Weinig animo voor nieuwbouw l m ÏZC Ze zijn zo gehaaid Vak scheepstimmerman bij ROC PZC bevelanden ,11 ieperkte belangstelling voor projecten kleine kernen Borsele Ontevredenheid over informatie stroomstoring W2 Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen woensdag 10 januari 2007 van der Werf jKKENSZAND - Bouwen leegstand. De gemeente bemoei daarmee rekening lJn, bij nieuwbouwprojec- raat het loopt niet meer nn. lawbouwwijk De Blikken ;-Heerenhoek is een voor- jd van een plan dat razend ®!air was. Dat was een paar r geleden. Ook Over de Dijk Heinkenszand doet het goed. uitgifte van bouwkavels gaat teller dan was voorzien, al- wethouder M. Vermue-Ver- j (CDA, ruimtelijke orde- |s). Heinkenszand trekt zo- utomobiliste 1) veroorzaakt inke ravage ,ns Een 81-jarige inwoon- [jan de gemeente Sluis heeft jamiddag omstreeks half omethaar auto voor een ware iage gezorgd op de parkeer- als nabij de AH aan de Toor- veidclaan in Oostburg. dat zij haar auto had gestald de de vrouw achteruit weg eenparkeervak. Toen zij wil- Kgrijden raakte de vrouw niicht over het stuur kwijt. auto schoot vooruit, ramde t geparkeerde personen- 05. ploegde door een plant en schoot een telefooncel igeheel vernield raakte, reed zij weer het parkeer- ias op, waarbij de onfortuin- e automobiliste drie perso- auto's beschadigde, auto van de bejaarde vrouw ktehierbij onherstelbaar be- Slgd. ideoverige auto's werden er e zwaar beschadigd. Van rjuIo's viel de schade enigs- mee In totaal werden er auto's weggetakeld. De Md geen verklaring voor irrijgedrag. Haar rijbewijs is jasten Er vielen geen ge- liljoenen voor ispectiepost bij clielde-oever IE - Op de linker Schelde- araan het nieuwe Deurgan- tó bij Doel is begonnen met bouw van een grote grensin- ttiepost. Daarin worden de imt, de scheepvaartpolitie bet Agentschap voor de vei- Élvan de voedselketen on- gebracht. drie overheidsdiensten gaan de snel groeiende goederen- #m in het westelijk havenge- '1 van Antwerpen controle- De haven beschikt al over soortgelijke inspectiepost de rechteroever. Het Haven- njf Antwerpen draait op r de bouwkosten van bijna niljoen euro. De twee scan- to zijn vanaf augustus dit operationeel. 'eorgklachten: 800-0231231 pmaandag t/m vrijdag cdurende de openingstij- tozalerdags tot 12.00 uur edactie ÏVEWNDEN/THOLEIM lationspark 28 Posibus31 (460 AA GOES Ed: 0113-315670 Fax:0113-315669 pail: redgoes@pzc.nl hank Balkenende (chef) Wliem van Dam ake van derJagt '°bPaardekam ^osnde Vries (sport) van der Werf |entrale redactie lationspark 28 AAGOES redactie® pzc.nl "ternet web@p2c.ni wel senioren als jonge gezinnen vanwege de school-, winkel- en sportvoorzieningen Waar het in 's-Heerenhoek hard ging en in Heinkenszand nog altijd hard gaat, valt de interes se voor nieuwbouw in kleinere kernen als Lewedorp en Bors- sele wat tegen. Lewedorp heeft het nieuwbouwplan West Kraaijertpolder dat sinds begin vorig jaar in ontwikkeling is. VermueVermue: „In het begin was in Lewedorp sprake van een stormpje. Zoveel belang stelling was er, maar daar loopt het niet meer zo hard." In Bors- sele wordt gewerkt aan het bouwrijp maken van Stadshoek, waar ruimte beschikbaar komt voor zesentwintig huizen. Het is het eerste nieuwbouwproject in tien jaar in Borssele. Bij de ge meente stonden ondertussen der tig mensen ingeschreven met be langstelling voor nieuwbouw in Borssele. Zij zijn recent alle maal schriftelijk benaderd. Van de dertig bleken er slechts drie a vier nog echt geïnteresseerd te zijn, verklaart wethouder Ver- mue-Vermue. In paniek raakt ze daar niet van, maar 'het laat wel zien dat je niet alleen moet afgaan op een wachtlijst'. „Je moet ook in de gaten houden hoe lang gele den er