Oeine ondernemer is kwetsbaar IZC in Mercedes uit Winterswijk zp in de formatie beren schijfje is Duitsers maken hun laatste rit og niet afgeschreven Snelle studiestop voorkomt gedoe Ifstandigen zonder personeel zijn spectaculair groeiende groep 25 Mcern Eastman Kodak 'koopt medische divisie «Stortige zonder perso- 'iu Hiderland bezig met „rntaie opmars. Ruim KÏKljoe» zzp'ers hebben t ji dal te' oniememer- a n L-olop kansen biedt voor met inrf en ambitie. .ir!ijiiookvalkuilen. JasjïervaiL donderdag 11 januari 2007 de Kerkhof IERDAM - Grafisch ont- «ter Karin Lecarpentier l dl Rotterdam was al zzp'er Uslandige zonder personeel' m die lerm nog maar amper uitgevonden. „Na mijn af- eren in 1998 werkte ik in rinkel en daarnaast deed ik Mie opdrachten. Pas een r; jaar later ben ik echt hele- - voor mezelf begonnen. Ei- ijk rolde ik er meer in dan bewust voor het onderne- thaplmb gekozen." deel uit van Eclaculair groeiende groep ie rzpers. Het aantal nieuwe memingen neemt jaar op fors toe, blijkt uit cijfers Ie Kamer van Koophandel; dm 2004, 75.0 0 0 in 2005 recordaantal van 85.000 J. Hels zijn er ruim een half vooral in de bouw, consultancy en creatieve beroepen als fotograaf, journa list en webdesigner. De populariteit van het zelfstan dige ondernemerschap heeft vooral te maken met de venneen- de vrijheid die daarbij hoort. „Het is prettig om zaken in ei gen hand te hebben. Ik zou niet graag meer voor een baas wer ken", zegt Lecarpentier. „Maar die ongebondenheid is betrekke lijk. Als ik een grote opdracht kan binnenhalen, moet ik daar voor misschien zelfs mijn vakan tie uitstellen. Ik heb niet de luxe om zomaar 'nee' te zeggen." Uit onderzoek blijkt dat veruit de meeste zzp'ers zich vooral be zighouden met hun kernactivi teit - metselen, websites ontwer pen of tuinieren - maar dat ze zich maar matig verdiepen in het ondernemerschap en alles wat daarbij komt kijken, zoals acquisitie en administratie. „Herkenbaar", erkent Lecarpen tier. „In de creatieve sector lijkt ondernemen zelfs een beetje een vies woord. Commercieel den ken is er niet altijd bij." Dat maakt zzp'ers kwetsbaar, zoals bleek tijdens de recessie van 2002/03, toen nogal wat klei ne zelfstandigen in financiële nood raakten omdat opdrachtge vers hun rekeningen niet of veel te laat betaalden. „Goede afspra ken maken is belangrijk", meent Lecarpentier, die zelf ook wel eens te maken kreeg met wanbetalers. „Maar grotere be drijven hebben hun eigen proce dures. Ik kan wel op de factuur zetten dat er binnen twee weken moet worden betaald, maar als zij andere termijnen hanteren, heeft dat gewoon geen zin. De kwetsbaarheid van zzp'ers voor financiële tegenslag is zor gelijk, omdat zij op het terrein van de sociale zekerheid nog" al tijd tussen wal (werkgevers) en schip (werknemers) vallen. Ver zekeren tegen werkloosheid en arbeidsongeschiktheid kan bij voorbeeld alleen via dure indivi duele regelingen. „Aanvankelijk was ik daar helemaal niet mee bezig, maar geleidelijk groeide het besef dat er altijd iets kan gebeuren", zegt Lecarpentier. Sinds kort heeft ze daarom een arbeidsongeschiktheidsverzeke ring, voor 700 euro per jaar. De pensioenvoorziening van zzp' ers is eveneens een probleem. Dat heeft geleid tot het cynische grapje dat de afkorting eigenlijk staat voor 'zelfstandige zonder pensioen'. De vakbeweging, die zzp'ers eens verfoeide als oneerlijke con currentie van hun traditionele achterban in loondienst, heeft intussen de kleine zelfstandigen omarmd en biedt hun collectie ve pensioenregelingen aan. Ook de nieuwe Pensioenwet voorziet in ruimere mogelijkheden voor de oudedagsvoorziening van zzp' ers. Ondanks de haken en ogen die aan het ondernemerschap zit ten, wil Lecarpentier nog lang zzp'er blijven. „Ik wil me ont wikkelen, zowel financieel als creatief. Dat is me de afgelopen jaren aardig gelukt." GPD