ezamenlijke strijd tegen drugs Nederlands gedoogbeleid voor softdrugs wankelt Bijzondere geboorte in Poortvliet KNMI geeft voor kust weeralarm af 'wland, Oost- en West-Vlaanderen studeren op geïntegreerde aanpak Man raakt zwaargewond door explosie 23 Hooikoorts is al in het land Vogelaars jagen ■Kf blauwstaart op ©ELBURG - De provin- Zeeland, Oost-en Jst-Vlaanderen willen sa- fn de strijd tegen de Js(overlast) aanpakken, fii werkgroep niet verte- iwoordigers van justitie, ilie, provincies en ge ilen bekijkt hoe een op aar afgestemd controle- eidvorm kan krijgen, ise en Zeeuwse overheden dat de Belgische en Ne- andse ministeries van justi tie Vlaams/Zeeuws-Vlaamse isstreek aanwijzen als proef- voor een gemeenschappelij- anpak van drugshandel en erlast. kans daarop is een stuk gro- nu ook de procureurs-gene- vanDen Bosch en Gent gis- ïdeelnamen aan drugsover- van de Euregio Schelde- din Middelburg. Hjnen met justitie in Den jen Brussel zijn kort en de op succes moet daardoor r zijn, verwachten de gou- urs van Oost- en J-Vlaanderen, A. Denys en Breyne, en de Terneuzense emeester J. Lonink. 'drie bestuurders verhelen igens niet dat er nog heel overleg nodig is om een ge- nenlijke beleid uit te kunnen Iter.. De lucht tussen Breyne .vooral Denys aan de ene en iink aan de andere kant, is ÉlaartL De verzekering dat leuzen nog niet besloten fegenvignet elgië verhit emoederen SNEUZEN - De invoe- ing van een wegenvignet i België zorgt vooral voor siocring in Zeeuws-Vlaan- Ken. Aangezien ook voor Westerscheldetunnel noel worden betaald, is er ler 1 januari 2008 geen kos- tnlozc alternatieve route aar de rest van Neder- ind. iwd vertegenwoordigers t de politiek als het be- ijfsleven vinden dat het net voor een onevenre- zware belasting van euws-Vlaamse wegge- uikers zorgt. Gedeputeer- 'T. Poppelaars (verkeer) at uitzoeken of de rege- jg wel door de beugel Volgens Europarle mentslid C. Wortmann DA) is het plan strijdig a Belgische deelregerin- n bereikten gisteren een kkoord over het vignet, at gewest Brussel lag Mg dwars, maar neemt nu i met een kleiner 'arief 1 vermoedelijke tarief °reen vignet is zo'n zes- euro per jaar. Belgen 'jgcn dit bedrag vergoed a de wegenbelasting. Ook inlanders moeten het iet kopen als zij door 'gië rijden, waardoor zij 'bijdrage leveren aan de jn van het wegenoncler- van onze zuiderbu- heeft dat er een koffieshop vlak bij de Vlaamse grens komt, viel in goede aarde bij de Vlamin gen. Die zaak wordt nog onderzocht en de resultaten moeten er bin nen twee maanden zijn. Daarna neemt de gemeenteraad een be sluit. Lonink benadrukt dat hij als burgemeester de gemeente raad niet de wet kan voorschrij ven. De raad wacht ook niet met standpuntbepaling over het drugsbeleid tot er duidelijkheid is over de grensoverschrijdende aanpak. Maar de Terneuzense bestuurders zullen ongetwijfeld het goede nabuurschap met de Belgische buren niet zo maar op het spel zetten, stelt Lonink. De gouverneurs en de burge meester blijven van mening ver schillen over de economische werking van koffieshopvestigin gen. Nederland houdt vast aan de ervaring dat de vraag het aan bod bepaalt en staat gedoog- shops toe om de criminaliteit te beteugelen. De Belgen menen echter dat het aanbod van gedoogde koffie shops vraag creëert. Ondanks dat verschil van inzicht zetten Vlamingen en Nederlanders de schouders onder samenwerking bij de bestrijding van drugsover last. Niet alleen bij controle, maar ook bij het opsporen van