ordham nwel op Lakeside Ajax ziet alleen de dribbelaar PZC Jan de Rooy kan podium vergeten Zes mannen op WK veldrijden 19 )e Ruiter in tweede ronde Goteborg 2006 Klüft Europees atlete van het jaar dinsdag 9 januari 2007 «Max van der Put IDILEÏ GREEN - Hij voelde piiddag al koud aan toen ik m de hand schudde, zei de D.Ziju blik stond van de week niet goed, zei de ander. Een (artier voordat hij had moe- in beginnen aan zijn eerste ron- ipuriij tegen Simon Whitlock, erd de Engelse darter Andy ndham gisteravond per bran- id afgevoerd vanaf het Lakesi- -complex in Frimley Green ar het nabijgelegen Frimley rkziekenhuis. Aan de zuur- i(, met gesloten ogen. n trieste aftocht van de man jein 2004 nog de Lakeside won i dus de officieuze wereldkam- ien darts was, Over de ernst |de situatie kon gisteravond ig geen duidelijkheid worden geven - het eerste hartfilmpje onde geen infarct aan - maar i partij tegen Whitlock werd ijwel direct definitief van het Hgramma gehaald. De Austra- izitmde tweede ronde, nwege de 'short notice' komt geen vervanger voor Ford- m.zoals in 2004 wel gebeurde nhij niet aan de World Darts jphy in Utrecht kon deelne- 3i omdat hij een week ervoor n pols had gebroken bij een i net na zijn Lakeside-winst Fordham al vanwege niet aangeduide gezondheids- afgezegd voor de Dutch a zijn Lakeside-titel was het p gedaan met Fordhams darts- Bij de voorgaande edities van de Lakeside ps de eerste ronde zijn eindsta- pnfvorig jaar tegen Whitlock). ijzounade Lakeside van 2007 de laatste waarvoor hij direct geplaatst was vanwege zijn winst in 2004 - vermoedelijk overstappen van de BDO naar de PDC. Fordham werd steeds meer ge kweld door zijn overgewicht. In 2005 nam hij deel aan een televi sieprogramma waarin tv-ster- ren een poging deden af te val len. 'The Viking', deed zijn best bij The Celebrity Fit Chib, maar zakte niet verder dan van 209 naar 184 kilo. Toen Mastercaller Martin Fitz- maurice gisteravond, het pu bliek in de zaal meedeélde dat Fordham naar het ziekenhuis was afgevoerd, kreeg hij spon taan een warm eerbetoon. 'The re's only one Andy Fordham', klonk het massaal. De Ruiter Voor de Nederlanders begon de Lakeside 2007 dramatisch met drie snelle exits (Klaasen, Van der Voort, Robbe). Toen ook nog titelfavoriet Michael van Ger- wen in de eerste ronde sneuvel de, werd in Engeland al gespro ken van een 'Dutch disaster'. Toch is er nog oranje inbreng. Na Co Stompé en Albertino Es- sers overleefde Niels de Ruijter (23) uit Nieuwegein gisteravond ook de eerste ronde. Dat ging te gen qualifier Brian Woods niet zo gemakkelijk als de uitslag (3-0) doet vermoeden. Het Werd 3-2, 3-1 en 3-2. Vooral dankzij een paar bijzondere 'uitgooien' wist De Ruijter het dubbeltje zijn kant op te laten vallen. In de tweede ronde staat Co Stompé vanavond om zeven uur tegenover de als eerste geplaats te Engelsman Martin Adams. Morgen spelen Niels de Ruijter tegen de Australiër Simon Whit lock en Albertino Essers tegen de Schot Paul Hanvidge. GPD LAUSANNE - Carolina Klüft is gisteren uitgeroepen tot Europees atlete van het jaar 2006. De Zweedse meerkampster kreeg in een in ternetverkiezing van de Europese atletiekfederatie EAA de meeste stemmen van publiek, bonden en media. De Russische polsstokhoogspringster Jelena Isinbajeva en de Bel gische sprintster Kim Gevaert eidigden gezamenlijk op de tweede plaats. De Nederlandse langeafstandloopster Lornah Kiplagat, we reldkampioene op de weg, werd negende. Klüft won vorig jaar alle zevenkampen waaraan ze meedeed, met als hoogtepunt de Europe se titel voor eigen publiek in Göteborg in augustus. Haar laatste ne derlaag in een meerkamp was vijf jaar geleden bij de EK indoor. De 23-jarige atlete was in 2003 ook al eens de atlete van Europa. De Eu ropees atleet van het jaar wordt vandaag bekendgemaakt. ANP foto Kerim Okten/EPA Grygera bijna rond met Juventus PRAAG - Ajax-verclecliger Zdenek Grygera (26) is bijna rond met Juventus