in een dorp nieuwbouw is gepleegd." En dat is evenmin za ligmakend. „Ik heb in Ellewouts- dijk wel eens voor een volle zaal gestaan waar om woningbouw werd gevraagd, maar daar is am per een wachtlijst. Dan loop je de kans te gaan bouwen voor leegstand." Kwadendamme wacht op korte termijn een uitbreiding met Ou de Vreeland II, Ovezande ook en 's-Gravenpolder wellicht aan de oostkant. Vermue-Vermue: „De wachtlijst in Kwadendamme is niet gigantisch, maar dat hoeft ook niet. Het gaat om een pro ject waarmee zo'n dorp het tien jaar moet doen. Het mooiste is als zo'n plan dan geleidelijk aan wordt volgebouwd." Nieuwbouw wordt vaak gezien als van levensbelang voor de vi taliteit van dorpen. Onder meer om na te gaan of dat inderdaad zo belangrijk is, heeft het Bor- sels college van B en W gisteren besloten een vervolgstudie te la ten doen naar sociale samen hang en achtergronden in dor pen in Borsele. De studie volgt op een leefbaarheidsonderzoek dat de Universiteit van Amster dam vorig jaar deed in acht Bor- selse kernen. De Zeeuwse instel ling Scoop doet mee met het nieuwe onderzoek dat gemeen ten handvaten moet bieden voor het leefbaar houden van kleine kernen. De kosten van het onder zoek bedragen 60.000 euro. De provincie en Borsele financieren elk de helft. Jachtopziener Han van Vossen met zijn jachthond Joy bij een vossenburcht in de buurt van Sint-Annaland. door Harmen van der Werf SINT-ANNALAND - Joy is door het dolle heen. De jachthond van Han van Vossen uit Sint-Annaland weet niet hoe hij het heeft. Hij mag zich uitleven bij een vossenburcht. En hij geniet. „Zo weet ik hier in de buurt op vele plekken vossenburchten", vertelt Van Vossen, zonder op te scheppen. Vossen rukken op in Zeeland. Op Sint Philipsland, op Tholen, in het oostelijke deel van Zuid-Beveland, in Zeeuws- Vlaanderen. „Een teken aan de wand is dat op de Krabbenkreekweg tussen Sint Philipsland en Tholen al een keer een vos is doodgereden", vertelt Van Vossen. „Nou, een vos laat zich niet zo maar doodrijden." Van Vossen - hij noemt zijn naam in dit verband zelf 'apart' - weet waar hij over praat. Hij kent de natuur en wild stand op Tholen en Sint Philipland goed. Als jachtopziener en als bestuurs lid van de wildbeheereenheid Tho- len-Sint Philipsland. „Zes, zeven jaar geleden is het begonnen", zegt Van Vos sen. „In Brabant zaten ze allang. Ze zijn vandaar hierheen gekomen. Zit er eenmaal een koppeltje, dan gaat het snel. Eén vrouwtje krijgt in één worp wel een stuk of vijf jongen." Op vossen mocht geruime tijd niet ge jaagd worden, tenzij kon worden aange toond dat ze echt schade veroorzaak ten. Sinds 1 april vorig jaar is de vossen jacht vrij. De stand is inmiddels zo groot geworden dat die door jacht moet worden beheerst, vindt het ministerie van Landbouw. Exotisch Van Vossen steunt de landelijke vrijstel ling van de vossenjacht volledig. Vol gens hem hebben er nooit vossen op Tholen gezeten. „Het zijn exotische die ren." Op hun menukaart staat ook wild dat bij jagers geliefd is: fazanten, ha zen, konijnen en patrijzen. „En vergeet niet", geeft Van Vossen aan, „dat ze niet kieskeurig zijn. Ze halen nesten van bodembroeders als kieviten en ture luurs net zo goed leeg. Als we niet op passen, zijn nieuwe natuurgebieden als in de Scherpenissepolder alleen voor vossen." De jacht levert ondertussen wel resul taat op. Alleen al op Sint Philipsland zijn sinds het begin van het jachtsei zoen op 15 oktober vier vossen gescho ten, weet Jan Reijngoudt uit Sint Philip sland. Hij heeft een jachtveld in de Oude Polder op Sint Philipsland, waar uit tijdens een onlangs gehouden drijf jacht drie vossen tevoorschijn kwamen. Twee vossen lieten zich schieten, de der