illem Ruys: kroon op de vloot Een etalage ran Zeeuwse Artist-in-Caravan op erf Zonnemaire Patiënt in ziekenhuis Terneuzen besmet met mrsa-bacterie één van boek over voormalig vlaggenschip Koninklijke Rotterdamse Lloyd Simnia en Ter Schorre zijn gastvrije zorgcentra mrRinusAntonisse LISSINGEN - Het was niet grootste, snelste en mooiste :hip dat onder Nederlandse de wereldzeeën bevoer. Wel de nis Willem Ruys altijd tot de verbeelding. Hel bij- begin en einde van het zijn daar zeker debet aan. Ruys, de kroon op de ootluidt de titel die Frans pidinga en Nico Guns kozen W hun gisteren gepresenteer- fboek (deel een) over het voor- :ige vlaggenschip van de Ko- "ijke Rotterdamse Lloyd, ge ld bij de Koninklijke Maat- appij De Schelde in Vlissin- Een indrukwekkend boek; alleen door formaat en om- >(600 pagina's), ook door de itailleerde wijze waarop ont- n, bouw en eerste reizen be leven worden. Half dit jaar ■t deel twee. Is er nog wel behoefte aan een nieuw boek over de Willem Ruys? Mensen die geïnteres seerd zijn in schepen en koop vaardij kunnen er nooit genoeg van krijgen. Die worden met het product van Luidinga en Guns op hun wenken bediend. En voor mensen die wat meer op af stand staan, is het interessant te lezen hoe het proces vooraf gaand en tijdens de bouw van zo'n vernieuwend dubbel- schroefmotormailschip zich drie kwart eeuw geleden voltrok. Mailschip Die gang van zaken vormt een belangrijk onderdeel van het nummer Schelde 214. De KMS was huisbouwer van de KRL, maar tijdens de bouw van het schip onderhielden de twee alles behalve een vriendelijke relatie. Integendeel, er ontstond van meet af aan ruzie over vertra ging. De een gaf de ander de schuld en de toonzetting van de briefwisseling hierover loog er niet om. Achteraf misschien maar goed dat het tijdschema uitliep, want daardooiywas-de Schelde 214 bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog nog lang niet klaar. Er is tot najaar 1942 aan doorgebouwd, maar toen gelast te de Rüstungsinspector Nieder- boek, met de KMS en de KRL - - lande stopzetting. Tot aan de be- als hoofdrolspelers. Al in 1929 maakte KMS-hoofdingenieur J. Blokland Visser een zeer vernieuwend ontwerp voor een mailschip. Dat heeft, met vele aanpassingen van de Lloyd, gediend als basis voor bouw- vrijding eind 1944 bleef het schip in wording op de helling liggen. Het torende hoog boven de huizen uit en groeide voor de inwoners uit tot een beschermen gel, een symbool van 'Vlissingen zal herrijzen.' Bijna liep het mis, echter het Duitse plan om werf en schip op te blazen mislukte. Over de wij ze waarop dat werd verijdeld, is enige mythevorming ontstaan. Luidinga en Guns sluiten aan bij een recente conclusie van W. Dudok van Heel (2005): uit eigenbelang (drinkwatervoorzie ning) schortten de Duitsers het opblazen van de werf op. Te waterlating Na hervatting van de bouw kon Schelde 214 in juli 1946 te wa ter worden gelaten (door de om vang van het schip en de beperk te ruimte een hele operatie). Ook werd de naam Willem Ruys onthuld, eerbetoon aan de Wil- lems die de Lloyd in de loop der tijden dienden. Op de romp stond er eerst nog Bzn achter, naar de in de oorlog gefussileer- de Willem Ruys, maar dat bleek een foutje, stellen Luidinga en Guns vast. De afbouw ondervond vertra ging. Eind november 1947 vond de overdracht plaats; 2 decem ber begon de maidentrip naar Naast de voorbereidingen, oor logstijd en (af)bouw bevat het boek uitgebreide informatie en vele illustraties over onder meel de (fraaie) interieurs, het hotel- bedrijf, de technische installa ties, de