Die boeken kosten veel geld Goes is wel ver op de fiets PZC Tom van Herk, Roosevelt Academy Nicky van de Velde, ROC Westerschelde PZC Thuis-school vv 8 woensdag 10 januari 2007 Een schoolgaand kind kost geld. Het hoeft niet veel te zijn als je zoon of dochter naar een basis school in Goes gaat. Dan is - afge zien van het schoolreisje - een ouder bijdrage van 7 euro al genoeg en ter gelegenheid van de verjaardag wat extra's, Maar de kosten lopen met de leeftijd snel op. De ouderbijdrage voor leerlingen in het (speciaal) basisonderwijs is ge middeld 64 euro voor het eerste kind, heeft het ministerie berekend. Die bijdra ge is in het (speciaal) voortgezet onder wijs gemiddeld tussen de 57 en 98 euro. Financiert een school ook het boeken fonds dan komt de bijdrage meestal ho ger uit, namelijk tussen de 114 en 250 eu ro. De boeken vormen voor kinderen tot en met 17 jaar de hoogste kostenpost. Het ministerie heeft deze zomer berekend dat de gebruikskosten voor schoolboeken van leerlingen in het voortgezet onder wijs tussen het jaar 2000 en 2005 met 35 pi'ocent zijn toegenomen. Per leerling houdt het ministerie rekening met een be drag van 300 euro. De uitgevers wrijven in hun handen. In diezelfde berekeningen van het ministe rie liggen hun winstmarges op 15 tot 17 procent. De sector is sterk geconcen treerd; de vier grootste uitgeverijen heb ben 80 procent van de markt in handen. Inmiddels is er voor het laatste school jaar wel een licht dalende tendens in de kosten van schoolboeken waarneembaar. Dat kan te maken hebben met een kriti scher opstelling van een aantal scholen. 1 f Maar er zijn meer kosten. Niemand wil zijn kind thuislaten als de hele klas op wintersport gaat of op excursie naar het buitenland. Maar de kosten die daaraan per kind verbonden zijn bedragen vaak honderden euro's. Daarnaast zijn er de vervoerskosten, voor zover zoon- of dochterlief nog geen OV-vervoerskaart heeft. Ook fietsen en scooters kosten geld. En het loopt nog ver- Nicky van de Velde (19 jaar) uit Terneu- zen leeft zo'n beetje voor de sport in het algemeen en voor voetbal in het bijzon der. Geen wonder dat hij voor de opleiding Sport- en Bewegingsleider van het ROC Wes terschelde koos. Het is een vierjarige oplei ding die hem voor de toekomst heel wat mo gelijkheden biedt. Zo kan hij kiezen voor een baan in de sfeer van fitnesscentra, maar hij kan ook een totaal andere kant opgaan, zoals die van de politie. De opleiding kost zijn ouders 1500 euro aan schoolgeld. Daar komt 255 euro aan boeken bij. Verder zijn er kosten die min of meer bij de opleiding horen. Zoals de mensen van de koksopleiding hun eigen messen moeten heb ben, moeten Nicky en de andere studenten die de opleiding Sport- en Bewegingsleider volgen, zorgen voor sportkleding, schoenen en een tas om dat allemaal in mee te nemen. Daarnaast komt er nog een post bij van onge veer 100 euro voor uitstapjes zoals het ken- nismakingsweekeinde in Knokke. Nicky heeft mede door zijn studie en de ver schillende stages die hij moet volgen, wel zijn baantje bij McDonalds behoorlijk in moeten krimpen. Door de stages en de voetbaltrainingen is de zondag zijn enige vrije dag. En om voor die dag een baantje te vinden, valt niet mee. Jan Meesen van het ROC Wester schelde legt uit dat de school naast geld van het ministerie relatief veel geld uit de zogenaamde projecten en contracten binnenkrijgt. Gemiddeld is dat bij ROC's ongeveer 5 procent, bij het ROC Westerschelde onge veer 25 procent. Uit het jaarverslag over 2005 blijkt dat de school ruim 17 miljoen euro aan lasten heeft, waarvan 13 miljoen aan personele der op als ze op kamers gaan. Zo ver wacht de Roosevelt Academy in Middel burg dat iedere student op de campus komt wonen. Op deze pagina's een vergelijking van de kosten voor vier verschillende Zeeuwse studenten. René Schrier Het feit dat de Roosevelt Aca demy in Middelburg een in ternationaal georiënteerde oplei ding is en er in de Engelse taal les wordt gegeven, trok Tom van Herk (19 jaar) wel. Hij woont sinds 2002 in Terneuzen en wist eigenlijk nog niet goed wat hij zou gaan studeren. Nu hij inmiddels tweedejaars op de Roosevelt Aca demy is, is de richting al wat meer be paald. Het moet een mastersoplei- ding gecombineerd met rechten en economie worden. Het schoolgeld voor Tom bedraagt 1500 euro. Daarnaast betaalt hij voor zijn studentenhuisvesting een bedrag van 300 euro per maand, waar gas, elektrisch en wa ter bij inbegrepen zijn. Aan boe ken is hij 400 euro kwijt en aan verzekering nog eens 90 euro. Ver der geeft hij gemiddeld 5 euro aan reiskosten uit, afhankelijk van de vraag hoe vaak hij naar huis gaat. En dan tot slot het uitgaan. Dat kost hem de ene week meer dan de andere, maar gemiddeld zo'n 20 euro. Omdat Middelburg niet echt een studentenstad is, zijn de leerlin gen van de Roosevelt Academy ver plicht zelf dingen te organiseren. Dat maakt sommige activiteiten wel eens wat duurder, schat hij in. Maar daar staat tegenover dat het aantal studenten dit schooljaar ge groeid is naar 450, en met dat aan tal kunnen ze weer wat meer ge wicht in de schaal leggen om kor tingen af te dingen. Zijn baantje bij een supermarkt in Terneuzen heeft hij moe ten opzeggen omdat hij het te druk kreeg. Al is er met zes we ken vakantie in de winter en veertien in de zomer wel gele genheid om wat bij te ver dienen. 