Eerst geld, dan jeugdraad PZC PZC Ik voel me een pionier Zonder showroom gaan oude fietsen weer in dozen Cryptisch bevelanden zaterdag 6 januari 2007 ,13 Noord-Beveland wil jongeren niet blijmaken met een dooie mus Schoolplein vrij van asbest wijfels in Sluis ver integriteit an wethouder U1S - De oppositiepartijen )A, VVD en Gemeentebelan- n in de gemeenteraad van uis zetten vraagtekens bij de Icgritcit van wethouder C. Bo- n van Dorpsbelangen Toe- sme (D&T). ij schrijven het college van bur- meester en wethouders dat Bo- jn zich niet houdt aan regelge- ng ten aanzien van bouwen in >t buitengebied en een illegale tuatie in stand houdt. De par- jen zouden daarop zijn gewe- door burgers van Sluis, jlgens CDA, VVD en Gemeen- langen is nieuwbouw van een rgenvoning in het buitenge- ed toegestaan op bestaande adamenten. i zwaarwegende gevallen is itheffing mogelijk. De oude moet dan worden ge- Die werkzaamheden Kten uiterlijk zes maanden i het gereedkomen van het eawehuis beginnen en binnen B jaar zijn afgerond, e drie partijen vinden het op- iflend dat de oude woning van ahjn (portefeuillehoudster bou- enen wonen) aan de Bruggen- jk in Nieuwvliet niet is ge- jopt, terwijl zij al jaren in iar nieuwe, ernaast gebouwde ris woont. Net zoals in sommi- andere gevallen duidt dit vol- inshen op een voorkeursbehan- üng- tadat het hier een bestuurder inde gemeente Sluis betreft, is it duidelijk dat er zorgvuldig ent te worden opgetreden, dfs de schijn van een zoge voorkeursbehandeling oet worden vermeden", aldus DA, WD en Gemeentebelan- in him brief. Zij willen van en W weten of de regels wor- n gehandhaafd en welke maat- ;elen er mogelijk zijn als bij verkoop van een perceel met e opstallen de verplichting sloop van een oude woning itismeeverkocht. Igens burgemeester Sala is er «n enkele reden om te twijfe- aan de integriteit van wet- mder Bolijn. Niettemin trad gisteren toch namens haar swoordvoerder op. olijn was gisteren niet voor mmentaar bereikbaar. Nieuwe melodie van Lange Jan in Middelburg MIDDELBURG - Vanaf de je Jan in Middelburg zijn de komende tijd ande re melodieën te horen als tijdsaanduiding. Elk kwartier klinkt een kort fragment van een me- nuet uit het IV-de Diverstis- sement van Willem Loot- j ens. Op het hele uur is het hele menuetstuk te horen. Loot- ens, die leefde van 1736 tot 11813, was in de achttiende eeuw organist van de Nieu- Jwe Kerk en beiaardier van jde Lange Jan in Middel- Bezorgklachten: 0800-0231231 op maandag t/m vrijdag gedurende de openingstij- Jden^aterdags tot 12.00 uur REDACTIE bevelanden/tholen Stationspark 28 Postbus31 4460 AA goes Tel: 0113-315670 Fax:0113-315669 redgoes@pzc.nl hank Balkenende (chef) Willem van Dam Miekevan der Jagt RobPaardekam Koen de Vries (sport) Rarmen van der Werf centrale redactie 28 31 AA goes (0113)315500 redactie@pzc.nl nternet van door Mieke van der Jagt WISSENKERKE - Wil de ge meenteraad van Noord-Beve land echt graag dat de jongeren in de gemeente gaan meepraten over het beleid dat hen aangaat? Heeft de politiek daar ook cen ten voor over? En als de jonge ren tot conclusies komen, is het bestuur dan ook bereid daar wat mee te doen? Voordat het dagelijks gemeente bestuur van Noord-Beveland de belangstelling voor een jorxge- renraad peilt, moet de raad op die vragen een positief ant woord hebben gegeven. De gele genheid krijgt de politiek daar voor tijdens de informatieve raadsvergadering die donder dag 11 januari in Wissenkerke wordt gehouden. Al vorig jaar kondigde wethou der C. van dei' Weele aan werk