Nel Kars speelt Emma PZC Ezels en lama's nemen plek ossen in Ons Genoegen gaat in zee met loodsenkoor woensdag 10 januari 2007 Voor haar traditionele nieuw jaarsconcert heeft Konink lijke Harmonie Ons Genoegen uit Vlissingen opnieuw een bij zondere muzikale partner gevon-, den. Deze - negende - keer wordt samen met het Schelde- loodsenkoor opgetreden. De harmonie heeft er een tradi tie van gemaakt elk jaar een an dere gast uit te nodigen voor het nieuwjaarsconcert, dat steevast in de Sint Jacobskerk in Vlissin gen wordt gehouden. De afgelo pen jaren verleenden pianist Rien Balkenende, jazzband Re make, accordeonist Frans Kas- ander, sopraan José Dorleijn, de steelband van de Marinierska pel der Koninklijke Marine, en tertainer Peter Adriaanse, euphoniumspeler Renato Meli, zangeres Marjon van Iwaarden, Inter Scaldis Pipes and Drums en - in 2006 - Koor Lichte Mu ziek A58 hun medewerking. Door de grote variatie komen ook telkens andere stijlen aan bod. Dat past in het streven om een zo breed mogelijk publiek kennis te laten maken met het harmonieorkest. De keuze voor het concert van zaterdag - Zeelied(er)en getiteld - heeft een maritiem karakter, wat ook aansluit bij het Michiel de Ruyter-jaar, dat de komende maanden op grote schaal wordt gevierd. Het welbekende Schel- deloodsenkoor, begin jaren ze ventig opgericht, brengt sea- songs en shanties, de zeemans liedjes die in vroeger tijden op zeilschepen werden gezongen om het zware, eentonige werk aan boord wat te verlichten. Het koor is ook nauw betrokken bij de diverse De Ruyter-herden kingsconcerten die Het Zeeuws Orkest vanaf maart geeft. Het programma van Ons Genoe gen is wederom een mengeling van licht klassieke muziek en moderner repertoire. Het harmo nieorkest, zo'n vijfig hout- en koperblazers en slagwerkers on der leiding van dirigent Al bert-John Vervorst, speelt bij- voorbeeld de Persis-ouverture van James L. Hosay, maar ook muziek uit de populaire film Pi rates of the Caribbean. Daar naast staa,n Hymn to the Sea, Under the Sea van Alan Men ken en Jig uit de St. Paul's Suite van Gustav Holst op het pro- gramma. Het Scheldeloodsenkoor, gediri geerd door Léon Bours, heeft een eigen programma, met een selectie uit zijn ruime aanbod zeemansliederen. Koor en or kest voeren verder een aantal stukken gezamenlijk uit, zoals Avond op de rede, waarvoor de Russische componist Vasili Solo- vyov-Sedoi de muziek schreef. Bekend voor velen is ook Con quest of Paradise, de muziek (met mannenkoor) die Vangelis schreef bij de gelijknamige film die uitkwam in 1992, vijfhon derd jaar na de reis van Colum bus naar Amerika. Rolf Bosboom Nieuwjaarsconcert Koninklijke Har monie Ons Genoegen samen met het Scheldeloodsenkoor, zaterdag 13 ja nuari in de Sint Jacobskerk in Vlis singen. Aanvang: 19.30 uur. Dirigent Albert-John Vervorst el Kars oogst voor het tweede seizoen groot succes met haar toneelstuk Koningin Em ma, redster van Oranje. „Ik treed op voor mensen die zel den of nooit in het theater ko men." Sinds ze de laatste jaren uit sluitend optreedt met to neel over de Oranje-vorstinnen, geschreven en goeddeels geregis seerd door Ton Vorstenbosch, is een wonderlijke mythevorming op gang gekomen rond Nel Kars (68). Vanwege al die koninklijke luitjes die ze vertolkt, beschou wen vrouwenverenigingen haat- als familie van de Oranjes. Maar: „Ik ben niet anti, maar ook geen extreem fanatieke Oranjeklant. Ik ben romantisch en daarom vóór het konings huis." Buiten dat is ze vooral een zeer professionele