iZC Zingen over schaken 23 Vaarzon Morel verkent nieuwe negen flamenco De Amsterdammer Eric Vaaraon Morel geldt al ve il- jaren als de beste flamencogi- fet «an Nederland. Gewor- jj in de Spaanse traditie gaat ij echter ook de cross-over met „dm muziekstijlen en cultu- niniet uit de weg- In zijn meu- theaterprogramma Santin- eis hi] te horen samen met vio- stOenevan Geel en r&b-zange- „cinnta fasita. woensdag 10 januari 2007 swb jj heb de laatste jaren steeds KQ- jazz in mijn flamenco- logramma's gestopt", zegt gi- inst Eric Vaarzon Morel. „En zoek ik de moderniteit op de hedendaagse r&b-mu- Maar uiteindelijk heeft het s Bemaal dezelfde soul. Flamen- oisimmers de blues van Span- i zijn nieuwe programma staat fanon Morel dit voorjaar op podia met violist Oene van C feei en zangeres Sinna Casita. fa Geel is een alleskunner die a doorgaans op het terrein a de hedendaagse gecompo- srde en geïmproviseerde mu- ek beweegt. Sinna is Neder- mèevan Spaans-Marokkaan komst en werkt aan een car- in de hiphop en r&b. De gi- Kilrist zelf heeft zich in een nart eeuw ontwikkeld van een irtuoze orthodoxe flamencotok- laar, die twee jaar lang in panje talloze dansers begeleid- tot een musicus met een vol pakt eigen stijl en visie, et is een curieuze mix, die jon- s! 'zangeres die een Arabisch re en vloeiend over laat gaan in a Engelstalig r&b-liedje. Oe- van Geel voegt er met zijn Indiase, Arabische of j azzy tcenten aan toe. Een enkele •er begint Sinna zelfs te rap- a, waar de gitarist en violist middellijk ritmisch raad mee eten. Waarna Vaarzon Morel ieén solo-stuk weer terugkeert het hart van de flamenco. Er zit behoorlijk wat improvi se in deze voorstelling", zegt st. „In de flamenco >im- ronseer je doorgaans alleen op et ritme en niet zozeer melo- dies.Maar dat doen wij dus wel. felisook iets waarmee we van de tnfitie afwijken." ertig is-ie inmiddels, t Bic Vaarzon Morel. Oene van egin dertig en Sinna Ca- t ta halverwege de twintig. „Ja, ituurlijk is het voor mij inspi- end om met jongere mensen werken. Daar sta ik heel erg open. Ik wil ook nog heel Eg eens iets dance-achtigs Peter Bruyn itaera is zaterdag te zien in de Schouwburg van Middelburg, iawri in Schouwburg De Maagd Semen op Zoom en 10 maart in zterZuidplein te Rotterdam. egisseur Marcel Sij- met erkent dat het natuurlijk waanzin is een musical te willen ma ken over een schaakwed strijd. Het spektakel dat je bij sport wilt zien, speelt zich daar alleen af in de hoofden van de schakers. Toch is de Abba-musical Chess over een schaaktweekamp om de we reldtitel, honderd procent mu ziektheater. Inclusief het no dige spektakel en het onver mijdelijke liefdesverhaal. Musicalregisseur Marcel Sijm ontwikkelde een, voor musicalbegrippen, verfris sende regie voor de musical uit 1984, die nu ook in Nederland te zien is. Voor de spelers was de aanpak al even verrassend. Zo wel voor de grote groep aan stormend talent met Mieke Dijkstra en Jasper Kerkhof in twee hoofdrollen, als voor de ge vestigde namen als Joke de Kruijf, Jeroen PhaffBen Cra mer en Perry Dossett. Niet al leen omdat Sijm veel in zijn ens cenering uit improvisaties laat ontstaan. Ook liet hij ze eerst er varen wat een echte schaakwed strijd is. „De musical gaat nu eenmaal over twee schakers. Ik heb ze daarom meegenomen naar het Nederlands Kampioen schap schaken. Daar zie je pas echt hoe