\Iusea tonen regionale historie TZC ROC wil opleiding scheepstimmerman CDA tegen inhuren specialist op gebied van begraafrechten schouwen ,11 Gemeente vraagt aandacht voor veilige fietspaden dagelijks gemeentebestuur akkoord met beleid Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen woensdag 10 januari 2007 Equkzee - 1" °verles j, provincie Zeeland over actualisering van het Provin- h ivtrkeers-en Vervoersplan (VP) dringt de gemeente hourven-Duiveland aan op acrete maatregelen. idermeer de realisatie van vei- (vrijliggende) fietspaden langs de Delingsdijk en Blooise- dijk hebben de aandacht. Ook in de Westhoek moeten ontbre kende fietsschakels worden ge realiseerd. Tussen verschillende verblijfsgebieden zouden veilige en aantrekkelijke fietsverbindin- gen moeten liggen, is de achter liggende gedachte. Het verbete ren van fietsvoorzieningen is één van de punten waar de ge meente Schouwen-Duiveland naar aanleiding van de actuali satie nadrukkelijk aandacht voor vraagt. De verbetering (en mogelijk gra tis) openbaar vervoer is een an der verbeterpunt dat met enige regelmaat in het overleg wordt ingebracht. Het gemeentebestuur hecht bo vendien sterk aan duidelijkheid, blijkt uit een raadsbrief die het college heeft uitgegeven naar aanleiding van vragen die dooi de gemeenteraad zijn gesteld. In het PWP moeten, vinden burge meester en wethouders, ambi ties en knelpunten duidelijk worden benoemd. Diezelfde duidelijkheid staat de gemeente ook voor als het gaat om een goede ontsluiting van Schouwen-Duiveland. In die kwestie heeft de gemeente voor al met het Rijk te doen. De regio moet veilig en bereikbaar zijn, zonder dat er ritsen onnodig doorgaand (vracht)verkeer rich ting Schouwen-Duiveland wor den getrokken. Naast direct te nemen maatrege len betekent dit dat ook het pol dertracé (het traject Oosterschel- dekering- Serooskerke) en de rondweg bij Zierikzee nog altijd meedoen als mogelijke oplossin gen. mAii Pankow ERIKZEE - Met ieder een ei- n specifieke inbreng willen de rscliillcndc musea op Schou- n-Duiveland zich de komen- jaren gezamenlijk profileren ie, het uitdragen van de ge- j hiedenis van dit eiland. Het gelijks gemeentebestuur is gis- Kn akkoord gegaan met het leidsplan dat het Platform K3 heeft opgesteld om dat ilteberciken. lae museumnota vloeit voort ■devorig jaar gepresenteerde lumota. De gemeenteraad jgt het museumbeleidsplan februari voorgelegd en dient van doordrongen te zijn, dat iniet stopt met de vaststel- g ervan", zegt wethouder W. "en. Hij benadrukt dat met museumnota belangrijke sikkelingen voor de komen den in gang worden gezet, r zal ook geld beschikbaar imoeten komen. jjrövoerster R. Geluk van het !m Musea ontkent niet geld een belangrijke rol lt bij het realiseren van de enteerde ambities, spreekt toch liever over de iöiid. De rode draad in het he- is volgens haar het ge- aenlijk tonen van de regiona- historie. De deelnemende or- É3ties zijn het Brouws Mu- de Bruse Oudheidskamer fenjmuseum, De Burghse het Streek- en Land- lïEUseum. het Watersnood st de twee gemeentelijke in Zierikzee en de Mu- smven Zeeland. Hun geva- feÉcollecties bijeen bieden urgerinitiatief ttijdennatuur DDELBURG - 'Bezorgde bur- 'L. van Melle uit Zierikzee si vrijdag zijn burgerinitia- 1 over ontpolderen aan com- isarisvan de koningin W. van fder aan. Dat gebeurt om W uur, voorafgaand aan de itenvergadering. burgerinitiatief vraagt om i raadgevend referendum of i enquête over het gebruik ilandbouwgrond voor aanleg igetijdennatuur (ofwel ont- deren). Hoewel voor het in nen van een burgerinitiatief I bandtekeningen voldoende t rijn door Van Melle met ffl van de actiegroepen tegen poldering, in korte tijd enke- juizenden