~uzie over dumpen an zieke werknemers BC PvdA en CU zijn voor snel invoeren kilometerheffing Beatrix neemt beste wensen in ontvangst T erroristenafdeling Vught brandonveilig fakbonden: helft wordt aan zijn lot overgelaten Hulpdiensten willen extra alarmnummer acute zorg ensioenpot zit k te vol p ochter van gedeputeerde elderland aangevallen „James McConigal jjanne Sleuties N HAAG - Organisaties van .(•gevers en werknemers ruzi- over het ontslaan van gedeel de arbeidsongeschikte werk- ners dat hand over hand toe- jnt. Deze werknemers heb- gecu recht op een uitkering gens de nieuwe arbeidsonge- [ktheidswet WIA. J -bonden vinden dat werkge- r rszich niet houden aan de af- '1 aak deze mensen in dienst te jden of een baan elders te be- gen. Zij worden in de helft ide gevallen aan him lot over- ten3 De werkgevers accepte- af HAAG - Nederlanders leg- i te veel geld opzij voor hun Sedagsvoorziening. Naast de 'siocnopbouw bij de werkge- paren zij vaak zelf een be- pg, bijvoorbeeld in de vorm i een lijfrente. Maar in meer ode helft van de gevallen kun- 3 i zij dat extra geld na hun isioenlceftijd gemakkelijk geen paar jaar missen. ijkt uit een onderzoek dat -erzekeringen heeft laten ;n onder vijfhonderd con- inten. Volgens AXA-direc- j|. van Loon wordt bij het mvan de oudedagsvoorzie- rte weinig rekening gehou- I met het bedrag dat bij pen- nenng daadwerkelijk nodig Het gevolg is dat er te veel ge ard wordt. Van Loon pleit ireen cursus pensioenen. „Ne land schreeuwt om een cur- over levensloop en pen- len" Hij ziel daarbij een rol de overheid weggelegd. ren het verwijt van asociaal ge drag niet; terughalen van zieke werknemers is soms erg lastig, maar zeker niet het gevolg van onwil van bedrijven, menen zij. Volgens een rapport, opgesteld in opdracht van samenwerkings orgaan Stichting van de Arbeid blijkt dat van mensen die voor minder dan 35 procent zijn afge keurd, de helft na twee jaar ziek te zijn baan niet meer heeft. Van hen is volgens het onder zoek 62 procent ontslagen. Bij de anderen verliep tijdens de ziekte het tijdelijke arbeidscon tract, zij namen zelf ontslag of vonden (20 procent) een andere werkgever. Vakcentrales FNV, CNV en MHP wijzen op de verplichting die werkgevers al in 2004 zijn aangegaan om deze groep men sen in dienst te houden of - als terugkeer in het eigen bedrijf niet mogelijk is - onder te bren gen bij een andere baas. „Werkgevers houden zich niet aan de afspraken", zegt MHP-bestuurder E. Haket. FN V-bestuurder L. Hartveld: „Wij hebben met werkgevers af spraken gemaakt over 100 pro cent van de 35-minners, niet over de helft daarvan." Halve waarheden Namens VNO-NCW en zijn ei gen organisatie MKB Nederland zegt werkgeversvoorman L. Her mans: „Dit zijn halve waarhe den en heel grote woorden! Het is absoluut niet waar dat bedrij ven deze mensen zonder meer kwijt willen. Waar het om gaat, is dat vooral kleinere bedrijven moeite hebben met reïntegratie van langdurig zieke werkne mers. De werkgevers willen dit in goed overleg aanpakken." De Tweede Kamerfracties van CDA en PvdA zijn geschrokken van de cijfers die naar buiten zijn gekomen. „De afspraak was dat die mensen in dienst zouden blijven", zegt zowel CDA-Ka- merlid Verburg als PvdA-Ka- merlid Bussemaker. Verburg vindt dat bonden en werkgevers de zaken binnen de Stichting van de Arbeid moeten oplossen. Geduld op Bussemaker heeft het echter 'he lemaal gehad' met de nieuwe ar beidsongeschiktheidswet. „Eerst was er allerlei gedoe rondom de herkeuringen, nu dit weer. Mijn geduld is op, Dan moeten we werkgevers toch gaan verplichten om een bepaal de hoeveelheid arbeidsonge schikten in dienst te hebben. Het rapport, van het Amster damse bureau Regioplan, geeft aan dat bedrijven in meerder heid (80 procent) wel trachten een werknemer terug te halen, in een aangepaste of een andere functie. Vaak lukt dit echter niet, waarna ontslag wordt aan gevraagd. Reintegratie bij een ander bedrijf wordt maar zel den geprobeerd. GPD door Jacqueline Steenwijk DEN HAAG - Ambulancedien sten, thuiszorginstellingen, huis artsen en patiëntenverenigingen willen dat er een landelijk alarmnummer komt voor acute zorgvragen. Dit nummer komt dan naast het bestaande alarm nummer 112. Dat meldt de Ne derlandse Patiënten en Consu menten Federatie (NPCF). Volgens de NPCF weten patiën ten die buiten kantooruren medi sche hulp nodig hebben vaak niet tot wie zij' zich moeten wen den. Dit kan de huisartsenpost, de spoedeisende hulp van het ziekenhuis, een thuiszorginstel ling of de ambulancedienst zijn. Zo'n extra centraal alarmnum mer moet daar een eind aan ma ken. Via dat nummer krijgt de patiënt dan direct de zorg die hij of zij nodig heeft, of dit nu een ambulance of hulp van een arts of verpleegkundige is. De NPCF onderzoekt samen met de Vereniging van Huisart senposten in hoeverre de komst van zo'n apart alarmnummer haalbaar is. Eind dit jaar moet dit onderzoek zijn afgerond. Dan moet ook duidelijk zijn wel ke instanties via dat nummer be reikbaar zullen zijn. Ook ambulancediensten pleiten voor de instelling van een geza menlijk alarmnummer voor men sen die acuut zorg nodig heb ben. Deze diensten krijgen nu via 112 ook minder spoedeisende te lefoontjes van patiënten die ei genlijk geholpen zouden moeten worden door een huisarts of een thuiszorginstelling. GPD woensdag 10 januari 2007 3 Verdachte Zeist had geen rijbewijs ZEIST - De 18-jarige man uit Zeist die in de nieuwjaars nacht een 28-jarige fietsster doodreed door in een bestel auto achteruit te rijden, had geen rijbewijs. Dat liet de po litie gisteren weten. De vrouw overleed in de nacht van vrijdag op zaterdag aan de gevolgen van het ongeval. Een woordvoerster van de politie ontkent het gerucht dat de man gedronken had. Dat hij het slachtoffer expres aan reed is evenmin bevestigd. ANP Staatsbezoek Beatrix naar Turkije DEN PLAAG - Koningin Beatrix brengt van 27 februari tot en met 2 maart een staatsbezoek aan Turkije op uitno diging van president Ahmet Necdet Sezer. Wil- lem-Alexander en Maxima vergezellen haar. Het gezel schap bezoekt de steden Ankara. Istanboel en Kayseri. Nederland en Turkije onderhouden al sinds 1612 diploma tieke betrekkingen. Turkije is de vierde handelspartner van Nederland buiten de Europese Unie, terwijl Neder land één van de grootste buitenlandse investeerders in het land is. Sezer bezocht in 2001 Nederland. ANP CPN 'er Joop Wolff overleden HAARLEM - Oud-Tweede Kamerlid Joop Wo'lff is zon dag op 79-jarige leeftijd in zijn woonplaats Amsterdam overleden. Wolff zat van 1967 tot 1981 in de Kamer voor de Communistische Partij van Nederland (CPN). Die par tij ging later op in GroenLinks. Wolff sloot zich op zijn vijftiende aan bij het verzet in Haarlem tegen de Duitsers. Zo kwam hij terecht in de toen illegale CPN. Na de oorlog kwam Wolff in het partij bestuur en bij partijkrant De Waarheid. Daar klom hij op tot hoofdredacteur. In de Kamer maakte Wolff naam door de bekrachtiging van 5 mei als nationale herdenkingsdag en zijn campagne om het Wageningse Hotel De Wereld, waar de Duitsers de capitulatie tekenden, voor sloop te behoeden. ANP Zoeken naar oudste burcht VLAARDINGEN - Archeologen gaan vanaf morgen in Vlaardingen op zoek naar de oudste burcht van Holland. Die is kort na 1000 gebouwd door graaf Dirk III. De on derzoekers vermoeden dat het ten zuidoosten van de Gro te Kerk aan de Markt stond, maar bewijzen daarvoor ont breken, zei gisteren een woordvoerder van de gemeente. Vermoedelijk ging het om een burcht die bestond uit een omgrachte, kunstmatig opgeworden aarden heuvel met daarop een houten toren. ANP Roosendaler slachtoffer geweld ROOSENDAAL - De man die zondag dood in een woning aan de Monseigneur Hopmanstraat in Roosendaal is ge vonden, is geen natuurlijke dood gestorven. Sectie heeft dat gisteren uitgewezen. De politie sluit een ongeval uit, maar weet nog niet of het bij de sectie geconstateerde ge weld door de man zelf of door een ander is toegebracht. De politie verwacht vandaag te kunnen melden of het slachtoffer