Laat je fietsen over heuvels in Voerstreek HP ïüi zaterdag 6 januari 2007 yj 5 DAGEIM OOSTENDE/BRtfGGE/GENT/ ANTWERPEN/BRUSSEL W&&535S BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 4 nachten in het hotel Europe Dagelijks ontbijtbuffet en 's avonds een 3-gangen keuzemenu (m.u.v. de eerste dag) Excursies met bus (excl. entreegeld) Luxe touringcar chauffeur reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Onze, nieuwe brochure 2007 is er weer! Van boven naar beneden: De toegangspoort tot de Commanderie. Het hoofdgebouw van de Commanderie met rechts het gebouw waarin, op de eerste verdieping, de gastenverblijven komen. Op heel veel plaatsen vind je langs wandelroutes kruisbeeldjes. Diverse vertrekdata v.a. 14 mei .0 NEDERLAND Maastricht Margraten De Voerstreek is het 'zolderkamertje' van België. Vanwege zijn ligging, aan de bovenkant van het land, maar ook omdat je er het hoogste punt (287 meter) van Vlaanderen vindt. De zes kerkdorpjes in de streek behoren tot de gemeente Voeren. Het is er klein, intiem, rustig, harmonieus. En heuvelachtig. Ideaal voor wandelaars maar toch ook voor fietsers. BELGIE Met de auto kom je het mak- i kelijkst in de Voerstreek door - II even ten zuiden van Maas tricht op de E25 richting Luik, de afslag Eysden te nemen. Via de Bel gische grensplaats Moelingen rijd je de Voerstreek binnen. Informatie over de Voerstreek is te krij gen bij Toerisme Voerstreek in 's-Gra- venvoeren, tel. 0032-4-3810736, www.voerstreek.be Hier zijn ook de elektrofietsen te huur: 13 euro per dag, na 14 uur 7,50.euro. www.toerismelimburq.be. www.toerismevlaanderen.nl derie, is sinds begin dit jaar bezit van Erilc Rochtus, een uit Schilde bij Ant werpen afkomstige gerechtsdeurwaar der, die de ridderzalen helemaal wil la ten opknappen en aan het hofje bin nen de kasteelmuren gastenverblijven gaat inrichten. En het is, aan de bron van de rivier de Voer waarnaar de streek genoemd is, nu al een enorme publiekstrekker. Een ander maar minder indrukwek kend kasteel is Altenbroek bij 's-Gra- venvoeren waar een prachtige wandel route langs loopt. Alleen is Altenbroek, pas door een Nederlander gekocht, niet voor pubhek toegankelijk. Verder liggen er nog kasteeltjes aan de Gulp- dal-route bij het leuke dorpje Teuven, maar om daar te komen heb je echt goe de wandelschoenen nodig, want aan de Oostelijke oever van de Gulp loopt het wel erg steil omhoog. Zowel wande lend als fietsend kom je trouwens tot de ontdekking dat er aan de bewegwij zering wat mag gebeuren; dat staat voor volgend jaar op de planning. Vlaanderen staat bekend om zijn lekke re eten en drinken en daar maakt de Voerstreek geen uitzondering op. We peuzelen er met smaak ons zalmforelle tje en drinken er Westvleteren 12 Trap pist. Een stevig biertje, met 10,8 pro cent alcohol kan het snel gaan. Niet dat je dat aan de fles ziet. Het is namelijk het enige flessenbier zonder etiket. Al le informatie staat op de kroonlcurk: er zou zelfs hennep in dit bier zitten. De torens van De Commanderie weerspiegelen in de forellenvijver. door ROB DE VRIESI Je weet niet watje voelt als je je eer ste trappen doet op het fraaie grijs gespoten rijwiel, dat je bij het Be zoekerscentrum Voerstreek, te genover de kerk in hartje 's-Gra- venvoeren, hebt opgehaald. Niks even aanzetten om op gang te komen, de 'fiets met elektrische trapondersteu- ning' doet je haast wegspuiten. Een klein kastje onder je zadel doet zeker de helft van het werk. Opgeladen tot alle vijf kleine rode lampjes op dat kastje branden, biedt de elektrofiets letterlijk en figuurlijk extra energie, ook op de vlakke weg. Maar als oostelijk van 's-Gravenvoeren de eerste toch wel pittige heuvels op doemen voelt het elektromotortje di rect dat je wat zwaarder moet gaan trappen en denkt kennelijk: hier gaan we even helpen! En dat gebeurt ook. Je hebt nauwelijks het idee datje zelf nog fietst, je wórdt gefietst. Is dat het gevoel dat