ihoy van slag na afzeggen Schep Henin en Henman melden zich af voor Australian Open Uathijsen mist trainingskamp NAC vanwege vliegangst Spanje lachend naar finale Hopman Cup Rellen bij Oranje zijn van alle tijden niet opnemen 17 Jurg zit in Oostenrijk, bob is nog in New York hoegleider Den Braber wijt afmelding aan onzekerheid van zijn pupil vrijdag 5 januari 2007 'EN - Het is vrijwel zeker Kline Jurg komend wcekein- tijdens het NK in het Oosten- jksc s niet kan beschikken ferhaar eigen bobslee. De bob is nog altijd niet op Schiphol gearriveerd en wordt ook niet eerder dan zondag ver wacht. De slee staat op het vlieg veld van New York. „Ik ben zelf 18 december al teruggekomen vanuit Lake Placid, de slee zou in de week erna volgen. Dus ik wacht nu al een paar weken. Dat heb ik nog nooit meege maakt, het is waardeloos. Maar ik probeer me er niet over op te winden, ik kan er toch niets aan doen." Als 'bijzonder object' gaat een bob niet bij elk vliegtuig het vrachtruim in. Het wachten is op een passende vlucht, on danks de druk die de Nederland se bond uitoefent. Jurg trekt nu plan B uit de kast; misschien kan ze de bob van een ander team lenen. GPD 'ERDAM - Bleek en pips peter Schep zich gister- Jddag in Ahoy'. Om zich (ziek) J te melden voor de Rotterdam- J zesdaagse. „We zijn aan een #ar seizoen bezig", zei Scheps I wrziene koppelgenoot Danny lam enkele uren later met een epe zucht. Het afzeggen van chop kon daar volgens hem og nel bij. Na wat heen en eer geschuif met namen, eedt Stam nu het strijdperk in au de zijde van de Italiaanse ve- raan Marco Villa. chep en Stam waren in Rotter- am voorzien als het 'nummer én-koppel'. Als het duo dat ioy' de komende dagen in uur en vlam had moeten zet- pn. De mededeling van Schep at hij (nog altijd) te ziek is om y koersen was gisteren het alles B erheersende nieuws. „Ik denk S at Peter het psychisch niet aan an om hier te moéten preste- in", zei zijn ploegleider John en Braber. Daar geloof ik niks van", rea- jerde wedstrijdleider Patrick I ercu, „Samen met Stam heeft toch Amsterdam gewonnen. Igens mij is hij echt ziek. larikben natuurlijk geen dok- Ier." Stam wilde niet ingaan op - je aantijgingen van Den Bra- er, die ook zijn ploegleider is. Als Peter weer helemaal ge- ind is, wil ik graag weer met em rijden." an Schep zelf is bekend dat gebrek aan zelfvertrouwen em nogal eens parten speelt, isteren wilde hij daar niet van eten. „Ik ben echt ziek. Als je eïfitbent, kun je zo'n zesdaag- y niet rijden ij wilde het Stam niet aandoen )m halverwege de zesdaagse af moeten haken. Eén ding is Peter Schep (rechts) kan vanwege ziekte niet meedoen aan de Rotterdamse z< meer in Amsterdam in actie kwam, rijdt nu met een Italiaan. Zijn partner Danny Stam (links), met wie hij onder foto Ed Oudenaarden/ANP duidelijk: de zesdaagsen zijn zichzelf niet deze winter. Het begon met de zware val van Robert Slippens in een weg- koers (Schaal Seis), eind augus tus. De vaste koppelgenoot van Stam brak bijna alle ribben. Hij is weer aan het trainen, maar koersen is er nog niet bij. In Gent kwam de Spanjaard Isaac Galvez bij een harde val om het leven. Die klap dreunt nog al tijd na. Diens vaste maatje Joan Lianeras maakte gisteren ver weesd zijn rentree. „Baanwiel- rennen is mijn leven. Daarom ga ik dooi-." Begin deze week gingen in de zesdaagse van Zürich de beide toppers Risi en Stam met elkaar 'op de vuist'. Er werd geschol den en er werd gegooid met em mers