de wist te ontkomen. Van Vossen: „Op Tholen én Sint Philipsland zijn vorig jaar tien vossen geschoten. Ik vermoed dat er in totaal wel dertig tot vijftig zit ten." Ongevaarlijk is dat niet, waar schuwt de jachtopziener. „Vossen zijn tenslotte dragers van rabies, van honds dolheid." Van Vossen maakt zich geen illusies. „Volledig weg krijg je ze nooit meer. Ze zeggen niet voor niets 'zo slim als een vos'. Nou, dat zijn ze ook. Met een drijf jacht kun je er wel eens een paar tref fen. maar anders... ze zijn zo gehaaid. Ik geef me wat dat betreft echt gewon nen." foto DirkJan Gjeltema Voorzitter Iman Kakebeeke van de wild beheereenheid Reimerswaal spreekt met eenzelfde soort-bewondering over vossen. „Uitroeien? Nee, dat lukt je nooit van z'n leven." Kakebeeke kan het, evenals Van Vossen, weten. Als er ergens op Zuid-Beveland vossen voorko men, dan is het ten oosten van het Ka naal door Zuid-Beveland. „Vrij veel zit ten er in het Maridezaatsgebied, net over de Brabantse grens", duidt Kake beeke hun herkomst. Veel meer dan de vossenstand reguleren en in de gaten houden, zit er naar zijn idee niet in. Dat er sprake is van een toe name staat wel vast. Kakebeeke is met collega's dit jachtseizoen in Reimers waal drie keer 's nachts op pad geweest om vossen te traceren met een sterke lamp. „We zagen er vorig seizoen gemid deld negen, nu twaalf." In de wildbe heereenheid Reimerswaal zijn er de laat ste tijd niet veel geschoten, drie stuks om precies. Volgens Kakebeeke eist rijksweg A58 een hogere tol onder vos sen. „Ze worden niet altijd gemeld, maar eens in de twee maanden wordt er wel één aangereden op de rijksweg", schat Kakebeeke. „Als je 120 kilometer per uur rijdt, kan dat erg vervelend zijn." door Wendy van den Hurk VLISSINGEN - Echte scheeps timmermannen komen straks uit Vlissingen. Het ROC daar wil de eerste opleiding voor het uitstervende vak beginnen. De provincie is druk bezig Europe se subsidies binnen te halen. Scheepstimmermannen genoeg in Nederland. Maar nauwelijks gecertificeerde. De meesten ha len hun vakmanschap uit een te keningetje hier, een boekwerkje daar of uit de overlevering van familie. Om die kennis niet ver loren te laten gaan, wil het ROC in Vlissingen in het schooljaar 2008-2009 een opleiding tot scheepstimmerman beginnen. Het idee komt van de provincie. Die heeft de laatste jaren al veel projecten in historische scheeps bouw gesteund. „De loodsensteiger, de Yerseke 36, de Tholen 49, de historische werf Meerman", somt provincie medewerker C. Boersma op. „In totaal 21 projecten en in veel ge vallen was het schip niet op tijd klaar, omdat er te weinig des kundigen waren. Het hield op bij Cees Droste van de Stichting Behoud Hoogaars en Adri Ver ras van de scheepswerf in Rei merswaal." De' oplossing ligt in een oplei ding, denkt Boersma. „Voor scheepsbouw ligt niets vast. Er zijn tachtigjarigen die weten hoe het moet, maar lesmateriaal is er niet. Dat willen we in het schooljaar 2007-2008 verzame len. Droste en Verras zijn en thousiast om mee te werken, ook als docent. Daarna willen we voorzichtig scholieren gaan wei-ven. Ik zeg voorzichtig, want zeker is het allemaal nog niet." Eerst moet er geld zijn. De pro vincie is enthousiast om bij te springen, maar ook Europa is nodig. „Samen met andere re gio's rondom de Noordzee zoals Vlaanderen, Schotland en Duits land proberen we tot één pro ject te komen. Met het behoud van cultureel erfgoed als in- agenda STREEKACTIVITEITEN COLIJNSPLAAT - 18.00 uur. Vismijn, Oosterschelde-thema-avond, Ruud Pae- sie over. de laatste reis van VOC-schip Ravesteijn. Lezing met maaltijd. ELLEWOUTSDIJK Het Fort, 10.00-17.00 uur. Open voor bezichti ging; GOES - Ambachtscentrum