>zc Verwarring over verkoop grond Testament verbiedt gronddeal Tragel wil overleg over nieuwe woonvorm in Hulst OM wil vrijspraak fabrikant speeltoestel •igenaresse perceel weet niets van afspraken makelaar met gemeente Sas BO Zeeland ert jubileum 18 Compleet slapen in Zeeland S morgana wié.. 4 Bult 0113-315649 Edactle^PZc-"1 bus 31,4460 AA Goes HpSSSand: 0113-315620; Iffs Vlaanderen: 0113-315570; niia3i' 020-4562500. ^service: 0800-0231231 nsdag 9 januari 2007 wissel zeeuws vlaandersr editie Zeeuws-Vlaanderen ^rRgnévan Stee [STD0KPE - Het is aller- st zeker of de Terneuzense Icommissie Bestuur en Mid- D donderdag een besluit mt over de aankoop van een teelgrond aan de Vissersver- (ing in Westdorpe. Vlak 8St het woonwagencentrum leBernardstraat moeten hier reis komen voor vier huishou- is die nu nog op het woonvva- centrum aan de Tweekwart- i van Gent wonen. ontsteltenis van alle aanwe- 3i liet perceeleigenaresse Di- gisteravoncl tijdens een önatiebijeenkomst echter >n dat zij niet op de hoogte van een overeenkomst met jemeente over de grondaan- Zij toonde zich hevig ver vaardigd over het feit dat •makelaar achter haar rug allerlei zaakjes zou hebben okstoofd. Zonder verdere ichting verliet zij daarna de portefeuillehouder C. Lief- toonde zich verrast door de eding. Maar de wethouder stelde zich snel. Hij verklaar- lat hij de zaak zo snel moge- onderzoeken. „Als we lien moeten gladstrijken, we dat. En als dit lukt, It het voorstel donderdag ge in in de commissie", aldus college van B en W wil de iwagencentra in de gemeen- Temeuzen omvormen tot straatjes en woonwijkjes, tdoor de integratie tussen onwagenbewoners en 'gewo- wrgers' beter moet verlopen t tot nu toe. Bovendien wil de leente de woonwagenbewo- 1ST - De Katholieke Bond Ouderen (KBO) in Zeeland t li april het koperen jubi- nfeest van de afdeling. Ter genheid hiervan geeft de ook een jubileumboekje jeeuwse bond van de oude- rganisatie, die voorname- leden heeft in -Zeeuws-Vlaanderen, it ook een fotowedstrijd. On- het motto 'het KBO-gevoel eeland' kunnen leden tot 1 materiaal insturen rbeleidsmedewerkster Ellen Troost, De beste foto's wor- gepubliceerd in het jubi- nboek Fotograferende leden de ouderenbond wordt ge- agd in beeld uit te drukken arom senioren het prettig vin- i om zich bij een organisatie de KBO aan te sluiten, viering van het 12,5-jarig ju- !um vindt plaats in vergader- jingrescentrum De Stenge in "'"mszand. Die ochtend de voorjaarsvergadering |de Zeeuwse afdeling gehou- Het middaggedeelte van de fcumviering staat in het te- van informatie, educatie en panning. Er is dan zang, mu- en ander entertainment. (Advertentie) •nen.nl heeft ook voor uw 'oomwens 'n 2007 een lening "etde laagste rentegarantie! ianaarlenen.nl of *10900 - 0881 ners betere kansen op de wo ningmarkt bieden, door ze de mogelijkheid te geven hun stand plaats en/of woonwagen te ko pen. Westdorpe staat in het ka der van dit beleid als eerst op de rol. De grond aan de Vissersver korting zou voor dit doel moe ten worden gebruikt. Aangezien het in dit geval om een transac tie van meer dan honderddui zend euro gaat, moet de gemeen teraad hierover zijn toestem ming geven. Liefting verwacht dat het nog ongeveer een jaar duurt voordat de vier huishou dens uit Sas van Gent naar West dorpe kunnen verhuizen. Het woonwagencentrum in Sas van Gent wordt gesaneerd, om dat het door de oprukkende in dustrie steeds verder in de ver drukking is gekomen. Een mo dern centrum aan de Vrijstraat in Sas van Gent kreeg de ge meente Terneuzen niet van de grond. Uiteindelijk bleek dat van de overgebleven zestien woonwagenbewoners ruim de helft naar Westdorpe wil en de rest naar Koewacht. Ze wonen dan bij familie in de buurt. Zo wel in Westdorpe als Koewacht is daartoe een uitbreiding van het woonwagencentrum