eer geld aanpak files nodig eden studentenvereniging in besmet met schurft opruiming Mulisch in z'n nopjes met eredoctoraat Bevolkingsgroei volledig voor rekening allochtonen Foto met het witte paard wint Zilveren Camera 2006 Regel je overheidszaken via internet met je DigiD DigJ Meer surveillance tegen koperdiefstal rond spoor dinsdag 9 januari 2007 li^gprpHartie binnenland HAAG - Nederland telt in 60 naar verwachting 16,8 rail- B inwoners. Dat zijn er onge- vierhonderdduizend meer nu. De groei komt volledig rekening van allochtone fdcrlanders. De bevolking bestaat in 2050 voor 29 procent uit allochtonen, nu ligt dat percentage nog op 19. Dat bleek gisteren uit de nieuwe bevolkingsprognose van het Cen traal Bureau voor de Statistiek (CBS). Het inwonertal van Ne derland blijft tot 2034 toene men, daarna krimpt de bevol king iets. In 2050 wonen in Nederland on geveer twaalf miljoen autochto nen, 1,2 miljoen minder dan op dit moment. Het aantal allochtonen neemt tot 2050 met ruim 1,6 miljoen toe tot 4,8 miljoen. De groep niet-westerse allochtonen groeit in de komende decennia het sterkst: van 1,7 miljoen naar 2,7 miljoen. Dat komt vooral voor rekening van jonge mensen die onlangs naar Nederland zijn gekomen onder wie Chinezen, Irakezen, Afghanen en Iraniërs. Het aan tal Turken, Marokkanen en Suri- namers groeit naar verhouding bescheiden. De westerse her komstgroep neemt tot 2050 iets langzamer toe, van 1,4 naar 2,1 miljoen. ANP bescherming luchtkwaliteit kost 400 miljoen euro extra nrRudi Buis ft HAAG - Om de files in Ne land aan te pakken is zo'n 0 miljoen euro extra nodig, blijkt uit een berekening het ministerie van Verkeer Waterstaat. Het geld is nodig ervoor te zorgen dat de aan- verbreding van wegen [ten koste gaat van de lucht- aliteit. bister Peijs van Verkeer stuur de Tweede Kamer vorig jaar ober een lijst van dertien we iprojecten waar maatregelen de uitstoot van fijnstof en igengaan van verkeersher- odig zijn. Verbrede of in nnels aangelegde wegen moe- voldoen aan de nieuwe Ne- rlandse en Europese normen de uitstoot van fijnstof en itofdioxide. itrixborden komen boven de wegen digi- 1 matrixborden (drips), die nabele maximumsnelheden ngeven. Andere maatregelen halve overkappingen boven en en extra ventilatoren en rs in tunnels. Een woord eer van het ministerie bena- Ikt dat het bedrag van 400 Ijoen euro een schatting is. wij ergens een scherm atsen, dan weten wij bij voor lid van tevoren niet of er veel :de ondergrond moet gebeu- Dus kan een project duur- rof goedkoper uitvallen." ■ojecten it bedrag, waarvoor de Twee- Kamer nog zijn goedkeuring iet geven, is nodig voor projec- die vanaf 2009 worden aan- iakt, zoals de A2 passage bij aastricht. de omlegging van amerlid bij tie opgepakt HAAG. - SP-Kamerlid Velzen is gisteren in Schot- d gearresteerd. Zij was met i's uit Europese landen be- :n bij de blokkade van de inebasisFaslane. actie richtte zich tegen plan- ivan de Britse premier Blair miljarden te investeren in de wikkeling van nieuwe onder- met kernkoppen. GPD de A9 bij Badhoevedorp, de A6/A9 in de driehoek Almere, Amsterdam en Schiphol, de A74 bij Venlo en de A13/A16 bij Rot terdam. Het ministerie moest voor 2007 en 2008 al 300 mil joen euro reserveren voor de aanpak van andere knelpunten. Dat zijn onder meer de AIO Tweede Coentunnel Westrand weg, de Al5 Maasvlakte-Vaan- plein, de A4/A10 