water. Het conflict is in middels uitgepraat, maar de lit tekens blijven volgens Stam. „Ik merk nu in de kleedkamer al dat we anders met elkaar omgaan." Hij verwijt Risi, die zijn excuses heeft aangeboden, weinig. „Het is voor iedereen een raar sei zoen. Op zo'n moment komen de spanningen van de afgelopen maanden eruit. Bxnxno wou graag winnen in Zürich. Het liep even niet zoals het lopen moest en dus reageerde hij zich af op Jens Mouris en mij." Sukkelstraatje In Gent werden veel renners ziek. Schep incluis. „Sindsdien zit hij in het sukkelstraatje", denkt Stam. Sercu: „Het lijkt wel of het virus dat hij daar heeft opgelopen bij iedere in spanning wordt geactiveerd." De Belg moest snel een nieuw veld samenstellen. „Je gaat uit van een Nederlands topkoppel. Na het wegvallen van Slippens was dat Schep-Stam. Omdat er nu geen Nederlanders meer zijn die goed genoeg zijn om te strij den voor de eindzege is de keuze gevallen op Villa." John den Braber is daar wel wéér blij mee. „Het is iemand met wie hij de zesdaagse kan winnen. Qua postuur past hij be ter bij Danny dan Peter of Jens. Afwachten alleen hoe het pu bliek erop reageert." Stam reed gisteren warm met Slippens. Lachend en geamu seerd als altijd. „Ik weet hoe zeer Danny me mist in de koers, maar hij heeft er nooit om aange drongen om nu al weer zesdaag sen te gaan rijden", zegt Slip pens. Heel misschien had hij kunnen rijden. „Maar het is be ter van niet. Ik had er Danny en ook mezelf gaan plezier mee ge daan." Stam beaamt dat. „Het is niet niks wat hij heeft meege maakt. Ik wil pas met hem rij den als hij helemaal fit is." GPD Wielinga naar Saunier Duval RIAZZINO - Remmert Wielinga rijdt komend seizoen voor Saunier Duval. De Eindhovense wielrenner kwam bij het Belgische Quick-Step niet in aanmerking kwam voor een nieuw contract. Wielinga, opgeleid bij Rabo bank, begon zijn profloopbaan bi] het Italiaanse De Nar- di. Van 2003 tot en met 2005 reed hij voor de profploeg van Rabobank, het afgelopen jaar bij Quick-Step. ANP Figo dient contract toch uit MILAAN- Luis Figo dient zijn contract bij Internaziona- le toch uit. Vorige week meldde de voorzitter van de Saoe- di-Arabische formatie Al-Ittihad dat de Portugees in ja nuari de overstap naar zijn club zou maken. Intemaziona- le ontkent dat. „We onderhandelen met geen enkele club over een transfer", laat de Italiaanse club weten. De 34-ja- rige middenvelder heeft een contract tot deze zomer bij In ter. De Portugees krijgt er echter weinig speeltijd- ANP AZ trekt twee Finnen aan ALKMAAR - AZ heeft twee Finse jeugdinternationals aangetrokken. Verdediger Joona Toivio en middenvelder Toni Kolehmainen zijn beiden 18 jaar en krijgen een con tract voor 2,5 jaar. Toivio (afkomstig van HJK Helsinki) en Kolehmainen (AC Oulu) komen niet meteen bij het eer ste, maar gaan voor de Al en Jong AZ spelen. ANP Le Guen weg bij Glasgow Rangers GLASGOW - Paul Le Guen is opgestapt als trainer van Glasgow Rangers. De Fransman was zeven maanden in dienst bij de Schotse voetbalclub. Glasgow Rangers pres teerde onder Le Guen ondermaats. De achterstand op kop loper Celtic bedraagt na 23 wedstrijden al zeventien pun ten. Assistent-trainer Ian Durrant neemt voorlopig de ta ken van Le Guen als hoofdcoach waar. ANP/RTR Sneeuw van Grosglockner gewild WENEN - Organisatoren van ski-evenementen vechten om sneeuw van de Grosglockner in een poging hun wed strijden door te kunnen laten gaan. De laatste dagen is voor vier