nodig. Liefting stuitte gisteravond tij dens een toelichting op de plan nen voor Westdorpe op veel weerstand. Een aantal anwezi- gen spraken de vrees uit voor een uitbreiding van het huidige woonwagencentrum met meer dan vier plaatsen en waardever mindering van nabijgelegen hui zen. Ook wees een aantal omwo nenden op de belofte van de oude gemeente Sas van Gent dat het woonwagencentrum niet meer groter zou worden. „Zijn er geen andere alternatieven voor die mensen?", vroeg ie mand zich af. Liefting benadruk- Peter Haverbeke met het testament uit 1866 van Arséne Haverbeke, de toenmalige eigenaar van de grond die de rk kerk in IJzendijke nu wil verkopen. In de inzet de zinsnede die een bom legt onder het plan van de rk kerk in IJzendijke om grond te verkopen aan de gemeente Sluis: „...dat die goederen niet mogen worden vervreemd..." foto Camile Schelstraete door Frank van Cooten IJZENDIJKE - Het is nog niet zeker dat de katholieke kerk in IJzendijke een lap grond mag verkopen aan de gemeente Sluis. In een testament uit 1866 van Arsé ne Haverbeke, de toenmalige eigenaar van de grond, staat dat de kerk het be wuste perceel niet mag vervreemden. De IJzendijkse notaris E. Verhaegen onder zoekt de rechtsgeldigheid van het docu ment. De gemeente Sluiswil de grond dit jaar ko pen van het bestuur van de Emmanuelpa- rochie, waar de katholieke kerk in IJzen dijke onder valt, om er de nieuwe woon wijk IJzendijke-Ooste kunnen bouwen. Een deel van de grond aan de Contre Escar- pe is al ruim honderd jaar in gebruik als volkstuinencomplex. Het parochiebestuur heeft per 1 januari de huur opgezegd van de volkstuinen. Zolang nog niet duidelijk is wanneer de grondtransactierond is, mo gen de huurders hun volkstuinen blijven gebruiken. Een aantal huurders tekent protest aan. Mede omdat nog geen alternatieve plek voor de volkstuinen is gevonden. Huurder Petrus de Jongewijstop een testa ment waarin staat dat het kerkbestuur de bewustegrond niet mag verkopen. Het testament is in het bezit van Peter Ha verbeke. Arséne Haverbeke is de oom van de overgrootvader van Peter Haverbeke. Hij trof het document aan toen hij de wo ning van zijn moeder aan het opruimen was. „Mijnvaderbewaardealles." In het testament uit 1866 staat dat Arséne Haverbeke zijn grond aan de katholieke kerk schenkt onder de voorwaarde dat de grond nooit vervreemd mag worden. „Toen mijn vader nog leefde, wilde de kerk de grond ook al verkopen. Mijn va der zat in het kerkbestuur en stak een stokje voor de verkoop. De verkoop ging toen niet door vanwege de passage in het testament." Brood en graan In het testament van Arséne Haverbeke staat ook dat de kerk ieder jaar brood en graan moet geven aan de arme mensen van IJzendijke.Tevens schonk hij honderd gulden aan de kerk om gedurende twee jaar uit te delen aan wezen en kinderen van armlastige ouders. PeterHaverbekezegt geen baatte hebben bij de ophanden zijnde grondtransactie tussen het parochiebestuuren de gemeen te Sluis. „Het verhaal van Petrus de Jonge in de krant was voor mij aanleidingte rea geren." Notaris Verhaegen gaat het testament be studeren. „Het is zeer interessant uit te zoeken of het testament nu nog rechtsgel dig is. Het zal echter niet eenvoudig zijn. We moeten onder meer nagaan of dit de laatste versie is van het testament. De op steller kan zijn testament immers tussen tijds gewijzigd hebben. Normaliter is deze informatie op te vragen bij het kadaster. Deze documenten zijn echter in de oorlog verloren gegaan. Ik ga in ieder geval na vraag doen bij het Centraal Testamenten- register." Ook Peter Haverbeke weet niet of Arséne Haverbeke zijn wilsbeschikking na 1866 heeft gewijzigd of herroepen. Notaris Verhaegen staat een uitspraakbij van een rechter die vaststelde dat een tes tament niet tot in de eeuwigheid