kampeernota is te gedetailleerd Passie voor het bakkersvak Anbo wapent zich tegen armoe ouderen ÏZC rL\j schouwen 13 OM eist vrijspraak voor fabrikant speeltoestel ecreatieondernemers willen meer vrijheid KRAS Winkelstad HASSELT gJanJaaEBrgekhuijsen EN HAAG - Ue 52-jarige meu- lnatcr cn speelgoedfabrikant I Amsterdam die vorig jaar de Middelburgse recht- j. nerd veroordeeld wegens huid aan de dood van peuter jice Slosse (2) uit Goes, gaat howr beroep mogelijk alsnog ijuit. Niet alleen de verdedi- „O vroeg om vrijspraak, maar dinsdag 9 januari 2007 ook liet Openbaar Ministerie (OM) eiste gisteren dat het Haag se gerechtshof de verdachte vrij spreekt. De peuter verloor op 30 maart 2004 het leven op een glijbaan van peuterspeelzaal De Polder rakkertjes in Goes. Ze bleef met het touw van een zogenoemde loopklos achter een onderdeel van de glijbaan hangen en stik te. Zowel de beheerder van de peuterspeelzaal (stichting Kin deropvang de Bevelanden) als de fabrikant moest zich vorig jaar bij de Middelburgse recht bank verantwoorden voor het ongeval. De stichting ging toen vrijuit, maar de Amsterdammer kreeg 200 urn- werkstraf opge legd, omdat hij nagelaten had een kier te dichten in het toe stel. De Amsterdammer - die inmid dels geen nieuwe toestellen meer op de markt brengt - ging in beroep, omdat hij zich on schuldig voelt. Hij zegt dat het ongeval niet was te voorzien. Nalatigheid Hofaanklaagster A. Rijsdorp he kelde verdachtes nalatigheid ten aanzien van het niet dichten van de kier, maai- nam de conclu sie van een deskundige over dat het ongeluk ook gebeui-d zou kunnen zijn als de kier wel was gedicht. „Het causaal verband tussen de dood van de peuter - hoe ernstig ook - en de nalatig heid van de verdachte is onvol doende komen vast te staan." Ook verdachtes advocate L. Mannheims bepleitte vrij spraak. Uitspraak 22 januari. hrAli Pankow ER1KZEE - De gemeente gaat site veel op de stoel van de re- atieondernenier zitten met 1 voorgestelde nieuwe kam- Erbcleid. Insprekers en raads- icties deelden die mening gis mond in de commissie open- te ruimte. ijltaat van de discussie is dat Kampeernota nog eens flink pi het licht wordt gehouden dus met zoals gepland in de dsvergadering van januari rdt vastgesteld. loeten we nu inderdaad alles nitieus gaan regelen of heeft beleid tot doel de kaders aan zoals de gemeente doet? Wij kiezen voor [laatste", gaf SGP'er C. van te kennen. Hij vreest (Advertentie) ZEEUWS VEILINGHUIS GEVRAAGD KUNST ANTIEK 18e eeuws zilver Strecksieraden Schilderijen Porselein Tegels Oude boeken Tel. 0118 - 650 680 ««.zeeuwsveilinghuis.nl agenda JREEKACTIVITEITEN IKZEE Kinderboerderij De Punt, 10.30 uur: Knuffeluur voor de al- Eir-ïn met konijnen en cavia's; Nirci Kerkcentrum, 14.15 uur: mjssbijeenkomsi PCOB. «zorgklachten: 600-0231231 tpmaandag t/m vrijdag ge- de openingstijden; jterdagstot 12.00 uur FACTIE jchouwen-duiveland fêchtweg 23a Ostbus 80 300abzierikzee et 0111-454647 ac 0111-454657 toreel Modde (chef) iel Kleemans li Pankow ^Soesman felita Lanting "OyBoogert (sport) EntRALE redactie tationspark 28 istbus 31 '60 AA GOES il: 10113)3155oo 10113)315669 "«'I: redactie@pzc.nl •TERNET ppzc.nl mail: web@p2c.n| een enorme spraakverwarring over allerlei details als de Kam peernota er deze maand nog even snel doorgedrukt moet wor den. Zijn voorstel om als frac ties nog eens goed van gedach ten te wisselen met de ambtelij ke opstellers en met vertegen woordigers van de recreatiesec tor kreeg algehele steun binnen de commissie. Daarmee komen de fracties voor lopig tegemoet aan de kritiek van de zeven insprekers gister avond. Recreatieondememer A. Ruiten berg vraagt zich af waar de doel stelling blijft van het beleid 'Schouwen-Duiveland kiest voor