manifestaties om sneeuw van de hoogste berg in Oostenrijk gevraagd. Een wedstrijd voor de wereldbeker biatlon in Hochfilzen werd gered door 12.000 kubieke me ter Grosglockner-sneeuw. Er waren 400 vrachtwagens no dig om de last te vervoeren. De sneeuw is gratis, de belang stellende dient wel zelf de transportkosten te dragen. Het Duitse Ruhpolding vroeg sneeuw voor de wereldbekerwed strijd Noordse combinatie en Oberhof en Bi-schofshofen hadden sneeuw nodig voor het skispringen. GPD Noor Jacobsen wint in Innsbrück INNSBRUCK - Anders Jacobsen heeft de derde wedstrijd in de Vierschansentournee gewonnen. De Noor sprong in Innsbrück 129 en 128,5 meter en kreeg een puntentotaal van 265. Thomas Morgenstern uit Oostenrijk eindigde als tweede. De Zwitser Simon Ammann, die met 132 meter de verste sprong neerzette, werd derde. Dankzij zijn overwin ning nam Jacobsen de leiding in het klassement over van de Oostenrijker Gregor Schlierenzauer. ANP porSusanne den Boer 1REI ÏDA - Voetballer Abe Lens had er al last van. Net als mis Bergkamp en Ali Elkhat- Jbi. Vliegangst. Vaak als ge- folg van een slechte ervaring in je lucht. Dat geldt ook voor Danny Mathijssen. Terwijl zijn ploeggenoten van NAC in wrkije op trainingskamp zijn, nt de middenvelder thuis te ba ljaar geleden ging Mathijs- n met Willem II op trainings- imp naar Malta. De middenvel- wil liever niet op de details maar een prettige peht was het allerminst. „Na e ervaring heb ik nog maar h keer in een vliegtuig geze- |n. Dat kon niet anders, omdat Verdediger uit China half jaar op proef bij PSY RlHOVEN - In ijn zoek- cht naar een linksback zet [V-trainer Ronald Koeman orlopigzijn kaarten op de Chi- voetbalinternational Sun )e 25-jarige verdediger van 'anghai Shenhua krijgt het ko- tod half jaar de kans een con- act te verdienen. PSV heeft 11 optie tot koop op de speler mg werkte onlangs lraen met zijn tweelingbroer Zi Jang een stageperiode af in indhoven. De spelers keerden ™g naar China, omdat PSV Mere opties voor de positie to linksback dacht te hebben, ^htsback Zi Xiang kwam n 'tot sowieso niet in aan- erking voor een contract. Sun lang wordt alsnog begeerd, na- Maxwell, Belhadj en Weder- niet haalbaar bleken of niet genoeg waren. invulling van de linksback- pitie heeft niet de hoogste nonteit bij trainer Koeman, •t Michael Reiziger en Salcido sft hij nog wel alternatieven nerde hand. In hun schaduw Jgt Sun Xiang nu de kans Jp te bewijzen bij de A-selec- P. GPD ik wel weer met Willem II mee naar huis moest vanaf Malta. Daar heb ik die hele week tij dens het trainingskamp tegenop gezien. En het is erg slecht beval len." De 23-jarige voetballer hoopte de afgelopen weken stiekem dat NAC dicht bij huis zou blijven om te trainen tijdens de korte winterstop. „Vanwege mijn vlie gangst hield het mij al maanden bezig. Ik heb regelmatig nage vraagd of al bekend was waar we heen zouden gaan. Steeds maar werd de beslissing uitge steld. Dat wekte bij mij meer hoop dat we uiteindelijk in de buurt zouden blijven. Ik baalde dan ook toen alsnog bekend werd dat de ploeg naar Belek zou gaan." Mathijssen sprak met trainer Er- rüe Brandts en de dokter van NAC over zijn vliegangst. „Ik heb ze uitgelegd wat ik heb mee gemaakt en gelukkig toonden ze begrip. Er bestaan wel pilletjes ofzo, maar dat werkt allemaal heel beperkt. Dat weet ik van die terugreis met Willem H. En met de auto naar Turkije is na tuurlijk ook geen doen. Ik baal enorm dat ik niet met de selectie