kan gel den. „Het gaat ook heel ver iets tot in de eeuwigheid vast te leggen. Antwoord ge ven op de vraag of het bewuste testament nu nog rechtsgeldig is, kan ik nu nog niet geven maar ik acht de kans klein. Het is uiteindelijk aan de rechter vast te stellen of het testament nog steeds rechtsgeldig is." Haverbeke vraagt zich af wat eeuwig is. „Honderdjaarof langer?" Armen In het testament staat ook een passage dat het kerkbestuur de opbrengst van de grond aan de armen moet geven, als de grond toch wordt verkocht. „Maar wat zijn vandaag de dag de armen van IJzendijke?Datvalt ook ruimer uit te leggen. Dat het kerkbestuur de opbrengst van de grond bijvoorbeeld gebruikt voor de aanleg van nieuwe volkstuinen, om maar een voorbeeld te noemen." Als een rechter bepaalt dat het testament toch rechtsgeldig is, kan de gemeente grij pen naar het onteigeningsinstrument. „Maardat is een langdurende procedure", zegt Verhaegen. door Harold de Puysseleijr HULST - De stichting voor zorg aan verstandelijk gehandicap ten Tragel wil in de gemeente Hulst toch een woonvorm voor cliënten met een seksuele stoor nis vestigen. Tragel gaat daar over op korte termijn met de ge meente Hulst praten. (Advertentie) Dat zegt directeur Bob Ge- bruers van Tragel. De stichting zag vorig jaar het plan voor de bouw van een zorgboerderij voor deze cliënten in Absdale mislukken. De bevolking van de buurtschap kwam daar massaal tegen in verzet. Tragel en de zus- terstichting Het Gors uit Goes blijven echter volledig achter de uitvoering van het voornemen staan, zegt Gebruers. Ook woningcorporatie Woon- goed Zeeuws-Vlaanderen heeft zich bereid verklaard samen met de zorgstichtingen en de ge meente de mogelijkheden voor de bouw van een zorgboerderij te blijven onderzoeken. „Wij hebben momenteel nog geen con creet plan", zegt Gebruers. „De wens om het project uit te voe ren blijft echter aanwezig. Wel willen we vooraf goed overleg voeren met de gemeente. We wil len bijvoorbeeld duidelijk heb ben aan welke voorwaarden ons plan moet voldoen. Want we wil len ook de keiharde garantie van het college van burgemees ter en wethouders, dat de ge meente samen met ons volledig wil gaan voor de uitvoering van het plan." Dat is volgens de directeur van Tragel de les die getrokken is uit de mislukte poging voor de bouw van de nieuwe woonvorm aan de Plattendijk in Absdale. Wethouder Paul Weemaes (Ruimtelijke Ordening) liet na het afketsen van het project in Absdale al weten, dat Tragel en Het Gors op zijn volledige steun konden blijven rekenen, „Ik blijf optimistisch dat we een aanvaardbaar alternatief voor deze mensen vinden. Daar heb ben ze per slot van rekening recht op", zei de wethouder in dertijd al. Hij staat nog steeds achter die uitspraak. Dat Tragel en Het Gors samen achter het project in de gemeente Hulst staan is trouwens geen toeval. Ze willen per 1 januari 2008 fu seren. De nieuwe stichting wordt, met tweeduizend mede werkers en zo'n 1300 cliënten, de grootste zorgverlener voor ge handicapten in Zeeland. Andere organisaties die actief zijn in de Zeeuwse gehandicap tenzorg, zoals Arduin, Zuidwes ter en Philadelphia, zijn niet bij de fusie betrokken. Wil Besseling profgolfer na gewonnen WK te dat hij de belangen van alle direct betrokkenen zo goed mo gelijk wil behartigen, maar dat hij ook te maken heeft met de ge dwongen verhuizing van de woonwagenbewoners in Sas van Gent. „Onze insteek is om aan hun wensen tegemoet te komen en tegelijkertijd te voldoen aan de uitgangspunten van het woonwagenbeleid dat de raad drie maanden geleden heeft vast- Kettingbotsing op A58 OOST-SOUBURG - Een 22-jarige man uit Polen heeft gis termorgen op de A58 bij het verkeerslicht ter hoogte van Oost-Souburg een kettingbotsing veroorzaakt. Bij de bot sing raakten vier auto's