steunbetuigingen Bmeld. Volgens de regels «ten de Staten 16 februari untspraak doen. Bezorgklachten: [800-0231231 'maandag t/m vrijdag ge le de openingstijden; lags tot 12.00 uur REDACTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Crachtweg 23a ®AB ZIERIKZEE 11-454647 N 0111 -454657 Imaikrt Modde (chef) pankow Soesman Lanting REDACTIE 28 31 _^0AAGOES el'10113)315500 redactie® pzc.nl NTERNET irww.pzc.nl :nia|l: web@pzc.nl volgens Geluk de vrijwel com plete geschiedenis van het ei land. Eventuele hiaten daarin kunnen in samenwerking wor den ingevuld. Een andere ambitie betreft the matische samenwerking. Wet houder Renden onderschrijft de doelstelling minstens eenmaal in de twee jaar met een gezamen lijke presentatie te komen. Land bouw, visserij, scheepvaart en de stadshistorie krijgen in de re guliere collecties al volop aan dacht. „Bij een thema zou je kunnen denken aan bijvoor beeld het belichten van de in komstenbronnen voor hetei land en de cruciale veranderin- gen daarin door de eeuwen heen", schetst Geluk. Ook de educatieve taak van de musea wordt uitgewerkt. Wet houder Renden onderstreept in dat verband onder meer het be lang van professionele onder steuning. Zelf spreekt hij over een 'regionale museumdirec teur', maar Geluk zegt moeite te hebben met zo'n functie-om schrijving en spreekt liever over een 'coördinator'. De korte dis cussie die zij daarover voert met de wethouder duidt op de gevoe ligheden die kunnen ontstaan in een organisatie met vrijwilli gers. „Al die mensen die zich in zetten voor de verschillende mu sea zijn onmisbaar. Zij doen dat vaak vanuit persoonlijke betrok kenheid. Die mensen moet je niet het gevoel geven dat ze iets van bovenaf krijgen opgelegd. Professionele ondersteuning komt gewoon wat beter over", luidt de verklaring van Geluk. Behoud van eigen identiteit geldt ook als voorwaarde. Wel zijrf alle museumbesturen het er over eens dat het huidige over legplatform verder ontwikkeld moet worden tot een rechtsper soon in de vorm van een overkoe pelende museumvereniging. De gemeentelijke Zierikzeese' mu sea moeten binnen enkele jaren ook een zelfstandig bestuur krij gen en dus op gelijke afstand als de overige musea van het ge meentebestuur worden gezet. Kinderen kunnen het knuffeluur bij kinderboerderij De Punt erg waarderen, door Esme Soesman ZIERIKZEE - „Daaag", roept Femke (3) richting konijntjes over de half geo pende staldeur heen. Het knuffeluur op kinderboerderij De Punt zit er op, maar Femke kan er nog geen genoeg van krij gen. Van het stro, de vachtjes en veren en de geluidendoos die haar in schater lach uit doet barsten. Het is precies wat beheerder René de Klerk met het inter actief uurtje voor ogen heeft: de zintui gen prikkelen. Daarvan leer je een hele boel. WaiA dat is wat volgens De Klerk ge beurt. Neem zo'n geluidendoos waaruit dierengeluiden klinken als je je hand bo ven de gekleurde knoppen houdt. „Eerst snappen kinderen dat niet, maar daarna gaan ze linken leggen. En vanaf dat moment ga je leren", licht hij het proces toe. In de knusse knuffelstal („Die is van de zomer opgepept") liggen de prikkels voor het grijpen. Van het zaagsel op de grond tot de Franse hangoren, het duo' tje cavia's en het dwergkonijn die daar tussendoor dartelen. Vrijwilliger Lily Beulink-Van der Maas staat met Femke over een bankje gebo gen om, via gaten in de zitting, de in het meubel verborgen schatten te bevoelen. In de ene zit materiaal dat met onder grond te maken heeft, licht De Klerk toe. Zand uit een paardenbak, zand uit een vogelkooi en stro. De andere bank die in de knuffelstal staat, herbergt vachten en veren. Voor de allerkleinsten betekent dat mo gelijkheden om op een spannende ont dekkingstocht