Motorrijder dood in woestijn Waarschuwing voor alle darters Rijkaard is coach van het jaar Fordham is aan beterende hand 17 Gymnaste Pobokova zwaargewond bij aanrijding Zuid-Afrikaan eerste dodelijke slachtoffer in Dakar Rally Stompe legt het af tegen Adams jGovert»anVe§2 KEN OP ZOOM Kitmisch „si, Anna Pobokova is J haar woon- Us Berge" op Zoom ernstig dud «eraakl loen zij op haar door een auto werd aange- a. [tweevoudig nationaal kam- ie was na een training bij vereniging O&O in Zwijn- ïht op de fiets op weg naar De auto werd bestuurd 21-jarige vrouw uit gendaal. De politie heeft de woensdag 10 januari 2007 zaak in onderzoek en zoekt nog naar getuigen van het ongeval. Pobokova (19) is met zwaar hoofdletsel overgebracht, naar het St. Elisabeth ziekenhuis in Tilburg. Bij de geboren Russin werden zes breukjes in de sche del geconstateerd. Daarvoor hoeft ze volgens haar manager Jos Gubbi vooralsnog geen be handeling te ondergaan. Daar naast liep ze een zware hersen schudding op en een gebroken oogkas. Volgens Pobokova's aangesla gen stiefvader, Bert Hermans, is het nog te vroeg voor een prog nose. „Ze proberen haar nu eerst te stabiliseren en houden haar onder controle." Pobokova zal naar verwachting nog zeker een week in het zie kenhuis moeten blijven. Van daag worden foto's van de ge schonden oogkas gemaakt. De gymnaste geldt in Nederland als het grootste talent op het ge bied van de ritmische gymnas tiek sinds ze dik zeven jaar gele den op bijna twaalfjarige leef tijd, met haar moeder vanuit Zuid-Rusland naar Bergen op Zoom kwam. Vorig jaar ver wierf ze haar vmbo-diploma en toelating tot het Zadkine-colle- ge in Rotterdam, waar ze op mbo-niveau Sport en Beweging studeert. Het is haar doel straks les en training te geven op met name het terrein van de ritmi sche gymnastiek. Haar eigen sportieve doelen heeft ze moeten bijstellen, nadat in het najaar van 2004 de eerste rugklachten zich hadden geo penbaard en in 2005 een ernsti ge aandoening aan de wervelko lom werd geconstateerd. Door intensieve behandeling en het dragen van een corset herstelde ze wel deels van de klachten. Tot nu toe kwam ze niet terug op het niveau van voor het rug letsel, toen ze met afstand in 2003 en 2004 de nationale titel veroverde en internationaal aan sluiting kreeg bij de wereldtop. Deelname aan de Olympische Spelen was haar droom, maar die heeft ze, realistisch als ze is geworden, al eerder laten varen. Pobokova genoot internationale vermaardheid vanwege de on waarschijnlijke bochten waarin ze haar extreem elastische rug wist te wringen. Komend weekend zou ze in Bel gië meedoen aan een wedstrijd. Bij haar club O&O in Dordrecht bereidde ze zich onder leiding van haar trainsters Ramona Stook en Ursula Groenewoudt voor op haar comeback. GPD Hans Stacey erspeelt :tappezege loor pech IUABAZATE - Pech met de MAN-truck heeft Hans ilacev van een etappezege de Dakar Rally afgehou- ien. je Rus Vladimir Tsjagin routeerde van de malheur ij de Brabantse coureur won de vierde etappe bij Ie vrachtwagens, een 405 ilometer lange proef in de iarokkaanse woestijn. Sta- ykwam op bijna 13 minu- als tweede over de fi de Rooy werd vierde pruim 36 minuten. [acey vloog aanvankelijk iet zijn MAN-truck over et Marokkaanse gravel jchtiiig bivak in Ouaraza- de beste tus- ótijden noteren. Totdat a 277 kilometer mechani- fce problemen hem tot oppen dwongen. Na her- elwerk vervolgde de num- er twee van vorig jaar jn weg en wist alsnog be- ag te leggen op de tweede die rijdt in een Ka- ep door zijn tweede iappezege verder uit in iet klassement en heeft nu 5 minuten voorsprong