toneelspeelster, met een degelijke opleiding. In 1960 deed ze eindexamen aan de Amsterdamse Toneelschool met klasgenoten als Jules Ha mel, Jacques Commandeur, Wil lem Nijholt en Guido de Moor. Klinkende namen die we ken nen uit de schouwburg en van tv. Nel Kars timmerde op een an dere manier aan de weg. „Bij to- nèelgezelschappen voelde ik me niet thuis. Daarom ben ik een paar jaar na de toneelschool voor mezelf begonnen. Ik werd gecontracteerd door verenigin gen, kunstkringen en culturele clubs voor wie grote voorstellin gen onbetaalbaar waren. Zo ben ik aan mijn publiek gekomen. Bejaax-denhuizen, de Rotary, de Lions, serviceflats, de Vrijmetse laars, de adel." En uiteraard de vrouwenverenigingen. Door hen woi'dt Nel Kars op handen ge dragen. „Dat publiek zal ik nooit verloo chenen. Het is schitterend om vrouwen die nooit in het theater komen twee uur lang stil te hou den en na afloop 'bravo' te ho ren roepen." Maar hoe graag ze zulke beslo ten voorstellingen ook doet, ze is blij dat ze het daar niet uit sluitend van moet hebben. Ge lukkig staan er vele vrije voor stellingen in schouwburgen te genover. Schouwburgen tonen zich soms huiverig om haar te boeken, weet de actric. „Het gaat om het koningshuis, het is solo en het wemelt van de kostuums. Daar halen we geen jeugd mee bin nen, is dan de conclusie. Waar op ik dan zeg: wat is er mis met dat andere publiek?" Nee, dan Rusland. Toen ze er daar lucht van kregen dat in Ne derland ene Nel Kars een toneel stuk deed over de 'Russische' Oranje-koningin Anna Paulow- na (1795-1865), waren ze er als de kippen bij. Ter ere van het tweehonderdste geboortejaar van de vorstin die daar nog steeds grote faam geniet, lieten ze Nel overkomen. „Drie keer een uitverkocht theater in Mos kou! Voor de helft met Russen die mij niet eens konden ver staan maar dat voor lief namen. Ze zijn immers thuis in hun ge schiedenis." Met vier koninklijke vrouwen in wier huid zij is gekropen - Sop hie, Anna, Marianne en momen teel dus Emma - is wat Nel Kars betreft de Oranjekoek zo'n beet je op. Wilhelmina doe ik niet want die is al prachtig neerge zet door Anne-Wil Blankers. En aan Juliana begin ik niet." Met toneelspelen gaat ze door. Maar met wat is nog even de vraag. Dorine Steenbergen Koningin Emma, redster van Oranje is vandaag te zien in het Arsenaal theater in Vlissingen (20.15 uur) en op 9 maart in De Meiboom in Krab- bendijke. Nel Kars tijdens haar Emmamonoloog. foto: Rob VossGPD De ossen Jakob, Toni, Max en August blijven deze winter werkeloos op stal in Zwitserland staan. Geen ossen, maar ezels en lama's vermaken het publiek. Het wintercircus Hanson heeft geïmproviseerd om het wegval len van de act met vier Hinter- walder-ossen uit Zwitserland op te vangen. Het wegblijven van het boerderij-ballet is een gevolg van de veeziekte blauw- tong. Sinds augustus zijn vele tientallen bedrijven in Neder land, Frankrijk, Duitsland en België door de ziekte getroffen. Transport- en importbeperkin gen zijn er gevolg van. Eind no vember bleek dat de herkau wers niet aan de toemee van het Wintercircus Martin Han son kunnen meedoen. „Ovennacht", reageert direc teur Arlette Hanson. „We had den telkens de hoop dat de maatregelen tegen blauwtong op tijd voorbij zouden zijn. Maar met Marco Althoff en de ezels hebben we een act die niet voor de ossen onderdoet." De Goty's zijn twee clowns uit Spanje. De ezel en lama-act is een van de drie Zwitserse dierennum- mers waarover Hanson momen teel kan beschikken. Het weg blijven van de