Vak scheepstimmerman bij ROC Nieuwe proef tegen zandhonger PZC De oliebollen moeten eraf GS weer in geweer tegen wegenvignet ,11 )pleidingscentrum Vlissingen blaast ambacht nieuw leven in Gezocht: betrokken Zeeuwse thuishulpen woensdag 10 januari 2007 ^/pnriyvan den Hurk llSSlNGEN - Echte scheeps- [uncrmannen komen straks it Vlissingen. Het ROC daar ii de eerste opleiding voor het [stenende vak beginnen. De „vincic is druk bezig Europe- subsidies binnen te halen. beepstimmermannen genoeg Nederland. Maar nauwelijks certificeerde. De meesten ha- hun vakmanschap uit een te- ningetje hier, een boekwerkje ar of uit de overlevering van milie Om die kennis niet ver en te laten gaan, wil het ROC Vlissingen in het schooljaar 0(18-2009 een opleiding tot heepstimmerman beginnen, et idee komt van de provincie. eheeft de laatste jaren al veel ijecten in historische scheeps- «wgesteund. „De loodsenstei- r, de Yerseke 36, de Tholen de historische werf Meer- agenda MEKACTIVITEITEN Bezorgklachten: ^800-0231 231 l°P maandag t/m vrijdag ge- purende de openingstijden; Èterdags tot 12.00 uur walcheren Buitenruststraat 18 Postbus 8070 eb middelburg Tel: 0118-493000 Fax; 0118-493009 P-mail: redwalch@pzc.nl Sep (chef) fadia Berkelder Miriam van den Broek Osman van den Hurk toen de Vries (sport) •entrale redactie 28 31 ^60 aa goes (0113)315500 510113)315669 :-mail: redactie@pzc.nl nternet "ww.pzc.nl web@pzc.nl man", somt provinciemedewer ker C. Boersma op. „In totaal 21 projecten en in veel. gevallen was het schip niet op tijd klaar, omdat'er te weinig deskundigen waren. Het hield op bij Cees Droste van de Stichting Behoud Hoogaars en Adri Verras van de scheepswerf in Reimerswaal." De oplossing ligt in een oplei ding, denkt Boersma. „Voor scheepsbouw ligt niets vast. Er zijn tachtigjarigen die weten hoe het moet. maar lesmateriaal is er niet. Dat willen we in het schooljaar 2007-2008 verzame len. Droste en Verras zijn en thousiast om mee te werken, ook als docent. Daarna willen we voorzichtig scholieren gaan werven. Ik zeg voorzichtig, want zeker is het allemaal nog niet." Enthousiast Eerst moet er geld zijn. De pro vincie is enthousiast om bij te springen, maar ook Europa is nodig. „Samen met andere re gio's rondom de Noordzee zoals Vlaanderen, Schotland en Duits land proberen we tot één pro ject te komen. Met het behoud van cultureel erfgoed als in steek. In maart komen we weer bij elkaar. Want pas als je sa menwerkt, krijg je geld. Het gaat dan om miljoenen." Het liefst zou Boersma zien dat de opleiding terechtkomt in het reguliere onderwijs van heel Ne- dex-land. Maar laten we begin nen in Vlissingen, zegt R. Kotze- bue van de cluster techniek op het ROC. „Scheepsbouw hoort thuis in Zeeland. Het is een vak apart. Je leert er echt de kneep jes van het vak kennen. Dat wil len onze leerlingen. Voor de op leiding restauratie in de bouw hebben zich dit jaar al tien scho lieren aangemeld, van wie zelfs drie uit Temeuzen." Het ROC heeft best plaats voor nog een opleiding. „We moeten alleen goed kijken waar we het wegzetten. Bijvoorbeeld de hout bewerking aan de Oude Veerha- venweg, en het maritieme deel op onze nautische opleiding aan de boulevard. Ook bekijken we de mogelijkheid om de oplei ding zowel in voltijd als in deel tijd aan te bieden. Dat mensen bijvoorbeeld overdag op een werf werken, en 's avonds hun theorie bijspijkeren." Ook Kotzebue blijft voorzichtig. „Het is nog allemaal wat pre cair, maar ik hoop echt dat wij de eerste zijn die de opleiding aanbiedt. Misschien kunnen we zelfs overal uit het land scholie ren hierheen halen. Dat zou goed zijn voor Zeeland." renspost Doel ost