op tacey- d de Rooy (Ginaf) fca\ derde op ruim 54 mi men. AVP van onze sportredactie OUARAZATE - De Zuid-Afrikaanse motor rijder Elmer Symons is gisteren veronge lukt in de vierde etappe van de Dakar Ral ly. Hij was het eerste dodelijke slachtoffer in de race van dit jaar. De 29-jarige Symons overleed aan zijn ver wondingen na een ongeval in de Marok kaanse woestijn. Dat gebeurde op kilome ter 142 van de 679 kilometer lange rit tus sen Er Rachidia en Ouarazate. Symons nam voor de eerste keer deel als wedstrijdrijder op de motor. Hij stond acht tiende in het algemeen klassement. De woestijnrally heeft een beruchte reputa tie. Bijna ieder jaar zijn er doden te betreu ren onder deelnemers, meereizende journa listen en toeschouwers. Vorig jaar overreed een Nederlandse truck nog een Afrikaanse jongetje. Symons is de 24e deelnemer in de 29-jarige geschiedenis van de Dakar Rally (vroeger Parijs-Dakar), die in de woestijn de dood vindt. De Fransman Patrick Dodin was in 1979 de eerste. Onder de slachtoffers zijn twee Nederlanders: motorrijder Bert Oos terhuis in de editie van 1981/1982 en auto coureur Kees van Loevezijn in 1987/1988. Het luguberste noodlóttige ongeval was in 2005. De Italiaan Fabrizio Meoni kondigde in startplaats Barcelona aan dat zijn der tiende Dakar Rally tevens zijn laatste zou worden. In de elfde etappe kwam de twee voudig winnaar ten val in een zandkuil en overleed ter plekke. De koersleiding kreeg gistermorgen nog een noodoproep van Symons. Een helikop ter rukte uit om de plek des onheils te zoe ken en was na acht minuten ter plaatse. Een arts moest daar al het overlijden van de Zuid-Afrikaan vaststellen. ANP eeste deelnemers aan de Lakeside roken en drinken alcohol drank en sigaretten, t topsporter kan zich die hinatiepermitteren? Bij dar- lijken die drie zaken goed en te kunnen gaan. Of toch rMax van der Put UY GREEN -Het gaat re- I met Andy Fordham, is het Ie nieuws, nu er een paar li- i'ocht bij zijn rechterlong is lapt. De zwaarlijvige Engel- arter (zo'n 185 kilo) werd adagavond in allerijl naar iekenhuis afgevoerd omdat ch onwel voelde. fö een kwartier voordat [Tilcijjg (44) zijn eerste ron- moest gooien bij de La- ile, het officieuze WK darts Engelse Frimley Green, jis het geen gewoonte dat O's omvallen tijdens een strijd (of vlak ervoor), maar kan de sport toch aller- Lworden genoemd. Want rna: verreweg de meeste de 32 deelnemers aan de La de roken en bijna allemaal Mn ze alcohol. Ie andere topsporters kun- oeh dat permitteren? Gary de Engelsman die zon- Maikel van Gerwen elimi- de in de eerste ronde, geeft i toe dat hij niet het leven gemiddelde topsporter "dh rook, ik drink, slaap zes uur per nacht, aan fitness. Wel train ik tot vier uur per dag, waar- ik m beweging blijf. En ik nat ik fruit en groenten eet. 'dat is het wel." Engelsman vindt 20 n probleem. „Darts sport waarbij je wel wat kunt hebben. Het is arts gewoon niet zo dat je ?azond moet leven om re- rookverbod in horecagelegenhe den wordt afgekondigd, zoals dat in Schotland en Ierland al het geval is. Voor Raymond van Barneveld, die vier keer de Lakeside won en vorige week wereldkampioen werd bij de andere dartbond, is er van roken geen sprake en van drinken nauwelijks. „Bij mij gaat het om gezonde voeding en bewegen", zegt hij. „Sinds een maandje of vier heb ik thuis een loopband, waar ik vrijwel elke dag een uurtje op loop. Dat is no dig, want mijn gewicht ging richting de 130 kilo. Ik wil terug naar de 100, maar dat is een lan ge weg." Van Barneveld leeft en eet van wege het darts onregelmatig en vindt alles lekker. „Bovendien