Laurent is zich van geen kwaad bewust VS vechten mee in Somalië Crisis in Polen na opstappen aartsbisschop ETA eist aanslag in Madrid op Tientallen doden bij strijd in Bagdad Rusland en buurland beginnen overleg olie 5 Belgische prins getuigt in fraudeproces ff/, woensdag 10 januari 2007 VkiiHPR» Laurent verlaat de rechtbank in Hasselt. foto Yves Herman/RTR door Pascale Thewissen HASSELT- Zijn ondervraging duurde precies zestien minu ten. In gebrekkig Nederlands gaf de Belgische prins Laurent gisteren voor de rechtbank in Hasselt toe dat hij wist dat zijn villa in de jaren negentig met staatsgeld was opgeknapt en in gericht. Maar Laurent ontken de ten stelligste dat hij wist dat dit geld achterover was ge drukt door enkele marineoffi- In totaal werd er 2,2 miljoen eu ro verduisterd. De prins, be kend om zijn voorliefde voor snelle sportwagens, arriveerde 's ochtends vroeg in een kleine Smart bij de rechtbank. Dagen lang was gespeculeerd over de vraag of de jongste zoon van ko ning Albert als eerste prins in de Belgische geschiedenis al dan niet als getuige zou opdra ven in het geruchtmakende frau deproces tegen twaalf aanne mers en marinepersoneel, onder wie de voonnalige adviseur van Laurent, kolonel N. Vaessen. Het Openbaar Ministerie was fel tegen het horen van Laurent. De Hasseltse procureur E. Steyls deed er alles aan om het te voorkomen. Zo was volgens hem het koninklijk besluit van vorige week vrijdag, waarin de onschendbaarheid van Laurent werd opgeheven, niet rechtsgel dig en kan niemand, ook de prins niet, gedwongen worden om tegen zichzelf te getuigen. De rechtbank verwierp die argu menten en om kwart voor twee gistermiddag kon Laurent, on der massale mediabelangstel ling, ondervraagd worden. Op zijn verzoek werd hij aangespro ken met meneer, niet met mon seigneur, zijn gebruikelijke aan spreektitel. Dat was, volgens de prins, gemakkelijker voor de rechter. In zijn getuigenis verwees Lau rent telkens naar de verklarin gen die hij een dag eerder had af gelegd aan de politie. „Ik kan niet veel meer bijvoegen", sprak Laurent, die maandagavond voor het eerst door de politie werd gehoord. Opmerkelijk, want het onderzoek naar het gesjoemel met defensiegeld, dat werd gebruikt om Laurent een handje te helpen, maar volgens justitie ook in de zakken van Vaessen en consorten verdween, loopt al zes jaar. Publieke opinie Het lijkt erop dat het OM is ge zwicht voor de druk van de pu blieke opinie. In België heerst grote verontwaardiging over de fraudezaak. Prins Laurent, elf de in de lijn voor de troonopvol ging, krijgt een jaarlijkse over- heidsuitkering van 272.000 eu ro. Maar blijkbaar kan hij daar niet van rondkomen. In het Bel gische parlement gaan stemmen op om de vergoeding te schrap pen en de prins te laten werken voor zijn geld. Ook in de jaren negentig had Laurent chronisch geldgebrek. In zijn villa Clementine in Ter vuren, bij Brussel, stond amper meubilair. Vaessen zag dat en bood Laurent aan om te helpen. „Toen de vertrouwensman die mij was toegewezen door het pa leis en die ik volledig vertrouw de, mij verzekerde dat hij mijn inboedel kon regelen via de ma rine, dacht ik dat dat legitiem was. Wie ben ik dan om te twij felen?", zegt Laurent in het uit gelekte politieverhoor. In totaal werd bijna 200.000 eu ro uitgegeven aan meubilair en het opknappen van de villa. Ook de boerderij van Vaessen in de Ai-dennen zou met geld van de marine zijn gerestaureerd. De marineofficier ontkent alle be schuldigingen. Een Belgische za kenman, die tegenwoordig in het Nederlandse