over een transfer die nog deze maand moet plaatshebben. Zijn manager Tomas Klecka heeft af gelopen weekeinde in Milaan met de leiding van Juventus een concept-contract besproken. Volgens Klecka kan ko mende week een akkoord worden bereikt. Het contract van Grygera bij Ajax loopt deze zomer af. De Tsjechische international liet eerder weten hoe dan ook uit Amster dam te vertrekken. Bij een transfer in januari zou Ajax nog een transfersom voor de speler vangen, waarmee nieuwe spelers aange trokken zouden kunnen worden. Ajax zou dan ook gene gen zijn mee te werken aan een transfer. Grygera kwam in de zomer 2003 van Sparta Praag naar Ajax. GPD Huub Stevens verlaat Roda JC KERKRADE - Trainer Huub Stevens is aan zijn laatste seizoen bezig bij Rocla JC. De 53-jarige coach heeft in Ker- kracle geen trek in een verlenging van zijn contract. Ste vens, bezig aan zijn tweede jaar bij Roda JC, kreeg in de cember vorig jaar een aanbod om bij te tekenen. Het be stuur wilde hem een kans geven verder te bouwen aan de ontwikkeling van de sterk verjongde selectie. Na enige be denktijd heeft Stevens een nieuw contract in Kerkrade ge weigerd. Hij zou te weinig perspectief bij de Limburgse club zien. Stevens, eerder onder meer coach van de Duitse clubs Schalke 04, Hertha BSC en FC Köln, wordt de laatste maanden veelvuldig in verband gebracht met een nieuwe of voormalige club in de Bundesliga. ANP Scott Draper coach Lleyton Hewitt SYDNEY - De Australische tennisser Lleyton Hewitt heeft landgenoot en oud-tennisser Scott Draper aange steld als persoonlijke coach. Draper zal Hewitt in ieder ge val terzijde staan bij de komende Australian Open en mo gelijk ook daarna. Hewitt kwam vorige week zonder trai ner te zitten omdat Roger Rasheed hem verliet. Dat ge beurde na de nederlaag van Hewitt tegen de Rus Koenit- sin in Adelaide. Draper is een oude bekende van Hewitt. Ze tennisten samen in de Davis Cup in 2002. Na dat jaar stopte Draper met tennis en beproefde zijn geluk als gol fer. Hewitt staat negentiende op de wereldranglijst. Hij won zijn laatste grand slam viereneenhalf jaar geleden (Wimbledon). ANP/RTR Krajicek begint jaar slecht HOB ART - Tennisster Michaëlla Krajicek is in de eerste ronde van het toernooi in het Australische Hobart uitge schakeld. De Almeerse verloor in de eerste ronde van Se- verine Bremond uit Frankrijk. Vorig jaar won de bijna 18-jarige Krajicek het toernooi. De nummer 37 van de we reldranglijst won wel de eerste set met 6-3, maar kreeg in de volgende twee bedrijven de ballen keihard om de oren: 1-6 0-6. Serena Williams maakte een sprankelende rentree in het profcircuit na een blessureperiode van vier maanden. De Amerikaanse overklaste in de eerste ronde de Zweedse So fia Arvidsson: 6-4 6-0. De winnares van zeven grandslam- toernooien is door herhaaldelijk blessureleed ver wegge zakt. Williams behoort nog maar net bij de beste honderd van de wereld. ANP latter gaf geen eker uit angst oor fluitconcert ME-Uit angst voor pijnlijke itconcerten heeft FIFA-voor- jerSepp Blatter de uitreiking de wereldbeker aan Italië jaar zomer in Berlijn aan voorbij laten gaan. Dat 'gro- gcheim' onthulde de preses idc wereldvoetbalbond giste- in Rome bij de huldiging i de Italiaanse wereldkampi- «n door president Giorgo Na- Iter bood in Rome aan de Ita- he spelers zijn excuses aan f zijn opvallende afwezig- op het veld na afloop van finale tegen Frankrijk. De liet de plechtigheden over aan de Zweed nart Johansson, de voorzit- ian de Europese voetbalunie FA) „Dat was hoe dan ook gaf Blatter toe. liet in Rome hij al voor het begin de WK-finale had besloten de eer aan Johansson te la- wild6 eeri pijnlijke situatie Het Duitse publiek bij eerdere gelegenheden bij horen van de naam FIFA keen fluitconcert gegeven, wilde ik voorkomen. ter werd persoonlijk bij het bereidende toernooi om de in 2005 door so toeschouwers fanatiek floten, tijdens de openingsceremo- 'an {li WK