merk ik dat ik, nu dat WK weer achter de rug is, er naar neig om af en toe eens een dagje over te slaan op die loopband. Niet goed natuurlijk." „Bij de BDO kon ik me het per mitteren om tijdenlang op mijn luie kont te zitten", geeft hij toe. „Daar waren maar een paar be langrijke toernooien per jaar. Bij de PDC moet ik zorgen dat ik elke veertien dagen op scherp sta. Wat met Andy Fordham is gebeurd, is een waarschuwing voor alle darters en zeker ook voor mij. Maar Andy leefde de afgelopen jaren wel heel erg on gezond." GPD De Engelse kolos Andy Fordham, die maandag werd geveld op de Lakeside, leeft allerminst als een tosporter. van onze sportredactie foto GPD/Proshots ls een kroegsport. En in 'en Wórdt gerookt en ge- ten- Om topdarts niet di- net alcohol en nicotine te mogen darters tij- toernooien op het po- paren niet roken en alco- en. Dat doen ze vaak snel even voordat ze j01 P^-'j beginnen, en di- I arna. Maar binnenkort is '"Engeland (en dus op niet meer moge- er°P 1 juli een algeheel FRIMLEY GREEN - Darter An dy Fordham blijft nog zeker en kele dagen ter observatie in het Frimley Park Hospital. De Engelse kolos werd maandag onwel vlak voor zijn openings wedstrijd op de Lakeside tegen de Australiër Simon Whitlock, de komende opponent van Niels de Ruiter. Robert Holmes, de woordvoer der van de organiserende bond BDO, liet gisteren weten dat de situatie stabiel is en dat de dar ter aan de beterende hand is. „Het elektrocardiogram liet geen problemen zien, maar An dy heeft wel een fikse ontste king in de borst." De bijna 45-jarige Fordham, de kampioen van 2004, bood van uit het ziekenhuis zijn veront schuldigingen aan aan alle dart liefhebbers die hem graag aan het werk hadden gezien. ANP van onze sportredactie BARCELONA - Frank Rijkaard is door de internationale federa tie van voetbalhistorici en -sta tistici uitgeroepen tot de beste coach van 2006. De Nederlandse trainer van FC Barcelona dankte die verkiezing aan het prolongeren van de Spaanse titel en het winnen van de Champions League. Rijkaard deelde de eer met zijn collega's. „Ik ben erg blij met de prijs maar die is niet voor mij al leen. Het is de verdienste van de club, van iedereen die heeft ge holpen bij dit succes. Het was teamwork", liet de oud-interna tional gisteren op de website van Barcelona weten. Rijkaard bedankte technisch di recteur Txiki Begiristain en alle assistenten met wie hij vorig jaar de mooie successen heeft be haald. Daarbij waren ook Henk ten Cate en Johan Neeskens. ANP FRIMLEY GREEN - Co Stompé is in de tweede ronde van de La keside, het wereldkampioen schap van de dartsbond DBO, uitgeschakeld. De Amsterdam mer verloor met 4-1 van de als eerste geplaatste Engelsman Martin Adams. Het toernooi telt nu nog maar twee Nederlanders, Niels de Rui ter en Albertino Essers. Martin Adams, die veel won in zijn carrière, maar nimmer de Embassy of Lakeside, is meer dan ooit de onbetwiste favoriet. Zeker nu Michael van Gerwen, titelverdediger Jelle Klaasen en de Schot Gary Anderson er vroegtijdig uitvlogen. Stompé was niet bij machte daar verandering in te brengen. Hij speelde tegen de. aanvoerder van het Engelse team meer dan behoorlijk, maar was net niet goed genoeg. „Hij is op dit moment de betere. Toch kon ik met rechte rug en geheven hoofd van het podium af. Ik heb daar ditmaal meer ge leerd dan de voorgaande elf jaar bij elkaar", zei hij voor de came ra's van SBS. De Amsterdamse flapuit en ket tingroker kreeg enkele kansjes op een verrassing. De meeste sets gingen tot 2-2 in legs gelijk op. Op de beslissende finishes was Adams een fractie