Waterdunen levert banen op vil Wimpers kunstwerk mogen geen licht geven Testament verbiedt gronddeal IJzendijl '£5.—" «-rïïï pieterburen V. bevelanden 150 nieuwe arbeidsplaatsen voor westelijk Zeeuws-Vlaanderen dinsdag 9 januari 2007 door Rinus Antonisse MIDDELBURG - Uitvoering van het plan Waterdunen zorgt voor bijna 150 nieuwe, blij vende arbeidsplaatsen in wes telijk Zeeuws-Vlaanderen. Die komen met name in de sectoren recreatie en toelevering. Het plan levert per jaar circa 283.000 extra verblijfsrecrean- ten op. Dit blijkt uit het milieu-effect- onderzoek voor Waterdunen. Be doeling is dat het dagelijks pro vinciebestuur dit vandaag vast stelt. Er zijn vier uitvoeringen van het plan uitgewerkt, met daarbij nog eens een aantal va rianten. •Waterdunen is voorzien in het gebied tussen Breskens, Groede en Nieuwvliet-Bad, hoofdzake lijk in de Oud-Breskenspolder en beslaat ongeveer 300 hectare, nu nog hoofdzakelijk landbouw grond. Het gaat om een combina tie van kustvei'sterking, vernieu wing recreatie, aanleg getijden- natuur en mogelijkheden bieden voor aquacultuur en landgoede ren. Kosten De kosten voor de gemeenschap liggen tussen 33 en 102 miljoen euro, afhankelijk van het te kie zen plan. Daar komen de uitga ven van particulieren (onder an deren eigenaar Molecaten van camping Napoleon Hoeve) nog bij- Het minst vergaande plan is Vei lig zonder Waterdunen gedoopt (circa 33 miljoen euro). Dat houdt alleen kustversterking (dijken en duinen) in, verder niets. Gevarieerd Waterdunen (92 miljoen euro, waarvan 45 miljoen kustverdediging) omvat kustversterking en ontwikke ling nieuwe recreatie en natuur. In Aangepast Waterdunen (89 miljoen euro) krijgen recreatie en landschap wat minder accen ten. Natuurlijk Waterdunen (102 miljoen euro) gaat uit van een maximale natuurontwikke ling en is het meest milieuvrien delijke alternatief. Camping Napoleonhoeve (1920 slaapplaatsen) verdwijnt. Daar voor komen in de plaats een nieuwe duincamping met 1200 slaapplaatsen, luxe recreatievei- blijven met 2000 slaapplaatsen en een hotel met 160 bedden. Op basis van plussen en minnen scoort het plan Gevarieei'd Watei'dunen het beste (voor keursalternatief). Het betreft dan veiligheid, kwaliteitsver betering recreatie en natuur, versterking landschap en toeris- Tegenover de uitgaven staan ba ten. Die liggen tussen 58 mil joen (Veilig) en 83 miljoen (Na tuurlijk) euro. De voordelen lig gen in de sfeer van veiligheid (mensenlevens), economie (werk gelegenheid), kwaliteit leefomge ving (woongenot) en nieuwe na tuur (ook grotere verscheiden heid aan planten en dieren). In de plannen zijn maatregelen voorzien die de verzilting van omringende landbouwgronden voorkomen. Ook zijn ze zodanig door Harmen van der Werf HEINKENSZAND - De wim pers van het kunstwerk van Loes Heebink bij Heinkcnszand mogen geen licht geven. Al thans, niet aan de kant van de Drieweg. Automobilisten op de doorgaande weg tussen Hein- kenszand en Nisse zouden er door worden afgeleid. Opdrachtgeefster voor Met het oog op de toekomst, het kunst werk van Loes Heebink, is de ge meente Borsele. Een commissie koos het ontwerp november 2005 uit vijf ideeën van evenzo veel kunstenaars. Met het oog op de toekomst bestaat«uit een groot oog en twee bogen, twee wimpers, die zachtgroen ver licht zijn. Het kunstwerk komt in de nieuwbouwwijk Over de Dijk, aan de rand van het centra le park, op het snijvlak van de bebouwing, de Drieweg en de polder. De opvallendste elementen wor den de twee bogen, de twee wim pers, die aan weerszijden van de opening in de geluidswal langs de Drieweg worden opgetrok ken. Met een zachtgroene ver lichting. En in die verlichting zit voor de beheerster van de Drieweg, de provincie, het pro bleem. Langs Rijksweg A58 schittert bij Heinkenszand een reclamezuil in het neonlicht, zachtgroen verlichte wimpers mogen echter niet. Ze zouden au tomobilisten over de Drieweg te veel afleiden, dus slecht zijn voor de verkeersveiligheid. 