vier ossen was eind november overigens niet de enige praktische hobbel. Christian Walliser moet voor de verzorging van de ossen ook in Zwitserland blijven. Het personele probleem viel op te lossen door Althoff, net terug van een circustoer door Frank rijk. in te huren. „Ik was net toe aan vakantie. Ik beschouw dit dus maar als vakantiewerk", grapt hij. Een paar dagen oefenen voor de tournee bleek voor Althoff vol doende. „De diei-en zijn al ge- traind. Je moet wel de tijd voor ze nemen en hun vertrouwen winnen. Praten, praten en voe ren, daar gaat het om." Na een kwart eeuw circuswerk met olifanten, paarden, honden, kamelen en zelfs giraffes is Alt hoff wel wat gewend. Toch blijft het werken met de ezels el ke dag weer spannend. „Als een ezel echt niet wil, doe je niets. Dan laat je hem alleen maar even zien. En dat is het dan. Het wintercircus Hanson is vandaag te zien in theater De Mythe in Goes (13 en 16 uur), zaterdag in het Schel- dethealer in Terneuzen (13.00 en 16.15 uur) en zondag in Stadsschouw burg De Maagd in Bergen op Zoom (13.00 en 16.15 uur), lOtAnnJ WOENSDAG Poppentheater Poppentheater Parabel speelt Varenka. Het verhaal is gebaseerd op een oud-Russisch sprooh een vrouw die diep in het bos woont en mensen opva^ gevlucht zijn voor de immer naderende oorlog. Vanaf; jaar. Huiskamertheater Herengracht 66, Middelburg, ij:, Wintercircus Wintercircus Martin Hanson verzorgt een program® de hele familie. Acrobaten, trapezeartiesten, jongleurs, dierenclressuo clowns volgen elkaar op in en boven de piste. Theater De Mythe, Goes, 13.00 en 16.00 uur Toneelstuk Birgit Schuurman en Cas Jansen vertolken de hoofdrd Sexual Perversity. Het toneelstuk is gebaseerd op de film About Last Ni^ Twee jonge mensen gaan samenwonen maar al snelfe len ze of dat wel een goed iclee was. Ook met Jelkava; ten en Kurt Rogiers. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Toneel Nel Kars vertolkt koningin Emma, redster van Oranjt Dit toneelstuk van Ton Vorstenbosch is haar vierde va ke solo en schetst een beeld van de vrouw die haarn» vond in het handhaven van het Koningshuis, met Iele zettingsveimogen. Arsenaaltheater, Vlissingen, 20.15 uur DONDERDAG Nieuwjaarspromconcert Het Zeeuws Orkest verzorgt een Nieuwjaarspromcow Onder leiding van diligent Joan Berkhemer worden melodieën uitgevoerd uit de opera Carmen vanBizefj uit La Damnation de Faust van Berlioz, de Roemeens: die van Enescu en de Bolero van Ravel. Sint Jacobskerk, Vlissingen, 20.00 uur Blof Blof presenteert een try-out van Een manier om thuis men. Na een paar reislustige jaren is Blof weer thuis. Dens theatertournee is eigenlijk het verslag hiervan, metre jes van Umoja, maar kleiner, meer verstild, of gewoce ders. Bovendien wordt een voorproefje gepresenteerd: het nieuwe album dat in de maak is. De voorstelling is: kocht. Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur The Westenders Zes hoofdrolvertolkers uit West End shows zingen lied uit musicals van het laatste decennium. Medleys uit onder meer The Beauty The Beast, Ld bles, Miss Saigon, Aspects of Love, Jesus Christ Sups Oliver! en Crazy for You passeren de revue. Stadsschouwburg De Maagd, Bergen op Zoom, 20.1iffi VRIJDAG Aemstie Alive R Grad Damen treedt op tijdens het nieuwjaarsbal vai\|E stichting Aemstie Alive. G Naast de zanger van het Nederlandse lied staan ook d- bantse feestband So What en de Nederlandse FrankSi Ed (the voice) Verhage op het podium. Kramer Dances ters verzorgt demonstraties stijldansen. Sportcentrum