toerisme'. In een lange thea traal getinte verzuchting somde hij tal van volgens hem willekeu rige bepalingen op die de onder nemers zullen beperken. Zo noemde hij onder meer de afme tingen van 'caravans en het bouwbesluit voor kampeerhuis- jes. „Kleurstelling van sanitair? Laat dat aan de ondernemer en omstandigheid over. Bemoei je er toch met mee", aldus het drin gend verzoek van deze inspre ker aan de politiek. J. Padmos hield een pleidooi voor zijn eigen natuurcamping, twee landschapscampings en een recreatieboerderij. Hij wil dat deze bedrijven als zogeheten 'reguliere campings' worden aangemerkt om te voorkomen dat zij door beperkingen in het nieuwe beleid al bij voorbaat geen mogelijkheid meer krijgen voor verdere bedrijfsontwikke ling. Vice-voorzitter J. van de Velde van de Vekabo sprong op de bres voor de kampeerboeren. Hij wil het onderscheid tussen permanente en niet-permanente standplaatsen van tafel hebben. Ook vindt hij dat een onderne mer vrij moet zijn een permanen te standplaats om te zetten naar een kampeerhuisje dat boven dien, volgens hem, landschappe lijk beter inpasbaar is. Recreatieondernemers M. Rui-, tenberg van Strandpark De Zeeuwse Kust en B. Kouwen- berg van camping De Duinhoe ve lopen ook te hoop tegen gede tailleerde regelgeving. Eigenaar M. de Valk van een fruitgaard- camping hield de fracties voor dat zij bij het - kampeerbeleid drie essentiële punten in de ga ten moeten houden: veiligheid, landschappelijke inpassing van de kampeermiddelen en sei zoensverlenging. P. Romijn tenslotte bepleitte een 'status aparte' binnen de Kampeernota voor de vereni ging van eigenaren van de zeer kleinschalige camping D'alve Maene in Renesse. T. de Gelder van GroenLinks vatte de talrijke verzuchtingen over gedetailleerde regelgeving als volgt samen: „We kunnen ons als gemeente beter bezighou den met de controle op legionel- la dan met het het aantal pispot ten per vakantiehuisje." anrijding Bruinisse MSSE - Op de N59 ter gte van Bruinisse vond gis- om 08.55 uur een aan- ing plaats tussen een vracht ben een personenauto. 31-jarige automobilist uit rikzee wisselde op de roton- vsn rijstrook en raakte daar- de vrachtwagen, die be uk werd door een 24-jarige iwuit Rotterdam. •ersonenauto raakte zwaar iadigd. door Esme Soesman BROUWERSHAVEN - Rode wangen, harde klappen, luid gelach. „Da's best deeg", beoordeelt bakker Hans Kik het resultaat van noeste kneedarbeid van één van de deelnemers aan zijn work shop brood bakken. Van een minder ide aal deeg valt echter ook een lekker kren tenbroodje te fabriceren, troost hij. Tot groot geluk var; de overige belangstel lenden die gisteravond meededen aan de eerste van vier workshops die de Brouwse bakker geeft. Geef tien bakkers dezelfde hoeveelheid bloem, gist en water en je krijgt tien ver schillende broden gepresenteerd. „Dat is het leuke aan het vak. Je kunt er zelf zoveel inleggen", geeft Kik aan. Ter ge legenheid van het vijftigjarig bestaan van de Brouwse bakkerij gooien Hans en zijn vrouw Ellen de deuren wagen wijd open. Bijzonder, vindt Linda van 't Land van de Nederlandse Brood- en Banketbakkers Ondernemersvereniging NBOV. Veel bakkers vinden zo'n initia tief best leuk, maar zijn huiverig om daadwerkelijk een workshop op poten te zetten. „Ze zeggen wel eens: bakkers staan met hun gezicht naar de oven en hun kont naar de winkel. Ze zijn niet ge wend hun verhaal te doen." Die vlieger gaat niet op voor het echt paar Kik noch voor bakker Harry en winkelmedewerkers Carla en Joke. Tus sen de 'zware' verrichtingen door lopen zij af en aan met baksels waarvan kan worden geproefd. Hans Kik demon streert ondertussen alle machines die er, anno 2007, voor zorgen dat het bak kersvak in zijn ogen nog altijd een