Havenschap stevent af op strop Carrière dankzij pasfoto PZC Kopen bij de bank NS stappen in döner kebab 25 'vdA waarschuwt voor gevolgen beëindiging samenwerking met Rotterdam avens op zoek naar ruimte Wiegel tapt uit ander vaatje larstadtQuelle stuurt leckermann naar beurs Recordaantal passagiers Lufthansa dac,ie; 0113-315649 P^oaa'LS K'MX'i'eland: 0113-315520; 1 {tenderen: 0113-315570; rtionasl: 020-4562500 onderdag 11 januari 2007 De opmars van de zzp'er nrBen Jansen JSSINGEN - Havenschap eland Seaports stevent af op nregelrechte financiële strop, eindiging van de samenwer- igniet liet Havenbedrijf Rot- tdarn gaat veel geld kosten. PvdA in de gemeenteraad issingeu vindt dc breuk beide havenbeheerders niet in het belang van PvdA-fractie is toe de enige die kritiek ft op het voornemen van Zee- idSeaports de samenwerking it Rotterdam te stoppen. Wat eland betreft zou een nieuw «werkingsverband moeten rden gesmeed, uitsluitend Westerschelde Contai- Winal (WC-T). Tot dusver i!t Rotterdam laten weten niets voor te voelen. Dat is voor de Vlissingse PvdA door Zeeland gewenste ande- samenwerking met Rotter- 'een kansloze optie' te tempelen. fractie erkent in een brief •dagelijks gemeentebe stuur dat de door Zeeland Seaports en Rotterdam opgerich te Exploitatiemaatschappij Schelde Maas (ESM) nog lang niet heeft geleid tot wat er ooit mee werd beoogd. Maar de frac tie tekent er bij aan dat de sa menwerking met de mainport Rotterdam van strategische aard is en voor de lange termijn geldt. Ondoorzichtig De financiële gevolgen van de scheiding tussen Zeeland Seaports en Rotterdam zijn vol gens de PvdA in Vlissingen zeer ondoorzichtig. De fractie betwij felt of de schade zich zal beper ken tot 14 miljoen euro (7 mil joen voor elke'partner), zoals is voorgerekend. „Er moet reke ning worden gehouden met een veelvoud van dit bedrag." Daarbij doelt de PvdA op de voorbereidingskosten voor de WCT (30 miljoen euro), de bij drage die Zeeland Seaports heeft toegezegd voor een ver diepte spoorbak in Goes (20 mil joen euro) en de aanleg van de kade voor Séa-Invest in de Scal- diahaven (40 miljoen euro). or Ben Jansen IES - Havenschap Zeeland aporls en het Havenbedrijf tterdam gaan na welke sa- mverkingsmogelijkheden er P- verkenning wordt uitge lote het besluit van het alge- Kofetuur van het Zeeuwse de huidige samen- 'erkwgie beëindigen. Vertegen- Ook de financiële gevolgen op langere termijn baren de PvdA- fractie zorgen. Zeeland Seaports heeft voor ruim 160 miljoen euro geleend; ESM voor 125 miljoen. Aangenomen mag worden dat dit laatste bedrag bij beëindi ging van de samenwerking naar Zeeland Seaports wordt overge heveld. Een schuld voor het ha venschap dus van 285 miljoen euro. Daar komt nog de aanleg van de WCT (400 miljoen euro) bij. De PvdA-fractie wijst erop dat de samenwei'kingsovereen- komst tussen Zeeland Seaports en Rotterdam niet voorziet in een opzegging ervan. Rotterdam kan er dus aan vasthouden en daarmee ligt een langdurig juri disch steekspel in het verschiet. Dat leidt tot verlamming van het haven- en industriegebied Vlissingen-Oost: over terreinen die nu onder het ESM-verband vallen, kunnen geen besluiten worden genomen. Met de brief aan B en W wil de PvdA volgens fractievoorzitter H. de Haas een signaal afgeven. woordigers van beide havens hebben daarover gisteren over- legd. Over het gesprek werden geen mededelingen gedaan. Voorzit ter M. Ie Roy van Zeeland Seaports verklaarde slechts dat wordt afgetast hoe een samen werking in de toekomst moge lijk is. De woordvoerder van Rotter dam had het. over zoeken naar ruimte. AMSTERDAM - Voormalig VVD-politicus Hans Wiegel tapt een biertje tijdens de biertapwedstrijd op de Horecava in de Rai, on der het toeziend oog van Nationaal Biertap kampioen 2006 Gil- ber Rooyen (1). De Horecava is het jaarlijkse vakevenement voor de horeca- en cateringbranche en beleeft vandaag zijn laatste dag. foto Maartje Blijdenstein/GPD Klachten over televerkoop DEN HAAG - Nederlanders hebben afgelopen jaar 474 keer geklaagd over verkooptelefoontjes. De klachten kwa men binnen bij de Cons urnenténlijn Telemarketing, een initiatief van bedrijven die zich bezighouden met telemar keting. De meeste,klachten kwamen van mensen die niet meer ge beld wilden worden. Ook ergerden consumenten zich aan de vele telefoontjes die ze ontvingen, aldus de klachten lijn gisteren. De consumentenlijn noemt het aantal klach ten minder dan verwacht. ANP Japan Airlines schrapt 3000 banen TOKIO - Japan Airlines (JxAL) schrapt de komende drie jaar 3000 arbeidsplaatsen, vooral bij het grond- en cabine personeel. Dat maakte de luchtvaartmaatschappij, de grootstevan Azië, gisteren bekend. De x'eorganisatie bé- gint volgens een woordvoerder van JAL in april. Het be drijf telt momenteel ongeveer 53.000 werknemers. JAL le.ed in het op 31 maai't afgesloten boekjaar 2005/2006 een veidies van ruim 47 miljard yen (300 mil joen euro). Ook het lopende boekjaar dreigt het bedrijf met rode cij fers af te sluiten door hoge brandstofkosten en dalende passagiersaantallen. ANP/B,TR/AFP Geheime dienst beveiligt Windows REDMOND - De Amerikaanse geheime inlichtingen dienst NSA heeft softwareconcern Microsoft geholpen bij het beveiligen van het nieuwe besturingsprogramma Win dows Vista. Microsoft wil niet zeggen wat de NSA (Natio nal Security Agency) precies bijdroeg. De Amerikaanse firma spreekt over 'feedback' bij de ont wikkeling van een online leidraad om Vista zo goed moge lijk te beveiligen, meldden media uit de IT-sector giste ren. De NSA raakte in opspraak door het afluisteren van Amexikaanse en buitenlandse burgers. ANP Sterke groei handel op APX AMSTERDAM - De handel op de enex'giebeurs APX is het afgelopen jaar sterk gegroeid. De beurzen voor stroom en gas in Nederland en Groot-Brittannië verwerk ten 20 procent meer handel. De omvang van de handel groeide tot 178 ten-a wattuur (TWh). Dat maakte het bedrijf gisteren bekend. De g'ashandel in Nederland en het Belgische Zeebrugge bleef nagenoeg ge lijk. Na de koppeling van de stroommarkten van Neder land, België en Frankrijk in november naderden de stroomprijzen in de drie landen elkaar. In de helft van de gevallen kwam eenzelfde prijs tot stand voor levering van stroom de volgende dag. ANP irRaymond de Frel fl-JANSTEEN - Het Duitse irijf KarstadtQuelle zet in op n beursgang van het postor- tbedrijf Neckermann. istadtQuelle maakte eind no te bekend haar dochterbe- jfNeckermann (met vestigin- H in Sint-Jansteen en Terneu- i) te willen verkopen. Het af tel van Neckermann is onder- dvan een grote reorganisatie KarstadtQuelle, dat kampt I financiële tegenslagen. Op hoofdvestiging in Frankfurt naandag een projectgroep ge meerd, die zal onderzoeken iie optie het meeste geld ople- it: volledige verkoop van ckermann of een gang naar heurs, „Een beursgang is tej de 'preferente optie', larom dit de voorkeur geniet, ft ik niet", zegt directeur Gabriëls van Neckermann. h de mogelijke gevolgen van Kn,irsgang voor de zeven- I werknemers in Sint- lasteen en Terneuzen zijn, Gabriels nog niet inschat te projectgroep wil de K in het derde kwartaal mdit jaar afronden. Iets daar- zullen we dus meer. we- acatures t KarstadtQuelle behoren ook