*zc Nieuwe proef tegen zandhonger 10 School in Driewegen op zwarte lijst Groen licht voor bouw van hotel Sint Philipsland ijkswaterstaat brengt zandheuvel op Oosterscheldeplaat aan u heeft nog tot 12 uur vanmiddag om een Staatslot te kopen! fa- adie: 0113-315649 iv.pzc.nl tSSSK?r j JÏÏmSSS'S*^15520' mvs-Vlaanderen: 0113-315570, innaai' 020-45625 00. Service 0800-0231231 ensdag 10 januari 2007 editie Bevelanden-Tholen yjbfmfln van der Werf ES - In de strijd tegen het pijnen van zandplaten in losterschelde gaat Rijkswa- e aal een nieuw instrument jellen: een berg zand uit een dvaargeul op een zandplaat krengen. om een proef, een vin- êfening, zoals projectleider iiriaanse van Rijkswater- in Middelburg zegt. Delen iehoofdvaargenl tussen We- inge en de Krammersluizen int Philipsland zijn ondiep den Om de scheepvaart, binnenschippers, ge- igang te kunnen bie- moet er worden gebaggerd; osei de Witte Tonnen Vlije (iet Brabantsch Vaarwater r «n breedte van tweehon- meter. oortvlietenaar itboet voor nishandeling DDELBURG - f-jrige inwoner Een van onvliet had voor 600 eu- degeweldszaak kunnen kikken met justitie, maar liet het gisteren in jddelburg op een rechts- aak aankomen. De kern an de zaak betrof de erger- is van de verdachte over van een grote 'oep jongeren in zijn unrt. Hf'. is een verschrikking. Se avond racen ze met 01 auto's met hoge snel- Bd door de straat. Ze zit- a op bankjes bij de kerk, dragen mensen, gooien sies kapot, maar de poli- adoet er niets aan", lucht- de Poortvlietenaar zijn van justitie G. Oos- tveld beloofde dat ze de [ife zal inseinen meer Qtroles uit te voeren en dien nodig op te treden de hangjongeren. De feier eiste het transactie- feag van 600 euro. Rferechter B. Duinhof jakte de boete af door de van de 600 euro voor- ardelijk op te leggen. De olitierechter hield er reke- r'o mee dat de verdachte aannemelijk verhaal jad verteld over de stelsel- problemen met de Dat nam niet weg °ok de politierechter mishandelingen van jongens en een meisje °°r de verdachte afkeur- p' |°_oral hel slaan met p vuist in het gezicht van Et me'sje vond hij onge- rp -fe sla geen vrou- 150 was zijn repliek. De verzekerde dat hij niet het meisje op zijn was gesprongen. Hij met een jongen te le hebben toen hij omdraaide en uithaal- 2met zijn vuist. Ook twee hij geslagen en incident speelde zich jaar 6 mei af. Volgens verdachte werd eerst J wouw lastig gevallen i r do groep. Toen ze een JJ1 zf richting schoten ^gen bij hem de stoppen iagd werc' uitge- van zand op de Galgeplaat moet duidelijk maken of dit een ma nier is om zandplaten in de Oos- terschelde te redden. Zij kalven af sinds de ingebruikname van de Oosterschelde-stormvloedke- ring in 1986. Het getij is minder geworden, waardoor de water druk ook is afgenomen en pla ten langzaamaan in de geulen wegzakken. Er komt ook min der zand uit de Noordzee in de Oosterschelde, met als gevolg: zandhonger. Rijkswaterstaat gaat op de Gal geplaat volgen hoe de zandheu vel zich gedraagt. Kalft die snel af en waar blijft het zand dan? Het mooiste zou zijn als het zand zich dan over cle Galge plaat zou verspreiden. Niet al leen het gedrag van het zand wordt gevolgd, ook het effect op het bodemleven op de Galge plaat. „Want als dat door het aangebrachte baggerzand ach teruit gaat", geeft projectleider Adriaanse aan, „schieten de na tuur en de vogels er ook niets mee op." Het aanbrengen van zand op de Galgeplaat is slechts één van de methoden die worden beproefd om te voorkomen dat de Ooster schelde straks één grote