Beoogd opvolger Blair kruipt uit zijn schulp PZC Huwelijk van reservekoningin houdt al veertig jaar stand PZC Aantal bouwfouteii loopt spuigaten uil Pieter en Margriet denken nog niet aan hun pensioen Gordon Brown wil macht bij het volk leggen 9 januari 1957 dinsdag 9 januari 2007 door Esther Gotink Zijn leven lang droomt hij er van de premier van Groot-Brittannië te worden.. Nu dat moment nadert, doet Gor don Brown een boekje open over de manier waarop hij het land wil regeren. Kamerleden mogen stemmen over Britse deel name aan oorlogen, het anti-ter- reurbeleid gaat op de schop en de nieuwe staatsman laat zich niet snel het schoothondje van Bush noemen. Tony Blair heeft het nakijken. Van Gordon Brown, nu nog mi nister van Financiën,heeft nooit iemand gezegd dat hij barst van het zelfvertrouwen. Eerder nog wordt hij omschreven als een stugge Schot waar geen lachje vanaf kan. Een droge, saaie man die zich liever op de achtergrond beweegt. Daar is deze week ver andering in gekomen. In een openhartig interview met de Britse omroep BBC deed Brown uit de doeken hoe hij het land wil regeren. Premier Blair heeft aangekondigd voor septem ber op te stappen en Brown is de grote favoriet voor zijn opvol ging. Al zegt hij zich daar nog geen illusies over te maken. Het is volgens hem nog altijd moge lijk dat anderen zich kandidaat stellen voor het premierschap. Mocht hij de scepter overnemen, dan wil Brown de macht weer bij het volk en parlement leggen. Hij laat zich liever niet de presi dentiële stijl aanmeten die Blair verkoos. „Een top-down benade ring zal in de toekomst niet wer ken." Brown wil het conflict in Irak anders aanpakken en onaf hankelijker van Washington ope reren. De nadruk moet komen te liggen bij binnenlandse belan gen. Het schoothondje van Bush, de bijnaam die Blair drie jaar ge leden verwierf, zal hij niet snel worden genoemd. „Ik kijk ernaar uit om met presi dent Bush te werken. Maar men sen die me kennen weten dat ik recht voor z'n raap zal zijn. Het Britsenationale belang is waarik en mijn collega's voor staan." Daarmee distantieert de minister zich van Blairs buitenlandpoli tiek. Zo wil hij minder troepen in Irak inzetten. Plet Witte Huis overweegt juist om - tijdelijk - duizenden soldaten extra naar het front te sturen. Brown, die in 2003 zijn steun gaf aan de Irak-invasie, zegt sinds dien te hebben geleerd 'dat je met militair geweld een beperkt resultaat bereikt bij terroristen en religieuze fanatiekelingen'. Hij vindt dat de strijd tegen extre misten en terroristen alleen kan worden gewonnen als 'wereldlei ders zegevieren in een vreedza me strijd om de sympathie van de bevolking te winnen'. Daar mee suggereert hij niet snel met Amerika in zee te gaan als dat Iran wil binnenvallen. Helemaal verkeerd De assertiviteitvan Brown neemt zichtbaartoe. Hij noemde de ma nier waarop het doodvonnis van Saddam Hoessein is voltrokken 'volstrekt onacceptabel'. Een ge durfde uitspraak,aangezien Blair hierover al dagen zijn lippen stijf op elkaar houdt. Drie uur na Browns uitspraak verklaardeeen woordvoerder van Downing Street 10 (Blairs hoofdkantoor) dat ook de premier de executie 'helemaal verkeerd' vond. Het was de eerste keer dat de pre mier onder regie van Brown door de knieën ging. Al jaren kibbelt het tweetal over gevoelige onder werpen, waarbij Brown steeds aan het kortste eind trok. Vol gens velen is wel duidelijk dat de macht van Blairtanende is. Wan neer hij opstapt, is onbekend, maar algemeen wordt aangeno men dat hij wacht tot na de Schotseverkiezingeninmei. Zijn aanhangers hopen dat hij blijft tot de bijeenkomsten van de EU en de G8 (meest geïndustrialiseer de naties) in juni. In tegenstel ling tot Blairhoopt Brown een so bere, pretentieloze manier van regeren te hanteren. Hij wil min der 'spin' (propaganda) en meer transparantie. De nadruk komt te