storderbedx-ijf Quelle en een van reisorganisatie Thomas te Ook Quelle, waarvoor in Sint-Jansteen zeven werkne mers actief waren, wordt van de hand gedaan. Gabriëls: „Een aantal werknemers van Quelle (twee, drie of vier) kan bij Neckermann interne vacatures opvullen. De ovex-ige mensen zijn inmiddels druk met sollici taties." Quelle werd in juli 2003 geïntro duceerd op de Nederlandse markt. Het bedrijf hield het slechts drieënhalf jaar vol. FRANKFURT - De Duitse lucht vaartmaatschappij Lufthansa heeft afgelopen jaar een re cordaantal passagiers vervoerd. De onderneming vloog 53,4 miljoen mensen de wereld over. Het record is gehaald dankzij de grote vraag in Europa en Azië, zo meldde Lufthansa giste ren. Op routes naar Amerika vervoer de het Duitse bedrijf juist min der reizigers. Dat gold ook voor bestemmingen in het Mid den-Oosten en Afrika. Lufthan sa heeft afgelopen jaar ook meer vracht verwerkt. Aix- France-KLM heeft in 2006 56,5 miljoen mensen vervoerd. ANP - op eigen benen - door Wendy van den Hurk MIDDELBURG - Of ze in Li banon ook sportscholen heb ben? Nou en of! „Mijn neef heeft er eexxtje van drie ver diepingen. Jacuzzi, sauna - alles erop en eraan." Khalid Arnous pakt het kleiner aan. Op zijn veertiende kwam Khalid Arnous (28) met zijn ouders naar Nederland. Het was gevaarlijk in Libanon. Hier kon Khalid groeien. „We zijn .niet voor niets weg gegaan, zeg ik voor mezelf. Ik heb altijd meer gewild." En dat blijkt. Khalid sprong in op de mavo, werd kapper, ging werken in een fotozaak. „Tot ik een keer een pasfoto moest maken van een sportin- structeur. Hij had een tas met sportspullen bij zich. Ik vertelde dat ik ook ooit een opleiding tot instx-ucteur heb gevolgd, maar nooit werk vond. Kom eens solliciteren, zei hij. En toen mocht ik bij Ten Tije komen lesgeven." Khalid werd zo'n beetje het gezicht van de sportschool in Vlissingen. Dex-tienhonderd van de tweeduizend klanten sportten onder zijn vleugels. Khalid vond dat hij meer met Khalid Arnous en zijn vrouw komen uit Libanon. Hij leert zijn leerlingen verantwoord sporten; zij helpt in de boekhouding. foto Ruben Oreel Een eigen bedrijf beginnen is worstelen proberen boven water te komen. In Op eigen benen vertellen onderne mers hoe ze de klus klaren. Vandaag: Khalid Arnous van Migron Sports in Middelburg. die kennis en ervaring moest doen. „Een eigen sportschool was wat ik altijd al wilde. El ke instructeur wil het, maar je moet durven doorzetten. In het begin moet je door de te genslagen heen bijten. Het was moeilijk met vergunnin gen, maar gélukkig heb ik nooit één euro van de bank hoeven lenen. Ik ben er." Migron (een Arabisch woord voor twee watervallen die sa menkomen) Sports is een krappe maand open. De com binatie van fitness en fysio slaat aan in Dauwenclaele. De open dag alleen al leverde tachtig inschrijvingen op. Khalid kan alleen maar la chen. „Het gaat goed. Ik plan iedereen in voor een persoon lijk uurtje, om alles door te nemen. Dat persoonlijke wil ik aanhouden. Ik heb de sportzaal expres klein gehou den. Ik loop de hele dag rond en ik wil iedereen kunnen zien en zelf begeleiden. Dat gaat kleinschalig het best." Het is hard werken, dat wel. „Elke dag van negen tot half tien en dan 's avonds nog de administratie, waar mijn vrouw gelukkig bij helpt. Ik ben veel uren met mijn werk bezig, maar zo voelt dat niet, Dat komt omdat ik dit voor mezelf doe. Weinig tijd is geen nadeel van een eigen zaak. Ik weet eigenlijk hele maal geen nadelen te beden ken. Als ik laat thuis kom, ben ik toch wel fit: yes, weer vijf inschrijvingen! jom geweest. Iets gekocht. Niet wat ik