wietkwekerijen. POORTVLIET - Bij de familie Lindhoud in Poortvliet werd gisterochtend een schapenvijfling geboren. „Binnen vijf minuten waren ze er allemaal", aldus boer Rien. De vijf lammetjes en hun moeder maken het goed. „Ze liggen lekker onder een warme lamp." Meerlingen komen bij schapen wel vaker voor. „Maar vijf gebeurt zelden. Dat ze alle maal nog leven, maakt het helemaal bijzonder." De kinderen van boer Rien, Jeroen, Remi en Nicole (vlnr), vinden het wat leuk. foto Dick de Boer door Hans van Soest DEN HAAG - Het Nederlandse beleid om de verkoop en het ge bruik van marihuana en hasj te gedogen, bestaat over tien jaar niet meer. Er komt steeds min der draagvlak voor de tolerante softdrugsregels. Dat voorspelt Minister Hoogervorst van Volks gezondheid. Op een congres over drugsbeleid in Mexico zei hij te verwachten dat het Nederlandse drugsbe leid steeds strenger wordt en uit eindelijk niet meer wezenlijk af wijkt van dat in de rest van Eu ropa. „Er onstaat steeds meer draagvlak voor een strikter alco hol- en tabaksbeleid in ons land," zei Hoogervorst. „Een to lerant softdrugsbeleid ligt daar door steeds minder voor de hand." Strenger Het cannabisbeleid is de laatste jaren al strenger geworden. Het aantal coffeeshops is in acht jaar tijd met veertig procent ge daald. In tachtig procent van de gemeenten zijn ze niet meer te vinden. Daarnaast wordt de teelt harder aangepakt. De straf fen zijn verhoogd. Volgens Hoo gervorst wordt het beleid steeds restrictiever: „Het beeld van Ne derland als extreem tolerant ten opzichte van drugs strookt steeds minder met de werkelijk heid." Aan het gedoogbeleid kleven vol gens de minister enkele duidelij ke nadelen. Zo heeft het de pro ductie van cannabis in ons land flink bevorderd, constateerde hij: „Het heeft er toe geleid dat er een levendige huisindustrie van wietplantages in de grote steden is ontstaan. De Neder landse marihuana is inmiddels - net als onze tulpen - van zeer ho ge kwaliteit. Maar dit landbouw product is iets waar we niet zo trots op zijn. Ook heeft het beleid geleid tot een toename van het drugstoeris- Brandweerlieden staan schouder aan schouder bij het stutten van het gebouw. foto Jurgen Mols/ANP me naar ons land, met bijbeho rende overlast, en wekt het be leid veel wrevel bij de buurlan den. Verder is het beleid juri disch 'verwarrend'. „We staan toe dat coffeeshops kleine hoe veelheden cannabis verkopen, maar we vervolgen wel de men sen die het produceren en aan de coffeeshop leveren." GPD ECHT - Een 58-jarige man is gis termorgen zwaargewond ge raakt door een explosie in een kantoorruimte in Echt (Lim burg). In de ruimte, die verbonden is aan een woning, ontplofte een gaskachtel, zo liet een woord voerder van de hulpdiensten we ten. De Echtenaar is met een trauma helikopter naar een ziekenhuis in Aken (Duitsland) gebracht. De materiële schade aan de kan toorruimte aan de Oranjestraat is groot. Het dak is grotendeels vernield en de voorgevel is volle dig uit het pand geblazen. ANP Strop dreigt voor Zeeland Seaports Agenten steeds vaker belaagd Zeeuwse agenten krijgen in toenemende mate te maken met openlijk geweld. „De agressie van het uitgaanspu bliek tegen de politie neemt toe", aldus een bezorgde korpschef F. Goudswaard. Hij wordt bijgeval len door de Zeeuws-Vlaamse districtschef J. Da lebout. Rabo tot eind 2012 in peloton Rabobank blijft de wieler sport trouw. Het bankcon cern heeft het sponsorcon tract tot en met eind 2012 ver