liggen op veiligheid, milieu en de economische groei in Azië. Die laatste uitdaging wil hij het hoofd bieden met onder meer be tere vakopleidingen in eigen land. „Ikdenk dat we een nieuwe verstandhouding tegemoet gaan tussen regering en burgers. Met een regering die meer aansprake lijk gehouden kan worden, een sterkere parlementaire democra tie en een actievere bevolking", aldus Brown. Plij vindt zichzelf 'uitermate geschikt' om deze uit dagingen aan te gaan. GPD Gordon Brown foto Jeff Overs/RTR „Kam (R ö'Ók;. Sinds de grote bouwfraude mogen aannemers niet meer steeds met dezelfde onderaan nemers in zee gaan. De maat regel die de fraude moest in dammen, veroorzaakte even wel een explosieve stijging van het aantal bouwfouten. door Mare Laan Niet alleen ongelukken, ook bouwfouten kunnen in een klein hoekje schuilen. Rick van den Bos, adviseur bij USP, geeft een voorbeeld: „Metselsteennummers wor den nog steeds telefonisch doorgegeven. Als het op de bouwplaats rumoerig is, gaat dat fout en krijgt de muur verkeerde stenen. Met een beetje automatisering kun je dit al voorkomen." De fouten in de bouw worden begaan door alle betrokken partijen. „De grote oorzaak van bouw fouten is gebrekkig toezicht en onvoldoende controle op het bouwproces", vindt Van den Bosch. „Een bouwpro ject is een tijdelijke verzamel plek, waar veel verschillende partijen gezamenlijk 'hun ding' doen. Die partijen doen vervolgens min of meer het zelfde ding weer op een ande re plek, met andere partijen." Het is vooral de wisseling van partijen die faalkosten in de hand werkt, stelt Van den Bos vast. Er zijn ook maar weinig bedrijven die conse quent hun eigen werk onder zoeken, om de faalkosten om laag te brengen. Hierdoor is de bouw vatbaar der voor faalkosten dan bij voorbeeld de industrie. „On derzoeken naar de omvang van faalkosten in de bouw lei den tot schattingen tussen de vijf en vijftien procent. Tege lijkertijd wordt er enorm ge klaagd. over de lage marges in de sector. Minder dan twee procent is geen uitzondering. In de industrie is dat precies andersom. Marges van tien procent en faalkosten van aanzienlijk minder dan twee procent zijn daar heel gé kelijk." De versnippering vanil le bouwproces kan verminderd door autonu; ring in te voeren in hel proces, vanaf de opdraoi ver en de architect tot ae afbouwers, stelt Van deci voor. „De onderaaniiensj de bouwplaats moet zii voegen naar de eisen diei de projectontwikkelaar steld worden." Bureau 1 onderzocht ook hoe del wers er zelf over der) Meer dan 50 procent va architecten en aanne geeft toe dat projectenis bouw onvolledig voorbereid worden, vindt een derde van de ai tecten dat de betrokken; tijen bij een bouwproces'; afspraken slecht nakomt; Van den. Bos snijdt nog pijnlijk punt aan. „Hel mij niet verbazen als U dat de faalkosten de la jaren zijn toegenomen al volg van de maatregels tegen de bouwfraude zijs nomen. Vóór de bouwfc werkten veel bouwers vaste partners, waarden' kans op fouten kleiner; Na de bouwfraude-en^ mogen bouwers niet hun opdrachten met steeds dezelfde par. Dat werkt de versmpp-; in de hand én verhoog kans op fouten. Ik ded het verschijnsel van de; partner weer zal tenigfe Het is idioot dat dit nt kan." GPD Bouwfeiten De belangrijkste ver:: kers van bouwfouten {fa als percentage vandeom Aannemers in 1 en utiliteitsbouw: 5,4 pra Aannemers in gi en waterbouw: 7 procent Architecten: 9 procent Installateurs voor k gas en elektra: 9,4 proces! Afbouwers: 12,9 proced door Hans Jacobs Plannen heeft het robijnen huwelijkspaar Margriet en Pieter te over. In het gas tenverblijf van de Canadese regering spraken ze twee jaar geleden vol vuur over een nieuwe sledetocht in het Noordpoolgebied. Margriets geboorteland Canada heeft ook Pieters hart gewonnen. Ze komen er graag, ook pri vé, worden er als vorsten ont haald, en genieten er