te gaan langs allërlei zacht spul. Voor de wat oudere kinde ren begint daar nu juist het leren, schetst de beheerder en Gorsbegeleider. Zo kunnen kinderen bijvoorbeeld leren welk vachtje bij welk dier hoort. Maar er wordt ook geaaid of een dierenboek voorgelezen. Afhankelijk van de wen sen van de kinderen zelf krijgt het knuf feluurtje spontaan vorm. De Klerk hoopt dat het interactieve uur weer meer kinderen richting De Punt zal trekken. Zijn beeld van de Schou- wen-Duivelandse kinderboerderij reikt verder dan slechts een weide met schaapje en geit. „Ik wil een brug slaan tussen kinderboerderij en maatschap pij. Ik wil dat mensen het gewoon vin den om hier langs te komen en dat kin deren steeds terug willen komen", be noemt hij de aantrekkende werking die de in Zierikzee gelegen boerderij kan hebben. Met uiteindelijk, want daar heeft het hele Gorsproject baat bij, men sen die zich massaal als lid inschrijven. Dit initiatief (elke tweede dinsdag van de maand van 9.30 tot 10.30 uur) moet daartoe bijdragen. Dat geldt ook voor de in de maak zijnde frutseldagen (da gen dat kinderen künnen helpen op de foto Marijke Folkertsma kinderboerderij), reguliere knutselacti- viteiten en tal van andere zaken waar de De Punt-medewerkers mee bezig zijn. Tot dikke pret van Femke en haar moeder Marjolein Bogaert. Benut het tweetal de dinsdagochtend doorgaans om te zwemmen, Femke koos gisteren zonder spoortje twijfel voor een bezoek aan 'de beestjes' in De Punt. Prima ini tiatief, vindt Bogaert. De kinderen vin den het leuk en zij vindt het nuttig dat haar kinderen leren om lief voor dieren te zijn. Zelf drinkt ze ondertussen in het aangrenzende winkeltje koffie. Het is namelijk niet de bedoeling dat ook ouders meedoen aan het interactief knuffeluur, geeft De Klerk aan. „Zon der ouders staan kinderen meestal meel open om de wereld op hun eigen manier te beleven." Even een boodschap doen is echter evenmin de bedoeling, want de kinderboerderij is geen kinderopvang. „De kunst is mensen hier naar binnen te krijgen", wijst hij op de gezellige bin nenruimte. Die plek mag van De Klerk in de toekomst dé hangplek voor ouders en grootouders zijn. door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Echte scheeps timmermannen komen straks uit Vlissingen. Het ROC daar wil de eerste opleiding voor het uitstervende vak beginnen. De provincie is druk bezig Europe se subsidies binnen te halen. Scheepstimmermannen genoeg in Nederland. Maar nauwelijks gecertificeerde. De meesten ha len hun vakmanschap uit een te keningetje hier, een boekwerkje daar of uit de overlevering van familie. Om die kennis niet ver loren te laten gaan, wil het ROC in Vlissingen in het schooljaar Advertentie het alfabet van Zeeland 2008-2009 een opleiding tot scheepstimmerman beginnen. Hét idee komt van de provincie. Die heeft de laatste jaren al veel projecten in historische scheeps bouw gesteund. „De loodsenstei- ger, de Yerseke 36, de Tholen 49, de historische werf Meer man", somt provinciemedewer ker C. Boersma op. „In totaal 21 projecten en in veel gevallen was het schip niet op tijd klaar, omdat er te weinig deskundigen waren. Het hield op bij Cees Droste van de Stichting Behoud Hoogaars en Adri Verras van de scheepswerf in Reimerswaal." De oplossing ligt in een oplei ding, denkt Boersma. „Voor scheepsbouw ligt niets vast. Er zijn tachtigjarigen die weten hoe het moet, maar lesmateriaal is er niet. Dat willen we in het schooljaar 2007-2008 verzame len. Droste en Verras zijn en thousiast om mee te werken, ook als docent. Daarna willen we voorzichtig scholieren gaan werven. Ik zeg voorzichtig, want zeker is het allemaal nog niet." Eerst moet er geld zijn. De pro vincie is