Floyd Landis in die Alpen-etappe in de Tour de France had toen hij, naar eigen zeggen geholpen door twee biertjes en vier whisky's de avond daarvoor, het hele peloton ver achter zich het? Hoe dan ook, het ne men van het 'valste plat' is een peulen schil, tegen de heuvels op is noodge dwongen afstappen en maar een stukje gaan lopen met de fiets aan de hand, er niefmeer bij. Heerlijk! De Voerstreek is dus een stukje België waar veel gewandeld en gefietst wordt. Wandelaars hebben over het algemeen stevige wandelschoenen aan, gefietst wordt er vooral op racefietsen, in glim mende wielertricots en -broekjes. Ge traind volk dus, en dat moet ook wel op dit behoorlijk geaccidenteerde ter- rein. Tenzij je/niet zó getraind, de elek trofiets tot je beschikking hebt... Zolderkamertje Dit Belgisch zolderkamertje ligt tegen Nederlands Zuid-Limburg aan. Land schappelijk gezien is er niet zo heel veel verschil, maar volgens Guido Sweron (63), de energieke voorzitter van Toerisme Voerstreek, heeft ónze zuidelijkste provincie door met name de ruilverkaveling toch wel het een en ander van zijn oorspronkelijke ken merken verloren: 'Hier is het meer een gezellige chaos gebleven.' Dat de Voerstreek zijn poorten wijd openzet voor de toerist is niet uit luxe geboren. Het is een absolute noodzaak om de economie van de regio op ni veau te houden. De agrarische sector is nog altijd het belangrijkst, maar toeris me is pijler nummer twee geworden. In een gemeente, waar je geen rokende fabrieksschoorstenen ziet, maar ook geen kolossale pretparken of hotels. Al les is er kleinschalig, op de menselijke maat toegesneden. Voeren is geen gemeente waar het al tijd pais en vree is geweest. Om de re cente historie te nemen: in 1963 werd in België de taalgrens tussen Vlaande ren en Wallonië opnieuw vastgesteld, en dat hield in dat Voeren van het Franstalige Luik naar het Nederlandsta lige Vlaanderen werd overgeheveld. Maar er kwam tóch een Luikgezinde burgemeester, de omstreden José Hap part, die echter geen Nederlands sprak en wilde spreken en daarom werd afge zet. Daar waren vele jaren van bloedig geweld tussen beide partijen in de Voer streek aan voorafgegaan, hele families werden door de taalstrijd uiteen ge scheurd. In de nasleep van de Hap part-kwestie viel in 1987 zelfs het kabi net Martens. Vlakbij kasteel Altenbroek ligt deze fraaie Molenhoeve, een vakantieverblijf. Verfstreken Inmiddels hebben de Nederlandstali- gen het echter voor het zeggen, mede doordat inmiddels een kwart van de be volking uit Nederlanders bestaat. En die mogen meestemmen! Van die taal strijd zie je niet veel meer dan wat op muren geschilderde kreten en verfstre ken op plaatsnaamborden. Verder kom je alleen maar rust en harmonie tegen op je tocht langs de zes kerkdorpjes van de Voerstreek. Een van de leukste dorpjes is Sint-Pie- ters-Voeren, mede Omdat zich daar een prachtig kasteel bevindt annex forel- lenlcwekerij. Het kasteel, De Comman- BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 4 nachten in een goed middenklasse hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijt en 3-gangen diner Excursies met bus (excl. entreegeld) Luxe touringcar chauffeur/reisleider Goed verzorgd afscheidsbuffet Voor brochure en boekingen: (0318) 58 09 58 www.botderman.nl Industrielaan 8 3903 AB VEENENDAAL Telefoon 0318-580958 BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland 7 nachten in het 4 sterren hotel Marolt Dagelijks ontbijtbuffet en 3-gangendinér Dansavond Excursies met bus (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar+chauffeur/reis leider Goed verzorgd afscheidsbuffet BIJ DE PRIJS INBEGREPEN 2 nachten in Zuid-Duitsland 7 nachten in een middenklas hotel in een comfortabele kamer Dagelijks ontbijtbuffet 3-gangen diner Excursies (excl. entreegeld) Comfortclass touringcar chauffeur/reïs- leider Goed verzorgd afscheidsbuffet

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 42