miljoenen )EL - Op de linker Schelde- ver aan het nieuwe Deurgan- dok bij Doel is begonnen met bouw van een grote grensin- leclieposl. Daarin worden de uane, de scheepvaartpolitie hel Agentschap voor de Vei heid van de Voedselketen on- ■gebracht. i drie overheidsdiensten gaan de snel groeiende goederen- oom w het westelijk havenge ld van Antwerpen controle haven beschikt al over een rlgelijke inspectiepost op de fateroever. Het Havenbedrijf twerpen draait op voor de uwkosten van bijna elf mil- in euro. Volgens een woord- idervan het havenbedrijf be- ukken met name de douane hel Agentschap Veiligheid eèelketen straks over een [waardig keurcentrum met on naar opslagloodsen, labora- riumniimte en koel- en vries- Btt - Kinderboerderij de Sshoeve, 13.30 tot 15.00 uur Vet- ïi maken en pindaslingers rijgen KËnderen; JST-SOUBURG - Wijkcentrum de ên, 13.30 - 16.30 uur: Dansmiddag 'vijftigplussers; "SINGEN - Buurtcentrum het Bol- i M.00 - 15.00 uur: Stijldansen bnderen van 12 tot en met 14 jaar; l Popeye, vanaf 22 uur: Optreden operdraad estolen in Goes Bij een bedrijf aan de ithonv Fokkerstraat in Goes in de nacht van maandag op osdag voor duizenden euro's b koperdraad gestolen. politie onderzoekt de zaak, iar'neeft nog geen daders aan- louden. MIDDELBURG - Nog even de beenspie ren trainen op de seated leg curl en dan zit het eerste urntje sporten van deze week er weer op voor Jolinda Lievense. Ze is één van de vele 'januarisporters', mensen die de eerste maand van het jaar een excuus hebben om zich bij een sportschool in te schrijven en vervol gens in februari de moed weer opgeven. „Inderdaad, die mensen zijn er volop," weet sportinstructeur Tanja van den Berg van Fitness Fitaal in Vlissingen. „Het is landelijk bekend. Als het janua ri is en de kinderen gaan weer naai school, dan is er een toeloop op de sport scholen. Gisteren bijvoorbeeld hadden we acht nieuwe sporters. Natuurlijk valt er altijd een percentage af, maar ge lukkig hebben we ook veel blijvers." De sportschool aan de Dynamoweg in Vlis singen was in november een jaar open en heeft inmiddels 1158 leden. „Dat is inclusief die acht van gisteren. In maart hebben we misschien 1200 leden", hoopt Tanja. Gezeten achter een kopje koffie - het koekje heeft ze laten liggen - zit Jolinda Lievense uit te puffen van een uur fit ness. Sinds het begin van deze maand sport ze twee keer per week bij Fitness Fitaal. Een uurtje sporten kost haar extra veel tijd, omdat ze in Westkapelle woont. Januari is een goede aanleiding om te gaan sporten vindt ze. „Een nieuw jaar, een nieuw begin, Het is in derdaad een voornemen van me, maar ik was het eigenlijk al langer van plan. Het is serieus de bedoeling om aan mijn conditie te werken. Maar eerlijk gezegd hoop ik ook wat af te vallen. Niet dat ik een streefgewicht heb, maar ik wil me gezonder voelen." Bij het 2500 leden tellende Achmea Health en Spa Center in Vlissingen is januari de beste maand wat nieuwe in schrijvingen betreft, zegt directeur Ger- ben Rodts. „Dan hebben we een piek. Dat mensen direct na een maand alweer stoppen valt bij ons wel mee. Het ver loop is de laatste jaren ldeiner dan in het verleden." Bikini Drie keer per jaar neemt het aantal in schrijvingen bij sportscholen toe. In ja nuari om de oliebollen eraf te sporten, in het voorjaar omdat het lijkt alsof de bikini is gekrompen in de was en na de zomervakantie om de vakantiekilootjes kwijt te raken. Met allerlei acties spelen sportscholen hier handig op in. Als je geluk hebt, mag je een maand gratis sporten of krijg je de helft of meer van het inschrijfgeld terug. Natuurlijk staat daar wel iets tegenover, want eenmaal