>zc Zeeuwse kinderen zijn vrijer Zingen is altijd ook acteren Kweker varens creatiefste bedrijf van Zeeland lind juni tweede ditie Concert at Sea niet opnemen 15 Ouders verbieden minder, omdat ze de omgeving niet onveilig vinden Boete voor wiet te§en ru§pijn 'kunst Man ontkent hennepteelt, maar geeft ontucht toe dinsdag 9 januari 2007 Hel CBS heeft zich bij de Lsteren gepresenteerde «]- fers over onveiligheid on der meer gebaseerd op de Veiligheidsmonitor Rijk 2006. Daaruit komt een j gunstig beeld van Zeeland i naar voren. Zeeuwen voelen zich J"~ minder vaak onveilig dan jje gemiddelde Nederlan- L Vori" jaar werd ruim 27 p: procent van alle Nederlan- - ders slachtoffer van één of meer delicten. In totaal mg het om 5.6 miljoen de- l jctên. dat zijn er 43 per 'lOO inwoners. Met 27 per 100 scoort Zeeland ruim on der dat gemiddelde. Bijna 1 op de 3 Nederlan ders had vorig jaar contact met de politie. In Zeeland Wasdat minder dan 23 pro- i! !ent' i In Zeeland vinden mwo- r ners verkeersoverlast 'signi- J ficant minder een pro- bleem' dan gemiddeld in Iederland. Zeeuwen hebben minder jst van fysieke verloede- ring van de leefomgeving dan bijvoorbeeld inwoners van Amsterdam, Den Haag en Rotterdam. i In Zeeland, Drenthe, Bra bant-Noord en Limburg- Noord zeggen duidelijk meer inwoners dan gemid deld in Nederland dat ze veel contact hebben met de buren, dat ze in een gezelli ge wijk wonen en dat ze niet willen verhuizen. door Ernst Jan Rozendaal GOES - Zeeuwse ouders laten hun kinderen vrijer om te gaan en te staan waar ze willen dan ouders elders in Nederland. Zee land wordt namelijk als minder onveilig ervaren. Dat blijkt uit cijfers die het Cen traal Bureau voor de Statistiek gisteren bekend heeft gemaakt. Een op de vijf ouders vond het vorig jaar uit veiligheidsoverwe gingen nodig hun kinderen te verbieden ergens naartoe te gaan. In stedelijke gebieden zelfs één op de vier. Zeeland scoort veel gunstiger. Ouders zeggen hier minder re den te hebben zich zorgen te ma ken. Nog geen 15 procent van de Zeeuwse ouders beperkt de kin deren wel eens in hun bewe gingsvrijheid. Daarmee komt Zeeland uit de bus als de provin cie met de minst bezorgde ouders, op de voet gevolgd door Drenthe en Overijssel. In Groningen, Zuid-Holland, Utrecht en Limburg hadden de kinderen vorig jaar de minste be wegingsvrijheid. Zuid-Holland en Utrecht zijn verstedelijkte provinciés, voor Limburg en Groningen ligt de verklaring minder voor het grijpen. „Van Limburg is bekend dat er rela tief meer moord en doodslag plaatsvindt", zegt C. Melse van het CBS. „Wat er in Groningen aan de hand is, weten we niet." Ze stelt dat binnen Zeeland het onderscheid tussen platteland en stad ook opgaat, maar dat specifieke cijfers niet kunnen worden geleverd. Ook is ondui delijk of Zeeland in voorgaande jaren de ranglijst eveneens aan voerde. Uit de cijfers van het CBS blijkt verder dat allochtone ouders en lager opgeleide ouders hun kin deren minder vrij laten. Een top vijf van onveiligste plekken te kent zich niet af. „Het gaat voor al om min of meer criminele plekken", aldus Melse. „Maar het kan ook een speeltuintje zijn aan de overkant van de straat." Naam: Fred en Annemiek van den Boomgaard Kinderen: Niels (12) en Rick (10) Woonplaats: Kattendijke ill u zich wel eens onveilig? Nee irom wel of waarom niet? ïcn bij u in de buurt verve- voorvallen of gevallen van rlast voor? ml bet voor dat u de kinde niet toestaat ergens alleen ientegaan, omdat u dat onvei- vindt? Kattendijke is een vrij rustig dorp en er is voldoende .so-- ciale controle. Dat valt wel mee, ook vanwege de sociale controle. Het blijft bij een gesloopte wipkip of een omver gegooide ta- Nee, dus. feltennistafel. De