weinig er gebeurt. De spanning die daar heerst, zie je hooguit aan het trillen van een paar oogharen. Om zulke details in de voorstelling te laten zién,' gebruiken we camera's zodat je de expressie op de gezichten van de schakers groot achterop het toneel kunt projecteren." De muziek voor Chess werd ge schreven door Björn Ulvaeus en Benny Andersson, de mannelij ke helft van de Zweedse pop groep Abba. Tim Rice schreef de tekst. Pas nadat een album met songs was verschenen, beleefde de Chess als echte musical zijn wereldpremière in Londen. Succes Toen de show vervolgens ver huisde naar Broadway, dachten ze daar het succes te kunnen ver groten door de volgorde van de songs te veranderen en er enkele bij te schrijven. Een paar jaar terug hebben ze in Zweden nog een andere versie gemaakt met twee nieuwe nummers, terwijl het verhaal zich niet meer bin nen een periode van vier maan den op twee locaties afspeelt, maar binnen vier dagen op één plek: Merano. 'Omdat je binnen die tijd en op één plek veel beter de spanning kunt opbouwen, ko zen we voor onze productie voor die laatste versie." Die versie werd begeleid door een operaorkest.. „Daardoor werd de muziek loodzwaar. Wij hebben het popgeluid van Abba weer teruggebracht. Er zijn al leen een viool en cello aan toege voegd. Verder is het met de mu ziek van Abba als bij een opera van Verdi: de melodieën tuime len over elkaar heen." Van de twee schakers die in Chess strijden om het wereld kampioenschap! komt de een uit de Sovjet-Unie,:de ander uit de Verenigde Staten. Daar door heen speelt dan ook nog het eeu wige schaakspel dat liefde heet. „Maar het is toch vooral het ver haal van twee geniale denkers die iets willen bereiken, terwijl het lijkt alsof iedereen ze daar van wil afleiden", zegt Sijm. Het gegeven is geïnspireerd op de beroemde tweekamp in 1972 tussen de Rus Boris Spasski en de Amerikaan Bobby Fischer. „De kenner zal het direct opval len: tijdens de voorstelling spe len beide schakers de partijen, die in 1972 zijn gespeeld. Het is een detail, maar ook dat kun je dankzij de camera's laten zien." Toen Spasski en Fischer samen schaakten, woedde de Koude Oorlog nog in alle hevigheid. Ook dat gegeven speelt in Chess nadrukkelijk mee. Interessant, maar kunnen ook de jongere generaties uit het pu bliek daar in meegaan? Sijm denkt van wel. „Het gaat vooral om het voelen van de tegenstel ling tussen twee tegenoverge stelde werelden. Die zit nu in de verhouding tussen het christelij ke westen en de islamitische we reld. Ik denk dat iedereen die spanning zal herkennen. Dat moet ook, want theater hoort te gaan over de zaken die ons als publiek bezig houden." Hans Visser Chess: van Björn Ulvaeus, Benny An dersson (muziek), Tim Rice (tekst), re gie Marcel Sijm. Zondag te zien in de Stadsschouwburg van Middelburg. Jeroen Phaff en! Joke de Kruijf in de musical Chess. foto Sonja de Jonge ROTTERDAM La Traviata. Verdi kende het conflict tussen liefde en hypocrisie. Het inspi reerde hem tot het componeren van een van zijn sterkste opera's. Stich ting Internationale Opera Producties Rotterdamse Schouwburg, wo 20.15 Nationaal Jeugdorkest en Neder lands Concertkoor. M.m.v. Lisa Smimova - piano, Pascal Moraguès - klarinet, Pierre Moraguès - hoorn, Pa trick Vilaire - fagot en Bernhard Ca- zauran - contrabas. Programma: Schubert - Strijkkwintet in A op. 114 