samenstelling van de be manning en de eerste reiden. Willem Ruys, De kroon op de vloot. Deel een. Door F. Luidinga en N. Guns. Uitgave Van Soeren Co/De Bataafsche Leeuw, Amster dam. Prijs 59 euro. Scheepsleven lengte bijna 200 meter, 21.000 bruto registeren; dienstsnel- heid 21 mijl; passagiersaccommodatie 780, bemanning 400; 1929: eerste ontwerpen bij KMS van modern mailschip; 1938: opdracht en begin bouw P.7, later Schelde 214; september 1942: stopzetting bouw en conservering tot eind oor log; 9 juli 1946: tewaterlating en naamgeving Willem Ruys; november 1947 overdracht door KMS aan Rotterdamse Llo yd, die dan predikaat Koninklijk krijgt; december 1947: maidentrip naar Indië; 1965: verkoop aan Flotta Lauro, Genua; na ombouw verder als cruiseschip Achillo Lauro; 1995: gezonken na brand voor de kust van Somalië. foto's uit besproken boek zaterdag 6 januari 2007 17 Provincie wil meer regio-tv MIDDELBURG - Het dagelijks provinciebestuur vindt dat alle regionale omroepen in Nederland via de digitale televisie van Delta te zien moeten zijn. Daardoor kan de identiteit van zowel de provincies als de regionale omroe pen worden versterkt, schrijven Gedeputeerde Staten in antwoord op schriftelijke vragen van het CDA-Statenlid Van de Merbel. In de loop van deze maand worden RTV Rijnmond en Om roep Brabant toegevoegd aan het digitale pakket, maar wat het provinciebestuur betreft is dat te weinig. De be perkte verspreiding via digitale televisie staat 'haaks' op de ontvangst via satelliet en digitenne, aldus Gedeputeei-- de Staten. Doorgifte via de analoge kabel is moeilijk, om dat daarvoor de capaciteit te gering is. Omroep Zeeland staat niet te trappelen, omdat de mogelijkheid om andere regionale omroepen te ontvangen kan leiden tot 'versnip pering van de aandacht van de kijker'. De provincie denkt daarentegen dat ontvangst van alle re gionale omroepen in heel Nederland een positief effect kan hebben op de reclame-inkomsten van Omroep Zee land. Hoge boete na dronkemansrit MIDDELBURG - Een 53-jarige man uit Vlissingen is gis- tei-avond in Middelburg flink tegen de lamp gelopen. Sur veillerende agenten haalden hem op de Bachtensteene van de weg voor een alcoholtest. De Vlissinger bleek te veel te hebben gedronken. Ook bleek zijn auto niet verzekerd. De man kreeg voor zijn dronkenschap vierhonderd euro boete en voor het onver zekerd rijden nog eens 320 euro. Het totaalbedrag reken de de man direct op het bureau af. PvZ wil snel referendumregeling MIDDELBURG - Als Zeeland geen regeling heeft om een referendum over ontpoldering te houden, dan moet die re geling er maar snel komen. Met deze boodschap heeft de Partij voor Zeeland (PvZ) in de Staten van Zeeland zich gisteren tot het dagelijks provinciebestuur gewend. De fractie wil dat op zo kort mogelijke termijn een verorde ning wordt ingevoerd op grond waarvan een referendum over ontpoldering kan worden gehouden, zoals L. van Melle uit Zierikzee deze week heeft gevraagd. Naar het idee van de PvZ zou daarvoor de referendumver ordening van de provincie Noord-Holland naar de Zeeuw se situatie moeten worden vertaald. Volgende week vrij dag zouden de Staten er dan een besluit over kunnen ne men. Collectieve verzekering minima ZIERIKZEE - Minima en uitkeringsgerechtigden in de ge meente Schouwen-Duiveland kunnen gebruikmaken van een collectieve ziektekostenverzekering. Het gemeentebe stuur is voor 2007 een collectieve ziektekostenverzeke ring aangegeaan bij zorgverzekeraar CZ. De collectieve verzekering is niet alleen voor mensen die een uitkering hebben, ook