plas is zonder de beeldbepalende zand- werk staat voor mei/juli dit gepland. Tegelijkertijd wil swaterstaat het vrijkomen- eggerzand op een plaat in Verschelde brengen, op de sTholen, Zuid- en Noord- ènd gelegen Galgeplaat. Seider Adriaanse: „Het det om al te veel bagger- 150.0 0 0 kubieke meter. eg om een proef te doen." Het zand wordt (bewust op één stuk van de leplaat aangebracht, aan de ïEstkant over een lengte i TOO meter en een breedte 2öJ meter. Uit onderzoek «Delftse student M. van ren is gebleken dat aan de afslag van de plaat «st is. De wind speelt Éijangrote rol. proei met het aanbrengen door Astrid van den Hoek GOES - Een dreunende beat op de ach tergrond, een klimwand tot aan het pla fond van de sporthal, springen op een groot opblaaskussen (tumblingbaan) en lekker gooien met ballen. De aftrap van het bewegingsproject Proeftuin Sport en Bewegen in Sportpunt Zeeland is voor de kinderen één groot sportief feest. Van basisschool De Moolhoek uit Kapel- Ie, de Don Boscoschool uit 's-Heeren- hoek en De Tweemaster uit Goes moch ten elk dertig kinderen zich gisteren uit leven tijdens de opening van het pro ject. De drie scholen doen mee in de zo genoemde Proeftuin Sport en Bewegen in en om de basisschool, een initiatief van sportorganisatie SportZeeland. Paidine (10) van basisschool De Mool hoek rust aan de kant even uit van een balspelletje. Ze weet precies waar het om gaat bij het pi-oject. „Iedereen moet meer gaan bewegen, want sporten is be ter voor je gezondheid." Patrick Vader, manager Sport en Bewe gen van SportZeeland, legt het nog wat verder uit. „Ongeveer één op de acht kindéren op de basisschool heeft overgewicht. Met dit project doen we daar iets aan. Bewe gen wordt door deze drie scholen in het schoolbeleid opgenomen en wij gaan ze daar drie jaar lang in ondersteunen." Omdat de naam van het project een he le mond vol is, konden de leerlingen van de groepen zeven en acht van de drie scholen meedoen aan een prijs vraag. Onder de naam 'Scoolsport' gaat het project nu verder. Winnares Dewi van basisschool de Moolhoek kwam op het idee. „Want sporten op school is wel cool", legt ze uit, Gwendolyn, ook van de Moolhoek, kwam op hetzelfde idee, maar dan anders geschreven. 'Skoelsport' was haar inzending. „Dat vond ik een goede naam, omdat het be wegen bij dit project al op school be gint", vertelt ze. De nieuwe naam werd feestelijk gepre senteerd door springers op de tumbling baan die met letters achter op hun rug uiteindelijk de naam Scoolsport vorm den. „Dit was de aftrap voor de kinde ren en de presentatie van de project naam. Nu moeten alleen de beleidsplan nen nog ondertekend worden", zegt Va der. Hij hoopt dat voor 1 februari hand tekeningen gezet zijn, zodat de scholen al snel met hun bewegingsprogramma's kunnen beginnen. foto Dirk-Jan Gjeltema door Rob Paardekam DRIEWEGEN - Openbare basis school 't Opstapje in Driewegen is door de onderwijsinspectie op de lijst van zeer zwakke scholen gezet. Er is inmiddels een verbe terplan opgesteld. De kwaliteitskaart die de inspec tie heeft gemaakt, laat zien dat de school op negentien van de dertig beoordeelde punten een onvoldoende scoort. Zo zou ze geen inzicht hebben in de onder wijsbehoeften van leerlingen, de resultaten nauwelijks evalueren en geen goede leerstof aanbie den voor Nederlands, rekenen en wiskunde. Al met al conclu deert de inspectie dat de resulta ten van de leerlingen op het ein de van de schoolperiode niet op het verwachte niveau liggen. De zwarte lijst is gisteren dooi de