beschadigd.De man die in een be drijfswagen reed, zag niet dat de auto voor hem stopte om dat het licht op rood ging. Hij remde te laat en botste op zijn voorligger. Als in een dominospel botsten de vier voorliggende auto's op elkaar. Een negentienjarige man uit Middelburg had na de kettingbotsing last van zijn rug en nek. De andere bestuurders waren ongedeerd. Garnalenkotter in de problemen NOORDLAND - De garnalenkotter Lia-Jan (HD 64) uit Nieuwediep is gisterochtend in de problemen gekomen bij het Brouwershavense Gat, Op de Noordzee bij de Brou- wersdam. De bemanning van de kotter was aan het vissen toen een van de netten in de schroef terecht kwam. De kotter werd daax-op stuurloos en dreef richting strand. Reddingboot Koopmansdank heeft het schip op sleeptouw genomen en naar de buitenhaven van de Roompotsluis gebracht. Daar zijn de resten van het net uit de schroef gehaald door een duikteam en de kotter kon daarna weer uitvaren om ver der te vissen. Oliebol wordt rookbom DOMBURG - Een oliebol heeft gistermiddag een bejaar- dentehixis in Domburg in rep en roer gebracht. Een be woonster had de oliebol te lang in de magnetron ver warmd. Het gevolg was een enorme rookontwikkeling. Geen van de bewoners van het tehuis heeft echter zoda nig last gekregen van de rook dat behandeling nodig was. Dit jaar besluit Zuidhoek-tunnel KAPELLE - In de tweede helft van dit jaar valt het be sluit of de Kapelse nieuwbouwwijk Zuidhoek een tunnel onder de spoorlijn krijgt. Wethouder J. Herselman gaat er van uit dat die tunnel er komt. Het streven is om hem be gin januaxri 2009 in gebruik te nemen. De gemeente Kapelle heeft haar ideeën over de tunnel vo rige week aan ProRail voorgelegd. Volgens Herselman was de reactie van de spoorwegbeheerder positief. Pro- Rail komt in september of oktober met een definitief voor stel, inclusief kostenraming. De kosten worden nu nog globaal geschat op ruim twee miljoen euro. De gemeente neemt een deel van de kosten voor haar rekening. Het Rijk stelt ook geld beschikbaar. Op het gemeentehuis wordt gehoopt dat de provincie dat eveneens doet. door Jan Jaap Broekhuijsen DEN HAAG - De 52-jarige meu belmaker en speelgoedfabikant uit Amsterdam, die vorig jaar was veroordeeld wegens schuld aan de dood van peuter Janice Slosse (2) uit Goes, gaat in ho ger beroep mogelijk alsnog vrijuit. Niet alleen de vei'dediging vroeg om vrijspraak, maar ook het Openbaar Ministerie (OM) eiste gisteren dat het Haagse gerechts hof de verdachte vrijspreekt. De peuter verloor op 30 maart 2004 het leven op een glijbaan van peuterspeelzaal De Polden-ak kertjes in Goes. Ze bleef met het touw van een zogenoemde loop- klos achter een onderdeel van de glijbaan hangen en stikte. Zo wel de beheerder van de peuter speelzaal (stichting Kinderop vang De Bevelanden) als de fa brikant moest zich vorig jaar bij de Middelburgse x-echtbank ver antwoorden voor het onge val.Uitspraak 22 januari. MEER DAN SLAPEN /~r\rr 1 woonboulevard marconistraat 32 DE SCHIPPER 1 0113 - 230181 (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231 zeeuwse almanak Driekoningen vond die opa uit Goes een uitgelezen mo ment om met zijn kleinkinde ren af te reizen naar de kerst stal in de kinderboerderij bij de Hollandsche Hoeve. Een kerststal op ware groot te, dat was iets bijzonders voor het stel. Nog spannender dan de héél dichtbij grazende schapen ivas de aamvezigheid van een heuse kameel. Dat maakte de leerkracht wakker in de onderwijzer in ruste en trotse grootvader. Hoeveel bullen heeft een kameel?", on dervroeg hij driejarige klein dochter Rebecca. Die had haar verklaring klaar: „Twee, maar hij heeft zich niet gestoten. Dat hoort bij kamelen!" Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31,4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 35