andere mensen met een minimum-inkomen (maximaal 105 procent van de bij standsnorm) kunnen hier aan deelnemen. Vorig jaar bood de gemeente Schouwen-Duiveland de mi nima ook al een collectieve ziektenkostenverzekering aan. door René van Stee TERNEUZEN - Op de afdeling Intensive Care (IC) van het Zorg- saam Ziekenhuis in Terneuzen is gisteren bij een patiënt mrsa geconstateerd. Deze multiresis- tente bacterie is ongevoelig voor bijna alle soorten antibiotica en daardoor moeilijk te bestrijden. Om uitbreiding van de besmet ting te voorkomen is de IC in tweeën gesplitst. De ene kant is uit veiligheidsoverwegingen in gericht als geïsoleerde zone waar patiënten liggen die op mrsa worden onderzocht, en in afwachting zijn van de uitslag. Het onderzoek geldt ook voor personeel dat mogelijk met de besmetting in contact is ge weest. Iedereen die is besmet, wordt behandeld. Er is meteen begonnen met het schoonmaken van de overige ruimtes van de IC, zodat verder gewerkt kan worden met een be perkte opnamecapaciteit. Volgens een woordvoerder van Zorgsaam komt de dagelijkse gang van zaken hierdoor niet in de knel. Patiënten die nu op de IC liggen worden niet overge plaatst naar gewone verpleegaf- delingen. Bezoekers op de IC krijgen met speciale voorzorgsmaatregelen te maken. De verwachting is dat hierdoor de veiligheid van pa tiënten, bezoekers en medewer kers optimaal is geregeld. Volgens het ziekenhuis zijn er geen verdere maatregelen nodig voor patiënten en bezoekers op de verpleegafdelingen. Het Zorg saam Ziekenhuis in Terneuzen kreeg in 2003 en 2005 ook al te maken met mrsa-besmettingen. Het ging toen respectievelijk om de afdeling neurologie en cardio logie en de afdeling chirurgie. door Nadia Berkelder MIDDELBURG - Zorgcentra Simnia in Domburg en Ter Schorre in Terneuzen zijn geno mineerd voor de Food is Care Award 2006. Deze prijs wordt jaarlijks uitge reikt aan de zorginstelling die de beste gastvrijheid biedt. In to taal zijn er tien zorgcentra geno mineerd. Zowel Simnia als Ter Schorre maakt deel uit van de Stichting Voor Regionale Zorgverlening (SVRZ). Beide locaties scoren hoog als het gaat om de kwali teit van eten en drinken, het Straat Hulst afgesloten HULST - De Grote Bagij- nestraat in Hulst is dinsdag 9 ja nuari vanaf 7.30 uur afgesloten voor het verkeer. Op diverse plaatsen in de weg worden verzakkingen gerepa reerd. De werkzaamheden zul len donderdag 11 januari wor den afgerond. woongenot en de service. De no minaties zijn tot stand gekomen op basis van ervaringen van cliënten. Volgende week donder dag, 11 januari, wordt de prijs winnaar bekend gemaakt door staatssecretaris Ross- van Dorp tijdens het Nationaal Congres Gastvrijheidszorg in Amster dam. Avond voor mantelzorgers in Middelburg MIDDELBURG - Steunpunt Mantelzorg houdt 16 januari een lotgenotencontact in de Zeeuwse Bibliotheek van Mid delburg. Deze avond wordt speciaal geor ganiseerd voor mensen die over dag door werk of gezin niet aan de gespreksgroepen kunnen deelnemen. De bijeenkomst gaat over schuldgevoel en duurt van 19.30 tot 21.00 uur. Belang stellenden kunnen zich telefo nisch opgeven bij het steunpunt via 0118-553530. rootkoor richt op opera - Het Groot- Zeeland begint donderdag de repetities voor een nieuw ject. Het gaat om een concert fragmenten uit bekende ope- als Porgy Bess, My fair la- Missa Criola en Conquest of idise. Gi'ootkoor staat onder lei- d van de dirigenten Etty van Mei en Nan van Groenin- Drie keer per jaar studeren met honderden zangers een cert 'n' Iedereen die graag en misntens 18 is, mag De