We nemen mensen mee op zeesafari zc Het haventje was een ideale plek voor kinderen weerwoord n r-vm-» Seafoundation bij Kamperland Mie bijlagen: 0113-315680 izc.nl •redactie@pzc.nl JS 31,4460 AA Goes SSdSSand: 0113-315520; Vlaanderen: 0113-315570; zaal: 020-4562500. idag 9 januari 2007 Januari rouw en hard, is voor het jaar een goede start uzi Het nieuwe jaar had haar nieuwe krachten gegeven. Ze dacht aan Ova en Pladdet, Verschelling en Verdurmen, Geldof en Moens niet te vergeten. Moest ze die wegstrepen? Op een geeltje zag ze Goos- sen staan. Was ze helemaal vergeten.' De familienaam Göossen komt van een voornaam. In oorsprong van Gozewijn, nog verder terug van een Germaanse voornaam die met god- begint, in de bete kenis 'goed'. Er wonen veel Goossens zonder s in Zeeuws- Vlaanderen, maar hier en elders komt Goossens met een s ontelbaar keer voor. Dan Geuze. Daar zit echt een Zeeuws luchtje aan: vooral van Zeeuws-Vlaan deren en Tholen. Een ruwe schatting levert zo'n kleine driehonderd Geuzes op, waarvan de hel Et in Zee land: Geuze is eigenlijk ook ge woon Goossen. De lange oö is een eu geworden, zoals weunen van wonen, en scheutel. Eigenlijk is Geuze gewoon Goos, met wat dia lectvariatie. Maar het is een voornaam, met dezelf de oorsprong als Goos(s)en en met de betekenis 'de goe de'. Nu moest ze naar de garage voor haar ruitensproeier. Ze was daar al tig keren ge weest zonder dat ze tijd voor haar hadden. En... wat doet een vrouw zonder ruitensproeier? Tsja, die gaat twijfelen aan haar houdbaarheidsdatum. Lo van Driel Een combinatie van on derzoek, educatie en toerisme. Met de nadruk op het vergroten van de kennis van de zee. Dat is de doel stelling van de Stichting Seafoundation. Sinds kort is de Jacobahaven bij Kam perland, aan de voet van de stormvloedkering Ooster- schelde, de thuisbasis. Mattijs de Lange wil met zijn Stichting Seafounda tion nadrukkelijk niet in een be paald hokje gezet worden. Geen natuurbeschermer, geen visse rij-promotor, geen toeristisch uitbater. „Gewoon de mensen bijbrengen hoe mooi en belang rijk de zee is." Seafoundation heeft de zee - dus de hele wereld - als werkge bied, maar de nadruk van de ac tiviteiten ligt toch op de delta wateren en de voordelta. Niet voor niets is gekozen voor een 'seabase' in het voormalige on derzoekslaboratorium van Rijks waterstaat aan de Jacobahaven bij Kamperland. En voor de schepen waarvan gebruik wordt gemaakt, is de nabije Sofiaha- ven de uitvalsbasis. Tijdens expedities op zee kan vanaf de boten met speciale apparatuur onder water worden gekeken. Aan boord is apparatuur aanwe zig waarmee ook onder water gekeken kan worden, zonder dat daarvoor duiken nodig zijn. „Het is elke keer verrassend. Je weet nooit tevoren wat je tegen komt. De mensen zeggen dik wijls: we wisten niet dat er zo veel moois onder water zit", ver telt De Lange. De tochten werden gemaakt met het zeiljacht Sezanna. Dat ver- heersen (zoals recent de ribkwal). De Lange, hydrograaf van huis uit, geeft aan dat de Seafounda tion oók beschikbaar is voor ad viezen en het ontwikkelen van ideeën. Hij noemt als voorbeeld de mogelijkheden voor het toe komstige mariene park (zeere servaat) in de voordelta. „Dat moet je zien als een kans in plaats van een bedreiging voor visserij en toerisme." Ander voorbeeld: de vismijn in Colijns- plaat koppelen aan toeristische activiteiten. „Een beeld neerzet ten van Volendam in Zeeland". Samen met marien bioloog Ar jan Gittenberger (van natuur historisch museum Naturalis te Leiden) regelt De Lange de dage lijkse gang van zaken. „We zijn een startende organisatie. Aller lei mensen in dienst nemen, is niet te doen. Per project halen we de mensen erbij die nodig zijn.". Een 'denktank' waarin zo'n tien mensen zitten, zorgt voor ondersteuning. Het be schikbaar komen van ruimte in Jacobahaven (waar ook Stich ting De Zeeschelp die onder zoek doet naar kweek van schelpdieren, zit) is een flinke stap voorwaarts.„We zijn geen natuurbeschermingsorganisatie. En het ecotoerisme is naast voor lichting geven ook gewoon een mogelijkheid om geld te verdie nen", stelt De Lange. „Bij ons staat vooral voorop: mensen be wust maken van de waarde van ecologische zee-systemen. Mee werken om een balans te vinden tussen economische activiteiten en de natuur, zodat ons nage slacht ook nog van het systeem kan genieten." Rinus Antonisse Interessant „De deltawateren zijn bijzonder interessant om allerlei activitei ten te doen", zegt De Lange (49). „Je hebt er verschillende soorten wateren. Het zoete Ha ringvliet, de getijloze zoute Gre- velingen, de Oosterschelde met gedempt getij, het pas verzilte Veerse Meer en de Westerschel- de met volledig getij. Dat maakt het gebied zeer geschikt voor on derzoek en educatie." Het idee om wat te doen met de combinatie van onderzoek, ken nis van de zee en maatschappe lijk verantwoord (duurzaam) on dernemen