D667 'Die Forelle' en Schubert - Oc tet in F D803 op.posth.166. Concert van de Kamermuziekvereeniging. Concert- en congresgebouw de Doe len, wo 20.15 uur. Caprichos-Desastres. Pianoduo Post Mulder, gespecialiseerd in moder ne muziek, maakt met componist en theatermaker Arthur Sauer Capri chos-Desastres, muziektheater geïn spireerd op de tekeningen van Goya. In een reeks van tableaus, met tekst, video, licht, muziek en performance confronteren zij het publiek met de waanzin waaraan de mens maar niet lijkt te kunnen ontsnappen. Rotter damse Schouwburg, wo, do, vrij za, di 20.00 uur. De V van Vian. Productie met muziek en theater rondom Boris Vian, een op- merkelijke figuur in het existentialis tische Parijs van na de Tweede We reldoorlog. Theater Lantaren Ven ster wo, do vrij en za 20.30 uur. Amsterdam Sinfonietta en Chick Co- rea - piano. Corea is in zijn decennia lange carrière menigmaal geprezen omzijn creativiteit. In dit concert een ontmoeting met Amsterdam Sinfo nietta, Programma: Mozart - Piano concert nr.24 KV491, Corea - Piano concert nr.2, Corea - keuze uit eigen werk (n.t.b.). I.s.m. North Sea Jazz. Concert- en congresgebouw de Doe len, do 20.15 uur. Flairck Reunion (try-out). Flairck, voor het eerst sinds eind jaren zeven tig weer op tournee in de oorspronke lijke bezetting met Judy Schomper, Peter Weekers, Erik Visser en Hans visser. Isala Theater do 20.15 uur. Er zal iemand komen. Een stel koopt een oud huis aan een verlaten kust en raakt in de ban van hun bezwerings formules tegen de buitenwereld. De jonge buurman wordt de bron voor angsten en jaloezie. Tekst: Jon Fosse. Regie: Alexandra Koch. Toneel schuur Produkties. Rotterdamse Schouwburg, do 20.30 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest. O.l.v. Vladimir Jurowski. M.m.v. Twyla Robinson - sopraan, Birgit Remmert - mezzosopraan, Michael Hendrick - tenor, Christopher Purves - bariton en het Brabant Koor. Pro gramma: Britten - Sinfonia da Re quiem; Mahler - Das klagende Lied. Concert- en congresgebouw de Doe len, vrij en za 20.15; zo. 14.15 uur. August, August, August. Een onbe kend meesterwerk van Pavel Kohout in regie van Dirk Tanghe bij de Paar denkathedraal. Een circusvoorstel ling over de botsing tussen droom en werkelijkheid in de arena van het le ven. Rotterdamse Schouwburg, vrij en za 20.15 uur. Doe Maar! De popmusical Neder land in de jaren '80. Twee jonge mei den staan op het punt volwassen te worden. Maar er is een groot geheim dat ze altijd zal verbinden. Met de on- verslijtbare hits van Doe Maar. Oude Luxor Theater vrij en za 20.00 uur. Liga. Daniel is een leeg vat, kwets baar en vatbaar voor invloeden van buitenaf. Kassys combineert film en theater over menselijk slagen en fa len. Rotterdamse Schouwburg, vrij 20.30 uur. Oak sacre. Oak sacre onderzoekt de relatie tussen Stravinsky's modernis me en Bachs vitaliteit aan de hand van Le sacre du printemps en Dum barton oaks. Choreografie: Bianca van Dillen en Beppie Blankert, Dan ce Unit. Muziek: Gerard Bouwhuis en Cees van Zeeland. Rotterdamse Schouwburg, za 20.30 uur. Christana Branco. Fadoconcert. For- tis Theater a/d Schie za 20.15 uur. Dhafer Youssef - Nguyen Le - Paolo Fresu. Jazz in LA?. Wereld Jazz meets European innovation. Drie grootmeesters uit Tunesië, Vietnam en Italië ontmoeten elkaar. Oud, gi taar, trompet en elektronica vormen samen