zocht. Eigen schuld. Hoe wam? Door de lentepunten van de ank. Als aan het eind van de «and geld over is, gaat het naar een arrekening voor later. Dat je op je 4 een warme jas kunt ko- •Ue hoogste-nee, de minst lage Va[1 ""e spaarrekeningen van de s "ank is voor spaarders die zelfstan- yaternetsparen. de catalogus met jurken en ondergoed, maar een karig assortimentje spullen. Toen de rentepuntenwinkel begon was er een scooter te koop. Nu niet meer. Nu kun je een poef bestellen, een Seix- seo, zilveren bedelkettinkjes, wijngla zen, koptelefoons, Stratego, hapjespan nen, flesjes gezichtsverzorging en nog zo wat ongeregelde handel. De Post bankwebwinkel noemt eerst een fabel achtig hoge prijs van de koopwaar en vraagt dan dc helft van deze 'adviesver koopprijs'. Je betaalt ook een hinder lijk bedrag administratie- en verzend kosten en levert er rentepimten bij in. Als je niks uit de Postbankwinkel koopt, kom je op den duur met miljoe nen loze rentepunten te zitten. Heel veel meer dan de spaarpunten van Dou- we Egberts, waar mijn oude tante een la van vol heeft. Ik liet me verleiden. De 'PostbankWeh- kamp' biedt een filmcameraatje aaxx dat ik, dacht ik, al jaren zoek. Een klei ne camera met een ingebouwd digitaal geheugen en iets bijzonders: een extra losse lens aan een draadje naar de ca mera. Je kunt de lens met een band op je kop vastzetten. Daxx kun je met twee handen een koe helpen kalven en tege lijk het wonder van de geboorte filmen. Of je filmt hoe je haring fileert. Ik zoek zoiets om televisie mee te ma ken, andere tv dan die van alledag. Dat tv maken met kleine canxeraatjes goed mogelijk is, heb ik al eens laten zien. Ik filmde voor het programma Keurings dienst van Waarde plofkuikentjes die ik looples gaf in de keuken. Plofkuiken tjes lopen niet uit zichzelf. Het filmpje werd uitgezonden en het viel niemand op dat de beelden gemaakt waren met de goedkoopste videocamera die op dat moment te vinden was. Bij Aldi. Maar nu de Postbank met een nieuwe digitale camera. Tekst op de website van de Postbankwinkel: 'De omschrij ving camcorder schiet eigenlijk tekort. Dit toestel kan zoveel méér. Ongekend multifunctioneel met maar liefst 6 func ties: digitale camcorder, fotocamera, mp3-speler, dictafoon, webcam én data- opslag. Deze memory sportcamcorder heeft een tweede lens en 1 GB intern ge heugen. Dankzij het compacte formaat - hij weegt slechts 200 gram - past dit apparaat zó in uw broekzak. Ideaal dus om overal mee naartoe te nemen.' Ide aal om moderne tv mee te maken, dacht ik. Voor 416,45 euro en veertigduizend ren tepunten werd hij thuisbezorgd. Met op de afleveringsbon deze tekst: 'Als u spijt heeft van de aankoop stuurt u de ze terug in ongeopende verpakking.' Is de doos eenmaal open, dan is terug sturen er niet meer bij. Maar hoe kan ik spijt krijgen als de doos dicht blijft? Ik maakte hem open. En ja hoor, spijt, maar te laat. Er valt me nogal wat te gen aan de camera. Maar het ergste: de filmpjes kan ik niet overhevelen naar mijn hypermoderne Apple computer. Die weet goed raad met alle andere di gitale camera's, maar nou net niet met deze. Weg, nxijix geld. Eigen schuld, had ik maar niet bij een bank moeten winkelen. Maar ik heb in tussen iets ontdekt. Bij de Algemene Spaarbank Nederland krijg ik meer rente. En rente is geld. De Postbank rentepunten kosten het alleen maar. door Tim Preqer AMSTERDAM - De Nederland se Spoorwegen stappen in döner kebab. Nog deze maand openen de NS een eerste winkeltje op Anxsterdam CS waar de brood jes vlees naar Turks recept wor den verkocht. Dé keten gaat Döner Kebab he ten en er komen er de