>zc ftospice Terneuzen najaar open Subsidie voor viering vijftig jaar Porgy De douchekraan was een groot mysterie Onderzoek naar moord Blokpoel op laag pitje JandoKcslJanrfl! Absdale sceptisch over maatregel sluipverkeer egio krijgt sterfhuis om laatste levensfase in huiselijke sfeer door te brengen Tjm s€ PZC Oplossing ijdag 5 januari 2007 woningen meuliels!o!leerdcr langstraat 79 nmemulden 0116-602937 15 korting op alle harde vloeren (o a. Quick step) 20% korting op rolluiken 15% korting op tapijt 10% korting op alle andere zonwering (aanbiedingen geldig f/m 31 januari 2007) www.jandenooijervof.nl e,p SDALE - Eerst zien, dan pas oven, Dat zegt inwoner Car- ni"E de Vliegere van Absdale in ictic op het inrijverbod dat de Jü urtschap moet verlossen van rdrijdcnd sluipverkeer. Vliegere behartigt samen tDavy de Bruin in de dorps- dvanSint-Jansteen de belan- i van Absdale. editie Zeeuws-Vlaanderen De inwoners van de buurtschap ergeren zich al jaren aan het voorbijrazende sluipverkeer, dat via de Tolweg naar de aan sluitende Absdaalseweg rijdt. De overlast wordt volgens de ge meente veroorzaakt door woon-werkverkeer uit de rich ting van Heikant én door bezoe kers van restaurant Den Ouwen Ferdinandus. Met een inrijver bod op de Tolweg richting de buurtschap hoopt het college de overlast in te dammen. Effect Na een jaar wordt bekeken of de maatregel het gewenste effect heeft. De Vliegere is gematigd positief. „We zijn hier al sinds 2001 mee bezig. Het is nu 2007... we heb ben in de voorbije jaren al zo veel plannen gelanceerd, maai er kwam nooit respons. Dit is de eerste keer dat we iets van de ge meente horen. Laten we nu eerst maar eens afwachten of de maatregel daadwerkelijk wordt ingevoerd. De ondervindingen met de gemeente zijn tot nu toe namelijk niet best", aldus De Vliegere. Hij is overigens wel blij met het voornemen om de overlast nu eindelijk aan te pakken. „Het is ook hoog tijd, de inwoners van Absdale zijn het dagelijkse ge- cross van automobilisten spuug zat. Er zijn nu zo'n tien tot vijf tien kinderen in onze buurt. Daar moet je vanwege hun vei ligheid tijdens het buiten spelen voortdurend op letten", zegt De Vliegere. Alle inwoners hebben inmiddels een oproep van De Bruin en De Vliegere in hun brievenbus ge had om volgende week woens dag vanaf 19.30 uur hun visie te geven op het inrijverbod. De bijeenkomst vindt plaats in Den Ouwen Ferdinandus. or René van Stee KNEUZEN - Het hospice or Zeeuws-Vlaanderen komt een voormalig kantoorpand in de Leeuwenlaan in Terneu- pand is eigendom van gemeente Terneuzen. Die wil t gebouw voor 230.000 euro rkopen aan de Stichting Hos- lö~ ceZceuwsch-Vlaanderen (SH- voldoende geld om de noodzake lijke verbouwingen uit te laten voeren", aldus Van Vooren. Niet alleen de Zeeuws-Vlaamse gemeenten steunen het hospice, maar ook de provincie, zorgver zekeraars, het bedrijfsleven en (hulp)fondsen. Verder zijn er schenkingen in natura en giften binnengekomen. Daardoor krijgt de SHZV het hospice vol gens Van Vooren 'royaal' gefi nancierd. Nu de opening van de voorziening in zicht is, gaat de stichting hard aan het werk om de Vereniging van Vrienden van het Hospice verder gestalte te ge ven. De vereniging richt zich met name op de werving van do nateurs en op acties voor fond senwerving en verder draag vlak. Het donateursgeld is be stemd voor de exploitatie van de voorziening. Daarvoor is naar schatting jaarlijks 50.000 euro nodig. Vrijwilligers In het Zeeuws-Vlaamse hospice komen vier tot zes plaatsen. Ge let op de sterke vergrijzing in de streek is een groter aantal bed den een reëel vooruitzicht. In Terneuzen zorgen vrijwilligers voor ondersteuning van de pa tiënt en hun mantelzorgers. Zij verrichten beperkte zorgtaken en geen verpleegtechnische of medische handelingen. De vrij willigers zijn geschoold en wor den ondersteund door de coördi nator. De medische verantwoor delijkheid ligt bij de huisarts van de patiënt. De verpleegkun dige zorg wordt geleverd dooi de thuiszorg en eventueel nacht zorg. De SHZV