klonken afkeu- geluiden vanaf de tribu- °ver Blatter en FIFA. illemsen wint •torsportbeker - Vijfvoudig wereld- zijspancross Daniël fflscn heeft voor de derde ln djn loopbaan de Hans aufort-beker ontvangen, de hoogste onderschei- de Nederlandse motor- bond KNMV uitreikt. msen Meg de onderschei- 'n P°rtimao in Portugal, deelneemt aan de Da- de beker ook al in 1998 Willemsen is de-eerste sporter die de prijs voor kLeer kni8t- "ïk had gedacht dat ik deze onder nog een keer zou krij- rea8eerde de Loche- Leonardo en Amsterdamse club willen verleden van voetballer laten rusten door Mike van Damme AMSTERDAM - Laat het verleden rus ten. Met die boodschap werd gistermid dag Leonardo Vitor Santiago gepresen teerd bij Ajax. De Braziliaan heet een lastpak te zijn, maar in Amsterdam lijkt dat woord voorlopig taboe. Leonardo lachte even breeduit tijdens zijn presentatie. Als een trots jongetje dat na lange tijd wachten een voetbal shirt van zijn favoriete club heeft gekre gen. Alleen was het jochie 23 jaar en was het voetbalshirt vervangen door een contract bij Ajax voor 2,5 jaar. Die trotse glimlach was eigenlijk be doeld voor de man die in de perskamer in de Arena aan de bar was gaan zitten. De Braziliaan zag hem meteen, tussen de hoofden van journalisten door: Jos de Putter, de filmmaker die twaalf jaar geleden de elfjarige Leonardo en zijn vriendje Anselmo volgde in hun vlucht, via het voetbal, uit de sloppenwijken van Rio de Janeiro. Ajax' technisch directeur Martin van Geel had de (naar zijn zeggen indruk wekkende) documentaire Solo, de wet van de favela ook gezien. Ergens tussen kerst en oudejaarsavond, liet hij weten. Hij zag in de documentaire een snel en technisch vaardig spelertje. Deze kwaliteiten is Leonardo niet verlo ren sinds de documentaire, die leidde tot een contract bij Feyenoord, waar voor hij 55 wedstrijden speelde. Toch leerde de Nederlandse voetbalwereld de Braziliaan, die vorig jaar verkaste naar NAC Breda, anders kennen: als een spe ler die een vals Portugees paspoort be zat en daarvoor een taakstraf kreeg, die bij Feyenoord te lang op vakantie bleef en onvindbaar was, die begin dit sei zoen bij NAC weigerde als linksbuiten te spelen. Tijdens de presentatie werd duidelijk dat bij Ajax vooralsnog alleen het beeld van de documentaire telt: die van een onnavolgbare dribbelaar. „Hij creëert mogelijkheden en ruimte, voor zichzelf en voor zijn teamgenoten", zei Van Geel. „Hij kan op alle posities in de aan val spelen. Hij is van toegevoegde waar de voor Ajax." Mooie toekomst Over het grillige karakter van de Brazi liaan zweeg de technisch directeur. Trai ner Henk ten Cate sloot zich daarbij aan. „Laten we het verleden nou eens vergeten en kijken naar een hele mooie toekomst voor Leo", liet hij weten. De trainer ziet in Leonardo vooral een 'hele goede voetballer'. De Braziliaan moet vanaf vandaag tijdens het trai ningskamp in Zuid-Afrika zijn plek in de spelersgroep zien te vinden. „Tijdens zo'n reis ben je als ploeg toch intiemer, omdat je 24 uur per dag bij elkaar zit. Dat zal zijn integratie alleen maar be spoedigen", aldus Ten Cate. Leonardo knikte (haast onopvallend) bij de woorden van zijn nieuwe trainer. Pliervoor was hij naar Ajax gekomen, had hij even daarvoor nog uitgelegd. „Ik hou van vertrouwen, ik ben een ge voelsmens", zei hij. „Ik heb goede ge sprekken gehad met Van Geel en Ten Cate. En mijn techniek past bij Ajax, zegt mijn vriendin." Verder liet Leonar do zich geen opvallende uitspraken ont lokken. Verwachtingen? Die heeft hij niet. „Ik ben hier net twee dagen. Ik ga trainen en zie wel." En wat het verschil is tussen Feyenoord en Ajax? „Ik wil niet naar het verleden kijken." Ajax-shirt Vlak na de presentatie, net voor het ver trek naar Zuid-Afrika - de bus stond al klaar met Schiphol als bestemming - kon Leonardo nog even naar de man aan de bar. Hij had De Putter al zo'n vijf jaar niet meer gesproken. „Ik was de eerste die je ooit