wrJasper van de Kerkhof HTERDAM - Het nieuwe tinei moet zzp'ers erken- derde grote groepe- bg in economie en samenle- ii;, naast werknemers en tligevers. Dat stelde belan- nvereniging VZZP onlangs een brief aan de onderhan- laars Balkenende (CDA), ;(PvdA) en Rouvoet (Chris- IliekDen Haag zette de af- p jaren sterk in op sti cking van het ondernemer- ekp. onder meer door ver- mirinng van de administra tieve lasten en soepeler regels voor het opstarten van een ei gen zaak vanuit een uitke ringssituatie. Toch blijven er veel wensenover. Struikel blokken zijn het ontbreken van een collectieve regeling voor werkloosheid, arbeidson geschiktheid en betaald zwan gerschapsverlof, en de gebrek kige pensioenvoorzieningen voor zzp'ers. Ook de verplichting elk jaar opnieuw het zelfstandige on dernemerschap aan te tonen met een zogenoemde 'Verkla ring Arbeidsrelatie' wordt ge zien als een onnodige admini stratieve last. GPD Grafisch ontwerpster Karin Lecarpentier kreeg ook wel eens te maken met wanbetalers. „Goede afspraken maken is belangrijk." foto Phil Nijhuis/GPD iifsfe platenmaatschappij il EMI het kopieerslot op Iedereen lean nu on wil zijn favoriete muziek Nemen we binnenkort 'id mn het zilveren schijf - ific de Bie RAAG-Het einde van de 5 drager van muziek is nog zicht. Platenmaatschap- investeren nog steeds vol- het zilveren schijfje. Een deel van het budget gaat f wel naar nieuwe manie- im het illegaal kopiëren te ïdci'en, tgt Wouter Rutten van de i de branchevereniging de entertainmentindustrie ïderland. Op haar website 1 de organisatie dat EMI Miste platenmaatschappij êrbeveiligingen op nieuwe feed's ;d die nu dus wordt uitge- is eenvoudig te kopiëren, df wil zijn besluit niet toe- ffl en laat de woordvoering san de branchevereniging. hebben de platenmaat- >pt afscheid genomen van eerslot bleek niet goed te werken. ^t aÜe cd-spelers in de beveiligde schijfjes af en- Daarnaast lazen som- Wmputers simpel over de *ieen, waardoor ko- r: -ndig bleef. De resul- «elendus tegen. Officieel ovengens zo dat de maat- 'plJeü 'tijdelijk' nieuwe Iff beveiligen. Maar ook begrepen dat Macrovision, het bedrijf dat het slot had ontwikkeld, niet meer investeert in een nieuwe versie. Dus je mag ervan uitgaan dat ze het hebben opgegeven." Het destijds met veel bombarie aangekondigde kopieerslot is dus mislukt. „Niet helemaal. Door het slot zijn een heleboel kopieën na tuurlijk niet gemaakt. De bevei liging was vooral bedoeld om il legale verspreiding via internet tegen te gaan. De kosten voor het slot wegen echter niet op te gen de resultaten. Het bleek heel moeilijk die dam te dich ten. Er hoeft maar een klein lek je te zijn en via internet gaat de verspreiding van illegale kopie ën dan razendsnel. Overigens zijn de muziekbestanden die via internet legaal worden gedwon- load, nog steeds beveiligd. Betekent dit het einde van de muzieked? „Nee, wereldwijd worden er nog honderden miljoenen verkocht. Het is zeker zo dat de verkoop de afgelopen jaren is gedaald. In Nederland werden in 2005 bij voorbeeld 16,8 procent minder muziekcd's verkocht. Maar in nichemarkten als klassieke mu ziek is nog groei mogelijk." Waarom zouden, consumenten nog een cd kopen „Platenmaatschappijen zijn be zig met alternatieven die het ko pen van de orginele versie aan trekkelijker moeten maken. Als je die koopt, krijg je bijvoor beeld toegang tot een afge schermde website met extra ma teriaal. Als muziekdrager is de cd dus nog niet afgeschreven." GPD ÜÜf IIet Amei'ikaan- Pgrafieconcern Eastman verkoopt voor maximaal Wmd dollar zijn divisie "apparatuur voor de medi- inC °uaan ecn dochterbe- „i n Canatec ™ng'o- teCb.