van de ongerepte natuur. „We moeten dat toch echt weer eens doen", meent Pie ter (67) over de tocht door sneeuw en ijs, „maar we heb ben het allebei zo druk", noemt hij meteen een belang rijk obstakel. Van samen reizen is het er de laatste jaren - Canada uitge zonderd - heel weinig geko men. Onderzoeksraad Ook bij de viering van hun veertigjarig huwelijk willen Margriet - ze wordt op 19 ja nuari 63 jaar - en Pieter van geen ophouden weten. Pieter heeft decennialang moeten knokken voor een onafhanke lijke onderzoeksraad voor vei ligheid. Nu die er eenmaal is, en het eerste grote succes is behaald, is stoppen met wer ken geen optie. De telkens weer terugkeren de huidkanker en noodzake lijke operaties zorgen echter voor spanning. Ze zijn 'ver-ve lend en spijtig'. „Als ik een maal in de drie maanden naar het Antoni van Leeu wenhoek Ziekenhuis in Am sterdam moet voor een con trole, dan ben ik geen held. Altijd weer gespannen. Als ze een foto maken en de dokter zegt tegen een collega 'Zeg kom eens kijken', dan sterf ik duizend doden", vertelde Pie ter daarover. Maar ook: „Het is een kwaal waarmee je hon derd kunt worden, als je je maar regelmatig laat onder zoeken." Het overlijden van zijn vijf jaar oudere broer vorig jaar, confronteerde Pieter ook weer met zijn eigen sterfelijk heid. Hij is al eens op zoek ge gaan naar een goede begraaf- stek. „Niet in de Nieuwe Kerk in Delft. Ik kies voor de natuur en dan het liefst een veld vol margrieten." De vier inmiddels getrouwde zoons Maurits. Bemhard, Pie- ter-Christiaan en Floris zijn goed terecht gekomen. Schan dalen zijn er al die jaren niet geweest, voorwaar een presta tie in een tijdperk waarin al les onder een vergrootglas wordt gelegd. Zes kleinkinderen Er zijn inmiddels zes klein kinderen, die nu ze wat ouder worden ook aanspraak hebben aan Pieter - zolang ze hem maar geen 'opa' noemen. Die benaming is voor oudere mensen, vindt hij en daar schaart Pieter zich ongaarne onder. Ook 'de Prinses', zoals Pieter zijn vrouw noemt, toont geen verlangen naar een rustiger bestaan, ondanks de lichame lijke ongemakken van artiri- tis en het breken van haar stuitje. Voor het Internationale Rode Kruis is nog veel te doen en zolang Margriets oudste zus Beatrix ook doorgaat, blijft ook de 'Apeldoomse' tak van de Oranjes actief. GPD Kinderen en kleinkinderen - Mauri ts (1968), getrouwd in 1998 met Marilène van den Broek. Drie kinderen: Anna (2001), Lucas (2002) en Felicia (2005). - Bemhard (1969), getrouwd in 2000 met Annette Sekrève. Twee kinderen: Isabella (2002) en Samuel (2004) - Pieter-Christiaan (1972), ge trouwd in 2005 met Anita van Eijk. Eén kind: Emma (2006). - Floris (1975), getrouwd in 2005 met Aimée Söhngen. door Hans Jacobs Prinses Margriet weet dat haar keuze voor Pieter van Vollenhoven helemaal niet zo vanzelfsprekend was. Integen deel. Aan het hof werd heel wat gesputterd en gestampvoet. „Mijn ouders hebben een grote gok genomen." Het huwelijk is gedoemd te mislukken, krijgt Pieter zelfs te horen. Maar de critici hebben ongelijk gekre gen: morgen zijn Margriet en Pieter veertig jaar getrouwd. „Ik ben blij dat we nog bij el kaar zijn. Dat is tegenwoordig niet zo vanzelfsprekend meer." Px-inses Margriet stelde het nuchter vast bij de viering van haar zilveren huwelijksfeest in 1992. Inmiddels staan Margiïet en Pieter voor hun veertigjaiïg huwelijksfeest, dat ze deze week met kinderen en kleinkin deren vieren in Oostenrijk. 