leceptietijd is dé tijd voor alcoholcontroles ligenaar kan Dikke van Dale niet 'teruggeven' lussendienst heeft zijn eerste karweitje binnen sssóêSsoêé coma kan °ptr,den- Tijd voor de Bewust Onbeschonken Bijrijder Bezoekersaantal Roosendaalse outlet Rosada valt tegen Aanklager komt veroorzaker ongeval tegemoet ulitie extra actiefin periode van nieuwjaarsborrels mei opnemen net die ene keer, echt nooit, nooit, nooit dronken achter het stuur zit. Uit gegevens van het Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zee land blijkt dat gemiddeld 2,5 tot 3 procent van de aangehouden automobilisten te veel alcohol in het bloed heeft. Die mensen zijn volgens het ROVZ verant woordelijk voor zeker vijf tot Onder invloed zes verkeersdoden per jaar en maar liefst zeventig zwaarge wonden. De meeste alcoholdrinkende au tomobilisten worden betrapt in Zeeuws-Vlaanderen: 3,7 pro cent van de bestuurders heeft daar meer gedronken dan toege staan. De minste drinkers treft de politie aan in het Oosterschel- debekken. Daar had in 2004 en Wie met vijf glazen alcohol op achter het stuur kruipt, heeft twee keer zoveel kans op een ongeval. Wat gebeurt er met je lichaam als je alcohol drinkt? one Snellere polsslag en ademhaling. Warm gevoel. - Zintuigen gaan achteruit. Eetlust en vaker plassen, rj R RR Stemming en gedrag veranderen. Overschatting. Vermindering geheugen, reactie, coördinatie, gezichtsveld en beoordelingsvermogen. Eerder genoemde effecten worden versterkt. Overdreven emoties. Geen zelfkritiek. Rood gezicht, vergrote pupillen. Misselijkheid. Zintuigen verdoven. Verward en afwezig gedrag. Omgeving dringt niet of nauwelijks door. ggQ Ademhaling en polsslag vertragen 18888 Alcoholvergiftiging mogelijk. Ook ademhalingsstop of hartstilstand. Het lichaam breekt een glas alcohol af in 1 Boetes bij rijden onder invloed. Eén drankje levert 0,2 promille op bijmannen en 0,3 bij Promille Straf 0,54-0,8 €220 0,81-1 €300 1,01-1,15 €390 1,16-1,3 €480 1,31-1,5 €550 1,51-1,65 €650 1,66-1,8 €700 1,81-2 €800 2,01-2,15 €900 2,16-2,35 €1000 'Eerste vijfjaar na halen njbewi|s is limiet 0,2 promille. Rijbewijs inleveren bij 1,31 promille en voor beginnende bestuurders bij 0,8 promille zaterdag 6 januari 2007 15 politie houdt in januari meer alcoholcontroles. foto Wim Kooyman door Emile Calon GOES - Controleren daar waar de kans op alcoholmisbruik het grootst is. Dat is de werkwijze van de politie. Daarom worden deze dagen meer alcoholcontro les gehouden dan bijvoorbeeld de laatste weken van april. Be gin januari is de tijd van de nieuwjaarsrecepties. En daar wordt niet alleen appelsap en Spa- blauw gedronken. De Zeeuwse politie moet dit jaar, net als de voorgaande, 1900 processen-verbaal inleve ren van dronken bestuurders. De verkeersgroep van de politie mag echter zelf bepalen waar en wanneer 'geoogst' wordt. Het heeft voor de agenten immers weinig zin om op een willekeuri ge dinsdagochtend het uitgaand verkeer van Scherpenisse te con troleren. Dan heeft het veel meer effect om bijvoorbeeld de eerste vrijdagavond van het nieuwe jaar te posten in de beurt van de Terneuzense hotels om daar wat receptiegangers op te vangen en te laten blazen. Nooit, nooit, nooit De kans om een dronken be stuurder daadwerkelijk te be trappen is toch al niet zo groot. Middelburgse politierechters houden verdachten vaak voor dat dat één op veertig is. Om die reden reageren de magistraten vaak wat cynisch als een ver dachte zegt dat hij, afgezien van 2005 twee procent van de aange houden bestuurders te veel ge dronken. Overigens bestaat in Zeeuws-Vlaanderen de groep dronken rijders voor bijna een derde uit Belgen. Onlangs pleitte ROVZ-secreta- ris H. Rhebergen voor invoering van het alcoholslot. Volgens hem is dat de enige manier om te voorkomen dat dronkenlap- pen toch achter het stuur krui pen en de levens van anderen in gevaar brengen.Zijn