één gezicht. Theater Lantaren/Venster za 21.00 uur. De Vierde van Mahler. Nationaal Or kest van België o.l.v. Mikko Franck. M.m.v. Sally Matthews - sopraan en Sharon Bezaly - fluit. Programma: Mozart - Fluitconcert KV314 en Ma hler - Symfonie nr.4. Onder leiding van de scheidende Finse chef-diri gent Mikko Franc. Concert- en con gresgebouw de Doelen, za 20.15 uur. De Notenkraker. Door Staatsopera Tatarstan (Rusland)., met de muziek van Tsjaikovski en de choreografie van Petipa en Ivanov. Nieuwe Luxor Theater zo 15.00 en 19.00 uur. DoelenKwartet en DoelenEnsemble. O.l.v. Arie van Beek. Portret Karl Amadeus Hartmann. Programma: Hartmann - Strijkkwartet nr.2, Klei nes Konzert fiir Streichquartett und Schlagzeug, Tanzsuite für Blaserquin- tett, Burleske Musik für Blaser, Schlagzeug mnd Klavier, Concertino für Trompetè mit sieben Soloinstru menten. Concert- en congresgebouw de Doelen, zo 20.30 uur. China Red Star Dance Company. In een toverachtig belicht spookjesdecor brengt het gezelschap een dansshow vol verstilde; poëtische scènes, afge wisseld metgevechtsscènes. Nieuwe Luxor Theater ma 20.00 uur. Othello. De Moorse veldheer Othello heeft een hoge positie en een mooie vrouw. Zijn ondergeschikte Jago is ja loers op zijn succes en ontwricht zijn leven. Regie: Johan Doesburg. Met: Thijs Römer. Het Nationale Toneel Annette Speelt. Rotterdamse Schouw burg, ma 20.15 uur. Koopmans eerbetoon aan Buxtehude. The Amsterdam Baroque Orchestra Choir o.l.v. Ton Koopman - oi-gel. M.m.v. Johannette Zomer - sopraan, Bogna Bartosz - alt, Jörg Dürmüller - tenor, Klaus Mertens - bas. Program ma: Buxtehude - Cantate Heut trium- phieret Gottes Sohn BuxWV43, Can tate Mein Gemüt erfreuet sich BuxWV72, Cantate Ihr liebe Chris ten, freut euch nun BuxWVöl, Canta te Wie wird erneuet, wie wird erf reuet BuxWVllO, Bach - Cantate Gott ist mein König BWV71. Con cert- en congresgebouw de Doelen, di 20.15 uur. ANTWERPEN Een ontgoocheling. Theaterstuk naar roman van Willem Elsschot, over de tragikomische lotgevallen van vader Louis en zoon Kareltje De Keizer, ge speeld door Herman Verbeeck en zijn zoon Vincent Verbeeck, en diens inter mezzo op accordeon met werk van Astor Piazolla. do. première, vr. en za. 't Klein Raamtheater 20 uur, zo. 15 uur. Voorstellingen in de Bourla: Bezonken rood, theater van Guy Cas- siers met rouwzang op de gestorven moeder en herinneringen aan Jappen kampen van WO II, naar de roman van Jeroen Brouwers met Dirk Root- hooft, wo. t/m za. 20 uur; Moeders, li terair programma van Behoud de Be geerte, waarin moeders centraal staan, met schrijvers uit Parijs, Lon den en Amsterdam, di. 20 uur. Voorstellingen in het Fakkeltheater: Het goede lijf, theatervoorstelling over het vrouwelijk lichaam: vervolg op de Vaginamonologen van Eve Ensler, met Ann Nelissen, Jeanine Bisschops en Mitta Vandermaat, wo. t/m zo. 20.30 uur, zo. ook 16 uur; 100 Legaal, cabaret waarin de racis tische clichés behandeld worden door de Marokkaanse stand-up comedian Youssef El Moussaoui, vr. za. en zo. zwarte zaal 20.30 uur; De wasserette, theaterstuk van Marsha Norman, met warme psychologische schets over twee vrouwen met een geheim die el kaar ontmoeten in een wasserette, door Sarah Bernolet en Jee Reusens, vr. en za. Keldertheater 20.30 uur, zo. 15 uur; La Catena, lunchconcert in theatercafé, zo. 11 uur. Voorstellingen in Roma