komende jax'en in totaal twintig van in Ne derland. Dat zei commercieel di recteur J. Huurdeman van Ser- vex, de exploitant van de voor zieningen op de Nederlandse sta tions, gisteren op een congres oyer foodservice in Amsterdam. Verder willen de NS ook Azia tisch eten gaan vex-kopen, waar ónder noedelgerechten, en wordt de keten Kiosk ver bouwd. Volgens Huurdeman heeft Servex goed gekeken naar wat er in Londen en Parijs ge beurt op de stations. De komst van nieuwe ketens gaat niet ten koste van andere winkeltjes. Wel wil Servex dat de winkel ketentjes er frisser uit gaan zien. De verschillende formules moeten worden aangescherpt zo dat consumenten zich makkelij ker laten verleiden. Servex hoopt dit jaar voor 285 miljoen euro aan waar te verko pen. Het bedrijf exploiteert op de Nederlandse stations 325 ver kooppunten van onder meer AH To Go, Burger King, Pizza Flut en Kiosk. De gemiddelde bezoe ker gaf vorig jaar 3,20 euro per bezoek uit. Met het aanschex-pen van de verschillende formules moet ook de omzet een flinke sti mulans krijgen. Op het congres bleek dat de foodservice, waaronder de res taurants, pompshops, bedrijfs kantines en de drankensector, zich kan opmaken voor een pe riode van flinke groei. „Consu menten willen betalen voor ge makkelijke producten", aldus di recteur Jan-Willem Grievink van het Foodservice Instituut Nederland. „Daarbij krijgt de foodsex-vice toenemende concur rentie van de supermarkten. Bij Albert Heijn zijn de afgelopen periode records gebroken met betrekking tot de verkoop van kant-en-klaax"maaltijden, De groei komt volgens Grievink tot stand omdat consumenten steeds vaker kampen met tijds gebrek, „Jongere generaties ze meenemen als ze ouder wor den. Plet functioneel buiten de deur eten is voor hen een van zelfsprekend alternatief voor het thuis snel klaarmaken van maaltijden." Landelijk eten mensen vijftien van de 21 maaltijden thuis. Bij jongeren is dat volgens Grievink twaalf en zakt dit de komende tijd verder naar tien. Om het bui ten de deur uit eten te compense ren worden er aan de maaltij den thuis meer eisen gesteld. „Het moet gezond, lekker en goed zijn." Dat maakt volgens Grievink dat er nieuwe vormen van discountwinkels ontstaan. „Als iets niet bijzonder is dan komt het bij de goedkope win kels. Dat zie ik nu met laptops en flatscreens en dat gebeurt binnenkort ook met voedings middelen." ANP ING Bank beboet in voorkenniszaak AMSTERDAM - ING Bank is op 1 november beboet door de Autoriteit Financiële Markten (AFM) voor handel met voorken nis rond de uitgifte van een obli gatielening. Het dochterbedrijf van de bank verzekeraar ING kreeg drie be stuurlijke boetes van in totaal 27.225 euro voor het overtreden van regels voor interne schei ding van activiteiten (Chinese walls). Dat maakte de AFM gis teren bekend. De boetes zijn op gelegd naar aanleiding van een onderzoek naar de emissie van de obligatie Perpetual III in juni 2004. In de voorkenniszaak is in formatie over de obligatielening doorgesijpeld naar de afdeling vermogensbeheer van de ING bank. Vermogensbeheerders zou den hun klanten hebben geadvi seerd hiermee hun voordeel te doen. Financiële concerns zijn verplicht een strikte scheiding aan te brengen tussen hun ad viesfunctie aan beleggers en de afdelingen die bijvooi'beeld emissies van bedrijven begelei den. De zogenoemde Chinese walls zijn bedoeld om te voorko men dat belangen van beleggers worden geschaad door die van de bank. ING Bank gaat niet in bezwaar Wouter Klootwiik sroeien on met eetgewoontes die tecfen de Boetes A NP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23