Badhoeve- dorp-Amstel, de A27 Lunet ten-Rij nsweerd en de A4 Delft-Schieclam. GPD DEN HAAG - „Zonder dat witte paard is de foto veel minder aansprekend." Dat zei fotograaf Laurens Aaij (30) gisteren over de foto waarmee hij de Zilveren Came ra 2006 won. De winnende plaat toont een kudde paarden in het Friese Marrum, die eind oktober door hoog water in de problemen was gekomen. Omringd door wa ter wachten de modderige dieren op hun redding. In het midden staat een wit paard, volgens de juryleden van de prijs vormt dat dier 'een icoon van hoop'. De Fries Aaij kon zo dicht bij de paarden komen, omdat hij mee mocht varen met brandweerlieden die de dieren van vers drinkwater gingen voorzien. „Voordat zij in het bootje daarheen gingen, papte ik wat met hen aan. Zij boden me aan mee te varen. Opeens zag ik dat witte paard met mooi licht erop. Ik heb bewust scherpge steld op dat paard. Het was dus geen kwestie van 'klik', maar ik heb het journalis tiek aangepakt." De foto ging vervolgens de hele wereld over. Juryvoorzitter B. Janssen zegt dat er geen foto was ingestuurd die dezelfde kracht uitstraalde als de winnende foto. Hij erkent dat als er geen wit paard in het midden zou hebben ge staan, de foto waarschijnlijk niet op de eerste plaats zou zijn beland. Op de tweede en derde plaats eindigden foto's van politici, maar volgens Janssen onderscheidden die beelden zich onvoldoende van andere politieke foto's om tot winnaar te worden uitgeroepen. (Advertentie) IMEGEN - Zeker zeven Nij- fgsc studenten zijn het afgelo- 1 halfjaar besmet geraakt met fuift, Een aantal wordt nog landeld voor de zeer besmet- aandoening. regio Nijmegen ziet GGD vooralsnog geen reden tot groot schalige actie. Twee vrouwelijke leden van de Nijmeegse studentenvereniging Argus raakten de afgelopen maand besmet, evenals een man nelijk lid van een onafhankelijk studentendispuut. Het bestuur van studentenvereniging Caro- lus Magnus bevestigt een half jaar geleden met drie besmettin gen te maken te hebben gehad. Volgens verschillende studenten is de vereniging nog steeds niet vrij van de besmettelijke huidin fectieziekte. „Toen een half jaar geleden bij ons bekend werd dat er drie le den schurft hadden, hebben wij meteen actie ondernomen", ver telt bestuurslid S. van der Put ten. De besmette leden zijn toen verzocht om gedurende de be handeling niet op de sociëteit te komen om verdere besmetting te voorkomen. „Gelukkig bleek de uitbraak niet verder te zijn gegaan clan die drie mensen", zegt Van der Putten. Volgens het bestuurslid is cle vereniging inmiddels vrij van schurftbe- smettingen. Voorzitter T. Bosch van Argus weet dat ook de twee studentes die bij zijn vereniging besmet zijn geraakt inmiddels succes vol behandeld zijn. Niet vaak Schurft komt in Nederland on der gezonde mensen niet zo vaak meer voor. „De meeste uit braken komen voor in verpleeg huizen met veel oudere bewo ners", zegt infectiearts J. van Baars van de Nijmeegse GGD.Hij verwacht niet dat de besmettingen tot grote proble men leiden. „Schurft is met spe ciale zalf goed te behandelen. Als een slachtoffer wordt behan deld en zijn kleding en bedden goed grondig reinigt, is de be smetting meestal snel voorbij." Jeuk De veroorzaker van schurft is de schurftmijt. Dit minuscule beestje nestelt zich in de huid van het slachtoffer en legt daar eitjes. De mijt graaft piepkleine gangetjes