en Rataplan: European Castaway Party, concert door de Britse zanger, singer-songwri ter, presentator en performer Tom Ro binson, za. De Roma 20.30 uur; Con cert met zelfgeschreven en geleende liedjes van en door zangeres Esmee Bos, begeleid door de Deense pianist Morten Ginnerup, do. première vr. en za. Rataplan 20.30 uur. Cabaret Guido Weiers brengt opnieuw zijn programma Xipnao! De voorstelling is uitverkocht Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.15 uur ZATERDAG Aemstie Alive Don Kozaken Chor/A wonderful Rus sia. Liturgische gezangen, soldatenlie deren van de Kozaken, ballades en Russische volksliederen door zestien zangers van het Don Kozaken Chor, begeleid door het Moscow Festival Ensemble met traditionele instrumen ten o.l.v. de Nederlandse dirigent Marcel 'Nicolajevich' Verhoeff. wo. Zuiderkroon 20 uur. Concerten in de Singel: Diabelli-Project, bewerking van be kendste deel van de Goldbergvaria- ties van Bach voor twee piano's van en door jazzpianist en componist Uri Caine en Luk Vaes, piano, wo. 20 uur; Nationaal Orkest van België o.l.v. de Finse chef-dirigent Mikko Franck, concert met werk van Mozart en Ma hler m.m.v. Sally Matthews, sopraan en Sharon Bezaly, dwarsfluit, do. 20 uur; Klassiek concert met werk van Koechlin, Schumann, Ravel, Kirch- ner en Brahms door Marie-Luise Neunecker, hoorn, Antje Weithaas, viool en Silke Avenhaus, piano, vr. 20 uur; Klassiek concert met werk van Bernstein, Vaughan, Williams en Sjostakovitsj door DeFilharmonie o.l.v. dirigent Sian Edwards m.m.v. Mark Reynolds, tuba, za. 20 uur; De lobstershop, theatervoorstelling van Jan Lauwers over de schoonheid van het leven, hoe imperfect en onvoor stelbaar ook, door Needcompany, do. vi'. en za. 20 uur; Come Sunday #2, jazzconcert door Stephane Oliva en Francois Raulin Quintet, Sal Mosca, piano en Ken Vandermark Ensemble The Frame Quartet met wereld-pre mière, zo. 15.30,17.30 en 20.00 uur. Concerten in Koningin Elisabethzaal: Zoo-concert 4 Nieuwjaar in Wenen, concert door het Vlaams Radio Or kest met het Weense repertoire van Strauss, do. 20 uur; Kids Concert: kin- derconcert o.l.v. dirigent Dirk Ver meulen m.m.v. Joris Van Den Brande en Dominique Cillet, tekst en spel, zo. 11 uur; Ein abend in Wien, Nieuw jaarsconcert met ballet en met frag menten uit operette's en opera's van Strauss door hetJohan Strauss Mu ziektheater Lodz, di. 20 uur. Balanchine - Forsythe - Shimazaki. Hedendaags ballet door het Konink lijk Ballet van Vlaanderen.wo. t/m za. Theater 't Eilandje 20.00 uur. Zangeres Do staat op het podium tijdens de tweede dag van Aemstie Alive II. Aan het jongerenprogramma in de middag werken mee Top- Stars, Djumbo en Elize. A-Track en K-one verzorgen dansde- monstraties. Tijdens de feestavond zijn er optredens van Boston Tea Party, Herman, Do met haar eigen band en Rob bie W., de uit Engeland overgekomen kloon van Robbie Wil liams. Sportcentrum Westerschouwen, Burgh-Haamstede, 12,30 en 20.00 uur. Wintercircus Wintercircus Martin Hanson verzorgt een programma voor de hele familie. Zie woensdag. Scheldetheater, Terneuzen, 13.00 en 16.15 uur Gitaar Tony van den Buuse speelt gitaar. De autodidact speelde vroeger elektrische gitaar in bands van onder andere John Caljouw en hij toerde met de onlangs overleden Gert de Meijer door Nederland. Hij bracht in 2003 zijn cd Glorious Morning uit en