ondertekent hier voor binnenkort het contract met de Stichting Zorgsaam. Inmiddels heeft de SHZV meer dan dertig vrijwilligers die zorgtaken op zich zullen nemen. Dit hoeft niet uitsluitend in het toekomstige hospice, maar ge beurt ook bij mensen thuis. Vera (links op de bal) en Maia uit Georgië demonstreren een act die ze afgelopen week bij het Hulster jeugdcircus Reinardi hebben geleerd. door René Hoonhorst TERNEUZEN - Nee, Maia Breg- vadze en Vera Kupatadze zien niet op tegen het vertrek naar huis. Thuis in het Georgische stadje Chiatura baden de twee elfjarige vriendinnetjes niet in de weelde die ze tijdens hun va kantie in Zeeuws-Vlaanderen ondervonden, maar ze willen hun ouders en andere familiele den toch graag weer zien na bijna drie weken. De werking van de kranen van de douche was aanvankelijk een groot mysterie, terwijl ook de wijze waarop de autogordels moesten worden vastgeklikt wat hoofdbrekens kostte. Een bezoekje aan de Efteling, een boottochtje op de Wester- schelde en skaten met de kinde ren van gastfamilie Van Oosten zorgden voor ongecompliceerd plezier. Een bezoekje aan de school van zoon Jochem Van Oosten was ook al prachtig, al was het maar omdat de polder- school in Reuzenhoek veel en veel kleiner is dan de grote school die Maia en Vera bezoe ken. De vakantie in het rijke Ne derland is veel sneller voorbijge gaan dan ze hadden durven dro men. Ze hebben heel veel lol ge had, maar ze vinden het ook niet erg dat ze weer naar huis moeten. „Ze zijn heel erg trots op hun land én op hun familie. Ze gaan dus ook graag weer te rug naar huis." In heel behoorlijk Engels beves tigen Vera en Maia de woorden van 'moeder' Judith van Oosten. Ze vonden de vakantie fantas tisch, maar vinden het ook heel mooi dat ze weer naar huis gaan. Al was het maar om alle prachtige verhalen aan familie, vriendinnen en kennissen te kun nen vertellen. Financiering Gastouder Hessel de Boer uit De Val benadrukt dat niet al leen de buitenlandse kinderen veel leren van hun bezoek aan een rijk westers vakantieland. „We leren zelf ook veel, vooral om blij en tevreden te zijn met kleine dingen." Ook coördinator Hans Roos van foto Peter Nicolai Pax Christi Kinderhulp is heel tevreden. De financiering van de vakantieweken kwam wat moeilijk op gang, maar bedrij ven, kerken en scholen uit de re gio hebben toch de noodzakelij ke 22.500 euro bijelkaar gekre gen. Gisteravond werd namens de Terneuzense basisschool De Meerpaal nog 830 euro van een kerstactie overhandigd. Roos: „Een kwart van het be drag dat we nodig hadden, is door schoolkinderen bijelkaar gesprokkeld. Hartverwar mend." door René van Stee TERNEUZEN - Voor de viering van het vijftigjarig bestaan krijgt jazzcafé Porgy Bess aan de Noordstraat in Terneuzen een gemeentelijke subsidie van vijftienduizend euro. Door de kwalitatief hoogwaardi ge programmering en de gede gen promotionele aanpak be schouwen burgemeester en wet houders van Terneuzen het eve nement als meer dan alleen maar een jubileumactiviteit. Daarom is de subsidieaanvraag niet beoordeeld vanuit de ge meentelijke jubileumregeling, maar vindt dekking plaats van uit de post grootschalige evene menten. Voorzitter H. Zuiderbaan van de speciaal opgerichte stichting 'Porgy Bess 50' is tevreden met de subsidietoezegging. Aan vankelijk vroeg de stichting een gemeentelijke bijdrage van der tigduizend euro. In eeh later sta dium bleek er echter zeer ruim te zijn begroot, waarna een bij stelling naar beneden plaats vond. Zuiderbaan: „Ten tijde van het opstellen van de begroting wa ren veel dingen nog niet duide lijk. Dan neem je dus veilige marges in acht. De financiën zijn nu zo goed als rond. Want we rekenen ook nog op bijdra gen van de provincie, diverse culturele fondsen en het bedrijfs leven. Ik heb er alle vertrouwen in dat alles in kannen en krui ken komt." De viering van vijftig jaar Porgy Bess wordt op 5 april afge trapt met een grote manifestatie in het Scheldetheater. Aanslui tend staan de rest van de maand andere festiviteiten op het