prachtig vak is. Het zware handmatige - driekwart uur durende - kneden is nu in een minuut of tien gepiept. Een ma chine die het rijzen van het deeg uit stelt, zorgt dat bakkers allang niet meer in het holst van de nacht hun warme bedje moeten verlaten. Kik laat zien hoe diverse machines het deeg voor bruin brood afwegen, laten rijzen om vervolgens in de juiste vorm te vouwen. „Raad de jeugd niet af om bakker te worden, maar raad het ze aan. Het is een hartstikke leuk beroep", enthou siasmeert hij. Die passie zit er ook in bij Joop de Koe- ijer. akkerbouwer in Brouwershaven en initiatiefnemer achter de milieuvriende lijk verbouwde tarwe Zeeuwse vlegel. Hij verhaalt over de voorgeschiedenis van een clubje boeren die een jaar of twintig geleden met een speurtocht naar het op de markt zetten van een mi lieuvriendelijk streekproduct een posi tieve draai aan de treurige stemming in de landbouw heeft willen geven. De Koeijer citeert een Zeeuws-Vlaamse boerin die het uiteindelijke effect kern achtig heeft weergegeven. „Elke keer weer als ik dat Zeeuwse vlegelbrood zie, ben ik weer een beetje trots." Bakkersechtpaar Kik ei-vaart die trots niet anders. „Als Zeeuwse bakker heb je toch iets bijzonders in huis." Naast heel veel andere speciale producten, zo veel wordt tijdens deze eerste workshop wel duidelijk. Na het krentenbrood bui gen de deelnemers zich nog over een broodje met olijven en ander hartigs. Om zich vervolgens opnieuw over die verborgen kanten van het bakkersvak te verbazen. Zoals de onstuimig uitge dijde deegballen („Als bakker verkoop je vooral gebakken lucht") en die gigan tische oven. Daar schuiven de Kiks de broden met 200 tegelijk in. De workshops brood bakken in bakkerij Kik in Brouwershaven worden nog ge geven op 22 januari en 6 en 12 februari. Meer informatie is te verkrijgen bij de bakker via telefoonnummer 0111-691291. door Marcel Modde BURGH-HAAMSTEDE - De verwachting is dat 'de toekomst ons een beetje toelacht', luidt het voorwoord in het program maboekje van de nieuwjaarsre ceptie. Voorzitter J. van Wezel van de Anbo Regioraad Schou wen-Duiveland doelt dan voor al op gezondheid en geluk van zijn achterban. Want financieel wordt het voor ouderen steeds meer op een houtje bijten, con stateert hij. Een beetje nieuwjaarsbijeen komst van de ouderenbond op Schouwen-Duiveland is al snel goed voor zeker driehonderd be langstellenden. Nu de gemeente raad het eigen traditionele on deronsje met burger en maat schappij heeft afgeschaft, stelt de Anbo zich graag open voor een nog bredere belangstelling. Tegen een bescheiden toegangs prijs weliswaar, maar dat mag de pret niet drukken, denkt Van Wezel. Hapje, drankje, een op treden van Kant'ooi én het Ri verside Trio staan daar immers tegenover. En wie op 13 januari zelf geen vervoer heeft naar De Schutse in Burgh-Haamstede, kan via de plaatselijke Anbo-af- deling een plekje in de bus rege len. De voorzitter van de Regioraad heeft - een traditie op zich - in de landelijke en plaatselijke po litiek weer voldoende stof gevon den om zijn gehoor op scherp te zetten. De koopkrachtontwikke ling van ouderen is namelijk de-' sastreus, aldus Van Wezel. Zorgverzekering „Wanneer je alleen al de tariefs verhogingen van Delta en de zorgverzekering ziet, wat moet daar dan van terecht komen? Ouderen lijden armoede op dit ogenblik. Lang niet allemaal, maar de situatie is precair." Het Zeeuwse platteland vormt daarin volgens hem nog enigs zins een uitzondering. „De mensen hier sla,an zich er iets makkelijker doorheen dan hun leeftijdsgenoten in de Randstad. Sommigen hebben hun groentetuintje en we letten allemaal nog een beetje op el kaar." Volgens Van Wezel bestaat er onder ouderen veel onduidelijk heid over de gemeentelijke