17 woensdag 10 januari 2007 onderwijs 2007_ Michelle Clement Het Goese busstation is niet de meest inspireren de omgeving om een uur door te brengen. Daarom hebben Hannemijn van Gaaien (12) en Michelle Clement (14) maar een zak snoep gehaald bij de dichtstbijzijnde supermarkt. Het is tien voor één als de laat ste gesuikerde aardbei naar binnen gaat. De bus naar Zierikzee is al zeker drie keer langs geweest, maar lijn 31, de bus die de klasgeno ten naar Kamperland moet bren gen, laat nog negen minuten op zich wachten. Kamperland is niet het enige doel van de Connexxionbus. „Eerst stopt-ie bij het Calvijn College, dan bij Wilhelminadorp, de brug bij Kats, door Kortgene, langs Geers- dijk, vervolgens Wissenkerke en dan pas Kamperland", somt Hanne mijn op. Normaal gesproken zijn de vrien dinnen niet zo vroeg 'uit' op donder dag. Vandaag vielen de laatse les sen uit, dus hadden ze een vroeger tje. Helaas waren ze net te laat om de bus te halen (of de bus reed te vroeg weg, daar zijn ze niet over uit) dus moesten de meiden een uur wachten. Is dat vaker hun lot, om na een schooldag nog een uur op een hou- doen ze het de volgende keer weer." Kletsen kan het best in een vierzit- je, waarin je twee-aan-twee tegen over elkaar zit om te praten over typische meisjesdingen als jongens, andere buspassagiers, maar ook leu ke leraren, vervelende leraren, tof fe buschauffeurs en chagrijnige chauffeurs. Want die bestaan ook, weten de da mes. Hannemijn schat zelfs in dat veruit de meeste buschauffeurs cha grijnen zijn. Verontwaardigd: „Een chauffeur had zelfs een keer zijn bus stil gezet, omdat wij te hard aan het kletsen waren. Het viel echt wel mee, want we waren maar met z'n vieren. We waren gewoon heel melig", zegt Hannemijn. In zulke melige buien gebeuren er wel eens andere dingen die, eerlijk is eerlijk, niet echt kunnen. Zoals tijdens de rit lopen in de bus (om even met een ander te kletsen) en pepernoten gooien (gewoon, omdat het leuk is, maar dat waren ande ren, hoor). Leuke buschauffeurs zijn er geluk kig ook. „Daarvan mag de kachel aan of uit als het te warm of juist te koud is." Connexxionmedewerkers kunnen ook punten scoren door nét iets te hard Kamperland binnen te rijden zodat de bus achterin net een kermisattractie is. ,,'hardeeeer, hardeeeer' roepen we dan." Joeri Wisse Hannemijn en Michelle hebben een fiets op het station in Goes. Michel le: „Er rijdt ook wel een stadsbus naar onze school aan de Bergweg, maar die is altijd supervol." Een be langrijker reden om het laatste stukje te fietsen is dat je zo eerder op school bent. Niet zozeer om op boerderij kinderen, die zijn gewend om te fietsen." Vooralsnog staat er nog gewoon elk uur een bus klaar. Tenminste, als het nog geen vijf uur is geweest. Volgens Michelle moet je dan 'bel len ofzo' als je daarmee mee wilt. Overigens heeft wonen in Kamper ben om zo te zitten dat je 'gezellig kunt kletsen'. Het beste plekje luis tert nauw. Want helemaal achterin, dat is niks weet Hannemijn. „Daar zitten vooral jongens die veel vloe ken en roken. Ik heb al vaak gezien dat ze roken in de bus. Soms zegt de chauffeur er wat van, maar dan ten bankje te moeten doorbrengen voordat de bus komt? Nee hoor, daar is aan gedacht bij Pontes, de school waar Hannemijn en Michel le voor het eerste jaar op zitten. Hannemijn vist twee pasjes uit haar portemonnee, een roze vier- sterren abonnement en een bontge kleurd kaartje van Pontes. „Met dat pasje mag ik eerder uit de laat ste les, zodat ik de bus kan halen." Zo'n pasje is volgens Hannemijn no dig, zodat niet iedereen zo maar kan roepen dat hij of zij met de bus is. tijd in de les te zijn, maar om 'op het gemak naar mijn kluisje te lo pen en gezellig te kletsen'. Fietsen van het station naar school is goed te doen, maar van Kamper land naar Goes? „Dat is meer dan vijftig kilometer fietsen op een dag", zegt Hannemijn. „Maar, van de zomer gaan we het misschien wel proberen." Michelle kent wel andere kinderen van Noord-Beveland die de fiets ne men naar Goes. „Maar die wonen dan in Kortgene ofzo, dat is een stuk dichterbij. Of het zijn gewoon Hannemijn van Gaaien land wat betreft het openbaar ver voer wel een pluspunt. In het 'saaie' dorp mag dan 'niks te doen zijn', bij slecht weer heb je wel top- plekken in lijn 31. De buschauffeur begint zijn rit bij vakantiepark De Banjaard, maar daar stappen vol gens Hannemijn in de winter hoog uit een paar mensen op. Om de bes te plaatsen te bemachtigen, spre ken ze af bij de bushalte op de Veer- weg, bij de Chinees. Dat is wel niet voor iedereen de dichtstbijzijnde halte, maar je moet er tenslotte wat voor over heb-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 50