Westerschouwen, Burgh-Haamstede,! uur Nieuwjaarspromconcert Het Zeeuws Orkest geeft een Nieuwjaarspromconccit Zie donderdag. Theater De Mythe, Goes, 20.00 uur Dans Introdans presenteert Make love, not war. Het programma opent met Gilles van Ton Wiggers.D; ne Tafel van Kurt Jooss bevat oorlogstaferelen en ui- geleid op twee vleugels. Nosche oscura van Erik Cor bestaat uit liefdesduetten. Stadsschouwburg, Middelburg, 20.00 uur Literatuur Giphart, Chabot en Bril brengen een humoristische ft voorstelling'. Drie schrijvers presenteren hun werk. Ze betrekken: bliek via een sms-show waai'bij de bezoekers hun fan flirtzin mogen smssen en via een hilarische powerpcè sentatie. Dorpshuis, Renesse, 20.00 uur Cabaret Het cabaretduo Reijn en Goed speelt Hard Slikken. Het leven is geen lolletje, omdat het niet altijd verloc? je zou willen. Dat is vaak een bittere pil. Het is moeit; leurstellingen te verwerken. Daarom is het soms haid ken. De uit Vlissingen afkomstige Kim Goedegeburef jaar moeder geworden. Met Renate Reijndersbrengu klein menselijk leed. Scheldetheater, Terneuzen, 20.00 uur Bief Blof presenteert een try-out van Een manier om thuis men. Zie donderdag. Ook deze voorstelling is uitverkocht Ledeltheater, Oostburg, 20.15 uur Maurice van Tellingen exposeert recent werk en Ton van Kints toont Koekoeksnes ten en Porters Gate in Galerie Van den Berge in Goes. De opening is zaterdag van 17-19 uur. Te bezichtigen t/m 17 februari, do, vrij en za 13-17 uur. The King is een overzichtstentoonstelling van Alain Balleur in Galerie/atelier De Kaai in Goes, van zijn eerste strips tot zijn laatste graffities. De opening is donderdag om 14.00 uur. Te zien t/m 12 april ma t/m vrij 9-16 uur, za 12-16 uur. Hanny Aarnoudse exposeert vanaf zater dag t/m 24 februari schilderijen in galerie atelier Jan Eikenaar in Burgh-Haamste- de. Openingstijden: do, vrij en za 13-17 uur. Schrift in beeld is een expositie met werk van 32 kunstenaars, te zien in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg en samenge steld door Karla de Boer-Gilberg. Nationa le en internationale kunstenaars maakten een werk waarin lettei-s of tekens te her kennen zijn. Deelnemers zijn Aan de expo sitie in Zeeland zijn twee gastkunstenaars toegevoegd: Jan van Munster en Iris Le Rütte. De opening is vrijdag om 15.30 uur. Te bezichtigen t/m 17 februari, ma 17.30-21.00 uur, di t/m vrij 10-21 uur, za 10-16 uur. Kees van Burg uit Goes exposeert tot 1 maart olieverfschilderijen in Ziekenhuis Walcheren te Vlissingen. Henricus Klabbers toont tot 1 maart schil- derwerk in het Medisch Centrum in Mid delburg. Te bezichtigen van 9-20 uur. Mag het anders zijn? is een expositie zit- plastieken en beelden van Jaap Spaander man, t/m 10 maart te zien in Galerie CO- SC in Bergen pp Zoom. De opening is za terdag van 15-17 uur. Te bezichtigen: vrij 12-21, za §n koopzondagen 10-17 uur. Coagulated Music is een expositie schilde rijen van Johnny de Jonge in De Piek in Vlissingen. Belangrijke inspiratiebron is de muziek waar hij naar luistert. De titels van zijn schilderijen verwijzen naar de mu ziek of titels van het werk van dEUS, PJ Harvey, Yann Tiersen, Tom Waits en Kiss My Jazz. De opening is wijdag 12 januaii om 21.30 uur. Te zien t/m 1 maart tijdens activiteiten. ROTTERDAM Kunsthal Rotterdam: t/m 4 maart Dinosau russen!. Betreden op eigen risico; t/m 14 ja nuari Henry Moore: Sculptuur, architec tuur, natuur, t/m 21 januaii Peter van Straaten: Lust. t/m 14 januari KK Outlet, overzichtstentoonstelling