ontstond al toen hij zo'n elf jaar geleden in Zeeland Mattijs de Lange (links) en Arjan Gittenberger van de Stichting Seafoundation: „Wij willen de mensen bijbrengen hoe mooi en belangrijk de belandde. Pas vorig jaar kreeg het plan meer gestalte door de oprichting van de Stichting Seafoundation. „We willen een onafhankelijke positie innemen, werken niet met overheidsgeld. Dat onderscheidt ons van onder zoeksinstituten." Hoewel de stichting geen winst nastreeft, moet de schoorsteen natuurlijk wel roken. Van onder zoek (onder meer met studenten van de Hogeschool Zeeland en de Universiteit Leiden) alleen is niet rond te komen. Vandaar dat ook de toeristische markt wordt bewerkt. Wél met een leerzame insteek. De Lange noemt het graag eco-toerisme. „Je ziet vaak dat men vanaf het strand naar de zee kijkt. Wij wil len de mensen juist meenemen de zee op. Waar het land op houdt, begint de Seafoundation. We bieden een expeditiepro gramma. Het is een safari, maar dan op het water." trekt naar Zuid-Frankrijk. Be doeling is dat er dit jaar meerde re boten ingezet kunnen wor den. Geschikt om op platen droog te vallen en met een zo ge ring mogelijke diepgang. Dat is ook voor onderzoeksdoeleinden wel zo makkelijk. Eén van de on derzoeken is het Setl-project, ge richt op het in kaart brengen van de verscheidenheid aan on derwaterleven, met in het bijzon der aandacht voor uitheemse soorten die de deltawateren bin nen sluipen en daar gaan over zee is." foto's Willem Mieras Zeeland grossierde vroeger in ha-, ventjes. Veel zijn er verdwenen, in onbruik geraakt of hebben een an dere bestemming gekregen. In de serie Aanmeren aandacht voor dit maritiem erfgoed, met illustraties van Adri Karman. Deze week: het haventje van Kam perland. De vader van P. J. Leendert- se was vele jaren haven meester in Kamperland. In de jaren dertig stelde de gemeente Wissenkerke, waaronder Kam perland viel, de vacature voor havenmeester open. Leendert- ses vader was landarbeider en hij wilde zich verbeteren. Plus punt was dat hij in het bezit was van een politiediploma. Dat vonden ze bij de gemeente mooi meegenomen, want zo kon de havenmeester tevens optre den als onbezoldigd veldwach ter. Het gezin woonde vlakbij aan de Westhavendijk. Een ideale plek voor kinderen, herinnert Leendertse junior - na een amb telijke loopbaan op Walcheren weer teruggekeerd in zijn ge boorteplaats - zich. „We waren altijd aan het spelen bij de ha ven. Op de schorren dammetjes van klei maken en dan kijken wanneer die bij opkomend tij doorbraken." Hij weet nog goed dat de lange geul naar de haven kronkelig was. Zijn vader moest ervoor zorgen dat de route altijd met staken werd aangegeven. Toch raakten regelmatig schepen in moeilijkheden. Leendertse ver telt dat in het najaar van 1960 een met suikerbieten geladen schip aan het eind van de geul omhoog voer. Bij pogingen het dagen werd het schip weer ge licht. Havenmeester Leendertse maakte de oude situatie mee, voor de afsluiting van het Veer se Gat in 1961, toen het getij be palend was en een spuikom moest zorgen voor het doorspoe len van haven en geul. Ook in de nieuwe situatie na de vor ming van het Veerse Meer was hij in functie, tot zijn pensione ring in 1971. Op een oude kaart van de bekende tekenaar Hattin- ga uit 1751 staat aan de zeedijk van de Heer Janszpolder de naam Kamperlands Veer ver meld, met een toegangsgeul die het Haventje van Kampen is ge- dijken, deel Noord-Beveland, stellen M. P. de Bruin en M. H. Wilderom vast dat het ont staan van de Veerweg te Kam perland hieraan niet vreemd zal zijn. Het huidige dorp Kamperland is een beetje in het wilde weg be gonnen door de bouw van hui zen langs de Veerweg. Die weg lag er vanwege de eeuwenoude veerverbinding op Veere. De ha ven stelde niet veel voor. Na het inpolderen van omliggende ge bieden als de Jacobapolder (1769), Soelekerkepolder (1818) en Onrustpolder (1846) ont stond er meer activiteit. hoeve van de beurtvaart op Rot terdam en Middelburg. De fami lie Schippers voer met de Catha- rina Magdalena op Rotterdam en de familie Verburg met de Res Nova op Middelburg. De ha ven werd uitgebreid toen het vervoer van landbouwproduc ten, met name suikerbieten, toe nam. Er konden schepen tot driehonderd ton met een diep gang van twee meter komen. Begin jaren zestig van de vorige eeuw werd een nieuwe haven voorziening aangelegd, 250 me ter lang, 90 meter breed en een diepte van -3,70 meter. Ook kwam er een kaarsrechte vaar geul naar het Veerse Meer. Aan het eind ervan ontstond een jachthaven. De gemeente Noord-Beveland heeft grote plannen met het kanaal en de ha ven, onder meer bouw van wo ningen en vestiging van bedrij ven. Er zitten gr nu al enkele, on der meer een betoncentrale en, nabij de spuikom op de voorma lige vuilnisbelt, het bedrijf In tree, voorzien va;i een opvallen-

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 21