mee kan tx'ainen deze week, maar in een vliegtuig stappen is voor mij op dit moment gewoon geen optie." Teambuilding „Ik hoop dat ik weer van die vliegangst af kan komen. Daar zijn therapieën voor. Ik ben be reid alles te proberen", vervolgt de middenvelder. „Het is heel vervelend om voor zo'n reden af te moeten zeggen voor een trai ningskamp. Zeker ook omdat tij dens zo'n week niet alleen ge traind wordt, maar het ook goed is voor de teambuilding. Daar wil je als speler gewoon bij zijn." Mathijssen trainde de afgelopen dagen voor zichzelf en sluit mor- gen aan bij Jong NAC. Daar zal hij tot de terugkeer van het eer ste elftal woensdag de trainin gen afwerken. Dinsdag speelt hij met het Bredase beloften- team ook nog een oefenduel te gen Jong Sparta. Volgende week zondag speelt NAC de beladen derby tegen Willem II. „Ik ben fit en zo kan ik me toch zo goed mogelijk voorbei'eiden op die wedstrijd." GPD PERTH - De finale van het tennistoernooi om de Hopman Cup gaat in Perth tussen Rusland en Spanje. Rusland versloeg giste ren in groep A Frankrijk met 3-0, het Spaanse tennisduo (foto) won in de andere groep met 2-1 van India en kon daarna al niet meer worden bedreigd. Nadia Petrova bracht Rusland op voorsprong door Tatiana Golo- vin met 7-6 6-0 te verslaan. Dimitri Toersoenov won van Jerome Hahnel (6-4 6-2), waarna Pe trova en Toersoenov ook in het dubbelspel sterker waren dan hun opponenten: 6-4 6-2. Voor Spanje had Anabel Medina Garrigues het moeilijk tegen Sa- nia Mirza, maar ze won wel: 3-6 6-1 6-3. Tommy Robredo verze kerde Spanje vervolgens van een plek in de eindstrijd door met 6-2 6-3 Rohan Bopanna te verslaaxx. van onze sportredactie MELBOURNE - De Belgische tennisster Justine Hénin heeft zich gisteren vanwege familie omstandigheden afgemeld voor het eerste Grand Slamtoernooi van 2007, het Australian Open in Melbourne. Dat evenement begint op 15 januari. De 24-jarige tennisster meldde zich een week geleden ook al af voor het toernooi van Sydney. In 2006 bereikte Hénin de finale in Melbourne, die ze verloor. In 2004 won ze het Australian Open, de editie van 2005 miste ze door een knieblessui'e. Ook de Brit Tim Henman reist niet af naar Australië! De 32-ja- rige tennisser heeft een blessure aan zijn rechter knie, waardoor hij een week rust moet houden. Bij het begin van de Grand Slam zal hij nog niet westrijdfit zijn, zo verwacht hij. Hingis Ondertussen lijkt Mai'tini Hin gis goed in vorm te komen voor het eerste grote toernooi van 2007. De Zwitserse bereikte gis teren in Australië de halve fina les van het tennistoernooi van Gold Coast. De als eerste ge plaatste Hingis rekende in twee sets af met haar Colombiaanse opponente Catalina Castano: 6-3 6-1. In de halve eindstrijd stuit ze op de ongeplaatste Italiaanse Ta- thiana Garbin. Zij versloeg de Russin Jelena Vesnina met 7-5 6-2. De Russin Dinai'a Safina (2) en de Israëlische Shahar Peer (5) treffen elkaar in de an dere halve finale. ANP/DPA door Rudy Booqert GOES - Zou bondscoach Marco van Basten zijn klassiekers ken nen? Zou hij weten dat hij in het zelfde schuitje zit als zijn tallo ze voorgangers bij het Neder lands voetbalelftal? Hij is ixiet consequent, hij selecteert vol gens Ruud van Nistelrooij op het ik-mag-je-gehalte en hij is in een schandaalwedstrijd ver strikt geraakt. Het is van alle tij den. Die conclusie wordt gerecht vaardigd in deel 6 van de Neder lands Elftal boeken-cyclus Oranje, Toen en Nu van de Zeeuwse