van het Amster damse communicatiebureau KesselsKra- mer. t/m 28 januari Koningen van Congo. Fototentoonstelling van Sven Torfinn. t/m 11 februari Sieradiën, een noodzakelijke zotheid, werk van twaalf sieradenontwer- pers uit Rotterdam en omstreken. Maritiem Museum Rotterdam: t/m 9 sep tember De schat van Corpus Christi, VOC-kaarten boven water; t/m 4 maaii Va ren naar Mekka - de reis van je leven. Museum Boijmans Van Beuningen t/m 21 januari Rembrandts Passie. Het Nieuwe Testament in de Nederlandse prentkunst van de 16de en 17de eeuw. t/m 4 februari Erik van Lieshout, een staal kaart van zijn werk: video-installaties, schilderijen en tekeningen, t/m 18 februari Willem Kalf, misschien wel de belangrijk ste schilder van stillevens in de Gouden Eeuw. Museum Het Schielandshuis: t/m 27 mei Achter gesloten deuren - Van keurslijf tot string. Lingerie en deuren in een spel van verhulling en nieuwsgierigheid, t/m 31 de cember Een aanwinst zo oud als Opoe Herfst, zondagse goed van de hoogbejaar de. t/m 31 december Stad van Rotterdam mers! Museaal theater: objecten, blow-ups van foto's, film- en geluidsfragmenten. Natuurhistorisch Museum Rotterdam: t/m 13 mei De Grote Huismus Tentoonstelling. Cultuur en natuur van Passer domesticus. Wereldmuseum Rotterdam: t/m 28 janua ri: Urban Arts: Rotterdam in Kleur, graffi- tiwall van 60 m2; t/m 28 januari Focus Ma rokko, met voorwerpen uit Marokko, con certen en theater. Witte de With, center for contemporary art: t/m 11 februari Brian Jungen. De Ca nadees baart opzien met zijn kritische en humoristische sculpturen en installaties van de huidige consumentenmaatschappij, zoals zijn grote walvisskeletten van tuin stoelen. ANTWERPEN MUHKA: tot 11 februari Jasper Van den Brink Tunnel Vision; tot 25 februari The Projection Project. Museum Vleeshuis: tot maart Dansant: 600 jaar muziek en dans in Antwerpen. Permanent: Klank van de stad MOMU: tot 17 juni De Momu-collectie - se lectie n. GENT S.M.A.K.: tot 14 januari Focus Peter Downsbrough en Kunst Nu- Philip Meiten Noise of Quasar: grafittikunst-installa- ties; tot 21 januari Film-Agnes Varda - re- trospectiev; tot 11 februari Tellervo Kallei- nen Mika Taanila met Lost Found; vi deokunst en documnetaire. De Singel: tot 14 januari Wonen in Wel vaart Woningbouw en wooncultuur in Vlaanderen 1948-1973. Zebrastraat-kunstplatform: tot 18 februa ri Wonderland-Fluxus en het spel Stef Van Bellingen - performances, film, docu menten, lezingen, kunstwerken en concer ten. Design Museum Gent: tot 9 april Ajour - Juweel in beeld Marimekko - stoffen, mo de, architectuur Dark, Don't we all love the Dark - 32 veriichtingsobjecten, Louis, Philippe en Marcel, Meesters in zilver. BRUGGE Hospitaalmuseum O.L.V.-ter-Potterie: tot 4 februari Blindekens onder vier ogen: fo tografie van Charlotte Lybeerenlt het met hun persoonlijke kijk op' wenoude processie van O.L.V. va® kens. Bruggemuseum - Gruuthuse: tot ri Geloof en Geluk: de Midtfe pin/laat je (n)iets op je mouw spel» raad en devotie in Middeleeuws»' ren. Museum voor Volkskunde: tot 2oi Engelen hebben vleugels: stem®! jaarsten toonstelling over Eng® volkscultuur. Arentshuis: tot 25 februari Ho:- Rembrandt - kleine presentatieK prenten uit de Gouden Eeuw. Forum+ 'Zand: tot 25 maart D® schilderijen, sculpturen en tekent Diamantmuseum: tot 29 maart F manten. Concertgebouw Atrium: tot 25 naam van Mozart zestien por®; musici, met een terugblik op jaar 2006, van Malou Swinnen. he:

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 22