Jan Kikken: biljartcoach met emoties Zes dagen geen daglicht gezien voge Braziliaan train! al mee met PSV PZC Wielerbond klaagt grote ronden aan Obikwelu is beste atleet Renners klagen niet over zeven weken rondtoeren in het circus woensdag 10 januari 2007 Slalomtitel voor Sauerbreij GRINDELWALD - Skister Nicolien Sauerbreij t het Zwitserse Grindelwald de Nederlandse titel op; derdeel parallelslalom opgeëist. Tijdens de wedstr in de regen plaatsvond, was de Amsterdamse in <j;' te sterk voor haar zus Marieke Sauerbreij. Het was voor het eerst in zes jaar dat de tweevoudig piër weer actief was op het NK. Zij nam de titel on Mil-jam Brakenhoff uit Warmenhuizen, die als dc-ró digde. Bij de mannen heroverde Harderwijker Mart ma, de kampioen van 2005, de titel op Rob Gerli» tweede werd. GPD Souness doet bod op Wolves LONDEN - De Schot Graeme Souness heeft eenb. dertig miljoen euro uitgebracht op de Engelse v# club Wolverhampton Wanderers. De oud-intern heeft dat in de Britse media bevestigd. Directe.' Moxey van de club uit de Engelse eerste divisie or overigens de concrete belangstelling. Graeme Souness is na zijn ontslag als manager bij' castle United in juni 2006 naarstig op zoek naar een; we club. Iiij was ook al bezig met Crystal Palace' richt nu de pijlen op de Wolves. ANP Toch kaarten WK allround HEERENVEEN - Schaatsliefhebbers die naast der bewijzen hebben gegrepen voor het WK voor allroin dat van 9 tot en met 11 februari in Thialf wordt;- den, krijgen een tweede kans. De schaatsbond brer.: 2500 kaarten opnieuw in de verkoop. De KNSBb kaarten beschikbaar gesteld aan de leden van de landse ijsclubs. De interesse bleek echter minde dan verwacht, waardoor de bond nog ongeveer 2;A kaarten in handen heeft. GPD Amerika aast op Spelen 2016 NEW YORK - De Verenigde Staten willen in 201: de Olympische Spelen organiseren. Voorzitter Peis berroth van het Amerikaanse olympisch comité li kondigde aan dat Los Angeles of Chicago als kart naar voren worden geschoven. Het USOC maakte-: op 14 april bekend. Atlanta was in 1996 de laatste stad in de VS diedeZ spelen kreeg toegewezen. Salt Lake City trad mi- gastheer op van de Winterspelen. New York was in de race voor de Zomerspelen ra maar verloor van Londen. ANP/RTR Arsenal in halve finale League LIVERPOOL - Op een zinderende voetbalavond hs senal de halve finale bereikt van de League Cup.Di ners versloegen met een veredeld tweede team heli verzwakte Liverpool op Anfield Road met 6-3. Zs; was Arsenal in de derde ronde van de FA Cupc ook al te sterk voor Liverpool. Julio Baptista was gisteravond de grote man bij As Hij scoorde vier keer en kon het zich zelfs verm een penalty te missen. Liverpool speelde zonder Kuj senal zonder Van Persie. De tegenstander van Ae de halve finale is Tottenham Hotspur. Limburger (60) mikt met biljartteam van Delta/Frans Bevers op de titel of de beker De biljarters in de eredivisie driebanden zijn na een korte winterstop aan het tweede deel van de competitie begonnen. Het team van Delta/Frans Be vers uit Goes is opgeklommen naar de tweede plaats op de ranglijst. De Maastrichtenaar Jan Kikken (60), aangetrokken als teamleider, heeft na een stroeve start zijn draai gevon den in Goes en legt de lat hoog. „We icillen kampioen worden of de beker winnen. door Frits Bakker MAASTRICHT - De ambitie overstijgt voorlopig nog de reali teit. Jan Kikken heeft na zijn transfer naar Goes over de kwa liteit van het team wel eens iets te hoog van de toren geblazen. De Zeeuwen, twee jaar geleden kampioen