inspectie gepubliceerd, maai de school ontving het slechte nieuws al een paar maanden ge leden. „Eigenlijk wisten we het al toen de school in juni werd be zocht", zegt directeur R. van de Lagemaat van de openbare scho len in de gemeente Borsele. „Ze gaven toen al aan dat het niet in orde was. Dat kwam als een be hoorlijke verrassing." De directeur wijt de problemen aan een hoog ziekteverzuim on der het personeel en de vele di rectiewisselingen van de afgelo pen jaren. Daardoor is de aan sturing niet altijd voldoende ge weest. Ondertussen is een inte rim-directeur aangesteld die als voornaamste taak heeft om de school weer van de lijst af te krijgen. Het ingezette verbeter traject voorziet onder meer in de invoering van nieuwe lesme thoden en de invoering van meer toetsmomenten. De school heeft de ouders van de circa vijftig leerlingen vroeg tijdig op de hoogte gebracht. Die hebben volgens Van de La gemaat kritisch, maar begripvol gereageerd. „Je bent in zo'n ge val altijd bang dat ze hun kinde ren van school halen, maar dat heeft niemand gedaan." 't Opstapje - de enige school in Driewegen - staat nu onder een soort verscherpt toezicht van de inspectie en heeft maximaal twee jaar de tijd om orde op za ken te stellen. Als dat niet lukt kan de inspectie de school aan melden bij de minister van on- (Advertentie) (Advertentie) trekking januari Wij geven u de helft cadeau! fa- Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 t alfabet van Zeeland platen. Zo heeft het onderzoeks instituut NIOO in Yerseke vorig jaar aan de rand van een plaat bij Tholen Japanse oesters aan gebracht. Japanse oester vor men samen behoorlijk stevige riffen die golfslag kunnen bre ken en afslag mogelijk kunnen voorkomen. Van de Plasse drie dagen in touw op Indoor Zeeland VVD-vragen uitbreiding hotel Goes GOES - Het is van de zotte dat Hotel Goes Van der Valk voor een al jaren geplande uitbreiding een compensatie- bijdrage voor bouwen in het buitengebied moet betalen. De provinciale WD-statenfractie heeft dat gisteren in schriftelijke vragen laten weten aan het dagelijks provin ciebestuur. De compensatie- oftewel vereveningsbijdrage is bedoeld om het bouwen in landelijk gebied te compenseren met in vesteringen in natuur. De provinciale regeling is 1 oktober vorig jaar ingegaan. De Zeeuwse WD vindt dat het te ver gaat om die rege ling volledig van toepassing te verklaren op een oud plan als dat van Hotel Goes, zeker omdat dit bedrijf vlakbij de bebouwde kom van Goes staat. Volgens de liberalen zou het een goed idee zijn de bebouwde kom van Goes iets te Imago-onderzoek waterschap MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft zo'n 900 inwoners ('ingelanden' in waterschapstaai) in Midden- en Noord-Zeeland benaderd met een uitgebreide vragenlijst. Bedoeling is te achterhalen hoe het staat met de bekend heid van het schap, de klantvriendelijkheid, de wijze van voorlichting bedrijven en het beeld dat het waterschap op roept. Het is het derde zogenoemde imago-onderzoek dat Zeeuw se Eilanden uitvoert. Eerder gebeurde dat in 1998 en 2003. Nieuw is dat nu meer vragen zijn opgenomen over klant(on)vriendelijkheid. Met de informatie die het onder zoek oplevert hoopt het schap inzicht te krijgen in de wen sen en behoeften van de burgers. De vragenlijst kan anoniem ingevuld worden. Eind maart moeten de gegevens verwerkt zijn in een rapport. Inbraak in woning Kortgene KORTGENE - Bij een inbraak in een woning aan de Prin sen weg in Kortgene zijn maandag onder meer twee came ra's, een