uitvoering is op 11 in de Nieuwe Kerk in Mid- De repetities zijn op 11 januari, 1 en 15 maart en april in kerkgebouw De in Middelburg. Infor- le: VAvw.grootkoor.nl. doorEsme Soesman ZONNEMAIRE - De kunste naarsinitiatieven Sanders Ge luk uit Rotterdam en Kip Vis uit Middelburg treffen elkaar er gens in het midden, in de polder van Zonnemaire. Daar is, op het erf van creatieve boer Jaap Ver- seput, een caravan weggezet. El ke maand nemen diverse kunste naars gedurende een week hun intrek in het huisje op wielen. Hun vertaling van die ervaring wordt later dit jaar tijdens het festival artist-in-caravan gepre senteerd. Verschillende beeldend kunste naars, theatermakers, een muzi kant en journalist hebben het weekje platteland inmiddels achter de kiezen. Eind deze maand neemt het laatste creatie ve duo haar intrek in de cara van. De vrijheid die de deelne mers genieten, is groot - blijkt uit de uitleg van mede-intiatief- nemer Sander Zweerts de Jong van Sanders Geluk. Als (afgestu deerd) tekenaar heeft hij zich ge durende zijn weekje kunstzinni ge 'retraite' vooral op fotografie gestort. Wel is het de bedoeling een link te leggen met de Zeeuw se omgeving. Bovendien staan de uitingen in het teken van het klimaat, wat het overkoepelend thema is geweest van de afgelo pen jaar door Sanders Geluk ge nomen initiatieven. „Het wer ken aan de hand van een thema is zo'n beetje toevallig ontstaan, maar blijkt een fijne methode. Je kunt verdiepen, anders blijft je werk toch wat sneller anekdo tisch van aard." Dat klimaat komt in Zonnemai re haast automatisch aan bod. Sinds de start vorig .jaar is elke maand een andere creatieveling voor een week richting Schou- wen-Duivelandse polder getrok ken. Waarmee de gang van de seizoenen een niet weg te poet sen onderdeel vormt van de op gedane ervaringen. Beleving De beleving van het platteland is een ander aardig aspect. Die invalshoek raakt ook sterk aan Verseputs interesse. Hoewel de man achter onder meer Zonne maire Buitengewoon en Giro de Pic-Nic in dit project alleen faci- liteert, ziet hij wel degelijk raak vlakken tussen Artist-in-Cara van en zijn eigen creatieve zoek tocht. „Hoe gaat dat nu met het platteland'verder? Wat gaat er gebeuren? Zonder expliciet te zijn, vind je dat element hier toch al snel in terug." Artist-in-Caravan moet - naast een boek en dvd - uiteindelijk re sulteren in een tweedaagse slot manifestatie, waarin mensen 'op expeditie' kunnen langs de resultaten van dit kunstzinnige kampeerproject. Aanvankelijk was het de bedoeling een winter festival op poten te zetten, maar omdat de financiën nog niet rond zijn is deze planning opge rekt. De gemeente Schou wen-Duiveland heeft een subsi dieverzoek van 2000 euro voor Artist-in-Caravan recent afgwe- zen. De provincie komt wel met centen over de brug. Dat festival komt er hoe dan ook toch, geeft Zweerts de Jong desgevraagd aan. Waarschijn lijk wordt nu ingestoken op een combinatie met Giro de Pic-Nic in de zomer. Jammer, omdat een winterfestival in Zeeland („Leuk met vuurkorven") vol gens de Rotterdammer best aan trekkelijk kan zijn. Maar aan de combinatie met de kunstzinnige route langs de Schouwen-Duive- landse kunstzinnige picknick plaatsen (en ander moois) kle ven weer andere voordelen, denkt Zweerts de Jong. Of zoals Verseput het ziet: „Dan komt er één grote energieexplosie tot stand." 