boosdoeners wonen, denk ik, op het dorp. Oudere jeugd die zich verveelt^ Naam: Emilia Lopez en Michael Wiltens Kinderen: Emily (2), Marie-José (10) en Mo (12) Woonplaats: Middelburg We merken in de wijk Dauwendaele niets van criminali teit of vernieling, In onze buurt hebben we geen groe pen jongeren die rondhangen of zo. Onze kinderen mogen overal naar toe, ze mogen alleen niet in het donker buiten de bebouwde kom fietsen. Ze ker de Kattendijksedijk is een gevaarlijke weg. foto Dirk-Jan Gjeltema Nee, behalve naar de kennis. Daar mogen Marie-José en Mo alleen onder begeleiding naartoe. En het zwem bad, dat is te ver buiten het centrum. Dan moeten ze op de fiets door het drukke verkeer. Maar we sturen ze ge rust alleen om boodschappen. Frietjes halen bij de ben zinepomp is ook geen punt. Behalve als het gaat scheme ren aan het eind van de dag. dan gaat Marie-José niet alleen. Je weet maar nooit. Het is een meisje hè? foto Ruben Oreel Naam: Chris en Marita Geysels Kinderen; Matthijs (11), Wessel (8), Lieuwe (6) Woonplaats: Terneuzen Ik zoek de problemen bewust niet op, door bijvoorbeeld niet 's nachts door de donkere steegjes te lopen. Ik hoor wel eens van vernielingen in de buurt, maar ne gen van de tien keer vertelt een ander dat of lees ik het in de krant. Zelf zie ik het zelden. Jongeren hangen wel eens bij een bankje voor ons huis, dat stoort me niet. De twee oudsten gaan zelfstandig naar school, de jong ste wordt gebracht. Ik laat Matthijs 's avonds nu nog niet alleen naar de voetbalvereniging fietsen, maar als hij volgend jaar naar de middelbare school gaat, vind ik hem daarvoor oud genoeg. foto Camile Schelstraete MIDDELBURG - De Middelburgse politierechter M. Meeuwisse zwichtte gisteren niet voor het verweer van een 37-jarige inwoner van Noordgouwe die terecht stond wegens wietteelt. Niettemin wilde ze enigszins rekening houden met de omstandigheden van de man, die de hen nep had geteeld om de pijn aan zijn rug te bestrijden. De politierechter legde de verdachte 500 euro boete op. De Noordgouwenaar vertelde een hennepkwekerij te zijn gestart omdat de wiet in de koffieshops voor hem niet meer betaalbaar is. Bij een inval werd vorig jaar 18 juni in Noordgouwe bij verdachte 65 hennepplanten, met een gewicht van 1,2 kilo, aangetroffen. Werkstraf na reeks overtredingen MIDDELBURG - Een 22-jarige inwoner van Kruiningen is gisteren in Middelburg voor een serie verkeersmisdrij- ven veroordeeld tot tachtig uur werkstraf en een jaar voorwaarclelijke rijontzegging. In de strafmaat nam poli tierechter M. Meeuwisse ook nog het bezit van een boks beugel mee. De Kruininger werd vorig jaar 22 juli in Goes aangehou den met een alcoholgehalte van 245 microgram. De alco hollimiet, voor een beginnend bestuurder is bepaald op 88 microgram, zodat de jonge automobilist daar ruim boven zat. liet was niet zijn eerste veroordeling wegens rijden onder invloed, en de man was betrapt op autoi-ijden ter wijl hij een rijverbod had. Reparatie gaslek bij Sint-Annaland SINT-ANNALAND - Nutsbedrijf Delta repareert van daag aan de Langeweg bij Sint-Annaland een gasleiding waarin gistermiddag rond half drie een lekkage was ont dekt. Passerende fietsers maakten er melding van bij de brandweer. Die waarschuwde op haar beurt nutsbedrijf Delta. De lekkage is volgens een woordvoerder onder con trole gebracht en wordt vandaag definitief gerepareerd. Een beperkt aantal bedrijven en woningen in de directe omgeving zal het'daardoor tijdelijk zonder gas moeten stellen. De oorzaak van de lekkage is onbekend. Graaf werkzaamheden zijn er recent niet geweest. De Del ta-woordvoerder sprak van 'een spontaan lek'. „In de grond zit altijd wat werking, bijvoorbeeld door zwaar ver