schiijvers Matty Ver kamman (Kats) en Taco van den Velde (Middelburg). Tussen juweeltjes van verhalen over éénmalig international Hei- men Lagerwaard, PSV's doel- puntenfabiiek Coen Dillen en de omgekochte doelman Wim Landman die later voor de trein sprong, ontstaat een beeld van eeuwige controverse rond Oran je. Over consequentheid gespro ken. De huidige bondscoach Marco van Basten erkent zelf dat hij niet consequent is. De beste illustratie daarvan is zijn gejojo met Mark van Bommel: wel goed genoeg, rüet goed ge noeg, het wex-d een nationale dis cussie. Dat was vijftig jaar gele den rüet anders met een speler als Abe Lenstra. Een begena digd speler, maar hij deed geen stap te veel op het voetbalveld. En dat bestraften de keuzeheren met Van Basten-achtige regel maat. Maar ook een topper als Faas Wilkes kon in de roerige voetbal jaren vijftig niet op een vaste plaats in Oranje rekenen. Bij het Spaanse Valencia had de dribbelkoning Wilkes zich op ge lijke hoogte geschaard met Al fredo di Stefano. In eigen land daax-entegen ijlde zijn keuze voor de peseta's nog na. Neder land was net afgestapt van het amateurisme en de teruggekeer de Nederlandse profs uit het bui tenland werden ki-itischer dan anderen benaderd. Raadselachtig Nog een staaltje consequent heid. Jarenlang werd Clai'ence Seedorf genegeerd door Van Bas ten c.s, maar eind vorig jaar was er tegen Engeland 'de raadsel achtige terugkeer'. Raadselachtig omdat 'Seedorf zo'n beetje de personificatie is van alles waar de bondscoach te gen is'. Eenzelfde tweede jeugd beleef de Bram Appel in 1955. Zeven jaar was hij genegeerd, maar te gen België was de 33-jarige plots weer het mannetje. En scoorde meteen twee keer. Nog een mooie parallel tussen toen en nu. Henk Schouten, die ooit negen keer scoorde voor Feyenoord tegen Volewijckers, mocht in 1955 een keertje mee doen met Oranje, tegen Ierland. Maar Henk Schouten viel niet zo in het pulletje bij de bobo's van Oranje. Hij was een goedge- bekte geinponem en dat zinde de autoritaire keuzeheren aller minst. „Met zijn lenige tong praat hij zich in feite uit Oran je", stelt de schiïjver. Leuke ach tergrondinformatie bij de ik-mag-je-gehalte-af faire tus sen Van Nistelrooij en Van Bas ten. Beeldmateriaal Zelfs na zes delen houdt de twee deling in de cyclus Oranje Toen en Nu zijn zeggingskracht. De verhalen over het Oranje-jaar 2006 missen het saillante, per soonlijke en onthullende van de historische verhalen, maar de combinatie maakt het boek voor jong en oud toegaixkelijk. Het zelfde geldt voor het uitbundig aanwezige beeldmateriaal. De foto's uit verschillende perspec tieven van één doelpunt geven zelfs een stripachtig beeld. Twee pagina's worden inge ruimd voor één joekel van een fo to. Voor een close-up van Jan Klaassen waarop meer bloed te zien is dan de VVV-speler zelf. Klaassen liep een zware hoofd wond op in de Hel van Prater, een WK-kwalificatieduel in 1957 tussen Oostenrijk en Neder land. Het moet een schoppailij van jewelste zijn geweest, waar in Nederland met 3-2 verloor. Weg WK. Het doet onheiToepelijk denken aan de farce in het Frankensta- dion tijdens het afgelopen WK: Nederland-Portugal, 0-1, 16 keer geel, 4 keer rood. Oranje, toen of nu, het maakt met zó veel verschil. Oranje Toen en Nu. Deel 6, 1953-1958 en 2005/2006. Matty Verkamman en Taco van den Vel de (2006). Uitgeverij de Buitenspe lers, Kats/Rotterdam. Prijs: 34,50

Provinciale Zeeuwse Courant | 2007 | | pagina 37