pro gramma. Om de activiteiten van Porgy Bess tijdens het jubi leum breeduit voor het voetlicht te brengen, hebben vertegen woordigers van de vaste bespe lers van het jazzcafé zich vere nigd in de stichting 'Porgy Bess 50'. Het gaat dan om de stichting Open Haard Concer ten (klassiek), Porgy Jazz Advertentie (jazz), Roots (blues) en Promet- heus (literatuur). Zuiderbaan verwacht eind deze maand of begin februari het definitieve programma te pre senteren. De artiesten, zowel (in ternationale als regionale be kendheden, treden onder meer op in Porgy Bess en de Grote Kerk aan de Noordstraat. Naast optredens van jazzensem- bles zijn er ook activiteiten zo als geïmproviseerde muziek, ka mermuziek, blues, lezingen, kinderopera, workshops en mas- terclasses. Door verschillende genres in één programma samen te bren gen, probeert de organisatie de belangstelling onder het pu bliek voor andere genres te wek ken. Ook is het de bedoeling om een nieuw en jong publiek aan Por gy Bess te binden en daarmee een basis te leggen voor de cultu rele dynamiek van de gemeente Terneuzen. hospice, ofwel een 8® jna-thuis-huis, is voor het ver- ijf van mensen in hun laatste lensfase die in een huiselijke willen sterven, zonder dat armee de familie bovenmatig ast. Het hospice is een tbreiding van het bestaande 01 nbod aan terminale zorg. In gevallen dat mensen te ziek i om thuis te blijven tot het de, komen zij vaak terecht op terminale afdeling van een pleeghuis. Het hospice is een Vffl senvorm. oratterD. van Vooren van de ZV venvacht dat de nieuwe Omening in september open- .Want er is in feite niks ei-wat de boel nog kan vertra- n. De aankoop van het pand is genoeg afgerond en ook is er urgemeester ch,-Duiveland olgend jaar weg ERIKZEE - Burgemeester Bw isselbergs (61) zet volgend i een streep onder zijn car ré als gemeentebestuurder, ld 2008 loopt zijn tweede hlstermijn voor Schouwen- iveland af. In een nieuwe ver- Hj> ging heeft de burgemeester en trek. HDi dersdan wat hij bij zijn her- joeming eind 2002 liet door- iemeren, is Asselbergs echter t van plan voortijdig terug te den, De burgemeester zei lam in te overwegen zo rond zijn Ta» I 'iets volledig anders te gaan en' „Zo lang mijn gezond- o,i ld dat mogelijk maakt, zit ik T'ijn ambtstermijn tot het eind Ik ben bijzonder blij met het 'dige college. Het gaat hart ree goed en dat stralen we ar mijn gevoel ook helemaal En nu het zo goed gaat - we 'ben nadrukkeh jk veel minde- e tijden gekend - vind ik het Bi 1 belangrijk daaraan ook uc jn steentje nog te kunnen bij- r\, aSen< Ik geniet nog elke dag ye n dit ambt." Mi selbergs (WD) werd op 1 ja- ari 1997 de eerste burgemees- van de nieuwe gemeente louwen-Duiveland. Voor die bekleedde hij die functie al nen het toenmalige Zierik- •Van 1981 tot 1987 was hij Tgemeester van Sluis en te mmeer dan een jaar waarne- »d in het aangrenzende Aar- ïburg. Om te beginnen alles* tot 50% korting! STERTEL it k'kstt.Goes 0113-270025 Mw "«we collectie, bestellingen en pertyweer CDA bang voor fusie corporaties TERNEUZEN - De Terneuzense CDA-fractie wil dat een deskundige de voorgenomen fusie tussen de woningcorpo raties Woonstichting Clavis en Woongoed Middelburg be geleidt. Een deskundige van naam en faam moet als 'inter mediair' zorgen voor het Terneuzense belang. Clavis en Woongoed Middelburg kunnen elkaar aanvullen en ver sterken, verwacht het CDA. Maar een onafhankelijk des kundige moet er voor zorgen dat de zeggenschap niet een zijdig naar de provinciehoofdstad verdwijnt en dat de Zeeuws-Vlaamse werkgelegenheid intact blijft. De christendemocratische fractie vraagt burgemeester en wethouders van Terneuzen om de fusie aan te sturen en te helpen zoeken naar een onafhankelijk expert. Netjes plakken voor verkiezingen TERNEUZEN - Alle partijen moeten hun posters voor de verkiezingen van Provinciale Staten netjes op daarvoor aangegeven plaatsen op de verkiezingsborden plakken. Als de tien in Terneuzen actieve partijen ieder een poster van A2-formaat plakken, kunnen alle boodschappen