keer." Boete voor schop tegen auto MIDDELBURG - Een 35-jarige Axelaar kreeg gisteren van de politierechter een boete van 130 euro wegens vei*- nieling: hij schopte vorig jaar 29 mei in zijn woonplaats tegen de auto van een andere man. Aan de vernieling ging een conflict tussen het duo vooraf. De schade aan de auto bedroeg 1739 euro. Dat is door de verzekering vergoed. Werkstraf voor koperdief MIDDELBURG - Een negentienjarige kopei'dief is giste ren door de politiei'echter bestraft met vijftig uur werk straf. De verdachte had voi'ig jaar 12 juli in Terneuzen bij een installatiebedrijf koperen buizen weggenomen. In Ne- derland wordt er de laatste tijd opvallend veel koper ge stolen. Dat heeft te maken met de prijs van koper, die een stuk aantrekkelijker is geworden. rRolf Bosboom NESSE - Concert at Sea, het otschalige popfestival dat vo- jaar op de Brouwersdam d gehouden, krijgt definitief Ig. De tweede editie is ierdag 30 juni. festival vond vorig jaar juli r het eerst plaats en trok 000 bezoekers, waardoor het teen een van de grootste mu- evenementen van het land 1 Er waren optredens van .Racoon, Ilse DeLange, No- tor en Eliades Ochoa. Het fes- is een initiatief van Blof, Jbureau CMC2 en ho- De Zeeuwse Stromen in Re- sse, ncert at Sea maakt de datum i de tweede editie vandaag of- ïieel bekend via een nieuws- filmfestival iaat door met voorpremières GISSINGEN - Het festi val Film by the Sea gaat ook in 2007 door met spe ciale filmvertoningen door Mt jaar heen. Het betreft a's altijd voorvertoningen van films die nog niet in Ne derland draaien. Vandaag 's de beurt aan Bobby, een favoriet voor veel Oscars. ?Juy gaat over de nacht de populaire senator Ro bert F. Kennedy werd ver- gord. De film volgt 22 :®®sen die zich om uiteen- °pende reden bevonden in «et hotel waar hij in 1968 werd doodgeschoten. De historische nacht wordt te- de achtergrond ge- •tst van kwesties die I speelden, zoals racis me, de Vietnamoorlog en Klasseversohilion vertoning ,s dinsdag om 'MO uur in Cine City in 'ssmgen. Andere voorver- oningen zijn: Lonely rïï16ian),Little child ren(23 jan), Red Road (30 ]^}?PTa'riehomecompa- (6 feb), The good shep- j (13 feb) en Das leben ter Anderen (27 feb). brief en op de vernieuwde websi te www.concertatsea.nldie ge deeltelijk wordt gelanceerd. De kaartverkoop begint zaterdag 24 februari. Abonnees van de nieuwsbrief krijgen de mogelijk heid om al vóór die tijd kaarten te bestellen tijdens een 'exclusie ve voorverkoop'. Aan de samen stelling van het programma wordt nog volop gesleuteld. Het is de bedoehng dat de complete line-up maandag 19 februari wordt bekendgemaakt. Blof heeft zelf al laten doorscheme ren dit jaar opnieuw op 'haar' festival te wallen spelen, maar volgens Machiel Hofman van CMC2 is dat nog niet zeker. „Dat hangt af van de rest van de programmering'. Maar het is wel een optie." De opzet van het fes tival blijft in grote lijnen onge wijzigd, al wordt wel gekeken waar verbetering mogelijk is. Ook daarover moet volgende maand meer duidelijkheid zijn. Vorig jaar was er kritiek op de lange wachttijden bij de we's en eettentjes. Daarnaast verooi- zaakte het evenement lange fi les. Philip Freriks gast bij HZ-Cult VLISSINGEN - Philip Freriks is vanavond te gast bij HZ-Cult, dat vanuit Hogeschool Zeeland culturele evenementen organi seert. De bijeenkomst wordt ge houden in het Arsenaaltheater in Vlissingen en begint om 19.00 uur. Fi-eriks (62), vooral bekend als presentator van het achtuurjour naal bij de NOS, vertelt van avond over Parijs, waar hij ja renlang als correspondent heeft gewerkt en waar hij nog steeds woont. De stad inspireerde hem tot di verse boeken, zoals de gids Neem nou Parijs en De meridi aan van