'or Ernst Jan Rozendaal - Over twee we ll verschijnt de tweede afleve- ig van Zeeprik, een gratis ma rine over vormgeving in Zee- id.Daarin is een longlist opge- men van recent uitgevoerde drachten. Morgen begint in 1 Centrum voor Beeldende rost Zeeland in Middelburg i tentoonstelling van deze pro ten. t is niet de bedoeling dat elke longlist gepaard met een expositie, maar nu s het een uitgelezen mogelij k- d°m het nieuwjaarsfeest van CBK Zeeland luister bij te ten. „De longlist in Zeeprik j bedoeld als etalage van vormgeving", ver- Jobine Roest van het K Zeeland. „Dit keer geven hier live een preview van t er in nummer twee afge- ikt gaat worden." jrogevers kunnen zelf hun ijecten aanmelden voor de glist. Plaatsing gebeurt naar gorde van binnenkomst. Het werk is dus ook niet specifiek voor een tentoonstelling aange boden. „Dat is een dimensie die erbij komt", zegt Leonard Snel- ders, vormgever en redacteur van Zeepnk. „We hadden meer aanmeldingen dan we op de longlist konden plaatsen. Daar zijn we blij mee, want daaruit blijkt dat er behoefte is aan dit podium dat we voor vormgeving in Zeeland hebben opgericht." Een kwalitatieve weging van de inzendingen is niet nodig, aldus Roest en Snelders, omdat het be stand van het CBK Zeeland (en dus van Zeeprik) grotendeels be staat uit professionele vormge vers en kunstenaars. Snelders: „Voorwaarde is dat je regelma tig opdrachten hebt." De expositie Long List Live biedt een gevarieerd beeld van de Zeeuwse vormgeving. De ont werpers Jeroen van 't Leven en Hans van 't Leven (geen familie) krijgen extra aandacht. De eer ste heeft de twee middenpagi na's van Zeepnk mogen vullen. Met een projectie op de wand Alfabet Tafels en lampen van Ineke Otte zijn te zien in het Centrum voor Beeldende Kunst Zeeland. foto Ruben Oreel van de expositieruimte geeft hij een voorproefje van zijn 'alfabet van life design' dat hij daarvoor heeft ontworpen. Hans van 't Leven is interieur architect en omgevingsontwer per. Hij laat schaalmodellen zien, onder meer van meubels. Een aantal ontwerpers laat via foto's zien hoe aan de wensen van hun opdrachtgevers is tege moet gekomen. Zo toont Berith Keiser haar interieurontwerp voor zorgcentrum de Hooge Pla ten in Breskens en Corian de Dreu van Dépot interieurarchi tectuur de inrichting van hotel De Distel in Zoutelande. Sela heeft in opdracht van de Lionsclub Vlissingen een publi catie over en - als verkeersbord - een zinsnede uit het werk van kunstenaar Machteld van der Wijst vormgegeven. Publicaties zijn ook te zien van Wentelwe reld (Thiërry Tetenburg, die een boek van fotograaf Mechteld Jansen heeft ontworpen) en Ra ven vormgeving (brochure van Dow). Maar bijvoorbeeld ook een strip van Benno Vranken, ta fels en lampen van Ineke Otte en een ring van Mare de Regt. „Er is geen rode draad", ver klaart Snelders. „Er bestaat niet zoiets als Zeeuwse vormgeving. We zijn wel verrast door de ver scheidenheid en door het feit dat je op heel veel terreinen Zeeuw se vormgevers bezig ziet." Hij be nadrukt dat het belangrijk is dat de vormgevers met eikaars werk in aanraking komen. Ze kunnen elkaar inspireren, tips uitwisse len en gezamelijk aandacht vra gen voor hun werk. Dat is ook de toegevoegde waarde van de tentoonstelling. „Vooral de ope ning is een uitgelezen mogelijk heid tot ontmoeting", meent Roest. „Niet alleen van kunste naars onderling, er lopen hier ook opdrachtgevers rond. Wie weet worden er nog zaken ge daan ook." Expositie: Long List Live bij het CBK Zeeland aan de Balans in Middelburg, t/m 19 januari ma t/m vri geopend van 9-17 uur. Opening morgen van 15-17 uur. Zeeprik 2 is vanaf 19 januari verkrijgbaar via www.cbkzeeland.nl, De Druk kerij en de Zeeuwse Bibliotheek.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 17