wens wordt deels werkelijkheid nu Toyota vanaf 2009 zijn auto's gaat uitrusten met alcoholsen sors. Die registreren onder ande re het zweet aan de handen van de bestuurder en het rijgedrag. Ook andere fabrikanten als Nis san, Saab en Renault werken aan soortgelijke systemen. Taxi Bi] taxiondememing Livo in Middelburg merken ze volgens R. Kik goed dat het receptietijd is. Het bedrijf wordt veel gebeld door mensen die vervoerd wil7 len worden. Tal van bedrijven nemen ook hun voorzorgsmaat regelen en regelen zelf het ver voer van en naar de nieuwjaars bijeenkomst. Een goed voorbeeld is Pechiney, aldus Kik. Dat bedrijf laat vol gens haar de medewerkers zelfs thuis ophalen. Na afloop van de receptie is er ook vervoer gere geld. Kik: „Die hoeven niet bang te zijn voor een alcoholcon trole." ^Raymond de Frel 'NEUZEN - Nee, het maakt brandweerman geen moer ,f er bij een ongeluk alcohol et spel is. Redden wat er te len valt is onder alle omstan- eden het motto. )ndanks kan ook een brand wan er niet onder uit: bier, ,én het sterkere spul zijn in- ct wel vaak de reden dat hij sirenes moet laten loeien, rna hij vaak als eerste ziet overmatig drankgebruik nu r voor ellende heeft veroor- j De Terneuzense brand- weercommandant J. Meijering zegt dat op de plaats van het on geluk soms wel is te merken dat er alcohol in het spel is, maar het is voor de hulpverleners nooit een echt item. „Of er nou een stuurfout is ge maakt, iemand in slaap is geval len of te veel heeft gedronken is voor ons niet spannend. Iemand is bewusteloos, maar hoe dat komt is voor ons werk op dat moment niet belangrijk. En bij zware ongelukken zijn de om standigheden er vaak al hele maal niet meer naar om meteen te constateren of iemand te veel heeft gedronken", vertelt Meije ring. Klappen Dat neemt niet weg dat hij wel de nasleep van een ongeluk blijft volgen. Daarbij komt hij tot een opvallende constatering. „De zwaarste klappen in Zeeuws-Vlaanderen zijn de laat ste jaren niet zozeer door alcoholgebruik van bestuurders zelf gevallen, maar door het ge drag van hun bijrijders. Iemand is de BOB (Bewust Onbeschon ken Bestuurder), maar zijn dron ken medepassagiers zorgen er voor dat hij of zij niet meer nor maal kan rijden. Je zou daarom kunnen concluderen dat één BOB in een auto niet meer ge noeg is." Hij refereert ter illustratie aan een dodelijk ongeluk op de Trac- taatweg in Terneuzen eind 2003, waarbij een 24-jarige bijrijder uit Serooskerke in dronken toe stand aan de handrem trok. Zijn eigen vriendin kwam om het le ven, een andere passagier raak te ernstig gewond. Doden Meijering: „En bij een ongeluk óp de Haarmanweg in Terneu zen was het vorig jaar augustus ook zo. Daarbij waren drie do den te betreuren. Beschonken bijrijders maken de bestuurder soms echt heel moeilijk om voor zichtig te blijven rijden. Ik denk dat een campagne zoals BOB op zich succesvol is, maar mis schien is het wel tijd voor pro motie van een nieuwe BOB-va- riant: de Bewust Onbeschonken Bijrijder. Aan de andere kant kom je dan op den duur uit op een totaal alcoholverbod voor al le inzittenden. En dat lijkt me ook weer iets te ver gaan." Brandweercommandant J. Me ijering: „De zwaarste klappen in Zeeuws-Vlaanderen zijn de laatste jaren niet zozeer door alcoholgebruik van bestuurders zelf gevallen, maar door het ge drag van hun bijrijders." foto Camile Schelstraete 'Willem van Dam ELLE - Uw tuinhekje is ka ïn uw buurman heeft geen om het te repareren. Het slaat twee kontjes hoog en :oon woont te ver weg om met de maaier langs te ko- De nieuwe lamp die u gekocht moet eindelijk tegen het plafond worden iroefd, maar uw andere heeft twee linkerhanden, in zó uw problemen? Bel de endienst! Ivan dorpen en steden zijn ijes vrijwilligers actief die lande klusjes verrichten ouderen en gehandicapten, phangen van een paar gor- n of een schilderijtje, het in van een piepend