van Nederland en dit jaar versterkt door de komst van Peter de Backer, hebbenin het begin wat steekjes laten val len tegen de mindere tegenstan ders. De coach moest af en toe een te leurstelling wegslikken bij zijn debuut. Hij deed dat op zijn ma nier, met wisselende stemmin gen. Hij kon juichen, lachen en treuren met zijn spelers, maar bovenal bleef hij fanatiek coachen. Ze zijn er in de doorgaans nogal nuchtere Goese biljartarena aan gewend geraakt. Kikken, die re gelmatig ook in voetbalstadions vertoeft, is een emotionele en fel meelevende coach. Dat was hem vaak aan te zien in zijn eerste half jaar bij Delta/Frans Bevers, omdat het een start was met hor ten en stoten. „Ik verwachtte er heel veel van, maar was zelf on bekend op dit terrein. Dat heeft misschien een rol gespeeld toen we in het begin een.paar teleur stellende resultaten boekten", zegt de Limburger over zijn de buut in de driebandenwereld. In zijn stamcafé, vlakbij het Maastrichtse Vrijthof, niet ver van het appartement waarin hij tien jaar geleden met zijn vrouw Nelly is komen wonen, praat hij honderduit: over zijn sportieve promotie naar Goes, over zijn ei gen verleden, als vrachtwa genchauffeur, SR V-man, café houder en technisch ambtenaar. En over zijn passies in de sport. „Mijn voetbalclub is Fortuna Sittard, ik hou van de wieler sport, wilde wielrenner worden, maar mocht niet van thuis en ben later toevallig in het biljar ten gerold." „Mijn wouw was beheerder van een buurthuis, ik was overdag in dienst van de gemeente Maas tricht, bij verkeer en waterstaat. We konden op een zeker mo ment in Ulestraten een café over nemen. Ik kwam er zelf van daan, Nelly kwam uit Beek. En we zijn eraan begonnen, in de Walk-inn, zo'n typisch volksca- fë met een rijk clubleven, vooral gelicht op biljarten. Er stonden vier kleine en twee grote bil jarts. Ik bleef er bij werken en Nelly hield overdag het café open." Tien kinderen Jan Kikken kwam uit een gezin van tien kinderen. „Mijn vader was mijnwerker, ik was zelf nog al een spring-in-het-veld in mijn jonge jaren. Ik heb gevoet bald bij UVC in Ulestraten, la ter bij GSV'28 in Beek. Met wer ken wist ik eerst niet waai1 ik uit zou komen. Ik heb .van alles ge daan. Pas toen ik de dertig voor bij was, kwam ik bij de gemeen te terecht. Dat heb ik vijfentwin tig jaar gedaan, totdat ik er twee jaar geleden vervroegd uit kon stappen." Hij raakte verknocht aan het bil jarten tijdens de periode in de Walk-inn. „Ik was de animator achter de teams die er speelden. Het Paastoemooi met jeugdspe lers uit Nederland, Duitsland en België is bij ons tot een begrip uitgegroeid. Frédéric Caudron, Peter de Backer en Jean Paul de Briiijn waren bijna kind aan huis. We kregen het team van Holland Casino, dat in de eredi visie uitkwam met Laurent Bou- langer, Jean Bessems en Arie Weijenburg. Maar de meeste be kendheid kregen we met het top- team, dat tien keer de landstitel haalde in de topcompetitie in de spelsoorten kader en bandsto ten." Hij leerde in die tijd Frans Be vers kennen via een bevriende biljarter. „We waren op zoek naar een sponsor voor ons top- team en kwamen bij hem te recht. Frans Bevers komt uit Rij- kevorsel in België. Hij heeft met heel hard werken een gigantisch bedrijf in de katering opge bouwd en is een gewone man ge bleven. Ik vind hem een soort Buffalo Bill, bijna altijd met een pet op en in een spijkerbroek. In zijn woonplaats is hij voorzitter van de voetbalclub Zwarte Leeuw. Hij nodigt met nieuw jaar het hele dorp uit, zet een draaimolen