de 34-jarige Afghaanse bewoner van het pand is. Zij sloot gisteren het onderzoek in de woning af. De do de man is zondag ontdekt door iemand die hem door een kapotte ruit in de voordeur in de gang zag liggen. ANP ■Margit Spaak MEGEN - De 17-jarige doch- van de Gelderse gedeputeer- Theo Peters is maandaga- in haar ouderlijk huis in negen aangevallen door een ekende man. Deze viel haar toen zij op zijn aanbellen de peur opende. Daarna is ze afgeplakte mond bewuste- jop straat achtergelaten. liet de Gelderse bestuurder weten via zijn woord eer. Peters is zeer aangesla- en wil zelf geen commen- geven. Het meisje is licha- lijk ongedeerd gebleven, kan zich nog niet precies nneren wat er is gebeurd, ras op het moment van het lellen alleen thuis. Buren den dat er iets aan de hand toen hun hond maar bleef fen. Toen zij buiten gingen en vonden zij de 17-jarige rasteloos op de stoep voor de ling. De buren hebben direct tie, ambulance en ouders ge schuwd. De politie heeft teen met een speurhond de ft afgezocht, maar vond geen spoor van de dader meer. De dochter van Peters kan zich volgens de woordvoerster van de gedeputeerde niet meer herin neren hoe zij buiten kennis is ge raakt. Ze heeft geen verwondin gen, maar haar mond was dicht geplakt met tape. Uit de woning is niets ontvreemd. De dader is mogelijk, gestoord door het ge blaf van de honcl van de buren. Theo Peters (49) is sinds 1999 be stuurder van de provincie Gel derland. De CDA'er beheert de portefeuille ruimtelijke orde ning, volkshuisvesting en cul tuurhistorie. In zijn vrije tijd is hij onder meer algemeen voorzit ter van de Nijmeegse voetbal club NEC. Toeval Volgens zijn woordvoerster is Peters nooit persoonlijk be dreigd. Hij kan dan ook geen persoonsgebonden reden beden ken voor het incident. Er was ook nooit reden om zijn woning extra te bewaken of te beveili gen. De politie houdt er ook re kening mee dat het meisje door toeval slachtoffer is geworden van de aanvaller. ANP H&B JE. /5l_ EEPJ vp.lfc.NDje Van onze redactie binnenland DEN HAAG - Koningin Beatrix heeft gisteren 'open huis' gehou den op Paleis Noordeinde. Al leen mensen met een uitnodi ging waren welkom. 's Ochtends waren de in Den Haag werkzame of geaccredi teerde diplomaten welkom voor de jaarlijkse nieuwjaarsont vangst en aan het einde van de middag werd de fine fleur uit de Nederlandse samenleving ont vangen. Vorig jaar moest de vorstin van wege het herstel van een knie operatie nog verstek laten gaan op haar eigen nieuwjaarsont vangsten. Prins Willem-Alexan- der en prinses Maxima traden toen op als gastheer en gast vrouw, maar nu was zij weer present. Koningin Beatrix stond er overi gens niet alleen voor; prinses Margriet en Pieter van Vollenho ven - vandaag precies veertig jaar getrouwd - verleenden assis tentie, evenals Maxima en Wil- lem-Alexander. Het aantal gasten was ook dit jaar kleiner dan bij de gebruike lijke ontvangsten in-het paleis op de Dam in Amsterdam. Niet omdat er minder mensen wel kom zouden zijn, maar omdat de ruimte beperkter is. GPD door Jan Trommelen DEN HAAG - De kilometerhef fing moet eerder worden inge voerd als remedie tegen de snel langer wordende files in de Randstad. Op dat standpunt stel len zich de beoogde regerings partijen PvdA en ChristenUnie, nu het bedrijfsleven heeft laten weten dat snellere invoering goed mogelijk is. Siemens, één van de belangrijk ste aanbieders van het systeem, meent dat rekeningrijden in Ne derland al binnen drie jaar ope rationeel kan zijn. Het huidige demissionaire kabinet gaat nog uit van invoering per 2012. De investering zou totaal 2,2 miljard euro bedragen. Daarna kost het systeem 400 miljoen eu ro per jaar, ofwel net-geen 6 pro cent van de verwachte jaarop brengst. De Tweede Kamer eiste eerder dat het systeem pas kan worden ingevoerd als de heffingskosten niet meer dan 5 procent bedra gen. Daar zit het consortium on der leiding van Siemens nu dicht bij, constateren woord voerders van PvdA en Christen- Unie. Regeerakkoord PvdA-Kamerlid