te willen maken van een jonge- renraad. Een enquête onder 700 Noord-Bevelanders tussen 13 en 24 jaar zou de belangstelling moeten peilen van de jeugd om mee te sturen in een specifiek jongerenbeleid. De vragenformu lieren liggen bijna klaar om ver stuurd te worden, maar het col lege van burgemeester en wet houders wil eerst zeker weten dat de jeugd niet blij gemaakt wordt met een dooie mus. Het gaat allereerst om politiek draagvlak, wat zich gemakke lijk laat vertalen in geld. Welk deel van de koek is de gemeente raad bereid uit te geven voor de jeugd? In plaats van vier uur per week, zoals nu het geval is, zou de jon gerenwerker van het SMWO zes tien uur in de gemeente Noord- Beveland moeten gaan werken. Hij moet de jongerenraad bege leiden en ondersteunen bij de ad visering van het bestuur en bij het organiseren van activiteiten. Verviervoudiging van het aantal uren kost de gemeente nog niet eens het dubbele. De jongeren werker zou de gemeente op jaar basis 26.000 euro gaan kosten, terwijl nu vier urntjes jaarlijks meer dan 13.000 euro kosten. Maar voor een echt jongerenbe leid is meer nodig dan alleen een jeugdwerker. Met 11.500 eu ro erbij, kunnen op Noord-Beve land activiteiten worden georga niseerd, de jongerenraad kan trainingen volgen en er is een budget voor opleiding, PR, reis- en overige kosten. De provincie stimuleert de vorming van een jongerenraad met een eenmalige subsidie van 17.500 euro, maar volgend jaar en de jaren daarna moet de gemeente de volle mep uit eigen zak betalen. Of de raad daartoe bereid is, blijkt volgen de week tijdens de openbare raadsvergadering die om 19.30 uur begint Jurgen Spelier voélt zich als een vis in het water in Ecuador. Hier met vrouw Carmen (links) en dochters Maria-Soledad (midden) en Maya. foto uit privé-collectie door Rob Paardekam 's-HEERENHOEK - Jurgen Spelier is altijd al een wereldreiziger geweest. In zijn spaarzame vrije dagen bezocht hij diverse uithoeken van onze aardbol. Toch kwam zijn definitieve vertrek naar Ecuador - nu bijna negen jaar gele den - voor vrijwel alle bekenden als een donderslag bij heldere hemel. „Mensen zeiden tegen me: waar begin je aan? Ik mis 's-Heei-enhoek al als ik het dorp net ben uitgereden. Nou, daar heb ik dus he lemaal geen last van." Daarmee is niet gezegd dat Jurgen Spel ier 's-Heerenhoek nooit mist. Vanuit zijn woning in hoofdstad Quito surft hij met enige regelmaat naar de site van de PZC om te zien of er nog wat gebeurt in zijn geboortedorp. Wat hij het meest mist aan Nederland zijn de jaargetij den. Daar is bij hem - op twintig kilome ter van de evenaar - geen sprake van. Tot negen jaar geleden was Spelier (40) dé bakker van 's-Heerenhoek, als vier de generatie in een echt familiebedrijf. Na wat strubbelingen in zijn privéle- ven, waaronder een scheiding, kwam hij tot de conclusie dat hij zijn leven een andere koers moest geven. Het werd een drastische wending, want de Zeeuw pakte zijn koffers om op de bonnefooi naar Ecuador te gaan. Op dat moment zei hij nog niet tegen iedereen dat het voor altijd zou zijn. „Ik had een visum voor zes maanden, maar diep van bin nen wist ik toen al dat het daar niet bij zou blijven." Met zijn verhuizing ontvluchtte Spelier ook het leven als bakker. Het was niet zozeer het vak dat hij beu was, maar wel het drukke leven dat er inherent aan is. Het was nooit de bedoeling om zijn oude stiel in Zuid-Amerika weer op te pakken. Spelier: „Ik wilde iets so ciaals gaan doen. Werken met straatkin deren, bijvoorbeeld." Het liep een tikkeltje