achter zijn huis en trakteert iedereen op een frie tje." Kikken: „Toen ik hem als spon sor kon strikken in het biljar ten, konden we uit de voeten met ons team. We hoefden niet meer op een gulden meer of min der te kijken." Frans Bevers is met zijn kateringorganisatie ac tief op de grote evenementen, zo als bij popconcerten, de Tour de France in Valkenburg, het WK cross. En hij verzorgt het eten en drinken in het PSV-stadion. „We zijn twee handen op één buik geworden", zegt Kikken over zijn relatie met de Belg. „Als Frans zegt: zullen we dat eens gaan doen? Dan kijkt hij eerst of ik er iets in zie. Zo zijn we ook in het driebanden te recht gekomen." En zo kwam Kikken in Zeeland terecht. „Hij heeft me op een ge geven moment op pad gestuurd om een driebandenteam te vor men. Hij zei: ga maar achter spe lers aan. Ik mocht Caudron be naderen, Dick Jaspers, Peter de Backer. Maar toen bleek dat we niet zo maar in de eredivisie kon den starten. Ik heb wat verder rondgekeken, ben in gesprek ge raakt met Jean Paul de Bruijn en zo kwam er deze constructie uit. We zijn mede-sponsor van Delta geworden, ik werd team leider en mocht naar verster king zoeken. Dat is Peter de Backer geworden. Ik zou bijna zeggen: een vanzelfsprekende keuze. Peter is een fantastische sportman, die ik overal mee naax-toe zou nemen." Reputatie En zo is Jan Kikken dit jaar in zijn nieuwe avontuur gestapt. „Ik coach alleen winnaars", zei hij bij zijn komst. Het was niet bedoeld als grootspraak. De Limburger had in de topteam- competitie een reputatie als kampioenenmaker., Hij was ja renlang coach van een team dat grossierde in landstitels. En niet toevallig waren De Bruijn en De Backer de exponenten. „Ik wil de, toen ik naar Goes kwam, niet voor niets dat ik met die spelers kon werken." Er waait een nieuwe wind in Goes. „Ik wil op een termijn van drie jaar een kampioenschap of de beker", zei Kikken met een bravoure die nooit eerder was vertoond. Want toen Delta, dat nog Delta/Ockenburgh heette, twee jaar geleden als volstrekte outsider het kampioenschap in de eredivisie haalde, ging ieder een ervanuit dat het een toevals treffer was. Kikken wil het te gendeel bewijzen. „We zijn een topteam, we kunnen winnen van iedereen." Dat is een tikje gewaagd, in een competitie waar Blomdahl, San chez, Jaspers, Caudron, Ceule- mans en Zanetti bij de concur rentie spelen. Kikken realiseert zich dat, maar weigert op te kij ken tegen de tegenstanders. En hij kreeg gelijk: als het er echt op aankwam was Delta/Frans Bevers in de eerste competitie helft op zijn best. De Zeeuwen slaagden er zelfs als enige in de koploper met Blomdahl en San chez te verslaan. Peter de Backer speelde een for midabele eerste helft, Jean Paul de Bruijn is al weken in top vorm en Henk Habraken scoort waar het van hem wordt ver wacht. „Het kan alleen nog maar beter worden", vindt Kik ken. „Roland Forthomme heeft een zwakke start gemaakt, maar is op de weg terug." Twee kostbare overwinningen in één weekeinde hebben het team vorige week vast in de top drie gebracht. „Dat is waar we thuishoren, waar we straks om de landistitel kunnen strijden", heeft Jan Kikken zich heilig voorgenomen. Jan Kikken, voor zijn stamcafé op het Vrijthof in Maastricht, is gewend om kampioenen te maken. Met het Zeeuwse driebandenteam van Delta/F rans Bevers doet hij dit jaar een gooi naar de titel in de eredivisie. foto PZC door Frans van den Nieuwenhof EINDHOVEN - PSV maakt van middag om twee uur een begin met de tweede seizoenhelft. Op dé eerste