Hoensbroek woont, heeft wel al toegegeven dat hij valse facturen opstelde. Het proces in Hasselt duurt nog tot vrijdag. De uitspraak is over een maand. Duikers Egypte nog spoorloos LAIR0 - De vier duikers die inds zaterdag in Egypte ver nist worden, nadat zij het con- ict verloren met hun boot in ït Elphinestone-rif, waren gis- eravoud nog spoorloos. ilgens het ministerie van Bui- inlandse Zaken is de zoektocht net de helikopter gisteren ge laakt, maar gaat het zoeken met boten wel verder. Volgens binnen de Egyptische utoriteiten is de hoop overle- Etden te vinden vrijwel nihil eworden lener duikers, naast de Neder- •twee Russen en een Egyp- ffisar. raakten zaterdag ver lens een excursie in de lode Zee. ANP Ixtreem-rechts ormt fractie in uroparlement IUSSEL - Extreemrechtse rtijen uit zeven landen vor en een fractie in het Europees irlement. De partij 'Identiteit, «vereiniteit en Traditie (1ST)' ivat twintig van de 732 parle- ntsleden, het minimumaantal or een fractie. ider de partijen bevinden zich aams Belang, Front National, partij voor Groot-Roemenië de partij met Alessandra Mus- im, kleindochter van de Itali- nse dictator. Ook de Bulgaar- Aanvalspartij (Ataka), het stenrijkse FPÖ en de onafhan- lijke Brit Ashley Mote doen k. Vlaams Belang heeft dat deren bekendgemaakt, laandag presenteert de nieuwe actie zich bij de eerste zitting in het parlement dit jaar. De artijen krijgen door de fractie inning meer spreektijd, subsi- een hogere functies. Als frac- Joze parlementsleden hadden amper zulke rechten. partijen hebben een basisver- aaring van zeven punten opge- pd. Zij streven naar 'bevesti- van de christelijke waar erfenis, cultuur en tradities Europese beschaving' en van het traditionele als hoeksteen van de sa- Met deze punten ver at de fractie zich tegen toetre- van het overwegend islami te Turkije tot de EU. Pro- fammapunt is ook een afkeer een unitaire, bureaucrati- Europese superstaat'. ANP Een winkel voor religieuze souvenirs in de hoofdstad Warschau. Polen is door en door katholiek. van onze redactie buitenland WARSCHAU - In Polen is spra ke van een 'nationale crisis' na het opstappen van aartsbis schop Stanislaw Wielgus, nadat bekend werd dat hij in het verle den voor de communistische ge heime dienst actief was. Dat heeft de Poolse premier Kac- zynsky gezegd. Het feit dat de paus het ontslag van Wielgus aanvaardde noemde de eerste minister 'terecht'. Kaczynsky stelde dat de Rooms-Katholieke Kerk in Po len niet alleen een religieus insti tuut is, maar ook een 'staatsor gaan'. Van de Polen is 95 pro cent katholiek. De regering-Kac- zynsky legt grote nadruk op ka tholieke normen en waarden en wil zo het verval van de Poolse samenleving tegengaan. De pre mier noemde het nog een geluk bij een ongeluk dat Wielgus' ver leden bekend werd voordat hij werd ingewijd als aartsbis schop. „Dan was het drama nog groter geweest." Wielgus had zondag ingewijd moeten wor den. Vlak voor de plechtigheid maakte hij, in de kerk, bekend af te treden. Kaczynsky wees erop dat de kerk tijdens het communisme een belangrijke en zeer postieve rol speelde. Nu wordt de kerk er echter voortdurend van beschul digd te hebben samengewerkt met de communistische veilig heidsorganen. De premier zei be grip te hebben voor degenen die Wielgus verdedigen. De premier stelde dat een diepgaand onde- zoek nodig is naar de vraag wie slachtoffers waren van de com- MADRID - De Baskische ter reurbeweging ETA heeft giste ren de verantwoordelijkheid voor de grote bomaanslag, an derhalve week geleden, op het vliegveld