anders. Spelier kwam in een gastgezin in Quito terecht en kwam al snel in aanraking met de nicht van zijn 'nieuwe moeder'. Zij was studente aan de universiteit en vertelde hem dat ze daar een bakker nodig had den. Na eerst sceptisch te hebben gerea geerd, besloot Spelier toch maar eens te gaan kijken. Hij had niets te verliezen. Op de universiteit ontmoette de Zeeuw een Belg die er een gastronomische op leiding had opgezet. Het bakkersvak vormde daar een onderdeel van en Spel ier kon er meteen aan de slag. Na een maandje 'spelen' met de Ecuadoriaanse ingrediënten, werd de oud-inwoner van 's-Heerenhoek gevraagd les te gaan ge ven. „Dat kan ik wel!", riep hij, overi gens zonder te weten of dat echt zo was. Maar het beviel hem prima voor de klas. De carrière van Spelier kwam daarna in een stroomversnelling te recht. Na verloop van tijd ging hij tek sten schrijven, omdat het lesmateriaal op het gebied van bakken en banketbak ken in Ecuador nogal tekortschiet of eenzijdig is. „De bakkers gebruiken doorgaans veel vet 'in hun producten. Dat maakt ze niet slecht van smaak, maar wel slecht voor de gezondheid. Ik probeer dat een beetje te veranderen." Vleugels Spelier heeft het inmiddels geschopt tot studentendecaan, maar nog veel trotser is hij op de bakkers- en banketbakkers opleiding die hij onder de vleugels van de universiteit heeft opgezet. Binnen het gastronomische programma is dat maar een klein onderdeel, maar met de ze nieuwe opleiding kunnen de studen ten zich het bakkersvak in twee jaar he lemaal eigen maken. „Zo'n opleiding be stond nog niet", vertelt De Zeeuw. „En het was nodig, want de meeste bakkers hebben een heel beperkte kennis van grondstoffen, waardoor ze niet in staat zijn te variëren of een gezonder product te maken. De meeste bakkers in dit land kunnen hooguit vijf of tien ver schillende broden bakken." In Ecuador voelt de 40-jarige zich een pionier. „Ter wijl ik in Nederland gewoon één van de vele opgeleide bakkers was." Ook privé gaat het Spelier voor de wind. Al na zes maanden vond hij in het Zuid-Amerikaanse land de liefde van zijn leven. Hij liep Carmen tegen het lijf in een koffiebar, waar zij serveerster was. Samen met Maria-Soledad (15) - een dochter die zijn vrouw al had - en Maya (4) vormen Carmen en Jurgen nu een gelukkig gezin. Omdat opa en oma Spelier hun kleinkind graag willen zien opgroeien, proberen ze één keer per jaar naar Nederland te komen. Dat lukt niet altijd. De laatste keer was tijdens de jaarwisseling van 2005 naar 2006. Het wordt dus weer eens tijd. Spelier: „Komende zomer gaan we weer." Pa en ma zijn ook wel eens naar Ecuador ge weest, maar dat is niet zo goed beval len. „Quito ligt op hele grote hoogte", legt Spelier uit. „Mijn vader is daar be hoorlijk ziek van geworden." De bakker denkt dat hij ooit nog wel eens terugkeert naar Zeeland. „Mijn vrouw en kinderen zijn niet vastgeroest aan Ecuador, dus misschien krijg ik ze nog eens zover. Bovendien hebben mijn dochters allebei een Nederlands pas poort, dus wie houdt ons tegen?" Overigens heeft de avonturier ook een stukje Zeeland meegenomen naar Ecua dor door zijn studenten bolussen te la ten bakken. „Ze zijn er dol op." door Astrid van den Hoek POORTVLIET - De spullen hadden giste ren allemaal weg moeten zijn uit streek museum De Meestoof in Sint Annaland. De vijfentwintig oude fietsen, de posters en al het andere materiaal van de ten toonstelling 'op een oude fiets moet je het leren'. Gelukkig voor verzamelaar Cees van den Berg mogen zijn spullen er nog krap een maandje