door de opperhuid en voedt zich met de huidcellen. Een schurftpatiënt krijgt hier door veel last van jeuk, voorna melijk in de knie -en armholtes, de oksels en de schaamstreek. Besmetting gebeurt via inten sief contact met een patiënt. Dit contact kan seksueel zijn, maai de mijt kan zich ook via het bed dengoed of de kleding van een besmet persoon verspreiden. Eén van de besmette studenten, een twintigjarige filosofiestu- dent van de Nijmeegse Radboud- universiteit, kreeg de schurft toen hij met een besmet meisje naar bed was geweest. „Ik had al weken last van extreme jeuk toen ik hoorde dat bij haar schurft was vastgesteld. Ze bleek al meerdere jongens te hebben besmet. Mijn huisarts, die in eerste instantie uitsloot dat het om schurft ging, heeft me toen pas doorverwezen naar het ziekenhuis." GPD Met een DigiD inlogcode regel je via internet snel, veilig en makkelijk je zaken bij de overheid. Je kunt er bijvoorbeeld je huurtoeslag mee regelen, kinder bijslag mee aanvragen, je belastingaangifte mee doen. kijken wanneer je studiefinanciering is gestort en nog veel meer. Je DigiD inlogcode kun je nu al gebruiken bij de Sociale Verzekeringsbank, het CWI, het UWV, de Informatie Beheer Groep, de Belastingdienst, het Kadaster en steeds meer gemeenten. Advertentie H£T OOIT NOG GOED KOMEM TOSSEN/ OHS Vraag 'm nu aan op r.digid.nl met heel veel keus lange vorslslraal - goes Dode baby was enkele dagen oud DEN BOSCH - De dode baby die donderdag werd gevon den bij het Engelermeer in Den Bosch heeft hooguit enke le dagen geleefd. Tot die conclusie is de politie gekomen omdat, de navelstreng nog aan het lichaampje zat toen het kind werd gevonden. Een woordvoerder heeft dat gis terochtend bevestigd. Op basis van dezelfde constatering gaat de politie ervan uit dat het voldragen kind zonder hulp van een verloskun dige of arts ter wereld is gebracht. De moeder kan daar om bovendien in lichamelijke nood verkeren, verklaarde de woordvoerder. De politie roept vanavond de hulp van het publiek in via de regionale en landelijke opsporings programma's op televisie. ANP Grote schade amusementscentrum ENSCHEDE - De brand zondagavond in evenementenhal Stax'world in Enschede heeft het complex volledig in de as gelegd. De schade loopt in de miljoenen, aldus een voor lichter van de brandweer gisteren. De brand in het 3500 vierkante meter tellende amuse mentscentrum met onder meer een paintba Reenter, laser games en quadracebaan ontstond rond half elf 's avonds. Om 01.00 uur had de brandweer het vuur onder controle. Er raakte niemand gewond. ANP Minder gewissel zorgverzekeraar TILBURG - Ongeveer 3 procent van de Nederlanders wis selt dit jaar van zorgverzekeraar. Dat blijkt uit cijfers van Vecozo, het systeem waarmee zorgverzekeraars via in ternet gegevens uit kunnen wisselen. Vorig jaar met de in voering van het nieuwe zorgstelsel koos 18 procent van de verzekerden nog voor een nieuwe zorgverzekering. In de Gezondheidsmonitor van onderzoeksbux-eau New- com geeft twee derde van cle zestienhonderd ondervraag den aan er door het nieuwe zorgstelsel financieel op ach teruit te zijn gegaan. Slechts 2 procent vindt dat in het nieuwe stelsel de zorg beter is geworden.AIVP Vogels dood door giflozing DEN HELDER - Op het strand tussen Den Helder en Pet ten zijn de afgelopen dagen enkele tientallen dode zeevo gels aangespoeld. De diex-en zijn