ingeschreven, zit je bij sommige sport scholen vast aan een jaarabonnement. Het lijkt een goede verklaring voor het kleiner wordende verloop. Gerben:„Het is wel zo dat als mensen eenmaal een re gelmaat vinden, ze het sporten makkelij ker volhouden. Juist door die acties sti muleren we dat. Een langer lopend abonnement heeft dus een positief ef fect." Bedrijfsleider bij Fitness Fitaal, Cocky Huiszoon, staat ook niet te kijken van de 'januarihausse'. Volgens haar is het elk jaar hetzelfde. „Het is nu hoogsei zoen bij ons, ook na de zomer. Gisteren stonden we met zijn tweetjes achter de bar. Mensen staan in de rij voor infor matie. We belonen goede voornemens met 22,50 euro korting op het inschrijf geld. Pas na twee, drie maanden ontdek je de doorzetters." Volgens haar blijven de mensen die in groepsverband spor ten langer lid. Een andere tip van Coc ky om het langer vol te houden: „Gooi Burgerinitiatief getijdennatuur MIDDELBURG - 'Bezorgde burger' L. van Melle uit Zie- rikzee biedt vrijdag zijn burgerinitiatief over ontpolderen aan commissaris van de koningin W. van Gelder aan. Dat gebeurt om 10.00 uur. voorafgaand aan de Statenvergade ring in de Middelburgse Abdij. Het burgerinitiatief vraagt Provinciale Staten om een raadgevend referendum of een enquête (opinie-onder zoek) over het gebruik van landbouwgrond voor aanleg van getijdennatuur (ofwel ontpolderen). Hoewel voor het indienen van een burgerinitiatief vijfhonderd handteke ningen voldoende zijn, zijn door Van Melle met steun van de actiegroepen tegen ontpoldering, in korte tijd enkele duizenden steunbetuigingen verzameld. Volgens de regels moeten Provinciale Staten in hun verga dering van 16 februari een uitspraak doen over het bur gerinitiatief. Imago-onderzoek waterschap MIDDELBURG - Waterschap Zeeuwse Eilanden heeft zo'n negenhonderd inwoners ('ingelanden' in waterschap- staal) in Midden- en Noord-Zeeland benaderd met een uit gebreide vragenlijst. Bedoeling is te achterhalen hoe het staat met de bekend heid van het schap, de klantvriendelijkheid, de wijze van voorlichting van bedrijven en het beeld dat het water schap oproept. Het is het derde zogenoemde imago-onder zoek dat Zeeuwse Eilanden uitvoert. Eerder gebeurde dat in 1998 en 2003. Nieuw is dat nu meer vragen zijn opgeno men over klant(on)vriendelijkheid. Met de informatie die het onderzoek oplevert hoopt het schap inzicht te krijgen in de wensen en behoeften van de burgers. De vragenlijst kan anoniem ingevuld worden. Eind maart moeten de gegevens verwerkt zijn in een rap port. Studie Waterdunen vastgesteld MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur heeft gisteren het milieueffectonderzoek voor het plan Waterdu nen (nabij Breskens) vastgesteld. Het gaat om kustversterking (aanpak zwakke schakels) in combinatie met vernieuwing van recreatie, natuur en landschap. Uitvoering van het plan levert economische voordelen op: toename van de werkgelegenheid in West-Zeeuws-Vlaan deren met 150 personen (50 direct en 100 afgeleid) en een stijging van de bestedingen in het midden- en kleinbe drijf van 13 miljoen euro per jaar. Dezer dagen wordt het milieueffectonderzoek voor in-ï spraak ter inzage gelegd. Ook wordt de landelijke commissie voor de milieueffec trapportage om advies gevraagd. Uiteindelijk moet de gang van zaken leiden tot een bestemmingsplan, dat teA» vens dienst kan doen als kustversterkingsplan. Inbraak in woning Kortgene KORTGENE - Bij een inbraak in een woning aan de Prin- senweg in Kortgene zijn maandag onder meer twee came ra's, een televisie, een laptop en een gereedschapskar ge stolen. De dieven namen ook honderden euro's aan contant