Parijs (1995), over een zoektocht naar het monument dat Jan Dibbets ontwierp voor de Franse astronoom en politi cus Francois Arago. Freriks maakte ook theatertour nees met tekstmuziekprogram ma's, waaronder Gare du Nord, over de magie van treinen en Pa rijs. Dat programma verscheen tevens in boekvorm (2004) en werd een bestseller. Volgens mezzosopraan Ellen van Beek is zingen in zekere zin een beetje acteren: „Of je nu opera zingt, een lied of een oratorium, je moet uitstralen wat de componist heeft bedoeld." foto Ruben Oreel door Ernst Jan Rozendaal VLISSINGEN - Ze wil het pu bliek verleiden. De Utrechtse mezzosopraan Ellen van Beek (1979) vertolkt deze week Deli lah en Carmen tijdens de Nieuw jaars Promconcerten van Het Zeeuws Orkest. „Hoe zou een jonge Hollandse meid als ik het doen als warmbloedige, verleide lijke dame?" Van Beek is verbonden aan de Opera Studio Nederland. On langs zong ze bij de Bangkok Opera in cle wereldpremière van Ayodhya van Somtow Sucharit- kul. In februari gaat ze terug om onder zijn leiding de rol van Lu- cretia te vertolken in The rape of Lucretia van Benjamin Brit ten. Maar eerst is Het Zeeuws Or kest aan de beuit. In de nieuw- jaai'sserie, die van donderdag tot en met zaterdag plaatsvindt in Vlissingen, Goes en Aarden burg, zingt ze de aria 'Mon coeur s'ouvx-e a ta voix' uit Samson et Delilah van Saint- Saëns en de aria's 'Habanera' en 'Seguidille' uit Carmen van Bi- zet. Van Beek is daarvoor niet ge vraagd, ze heeft gewoon auditie gedaan. „Ik ben vorig jaar afge studeerd. Hoewel ik nu ben aan gesloten bij de Opera Studio Ne derland, geldt nog steeds dat hoe meer ik zing, hoe beter het is Het Zeeuws Orkest kende ik eerlijk gezegd niet, dirigent Joan Berkhemer wel. Hij heeft een naam als violist en als diri gent." Kans Dat Van Beek auditie deed, lag voor de hand, omdat ze het stuk van Saint-Saëns 'afgelopen zo mer tijdens haar eindexamen heeft uitgevoerd. ,jHet is een ge weldige kans om dat nu met een compleet orkest te doen op een nieuwjaarsconcert, waarbij je van tevoren verzekerd bent van een luchtige en, ontspannen sfeer. Mensen komen voor een leuk en gezellig concert. Op mijn examen zong xk dit als laat ste stuk. Dat was een echte ont lading, want het is een klapper van jewelste. Als jé zestig minu ten geconcentreerd bezig bent geweest, wat is er dan mooier om het af te sluiten met zo'n laatste zoen van de tenor?" Een 'beginnend' zangei-es, zegt Van Beek, krijgt niet zo snel de kans de aria van Delilah uit te voeren met een orkest. Normaal gesproken zou ze daar zeker twintig jaar op moeten wachten. „In Nederland wordt de opera van Saint-Saëns, waaruit deze aiïa komt, al niet zo vaak uitge voerd. Als het 'gebeurt, wordt er gezocht naar mensen met een gouden strot, zoals Olga Borodi- na. De rol vraagt uithoudings vermogen, een groot stembereik en acteerkunst. Je moet een ver leidster zijn, een imposante da me. Eigenlijk moet je daarvoor iets ouder zijn dan ik, zowel in karakter als postuur. Ik ben niet zo'n rondborstige dame." Vrij vogeltje Ook Carmen is een verleidster. Van Beek: „Wel een beetje verge lijkbaar met Delilah. Ze is zo viij als een vogeltje, een beetje verwend misschien. 