloofsgemeenschap NPB, de hervormde gemeente Immanuël en de gereformeerde Iehtuskerk houden zondag 21 januari een gezamenlijke dienst in Tholen. Het thema van de dienst is 'Do ven horen, stommen spreken'. Een samengesteld koor en mu ziekvereniging Concordia wer ken mee aan de dienst, die om 10.30 uur begint in sporthal De Meulvliet aan de Zoekweg 8. ren er artikelen afkomstig van een winkeldiefstal, gepleegd be gin september vorig jaar in Elle- woutsdijk. Ook werd een kluis in een schuur gevonden, die 26 augustus gestolen was uit een winkel in Goes. „Ik heb de kluis gevonden op het terrein bij de milieustraat", zei de verdachte. Over de (gestolen) dvd's vertelde de Goesenaar dat die afkomstig waren uit een faillissement. Hij zou ze tegen een bodemprijs heb ben gekocht. Zo had hij ook zijn verhaal over de overige goede ren, die van diefstal afkomstig waren. „Ik heb niets met de in braken te maken. Re ben een han delaar die via internet spullen te koop aanbied", beweerde hij. Zijn raadsman D. Olie voegde er aan toe: „Er worden ontzettend veel spullen via internet te koop aangeboden. Het is een bizarre handel, waarbij de prijzen enorm fluctueren." De advocaat pleitte voor vrijspraak, maar de politierechter vond de heling be wezen. De in beslag genomen goederen gaan terug naar de winkeliers. Een schrale troost voor de slachtoffers, die voor hun schadevergoeding nog wel naar de civiele rechter kunnen stappen. Zoeken naar God en geloof OUWERKERK - Kennismaken met God en de Bijbel door een labyrint te doorlopen. Dat kan binnenkort in de kerk van Ou- werkerk. Daar ligt van 24 tot en met 26 januari het spirituele doolhof van Youth fot Christ en het Nederlands Bijbelgenoot schap. „Het labyrint is oorspronkelijk opgezet voor jongeren van tien tot zeventien jaar, maar uit erva ring is gebleken dat ook volwas senen hierin voldoende aankno pingspunten vinden", zegt J. van Voorst namens de organi serende protestantse kerken op Schouwen-Duiveland en Tho len. Tijdens de tocht zijn begelei ders aanwezig die uitleg kunnen geven. Het labyrint is open op woensdag 24 januari van 13.30 tot 16.00 uur, donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur en vrij dag van 10.00 tot 12.00 uur.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 29