regelingen in het kader van de nieuwe Wet -Maatschappelijke Ondersteuning (WMO). Bepaald niet iedereen weet waar hij recht op heeft, aldus de bondsvoorzitter. Ook bestaat er bij een aantal nog steeds schaamte om aan spraak te doen op regelingen. Vorige maand werd bekend dat het aantal ouderen dat afhankelijk is van een bijstandsuitkering in Nederland explosief stijgt. Onderzoek in opdracht van de bonden bracht aan het licht dat zeker dertigduizend ouderen 'on nodig' onder de armoedegrens leven, omdat ze geen gebruik maken van hun recht op een aanvullende bijstandsuitkering. Twintig procent van de gemeen ten voert geen actief beleid deze mensen op te sporen. Schou wen-Duiveland doet wat dat be treft wel zijn best, ervaart Van Wezel. waarom zou je verder zoeken •r/e, yóór Voordelig naar bruisende stad! Vrijwel iedere ma., wo., do. en vr. van 15/1 t/m 30/3 luxe hotel, in het plaatsje Kleinmachnow, met het openbaar vervoer bent u in ca. 30 min. in hartje stad! o.a. lift, restaurant, gezellige bar, sauna en fitnessruimte de voormalige Muur, de Rijksdag en de Brandenburger Tor uitgebreid winkelen in de chique winkelstraten en het giganti sche warenhuis KaDeWe, waar eind januari de uitverkoop begint Reisnummer AUTO 17.502, zie www.kras.nl/17502 Prachtig hotel in hartje stad! Vrijwel iedere ma., wo., do. en vr. van 15/1 t/m 30/3 ligt in het bruisende centrum van de stad op slechts 300 m van de bekende Potsdamer Platz en de Kurfürstendamm bushalte voor de deur en metrohalte op slechts 300 m o.a. restaurants, bar, wellnesscentrum met o.a sauna en fitness musea als het Pergamon Museum en het Bodemuseum vele gezellige cafeetjes, bistro's en uitstekende restaurants Reisnummer AUTO 17.748, zie en www.kras.nl/17748 Hotel met prachtligging! Vrijwel iedere vrijdag van 19/1 t/m 29/6 verblijf in het 4-sterren Parkhotel Euskirchen, in het centrum o.a. uitstekend restaurant, stoombad, sauna en fitnesscentrum ligt prachtig in de schitterende groene Duitse Eifel shoppingstad Keulen, met o.a. de imposante Dom de voormalige hoofdstad Bonn, met o.a. de Opera, historisch museum en het geboortehuis van Beethoven Reisnummer AUTO 17.738, zie www.kras.nl/17738 Vrijwel iedere maandag en vrijdag van 12/1 t/m 30/3 verblijf in het Scandic Hotel Brugge****, inclusief ontbijt luxe hotel, ligt net buiten het centrum van de stad o.a. restaurant, bar, fitness, sauna en gratis parkeergelegenheid schilderachtige stad, met vele grachten, de Grote Markt met prachtige gevels en musea zoals o.a. het Memling Museum het Burgplein met het oude gerechtshof en de Civiele Griffie Reisnummer AUTO 17.598, zie www.kras.nl/17598 Vrijwel iedere vrijdag en zaterdag van 12/1 t/m 31/3 verblijf in hotel Gravensteen, ligt in het hart van Gent prachtig hotel in gerestaureerde 19e eeuwse Statiewoning o.a. lift, ontbijtkamer, gezellige bar en gratis gebruik fitness de schitterende en wereldberoemde Sint Baafskathedraal het Gravensteen; een imposante middeleeuwse burcht uitgebreid shoppen in één van de vele winkelstraatjes Reisnummer AUTO 17.605, zie www.kras.nl/17605 3-/4-daagse autoreis België Vrijwel iedere vrijdag en zaterdag van 19/1 t/m 30/6 verblijf in het gloednieuwe Radisson SAS Hotel**** in Hasselt luxe hotel in de TT toren met prachtig uitzicht over de stad o.a. restaurant, cocktailbar, fitnessruimte, zwembad en sauna dé winkelstad van België met vele leuke exclusieve boetiekjes sfeervolle eetgelegenheden, gezellige bars en knusse cafés uitstapjes naar o.a. Brussel, Antwerpen en Maastricht Reisnummer AUTO 17.739, zie www.kras.nl/17739 KR AS. NL of bel 073 - 5 999 999 ifir 'Het Venetië van het Noorden' "«Aft/ Hotel in hartje centrum! tyocA-tCij ncrteiy

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 31