scherper, zelfs op de ongebruikelijke dub bel 3. „Er zaten twee pijlen in de weg en toch floept-ie hem er in de griezel", zei Stompé. ANP Vrouw Bulgaars kamerlid zit in dopinghandel SOFIA - De Bulgaarse justitie is een onderzoek gestart naar ille gale dopinghandel door Evelina Popova, de vrouw van het ka merlid Oleg Popov. Zij wordt ervan verdacht verbo den middelen te hebben gele verd aan Bulgaarse sportartsen en -teams, inclusief nationale ploegen. Aanleiding voor het on derzoek vormde een tv-docu- mentaire waarin de activiteiten van mevrouw Popova werden onthuld. Ook haar man zou bij de illegale handel zijn betrok ken. Hij zou gebruik gemaakt hebben van zijn diplomatieke onschendbaarheid. Het socialistische kamerlid sprak de beweringen tegen en repte over een hetze. GPD Vertrek op diverse dinsdagen van 17/4 t/m 30/10 door de bergen naar het Spaanse bergdorp Os de Civis prachtige natuurtocht door de ongerepte vallei van Nuria facultatief naar het bruisende Barcelona, de stad van de Ramblas, de fameuze Sagrada Familia en Gaudi wandeling langs het hooggelegen Lac d'Engolasters heerlijk winkelen in het belastingparadijs Andorra la Vella Reisnummer EZ 24.024, zie www.kras.nl/24024 Vertrek vrijwel iedere donderdag van 15/2 t/m 18/10 Granada met zijn beroemde'miniatuurstad'Alhambra de sfeervolle renaissancesteden Baeza en Ubeda wandeling door de sfeervolle Joodse wijk en langs de middel eeuwse synagoge en de Mezquita van Córdoba de schitterende Santa Maria kathedraal van Sevïlla Ronda met haar diepe kloof en de eerste moderne arena Reisnummer EZ 74.722, zie www.kras.nl/74722 Vertrek vrijwel iedere donderdag van 15/2 t/m 11/10 het hooggelegen Ronda, met de prachtige Puente Nuevo de oude en door Hercules gestichte havenstad Cadiz schitterend Sevilla, het culturele hart van Andalusië Córdoba met de wereldberoemde Mezquita inclusief entreekaart voor het Alhambra van Granada 6 dagen heerlijke stranddagen in Torremolinos Reisnummer EZ 74.724, zie www.kras.nl/74724 Fascinerende reis door het rijke Spaanse verleden! Vertrek op diverse maandagen van 9/4 t/m 22/10 Madrid, een juweel van een stad met vele bezienswaardig heden waaronder het Koninklijk Paleis en het Prado het indrukwekkende middeleeuwse centrum van Toledo Salamanca, één van de mooiste Renaissancesteden van Europa de kathedraal van Burgos, een mengelmoes van stijlen historisch Segovia met haar machtige Alcazar Reisnummer EZ 74.722, zie www.kras.nl/74722 Een indrukwekkende combinatiereis door Spanje Marokko Vertrek vrijwel iedere donderdag van 22/2 t/m 11/10 de fraaie Spaanse steden Sevilla, Granada en Córdoba Fès met o.a.de Karakouïne moskee en Bab Boujeloud via Volubilis naar de Bab Mansour van Meknès proef de sfeer van 'Duizend-en-één-nacht' op het altijd leven dige plein Djemaa el-Fna in fascinerend Marrakech heerlijk struinen over de kleurrijke markt van Casablanca Reisnummer EZ 74.726, zie www.kras.nl/74726 Een fantastische reis met louter hoogtepunten! Vertrek op diverse donderdagen van 19/4 t/m 4/10 Sevilla, met één van de grootste kerken ter wereld het fraaie centrum binnen de stadsmuren van Caceres de oude universiteits- en renaissancestad Salamanca Segovia, een prachtige stad met een even zo mooi kasteel koninklijk Madrid, waar we het beroemde Prado bezoeken Granada, het toonbeeld van de Moorse bouwkunst Reisnummer EZ 24.021, zie www.kras.nl/24021 KR AS. NL of bei 073 - 5999 999 IIMIR 0 - De Zuid-Afrikaan Elmer Symons die op de vierde dag van de Dakar Rally na een crash om het leven kwam. foto Marcos Borga/RTR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17