Dijksma: „De kabinetsformatie is nog te kort bezig om te zeggen dat de kilo meterheffing in het regeerak koord moet komen. Maar het is duidelijk dat dit een belangrijk punt is voor de PvdA. Via de ki lometerheffing dwing je de men sen na te denken voordat zij de auto instappen." Kamerlid Cra mer van de ChristenUnie stelt: „Wij moeten het systeem hoe dan ook snel invoeren." Onlangs werd bekend dat de file- druk in Nederland de afgelopen vijf jaar met een kwart is geste gen. Verbetering van de situatie is niet in zicht, temeer omdat verbreding van snelwegen aan zienlijk duurder uitvalt dan eer der was voorzien. Door het ge bruik van de snelwegen op druk ke uren duurder te maken (via een variabele heffing) zouden be staande wegen beter benut kun nen worden. GPD pagina 4 variabele heffing lost fileprobleem op (Advertentie) ATTENTIE! SMAAKAFWIJKING BIJ CONIMEX KETJAP MANIS Unilever Nederland attendeert consumenten en grootverbruikers op een kwaliteitsprobleem met de Conïmex Ketjap Manis (consumentenverpakkingen: 125 ml; 250 ml; 500 ml, en grootverbruikverpakkingen 2,5L en 10L). Het gaat hierbij uitsluitend om verpakkingen met de volgende uiterste houdbaarheidsdata, zoals vermeld op het etiket aan de achterzijde van de fles: 10/2008 11/2008 12/2008 Het is gebleken dat in de verpakkingen een geur- en smaakafwijking kan voorkomen (extra zout, zuur), in een aantal gevallen gecombineerd met het aankoeken van de ketjap aan de hals van de fles. Onderzoek toont aan dat consumptie niet schadelijk is voor de gezondheid. Wij adviseren consumenten die Conimex Ketjap Manis met één van bovenstaande houdbaarheidsdata hebben gekocht, de ketjap niette consumeren en de inhoud van de fles weg te gooien. Consumenten die in het bezit zijn van één van bovenstaande producten ontvangen daarvoor een passende vergoeding. Stuur daartoe het afgeweekte etiket in een envelop zonder postzegel onder vermelding van uw naam, adres en bank- of gironummer naar: Conimex Ketjap Manis, Antwoordnummer 1185,6200 VB, Maastricht. Alle overige Conimex producten voldoen volledig aan de kwaliteitseisen die Unilever stelt. Voor meer informatie kunnen consumenten bellen met de gratis Conimex Informatielijn: 0800-0228242. Grootverbruikers adviseren wij contact op te nemen met het Service Center van Unilever Foodsolutions: 010-4394308 Wij bieden u onze welgemeende excuses aan voor het ontstane ongemak. Unilever Nederland, Rotterdam door Mark Wijdeven VUGHT - Het gebouw van de speciale terroristenafdeling van de gevangenis in Vught is ex treem brandonveilig. De eerste verdieping van het gebouw moet daarom binnen een week worden ontruimd. Waarnemend burgemeester J. Baartmans-van den Boogaart van de gemeente Vught heeft dat gisteravond gezegd op een persconferentie. Een woordvoer der van de Dienst Justitiële In richtingen meldde desgevraagd dat de terroristenafdeling is ge huisvest op de begane grond van het gebouw. Op de eerste verdieping zitten vijf gevange nen die worden overgebracht Boven: een diplomaat uit Saoedi-Arabië arriveert op Paleis Noordeinde. Onder: koningin Beatrix en prinses Maxima komen aan voor de naar andere cellen, nieuwjaarsontvangst. combifoto Robin Utrecht/ANP Tijdens controles is geconsta teerd dat het gebouw niet brand veilig is. Een brand zou zich een voudig van de ene naar de ande re cel of naar de vluchtwegen kunnen verspreiden. Het aantal uitgangen van het gebouw is be perkt. Bovendien zijn er geen ge certificeerde brandmelders. Justitiewoordvoerders in de Tweede Kamer Teeven (VVD) en Wolf sen (PvdA) zeggen de kwes tie volgende week woensdag aan de orde te stellen tijdens de besprekingen van de justitiebe groting met minister Ballin. Tee ven noemt het opmerkelijk dat dit nu pas blijkt 'na alle gedoe rondom Van Vollenhoven'. Tee ven doelt daarmee op het rap port dat de Onderzoeksraad voor de Veiligheid, waarvan Pie ter van Vollenhoven voorzitter is, schreef naar aanleiding van de Schipholbrand. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3