'Een voorbeeldig paar', zeggen vriend en rij and. „Wij danken ons huwelijk aan mijn schoonmoeder. Als zij te gen was geweest, was het niet gebeurd. Zij was de koningin", vertelde Pieter van Vollenhoven eens. En aan het feit dat het ka binet en pai-lement geen be zwaar hadden. „Ik vond niet dat ik een huwelijk aan kon gaan dat niet goedgekeurd zou worden", bekende Margriet. De in 1943 in Canada geboren derde dochter van koningin Juliana en prins Bemhard had al vi-oeg haar zinnen gezet op een Nederlandse huwelijkspai't- ner. „Ik was eigenlijk voor me zelf ei'van overtuigd dat een bui tenlander voor mij niet zou wer ken." Woestijnmuis In het Leidse studentencircuit liep ze in 1963 de vier jaar oude- re Schiedamse rechtenstudent Pieter van Vollenhoven tegen het lijf. Een eigenzinnig, wat on besuisd en vrolijk type. Cireatief ook, want om het regelmatig aanbellen te kunnen verant woorden, schonk hij haar een woestijnmuis. Dan kon hij nog eens langskomen om naar de ge zondheid van het dier te infor meren. Een schot in de roos, vond Mar griet, die gesteld was op tamme muizen. „Het was eigenlijk een aardig beest, een leuk karakter Prinses Margriet en Pieter van Vollenhoven met hun zoons, schoondochters en vijf van de zes kleinkin deren. Het paar is morgen veertig jaar getrouwd. foto Ruud Taal/ANP had hij ook. Een mooier alibi had ik eigenlijk nog nooit ge had in m'n leven", aldus Pieter. De bezoekjes bleven toch niet geheel onopgemerkt, niettegen staande verkleedpartijen en af- leidingsmanoeuvres. Ook Mar griets ouders kregen in de gaten dat er iets aan de hand was. In die tijd was heel Nederland in rep en roer over de verloving en het snel daarop volgende hu welijk van Margriets oudere zus Ii'ene. Die gaf haar rechten op de troon op, waardoor Margriet in een andere positie terecht kwam - na Beatrix was ze op eens eei'ste resex*ve. „Ik had op meer schaduw gex-e- kend dan ik heb gekregen", zei ze daarover. De omgang met Pieter moest worden beperkt tot wekelijks theedrinken en kletsen op zolder bij kennissen. Dat kon geen kwaad, was de ge dachte en op die manier zou de liefde vanzelf wel overgaan. Een misrekening. De twee jaar durende theesessies vox-men nog steeds het stevige fundament on der de relatie tussen Margriet en Pieter. „Zonder dat praten waren we die eerste moeilijke jaren van ons huwelijk niet doorgeko men", weet Pieter, die eraan toe voegde tegenwoordig nog maar weinig thee te cfrinken. „Ik ben van de schrik naar de koffie ge gaan." Begin 1965 kreeg de pers toch lucht van de vexTiouding. Het Leidsch Dagblad wilde er over publiceren. Reden voor Juliana om op 10 maax-t 1965 on- vex-wacht de vexdoving aan te kondigen. Burger Niet iedereen was opgetogen over de komst van de eex-ste bur- ger aan het hof. „Het heeft heel lang geduurd voordat de samen leving mij kon plaatsen. Zo van: wat is dat voor een man, wat hebben we aan hem. Dat is een veel langer proces dan ik me ooit had gerealiseex-d", aldus Pieter. Hij ondex-vond na het huwelijk in 1967 - het paar moest eerst wachten op de sluiting van het huwelijk van Beatrix en Claus - veel weerstand. „De meeste mensen denken dat als je met een prinses trouwt al les voortaan vanzelf gaat. Dat is dus niet het geval." En: „Ons huwelijk is deels een spx-ookje, maar er komen in ons sprookjes boek ook bladzijden voor die ik vroeger nooit heb gelezen." De omslag kwam pas toen toen malig minister Tjerk .Wester terp (Verkeex-) Pieter in 1977 dux-fde aan te stellen als voorzit ter van de Raad voor Verkeers veiligheid. Dat betekende dat Pieter eindelijk écht wex-k kreeg, dat uiteindelijk uitmond de in het voorzitterschap van de Onderzoeksraad voor Veilig heid. Beatrix, aanvankelijk mordicus tegen het huwelijk, bleek in die tijd ook een ommezwaai te heb ben gemaakt. Bij haar aantre den zei ze te rekenen op de steun van 'zuster Max-gx-iet en haarman'. Margriet werd in de volksmond 'resei-vekoningin'. Die trouw sa men met 'meester Pieter' de ver velende klusjes opknapte en on danks de ook aanwezige 'ups' en 'downs' in het eigen leven op Prinsjesdag en Koninginnedag altijd van de partij was. Vaste, onkreukbare krachten naast de troon: Juliana had goed gegokt. GPD Zie ook wiow.royulblog.nl. HONGAREN - De 157 Honga ren uit het