deur- nier, het vervangen van lekkend kraanleertje; om ioort karweitjes gaat het. week is in Kapelle zo'n endienst van start gegaab. nkt van het plaatselijke De Scheldepost, waarin de t van de klussendienst aangekondigd, was nog in valt in leepsruim HEM - Een 25-jarige man gemeente Goes is gisteren ui geraakt toen hij in Vlis- J-Oost in een scheepsruim as bezig met het laden van jes aluminium aan boord *n binnenschip toen hij 'ermoedelijk een nat opper- uitgleed en op de bodem het scheepsruim terecht Ambulance- en brand- 'ersoneel hebben de man t ruim gehaald. in had last van rug en be niet droog, of de eerste aan vraag was al binnen. Afzender: een oudere mevrouw die in haar maag zit met wat spullen en die graag afgevoerd zou zien naar de milieustraat. Natuurlijk wordt zij op haar wenken be diend. Ouderennota Wijs met Grijs was de titel van een gemeentelijke ouderennota die meer dan drie jaar geleden in Kapelle verscheen. Een van de wensen die daarin werden geuit was het opzetten van een klussendienst. Vooral de lokale seniorenraad keek daar met ver langen naar uit. Het is er mede dankzij het Steunpunt Zorg Vrij willigers (gevestigd in Goes) ein delijk van gekomen. Dat steun punt biedt onder meer prakti sche hulp aan ouderen, zieken en gehandicapten op de Bevelan- den. „We zijn hartstikke blij dat we in Kapelle kunnen beginnen met een klussendienst", zegt steunpuntcoördinator Ronald Masclé. Samen met de stichting Welzijn en Zorgverlening aan Ouderen, de Seniorenraad in Kapelle en de gemeente werd in de vier Ka- pelse dorpskernen gezocht naar vrijwilligers die in en om het huis van van ouderen, zieken en gehandicapten kleine klusjes willen klaren. Met de nadruk op kleine. Want voor het witten van het plafond, het behangen van de slaapkamer of het weg breken van een tussenmuur moet je bij de klussendienst niet zijn. Al was het alleen maar om de reguliere vakman niet in de wielen te rijden. De zoektocht naar onbezoldigde klussers leverde nauwelijks pro blemen op. Masclé: „We hadden er in een mum van tijd vier. En er liggen nog twee aanmeldin gen op de plank." Dat was ge noeg om met de klussendienst te beginnen. De vrijwilligers zijn allemaal mannen. Ze hebben nog meer gemeen: ze zijn ouder dan 55 jaar en verrichten geen betaald werk meer. Jan Weststrate, een vuttende timmerman uit Wemeldinge, is één van hen. „Als je op een be paalde leeftijd bent gekomen, word je door de maatschappij overbodig verklaard. Ik wil mij op deze manier nog een beetje nuttig maken." Weststrate (66 jaar) doet veel vrijwilligerswerk. Hij was lang betrokken bij de plaatselijke voetbalclub, is regelmatig te vin den in zorgcentrum Cederhof ('Kegelen, rolstoelwandelen'), helpt mee met het organiseren van klaverjas wedstrijden in de ouderensoos en vandaag ver richt hij zijn eerste karweitje voor de klussendienst. En de beloning die de vrijwilli gers voor hun inspanningen ont vangen? Ronald Masclé: „Vol doening. Veel voldoening." COR DE JONGE A - Projectontwikkelaar n behoeft het hotelcom- Dikke van Dale in Sluis "Jg te kopen. Dat heeft de dingrechter in Breda be- De koper van het coin cide ervan af omdat er •asino in mag worden ge- De belegger Martin van Velden kocht in februari 2004 het hotel gebouw aan de Sint Annastraat in Sluis voor 8,7 miljoen euro. Een deel van het complex is ver huurd aan Casino Sluis dat het, in afwachting van een vergun ning voor een volwaardig casi no, als amusementshal heeft on derverhuurd. Casino Sluis kan van de huurovereenkomst af als er geen casinovergunning wordt afgegeven. De minister van Jus titie heeft inmiddels tot twee keer toe een casinovergunning geweigerd. Belegger Van Velde voelt zich misleid en heeft de koopovereen komst vernietigd. Volgens hem is Roozen verplicht om het pand terug te nemen en de koopsom aan hem terug te betalen. Als hij ten tijde van het sluiten van de koopovereenkomst