van Madrid opgeëist. Het 'permanente staakt-het-vu ren' dat de afscheidingsbewe ging in maart afkondigde, is ech ter nog steeds van kracht, liet de beweging weten. In een aan de krant Gara gestuurde brief zegt de separatistische beweging ver antwoordelijk te zijn voor de aanslag op 30 december die twee mensen het leven kostte. Hoe de bomexplosie in een par keergarage past in het perma nente staakt-het-vuren van de ETA, liet de organisatie in het midden. De aanslag en de vondsten van wapens en explosieven hebben de hoop op een goede afloop van het vredesproces weer de grond in geboord. De linkse Spaanse regering zette na de jongste aan slag het vredesoverleg met de Basken stop. De rechtse opposi tie had de overheidscontacten met de separatisten eerder ge laakt. ANP/RTR/AFP foto Katarina Stoltz/RTR munistische geheime dienst, wie de verraders waren en wie door mentale druk en chantage voor de dienst gingen werken. Polen moet zich, stelde Kaczynsky, hoe dan ook met de activiteiten van de geheime dienst bezig blij ven houden. Maandag stapte de pastoor van de kathedraal in Krakov, Ja- nusz Bielanski, op. Ook hij zou voor de geheime dienst actief zijn geweest. Ook werd bekend dat de Poolse geheime dienst twaalf bisschoppen had geron seld om de benoeming van aarts bisschop Karol Woytila tot pri maat van de Poolse kerk te voor komen. Woytila stond bekend als fel an ti-communist. In 1978 werd Woytila gekozen tot paus. Wie de twaalf waren werd niet geo penbaard. GPD - De Verenigde n zijn voor het eerst sinds vernederende vertrék uit So- begin jaren negentig weer air actief in het land in de Jtn van Afrika. Bij luchtaan- rien op vermoedelijke terroris- pdoelen zouden tientallen do- zijn gevallen. bestookten Afmadow, een plaats Kilometer ten zuidwesten .1 hoofdstad Mogadishu. %ns het Somalische ministe- -van Defensie wilden de Ame- ^nen met deze actie moslim- tomisten doden. Bij de a zouden ongeveer dertig aan- men- sen zijn omgekomen. Maandag viel een Amerikaans gevechts vliegtuig Afmadow en een ande re plaats 250 kilometer zuidelij ker vlakbij de grens met Kenia aan. De operatie zou zijn ge richt tegen leden van Al Qaeda die in 1998 betrokken zouden zijn geweest bij de aanslagen op Amerikaanse ambassades in Ke nia en Tanzania. Daarbij vielen destijds ruim tweehonderd do den. Amerikaanse media maakten gisteren melding van de dood van het Al Qaeda-kopstuk Fa- zul Abdullah Mohammed, die prijkt op een CIA-lijst met meestgezochte terroristen. Ook de leider van Al Qaeda in Oost-Afrika zou doelwit zijn ge weest. Bij de aanval van maan dag zouden ook burgers zijn om gekomen. Begrip President Yusuf van de Somali sche overgangsregering toonde begrip voor de Amerikaanse ope ratie. Volgens hem hebben de Amerikanen het recht terreur verdachten te bombarderen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie bevestigde gisteren dat er een aanval met een gevechts vliegtuig is uitgevoerd. Het Pen tagon kwam in actie op basis van informatie van inlichtingen diensten. De Amerikanen hadden sterke aanwijzingen dat met Al Qaeda verbonden terroristen zich tot twee weken geleden ophielden in Mogadishu waar zij bescher ming kregen van de islamitische machthebbers. De islamitische strijders met in hun kielzog de Al Qaeda-leden ontvluchtten de hoofdstad voor naderende Soma lische en Ethiopische troepen. De moslimfundamentalisten houden zich schuil in het grens gebied met Kenia. Dat land heeft inmiddels de grens met So malië gesloten om te voorkomen dat de islamisten hun land bin nen komen. De Amerikanen