blijven staan. Hij zoekt nog al tijd naar een geschikte ruimte om zijn dierbare fietsen te stallen. Normaal ge sproken wisselen de tentoonstellingen in het streekmuseum elk seizoen, maar de fietsententoonstelling van Cees van den Berg uit Poortvliet en zijn maat Simon Groen uit Middelhamis staat er al twee seizoenen. „Deze oude fietsen zijn wel heel bijzon der; de hele geschiedenis van de fiets is te zien. We staan er dus al twee jaar, maar iedereen moet een kans krijgen. Daarom moeten wij nu plaatsmaken voor een tentoonstelling over trekpaar den", zegt Van den Berg. Iets meer dan twee jaar geleden voegden Van den Berg en Gi'oen hun collecties bij elkaar. Van den Berg: „De fietsen stonden daarvoor vooral bij Simon thuis, maar er werd wei nig mee gedaan. Daarom is het zo mooi dat we ze op die tentoonstelling aan ie dereen kunnen laten zien." De fietsenliefhebbers willen dit dan ook voortzetten in een andere ruimte. „Het liefst zou ik bij het museum blijven, want daar heb je suppoosten die toezicht houden. Ik wil onze fietsen blijven ge bruiken als lesmatex-iaal voor scholen en voor bezichtiging op afspraak", zegt Van den Berg. Maar ja, dan moet er wel een plek voor alle fietsen worden gevonden. „Vanaf november ben ik op zoek naar iets anders. Ik heb van alles geprobeerd, van bejaardenhuizen tot de gemeente. Ie dereen vindt het interessant, maar er is gewoon nergens ruimte genoeg." De gehele collectie van Van den Berg en Groen telt zo'n zestig tweewielei's. „Maar het is afhankelijk van de x-uimte die we vinden hoeveel we er neerzetten." Ondertussen begint de tijd te dringen. „Voor het eind van deze maand moet al les uit De Meestoof zijn. Het wordt steeds korter dag, maar ik blijf optimis tisch en hoop dat we iets vinden." Ondanks het optimisme van Van den Berg, bestaat de mogelijkheid dat er voor Bommenonderzoek voor 3,5 ton SLUIS - De gemeente Sluis laat voor zo'n 350.000 euro een aantal locaties in de gemeente onderzoeken op de aan wezigheid van bommen. Op diverse plaatsen, waaronder het uitbreidingsgebied voor het Oostburgse bedrijventer rein Stampershoek, onderzoekt een gespecialiseerd be- dx'ijf of er nog gevaarlijk, niet geëxplodeerd wapentuig in de grond zit. Het Sluise gemeentebestuur weet nu al dat in een latex- stadium ook het veerplein in Breskens bomvrij moet wor den gemaakt, omdat dat plein in de Tweede Wex-eldoorlog hevig onder vuur is genomen. De opdracht voor het ver wijderen van de explosieven uit de bodem van het veei- plein wordt echter pas verstrekt als plannen voor een nieuwe woonwijk bij de vooi*malige veerhaven vastere vox-m kx-ijgen, meldt bux-gemeester J. Sala. Van de onge veer 3,5 ton die nodig is voor het opsporen van gevaaidijk wapentuig krijgt Sluis het grootste deel weer terug van het Rijk. De gemeente moet maximaal zestien mille bijdra gen aan de onderzoekskosten. Akkoord met investering Delta ZIERIKZEE - De gemeente Schouwen-Duiveland stemt (als een van de aandeelhouders) in met het voorstel van Delta NV om maximaal 600 miljoen te investeren in de bouw van de Sloecentrale. Oorspronkelijk zou Delta maar 60 miljoen inbrengen, maar omdat Delta inmiddels in gesprek is met een nieuwe pax-tner is ook de financie ring in een ander daglicht komen te staan. Het gemeente bestuur geeft ook groen licht voor het verhogen van het minimumdividend van 30 naar 40 miljoen euro. Paardenmateriaal gestolen OUDELANDE - Bij een bedrijf in Oudelande aan de Vijf- zoodijk is tussen donderdagmiddag vijf uur en gistex-mid- dag half twaalf een diefstal gepleegd. Er