geld mee. De inbraak vond plaats tussen twaalf uur 's middags en elf uur 's avonds. foto Ruben Oreel door René Hoonhorst je sporttas achterin de auto en ga recht streeks uit je werk naar de sport school." Jolinda blijft, ondanks de lichte spier pijn, voorlopig drie maanden, twee keer per week een uur sporten. Niet dat ze van plan is daarna op te geven, maar omdat ze eigenaresse is van restaurant De Zeezot in Westkapelle. Bij het zoe ken naar een sportschool speelde voor haar de abonnementsvorm een rol. „Hier kon ik een contract voor drie maanden afsluiten, daarna zie ik wel weer verder." „Sporten in de zomer is voor mij een probleem, dan heb ik minder tijd en dan gaat het gewoon over. Het is niet eenvoudig om het in de herfst weer op te pakken. Je moet je er echt toe zetten. Nu ging het makkelijk, omdat een vrien din van me één keer per week meegaat. Dan kunnen we lekker kletsen en dan gaat de tijd sneller. We hebben echt steun aan elkaar." Op haar nieuwe sportschoenen en met een handdoek in haar nek verdwijnt Jolinda de douche ruimte in. Vier transpirerende dames leven zich nog even uit op de crosstrainer, een ap paraat om stevig op door te wandelen zonder vooruit te komen. Voor Cathy Nabbe is sporten elk jaar opnieuw een voornemen. Dit jaar wil ze tien kilo af vallen. „Nog voor de zomer." Rijkswaterstaat brengt zandheuvel op Oosterscheldeplaat aan door Harmen van der Werf GOES - In de strijd tegen het verdwijnen van zandplaten in de Oosterschelde gaat Rijkswa terstaat een nieuw instrument, inzetten: een berg zand uit een hoofdvaargeul op een zandplaat aanbrengen. Het gaat om een proef, een vin geroefening, zoals projectleider L. Adriaanse van Rijkswater staat in Middelburg zegt. Delen van de hoofdvaargeul tussen We- meldinge en de Krammersluizen bij Sint Philipsland zijn ondiep geworden. Om de scheepvaart, met name binnenschippers, ge noeg diepgang te kunnen bie den, moet er worden gebaggerd; in zowel de Witte Tonnen Vlije als het Brabantsch Vaarwater over een breedte van tweehon derd meter. Het werk staat voor mei/juli dit jaar gepland. Tegelij kertijd wil Rijkswaterstaat het vrijkomende baggerzand op een plaat in de Oosterschelde bren gen, op de tussen Tholen, Zuid en NoordBeveland gelegen Gal geplaat. Projectleider Adriaan se: „Het gaat niet om al te veel baggerzand, 150.000 kubieke meter. Net mooi genoeg om een proef mee te doen." Het zand wordt doelbewust op één stuk van de Galgeplaat aan gebracht, aan de zuidwestkant over een lengte van 700 meter en een breedte van 200 meter. Uit onderzoek door de Delftse student M. van der Hoeven is ge bleken dat aan die kant de af slag van de plaat het grootst is. De wind speelt daarbij een gro te rol. De proef met het aanbrengen van zand op de Galgeplaat moet duidelijk maken of dit een ma nier is om de zandplaten in de Oosterschelde te redden. Zij kal ven af sinds de ingebruikname van de stormvloedkering in 1986. Het getij is minder gewor den, waardoor de waterdruk ook is afgenomen en platen lang zaamaan in de geulen wegzak ken. Er komt ook minder zand uit de Noordzee in de Ooster schelde, met als gevolg: zand honger. Rijkswaterstaat gaat op de Gal geplaat volgen hoe de zandheu vel zich gedraagt. Kalft die snel af en waar blijft het zand dan? Het mooiste zou zijn als het zand zich dan over de Galge plaat zou verspreiden. Niet al leen het gedrag van het zand wordt gevolgd, ook het effect op het bodemleven op de Galge plaat. „Want als dat door het aangebrachte baggerzand ach teruit gaat", geeft projectleider Adriaanse aan, „schieten na tuur en vogels er ook niets mee op." Vorig jaar werd een andere methode beproefd om te voorko