ÏÏdmaalac Ko- K*are Holdings be- miljard dollar in con stat 200 müjoen doi_ lar extra als aan bepaalde winst doelstellingen wordt voldaan. Het Kodak-onderdeel maakt on der meer apparaten voor rönt- genopnamen en mammogram- men. De verkoop moet Kodak helpen met zijn transitie van tra ditionele fotografie naar digita le fotografie. De opbrengst uit de verkoop zal worden gebruikt om een schuld van ongeveer 1,15 miljard dollar af te betalen. ANP/RTR Carrosseriefabriek Huiskamp ■uit Winterswijk boekt opmerke lijke successen in Duitsland. Twee jaar na de stap over de grens wordt al een kwart van de rouwauto's uit het bedrijf voor de Duitse uitvaartmarkt ge bouwd. door Jan Ruesink WINTERSWIJK - Een hemelga- lerij met halogeenspotjes, wan den van bekleed kunstleer met reliëf-ornamenten en een hoog glansbodem in marmermotief. In de rouwauto's van Huiskamp Carrosserie worden overledenen in stijl naar hun laatste rust plaats vervoerd. Behalve in design zijn de rouw auto's van Winterswijkse make lij ook in technisch opzicht ver nieuwend. De omgebouwde Mer- cedessen, Chryslers en Cadillacs kunnen worden uitgevoerd met snufjes als een apothekerslade en extra compartimenten voor het vervoeren van vier of zelfs acht lichamen tegelijk. Die combinatie van design en techniek heeft Huiskamp geen windeieren gelegd. Waren er in het jaar 2000 nog drie Neder landse bedrijven die vooral Ame rikaanse en Duitse auto's om bouwden tot rouwwagens, tegen woordig is Huiskamp in eigen land nog de enige. „Vooral om dat we steeds zijn blijven ver nieuwen, want dat is nodig in de ze branche", zegt Hans Legters die samen met zijn vrouw Willy de directie van het 93 jaar oude bedrijf voert. Het personeelsbe stand groeide sinds 2000 - toen het bedrijf vanuit het centrum verhuisde naar het Technopark - van zestien naar nu veertig. Dat is dan inclusief de schade- herstellers van Snoeck-Huis- kamp in hetzelfde pand, dat de schadetak van het bedrijf heeft voortgezet. Licentie Huiskamp bouwt nu jaarlijks veertig rouwauto's. Het bedrijf krijgt een chassis binnen dat wordt verlengd, verbreed en ver hoogd en dat wordt beplaat in de originele stijl van Mercedes of andere merken waarvan Huis kamp een licentie heeft. Op een chassis van 40.000 euro wordt zo nog eens een zelfde bedrag aan waarde toegevoegd. Directeur Legters zette twee jaar geleden de stap naar de Duitse (en Belgische) markt. Vol gens hem lagen daar kansen om dat de Duitse uitvaartbedrijven de overledenen rondreden in 'le ge bakbeesten', waar in feite al leen de stoelen uit waren ge sloopt en die verder zeer sober en ook onpraktisch waren. „Want neem nou de kisten: die hebben in Duitsland pootjes", verduidelijkt Legters. „Daar door kun je ze moeilijk in de au to schuiven. Onze auto's worden daarom uitgevoerd met een uit- schuifbare klep en een gelei dingssleuf, waardoor ze moeite loos in en uit de wagen kunnen worden geschoven." Verder boekt Huiskamp nu veel succes met de 'Apothekers- schrank in einer Limousine', zo als de Duitse vertegenwoordiger van Huiskamp, I W Bestat- tungsfahrzeuge in Gescher de 'Weltpremiere' omschrijft. Het gaat om een uitschuifbare kast tussen cabine en kistruim- te, waarin accessoires als een verrijdbaar onderstel kunnen worden weggewerkt. „Want an ders moeten dit soort hulpmid delen achterin bij de kist wor den weggepropt en dat staat niet erg sjiek", aldus Legters. Van deze noviteit wist Huis kamp er al zo'n twintig te verko pen aan onze oosterburen. Compliment Hoewel het allemaal eigen ont wikkeling is, heeft Legters zul ke innovaties niet gepatenteerd, „...want, ach, dat kost veel tijd en geld en bij inbreuk ben je dan nog alleen maar aan het pro cederen. Ik zie het maar als een mooi compliment als ze weer eens een van onze vernieuwin gen hebben gekopieerd. De markt blijft zo'n innovatie toch wel met ons associëren." In de werkplaats van Huiskamp wordt momenteel de laatste hand gelegd aan een Merce- des-rouwauto met plaats voor vier lichamen. Twee kisten naast elkaar en twee lijken die in kleinere com