besmeurd met een groen gele substantie, die waarschijnlijk op zee is geloosd door een schip. Over een lengte van veertig kilometer lagen gx'oengele plakkaten op het strand, liet een woordvoerder van de Stichting Noordzee gisteren weten. K. Camphuysen, verbonden aan het Koninklijk Neder lands Instituut voor Onderzoek der Zee (Nioz), onder zoekt de vogels van wie de snavels en poten door de sub stantie lijken op te lossen. ANP Zwerver meldt bewoner inbraak DORDRECHT - Een 52-jairige man zonder vaste woon- of verblijfplaats heeft zondagavond in Dordrecht spijt gekre gen van zijn daden. Tex-wijl hij probeerde in te bi-eken, kreeg hij wi'oeging. Hij trok de aandacht van de bewoner en verzocht de politie te bellen. Ondertussen wachtte hij op het tuinbankje op cle agenten die hem kwamen inrekenen. De verdachte zat gisteren nog vast, aldus de politie. ANP door Guus Mater AMSTERDAM - Schrijver Har ry Mulisch heeft gisteren een eredoctoraat van de Universi teit van Amsterdam ontvangen. Ook de vice-president van de Raad van State, Herman Tjeenk Willink, en de Noorse oud-direc- teux-generaal van de Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) Gro Harlem Brundtland werden op deze wijze onderscheiden. Onder de gasten waren prins Willem-Alexander en prinses Maxima. De universiteit verleen de de eredoctoraten bij het 375-jarig bestaan. Mulisch is niet de eerste Nederlandse schrijver die door cle UvA wordt onderscheiden, Willem Kloos en Lodewijk van Deyssel gingen hem voor. Mulisch had al ge zegd het eredoctoraat een bekro ning van zijn omvangrijke oeuvre te vinden. „Tenminste, zolang ik de Nobelprijs nog niet heb." Hoewel Mulisch geen we tenschapsbeoefenaar is, stelt hij in zijn boeken wel moraalfiloso fische en sociologische kwesties aan de orde. De universiteit prees Tjeenk Wil link om de originaliteit van zijn beschouwingen over het open baar bestuur. Als topvx-ouw bij de WHO zorg de Harlem Bx-undtland voor een betere verkrijgbaarheid van me dicijnen in ontwikkelingslan den. ANP Harry Mulisch krijgt de kappa omgehangen, foto Phil Nijhuis/GPD door Gert van Harskamp DEN HAAG - Het Korps Lande lijke Politiediensten (KLPD) zal exta surveilleren om koperdief stal langs het spoor tegen te gaan. Ook worden op kwetsbare plaatsen toezichtcamera's geïn stalleerd. Het KLPD maakt zich grote zor gen over mogelijke levensgevaar lijke situaties die kunnen ont staan als kopei'dieven de sloop hamer op spoortrajecten hante ren. Gisteren lag het treinver keer tussen Geldermalsen en Zaltbommel lange tijd stil, om dat dieven koperkabel onder het spoor vandaan hadden gestolen. In totaal kreeg het KLPD over de eerste negen maanden van 2006 91 meldingen van kopex- diefstal op en rond het spoor. Volgens woordvoerder C. Por tengen is er sprake van goed voorbereide criminele acties. Spoornetbeheerder ProRail heeft vorig jaar naar eigen zeg gen 10 tot 15 miljoen euro scha de geleden door koperdiefstal. Daar komt de schade door ver tragingen nog bij. ProRail juicht de extra aandacht voor koper diefstal toe. Door de hoge koperpiijs (zo'n 5 euro per kilogram) is diefstal lu- cx-atief. Ook de bliksemafleiders worden ontvreemd. Met de dief stallen langs het spoor en aan hoge gebouwen riskeren de die ven een zware gevangenisstraf van 12 jaar, omdat zij mensenle vens in gevaar brengen. GPD

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 3