training van het nieu we jaar is ook Alcides van de partij. De Braziliaanse verdediger is de komende anderhalf jaar ge huurd van Chelsea. Hij kwam re centelijk uit voor Benfica, waar hij vorig seizoen al samenwerk te met trainer Ronald Koeman. De trainer ziet in hem een moge lijke opvolger van Alex, die te vens eigendom is van Chelsea en in de belangstelling staat van Real Madrid. Alex liet eerder al weten Real Madrid als 'een droomclub' te beschouwen. De kans is groot dat Alex in de zo mer bij PSV vertrekt. PSV zal dit seizoen waarschijn lijk geen beroep kunnen doen op linksback Sun Xiang. Diens Chinese werkgever Shanghai Shenhua zegt niet mee te wer ken aan een transfer van de spe ler. Sun Xiang liep in november sa men met zijn tweelingbroer Sun Ji stage bij PSV. Eerder zag de Eindhovense club de interesse in Maxwell, Belhadj en Weder- son al afketsen. De komst van een linksback heeft vooral met het oog op komend seizoen hoge prioriteit. De verwachting naast Michael Ball (op kor mijn) ook Michael Reist de zomer) zal vertrekt! PSV. Koeman hecht verée al grote waarde aan hetu ken van een aanvaller. Volgens Engelse media is. to Luque in beeld bij De Argentijnse aanvat jaar) mag vertrekken club Newcastle United voor speelde Luque k bij Deportivo La Corun- DEN HAAG - De P« sprinter Francis Obifc» door de Europese a uitgeroepen tot beste atfc vorig jaar, De 'snelste Europeaan c schïedenis' won in au<p' het EK in Gotenburg 100 als de 200 meter. De geboren Nigeriaan Ooi (28), die in 2004 op deO sche spelen in Athene k« greep, heeft een pei-soonl cord op de 100 metervani conden. Hij is sinds 2001 bezit van de Portugese w- teit. GPD T afeltennisteams in hoogste klasse SAN GIOVANNI VALDARNO - De Nederlandse tafeltennis sers beginnen eind maart in Bel grado voor het eerst sinds 2000 in de A-categorie aan het Euro pees kampioenschap voor lan denteams. Ook de vrouwen- ploeg is gepromoveerd. De mannenploeg van spelend bondscoach Danny Heister ver loor in San Giovanni Valdarno weliswaar met 2-3 van Italië, maar had thuis met 3-1 gewon nen. De winstpartijen kwamen op naam van de routiniers Trinko Keen en Heister. Ook de vrouwen zijn gister avond gepromoveerd naar de Eu ropese eerste divisie. Oranje won ook de return tegen Enge land, in Widnes zelfs met 3-0. Li Jiao, al maanden in topvorm, Elena Timina en Linda Cree- mers tekenden voor dat succes. ANP Danny Stam (rechts) op de slotdag van de zesdaagse in Rotterdam in actie met koppelgenoot Marco Villa. foto Evert-Jan Daniels/ANP door Ad Pertijs ROTTERDAM - Zo fris als een hoentje ging Bruno Risi gisteren de slotavond van de Rotterdam se Zesdaagse in. De 38-jarige Zwitser is de zelfverzekerde ve teraan van het'zesdaagse circus, dat deze maand zeven weken on afgebroken op reis is. De tournee begon 28 december in Zurich en eindigt zeven zes daagsen verder op 13 februari in Hasselt. Zeven keer zes dagen gas geven, met zes keer een vrije woensdag ertussen. Zürich, Rot terdam, Bremen, Stuttgart, Ber lijn, Kopenhagen en Hasselt. „Nou ja, een vrije woensdag? Het zijn dus gewoon zes reisda gen", zegt Corine Dorland, de vrouw van Danny Stam. „Tus sen Berlijn en Kopenhagen komt hij even thuis om de kinde ren te zien." Het zeven weken van huis zijn is volgens Corine wat het zwaarst weegt deze maanden. Bruno Ri si beaamt dat vlot. „Ik trek tus sendoor twee keer naar huis. Voor een paar uurtjes dus. Je doet het voor de kinderen." Zeven weken aaneengesloten rondjes rijden vindt hij op zich niet erg. „Mensen denken dat je