zal ook enkele composities laten horen van zijn nieuwe cd in wording. De Drukkery, Middelburg, 15.00 uur Liedjes Ab en Sara Beugeltas treden op. Als vanouds kan worden meegezongen met deze rasechte Rotterdamse artiesten. Restaurant In de Gele Hoed, Zonnemaire, 19.00 uur. Nieuwjaarsconcert Koninklijke Harmonie Ons Genoegen verzorgt een Nieuw jaarsconcert met zeeliederen. Dirigent is Albert John Vervorst. Medewerking verleent ook het Scheldeloodsenkoor olv Leon Bours. Gezamenlijk wordt onder meer Conquest of Paradise uitgevoerd. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 19.30 uur Flamenco Gitarist Eric Vaarzon Morel combineert flamenco met hip hop in het nieuwe theaterprogramma Santinera. Multi-instrumentalist Oene van Geele (De Wereldband) en hiphop soulzangeres Sinna Casita begeleiden hem. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Nieuw jaarspromconcert Het Zeeuws Orkest geeft een Nieuw jaarspromconcert. Zie donderdag. Sint Baafskerk, Aardenburg, 20.00 uur Blijspel De Camere van Rhetorica Sint Jan ten Steene brengt Oli via's Vrienden op de planken. De komische thriller van John Patrick wordt opgevoerd on der regie van Annie Coppieters, ter gelegenheid van het 90-jarig bestaan van de vereniging. De Warande, Sint Jansteen, 20.00 uur Nieuwjaarsconcert Fanfare Con Amore en het koor van de Ned. Herv. Kerk in Oudelande verzorgen een Nieuwjaarsconcert. De fanfare staat o.l.v. Richard Schroevers. Dirigent van het koord is Jan Wieckardt. Gastsoliste op fluit is Renske Heij-.. ker. Uitgevoerd worden onder meer Oregon van Jacob de Haan, Let Me Entertain You van Robbie Williams, Wonder- full Party van Richard Comello en de fluitsolo Flight of Fan cy van Timothy Johnson. S.O.W. Kerk De Ark, Hoedekenskerke, 20.00 uur Duinart Theatergroep Duinart speelt Het land hiernaast. De productie is een bewerking van de tovenaar van Oz, onder regie van Peter Adriaanse. Doortje (Maja van Balle- gooijen) denkt dat niemand om haar geeft. In haar droom komt ze in het magische land van Oz. Daar ontmoet ze een vogelverschrikker (Peter Boot), een blikken man (Ruben Lebon) en een leeuw (Willem van der Ent). Spiegeltheater, Middelburg, 20.00 uur Troubadour Troubadour Dimitri van Toren treedt op. Na zijn eerste solo-lp in 1966 raakte zijn carrière in een stroomversnelling: hits werden Hé kom aan, en Lied voor de kinderen. Er volgden nog meer dan twintig langspeelplaten. Medio jaren tachtig besloot hij het rustiger te doen. Begelei ding: Dirk Schreurs (toetsen). De Wellevaete, Sint-Annaland, 20.15 uur Folk Nancy Kerr James Fagan staan op het podium met folk. Nancy vormde een duo met Eliza Carthy. Ze zingt en be heerst zowel viool, altviool als gitaar. James (gitaar-bou- zouki, gitaar, piano en zang) maakte met moeder Marg, va der Bob en zuster Kate deel uit van de Australische folk groep The Fagans. Ze hebben meegespeeld op albums van Eliza Carthy en Martin Simpson tot Sting. Theater De Wegwijzer, Nieuw- en Sint Joosland, 20.30 uur Balkan Beat Night Antwerp Gipsy Ska Orkestra en The Hoppa Collective bren gen Balkan Beat. Het Antwerp Gipsy Ska Orkestra (AGSO) combineert de pu re, rauwe energie van de traditionele roma zigeunermuziek met dansbare ska. Hoppa! is een dj-collectief bestaande uit DJ Ramses en No-j Edo. Podium 't Beest, Goes, 21.00 uur

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 23