pre cies op de daarvoor bestemde borden, betoogt de Terneu zense afdeling van de SP. De Socialistische Partij komt met het vooi'stel, omdat ze er vorig jaar bij de landelijke verkiezingen van werd be schuldigd haar wervingsplakkaten over de posters van an dere partijen plakte. Dat kon echter niet anders, omdat andere partijen veel te grote posters gebruikten, betogen de socialisten. Vóór volgende vei'kiezingen moet de gemeente gx*otex*e plakborden beschikbaar stellen, voegt de SP-afdeling er aan toe. Mogelijke sluiting koffieshops TERNEUZEN - De CDA-fractie in Terneuzen laat weten dat in de discussies over vestigingsplaatsen van koffie shops nadrukkelijk cle mogelijkheid tot slxxiting van shops moet worden meegenomen. De chi'istendemocraten sluiten zich aan bij de kritiek van de ChristenUnie en andere pai'tijen op uitlatingen van burgemeester J. Lonink. Het 'slaat nergens op' om gedu rende een door de raad uitgevaai-digd onderzoek ideeën over het veilen van koffieshops te lancei-en. Dat lokt al leen maar weer ï'eacties uit en geeft partijen de kans eer der afgeserveerde voorstellen uit de mottenballen te ha len, stelt CDA-fractievoorzitter H. Siersema in een schrif telijke 'nieuwjaarswens'. Pas tijdens raads- en commissievergadering dienen alle voor- en nadelen van gedoogde softdrugsverkoop aan de orde te komen, betoogt Siersema. Hij voegt er aan toe dat sluiting van koffieshops 'vele duizenden Temeuzenax-en het gevoel kan geven een gelukkig nieuwjaar te zijn inge gaan'. door Rob Paardekam GOES - De kans dat de moorde naar van Goesenaar Sarn Blok poel nog wordt gevonden is ni hil. Het onderzoek is volgens de politie nog niet officieel afgeslo ten, maar staat op een zeer laag pitje. Blokpoel (toen 81) was op 19 au gustus 1995 een eindje aan het wandelen toen hij in een park aan de Oostwal zo ernstig werd mishandeld dat hij een paar da gen later aan zijn verwondingen ovei'leed. Er werd destijds een aantal verdachten aangehou den, maar deze mensen moesten worden vrijgelaten wegens ge brek aan bewijs. Het motief is nooit helemaal duidelijk gewor den. De mishandeling had wel licht te maken met de homosek suele contacten van het slachtof fer. De politie sluit ook bero ving niet uit, aangezien de porte monnee die Blokpoel altijd bij zich had was verdwenen. Eind 2004 werd het ondex-zoek plots hei'opend, omdat er nieu we aanwijzingen binnen waren gekomen. Het televisieprogram ma Opsporing Verzocht besteed de opnieuw aandacht aan de zaak en er werd een klein DNA-onderzoek gehouden. Zo wel verdachten van destijds als andei'e mensen werd verzocht DNA-matexiaal af te staan. Eén van die anderen werd eind 2005 aangehouden en een paar weken vastgezet op verdenking van be trokkenheid, maar ook dat kon niet worden hardgemaakt. Een jaar later staat het onder zoek op een laag pitje. Volgens een wooi'dvoerster van de poli tie is het nog niet officieel afge sloten, maar zit er geen team meer op de zaak. Voor de tip die leidt tot aanhouding van de da der is een beloning van twintig duizend euro uitgeloofd. (Advertentie) Wij geven u de helft cadeau! Spaar mee voor 50% korting op vier exclusieve ~"r" serviezen van Johnson Brothers, één van de merken van Wedgwood. Spaarkaarten kunt u downloaden via onze website www.pzc.nl/spaaractie. U kunt ze ook afhalen bij onze klantenbalie. Met een abonnement spaart u sneller! Bel 0800 - 0231231. J] zeeuwse almanak 'Zeeuw dikste van het land', kopte dit ochtendblad giste ren op de voorpagina. Zeeland is, zo meldden wij, een provincie van dikkerds ge worden; nergens in Neder land wonen zó veel mensen met overgewicht. Ditzelfde ochtendblad reikte zelf de oplossing aan: meld u aan als vrijwilliger van Slachtofferhulp. Want welke kop plaatsten wij boven een artikel waarin werd verhaald over een tekort aan medewer kers bij die organisatie Deze: 'Veel vrijwilligers val len af'. Bijdragen voor deze rubriek: redactie@pzc.nl of Redactie Almanak, Postbus 31, 4460 AA Goes

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 39