'Habanera' gaat over de vrijheid van de lief de, 'Seguidille' over een avondje stappen. Carmen heeft een ge liefde, die ze aan het lijntje houdt en als ze wil nog twaalf aan haar hand. Ze is een vurige Spaanse en alles draait om ver leiding." Zingen is altijd acteren, bena drukt Van Beek. „Of je nu opei-a zingt, een lied of een oratorium, je moet uitstralen wat de compo nist heeft bedoeld. Je kunt niet als een stijve plank op het po dium gaan staan. Je moet diep in jezelf tasten. Vaak zal het pu bliek niet alles kunnen verstaan wat je zingt, al is dat wel de be doeling. Als ze de taal niet mach tig zijn, moeten de mensen in de zaal ook begrijpen waarover het gaat. Mimiek en lichaamstaal zijn dus een wezenlijk onder deel van de uitvoering." Nieuwjaars Promcóncerten van Het Zeeuws Orkest, met mezzoso praan Ellen van Beek. Op het pro gramma werk van Bizet, Saint- Saëns, Berlioz, Enescu en Ravel. Donderdag in de Sint Jacobskerk in Vlissingen aanvang 20.15), vri in De Mythe in Goes uitverkocht en za in de St Baafskerk in Aarden- burg (20 uur). door Henk Postma BURGH-HAAMSTEDE - Zee land biedt bedrijven uitgelezen kansen om wereldwijd te scoren met biotechnologie. Dat bewijst het succes van Vitro Plus. Dit be drijf, gevestigd in Burgh-Haam- stede, ontwikkelde zich de afge lopen vijftien jaar tot wereldlei der in het kweken van varens. Voor deze prestatie kreeg Vitro Plus maandagavond de Prijs voor Creatief Ondernemei-schap 2007, ingesteld door de Zeeuwse Kamer van Koophandel. Dat ge- beurde tijdens de traditionele Nieuwjaarsreceptie van de ka mer in de Grote Kerk te Goes. Vitro Plus koos bewust voor ves tiging op Schouwen-Duiveland. Het bedrijf plaatste zich daar mee buiten de centra van kennis en bloementeelt. Maar volgens directeur en oprichter J. Bijl wordt dat ï-uimschoots gecom penseerd door de aanwezigheid van rust en ruimte, waarin ver nieuwingsdrang en creativiteit kunnen bloeien. Door voortdurend nieuwe tech nieken toe te passen kon Vitro Plus de productie zo sterk auto matiseren dat het de concurren ten in de lagelonenlanden steeds voorbleef. Die nieuwe technie ken zijn vooral in eigen beheer ontwikkeld. Wereldwijd zet Vitro Plus nu jaarlijks zo'n twintig miljoen va rens af, goed vooor een markt aandeel van 60 procent in Euro pa, en zelfs 80 procent in Noord-Amerika. Het bedrijf doet aan weefselkweek, waarbij uit één zogenaamde moeder plant tienduizenden jonge plan ten worden gewonnen. De ondei- neming telt dertig arbeidsplaat sen, waai-van zes op academisch of hbo-niveau. De overige mede werkers hebben minimaal een middelbare beroepsopleiding. Vitro Plus streeft naar verdubbe ling van de omzet. Daartoe on dersteunt het bedrijf de klanten bij de mai'keting. Momenteel wordt bekeken hoe de opgedane kennis kan worden gebruikt voor voor weefselkweek van an dere gewassen, zoals oester zwammen. Verder wil het be drijf varens gaan kweken voor de productie van medicijnen. De Kamer van Koophandel reik te de jaarlijkse Prijs Creatief On dernemerschap voor de 25e keer uit. De prijs bestaat uit een oor konde en een kunstwerk. door Aector Dooms MIDDELBURG - De Middel burgse politierechter M. Meeuwisse heeft gisteren een 36-jarige inwoner van Vlaar- dingen voor het plegen van ontucht en wegens hennep teelt veroordeeld tot 240 uur werkstraf en twee maanden voorwaardelijke gevangenis straf. Daarnaast moet de man 4487 euro betalen aan de Nedei- landste Staat. Dat bedrag zou hij verdiend hebben met de hennepteelt. De man had in eerste instan tie bekend verantwoordelijk te zijn voor de wietplantage met 439 hennepplanten, die 10 oktober 2005 in Burgh- Haamstede werd aangetroffen in een poi-takabin van zijn werkgever. Gisteren kwam hij hierop terug. „Ik heb dit ver klaard om mijn werk te behou den. De hennepkwekerij was van een jongen," De politierechter hield de ver dachte aan de gedetailleerde verklaringen die hij over de wietplantage had afgelegd. De Vlaardinger gaf wel toe in 2005 over een periode van bijna vier maanden gemeen schap te hebben gehad met de veerlienjai-ige dochter van zijn baas. „Ik heb me door haar laten inpakken, zei hij. De man kondigde aan tegen de uitspraak in hoger beroep te gaan

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39