die de Ethiopi sche troepen en de Somalische overgangsregering tot nu met in formatie en middelen steunden, nemen nu ook actief deel aan de strijd. ANP/RTR/AFP Amerikaanse luchtaanval Somalië 2x20-mm 40-mm kanon 105-mm kanon kanon (1800 (100 schoten (6 tot 10 schoten schoten per per minuut) per minuut) minuut) itaanvalVS met AC-130 op KTsmayo vermeende basis p RasKamboni islamisten J: Werkwijze AC-130 Spectre Doel wordt gelocaliseerd met radar, waarna op lage hoogte linksom rondjes worden gedraaid, waarbij in korte tijd duizenden schoten worden afgevuurd. Motoren: 4 x turboprop a, (4,910 pk nu, JJ A per stuk) Ti 30m 1 anp - bron: bbc afp met Thee alleen gezond zonder melk LONDEN - Plet drinken van zwarte thee kan het risico op hartkwalen en beroertes verkleinen, maar alleen als er geen melk wordt toegevoegd. Dit blijkt uit een onderzoek van Duitse wetenschappers dat gisteren is gepubliceerd. Volgens de cardiologen van het Berlijnse Charité-ziekenhuis kunnen de 'catechines' in de thee weliswaar het risico op hartziekten verkleinen doordat zij de flexibiliteit van de bloedvaten vergroten. Dat effect wordt echter teniet gedaan doordat proteïnes in dë melk het catechinegehalte van de thee doen afne men. ANP/RTR/AFP Vier jaar cel voor roof 5 eurocent PEKING - Een 20-jarige Chinees is veroordeeld tot vier jaar cel omdat hij vorig jaar 0,5 Chinese yuan (4,9 euro cent) heeft geroofd van twee 12-jarige scholieren. De man trok de scholieren in een steegje en eiste geld ter wijl hij hen dreigde te slaan met een fietsslot. Toen fouil leerde hij de jongens en vond wat muntjes. Volgens de rechtbank moet hij 'zwaar worden gestraft' omdat hij jon ge scholieren als doelwit van zijn 'afschuwelijke' misdaad heeft gekozen. ANP/RTR Vervuiling Teheran eist veel levens TEHERAN - De vervuiling in de Iraanse hoofdstad Tehe ran veroorzaakt 'collectieve zelfmoord'. Dat zegt de voor zitter van het actiecomité voor schone lucht in Teheran. Volgens cijfers van de organisatie zijn in een maand tijd 3600 mensen bezweken door luchtvervuiling in de Iraan se metropool. Van de hartaanvallen met dodelijk afloop tussen 23 oktober en 23 november zou 80 procent het ge volg zijn van luchtvervuiling. Teheran geldt als een van de zwaarst vervuilde steden ter wereld. ANP/AFP Brit leefde luxe van winkeldiefstal LONDEN - Een Britse winkeldief heeft er 25 jaar lang een luxe leven op nagehouden door goederen te verkopen die hij stal. De 62-jarige R. Crockford bezat een huis van 370.000 euro, twee Mercedessen en een BMW. Van het geld dat het doorverkopen van onder meer gesto len pakken koffie en scheermesjes opleverde, kocht de veelpleger uit Upwey aan de Engelse zuidkust ook een plasmatelevisie en tachtig pakken. Ondanks bijna drie honderd veroordelingen sinds 1980 kwam de politie pas recent achter zijn luxe levensstijl. ANP Smalle taille is al eeuwen ideaal LONDEN - Een smalle taille bij vrouwen ontwikkelde zich al eeuwen geleden in rorhans en gedichten tot een uni verseel schoonheidsideaal, omdat het op een goede ge zondheid wijst. Tot deze conclusie komen wetenschap pers van de universiteit van Austin (Texas). De onderzoekers analyseerden Britse, Amerikaanse, Chi nese en Indische literatuur. Sommige Indische teksten zijn bijna tweeduizend jaar oud. Een smalle taille geldt steeds als positief. Geen enkele tekst omschrijft een dikke middel als aantrekkelijk. Vrou wen met veel vet om de taille hebben minder oestrogeen, zijn minder vruchtbaar en lopen een groter risico op ziek tes, aldus de onderzoekers. ANP/DPA door