een Ajax-shirt gaf," memoreerde de documentairemaker bij hun weerzien. Leonardo - zijn officiële Ajax-shirt met nummer 23 nog in zijn handen - toonde weer even een kinderlijke lach. Alsof hij weer dat jongetje van elf was, de spe ler die de televisiekijker in een docu mentaire betoverde met zijn techniek: het enige beeld waar bij Ajax over wordt gesproken. GPD Voetballer Leonardo is blij met zijn nieuwe Ajax-shirt. De Braziliaan zei zich welkom te voelen in Amsterdam. „Ik hou van vertrouwen, ik ben een gevoelsmens." foto Marcel Antonisse/ANP van onze sportredactie ER RACHIDIA - Trucker Jan de Rooy kan een podiumplaats in de 29e editie van de Dakar Rally vergeten. De Brabantse trans portondernemer eindigde giste ren in de derde etappe op Marok kaans grondgebied op de keuri ge achtste plaats. Door een ach terstallige tijdstraf van vijf uur, die hij vlak voor het begin van de derde rit over 648 kilometer (met tijdrit van 252 kilometer) aan zijn broek kreeg, speelt de Dakar-routinier in het klasse ment geen rol van betekenis meer. Zijn zoon Gerard ligt voorlopig in de befaamde woestijnrally nog wel op medaillekoers. De 26-jarige Ginaf-chauffeur staat na drie etappes op de tweede plaats in het klassement. Plij kwam maandag met zijn team als tweede aan in Er Rachidia, op ruim tien minuten van de Russische winnaar Tsjagin. De vijfvoudige Dakar-winnaar nam daarmee de leiding in het klassement, met Gerard de Rooy op bijna tien minuten. Hans Stacey eindigde gisteren in zijn Man-vrachtwagen op de derde plaats op ruim elf minu ten van de winnaar. Zijn team staat derde in het klassement. Hans Bekx kwam als zevende over de finish. Ook hij kreeg evenwel een tijdstraf van vijf uur, omdat hij evenals Jan de Rooy zaterdag in de eerste tijdrit ruim te laat binnen kwam. Motoren Bij de motoren ging de dagzege naar de Spanjaard Mare Coma. Daarmee verkleinde de titelhou der zijn achterstand in het klas sement op zijn landgenoot Isid- re Esteve Pujol tot 26 seconden. Frans Verhoeven was de eerste Nederlander op de negende plaats, een positie die hij ook in het klassement inneemt. Hans Oosting viel kort na de start van de proef van zijn Ya maha. Collega-motorrijders Pas cal de Baar en Michel de Groot verleenden eerste hulp en voor- kwarpen dat Oosting zou stik ken door een ingeslikte tong. Zijn verwondingen bleken uit eindelijk mee te vallen. Bij de auto's zegevierde Giniel de Villiers uit Zuid-Afrika. De Spanjaard Carlos Sainz nam de leiding in het klassement. ANP van onze sportredactie WOERDEN - Richard Groenen- daal en Gerben de Knegt voeren de selectie voor de wereldkampi oenschappen veldrijden eind ja nuari in Hooglede aan. De num mers twee en drie van de natio nale titelstrijd rijden de wed strijd bij de mannen samen met Thijs Al, Maarten Nijland, Ca- miel van den Bergh en Wilant van Gils. Lars Boom veroverde zondag de nationale titel bij de profs, maar hij rijdt bij de wereldtitelstrijd nog bij de beloften. Bondscoach Johan Lammerts twijfelde aan vankelijk of hij bij de mannen van alle zes de startbewijzen ge bruik zou maken. „Maar Van den Bergh heeft de laatste weken bewezen dat hij weer op zijn oude niveau komt, daarom mag hij ook mee", aldus Lammerts, die een dag minder dan verwacht nodig had om de selecties samen te stellen. Bij de vrouwen zijn titelverde digster Marianne Vos en natio naal en Europees kampioene Daphny van den Brand de be langrijkste troeven. De selecties: Mannen: Richard Groenendaal, Gerben de Knegt, Thijs Al, Maarten Nijland, Wilant van Gils, Camiel van den Bergh. Vrouwen: Daphny van den Brand, Marianne Vos, Reza Hormes-Ra- venstein, Arenda Grimberg, Linda van Rijen, Loes Gunnewijk Beloften: Lars Boom, Thijs van Amerongen, Ricardo van der Vel de, Boy van Poppel, Eddy van IJ- zendoorn. Junioren: Ramon Sinkeldam, Jor- dy Beuker, Twan van den Brand, Geert van der Horst, Rob van der Velde. ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 19