'Onzin', was de eerste reactie bij Borsele, maar de gemeente heeft eieren voor haar geld gekozen. Met het oog op de toekomst van De twee bogen, de 'wimpers' van het kunstwerk (dit is een maquette), mogen geen licht geven. Het zou automobilisten kunnen afleiden. foto Dirk-Jan Gjeltema opgesteld dat bestaande wonin gen in het gebied niet gesloopt hoeven te worden. pagina 24 topgebied kan toch oppepper gebruiken Loes Heebink uit het Drentse Nijeveen wordt dit jaar uitge voerd. De zachtgroene verlich ting aan de kant van de Drieweg wordt 'afgeplakt'. Het is niet an ders, vindt de gemeente. De in woners van Over de Dijk kun nen straks wel van de zacht groen verlichte wimpers genie ten en daar gaat het om. Met het oog op de toekomst moet vooral hun kunstwerk zijn. door Frank van Cooten IJZENDIJKE - Het is nog niet zeker dat de katholieke kerk in IJzendijke een lap grond mag verkopen aan de gemeente Sluis. In een testament uit 1866 van Arséne Haverbeke, de toen malige eigenaar van de grond, staat dat de kerk hel bewuste perceel niet mag vervreemden. De LJzendijkse notaris E. Ver- haegen onderzoekt de rechtsgel digheid van het document. De gemeente Sluis wil de grond dit jaar kopen van het bestuur van de Emmanuelparochie, waai de katholieke kerk in IJzendijke onder valt, om er de nieuwe woonwijk IJzendijke-Ooste kun nen bouwen. Een deel van de grond aan de Contre Escarpe is al ruim hon derd jaar in gebruik als volkstui nencomplex. Het parochiebe stuur heeft per 1 januari&é huur opgezegd van de volkstuinen. Zo lang nog niet duidelijk is wan neer de grondtransactierond is, mogen de huurders hun volkstui nen blijven gebruiken. Een aantal huurders tekent pro test aan. Mede omdat nog geen al ternatieve plek voor de volkstui nen is gevonden. Huurder Petrus de Jonge wijst op een testament waarin staat dat het kerkbestuur de bewuste grond niet mag verkopen. Het testament is in het bezit van Peter Haverbeke. Arséne Haverbe ke is de oom van de overgrootva der van Peter Haverbeke. Hij trof het document aan toen hij de wo ning van zijn moeder aan het op- ruimen was. „Mijnvaderbewaar de alles." In het testament uit 1866 staat dat Arséne Haverbeke zijn grond aan de katholieke kerk schenkt onder de vooi'waarde dat de grond nooit vervreemd mag wor den. „Toen mijn vader nog leef de, wilde de kerk de grond ook al verkopen. Mijn vader zat in het kerkbestuur en stak een stokje voor de verkoop. De verkoop ging toen niet door vanwege de passagein het testament." In het testament van Arséne Ha verbeke staat ook dat de kerk ie der jaar brood en gi'aan moet ge ven aan de arme mensen van IJ zendijke. Tevens schonk!, derd gulden aan de kerft durende twee jaar uit aanwezen en kinderenn; lastige ouders. Peter Haverbeke zegt ges te hebben bij de ophang de gi-ondtransactietussei rochiebestuur en de Sluis. „Het verhaal vanP^ Jonge in de krant was aanleidingte reageren.' Notaris Verhaegen gaart ment bestuderen. „Hetisj teressant uit te zoekeno!) tament nu nog rechtsgéj Het zal echter niet ed zijn. We moeten onder]] gaan of dit de laatster] van het testament. Deo] kan zijn testament innaj sentijds gewijzigd hebt- maliter is deze informal] vragen bij het kadaster.Dj cumenten zijn echter ia j log verloren gegaan. Ik g der geval navraag doet'! Cen|raalTestamentenrep Ook Peter Haverbeke«e| of Arséne Haverbekezid schikking na 1866 heen zigd of hei-roepen. Notaris Verhaegen staat] spraak bij van een red] vaststelde dat een tested tot in de eeuwigheid kad „Het gaat ook heel veris de eeuwigheid vast te j Antwoord geven op de ra het bewuste testament s rechtsgeldig is, kan ik niet geven maar ik acht,; klein. Dat is aan de rechts verbeke vraagt zich aim wig is. „Honderdjaarofb Armen In het testament staat o passage dat het kerkbs opbrengst van de grond as men moet geven, als ik toch wordt verkocht. „Maar wat zijn vandaaj de armen van IJzendijl valt ook ruimer uit te leg het kerkbestuur de e;é van de grond bijvooiix bruikt voor de aanlegi we volkstuinen, om ie voorbeeld te noemen." Als een rechter bepaalic testament toch rechts^ kan de gemeente grijpt het onteigeningsinstruiie Steeds vaker raken zeehonden verstrikt in ronddrijvende, losgeraakte stukken visnet. Ze verdrinken of raken zwaar gewond door de snijdende draden. Om de zeehonden te redden die door de netten bedreigd worden, hebben we uw steun hard nodig. Uw financiële bijdrage is voor ons onmisbaar. Dus laat de zeehonden niet stikken. Steun Zeehondencrèche Pieterburen. Stort uw bijdrage op giro 8020 t.n.v. Zeehondencrèche Pieterburen. Of kijk op www.zeehondencreche.nl. zeehondencrèche 0 No Kidding is een netwerk tegen kindermishandeling. Samen met vrijwilligers, bedrijven en ondersteunende organisaties maken we een vuist voor kinderen die mishandeld worden. Bijvoorbeeld middels het No Kidding Scholenproject. Wilt u ook dat kindermishandeling stopt? Word donateur vanaf 3 euro per maand. Bel met 0800 0270270 Lees meer over onze stichting en actie's op www.no-kidding.nu en www.p-w-c.org Direct storten kan ook op rekeningnummer 84.89.66.570 ten name van No Kidding in Ermelo. No Kidding is een project van Stichting Profit for the World's Children.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 28