Akijn Visser BAGDAD - Vlak voordat de Amerikaanse president Bush een nieuwe strategie voor Irak presenteert is in de Iraakse hoofdstad Bagdad zwaar ge vochten tussen Amerikaanse troepen en soennitische opstan delingen. Zeker vijftig opstande lingen zijn daarbij gedood, meld den de Iraakse autoriteiten. Op zoek naar opstandelingen trokken Amerikaanse en Iraak se militairen gisteren een wijk bij Haifa-straat in het centrum van de stad binnen. Zij werden bestookt met mortieren en raket- granaten en waren doelwit van sluipschutters. Amerikaanse ge vechtsvliegtuigen en aanvalshe likopters, die vlak over de wijk scheerden, ondersteunden de mi litaire actie vanuit de lucht. De wijk bij Haifa-straat is een soennitisch bolwerk en ligt niet ver van de zwaarbeveiligde Groene Zone. waar Iraakse rege ringsgebouwen en de Britse en Amerikaanse ambassades zijn. De Iraakse premier Al Maliki kondigde zaterdag strenge maat regelen tegen de rebellen aan. Sindsdien is de onrust in Bag dad verder toegenomen. Bush wil twintigduizend extra troepen naar Irak te sturen in een ultieme poging het aanhou dende en steeds maar erger wordende geweld te beteugelen. Hij maakt dat vandaag bekend. Met zijn voornemen nog meer troepen te sturen, dreigt Bush in botsing te komen met de nieuwe Democratische meerderheid in het Congres, die juist wil dat er een begin wordt gemaakt met de terugtrekking van de Ameri kaanse troepen uit Irak. Ook een meerderheid van de Ameri kaanse bevolking ziet het sturen van meer troepen naar Irak niet zitten. ANP/RTR/AFP van onze redactie buitenland MOSKOU - De Russische en Wit-Russische regering begin nen onderhandelingen over de levering van Russische olie aan Wit-Rusland en de doorvoer er van naar het Westen. De Russi sche president Poetin heeft op dracht voor de gesprekken gege ven. „Wij moeten alles doen om de belangen van onze westerse klanten te garanderen", aldus het Russische staatshoofd. Rusland staakte in de nacht van zondag op maandag de olieleve ranties aan Wit-Rusland. Hier door kwam de doorvoer naar Po len, Duitsland, Slowakije, Hon garije en Tsjechië ook stil te staan. Volgens de Russen tapten de Wit-Russen illegaal olie af. Beide landen ruzieën over de olieprijs. Rusland heeft een hef fing van 180 dollar per ton olie naar Wit-Rusland ingevoerd. Wit-Rusland voerde daarop een heffing in van 45 dollar per ton olie bestemd voor doorvoer naai de rest van Europa. De Europese Commissie en Duitsland, als EU-voorzitter, hebben het besluit van de Rus sen geen olie meer via Wit-Rus land te laten vloeien, fel veroor deeld. „Het is onacceptabel dat leveranciers of doorvoerlanden dit soort maatregelen nemen zonder overleg", aldus voorzit ter Barroso van de Europese Commissie. De Duitse kanselier Merkel sloot zich daarbij aan. „Vertrouwen wordt geschaad en het wordt moeilijk om een con structieve samenwerking op te bouwen." Morgen komen EU-ex- perts bijeen om de situatie te be spreken. Een woordvoerder van het Russi sche ministerie van Economi sche Zaken liet weten dat Rus land Wit-Rusland zal aanklagen bij internationale organisaties om het land te laten opdraaien voor geleden schade. Welke or ganisaties dat zijn, zei de woord voerder niet. Alle getroffen landen hebben een olievoorraad goed voor tach tig tot negentig dagen verbruik, zoals door de EU is voorgeschre ven. Daarnaast hebben raffina derijen nog eigen reserves. Ove rigens droogde de Russische olie toevoer naar Slowakije, Tsje chië en Hongarije pas maandag avond laat op. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 5