televisie, een laptop en een gereedschapskar ge stolen. De dieven namen ook honderden euro's aan con tant geld mee. De inbraak vond plaats tussen twaalf uur 's middags en elf uur 's avonds. Koperdraad gestolen in Goes GOES - Bij een bedrijf aan de Anthony Fokkerstraat in Goes is in de nacht van maandag op dinsdag voor duizen den euro's aan koperdraad gestolen. De politie onderzoekt de zaak, maar heeft, nog geen da ders aangehouden. hotel past volgens het dagelijks bestuur niet in het bestemmings plan, maar er zou een goede ruimtelijke onderbouwing zijn. De provincie is ook te spreken over het feit dat de eigenaren tweeduizend euro zullen investe ren in informatiemateriaal over het nabijgelegen natuurontwik kelingsproject van stichting het Zeeuwse Landschap. Dat de ei genaren op deze manier zouden bijdragen aan een stukje natuur- herstel was een eis van de ge meente, omdat het hotel buiten dijks en midden in een natuurge bied ligt. De initiatiefnemers richten zich op klanten die wat meer com fort willen. Alle kamers krijgen daarom de inrichting van een viersterrenhotel. Het hotel komt op de plaats waar nu het terras van het restaurant ligt. door Rob Paardekam SINT PHILIPSLAND - Nu de provincie een verklaring van geen bezwaar heel't afgegeven staat niets de bouw van een ho tel op het uiterste puntje van het eiland Sint Philipsland nog in de weg. Het hotel - met twaalf kamers - komt bij het bestaande restau rant Het Veerhuis. Alle kamers bieden straks uitzicht over de Oosterschelde. De initiatiefne mers liepen zes jaar geleden al rond met het idee, maar toen stond de gemeente er niet bij te springen. Nu is dat anders. In september gaven burgemeester en wethouders groen licht voor het plan. De provincie heeft gisteren het zelfde gedaan. De bouw van het derwijs. Die kan op zijn of haar beurt passende maatregelen ne men. Sluiting is daarbij overi gens geen optie. „Zowel de in spectie als de minister kan geen scholen sluiten", zegt een woord voerder van de inspectie. „Je moet eerder denken aan het stopzetten van de geldstroom of een pittig gesprek op het minis terie." Bij 't Opstapje zijn ze er zeker van dat het zover niet komt. „Zowel ouders als perso neel hebben er alle vertrouwen in dat de problemen binnen af zienbare tijd tot het verleden be horen", aldus Van de Lagemaat. Advertentie WINTERKOOPJESMARKT MORGEN!! DONDERDAG 11 JANUARI 1 OP DE GROTE MARKT METSUPER IN GOES VAN IN GOES GEVESTIGDS WINKELS zeeuwse almanak Huisgenoot Ze hadden er, in het Wol- phaartsdijkse gezin, geheel onvenoacht een huisgenoot bij. Plots stak hij vanachter de radiator brutaal de neus de huiskamer in: een muis. De aanvankelijke paniek die Muismans veroorzaakte, maakte na enige dagen plaats voor gevoelens van lichte ver tedering; 'Kijk toch eens hoe schattig.' Maar muizen huldigen het principe: één muis is geen muis, met twee muizen wordt het een beetje gezellig en met nóg meer wordt het pas echt leuk. Om zo'n geboortegolf voor te zijn, besloot het ge zinshoofd tot maatregelen. Hij schafte zich een diervrien delijke muizenval aan. Muis mans zag er de humor wel van in. Avond aan avond dook hij op vanachter de ra diator, besnuffelde de val, trippelde er triomfantelijk overheen en roetsjte de kamer in. Derhalve werd gegrepen naar moordende middelen. Sindsdien wordt te Wol- phaartsdijk een tikje treurig in de richting van de radiator gekeken. Ze missen hem nu al, Muis mans. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 314460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 25