men dat de Oosterschelde straks zonder beeldbepalende zandpla ten zit. Het onderzoeksinstituut NIOO in Yerseke heeft toen aan de rand van een plaat, bij Tholen Japanse oesters aangebracht. Die vormen samen stevige riffen die golfslag kunnen breken en afslag mogelijk voorkomen. MIDDELBURG - Het kabinet moet nogmaals proberen de Bel gische gewestregeringen over te halen om van invoering van een wegenvignet af tc zien. Uit ant woorden van zes Belgische ge westministers begrijpt het dage lijks provinciebestuur dat het nog onduidelijk is of het wegen vignet daadwerkelijk wordt in gevoerd. Maar alle ministers melden tege lijkertijd dat er wordt gestu deerd op invoering van een we genvignet. Vlaanderen, Brussel en Wallonië zouden daarbij alle maal een ander regime kunnen invoeren op het wegenvignet op elkaar afstemmen. Zo spreekt het Waalse ministerie van finan ciën over een Belgisch vignet met een bepaalde geldigheid van bijvoorbeeld tien dagen, een maand of een jaar. Een jaar rij den op Belgische wegen zou dan bijvoorbeeld zeventig euro moe ten kosten. Maar het Waalse ministerie van transport laat juist weten dat het gewest Vlaanderen beslist op welke wegen wel of geen tol moet worden geheven, Zo zou het in te voeren vignet alleen no dig zijn voor snelwegen en de be langrijkste provinciale wegen. Gedeputeerde A. Poppelaars (verkeer) legt uit dat de 'diffuse' antwoorden van de diverse ge westministers aanleiding zijn voor de provincie om nog eens aan de bel te trekken. Het pro vinciebestuur heeft maanden ge leden samen met de Zeeuws-- Vlaamse gemeenten minister Peijs van Verkeer en Waterstaat al gewaarschuwd dat Zeeuws-Vlaanderen alleen maar te bereiken is door tol te betalen: ofwel door de Wester- scheldetunnel ofwel door Bel gië. De provincie geleidt de brie ven van de Belgische gewestmi^ nisters door naar Den Haag en laat tegelijkertijd nog eens 'in dringend' weten dat Zeeland sterk tegen invoering van een be- taalvignet is. Poppelaars betwijfelt overigens sterk of de Belgen al met ingang van volgend jaar een vignet kun nen invoeren. „Bij ons wordt al jaren gesproken over reke ningrijden, maar het duurt min stens tot 2012 vóór een systeem wordt ingevoerd. Als de Bel gische overheden nog niet eens weten óf ze een vignet willen in voeren en eventueel vervolgens moeten bepalen hoe ze het gaan invoeren, kan dat nooit voor 1 ja nuari 2008 zijn geregeld." De huidige minister van Ver keer en Waterstaat, Karla Peijs, is over twee maanden commissa ris van de koningin in Zeeland. Dat ze Nederlandse én veel Bel gische ministers persoonlijk kent, kan straks nog wel eens een voordeel zijn, bevestigt, Pop pelaars. „Tot nu toe is waar schijnlijk weinig actie vanuit: Den Plaag ondernomen, omdat er nog geen officieel Belgisch plan voor invoering van een we genvignet ligt. Minister Peijs mag na haar benoeming geen za ken behandelen, die over Zee land gaan. We gaan er echter vanuit dat haar staatssecretaris de boodschap ook wel over brengt. Als commissaris zal ze ons pleidooi over een paar maan den ongetwijfeld steunen." (Advertentie) (Advertentie) het alfabet van Zeeland Door de Invoering van de Wmo op 1 januari 2007 kunnen mensen in heel Zeeland kiezen voor de thuiszorg van Curadoml. Als christelijke thuiszorg organisatie is Curadoml stevig In Zeeland verankerd. Omdat wij verder groeien zijn we in Zeeuws- Vlaanderen op zoek naar thuishulpen die graag bij mensen thuis werken. Ook zoeken we in heel Zeeland betrokken alfahulpen. Nieuwsgierig? Bel 0113 - 33 30 30 of kijk op www.curadomi.nl. Je haalt niet zomaar iemand in huis. Curadomi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 11