partimenten daaronder kunnen liggen. „Want in Duitsland wor- Spanje bestelt 45 heli's Eurocopter PARIJS - Spanje heeft bij helikopterbouwer Eurocopter een order geplaatst voor 45 legerhelikopters van het type NH90. Dat heeft het bedrijf, dat deel uitmaakt van het Eu ropese lucht- en ruimtevaartconcern Eads, gisteren be kendgemaakt. De eerste toestellen worden in 2010 geleverd. De helikop ters worden deels gebouwd in de nieuwe fabriek van Eu rocopter in de Spaanse stad Albacete. ANP/RTR Nintendo stelt verwachting bij TOKIO - De Japanse spelcomputerfabrikant Nintendo heeft de winstverwachting met 20 procent verhoogd. Dit heeft te maken met opwaarts bijgestelde verwachte ver koopcijfers van de draagbare spelcomputer Nintendo DS en spelletjes voor de recent op de markt gebrachte Wii. Dit maakte het concern gisteren bekend. De verwachte nettowinst neemt in het boekjaar, dat tot 31 maart loopt, toe tot 120 miljard yen (775 miljoen euro). In oktober vorig jaar bedroeg de winstverwachting nog 100 miljard yen (645 miljoen euro). ANP/RTR FNV geeft taalles op de werkvloer AMSTERDAM - De FNV organiseert Nederlandse taalles op de werkvloer voor etnische minderheden. Ook Polen die in ons land maar tijdelijk in de bouw werken, komen voor een cursus in aanmerking. Van de stichting Instituut Gak, die vernieuwing in de so ciale zekerheid steunt, heeft de vakcentrale ruim 300.000 euro subsidie gekregen voor het project 'Nederlands op de werkvloer'. Volgens FNV-beleidsmedewerkster J. Becking zijn de cursussen vooral bedoeld om werknemers met een buitenlandse achtergrond beter te laten functio neren en meer loopbaankansen te geven. In het geval van Polen die tijdelijk in de bouw werken, is het ook in het be lang van de veiligheid dat ze onze taal beter beheersen. ANP US Airways verhoogt bod op Delta ATLANTA - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappij US Airways heeft het vijandige overnamebod op concur rent Delta Air Lines verhoogd. US Airways biedt nu 10,2 miljard dollar voor het in surseance verkerende Delta. Eind december wees Delta een bod van 8,4 miljard dollar af. Met het verhoogde bod hoopt US Airways de schuld eisers van het noodlijdende bedrijf te overtuigen. Het ma nagement van Delta is tegen een overname en wil een ei gen plan trekken om uit de financiële problemen te ko men. ANP/AFP Software tegen rsi zou zinloos zijn DEN HAAG - Software om rsi tegen te gaan, bijvoor beeld door pauzes op te leggen aan werknemers die veel achter de computer zitten, is contraproductief. De ver plichte pauze leidt juist tot stress, omdat het werk tegen de zin van de werknemer wordt onderbroken. Dat stelt een aantal medische specialisten. Het natuurlij ke gedrag van werknemers zou door de verplichte pauzes niet worden beïnvloed. Zij pauzeren wanneer er de be hoefte en mogelijkheid voor is en werken door met iets an ders als de computer tijdelijk wordt stopgezet. GPD Directeur Hans Legters van Huiskamp Carrosserie laat zien hoe makkelijk een Duitse doodskist in de 'vierpersoons'-rouwauto geschoven kan worden. foto Rikkert Harink/GPD den vaak meerdere personen te gelijk van uitvaartcentrum naar crematorium vervoerd. Dat transport is namelijk geen plech tigheid die door een stoet verge zeld wordt." Duitsland is nu goed voor een kwart van de omzet. Dat is deels te danken aan het feit dat Huis kamp met Duitse auto's werkt en daar zes jaar garantie op geeft. Volgens Legters speelt ook een rol dat Winterswijk dicht bij Duitsland ligt, „Kan ik tegen klanten zeggen: bij Bocholt over de grens. Dat klinkt vertrouwd en dicht bij." Voor eind dit jaar staat Oostenrijk als volgende export land op de lijst. Toch heeft Legters geen megalo mane plannen. „We houden het bescheiden. Ik doe de commercie en ontwikke ling nog grotendeels zelf en dat wil ik zo houden. Als je een hèel team designers