kamp Schou- wen-Duiveland zijn, op 17 na, allemaal vertrokken. Na een aanvankelijk vxnchteloze zoek tocht in de regio zelf heeft het arbeidsbureau voor allen werk gevonden in andere delen van Nederland. AMBACHTSSCHOOL - De bouw van de ambachtsschool in Goes kan beginnen. De school moet straks plaats gaan bieden aan 770 leerlingen. Daannee behoudt de school de omvang die oorspronkelijk ge pland was; lange tijd leek het erop dat de school in Goes klei ner zou worden omdat er plannen zijn om in Gm Middelburg christelijke li technische scholen te bom UIEN - De uienhandel reert. Lagen de prijzenm port-uien enkele weken den nog rond de 23 centp lo, onder invloed van dei vraag zijn die inr een dubbeltje gestega grootste afnemers die i voor deze prijsstijging, geland en West-Duits^ ze twee importeerden in i gelopen kwartaal 70.051 de in totaal 80.000 toni landse export-uien. Hoofdredactie: Peter Jansen Arie Leen Kroon (adjunct) Centrale redactie: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315500 Fax:(0113)315669 E-mail: redactie@pzc.nl Lezers redacteur: Edith Ramakers Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel: (0113)315660 Fax:(0113)315609 E-mail: lezersredacteur@pzc.nl Middelburg: Buitenruststraat18 Postbus 8070 4330 EB Middelburg Tel: (0118)493000 Fax:(0118)493009 E-mail: redwalch@pzc.nl Goes: Stationspark 28 Postbus 31 4460 AA Goes Tel. (0113)315670 Fax. (0113)315669 E-mail. redgoes@pzc.nl Terneuzen: Willem Alexanderlaan 45 Postbus 145 4530 AC Terneuzen Tel. (0115)645769 Fax. (0115)645742 E-mail: redtern@pzc.nl Hulst: Het 's-Landshuis Steenstraat 37. 4561 AR Hulst Tel: (0114)371379 Fax: (0114)371380 E-mail: redhulst@pzc.nl Zierikzee: Grachtweg 23a Postbus 80 4300 AB Zierikzee Tel: (0111)454647 Fax (0111)454657 E-mail: redzzee@pzc.nl Opening kantoren Goes, Zierikzee en Hulst: Maandag t/m vrijdag van 8.30 tot 17.00 uur Internet: www.pzc.nl Internetredactie: Postbus 31 4460 AA Goes E-mail: web@pzc.nl Bezorgklachten: 0800-023123' Maandag t/m vrijdag vóór 15,Nu." gebeld, nog dezelfde dag nabew? zaterdag vóór 12 uur. E-mail: lezersservice@pzc.nl Fax: (076)5312330 Abonnementen: 0800-0231231 autom. afschri|ving accept?3 per maand: 21.50 i per kwartaal: 61,50 per jaar: €236.00 239.0C Voor toezending per post geldttd toeslag. E-mail: lezersservice@pzc.nl Beëindiging van abonnementen uitsluitend schriftelijk, 1 maand®.1 einde van de betaalperiode. UonM een schriftelijke bevestiging PZC, t.a.v. lezersservice. Postbus 314460 AA Goes Losse nummers per stuk maandag t/m vrijdag: 1.30 zaterdag: 1,85 Alle bedragen zijn inclusief654BW Bankrelaties: ABNAMRO 52.30.50011 Postbank 35.93.00 Advertenties: Alle advertentie-orders worden overeenkomstig de Algemene Voorwaarden van Wegener NVen' de Regelen voor het Advertentie Overlijdensadvertenties: maandag t/m vrijdag: tijdens kan:;: zondag: van 16.00 tot 18.00 ui" Tel. (076)5312550 Fax. (076)5312340 Personeelsadvertenties: Tel: (076)5312240 Fax: (076)5312340 Rubrieksadvertenties (kleintj!»' Tel. (076)5312104 Fax. (076)5312340 Voor gewone advertenties: Noord- en Midden-Zeeland Tel (0113)315520 Fax.(0113)315529 Zeeuws-Vlaanderen Tel: (0113)315570 Fax: 10113)315571 Business to Business/Onroer» Tel: (076)5312277 Fax: (076)5312274 Internet: www.pzc nl/ser irvicei-*1' t voorbehouden Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant 8V is een onderdeel van het Wegener-cond*»^ aan ons verstrekte gegevens hebben wij opgenomen in een bestand dat wordt get"" (abonncmentcn)administratie en om u te (laten) informeren over voor u relevante drs^ ducten van de titels en de werkmaatschappijen van Wegener of door ons zorgvu!4>3? de derden. Als u op deze informatie geen prijs stelt dan kunt u dit schriftelijk meldt-" K zersservice. Postbus 314460 AA Goes. Behoort tot 'A* WGGGNGR

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 4