is een zadel, een hoofdstel en een zogenaamde halsvexienger gestolen. De waarde van de goederen loopt in de honderden euro's. Aanhouding na mishandeling VLISSINGEN - De politie heeft gisteimiddag rond twee uur een man aangehouden in de Bouwen Ewoutstraat te Vlissingen wegens mishandeling. De 38-jarige man uit Vlissingen wordt ervan vex-dacht een 34-jarige plaatsge noot te hebben geslagen. Beide maixnen kregen ruzie over de huur van een woning en opgeslagen spullen. Het 34-ja- rige slachtoffer x-aakte gewond tijdens de stx-ubbeling aan zijn oog. Hij heeft zich voor die verwonding onder doktersbehandeling moeten stellen. Vrachtwagen schampt auto op A58 WAARDE - Op de A58 ter hoogte van Waarde is gister middag rond kwart voor drie een personenauto geraakt door een vrachtwagen. De 55-jarige bestuurder van een personenauto, een man uit Rotterdam had zijn voer tuig noodgedwongen op de vluchtstrook geparkeerd om dat zijn benzine op was. Een 24-jarige bestuurder van een vrachtwagencombinatie hield niet genoeg afstand en raakte met zijn rechtex-achterwielen de geparkeerde perso nenauto. De gehele linkerzijde van de auto raakte daar door beschadigd, maar er raakte niemand gewond. Wegversmalling blijft staan vanwege geringe BURGH-HAAMSTEDE - 'Wegversmalling blijft staan vanwege ge ringe verkeershinder'. Een bord met deze cryptische tekst is sinds kort te vinden bij de Oosterscheldekering. Woordvoerder J. van Gorp van Rijkswaterstaat legt uit: „De huidige minister en staatsse cretaris hebben bepaald dat er geen wegafzettingen mogen staan als er niet aan de weg gewerkt wordt. Dat willen ze niet meer zien. Op de kering is nu het probleem dat daar barrières staan vanwege het werk aan de weg en de voegen tussen de wegdelen. Alleen wordt in de winter niet aan de kering gewerkt. Normaal gesproken zou die wegafzetting dus weggehaald moeten worden, maar dat kost veel geld. Bovendien moet de kering daarvoor twee maal een avond en nacht worden afgesloten en dat geeft ook veel overlast: eenmaal om ze weg te halen en eenmaal om ze in het voorjaar - als ze weer begin nen met het werk - weer terug te plaatsen. Daarom hebben we beslo ten om de afzetting te laten staan. Daar hebben we speciaal een ver gunning voor aan moeten vragen en dat vertellen we aan het pu bliek met het bord." foto Marijke Folkertsma BRUINISSE - Het schoolplein bij de Bruse basisscholen De Meerpaal en Op Dreef is ont daan van vorige week bij een brand vrijgekomen asbest. Dat is gedaan door een gespeciali seerd bedrijf uit Heinkenszand. Het asbest in kwestie komt van het dak van een schuur aan het Stenenpad in Bruinisse. De schuur, behorende bij bloemen handel Magnolia, ging zondag middag in vlammen op. Bij de brand, vermoedelijk ontstaan door verdwaald vuurwex-k, sprongen grotere stukken van de asbestdakbedekking van de schuur en belandden tot op het aanpalende schoolplein. Geluk bij een ongeluk was dat de scholen vanwege de feestda gen gesloten waren en er derhal ve voldoende tijd was om het schadelijke materiaal tijdig te verwijderen. (Advertentie) Verzamelaar Cees van den Berg, zittend op een heel oude racefiets, zoekt naar een ge schikte ruimte om zijn dierbare fietsen te stallen. foto Willem Mieras de antieke fietsen geen nieuwe expositie plaats gevonden wordt. „Tja, wat dan? Je kan ze niet zomaar in een stoffig schuur tje zetten. We moeten dan de hele ten toonstelling weer in dozen inpakken en bij mij en Simon neerzetten." het alfabet van Zeeland

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 57