van de Hol- landsche Hoeve, 13.00-16.30 uur: De monstratie diverse ambachten; Nieuwe wijkgebouw De Spïnne, achter de ZLM, 13.30-16.30 uur: Koersbal se nioren; Het Snooker Centrum, 13.30-16.30 uur: Biljart voor ouderen, buurtwerk Goese Polder, De Pit, 13.30-16.30 uur: Biljartclub De Pit competitie; 14.00 uur: Uiteenlopen de activiteiten voor alle WAO-ers; Bibliotheek, 14.00 uur: Voorlezen voor kinderen van 4-8 jaar; HANSWEERT - Kaj Munfc, 13.00 uur: Seniorensoos; HEINKENSZAND - De Stenge, 13.30-15.30 uur: Kindersportinstuif; KAPELLE - De Vroone, 09.30 uur Hout- snijclub; 9.30-11.30 uur: Koersbal;13.00 uur Soos, biljarten; 13.30 uur: Ouderen- koor; 14.00 uur: Sjoelen. 14.00: Koers bal (gymzaal); KORTGENE - Gymzaal in de Bern- hardstraat, 10.45 uur: Hatha Yoga; KRABBENDIJKE Gymnastiekzaal Nieulandestraat. 15.30-16.30 uur: Bewe gen voor senioren Gymnastiekvereni ging Sparta; KRUININGEN - Ons Dorpshuis, 9.30 uur: Biljarten en/of kaarten voor Rijksgeld voor lerarenopleiding DEN HAAG - Het Ministerie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen (OCW) heeft 550.000 euro uitgetrokken voor lerarenopleidingen van de Hogeschool Zeeland (HZ). Het geld is bedoeld voor een project waarbij de HZ samen werkt met de Hogeschool Utrecht en Fontys Hogescholen. Bedoeling is dat studenten van de HZ door dat samenwer kingsverband een onderwijsbevoegdheid kunnen halen, zonder dat ze daarvoor cle provincie uit hoeven. De totale kosten van het project, dat loopt tot en met 2008, bedra gen ongeveer 750.000 euro. De resterende twee ton komen van andere financiers. In totaal heeft het Ministerie van OCW 11,6 miljoen euro uitgetrokken voor regionale sa menwerkingsverbanden en landelijke expertisecentra le rarenopleidingen. De HZ is een van zestien hogescholen en universiteiten waarvan projecten zijn gehonoreerd. Burgerinitiatief getijdennatuur MIDDELBURG - 'Bezorgde burger' L. van Melle uit Zie- rikzee biedt vrijdag 12 januari zijn burgerinitiatief over ontpolderen aan commissaris van cle koningin W. van Gel der aan. Dat gebeurt om 10.00 uur, voorafgaand aan de Statenvergadering in de Middelburgse Abdij. Het burger initiatief vraagt Provinciale Staten om een raadgevend re ferendum of een enquête (opinie-onderzoek) over het ge bruik van landbouwgrond voor aanleg van getijdenna tuur (ofwel ontpolderen). Hoewel voor het indienen van een burgerinitiatief 500 handtekeningen voldoende zijn, zijn door Van Melle met steun van de actiegroepen tegen ontpoldering, in korte tijd enkele duizenden steunbetuigingen verzameld. Vol gens de regels moeten Provinciale Staten in hun vergade ring van 16 februari een uitspraak doen over het burger initiatief. Studie Waterdunen vastgesteld MIDDELBURG - Liet dagelijks provinciebestuur heeft gisteren het milieu-effectonderzoek voor het plan Water dunen (nabij Breskens) vastgesteld. Het gaat om kustver- sterking (aanpak zwakke schakels) in combinatie met ver nieuwing van recreatie, natuur en landschap. Uitvoering van het plan levert economische voordelen op: toename van de werkgelegenheid in West-Zeeuws-Vlaanderen met 150 personen (50 direct en 100 afgeleid) en een stijging van de bestedingen in het midden- en kleinbedrijf van 13 miljoen euro per jaar. Dezer dagen wordt het milieu-ef fectonderzoek voor inspraak ter inzage gelegd. Ook wordt de landelijke commissie voor de milieu-effectrap portage om aclvies gevraagd. Uiteindelijk moet de gang van zaken leiden tot een bestemmingsplan, dat tevens dienst kan doen als kustversterkingsplan. Opleiding toerisme bij HZ VLISSINGEN - De Hogeschool Zeeland (HZ) breidt zijn studieaanbod uit met een opleiding functiegericht toeris me en recreatie. Daarvoor wordt samengewerkt