en verkopers aan het werk moet houden, kan dat al gauw een te grote last worden." GPD profijt door Jasper van de Kerkhof Eerstejaars studenten heb ben hun vuurdoop achter de rug: de eerste tentamens zijn gemaakt en de eerste cij fers ontvangen. De één zal te vreden terugblikken op de be haalde resultaten, voor de an der is de studie wellicht nu al uitgelopen op een bittere te leurstelling. In het laatste ge val dringt de vraag zich op: stoppen of doorgaan? De deadline om in de gaten te houden is 1 februari. Wie vóór die datum stopt met de studie en zich als student; uit schrijft, voorkomt allerlei na re financiële en andere gevol gen. Enige voortvarendheid is dus geboden. De '1 februa- ri-regel' geldt alleen voor stu denten die in het lopende col legejaar voor het eerst studie financiering ontvangen. Be halve op studenten in het ho ger onderwijs is onderstaan de ook in grote lijnen van toe passing op scholieren op mbo-niveau 3 en 4. Instellingen voor hoger onder wijs hanteren een 'bindend studieadvies': wie te weinig studiepunten haalt (mini maal 30 ECTS, soms meer) moet verplicht stoppen en mag zich niet nog eens voor dezelfde opleiding aanmel den. Halverwege het studie jaar krijgt de student een 'voorlopig bindend studiead vies'. Pakt dat negatief uit, dan volgt een gesprek met de studentendecaan. Hij of zij adviseert of het verstandig is door te gaan. Wie stopt met de studie moet zich schriftelijk laten uit schrijven bij de instelling. Doe je dat vóór de deadline van 1 februari, dan krijg je 126 euro collegeld terug voor elke resterende maand die je niet ingeschreven staat. Bo vendien voorkom je zo een ne gatief bindend studieadvies aan het einde van het studie jaar, waardoor je het later nog eens kunt proberen. Bovendien moet de student zijn studiefinanciering stop zetten bij de Informatie Be heer Groep (IBG). Doe je dat - alweer - vóór 1 februari, dan wordt de lening van de basisbeurs omgezet in een gift, ongeacht de studiere sultaten. Je hoeft dan dus niets terug te betalen, De aan vullende beurs is in de eerste twaalf maanden toch al een gift, dus daarvoor maakt tij dig stoppen of niet geen ver schil. Wie stopt met studeren mag overigens ook niet meer voordelig lenen via de IBG. Geen student meer, dan ook geen OV-studentenkaart meer. Lever de kaart in op het postkantoor, uiterlijk op de vijfde werkdag van de eer ste maand waarin het recht op studiefinanciering ver valt. Doe je dat niet, dan be draagt de boete 68 euro per halve maand. Het inleverings- bewijs moet je een paar jaar bewaren in verband met con troles. Bijstandsuitkering Nadat je met de studie bent gestopt, heb je geen inkomen meer uit studiefinanciering. Evenmin krijgen je ouders kinderbijslag. Je zult dus op een andere manier in je le vensonderhoud moeten voor zien, bijvoorbeeld door een (uitzend)baan. In geval van nood kan bij het Centrum voor Werk en Inkomen (CWI) een bijstandsuitkering wor den aangevraagd. Solliciteren is dan verplicht en in beginsel moet elke aan geboden baan worden geac cepteerd. Let op dat je niet te veel verdient, anders moet je ten onrechte ontvangen stu diefinanciering terugbetalen Voor 2007 geldt een maxi mum van 10.630 euro netto. Inkomen uit een bijstandsuit kering wordt niet meegeteld, maar veel andere bronnen van inkomsten wel (zie ook www.ib-groep.nl). De huidige generatie studen ten heeft doorgaans recht op vier jaar studiefinanciering, bij sommige studies één of twee jaar langer. De lening wordt pas omgezet in een gift als binnen tien jaar na aan vang van de studie een diplo ma is behaald. Maar let op: de teller gaat niet terug naar nul als je de studie beëindigt. Ook al stop je voor 1 februa ri, dan nog worden de maan den tot en met januari in min dering gebracht op je recht op studiefinanciering. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25