enthousiast om bij te springen, maar bok Europa is nodig. „Samen met andere re gio's rondom de Noordzee zoals Vlaanderen, Schotland en Duits land proberen we tot één pro ject te komen. Met het behoud van cultureel erfgoed als in steek. In maart komen we weel bij elkaar. Want pas als je sa menwerkt, krijg je geld. Het gaat dan om miljoenen." Het liefst zou Boersma zien dat de opleiding terechtkomt in het reguliere onderwijs van heel Ne derland. Maar laten we begin nen in Vlissingen, zegt R. Kotze- bue van de cluster techniek op het ROC. „Scheepsbouw hoort thuis in Zeeland. Het is een vak apart. Je leert er echt de kneep jes van het vak kennen. Dat wil len onze leerlingen. Voor de op leiding restauratie in de bouw hebben zich dit jaar al tien scho lieren aangemeld, van wie zelfs drie uit Terneuzen." Het ROC heeft best plaats voor nog een opleiding. „We moeten alleen goed kijken waar we het wegzetten. Bijvoorbeeld de hout bewerking aan de Oude Veerha- venweg, en het maritieme deel op onze nautische opleiding aan de boulevard. Ook bekijken we de mogelijkheid om de oplei ding zowel in voltijd als in deel tijd aan te bieden." Ook Kotzebue blijft voorzichtig. „Het is nog allemaal wat pre cair, maar ik hoop echt dat wij de eerste zijn die de opleiding aanbiedt. Misschien kunnen we zelfs overal uit het land scholie ren hierheen halen. Dat zou goed zijn voor Zeeland." Rijksgeld voor lerarenopleiding DEN HAAG - Het ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) heeft 550.000 euro uitgetrokken voor lerarenopleidingen van de Llogeschool Zeeland (HZ). Het geld is bedoeld voor een project waarbij de HZ samen werkt met de Hogeschool Utrecht en Fontys Hogescholen. Bedoeling is dat studenten van de HZ door dat samenwer kingsverband een onderwijsbevoegdheid kunnen halen, zonder dat ze daarvoor de provincie uit hoeven. De totale kosten van het project, dat loopt tot en met 2008, bedra gen ongeveer 750.000 euro. De resterende twee ton komen van andere financiers. Opleiding toerisme bij Hogeschool VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) breidt zijn studieaanbod uit met een opleiding functiegericht toeris me en recreatie. Daarvoor wordt samengewerkt met de in ternationale hogeschool in Breda. Maandag tekenen bei de onderwijsinstituten een samenwerkingsovereenkomst. Met deze toerismeopleiding speelt de HZ in op de vraag vanuit de Zeeuwse arbeidsmarkt. Wie de opleiding door loopt, kan afstuderen als manager toeristische marketing en communicatie of manager recreatieonderneming. Imago-onderzoek waterschap MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft zo'n 900 inwoners ('ingelanden' in waterschapstaai) in Midden- en Noord-Zeeland benaderd met een uitgebreide vragenlijst. Bedoeling is te achterhalen hoe het staat met de bekendheid van het schap, de klantvriendelijkheid, de wijze van voorlichting bedrijven en het beeld dat het wa terschap oproept. Het is het derde zogenoemde imago-on derzoek dat Zeeuwse Eilanden uitvoert. Eerder gebeurde dat in 1998 en 2003. Nieuw is dat nu meer vragen zijn op genomen over klant(on)vriendelijkheid. Met de informa tie die het onderzoek oplevert, hoopt het schap inzicht te krijgen in de wensen en behoeften van de burgers. Studie Waterdunen vastgesteld MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren het milieu-effectonderzoek voor het plan Water dunen (nabij Breskens) vastgesteld. Het gaat om kustver- sterking (aanpak zwakke schakels) in combinatie met ver nieuwing van recreatie, natuur en landschap. Uitvoering van het plan levert economische voordelen op: toename van de werkgelegenheid in West-Zeeuws-Vlaanderen en een stijging van de bestedingen in het midden- en kleinbe- drijf van 