met de in ternationale hogeschool in Breda. Maandag tekenen bei de onderwijsinstituten hiervoor een samenwerkingsover eenkomst. Met deze toerismeopleiding speelt de HZ in op de vraag vanuit de Zeeuwse arbeidsmarkt. Wie de opleiding doorloopt, kan afstuderen als manager toeristische marketing en communicatie of manager re- creatie-onderneming. door Astrid van den Hoek OUD-VOSSEMEER - In het don ker met kaarsen op tafel een spelletje doen. Tijdens een stroomstoring is het altijd een beetje behelpen. Volgens P. van Halum uit Oud-Vossemeer was dat helemaal zo tijdens de stroomstoring van afgelopen za terdag, omdat hij nergens aan in formatie over de storing kon ko men. Een kleine honderd huishou dens in Oud-Vossemeer hadden zaterdagavond van kwart over acht tot kwart over tien 's avonds geen stroom. P. van Halum zat ook in het don ker en wilde weten wat er aan de hand was. Bij het landelijke storingsnummer kreeg hij geen gehoor en op de website van energiebedrijf Delta zag hij la ter ook nergens iets staan over een storing in zijn woonplaats. „In de ogen van Delta is het mis schien een kleine storing die wei nig mensen treft, maar voor ons is het wel degelijk belangrijk. We wisten niet wat er aan de hand was", zegt Van Halum. J. Nelemans, woordvoerder van Delta, verklaart dat de prioriteit van het bedrijf ligt bij het oplos sen van het probleem en niet bij de informatievoorziening. „Ik kan me vanuit de klanten voorstellen dat ze snel informa tie willen, maar het kost ook tijd om uit te zoeken hoe lang het nog gaat duren en wat de oor zaak van zo'n storing is. Op het moment dat mensen bellen om een stroomstoring te melden en dat soort wagen stellen, kunnen wij die nog niet beantwoorden." Nelemans meent dat Delta vol deed aan landelijke regels dat er binnen vier uur na ontdekking van de storing iets gemeld moet worden. „Het stond op internet, maar zo'n storing valt onder Del ta netwerkbedrijf, dus het staat op die website van dat bedrijfs onderdeel en niet op die van Del ta. Het zou kunnen dat mensen daar niet bekend mee zijn. Via onze site worden ze er ook naar doorverwezen." Het nationale storingsnummer is alleen voor meldingen, aldus Nelemans. De website is vol gens hem de snelste informatie bron. De gegevens over alle gas- en elektricteitsstoringen in Zee land zijn te vinden op de websi te www.deltanetwerkbedrijf.nl. Advertentie steek. In maart komen we weel bij elkaar. Want pas als je sa menwerkt, krijg je geld. Het gaat dan om miljoenen." Bezorgklachten en informatie over abonnementen 0800 - 0231 231 (gratis) het alfabet van Zeeland WAO'ers en 50-plussers; 14.00 uur: Koersbal voor 50-plussers,- KWADENDAMME - Bonifaciuskerk, 20.00 uur: Lezing door Hans de Vos over het bijbelboek Job; OUD-VOSSEMEER - Vossenkuil, 14.00 uur: Koersballen ANBO; SCHORE - Dorpshuis, 13.15 uur: Inter nationaal dansen; THOLEN - Wijkgebouw aan de Zoek weg. 14.00-16.00 uur: Jeugdsoos; Kerk NPB, 19.30 uur. Prof. R. van den Broek over Gnosis en Gnostiek in Vroe ge Christendom; WEMELDINGE - Dorpscentrum De We- mel, 09.30 uur: Digitaal lokaal, Compu- lerochtend; 13.00 uur: 13.00 uur Soos; biljarten en kaarten 15.00 uur; Interna tionaal dansen; YERSEKE - Het Trefpunt, 13.00-17.00 uur: Biljarten. Door de invoering van de Wmo op 1 Januari 2007 kunnen mensen In heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadoml. Als christelijke thuiszorg organisatie is Curadoml stevig in Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we in Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we in heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl. Je haait niet zomaar iemand in huis. Curadomi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 27