Open dag G Ik moet wel mijn aantekening halen 3 februari 1CI.30 - 15.uur avans PZC Docent: onbevoegd Studeren aan de Zeeuwse kust! L hogeschool www.hz.nl t 'De Ruyter' t 15G, Vltssfngen iSt'ték (HBO*MBO) Edlsnmveg 4. VHsstrtgen-. Chemie Life Sciences Communicatie Econorme Informatica I Leraar Basisonderwijs Personeel Sociaal Werk (HBÓ+MBO) Techniek Toerisme Verpleegkunde Vroedkunde Watermanagenriei Zbrgmaoagement Telefoon: 0118 - 48 91 70 of e-mait; irifowhz.nl Voor. een totaaloverzicht vnn onze deeltijdoi vraag de brochure t Ifezeel, Hogeschool wWJZeeland Aanmelden voor één van de informatieavonden kan via het aanmeldingsformulier dat te vinden is op de volgende websites: www.ostrealyceum.nl, www.buysballot.nl of www.stwillibrord.nl. Bellen kan natuurlijk ook: 0113 213010 of 0113 227363. Aanmelden voor het Open Huis op 7 februari is niet nodig. Informatieavonden Informatie voor ouders. Leerlingen volgen kennismakingslessen. Inlooptijd alle avonden 19.00 uur. Starttijd. 19.30 uur. Open Huis Alle lokalen staan deze bijzondere dag open. Overal worden interessante dingen gedaan ledereen mag meedoen. Uitrusten kan op het Ostrea terras. Bij het terras worden muziek-, dans- en acrobatiekvoorstellingen door leer lingen verzorgd. Voor ouders is er deze dag overal informatie op te vragen Tijd 14.00 uur tot 1700 uur Datum iWat? Wie? I Waar' 23 januari Informatieavond Mavo/Havo/VWO voor ouders en leer lingen uit groep 8 uit Goes Fruillaan 3 Goes 24 januari Informatieavond Mavo/Havo/VWO voor ouders en leer lingen uit groep 8 uit Borsele, Noord- Beveland, Schou- wen-Duiveland en Walcheren Fruitlaan 3 Goes 25 januari Informatieavond Mavo/Havo/VWO voor ouders en leer lingen uit groep 8 uit Reimerswaal/ Kapelte Bergweg 4 Goes 30 januari Informatieavond Basis- en Kader beroepsgerichte leerweg voor ouders en leer lingen uit groep 8 Bergweg 4/ s-Heer Elsdorp- weg 4 Goes 7 februari Open Huis voor iedereen Fruillaan 3 en Bergweg 4/ 'si-leer Elsdorp- wcg 4 Goes 21 woensdag 10 januari 2007 Van HTS-er Weg- en Wa terbouw naar docent filo sofie. Geen voor de hand lig gende ommezwaai. Toch heeft Peter Moll uit Oost-Souburg deze switch gemaakt en tot nu toe tot zijn grote vreugde. Peter Moll heeft op zijn 44-ste gekozen voor een nieuwe car rière in het onderwijs. Hij is zij-in- stromer geworden. Dat wil zeggen dat hij als onbevoegde docent les is gaan geven. „Maar ik zal nog wel mijn didactische aantekening moe ten halen." Moll geeft filosofie en economie aan Pontes Pieter Zeeman in Zie- rikzee. Het is niet de eerste keer dat Moll het roer omgooit. Hij is na zijn middelbare school gaan stude ren aan de hts. „Weg- en Water bouw. Mijn droom was baggeren in Saoedi-Arabië." Het is alleen an ders gelopen. Eenmaal afgestu deerd moest hij in militaire dienst en toen hij afzwaaide, ging het eco nomisch zo slecht in de weg- en wa terbouw dat er geen droog brood viel te verdienen. „Ik ben gelijk omgeschoold naar heao." Vervolgens is hij aan de slag gegaan bij een uitzendbureau, heeft een eigen bedrijf gehad in verzekeringen en heeft gewerkt op verschillende plekken in het be drijfsleven. In die periode heeft hij al kunnen ruiken aan het onderwijs. „Ik gaf gastlessen in verzekeringen, econo mie enzovoorts. Dat was zo leuk dat ik steeds heb gedacht: 'daar wil ik meer mee doen'." Toen kreeg hij de advertentie onder ogen van Pontes Pieter Zeeman waarin een docent economie werd gevraagd. „Maar dat was maar veertien uur. Toen bleek dat er ook nog een paar uur filosofie vrij was. Dus nu geef ik economie en filoso fie aan de onderbouw." Economie ligt - met zijn heao-op- leiding - voor de hand. „Filosofie niet. Daar heb ik me dus in moeten verdiepen. Ik ben begonnen met het boek Filosofie voor dummy's. Een geweldig boek. Wat ik nu ver tel in de klas, is de geschiedenis van de filosofie, maar ik behandel ook allerlei thema's. 'Wat is ge luk?' of 'Mogen wij de wereld wel veranderen met genetische manipu latie?' Dat is heel leuk om te doen." Vakantie Moll geeft - als onbevoegd docent - les aan de onderbouw. Voor de ho gere klassen moet een docent wel bevoegd zijn. Moll hoopt dit jaar te kunnen beginnen met zijn didacti sche opleiding, zodat ook hij be voegd docent zal worden. Die oplei ding duurt acht maanden. Als hij zijn aantekening eenmaal heeft, is hij tweedegraads docent en mag hij lesgeven aan het vmbo en de be- nedenbouw havo/vwo. Wil hij ook lesgeven aan de hoogste klassen dan zal hij zijn eerstegraads be voegdheid moeten halen. Of hij dat ook nog gaat doen, weet Moll nog niet. Moll loopt nu een maand of vijf rond op de school. „In het begin was het voor mij puur vakantie. Dat is inmiddels wel veranderd. Je moet de lessen voorbereiden, je hebt de vergaderingen. Er is ge noeg te doen." Moll is begonnen met lesgeven aan de laagste klas sen havo/vwo, maar sinds kort geeft hij ook les aan vmbo-klassen. „Een heel verschil", zegt Moll. „Ik ben daar strenger begonnen. Ik heb direct duidelijk gemaakt wat de leerlingen kunnen verwachten Hoe je een schooljaar begint, is be palend voor de rest van het jaar." Zij-instromers worden op de school in Zierikzee goed geaccep teerd, volgens Moll. „De coaching is heel goed en ik word ook goed begeleid. Er zijn op deze school twee mensen vrijgemaakt voor be geleiding. Daarnaast kun je altijd advies vragen bij de collega's. Peter Moll is tot nu toe heel tevre- Onbevoegd en toch voor de klas. Dat kan als zij-instromer, maar hoe word je zij-instromer? Iedereen die een afgeronde hbo- of universitaire opleiding heeft, kan in principe les gaan ge ven in het basis- of voortgezet on- je (naast een hbo- of universitai re opleiding) ook terecht met een mbo-studie als je daarbij ten min ste drie jaren praktijkervaring hebt. Iedereen die aan deze eisen vol doet kon solliciteren op een baan volgen om onder andere didac tische vaardigheden op te doen. Hoe lang deze opleiding duurt, verschilt van persoon tot per- Peter Moll geeft filosofie en economie aan Pontes Pieter Zeeman in Zierikzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 46