13 miljoen euro per jaar. Dezer dagen wordt het milieu-effectonderzoek voor inspraak ter inzage gelegd. Automobiliste veroorzaakt ravage SLUIS - Een 81-jarige inwoonster van de gemeente Sluis heeft gistermiddag met haar auto voor een ravage ge zorgd op een parkeerplaats in Oostburg. Toen zij wilde wegrijden, raakte de vrouw de macht over het stuur kwijt. De auto schoot vooruit, ramde twee auto's, ploegde door een plantsoen en schoot een telefooncel in, die ge heel vernield werd. Hierna reed zij weer het parkeerter- rein op, waarbij de automobiliste drie auto's beschadig de. De vrouw had geen verklaring voor haar rijgedrag. Haar rijbewijs is ingenomen. Er vielen geen gewonden. door Ali Pankow ZIERIKZEE - De CDA-fractie vindt het absoluut niet nodig dat de gemeente tijdelijk een specialist op de afdeling Burger zaken inhuurt voor het regelen van grafrechten. „We vinden dat dit werk moet gebeuren, maar dat is best intern op te los sen", zegt woordvoerder A. Schouw van deze fractie. Volgens hem is het een princi piële zaak voor het CDA, dat voor dit werk niet 25.000 euro extra wordt geïnvesteerd. „Het is gewoon een managementpro- bleem dat binnen de eigen orga nisatie opgelost moet worden. Bovendien lijkt me daar niet zo veel specialisme voor nodig", zegt Schouw. Het CDA wijkt daarmee af van het standpunt van de overige fracties. Zij stemden in de com missie samenleving en bestuur deze week in met het tijdelijk in huren van een externe specia list. Het CDA overweegt op dit punt voor de raadsvergadering op donderdag 25 januari een amendement in te dienen, maar lijkt echter niet op steun van een van de andere fracties te kunnen rekenen. „Het is volkomen irreëel wat u eist", verwijt II. Winfield het CDA. J. van Felius (Alert!) zegt het in het algemeen eens te zijn met Schouw dat niet voor elke klus een externe specialist moet worden aangetrokken, maar in dit specifieke geval van de graf rechten wil zijn partij daar wel mee akkoord gaan. „Het is een heel gevoelig onder werp en het dient heel goed te worden afgehandeld. Met eigen mensen kunnen we het niet red den", benadrukt wethouder W. Renden. De afgelopen jaren bleek het ver lengen van de grafrechten be hoorlijk verslonsd. Nabestaan^ den werden .niet geïnformeerd over het aflopen van grafrech ten en ze werden niet gevraagd of ze het grafrecht wilden ver lengen. Vorig jaar zette de gemeente ver betering in voor deze situatie. Door onderbezetting en ziekte is de afdeling Burgerzaken er ech ter niet in geslaagd het werk bin nen de gestelde termijn gereed te hebben. Om toch iedereen de kans te geven rechten bij te ko pen, stelt het college voor het project zes maanden langer te la ten lopen. Daarmee zijn de raadsfracties het eens, maar al leen het CDA kant zich tegen extra hulp van buitenaf. Kunstborrel ZIERIKZEE - Galerie Kos in Zierikzee luidt zondag 14 ja nuari het nieuwe tentoonstel lingsjaar in met een 'kunstbor- rel'. Galeriehouders Chris en Els Grinwis openen op die dag om 15.00 uur de deur voor de ope ning van een nieuwe expositie. De titel daarvan is 'Winter Kos' en omvat een gevarieerde collec tie winterlandschappen van di verse kunstschilders. (Advertentie) Door de Invoering van de Wmo op 1 Januari 2007 kunnen mensen in heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadoml, Als christelijke thuiszorg organisatie Is Curadoml stevig in Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we In Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we in heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113-33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl. Je haalt niet zomaar iemand in huis. C u r a d o m i

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31