lengd. Dat werd gisteren in Utrecht tijdens de ploegen- presentatie bekend. Met de sponsoring is een bedrag van 12 miljoen euro De Ruiter in kwartfinale Darter Niels de Ruiter heeft zich geplaatst voor de kwartfinales van het WK van de profbond BDO. Hij versloeg verrassend de Au straliër Simon Whitlock met 4-3. De Ruiter (23) ver loor de eerste'set, nam daar na het initia tief over en won. Varia: 2; Binnenland: 3; Feiten Meningen: 4; Buiten land: 5 en 7; Radio Televisie: 9; Zeeland: 13,15,16 en 17; Sport: 19, 20 en 21Economie: 23, 24 en 25 GRONINGEN - De allergiepoli van het Universitair Medisch Centrum Groningen (UMCG) krijgt ettelijke patiënten met hooikoorts binnen. Normaal be gint het hooikoortsseizoen pas in maart of april. „Dit is ongebruikelijk vroeg. We merken in de kliniek dus al dat de natuur in de war is", zegt internist/allergoloog Hanneke Oude Elberink. Het gaat om mensen met allergie voor stuif meel van bomen. De klassieke hooikoorts is graspollen-aller gie, maar het gras bloeit nog niet. Anders is het met bomen zoals de hazelaar en els. „Geluk kig regent het ook veel, dan heb ben de patiënten er minder last van", aldus Oude Elberink. In Nederland lijdt circa twintig procent van de bevolking in min dere of meerdere mate aan hooi koorts. Alleen het topje van de ijsberg laat zich behandelen in het ziekenhuis. In het UMCG krijgen ze vaak im- munotherapie. Daarbij krijgen ze 's winters injecties met kleine hoeveelheden stuifmeel, vooruit lopend op het hooikoortssei zoen. Zo bouwen ze weerstand op, zodat ze soms wel een jaar of zeven lang geen last meer heb ben. Door de zachte winter komt die immunotherapie bij stuifmeelpa- tiënten nu ook in het gedrang. Ze hebben niet genoeg tijd om de injecties rustig op te bouwen. GPD door Rens Ulijn DE BILT - Het KNMI heeft voor vandaag een weeralarm af gegeven voor de kustprovincies. Een zuidwesterstorm trekt in de vroege ochtend via Zeeland het land binnen en neemt in de uren daarna in kracht toe. Rond 13.00 uur bereikt de storm met windkracht negen zijn hoog tepunt. Aan de kust gaat dat ge paard met zeer zware windsto ten tot 110 kilometer per uur. Landinwaarts verwacht het KNMI windstoten tot 90 kilome ter per uur. De storm zal in Zeeland niet voor gevaarlijk hoge waterstan den zorgen, omdat er geen springtij is en de wind in de zuidwesthoek zit. Door de weersomstandigheden wordt het op de wegen in de och tendspits zeer druk, verwacht de ANWB, die rekening houdt met 350 kilometer file. Mensen die vandaag niet per se het wa ter op hoeven, moeten aan de wal blijven, adviseert de Ko ninklijke Nederlandse Reddings Maatschappij. De veerboten tus sen Harlingen en Terschelling en Vlieland varen alleen vanmor gen heen en terug. GPD Advertentie tolofoort: O Noteert u mij voor een proefabonnement van 10 weken voor €15,- Ik geef daaibij éénmalig toestemming voor automatische incasso van dit bedrag van mijn rekeningnummer. Ik heb de laatste ras maanden geen proefabonnement gehad O Noteert u mij voor een vast abonnement. Oe eerste 10 weken ontvang ik de krant voor 15,- Daarna wil ik betalen: O per maand met automatische incasso (€21,50)* CU per kwartaal mot automatische incasso 61,50)* CD per jaar met automatische incasso 236.-)* met gratis P2C-pareplu 8"711688"555530 Kijk op www.pzc n/abonneten. bel gratis 0800 - 0231231 ol stuur deie bon mar PZC. afdeling lezersservice Antwoordnummer 713. HBO 7/8 uoes het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 1