tureluurs wordt van al dat ge draai. Ik niet. Ik hou er juist van. Voor mij persoonlijk is het zwaarste van deze periode het feit dat van mij verwacht wordt dat ik iedere keer meedoe voor de eindzege. Het komt zelden voor dat ik het halverwege laat lopen. Dat kan ik niet maken voor het publiek en de organisa toren." Niki Terpstra moet er niet aan denken zeven weken aan een stuk zesdaagsen te rijden. „Van deze ene week vind ik het ergste dat je zes dagen geen daglicht ziet. Zeven weken is dus nog veel zwaarder. Als ik er op inge steld was, zou ik het misschien kunnen, maar nu niet." Toch pakte Terpstra afgelopen nacht de auto richting Bremen. Niet voor de zesdaagse die ex- morgen begint, maar voor de presentatie van zijn nieuwe ploeg Milram. De kans is groot dat Terpstra in de toekomst wel van zesdaagse naar zesdaagse moet rijden. In navolging van het succes van Amsterdam en vooral Rotterdam wil de ene na de andere stad een zesdaagse in huis halen. Meer toeschouwers „De afgelopen jax-en zijn er ze ker tien 'plaatsen' bij me langs geweest die er over wilden pra ten", zegt Frank Boelé, de orga nisator van zowel Maastricht, Amsterdam als Rotterdam. De jongste plannen komen uit het hoge noorden, waar men of in Zuid-Laren of in Assen wil gaan rijden. „Vier zesdaagsen in Nederland is veel", geeft Boelé toe. „Je moet je vooral niet verkijken op het succes van Rotterdam. Hier hadden we weer tien procent meer toeschouwers. Bijna 36.000 nu. In Rotterdam heeft de zesdaagse binnen dxie jaar wortel geschoten. Daixkzij de historie. In Amsterdam is dat nog altijd niet het geval. In Maastricht waren er te weinig toeschouwers. Ik weet niet hoe cle cultuur is in Groningen en Drente." Momenteel telt Nederland drie renners, die een eventuele nieu we zesdaagse kunnen dragen: Stam, Slippens en Schep. De an deren zijn nu nog niet in staat volle zalen te trekken. „Mis schien later wel. Er rijden nu al voldoende jonge renners mee." Bruno Risi heeft er geen pro bleem mee als er een paar Neder landse zesdaagsen bijkomen. „Supex-, want hat is goed voor de business", veert hij overeind van zijn bedje in het renners kwartier. „Hoe meer, hoe liever. Deze periode is extreem druk, maar in december hadden we he lemaal niets te doen." En of hij niet erg vindt om straks ook in december geen daglicht te zien? Hij antwoordt met een dikke lach. „Welnee, ik ben een nachtmens.GPD van onze sportredactie AIGLE - De internationale wiel- renunie UCI gaat een formele klacht indienen bij de Europese Commissie over het gedrag van de organisatoren van de drie gro te ronden. Dat heeft de UCI be kendgemaakt. Het verwijt is dat de bazen van de Ronde van Frankrijk, Ronde van Italië en Ronde van Spanje een kartel vormen om hun domi nante positie in de wielersport te behouden. Met die houding ondermijnen zij de ontwikke ling van de ProTour, een reeks topwedstrijden onder auspiciën van de UCI. De Tour, Giro en Vuelta willen geen deel meer uitmaken van die competitie. Zij 0$ ook andere koersen, onfe ren Pax-ijs-Nice, Milaat- mo en Panjs-Roubaix. - reldwielerbond zegt ha> lijk te hebben ge. i een constructieve dialfilj men, maar geen andere meer- te zien dan door de Europese Conn® Aan de andere kant arë verzamelde organisa'.tf wielerkoersen (AIOCC) al naar de Europese^ te stappen omdat zij i® Tour een wettelijk verf sloten economisch systs Daarin worden zij door de federaties van- nele wielexdanden als Frarxkrijk, Italië en C ANP .1 wchTstwms 17'SO

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 18