had geweten dat er geen casinover gunning zou komen, had hij de koopovereenkomst niet geslo ten. In elk geval niet op de over eengekomen voorwaarden, zo hield hij de rechter voor. Een ca sinovergunning is volgens hem nodig voor een rendabele exploi tatie. De rechter stelt vast dat beide partijen bij het sluiten van de overeenkomst in de stelli ge overtuiging leefden dat het door de Nederlandse regeling ge handhaafde staatsmonopolie op casino's in strijd is met Europe se regelgeving. Daarom zou er binnen twee jaar wel een vergun ning voor een casino in Sluis moeten worden verleend, zo re deneerden beide partijen. Dat dit niet is gebeurd betekent niet dat er sprake is van 'dwa ling ten aanzien van de feiten', overweegt de rechter. Van een dergelijke dwaling moet sprake zijn om een overeenkomst te kunnen ontbinden. De rechter ziet in de gang van zaken enkel een 'onjuiste toekomstverwach ting'. Dat vormt geen grond om een overeenkomst te ontbinden. door Jan Martens ROOSENDAAL - Rosada Facto ry Outlet in Roosendaal heeft in de eerste twee maanden van zijn bestaan zo'n 250.000 klanten ge trokken. Dat zijn er minder dan vooraf werd verwacht, maar manager Jeroen Bender verklaart deson danks 'absoluut tevreden' te zijn. Bender rekent voor: „Op basis van de belangstelling in de eer ste twee maanden kunnen we dit jaar op zo'n anderhalf mil joen bezoekers rekenen." Dat zijn er beduidend minder dus dan de vooraf voorspelde twee miljoen, of zelfs vier mil joen per jaar die in sommige wel zeer positieve scenario's werden genoemd. Maar Bender wuift die kritiek weg. „We zijn nog maar net open, zit ten nog in de aanloop. Als we dit jaar de anderhalf miljoen be zoekers halen, ben ik uiterst te vreden. Naar die twee miljoen per jaar kunnen we dan nog groeien." De Rosada-manager verwijst naar de huidige bezettingsgraad van het outletcentrum. Belangstelling Van de pakweg tachtig aanwezi ge winkels is inmiddels zo'n ze ventig procent bezet. „We heb ben nu al vijf winkels meer dan twee maanden geleden bij de opening. Als we straks op hon derd procent zitten, wordt ook de belangstelling van het pu bliek vanzelf groter." Wanneer Rosada die maximale bezettingsgraad haalt durft Ben der nog niet te zeggen. „Dat is koffiedik kijken. Maar ik zou liegen als ik zou zeggen dat ik de huidige cijfers tegen vind vallen." door Frank de Klerk DEN HAAG - Een 21-jarige au tomobilist uit Oosterland vreest zijn werk als bijrijder kwijt te raken als hij een half jaar geen auto mag rijden. Hij tekende hoger beroep aan bij het Haagse gerechtshof te gen zijn eerdere veroordeling door de Middelburgse politie rechter tot een onvoorwaardelij ke rijontzegging en veertig uur werkstraf wegens schuld aan een ongeval Het hoger beroep is gisteren door het Haagse ge rechthof behandeld. Hofaanklager mr. G. Knobbout was de man ter wille. Hij eiste in plaats van een onvoorwaarde lijke rijontzegging van een half jaar in hoger beroep negen maanden voorwaardelijke rijont zegging. Ook zou de auto mobilist een werkstraf van veer tig uur moeten verrichten. De aanklager vond dat de man twee verkeersfouten had ge maakt. Hij noemde het ongeval een combinatie van eerst niet stilstaan bij het rode stopbord met de witte streep en vervól gens het maken van een voor- rangsfout. Total loss Bij het ongeval op 20 april twee jaar geleden zag de man ko mend over de Langeweg vanuit de richting van Bernisse bij het oprijden van de Rijksstraatweg een van rechts naderende perso nenauto over het hoofd. Door de botsing liepen de toen 40-jarige bestuurder van deze auto en zijn 7-jarige dochtertje diverse kneuzingen op. Beide auto's wa ren total loss. De 21-jarige, die destijds pas een jaar over zijn rijbewijs be schikte, zei dat hij de andere au to door een flauwe bocht niet had gezien. Uitspraak volgt over twee we ken.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 75